MY.UAСтатті
Майстерня-калейдоскоп: Як тчуть решетилівські килими
Майстерня-калейдоскоп: Як тчуть решетилівські килими

Майстерня-калейдоскоп: Як тчуть решетилівські килими

Залежно від малюнка та кількості кольорів, за день можна зіткати від трьох до восьми сантиметрів килима

У місті Решетилівці на Полтавщині вручну тчуть килими з розкішними рослинними орнаментами. Майстри та майстрині працюють із кольоровими вовняними нитками, створюючи зображення дерев, квітів, птахів. Пишні композиції з рослинними та анімалістичними мотивами – унікальні за виконанням і сюжетами. У 2018 році традиції рослинного килимарства селища Решетилівки Решетилівського району Полтавської області включили до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.

ТУТ ПРАЦЮЮТЬ ФАХІВЦІ З КИЛИМАРСТВА

Автором проєкту щодо включення рослинного килимарства Решетилівки до Національного переліку став заслужений майстер народної творчості України, член Національної спілки майстрів народного мистецтва та Національної спілки художників України Олександр Бабенко.

Серед носіїв елемента – такі відомі килимарі, як Петро Шевчук, Євген і Ольга Пілюгіни, Наталія Дмитренко, Сергій Вакуленко, Юлія Парійчук, Ніна Токова, Василь Деркач, Василь Кріль, Тетяна Кирпотіна.

Олександр Бабенко. Фото надали у ВЦВК

У 2018 році в Решетилівці створили Всеукраїнський центр вишивки та килимарства, мета якого – зберігати, розвивати, популяризути художні народні промисли. А ще тут виготовляють високохудожні колекції килимів та вишитих виробів за взірцями старих сорочок, малюнків, технік Решетилівського краю та областей країни.

Керівниця цієї мистецької установи – заслужена майстриня народної творчості України, членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва, доктор філософії Надія Вакуленко – показує кореспондентці Укрінформу майстерню, де працюють фахівці з килимарства.

Надія Вакуленко. Фото надали у ВЦВК

Вона схожа на калейдоскоп, зображення якого складається з кольорових мотків ниток, ескізів, великих та мініатюрних килимів. А змушують цю картинку рухатись майстрині, які швидко перебирають пальцями нитки.

«ДЕРКАННЯ» – ПРИЙОМ РЕШЕТИЛІВСЬКОГО КИЛИМАРСТВА

Як зазначає пані Надія, нитки для роботи фарбують самостійно. Купують переважно білу вовняну пряжу, а потім забарвлюють її у потрібні кольори та відтінки.

Вакуленко розповідає, що в роботі застосовують шість основних технік, зокрема технічний прийом «деркання».

- Традиційний рослинний решетилівський килим поєднує у зображенні квіти та інші елементи. І, бачите, тло не просто одним кольором, а дуже багато відтінків вплітається. Такий прийом називається «деркання». Це характерно для решетилівських килимів: завдяки поєднанню відтінків, колір ніби мерехтить. При цьому килими відрізняються гармонійним вишуканим колоритом, – пояснює керівниця центру.

Додає, що за своєю суттю це живописне вирішення килима, коли застосовується «розтяжка» кольору завдяки зближеним по тонах ниткам. Дивлячись на готовий виріб, бачимо на ньому міріади відтінків. Завдяки «дерканню» зображення на килимах набувають об’єму, живописності, пластичності.

«Деркання» видно навіть на маленьких килимах. Надія Вакуленко зазначає, що у вмінні робити невеличкі роботи особливо простежується майстерність, оскільки часто це навіть складніше через велику кількість дрібних елементів.

ГОЛОВНЕ В РОБОТІ – ДОТРИМАННЯ ТРАДИЦІЙ

Співрозмовниця зазначає, що у Центрі працюють високопрофесійні майстрині, які закінчили Решетилівський художній професійний ліцей і мають диплом килимаря.

