MY.UAСтатті
Розгадуємо фото-пазли Луїзи Бойд: де насправді було зроблено легендарне фото Дрогобича 1934 року?
Розгадуємо фото-пазли Луїзи Бойд: де насправді було зроблено легендарне фото Дрогобича 1934 року?

Розгадуємо фото-пазли Луїзи Бойд: де насправді було зроблено легендарне фото Дрогобича 1934 року?

Луїза Арнер Бойд (1887-1972) – видатна американська мандрівниця та дослідниця, яка залишила по собі багату колекцію фотографій з детальними описами [2]. Вперше про її дрогобицькі світлини я дізнався зі статті Тетяни Яцечко-Блаженко «Дрогобич 1934 року на невідомих фотографіях американської мандрівниці», опублікованої у 2017 році [8]. У цій публікації я зосереджуся на двох найцікавіших і найчарівніших знімках, зроблених нею в Дрогобичі 21 вересня 1934 року. На обох фотографіях зображена одна й та ж жінка, яка сидить у фіакрі в очікуванні поїздки, а перед нею встановлено дитячий візок (іл. 1-2).

Іл. 1. Перша світлина Луїзи Бойд від 21.09.1034 р. де жінка на фіакрі з дитячим візком [8]
Іл. 2. Друга світлина Луїзи Бойд від 21.09.1034 р. де жінка на фіакрі з дитячим візком [9]
Існує два поширені, але неправильні припущення щодо місця зйомки цих фотографій у Дрогобичі. Хочу їх назвати, але не бачу потреби детально аналізувати, адже після мого тексту істина стане очевидною.

Перше припущення: вулиця Малий Ринок. Ця версія, ймовірно, вперше з’явилася у статті О. Стецюка “Більш як 100 років тому: Історія «перших» маршруток Дрогобича” (2018). Фото, що відкриває статтю, має підпис: “Кінний транспорт на вулицях Дрогобича (ймовірно, тут зображено вул. Малий Ринок) […]” [6].

Через кілька років у книзі Р. Пастуха “Дрогобич і дрогобичани” (2021) це ж твердження було повторено (слідом за п. Стецюком?), але вже без слова “ймовірно”: “в. Малий Ринок” [3]. Дивно, що дрогобицькі автори подають цю “версію” без будь-яких пояснень чи обґрунтувань, що не відповідає дослідницькому підходу.

Друге припущення: кут майдану Ринок на місці зруйнованої росіянами у 1915 році кам’яниці Ляутербахів на початку вулиці Ковальської. Цю версію я зустрічала у коментарях до першої світлини, що широко поширена в інтернеті, зокрема на Facebook [1; 10].

Тепер розкрию, де ж насправді були зроблені ці унікальні світлини: це кут майдану Ринок, але не на початку вулиці Ковальської, а біля церкви Святої Трійці. Мої твердження підкріплені трьома незаперечними доказами.

Докази точного місця зйомки

Доказ перший: Унікальні заглиблення на стіні

Коли я вперше побачила фотографії Луїзи Бойд, місце зйомки миттєво визначили невеликі прямокутні заглиблення на бічній стіні будинку, на тлі якого сфотографована жінка. Я одразу згадала їх завдяки графічній ілюстрації Ступницького у книзі Мсцівуєвського “Z dziejów Drohobycza. Cz.II” (1939) [12]. Це кут майдану Ринок, де від спаленого росіянами у 1915 році будинку Височанського з його цукернею певний час залишалася саме ця стіна із заглибленнями для балок! (іл. 3-4).

Іл. 3. Стіна з прямокутними заглибленнями на фото Луїзи Бойд
Іл. 4. Стіна з прямокутними заглибленнями на рисунку Ступницького зі зруйнованим будинком Височанського в книзі Мсцівуєвського «Z dziejów Drohobycza» ч.ІІ (1939) [12]

До речі, дуже близько від цього місця, на тому ж куті біля церкви Святої Трійці, ми можемо побачити подібні прямокутні отвори для балок міжповерхових перекриттів у єдиній збереженій стіні від зруйнованого будинку на площі Ринок, 24 (дякую за підказку Ігорю Николишину) (іл. 5).

