MY.UAСтатті
Картини, вініл і LEGO: що колекціонують Ірена Карпа, Катерина Сердюк, Свят Загайкевич та Максим Нагорняк
Картини, вініл і LEGO: що колекціонують Ірена Карпа, Катерина Сердюк, Свят Загайкевич та Максим Нагорняк

Картини, вініл і LEGO: що колекціонують Ірена Карпа, Катерина Сердюк, Свят Загайкевич та Максим Нагорняк

Колекціонування мистецтва поступово виходить за межі зачинених кабінетів та аукціонних залів. Воно стає особистим — іноді спонтанним, часом медитативним — й дедалі частіше зʼявляється у життях тих, хто ніколи не думав стати колекціонером. Сьогодні це не про гонитву за рідкісними полотнами, а про уважність до себе, світу та свого простору.

Ми зібрали історії чотирьох людей: Ірени Карпи, Катерини Сердюк, Максима Нагорняка та Свята Загайкевича. Для них колекціонування стало хобі, емоційною потребою або способом зберігати відчуття.

Ірена Карпа

письменниця, культурна дипломатка, співачка гурту «ФАКТИЧНО САМІ» з живою колекцією і живим почуттям гумору

Чому почала колекціонувати

Я не дуже женуся за великими іменами, тому найчастіше купую картини живих художників, жартуючи при цьому, що от вони помруть, а їхні роботи коштуватимуть значно дорожче. Певний час я працювала дипломаткою й займалася організацією виставок, допомагала з координацією — це допомогло мені познайомитися з багатьма художниками. Тоді я почала підкуповувати картини, підтримувати художників й мати щось таке для свого серденька. У мене є чимало робіт, які не висять на стінах. Просто стін замало — картин більше. Вірю, що в мене зʼявиться великий будинок, і я зможу все достойно оформити в рамки, а всі картини знайдуть своє місце. 

Я завжди беру те, що щось зрушує в мені всередині, те, що мені хочеться колекціонувати.

Про колекцію

Мініколекцію, що живе у мене вдома, починаємо з картини з боксерськими рукавицями. Це робота Станіслава Перфецького, львівського художника, що дотепно заграє з вуличним мистецтвом. Твір «Митець, бережи руки» повісила навпроти робочого стола як нагадування.

Ще є дорогі серцю еротичні графіки львівської художниці Kinder Album, ще з часів перших виставок, які я влаштовувала нашим митцям у Парижі. 

Моя коштовність і те хороше, що лишилось від одного з колишніх (вірте авторці «Як виходити заміж стільки разів, скільки захочете») — робота Павла Макова. Вдивлятися в деталі цієї картини можна замість медитації.  З творчістю Макова, як і багатьох інших наших художників, мене познайомив Павло Гудімов. 

Картина, що дає мрію й оптимізм, — «Рейс за розкладом» Таї Гершуні-Галаган. Я її придбала колись на аукціоні в Києві — пишаюся, що вона в мене є. Володіти красою — що може бути краще? Весь час знаходжу в цій картині щось нове. Підходжу й можу просто  вдивлятися в ці кольори.

Настане день, коли всі рейси з України і до неї  будуть за розкладом — над нашими морями, Чорним та Азовським, знову літатимуть літаки цивільної авіації.

Скульптура Олі Пильник — жінка з цвяхами. Її дуже «любить» моя прибиральниця, там суперважко витирати пил. Але коли я кудись їду, то в голову цієї пані залишаю дітям кишенькові гроші. Коли їм треба щось собі придбати, вони «лізуть тьоті у голову». «Тьотя» вельми особлива: ніжна й красива, але з цвяхами. Львівська мисткиня зробила її спеціально для мене.

Кожен мій артобʼєкт повʼязаний з певним періодом життя. Нікіта Кравцов, що написав мій абсолютно «крейзанутий» портрет, Фіфі Брістош, навіть Емма Андієвська — я ніколи не вважала себе колекціонеркою, але предмети мистецтва завжди підживлюють мою творчість.

Катерина Сердюк

інвестиційний банкір в UBS, засновниця платформи Subjektiv; купила першу картину онлайн і відтоді не зупиняється

Чому почала колекціонувати

Я саме та людина, яка не піде в галерею за картиною, тому що мені важко обирати під прискіпливим оком галериста.