Серед них – Людмила Дмитренко, яка, окрім того, 16 років працювала на фабриці.

Людмила Дмитренко

- Здебільшого займалася ткацтвом. Але перекваліфікувалася і тепер створюю такі килими, – каже.

Пані Людмила та її колега Тетяна Лебединська мріють, що згодом зможуть відтворити елемент старовинного українського строю – полтавську плахту.

Робота Юлії Парійчук

Очолює науково-виробничий відділ з килимарства Юлія Парійчук. Вона показує, над чим працює: це вже скоріш робота художника, ніж килим, оскільки зображує сюжет. Але майстриня зазначає, що традиційної техніки все одно строго дотримується: «У нашому килимарстві цього не можна змінити. Є стандарт виконання. Змінюється тільки малюнок, а технологічний процес незмінний. Ми можемо хоч і портрет так зробити».

Юля Парійчук. Фото надали у ВЦВК

Розповідає, що, залежно від деталізації малюнка та кількості кольорів, можна виткати у середньому від трьох до восьми сантиметрів за день на ширині до одного метра килима. Окрім того, що робота кропітка, майстрині ще й ставляться до неї надзвичайно прискіпливо: якщо не подобається – можуть розпустити чи повністю переробити.

Майстри кажуть, що у їхніх планах – працювати й продовжувати традицію килимарства, розповідати українцям та всьому світові про створене в рідному краї.

Килимовий цех фабрики у Решетилівці. Фото надали у ВЦВК

РЕШЕТИЛІВСЬКІ КИЛИМИ БУЛИ ВІДОМІ В ЄВРОПІ ЩЕ 100 РОКІВ ТОМУ

Занурюючись в історію, можна пригадати, що килимарство на Решетилівщині почало активно розвиватися у XIX столітті. Майже в кожній оселі стояв ткацький верстат, на якому створювали килими з рослинними орнаментами – характерною ознакою місцевого стилю. У 1861 році цим потенціалом скористалася поміщиця Ольга Хряпунова, яка організувала в Решетилівці ткацьку майстерню.

У 1905 році за ініціативи Полтавського губернського земства в Решетилівці заснували ткацький навчально-показовий пункт. А в 1922 році на його базі створили промислову артіль художніх виробів «Троянда», з якої згодом виросла Решетилівська фабрика художніх виробів імені Клари Цеткін. У 1952 році на фабриці працювало 70 килимарниць, у 1970–1980-х – близько 100.

Для Решетилівської фабрики, а також для інших подібних фабрик країни, фахівців готувала спершу створена у 1937 році школа майстрів художніх промислів, яка переросла у професійно-технічне училище № 28, а нині – художній професійний ліцей.

Робітниці фабрики. Фото надали у ВЦВК

Решетилівські рослинні килими та вишивка були знані далеко за межами України ще на початку ХХ ст. Вироби фабрики експортували за кордон: до Індії, Китаю, Болгарії, Румунії, Угорщини, США, Канади. А дев’ятихвилинний документальний фільм «Решетилівські килими» отримав диплом Міжнародної виставки українського мистецтва в Лос-Анджелесі у 1978 році.

Копія килима «Дерево життя», виконаного Надією Бабенко на замовлення Міністерства культури, у 1969 році подарували для Блакитної зали штаб-квартири ООН

Килим «Дерево життя», виконаний Надією Бабенко, у 1969 році подарували для Блакитної зали штаб-квартири ООН у Нью-Йорку (США). А килим «Народжені рідною землею» Леоніда Товстухи у 2005 році від України подарували Раді Європи.

Копія килима «Народжені рідною землею» Леоніда Товстухи, створена майстринями ВЦВК до його 90-річчя
Килим Надії Бабенко «Мелодія осені»

У 2005 році через скрутний економічний стан Решетилівська фабрика припинила діяльність. Майже три сотні експонатів – килими, сорочки, рушники, фото та деякі документи підприємства – передали на зберігання у Решетилівський краєзнавчий музей. Саме тут можна дізнатися більше про майстрів, які започатковували та розвивали традицію решетилівського килимарства. А ще – побачити копію того самого килима, який прикрашає Блакитну залу Штаб-квартири ООН у Нью-Йорку (США).