Іл. 5. Стіна знищеного будинку на пл. Ринок, 24 з прямокутними заглибленнями для балок перекриттів. Фото Н. Петрушак 01.05.25

Доказ другий: Дерев’яний павільйон з пінаклями

Ще одним ключовим елементом є дерев’яний павільйон із характерними для готики загостреними вежичками – пінаклями (фр. pinnacle від лат. pinnaculum – вершина) (на фото нижче я показала їх маленькими прямокутниками). Він стояв дуже близько біля стіни із заглибленнями, перед якою зупинився фіакр. Цей павільйон бачимо на тому ж куті майдану Ринок біля церкви Святої Трійці на світлинах в іншій книжечці Мсцівуєвського “Królewskie wolne miasto Drohobycz” (1929) (іл. 6-7) (друге фото з цієї книжечки покажу нижче) [11].

Іл. 6. Фото Луїщи Бойд з виділеним червоним кольором павільйоном з пінаклями
Іл. 7. Фото з книги Мсцівуєвського «Królewskie wolne miasto Drohobycz» (1929) з тим самим дерев’яним павільйоном

Доказ третій: Відступ будівель від “червоної” лінії

На другому фото Бойд помітно, що будинок, на тлі якого сфотографована жінка, відступив углиб від “червоної” лінії будівель, що тягнулися від церкви Святої Трійці до костелу Святого Варфоломія. Пояснення цьому дає поштівка австрійського періоду, де фото зроблене з вежі старої ратуші [4]. Тут чітко видно, що кам’яниця з цукернею Височанського і наступний за ним будинок, в якому у 1906–1920 роках містилася книгарня Ґерстмана, сильно заглиблені порівняно з наступними будинками (іл. 8). Такий значний відступ був характерний лише для цих двох будівель на площі Ринок. Можливо, це було зроблено для того, щоб вони не перекривали вид на церкву та збільшили ширину тротуару в цьому людному місці. На фото Бойд також видно цю відстань між другим і третім будинком.

Іл. 8. Поштівка Вайса 1909-1910 рр., на якій видно, що кам’яниця з цукернею Височанського і наступний за ним будинок з книгарнею Ґерстмана в австрійський період сильно заглиблені порівняно з наступними будинками [4]
Іл. 9. На фото Луїзи Бойд теж що кам’яниця з цукернею Височанського і наступний за ним будинок з книгарнею Ґерстмана в австрійський період сильно заглиблені порівняно з наступними будинками

А ось на першому фото Бойд у кадр потрапив фрагмент балкону другого будинку. Він має ажурні перила, підтримувані фігурними кронштейнами, що було типовим для кам’яниць на Ринку. На куті ж бачимо залишки цегли будинку Височанського, які трохи виступають з мурування його єдиної збереженої стіни (іл. 10).

Іл. 10. Фрагмент фото Луїзи Бойд із видом на другий будинок ряду від церкви св. Трійці з балконом
Іл. 11. Ще одне фото з з книги Мсцівуєвського «Królewskie wolne miasto Drohobycz» (1929), де видно павільйон біля ще збереженого будинку, в якому містилася раніше книгарня Ґерстмана

Цей наступний після кам’яниці Височанського будинок згодом також був знесений. На радянському фото 1950-х років цього кута Ринку бачимо, що ряд тоді вже розпочинався з третього будинку (дякую за надісланий скан власнику фото Віталію Веселу) (іл. 12). Помітно також, що тоді вже не стояв і дерев’яний павільйон. У книзі В. Садового “500 кадрів старого Дрогобича” (2019) є фото цього кута Ринку, датоване 1 травня 1942 року, і там павільйон ще стоїть [5]. Отже, ймовірно, його знесли тоді, коли і другий будинок, десь після Другої світової війни.

