MY.UAСтатті
Петро Лінинський: Батько, що відкрив світу давні скарби
Петро Лінинський: Батько, що відкрив світу давні скарби

Петро Лінинський: Батько, що відкрив світу давні скарби

У Львові, в будинку №10 на площі Ринок, розташована філія Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України. Біля лівого входу до будівлі розміщені інформаційні таблиці, одна з яких сповіщає: «Виставка колекції Петра Лінинського «Давні кахлі Галичини».

Ця розповідь – не просто історія виставки. Це короткі спогади та роздуми про життя і працю мого батька, Петра Лінинського.

Петро Лінинський (01.10.1920 – 10.07.2003)

Відкриття Скарбів: Початок Колекції

Збірка кахлів та ужиткової кераміки формувалася понад 40 років, починаючи з 1959 року. Захоплення батька розпочалося після поїздки на скелі Урича, де він випадково натрапив на земляний обрив із керамічними уламками. Ця знахідка шалено зацікавила його.

Інформаційні стенди при вході в Музей етнографії та художнього промислу (м. Львів, пл. Ринок,10)

Коли я дивлюся на фото, де мама (Віра Лінинська) з дітьми – чотирирічним Андрієм і дворічною Христею – стоїть біля намету поблизу гірського потічка, я уявляю, як тато повертається з мішком черепків, щоб пообідати з родиною.

Робоче спорядження Петра Лінинського. Завжди було в багажнику авта.

Його праця в реставрації сприяла розширенню географії пошуків, адже супроводжувалася частими відрядженнями до різних куточків Галичини. Тато мав особливе чуття на місця, де можна було б «щось знайти». У цих пошуках йому дуже допомагав «вірний кінь» – помаранчевий «Москвич». Наприклад, він міг їхати і помітити розоране поле між населеними пунктами, де рівнина мала пагорб. Це був знак, що варто зупинитися, адже це могло бути колишнє капище, де можна було б викопати або навіть знайти в ріллі фрагмент глека. Також пошукам сприяли родинні поїздки Львівщиною. Часто в літню спеку ми їздили купатися на Стрий поблизу Синєвидного. Опісля майже завжди хоч на годинку – до Урича. Це були часи (кінець 70-х), коли в Уричі вже працювала археологічна експедиція Академії наук під проводом Михайла Рожка. Петру Степановичу було цікаво дізнатися про нові знахідки та намилуватися скелями. У них із Михайлом Федоровичем були гарні товариські стосунки та спільне захоплення.

Львівські Розкопки та “Поле Чудес” у Брюховичах

Львівські розкопки переважно були пов’язані з ремонтними роботами міських комунікацій або з котлованами новобудов. З комунікаціями було простіше: робітники накидали ґрунт із траншеї на тротуар чи дорогу – і можна було пересипати його, виокремлюючи фрагменти кераміки. Робітники, бачивши, що він не шукає золото, а збирає побиту цеглу в рюкзак, не звертали уваги (мабуть, думали, що дивак). Котловани були небезпечні, тому просто так ніхто не міг вештатися по будівельному майданчику. Тоді рятував рубль. Потрапивши в котлован, він уже сам знав, як обережно працювати із землею, адже мав досвід роботи в шахтах Воркути, коли перебував у сталінських таборах (1947–1953 рр.).

Напевно, найперший спогад про тата в контексті пошуку цікавих речей – це спільні походи «на поле». Наша ділянка з будинком і садом завершувала вулицю.

Петро і Віра Лцінинські на рідній вулиці. Брюховичі, вул. Фруктова

Відразу за нею були земельні наділи – «людські городи», а далі, через видолинок – колгоспне поле. Зараз територія, про яку розповідаю, зветься в Брюховичах «поле чудес». Отже, ранньою весною, коли городи не засаджені, або восени, коли картопля зібрана, – ми ходили з Петром Степановичем, опустивши голови, і, знаєте, що знаходили? Різці з кременю, частинки наконечників. Мене ще цікавили гільзи від набоїв часів Першої та Другої світових воєн – вони складалися у пачку з моїми скарбами. У книжці Ігоря Мельника «Довкола високого замку» згадується, що археологи Інституту українознавства НАН України виявили в Брюховичах у районі вулиці Фруктової кілька поселень кам’яної доби часів мезоліту. Тепер на 90 % впевнена, що навідником був Петро Лінинський. У межах вищезгаданої території сусід викорчовував великий пень від черешні. Пам’ятаю, тато попросив його дати час трошки попорпатися у вирві, і за годину прийшов щасливий із рештками керамічного посуду, оголосивши, що ми живемо на доброму місці, бо якщо люди в різні віки жили в цій місцині, то вона благодатна.