Ганна Савівна Бондарець робітниця фабрики. Фото надали у ВЦВК.

Довідково. У 2008 році Україна ратифікувала ст.12 Конвенції ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини.

Минулоріч Укрінформ розпочав власне дослідження нашого спільного надбання – об'єктів Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини. Першими, ще у 2012 році, до нього були внесені такі традиційні ремесла, як створення косівської мальованої кераміки, кролевецьке переборне ткацтво, опішнянська кераміка та петриківський розпис. Відтоді до них додалися притаманні різним регіонам нашої країни обряди, пісні й танці, музичні інструменти, страви і напої, звичаї святкувань і поминань... Наразі Національний перелік налічує майже 100 пунктів і постійно поповнюється. Зокрема, у 2024 р. до нього було додано 27 елементів. Частину цих об'єктів Україна подала на внесення до списків ЮНЕСКО.

Збереження культурної спадщини є дуже важливим, особливо тепер, коли території її поширення подекуди окупували російські війська, а носії змушені шукати прихистку в інших регіонах чи навіть за кордоном.

Мирослава Липа, Кропивницький
Фото авторки тексту та надані у ВЦВК



Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Победительница "Холостяка-13" Инна Белень сделала сразу две пластические операции
Gloss
2025-06-13T15:39:49Z
Виталий Козловский выплатил долг Кондратюку и громко вернулся на сцену
Gloss
2025-05-12T16:52:12Z
Надувная Ким Кардашьян появилась в центре Нью-Йорка на Таймс-сквер
Gloss
2025-03-05T16:12:56Z
Россияне украли песню Златы Огневич и используют ее на пропагандистских мероприятиях
Gloss
2025-02-27T15:25:00Z
Потап дал 3-часовое интервью Дудю: репер утверждает, что помог Украине на 100 миллионов гривен
Gloss
2025-02-10T15:03:53Z
Ким Кардашьян и ее 69-летняя мама снялись в рекламе купальников SKIMS x Roberto Cavalli
Gloss
2025-06-30T14:45:43Z
МастерШеф 15 сезон. Выпуск 8 от 19.04.2025
InfoHome
2025-04-27T07:06:58Z
МастерШеф 15 сезон. Выпуск 7 от 12.04.2025
InfoHome
2025-04-21T08:30:48Z
Louis Vuitton в Пасхе выпустили шоколадную сумку в форме яйца: цена впечатляет
Gloss
2025-04-04T13:51:43Z
МастерШеф 15 сезон. Выпуск 3 от 15.03.2025
InfoHome
2025-03-24T09:39:51Z
Хроматическая революция Лары Джулиан: Год тихой силы и расколотого великолепия
Ukraine Art News
2025-03-23T19:00:55Z
Любимая музыка короля: Чарльз III поделился своим личным плейлистом
Gloss
2025-03-18T16:15:49Z
Crocs выпустили пушистые и глазастые тапки в коллаборации с «Корпорацией монстров»
Gloss
2025-02-07T17:12:54Z
МастерШеф 14 сезон. Випуск 18 від 28.12.2024
InfoHome
2025-01-08T16:45:55Z
Украинский мини-сериал «Поезд» победил на международном фестивале Italian Global Series
Gloss
2025-07-01T14:36:54Z
Украинский трейлер хоррора-триллера «Саван» с Венсаном Касселем, Диане Крюгер и Гаем Пирсом
KinoFilms
2025-06-26T20:18:29Z
Украинский трейлер триллера «Эден» с Джудом Лоу, Аной де Армас и Даниелем Брюлем