Іл. 12. Кут Ринку у Дрогобичі біля пл. Св. Трійці на фото 1950 рр. Фото зі збірки Віталія Весела.

Висновки та подяки

Таким чином, дві світлини з жінкою на фіакрі з дитячим візком були зроблені Луїзою Бойд на куті майдану Ринок біля церкви Святої Трійці та площі Святої Трійці. Доказами цього слугують отвори у стіні зруйнованої кам’яниці з цукернею Височанського, дерев’яний павільйон з пінаклями на світлинах міжвоєнного періоду, а також значне заглиблення будинку Височанського та сусіднього з ним в австрійський період, що чітко видно на фотографіях Луїзи Бойд.

Ні на вулиці Малий Ринок, ні на куті Ринку та вулиці Ковальської, нічого подібного не було. Складність визначення саме цієї локації полягала в тому, що там, де була кам’яниця Височанського, тепер пусте місце [7], а замість кам’яниці, де була книгарня Ґерстмана, стоїть радянський будинок з магазином взуття “Анна”, і далі до вежі-дзвіниці костелу Святого Варфоломія тягнуться примітивні радянські будівлі. Тому від того, що ми бачимо на австрійських та міжвоєнних світлинах, НІЧОГО не залишилося.

Насамкінець хочу подякувати І. Николишину, Ю. Тудрію та Л. Ландберґ за допомогу в аналізі цих чудових світлин, а також усім, кому вистачило терпіння дочитати цей текст до кінця. Розумію, що він надмірно деталізований, але це моя “доказова база” щодо локації, яка кардинально змінила свій вигляд.

Ці дві світлини містять багато інших цікавих деталей, але про них я напишу в майбутній статті “Що побачила Луїза Бойд у Дрогобичі 21 вересня 1934 р.”. У ній я проаналізую маршрут, яким вона рухалася у нашому місті, ті кадри, які “вихопив” із повсякдення міжвоєнного Дрогобича фотоапарат відомої мандрівниці, та як вона їх прокоментувала.

