MY.UAСтатті
Від Сколе до Мукачева: неймовірна веломандрівка Рудольфа Вацека 1912-го року
Від Сколе до Мукачева: неймовірна веломандрівка Рудольфа Вацека 1912-го року

Від Сколе до Мукачева: неймовірна веломандрівка Рудольфа Вацека 1912-го року

Відпочинок мандрівників після поїздки Бескидами, 1912 рік, фот. Wędrowiec pismo illustrowane poświęcone turystyce i sportowi w kraju i zagranicą, 1912. Від Сколе до Мукачева: неймовірна веломандрівка Рудольфа Вацека 1912-го року #історія

Поляк проїхав 120 кілометрів Карпатами, зробив десятки світлин краєвидів, архітектури та людей, а також написав детальний репортаж про цю поїздку.

«Для пристрасного велосипедиста-туриста гори завжди привабливіші, ніж рівнини. Гірські серпантини, на підкорення яких деколи потрібно кілька годин, не люблять лише ті, хто хоче похвалитися великою кількістю подоланих кілометрів за короткий час. На щастя, таких небагато. Тип гонщика-велосипедиста все більше зникає в нашій країні, і велосипедист-турист бере верх. Цю здорову і корисну тенденцію можна помітити як серед школярів, так і старших людей, а особливо – у велоклубах, як от у Львові, так і в новоорганізованому в Кракові, де більше уваги звертають на велосипедні мандрівки, відсунувши перегони на другий план».

Такими словами у журналі Wędrowiec: pismo illustrowane poświęcone turystyce i sportowi w kraju i zagranicą («Мандівник: ілюстрований журнал, присвячений туризму та спорту в краю та закордоном») за 1912 рік Рудольф Вацек розпочав свій «велосипедний» репортаж про поїздку Карпатами.

Початок мандрівки: злива, багнюка та розмиті дороги

Поляк Рудольф Вацек (пол. Rudolf Wacek) був мешканцем Львова початку 1900-х років, ентузіастом спорту, першим велотуристом, а невдовзі – професором львівської гімназії, спортивним організатором та письменником-публіцистом. Також Вацек відомий як багаторічний президент львівського футбольного клубу «Погонь» та керівник спортивної редакції радіостанції у Львові. Автор багатьох книг, зокрема «Do Anglji i Norwegji rowerem», «Rowerem po Europie», «W polskich kniejach» та «Wspomnienia sportowe».

Рудольф Вацек (Rudolf Wacek, 1883-1956). Портрет зроблений у 1928 році, фот. PIC_1-N-2026, NAC

Понад 110 років тому велоґуру організував велотур для студентів – членів Спортивного клубу, – про який так детально написав, що виникає бажання його повторити. Хоча б віртуально. Любителям велосипедів не заважали ні «жахливий стан наших доріг, який може відбити бажання їздити навіть у найзапеклішого велосипедиста», ні «вибоїни на вулицях Львова, які можуть набриднути навіть пішоходу». Поїздку в Карпати запланували у дні П’ятидесятниці, точкою старту обрали місто Сколе, а кінцевим пунктом призначення – Мункач (сучасне місто Мукачево у Закарпатській області України, що у ті часи входили до складу Австро-Угорської імперії).

Члени клубу велосипедистів у 1907 році. Посередині – Рудольф Вацек, фот. PIC_1-N-2736, NAC

Коли велосипедисти вже вирушали у мандрівку із залізничного вокзалу Львова, а це був вечір суботи, почався сильний дощ, і група, яка обіцяла бути чисельною, зменшилася до семи чоловік. Інші приходили на станцію і, вибачаючись, бажали мандрівникам щасливої дороги. Самого ж Вацека, як головного в команді, дуже порадувала така скромна кількість учасників, «адже багатолюдні та далекі велопрогулянки, особливо в гори, зазвичай не вдаються».

Об 11 годині вечора група прибула в Сколе. Була темна ніч, човгаючи багнюкою від вокзалу до міста, вони знайшли готель, сторгувалися з подружжям Вайнфельдів за ціну на нічліг, і, з надією на хорошу погоду зранку, пішли відпочивати. Наступного дня велосипедистів розбудив стукіт крапель дощу по ринвах – лило немов із відра. Уся Сколівська улоговина була вкрита темними хмарами, а траса перетворилася на багнюку. Вацек навіть поставив на голосування питання, чи їхати далі, чи повертатися потягом до Львова. Однак злива не злякала нікого.