Брюховичі, світлиця. Петро, Віра та Ганна Лінинські. 12 липня ( за старим стилем іменини) 1990 – ті рр.

Родинна Справа та Творчість Майстра

Поки діти Петра та Віри Лінинських не ставали студентами (бо мешкати в Брюховичах, їздити на навчання автобусом до Львова та ще й вчитися – займає весь час), вони були активними помічниками в його праці. Після повернення з вдалої «черепкової» поїздки Петро Степанович витягав із багажника «Москвича» поскладані в мішки (з-під картоплі) фрагменти кераміки. Переважно вони були добряче обліплені ґрунтом. Потім на подвір’ї у круглу велику бляшану балію з криниці набиралася вода, і обережно викладалися «скарби». Вони мали якийсь час відмокнути. Після цього молодші – ми з сестрою Мартою – брали в руки щітки і делікатно мили кожен фрагмент ще не впізнаного об’єкта. Мушу сказати, що, спостерігаючи за татом, ми досить швидко вміли впізнавати, фрагмент чого тримаємо в руках (денце, вінець чи вухо глека, кахля, покришка тощо). Найцікавішим заняттям після того, як черепки підсохнуть, було шукати фрагменти одного виробу, що б хоч частково складалися у відповідну форму чи рельєф (пазли, мабуть, все-таки вигадав якийсь археолог). Тільки у випадку з керамікою ти вже шаленієш від радості та гордості, коли в тебе зійшлося в одне ціле два-три шматочки. Тато радів так само, як ми, діти, але в очах була не гордість, а бажання скоріше приступити до роботи і відтворити виріб повністю. Були такі кахлі, які не відразу піддавалися цілісному відтворенню, бо бракувало основної зав’язки рельєфної композиції. Це була велика творча праця Петра Степановича – багато ескізів, аналіз схожих сюжетів, пошук відповідної пластичності обірваної лінії.

Він дуже багато працював. Пам’ятаю, коли працював реставратором на Вірменській, то додому повертався відразу після праці, обідав, опісля пів години сну і далі до роботи. Бо те, що спочатку було його хобі, переросло у справу життя. Уже на пенсії змінив ритм – багато працював вночі. Не пригадаю хто, хтось зі співробітників (коли Петро Лінинський працював у картинній галереї) сказав: «Петро Степанович, ви спите, як Наполеон, а працюєте, як його кінь».

Безцінний Дар Місту

Коли почав думати про долю своєї збірки, то вирішив подарувати її рідному Місту на умовах постійної експозиції. Коли його питали – що, просто даруєте? Відповідав – це не моє, я взяв це з землі і доклав трохи праці.

Працівники Національного музею у Львові. Реставраційні майстерні на вул. Вірменській. В центрі Віра Іларіонівна Свєнціцька, праворуч від неї Петро Лінинський.

Початково розмова про передачу збірки до музею велася з Борисом Григоровичем Возницьким, який був на той час директором Львівської картинної галереї. Він запропонував Петру Степановичу експозиційний зал у Золочівському замку. Зважаючи, що батько хотів, щоб збірка залишилася у Львові, він почав шукати музей, який би виконав його умови. Так виставка знайшла собі місце в Музеї етнографії.

Епіграфом до результату праці свого життя стали такі слова Петра Лінинського: «Мою довголітню збиральницьку працю та виставку присвячую світлій пам’яті Митрополита Андрея Шептицького – великого опікуна і Мецената нашої культури».

Він був різнобічно обдарованою Людиною. Розповідь про те, як Тато з Мамою були запрошені на весілля друзів:

Історію я чула від батьків. Друзі, як тепер кажуть, були “круті”, батьки – бідні. Але ж треба виглядати! Молоді і гарні. В скрині лежить тканина, запланована на штори… Ну, це майже “Розвіяні вітром”… За ніч тато робить крій сукні для дружини, а мама шиє. День Весілля. Сидять Петро Степанович і Віра Арсенівна і чують чиюсь тиху розмову: «Дивись, яка у Віри сукня – видно, що Петро працює в Будинку моделей…» У той час тато працював на м’ясокомбінаті в цеху безвідходного виробництва… виготовляв ґудзики та прикраси з кісток тварин. Ці вироби використовувалися модельєрами Львівського Будинку моделей. Ця сукня зберігається досі.

Сукня для дружини Віри. Робота Петра Лінинського, кін.1950 -х рр.

Дуже стильна була в нас куртка, пошита татом для мами – з вовняної пальтової тканини в клітину, ще й на блискавку. Старші сестри ще встигли поносити. Коли я доросла до тієї куртки – молі мене випередили.

Петро Лінинський. Кольє з перламутру ( весільна прикраса). 1986р.