Наталка ПЕТРУШАК

Джерело: Блог Наталки Петрушак

Джерела

  1. Антон. 07.06.2017. На фотці 6-й – цікавий павільйон. На задньому плані стіна, напевно, будинку, де тепер на площі перукарня. Піду подивлюся, чи є ще той кований балкон над входом до перукарні. / Передрук статті на «droginfo»: ЯЦЕЧКО-БЛАЖЕНКО Тетяна. Дрогобич 1934 року на невідомих фотографіях американської мандрівниці// URL:http://droginfo.com.ua/content/view/8001/. – Дата перегляду: 15.05.2025.
  2. Москалюк Катерина. Скарби з фотокамери Луїзи Бойд//URL: https://localhistory.org.ua/texts/reportazhi/skarbi-z-fotokameri-luyizi-boid/?fbclid=IwY2xjawKSiWdleHRuA2FlbQIxMABicmlkETFuUWJmbVpKZTV6ZE83d21XAR5Va7sbb-Q1g6kSJ4JuQ5oqOV5UNczEe4MzCrTXsBIeUq6y_2WEMLZx8aEcig_aem_oXoSHAfnxIq7kqD2yPy1YQ. ­– Дата публікації: 07.03.2021. – Дата перегляду: 15.05.2025.
  3. Пастух Роман. Дрогобич і дрогобичани. –  Дрогобич: Пóсвіт, 2021. – С. 22.
  4. Петрушак Наталка. УНІКАЛЬНА  ПОШТІВКА ВАЙСА 1909-1910 РР. З ВИДОМ МАЙДАНУ РИНОК У ДРОГОБИЧІ, ЦЕРКВИ СВ. ТРІЙЦІ І ВУЛИЦІ БОРИСЛАВСЬКОЇ//URL: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=424316467989438&set=a.145993065821781.1073741826.100012332644809&type=3&theater/. ­– Дата публікації: 14.03.2018. – Дата перегляду: 18.05.2025.
  5. Садовий Володимир. 500 кадрів старого Дрогобича. – Др.: Коло, 2019. – С. 58.
  6. Стецюк Олег. Більш як 100 років тому: Історія «перших» маршруток Дрогобича//URL: http://zmistovno.com.ua/?p=145. ­– Дата публікації: 07.07.2018. – Дата перегляду: 08.07.2018.
  7. Стецюк Олег.Цукерня ВисочанськогоТуристична онлайн-карта Дрогобича (Олег Стецюк/Екскурсії) / Drohobych Tourist Attractions Map // URL:  https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1CQPFXaP8B2dufAMPKAhv_7fPgV0&hl=uk&ll=49.35367186590761%2C23.524973991926583&z=18.  ­– Дата публікації: 26.07.2016. – Дата перегляду: 25.05.2025.
  8. ЯЦЕЧКО-БЛАЖЕНКО Тетяна. Дрогобич 1934 року на невідомих фотографіях американської мандрівниці// URL:https://photo-lviv.in.ua/drohobych-1934-roku-na-nevidomyh-fotohrafiyah-amerykanskoji-mandrivnytsi/. ­– Дата публікації: 06.06.2017. – Дата перегляду: 15.05.2025.
  9. Boyd, Louise Arner, 1887-1972. Ukraine, transporting baby carriage in horse drawn carriage in Drohobych /University of Wisconsin-Milwaukee Libraries// URL: https://collections.lib.uwm.edu/digital/collection/agseurope/id/5761/rec/8. – Дата перегляду: 15.05.2025.
  10. Lara Bilezka > Uliana Kolinko. Це кутовий будинок на площі. Його стіна, що видно маленькі віконичка, називається Стіною плачу. Біля неї були розстріляні місцеві жителі під час 2-ї світової війни. В часи союзу була, та й зараз є, на першому поверсі перукарня. / Piotr Tchir>Шанувальники дрогобицьких старожитностей. Фото американського фотографа Louise A. Boyd Опис: Drohobycz. Lady taking baby buggy home on front seat of cab. September 21, 1934. Джерело: American Geographical Society Library Digital Photo Archive // URL: https://www.facebook.com/groups/2892496134115307/permalink/4076366782394897/. ­– Дата публікації: 21.03.2021. – Дата перегляду: 15.05.2025.
  11. Msciwujewski M. Królewskie wolne miasto Drohobycz. –Lwów-Drohobycz: Drukarnia i litografia Piller-Neuanna, 1929. –  S.6.
  12. Mściwujewski M.Z dziejów Drohobycza. Część II. – Drohobycz: Księgarnia A. Lachowicza, 1939. – S.15.
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Макс Барських 3 серпня виступить у Sirka Camp