«Прекрасне місце, сховане серед просторих карпатських лісів»

Вулиця у містечку Сколе, 1934 рік, фот. D. Brauner, Biblioteka Narodowa

Початок мандрівки Рудольф Вацек детально описує у своєму репортажі:

Тож ми сіли на сталевих коней і виїхали зі Сколе дорогою на південь, вгору по річці Опір. Відразу за залізничним вокзалом минаємо праворуч розкішний палац панів Гредлів, власників Сколе та великих лісових масивів на Скольщині, а ліворуч фабрику та величезні склади деревини. Це Демня – багатотисячне поселення робітників. Невисокі, одноповерхові будинки, охайні, перед кожним садок, повний квітів, позаду невеликий клаптик поля, усі вони належать «панству Сколе», призначені для робітничих сімей, на протилежному березі села можна побачити залізничну колію, що веде через Славсько до Лавочного.

Палац панів Гредлів. Сколе – Демня, 1914 рік, фот. Wędrowiec pismo illustrowane poświęcone turystyce i sportowi w kraju i zagranicą, 1912

Семеро мандрівників рухалися хребтами гір, які в цій частині Карпат називаються Бескидами, й невдовзі побачили будівлі курортної колонії в Гуті Коростівській. Вацек пише:

Після короткого відпочинку ми продовжуємо нашу подорож. Дорога стає все крутішою і крутішою, оскільки ми залишили долину Опору, однак ми не відчуваємо втоми, тому що нашу увагу займають нові і все красивіші краєвиди. Це прекрасне місце, сповнене чарівності, сховане серед просторих карпатських лісів, з чудовою купальнею в гірській швидкій річці, ніби створене для літнього відпочинку.

Веломандрівники у долині річки Опір, 1912 рік, фот. Wędrowiec pismo illustrowane poświęcone turystyce i sportowi w kraju i zagranicą, 1912

Уже перед селом Козьова мандрівникам довелося злізти з велосипедів і чотири кілометри рухатися пішки, перетинаючи першу гору на своєму шляху до Мукачева. На вершині Рудольф Вацек організував довший припочивок, а поки група діставала провізію, почало прояснятися, і із-за хмар показалося сонце. Відпочивши годину, усі жвавіше продовжили поїздку.

Рудольф Вацек так описує подальшу мандрівку:

Спуск з гір красивим серпантином винагородив нас за труднощі, які ми зазнали досі; гарним темпом минаємо село Орява і досягаємо більшого гірського села Тухолька. Тут дорога розходиться у двох напрямках: одна гілка веде прямо на південь через Климець до угорського кордону і далі до Мункача, інша повертає на Сможе, відоме своїми ярмарками худоби. Між Тухолькою праворуч і Климцем лежить величезний гірський кряж з перевалом Лізія. Це найскладніша і важка частина для туриста на шляху до Мункача.

Дорога у селі Тухолька. Фото початку ХХ століття, NAC.

Здолавши перевал, велосипедисти навіть не відпочивали, – дорога постійно спускалася вниз, тож їзда на велосипеді вільним ходом була своєрідним передихом. Опівдні вони вже стояли у Климці перед гостинним домом подружжя Єнджейовських, і все було готове до їхнього нічлігу.

«Обличчям до угорської сторони»

Наступного дня учасників подорожі, які підкріпились і виїжджали з Климця, супроводжувала гарна погода. Ще один складний перехід чекав на мандрівників попереду – «на угорському кордоні».

Вацек пише:

Стоячи обличчям до угорської сторони, ми бачимо праворуч виразну, могутню, куполоподібну форму вершини Пікуя, а ліворуч – похмурий і грізний, дикий і безлюдний хребет Ґорґан, що різко відсікається від Бескидських гір. Унизу сяє срібна стрічка Латориці, над якою біліють чистенькі верецькі (село Нижні Ворота у той час мало назву Верецьки) хати, зеленіють садки, серед яких то тут, то там виривається блискуча церковна башточка чи купол сільської церкви.
22-кілометровий спуск із Бескидів до Верецьок викликав справжнє захоплення у пілігримів. Дорогою їм трапилася мить, коли люди розходилися з вечірньої служби в церкві, тож велосипедисти могли досхочу роздивитися святковий одяг місцевого населення і завести з ними розмову.