Ще одним хобі Петра Лінинського було виготовлення біжутерії для доньок. Матеріалом для кульчиків, підвісок та кольє могли бути несподівані речі. Наприклад, у старшої сестри були кульчики-вкрутки з ґудзиків від бабусиного светра, у мене є підвіска, основою якої стали елементи ажурного мельхіорового підсклянника. Найбільшим моїм скарбом є кольє з перламутру, виготовлене П.С. мені на шлюб до весільної сукні.

Спогади можу продовжувати безкінечно, але це вже, мабуть, наступна історія.

Татові вдячна за виховання.

Ганна ЛІНИНСЬКА

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Мільйони доларів за культовий аксесуар: сумку Джейн Біркін продали на аукціоні за рекордну суму
Elle
2025-07-11T06:58:24Z
Бекхеми зворушливо привітали доньку Гарпер з Днем народження й поділилися рідкісними сімейними фото
Elle
2025-07-10T19:13:13Z
Dorofeeva і Positiff випустили першу за 5 років спільну пісню "Смак-Печаль"
Ukraine Art News
2025-07-10T11:33:12Z
Британський музикант Бенджамін Клементайн виступить в Україні вперше з 2018 року
Ukraine Art News
2025-07-09T14:45:47Z
Помер український композитор Ігор Поклад
Ukraine Art News
2025-07-09T14:00:53Z
Розлученню не бути: Джастін і Гейлі Бібери спростували чутки про негаразди в шлюбі
Elle
2025-07-09T10:42:46Z
Помер відомий український композитор Ігор Поклад
Ukraine Art News
2025-07-09T08:24:49Z
Оззі Осборн та Ексл Роуз із Guns N’ Roses ніколи не зустрічалися до прощального концерту Black Sabbath
Ukraine Art News
2025-07-08T16:24:49Z
Барабанщик Pearl Jam Метт Кемерон заявив, що залишає гурт після майже 30 років співпраці
Ukraine Art News
2025-07-08T10:09:50Z
Італія виділить 45 млн євро на відновлення шести культурних памʼяток Одеси
Ukraine Art News
2025-07-11T09:55:17Z
“Білоус забрав із Молодого театру 23 вистави”. Станіслав Мойсеєв вперше поділився думками після повернення
Ukraine Art News
2025-07-11T09:43:15Z
У Львові реставрують панно «Збір винограду» та перенесуть у арт-центр
Хмарочос
2025-07-11T08:28:38Z
У Римі ZAG галерея відкрила виставку «Маленький Принц»
Photo Lviv
2025-07-11T05:01:05Z
У столиці Ботсвани проведуть Вечір української кухні
Ukraine Art News
2025-07-10T20:19:15Z
ТНМК і Krechet випустили пісню і кліп "Аплодуй"
Ukraine Art News
2025-07-10T18:28:22Z
У Брюсселі на концерті філармонічного оркестру та скрипаля Дмитра Удовиченка зібрали 8,5 млн грн на допомогу Україні
Ukraine Art News
2025-07-10T17:10:45Z
У Мистецькому Арсеналі продають парфуми з запахом Херсонщини: кавун і польові трави
Хмарочос
2025-07-10T13:22:31Z
В Молдові проходить перша персональна виставка українського художника
Хмарочос
2025-07-10T07:55:23Z
Топ-5 фільмів за участі Бреда Пітта
Ukraine Art News
2025-07-11T07:31:18Z
Топ-5 фільмів за участі Лілі Коллінз
Ukraine Art News
2025-07-11T07:01:28Z
Лікарі назвали причину смерті зірки "Убити Білла" та "Мерзенної вісімки" Майкла Медсена
Ukraine Art News
2025-07-10T18:13:15Z
Український проєкт фільму "Вакуум" отримав премію Eurimages за розвиток копродукції у Карлових Варах
Ukraine Art News
2025-07-10T15:07:20Z
Що відомо про третю частину «Дюни» із Зендеєю та Тімоті Шаламе в головних ролях
Elle
2025-07-10T14:43:14Z
Наступна "Дюна" Дені Вільнева отримала офіційну назву та буде частково знята на камери IMAX
Ukraine Art News
2025-07-10T14:16:29Z
"Стюарт не зміг врятувати Всесвіт": HBO Max офіційно оголосив про створення спін-оффу "Теорії великого вибуху"
Ukraine Art News
2025-07-10T12:55:16Z
З'явився перший фрагмент блокбастера «Фантастична четвірка» від Marvel Studios
KinoFilms
2025-07-10T12:43:07Z
Український тизер мультфільма «Губка Боб: В поисках квадратных штанов»
KinoFilms
2025-07-10T10:58:45Z
Романтичний район Львова – Богданівка, частина друга