Photo Lviv
2025-07-27T05:06:24Z
Мирон Коновалець. “Він ніколи не афішував те, що робив для брата”
Photo Lviv
2025-07-26T05:12:26Z
Раптова загибель Ярослава Рущишина: Україна втратила видатного політика та громадського діяча
Photo Lviv
2025-07-25T06:03:29Z
Британський музикант Оззі Осборн помер у віці 76 років
Ukraine Art News
2025-07-23T13:15:40Z
Пішов з життя Оззі Осборн — легендарний фронтмен Black Sabbath і «Принц темряви»
Ukraine Art News
2025-07-23T07:30:43Z
Мешканка Великої Британії повернула викрадену 50 років тому картину XVI ст. музею в Італії
Ukraine Art News
2025-07-22T10:30:40Z
«ELLE Україна» презентує новий номер разом із додатком ELLE BUSINESS
Elle
2025-07-22T08:00:37Z
Я знаю роль, яку можу зіграти, - актор Хостікоєв про свою мрію
Ukraine Art News
2025-07-21T11:10:19Z
«Вирій. Простонеба»: Альона Гудкова, Іван Уривський та Леся Патока про перший в Україні етнічно-електронний фестиваль з дрескодом
Elle
2025-07-21T10:30:44Z
Мистецькі Кав’ярні Львова: Де Кава Зустрічається з Культурою
Photo Lviv
2025-07-27T05:12:23Z
Хіт війни повертається: «Пацики на моциках» 2.0 — нова фронтова версія від KOLABA
Photo Lviv
2025-07-27T05:03:28Z
У Києво-Печерській лаврі відкрили виставку пам’яті загиблих в Оленівці
Ukraine Art News
2025-07-26T21:33:33Z
Незламне мистецтво: як арттерапія допомагає ветеранам відновлюватися після війни
Ukraine Art News
2025-07-26T14:09:34Z
Львів готується до унікальної творчої зустрічі з Андрієм Содоморою
Photo Lviv
2025-07-26T05:07:14Z
Сергій Жадан став лауреатом Австрійської державної премії
Ukraine Art News
2025-07-25T20:15:40Z
У Польщі проходить виставка «Яворів. Народні барви Розточчя»
Ukraine Art News
2025-07-25T16:30:35Z
23 виставки, які варто побачити в липні та серпні в Києві
Elle
2025-07-25T15:42:41Z
У Варшаві відбудеться зустріч-перформанс «Узори спротиву: Леся Українка і Леонора Янко»
Ukraine Art News
2025-07-25T13:21:43Z
Фільм «Ліло і Стіч» нарешті заробив свій мільярд
KinoFilms
2025-07-26T11:03:28Z
Український «Корпорат» готується до старту: оголошено дату кінотеатрального релізу
Cineast
2025-07-25T18:24:49Z
Фільм “За перемогу!” Валентина Васяновича – у конкурсній програмі Міжнародного кінофестивалю в Торонто
Cineast
2025-07-25T18:03:48Z
Дебютна стрічка Жанни Озірної «Медовий місяць»,номінована на премію Довженка, виходить на великі екрани
Cineast
2025-07-25T17:57:57Z
Пол Мескаль та Джош О’Коннор грають закоханих у гей-драмі «Історія звуку»
Elle
2025-07-25T14:45:34Z
«Супермен» рулить: блокбастер DC обійшов у прокаті обидва цьогорічні фільми Marvel
KinoFilms
2025-07-25T12:42:25Z
Ріанна відвідала прем'єру мультфільму «Смурфи» разом зі своїми дітьми
KinoFilms
2025-07-25T10:18:32Z
На 71-му році життя помер актор і рестлер Халк Хоган
Ukraine Art News
2025-07-25T08:00:44Z
5 нових серіалів серпня
Elle
2025-07-24T19:03:45Z
Фонтан посеред транспортної розв’язки в Іспанії перетворили на міську купальню
Хмарочос
2025-07-27T06:07:03Z
Як створювати комерційні архітектурні проєкти: особистий досвід за останні роки
Хмарочос
2025-07-24T10:48:57Z
Місце, куди хочеться повертатися: УЛІС відкрив подієвий простір, басейн просто неба і формат вечерь у лісі
Elle
2025-07-24T08:30:43Z
Церква св. Климента в Белзі. Археологічні розкопки 1930-х років
Photo Lviv
2025-07-24T05:12:23Z
«Не висовуйтесь»: турфірми інструктують американців, як не дратувати європейців за кордоном у часи Трампа