Місцеве населення у Верецьках (Нижніх Воротах). Фото Рудольфа Вацека, 1912 рік.

Рудольф Вацек так описує ту ніч:

З Верецьок ми проїхали близько 15 кілометрів лісами, коли настала ніч. Настав час думати про відпочинок. Дорогою ми натрапили на будиночок лісника, господар якого дозволив нам спати на копиці сіна. Підкріпивши сили кислим молоком і картоплею, які приготувала послужлива господиня, ми кинулися на сіно і заснули кам’яним сном. Проте це задоволення тривало недовго: пронизливий холод гірської ночі, особливо після дощового дня, застав нас так зненацька, що ми прокинулися зі стукотом зубів. Недовго думаючи, кожен почав підкопувати під собою сіно, і незабаром із копиці сіна було видно лише сім голів. Майже стоячи, ми спали до світанку.
Наступного дня подорож продовжили. До Мукачева залишалось 50 кілометрів – вниз за течією Латориці. Рудольфові Закарпаття сподобалось:

Край казковий, і чим далі на південь, тим він красивіший; озираючись на північ, ми бачимо кілька вищих гірських хребтів, які ми залишили позаду. Скрізь вкриті різними відтінками зелені, чаруючі для ока краєвиди. Серед тутешніх пагорбів височіє мисливський замок графа Шенборна – впливового магната, якому належали цілі Карпати від кордону з Галичиною до широких родючих низовин за Мункачем. Його ліси, які дбайливо оберігають від вирубки, кишать всілякою дичиною. Корчма тут чудова, їздити як по асфальту, тим паче, що 10 кілометрів до Мункача, Карпати позаду і ми вже їдемо Угорською низовиною.

Мукачево, головна вулиця мітса. Поштівка 1915 року

120 кілометрів та 60 фотографій

Невдовзі мандрівники побачили удалині самотній пагорб із замком. І вже опівдні прибули у кінцевий пункт призначення. До відправлення потяга залишалося недовго, тому, лише глянувши на фортецю і погулявши Мукачевом, «яке мало чим відрізнялося від наших провінційних містечок», велосипедисти подалася на залізничний вокзал. Попереду була дорога додому через Лавочне та Сколе, що вела їх новими куточками Карпат з віадуками та тунелями.
Троє учасників мандрівки вперше побачили гори, п’ятеро вперше відвідали тогочасне Закарпаття, і всі зійшлися на думці, що поїздка велосипедом принесла їм набагато більше задоволення, ніж подорож потягом.

Я спробував вислухати думку моїх юних товаришів про подорож, і всі одноголосно зізналися, що вперше зрозуміли, яка різниця між поїздкою залізницею та поїздкою колесом, яке задоволення вони отримали, їдучи зі Сколе до Мункача: досхочу насолоджувалися гарними краєвидами, зупинялися де заманеться, фотографували що заманеться. А повертаючись з Мункача до Сколе – потягом летіли Карпатами на запаморочливій швидкості, від тунелю до тунелю, від долини до долини, від станції до станції, втомившись від хаосу відчуттів, дискомфорту від монотонного стукоту коліс і диму від двигуна,
– підсумовував Вацек.

Залізнична станція у Мукачеві. Листівка початку ХХ століття.

У 1912 році учасники велозаїзду зі Сколе до Мукачева проїхали 120 кілометрів велосипедами, зробили близько 60 фотографій краєвидів, людей у народному одязі по обидва боки Карпат, сільських будинків та церков… Задоволені поїздкою та гарно проведеним часом, мандрівники дісталися Львова, дорогою запланувавши нову велопоїздку у незвідані куточки Карпат.