Photo Lviv
2025-07-11T05:13:02Z
Історичні проходи по Львові. Рецензія 1932 року
Photo Lviv
2025-07-10T05:13:05Z
Білий Камінь: Де замок, гідний королів, перетворився на міф
Photo Lviv
2025-07-09T05:12:30Z
«Будьте зрівноважені»: вибрані статті про мистецтво Григорія Крука. Частина друга
Photo Lviv
2025-07-08T05:12:24Z
За два тижні жіночі купе з’являться у ще трьох поїздах
Хмарочос
2025-07-07T12:01:04Z
На березі Сени відкрили облаштовані пляжі для купання. Вони пропрацювали рівно один день
Хмарочос
2025-07-07T10:51:55Z
15 найгарніших архітектурних споруд світу — рейтинг Time Out
Elle
2025-07-07T08:06:33Z
Пам’ятник Александрові Фредру: мандри трьома містами
Photo Lviv
2025-07-06T05:06:25Z
Єдиний маршрут пам’яті: які локації на Львівщині увійшли до переліку
Photo Lviv
2025-07-06T05:00:40Z
Європейський банк збільшив суму інвестицій в оновлення вагонів київського метро
Хмарочос
2025-07-11T10:31:40Z
Більше, ніж здається на перший погляд: Катерина Лаунбраун про впевненість, особисті межі й переосмислення краси
Elle
2025-07-11T08:04:25Z
5 улюблених книжок Фібі Тонкін
Elle
2025-07-11T07:37:20Z
На Лівому березі Києва відкривають новий фуд-хол «КИЇВ ЇЖА». Де саме і що там планують?
Хмарочос
2025-07-11T06:37:31Z
В Києві за поїздку Uklon платять більше, ніж в інших містах. На скільки?
Хмарочос
2025-07-11T06:10:36Z
4 натуральні тканини, які допоможуть пережити літню спеку
Elle
2025-07-11T06:07:13Z
Половина українських біженців у ЄС обрали Німеччину або Польщу: карта
Хмарочос
2025-07-11T05:49:26Z
МУР розкрили тему нової вистави “РЕБЕЛІЯ ” — і вже мають перший sold out у Львові! Оголошено додатковий концерт
Photo Lviv
2025-07-11T05:07:04Z
Користь дружби з собаками для фізичного здоров’я
Photo Lviv
2025-07-11T05:01:07Z
Україна першою в Європі надаватиме послуги мобільного зв’язку через Starlink, — гендиректор Київстар
Хмарочос
2025-07-10T12:31:47Z
В Україні заблокували інтернет-магазин Leader-Books, у якому продавали книжки з РФ та Білорусі
Ukraine Art News
2025-07-09T17:42:47Z
Штучний інтелект Grok від Ілона Маска тепер викриває російську пропаганду: росіяни лютують
Gloss
2025-07-09T13:07:03Z
Оплата домашнього інтернету Sword: найкращі способи для мешканців Києва і передмістя
Хмарочос
2025-07-02T07:03:48Z
Стрімінг на космічному рівні: Netflix у колаборації з NASA показуватиме запуск ракет
Ukraine Art News
2025-07-01T01:00:55Z
Під Меджибізьким замком на Хмельниччині археологи виявили скелет дитини й артефакти XVII-XVIII ст
Ukraine Art News
2025-06-30T17:21:59Z
За два місяці до релізу: у мережу злили фото майбутніх iPhone 17 Pro та iPhone 17 Air
Gloss
2025-06-26T17:30:41Z
Суд у США відхилив позов 13 письменників про порушення авторських прав для навчання ШІ на їхніх книжках
Ukraine Art News
2025-06-26T14:24:42Z
У Франції знайшли залишки давньоримського поселення з унікальною мозаїкою
Ukraine Art News
2025-06-26T14:21:48Z
Готуємо гаспачо за рецептом знаменитого іспанського шеф-кухаря Хосе Андреса
Elle
2025-07-09T12:21:43Z
5 рецептів літніх смузі: прості та дуже корисні
Elle
2025-07-08T15:36:36Z
ТОП-5 легких літніх закусок
Elle
2025-06-17T14:30:38Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Влад Кіндер ділиться рецептом тунця татакі
Elle
2025-06-06T12:49:01Z
8 найкращих лимонадів у літню спеку
Krasinfo
2025-06-03T07:09:43Z
Весняне меню: детокс-салат із цибулі-порею з креветками
Elle
2025-05-20T19:09:34Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Анастасія Степанова ділиться рецептом лимонного тарту
Elle
2025-05-14T19:03:31Z
Сирники з лекваром: готуємо українську страву за 20 хвилин
Elle
2025-05-12T11:00:56Z
Сезонний рецепт: найсмачніший кіш зі спаржею
Elle
2025-05-09T18:34:08Z