Хмарочос
2025-07-23T06:51:48Z
У Щирецькій громаді створять ландшафтний заказник “Озеро Лебедине”
Photo Lviv
2025-07-23T05:06:32Z
Напій "золотої доби"
Ukraine Art News
2025-07-22T05:45:49Z
Люди рай розбентежують мій… : рибальськими берегами Івана Франка у давньому селі Медвежа
Photo Lviv
2025-07-22T05:12:30Z
На Львівщині оновлено перелік безпечних для купання водойм: де можна відпочивати без ризику для здоров’я
Photo Lviv
2025-07-21T05:03:39Z
Україна стала елементом світового дискурсу після 2022 року, - митець Онух
Ukraine Art News
2025-07-27T19:00:33Z
Фотографія, кураторська справа та графічний дизайн: Зеленський підписав закон, який розширює перелік номінацій Шевченківської премії
Ukraine Art News
2025-07-27T15:15:38Z
Таємниці крему для повік: чи дійсно він необхідний та чим відрізняється від звичайного крему для обличчя
Krasinfo
2025-07-27T10:54:38Z
Вічне життя в літературі: секрет популярності родинних романів
Ukraine Art News
2025-07-27T08:30:55Z
У Бельгії збудували будинок із фасадом із скляних блоків
Хмарочос
2025-07-27T06:09:45Z
На Троєщині встановили бетонний «парклет». Пояснюють, що надихалися модним зараз модерном
Хмарочос
2025-07-27T06:04:01Z
У кухарів львівського «Китайського привіту» знайшли сальмонельоз
Хмарочос
2025-07-26T05:16:18Z
22 Мільйони для Здоров’я: Львівський Онкоцентр Запускає Нову Еру в Боротьбі з Раком
Photo Lviv
2025-07-26T05:03:29Z
РФ 24 липня пошкодила та зруйнувала в Одесі 7 об’єктів культурної спадщини: Лубінець звернувся до ЮНЕСКО
Ukraine Art News
2025-07-25T19:58:19Z
Bolt запускає підписку. Вона дає бонуси під час замовлення поїздок і доставки
Хмарочос
2025-07-24T08:22:00Z
25 найкращих архітектурних студій з України — за версією Architizer
Хмарочос
2025-07-23T09:09:47Z
У відділеннях Нової пошти можна лишити багаж перед потягом чи автобусом
Хмарочос
2025-07-18T10:12:57Z
МКСК запускає електронний Реєстр базової мережі закладів культури
Ukraine Art News
2025-07-17T17:03:42Z
Пентагон показав прототипи майбутніх дронів
Ukraine Art News
2025-07-17T05:57:53Z
Жуки можуть знищити історію: найстарішу бібліотеку Угорщини рятують від нашестя комах
Ukraine Art News
2025-07-15T11:58:14Z
Україна першою в Європі надаватиме послуги мобільного зв’язку через Starlink, — гендиректор Київстар
Хмарочос
2025-07-10T12:31:47Z
В Україні заблокували інтернет-магазин Leader-Books, у якому продавали книжки з РФ та Білорусі
Ukraine Art News
2025-07-09T17:42:47Z
Штучний інтелект Grok від Ілона Маска тепер викриває російську пропаганду: росіяни лютують
Gloss
2025-07-09T13:07:03Z
Смачне детокс-меню для спекотних днів від відомої української нутриціологині
Elle
2025-07-23T11:45:38Z
Простий рецепт найсмачнішої окрошки
Elle
2025-07-16T09:46:20Z
Готуємо гаспачо за рецептом знаменитого іспанського шеф-кухаря Хосе Андреса
Elle
2025-07-09T12:21:43Z
5 рецептів літніх смузі: прості та дуже корисні
Elle
2025-07-08T15:36:36Z
ТОП-5 легких літніх закусок
Elle
2025-06-17T14:30:38Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Влад Кіндер ділиться рецептом тунця татакі
Elle
2025-06-06T12:49:01Z
8 найкращих лимонадів у літню спеку
Krasinfo
2025-06-03T07:09:43Z
Весняне меню: детокс-салат із цибулі-порею з креветками
Elle
2025-05-20T19:09:34Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Анастасія Степанова ділиться рецептом лимонного тарту
Elle
2025-05-14T19:03:31Z