Михайло МАРКОВИЧ

Джерело: Culture.pl

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Як образи вагітної Ріанни трансформували стиль майбутніх матусь
Elle
2025-07-17T06:18:59Z
«Не уявляю, як це - жити і не малювати». На світлу пам’ять художнику Володимиру Микиті
Ukraine Art News
2025-07-16T12:52:29Z
Фотофакт: у Дженніфер Еністон новий роман
Elle
2025-07-16T12:34:21Z
Надя Дорофєєва стала членкинею академії звукозапису, що вручає музичну премію "Ґреммі"
Ukraine Art News
2025-07-15T11:15:39Z
"Молюсь, щоб вони вижили": Ліна Костенко назвала імена молодих письменників, за якими варто слідкувати
Ukraine Art News
2025-07-15T01:30:42Z
Вагітна Ріанна вперше з’явилася на червоній доріжці з обома синами
Elle
2025-07-14T18:42:48Z
Гордість: Джамала увійшла до складу академіків премії Grammy
Elle
2025-07-14T15:33:34Z
"Маю право голосу": Джамала стала членкинею академії звукозапису, яка вручає музичну премію "Ґреммі"
Ukraine Art News
2025-07-14T13:18:48Z
"Це страшно складно": Ліна Костенко розповіла про що буде її новий прозовий роман
Ukraine Art News
2025-07-14T09:16:32Z
Тіна Кароль презентувала колекцію модних відтінків лаку з ефектом Cat Eye
Elle
2025-07-17T11:15:53Z
У Миколаєві презентували виставку художніх виробів «Теплий липень»
Ukraine Art News
2025-07-17T10:51:44Z
Jäger Music Awards запускає великий музичний фест та серію «просмажок»
Хмарочос
2025-07-17T05:54:59Z
З нагоди 100-річчя першої публікації легендарного роману «Процес» Франца Кафки вийшов новий український переклад
Elle
2025-07-16T17:22:24Z
У Бухаресті відбувся VIII фестиваль українських пісень «Червона Ружа Трояка»
Ukraine Art News
2025-07-16T16:19:18Z
В Україні запускають культурний проєкт «Небо над Херсоном»
Ukraine Art News
2025-07-16T16:01:17Z
У Римі відбулася виставка українських художниць «Міст кольорів»
Ukraine Art News
2025-07-16T15:07:26Z
Помер народний художник України Володимир Микита
Ukraine Art News
2025-07-16T15:04:27Z
Печатки, матриці та гетьманські символи: на виставці у Києві представили рідкісні державні артефакти
Ukraine Art News
2025-07-16T13:16:30Z
Стартував прийом заявок на відбір фільмів на "Оскар-2026" від України
Ukraine Art News
2025-07-17T11:12:45Z
Срібна серферка прибуває на Землю у новому фрагменті «Фантастичної четвірки»
KinoFilms
2025-07-17T10:36:36Z
«Мавка: Справжній міф» — перший тизер нового українського роментезі від Каті Царик
KinoFilms
2025-07-17T10:09:35Z
«Щасливчик Гілмор 2»: дубльований трейлер сиквела з Адамом Сендлером і Беном Стіллером
KinoFilms
2025-07-17T09:54:31Z
Топ-5 фільмів за участі Стівена Ленга
Ukraine Art News
2025-07-17T09:15:40Z
«Медовий місяць» — український романтичний трилер про перші дні повномасштабного вторгнення — виходить в український прокат
Cineast
2025-07-17T00:12:39Z
Почалися зйомки романтичного фентезі "Мавка. Справжній міф". Перші кадри
Ukraine Art News
2025-07-16T19:07:17Z
Netflix випустив трейлер 5-го й останнього сезону "Дивних див"
Ukraine Art News
2025-07-16T18:28:33Z
Повернення до Гоукінса: Netflix показав перший трейлер останнього сезону «Дивних див»
Elle
2025-07-16T17:46:22Z
Кліматична криза змушує монголів з’їжджатися до столиці — й через це Улаанбаатар задихається від смогу
Хмарочос
2025-07-17T11:43:01Z
Старий центр Івано-Франківська планують забудувати будинками до 24 поверхів: «Ми так бачимо силует міста»
Хмарочос
2025-07-17T08:54:46Z
Чеська залізниця запускає потяг Прага — Копенгаген з дитячим кінотеатром
Хмарочос