KinoFilms
2025-06-26T10:09:25Z
Саундтрек фільму «Матеріалісти»: усі пісні з нової романтичної стрічки Селін Сон
KinoFilms
2025-06-19T09:57:32Z
Украинский трейлер фильма «Несокрушимый» с Дуэйном Джонсоном, а также Олександром Усиком
KinoFilms
2025-06-16T10:36:33Z
Топ-5 лучших сериалов, которые вышли в 2025 году: по версии критиков и зрителей
Gloss
2025-06-11T12:42:45Z
Украинская фантастика: драма «Ты — космос» получила трейлер и дату премьеры
Gloss
2025-05-22T15:40:09Z
Украинский трейлер боевика «Никто 2» с Бобом Оденкирком
KinoFilms
2025-05-15T08:09:29Z
Украинский трейлер фильма «Иллюзия обмана 3»
KinoFilms
2025-05-15T07:21:31Z
Празднование на природе: идеи для любого времени года
Gloss
2025-05-13T06:40:26Z
Вкусная и дешевая намазка к бутербродам на пасху. Не успевала подавать на стол
InfoHome
2025-04-09T16:54:38Z
5 альтернативных видов спорта
Men's Life
2025-03-31T07:33:45Z
16 удивительных мест, которые стоит увидеть своими глазами
Men's Life
2025-02-04T10:24:53Z
Гольф на снегу
Men's Life
2024-12-30T20:57:37Z
Стала известна судьба собаки, которую заметили на вершине 140-метровой пирамиды Египта
Gloss
2024-10-24T17:16:12Z
В Берлине открыли самые высокие качели в Европе – видео
Gloss
2024-10-14T15:15:49Z
Доступ к реке: 6 идей, как киевляне могут получить комфортные набережные
Хмарочос
2024-09-30T13:23:52Z
ТОП-8 экстремальных видов спорта
Men's Life
2024-08-19T07:57:54Z
Правда о женитьбе
Men's Life
2025-07-03T18:12:44Z
За два месяца до релиза: в сеть слили фото будущих iPhone 17 Pro и iPhone 17 Air
Gloss
2025-06-26T17:30:41Z
Hermès выпустил первые в своей истории наушники: особенности и цена
Gloss
2025-06-17T15:36:38Z
Apple представила iOS 26 — впервые за 10 лет с новым дизайном под названием «Жидкое стекло»
Gloss
2025-06-10T15:45:58Z
В Словакии готовят к серийному производству спорткар Air Car 2, который превращается из авто в самолет за 80 секунд
Gloss
2025-05-12T18:10:04Z
Очень вкусный завтрак! Так яйца вы ещё не готовили. Простой и быстрый рецепт на завтрак. Рекомендую!
InfoHome
2025-05-09T13:09:51Z
Не отличить от мясных: Если рыбные котлеты то только так
InfoHome
2025-05-09T13:09:51Z
Мы съели сердечки быстрее, чем шашлык! Вот это да
InfoHome
2025-05-06T10:45:45Z
Самые вкусные сырники из творога без муки, манки, крахмала
InfoHome
2025-05-03T06:57:59Z
Эти фрикадельки тают во рту! Лучший рецепт Фрикаделек с овсяной кашей в мультиварке
InfoHome
2025-05-03T06:55:06Z
Невероятно вкусный ужин для всей семьи. Так готовлю макароны 3 раза в неделю! Очень вкусно и быстро!
InfoHome
2025-05-03T06:55:05Z
Куриные крылышки на сковороде без фритюра за 30 минут
InfoHome
2025-05-02T06:42:59Z
Капуста с яйцами вкуснее мяса! Я готовлю так капусту каждую неделю! Простой и вкусный рецепт капусты
InfoHome
2025-05-02T06:42:58Z
Пирог Яблочный взрыв вкуснее торта, еще один быстрый рецепт вам в копилочку
InfoHome
2025-05-02T06:42:58Z