/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F193%2F8221430465ffc86c7b158377050aa238.jpg)
Звідки на Заході взялося поняття "велика російська культура": пояснює Ліна Костенко
Такої думки дотримується українська поетеса Ліна Костенко, про що вона розповіла у великій бесіді з Сергієм Жаданом.
"Це ж кращі росіяни. Бунін поїхав. Як його (Заходу - ред.) не поважати? Стравінський, Дягілев. Там усі. Як їх не поважати? Вони й думали, що це російська культура. Так ви ж подумайте головою: чому вони всі втікли? ...Рахманінов. Чого він втік з Росії? Від великої культури він втік?", - пояснила вона.
Зовсім різне ставлення до таланових людей у Росії та на Заході, за словами літераторки, можна побачити, зокрема, завдяки порівнянню життєписів двох російських поетів з прізвищем Мандельштам - один з яких виїхав до Західної Європи, а інший лишився вдома.
Читайте також: Ліна Костенко: якби поляки у XVII столітті не продали Київ росіянам, було б інакше
"Скажімо, один такий факт. Осип Мандельштам, радянський поет. І у Франції був Мандельштам, тільки Юрій. І він був чоловіком дочки (композитора - ред.) Стравінського. Французький поет і російський, тільки цей Осип Мандельштам, а там Юрій Мандельштам. Долі - Осипа Мандельштама заарештували, вбили, кинули у якусь яму щоб не видно було й де похований; Юрій Мандельштам був єврей і його німці вбили як єврея. Німці вбили, фашисти. А там комуністи вбили", - розповіла поетеса.
Причому, як наголосила Ліна Костенко, пам'ять Юрія Мандельштама вшановано - біля могили його дружини поставлено кенотаф, себто пам'ятник без поховання.
"Це щось говорить чи не говорить? Тобто там фашисти вбили, але французи все таки зберегли пам'ять. А у нас (за СРСР - ред.) про Мандельштама (Осипа - ред.) ні слова", - зазначила поетеса.
Могила Осипа Мандельштама і пам'ятник поету
На сьогодні відомо, що поет Осип Мандельштам загинув 1938 року у комуністичному концтаборі поблизу Владивостока. Де саме знаходиться його могила достоменно не відомо. Зараз на приблизному місці розташування спільної могили для ув'язнення знаходяться новобудови.
За СРСР творчість Осипа Мандельштама, як і його сучасників - українців з Ростріляного Відродження, була табуйована.
Пам'ятник Мандельштаму в одному зі скверів міста Владивосток з'явився 1998 року, ще до початку правління Путіна. Вже після встановлення пам'ятника його шість разів намагалися зруйнувати невідомі, доки скульптуру не перенесли на нове місце.
- Зараз письменниця завершує працювати над своїм новим прозовим романом, присвяченому участі мислителів, урядовців та воєначальників українського походження в утворенні і становленні Російської імперії (XVIII ст.).
- 19 березня 2025-го Ліні Василівні Костенко виповнилося 95 років.