2025-07-16T07:58:36Z
В Тель-Авіві планують звести найвищі в Ізраїлі хмарочоси
Хмарочос
2025-07-15T12:46:29Z
Вийшов гід мозаїками Бессарабії, де зібрані унікальні локації
Хмарочос
2025-07-15T08:43:30Z
Занедбаний 200-річний палац на Вінниччині став власністю громади
Хмарочос
2025-07-14T10:43:24Z
«Приносимо вибачення, все приберемо» – ресторан у Протасовому Яру зупинив будівництво тераси з басейном
Хмарочос
2025-07-14T09:01:27Z
У Пущі-Водиці прибрали подвір’я однієї з найкрасивіших дерев’яних дач
Хмарочос
2025-07-14T06:10:41Z
У Львові зросла до 56 кількість людей, що отруїлися в новому закладі харчування, з них 8 – діти
Ukraine Art News
2025-07-17T10:58:00Z
Готуємо болгарський таратор із волоськими горіхами, оливковою олією та грецьким йогуртом
Elle
2025-07-17T10:54:39Z
La Profonda: ювілейна капсула Natali Bolgar про глибину жіночої природи
Elle
2025-07-17T10:00:59Z
У Києві відкрилась «Раменна бібліотека», де можна самостійно запарити суху локшину
Хмарочос
2025-07-17T09:36:48Z
Власник ресторанів «Китайський привіт» Міша Кацурін отруївся у львівському «Китайському привіті». Із ним ще понад 40 людей
Хмарочос
2025-07-17T08:34:13Z
Бренд ZAVOD відкрив новий магазин в київському ТРЦ Ocean Plaza
Хмарочос
2025-07-17T08:34:13Z
У Львові закінчили демонтаж Пагорбу слави та ексгумацію поховань
Хмарочос
2025-07-17T08:31:10Z
Весільний обряд “Заплітання долі” зі Стрийщини внесли у перелік нематеріальної культурної спадщини України
Ukraine Art News
2025-07-17T08:16:05Z
Плісирована мініспідниця — головна героїня літніх образів у 2025 році
Elle
2025-07-17T07:25:03Z
Пентагон показав прототипи майбутніх дронів
Ukraine Art News
2025-07-17T05:57:53Z
Жуки можуть знищити історію: найстарішу бібліотеку Угорщини рятують від нашестя комах
Ukraine Art News
2025-07-15T11:58:14Z
Україна першою в Європі надаватиме послуги мобільного зв’язку через Starlink, — гендиректор Київстар
Хмарочос
2025-07-10T12:31:47Z
В Україні заблокували інтернет-магазин Leader-Books, у якому продавали книжки з РФ та Білорусі
Ukraine Art News
2025-07-09T17:42:47Z
Штучний інтелект Grok від Ілона Маска тепер викриває російську пропаганду: росіяни лютують
Gloss
2025-07-09T13:07:03Z
Оплата домашнього інтернету Sword: найкращі способи для мешканців Києва і передмістя
Хмарочос
2025-07-02T07:03:48Z
Стрімінг на космічному рівні: Netflix у колаборації з NASA показуватиме запуск ракет
Ukraine Art News
2025-07-01T01:00:55Z
Під Меджибізьким замком на Хмельниччині археологи виявили скелет дитини й артефакти XVII-XVIII ст
Ukraine Art News
2025-06-30T17:21:59Z
За два місяці до релізу: у мережу злили фото майбутніх iPhone 17 Pro та iPhone 17 Air
Gloss
2025-06-26T17:30:41Z
Простий рецепт найсмачнішої окрошки
Elle
2025-07-16T09:46:20Z
Готуємо гаспачо за рецептом знаменитого іспанського шеф-кухаря Хосе Андреса
Elle
2025-07-09T12:21:43Z
5 рецептів літніх смузі: прості та дуже корисні
Elle
2025-07-08T15:36:36Z
ТОП-5 легких літніх закусок
Elle
2025-06-17T14:30:38Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Влад Кіндер ділиться рецептом тунця татакі
Elle
2025-06-06T12:49:01Z
8 найкращих лимонадів у літню спеку
Krasinfo
2025-06-03T07:09:43Z
Весняне меню: детокс-салат із цибулі-порею з креветками
Elle
2025-05-20T19:09:34Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Анастасія Степанова ділиться рецептом лимонного тарту
Elle
2025-05-14T19:03:31Z
Сирники з лекваром: готуємо українську страву за 20 хвилин
Elle
2025-05-12T11:00:56Z