Набагато зручніше помедитувати над роботами онлайн. Subjektiv.art приніс в моє життя досвід, який дозволив «увійти» в сучасне мистецтво. Першу картину я придбала онлайн — ніколи не бачила її наживо, аж доки вона не прийшла до мене поштою. Це була робота Артема Рогового з Харкова. У ній відчувалися спокій та насиченість моменту, наче вона сама визначила, що саме цього мені не вистачало.

Я фінансистка, тому ніколи не була дотичною до мистецького світу. Музеї, виставки, альбоми — так. Але купувати предмети мистецтва — ні. Локдаун відкрив справжню жагу до кольорів навколо. Орендовані квартири з порожніми стінами так і кричали про необхідність оживити їх картинами. У мене останні 10 років навіть телевізора не було, а картин — тим паче. 

Тепер — ні телевізора, ні власного житла. Але я наважилась придбати картину.

Про колекцію

У моїй колекції майже всі роботи — це фігуратив. Я не підбирала їх під простір або для цілісної концепції. Я обираю те, що відгукується в мені. Дивним чином вони створюють єдиний гармонійний ансамбль. Вони відображають множинність мене, яка все ж існує як щось єдине. Роботи Мирослави Перевальської — це моя медитація. Вони повертають мені сили, коли їх не вистачає. Це все магія її червоного та особливої практики створення і нанесення кольору. Це справжня реабілітація після моєї аварії та травм. 

Обожнюю роботу Ігоря Селеменева, який, на превеликий жаль, нещодавно відійшов від нас. Портрет Марії Антуанетти — рожеве вухо та волосся нагадують буддистські мотиви, а обличчя загадкової жінки ділить простір навпіл, на темну і світлу сторони. Справді дивовижною для мене стала реакція моїх друзів на цю роботу. Хтось бачить маску, за якою ховається травмована людина. Хтось, як і я, бачить спокій і велич жінки, яка має сміливість бажати. Ось така дуальність на одному полотні. 

Особливими для мене є роботи Артема Андрійчука — фовістські інтерпретації класичних натюрмортів з використанням сміливих та яскравих штрихів у звичних сюжетах. З часом, залежно від настрою та освітлення, його роботи розкриваються з новою силою і глибиною, в них проступає такий лагідний еротизм, прихований спочатку, який заохочує до життя. 

Я люблю сучасне мистецтво, там немає штампів, мій вибір є «чистим», тільки моїм — позбавленим впливу суспільної думки та історії.

Максим Нагорняк

музичний оглядач та засновник Bezodnya Music, який збирає LEGO-машинки Формули-1 і знаходить у цьому новий вид спокою

Чому почав колекціонувати

Моє колекціонування LEGO, а саме Формули-1, може здаватися дивним — воно не дуже дотичне до музичного світу. У мене є мініколекції, повʼязані з українською музикою: платівки, касети, журнали. Але вони мені потрібні швидше з практичною ціллю. А от збирання LEGO і серії Формули-1 зʼявилося після початку повномасштабного вторгнення — під час шалених обстрілів 2022 року, в моменти, коли було страшно вночі.

Мене рятував Netflix і серіал про Формулу-1 — вони заспокоювали, коли я був сам у квартирі. У дитинстві я дуже любив трансляції перегонів і дивився їх на телеканалі К1. У мене тоді була улюблена команда — Ferrari.

Потім я разом з дівчиною захворів на коронавірус, уже під час вторгнення у 2023 році. Ми почали збирати все, що було вдома: пазли, 3D-конструктори (наприклад, картонний Лувр). Потім натрапили на LEGO, спробували зібрати одну машинку Формули-1, далі я підсадив дівчину дивитися серіал зі мною. Так усе й почалося.

Про колекцію

У моїй колекції вже понад 20 машинок різного розміру — від мініатюрної до найбільшої. Щоразу, коли виходить щось нове у світі Формули-1 і LEGO, ми намагаємось збирати все одразу, щойно купимо. Це величезний релакс, нам дуже подобається.

Деякі машинки ми даруємо одне одному на невеличкі свята. А деякі — коли дуже хочеться щось зібрати. Нас це обʼєднує: ми проводимо час разом, кайфуємо, стежимо за Формулою-1 і збираємо LEGO. Іноді це навіть паралельно, хоча поєднати складно, бо перегони відбуваються раз на два тижні.

Свят Загайкевич

стендап-комік та засновник «Підпільного стендапу»; несподівано для себе почав колекціонувати вініл, тому тепер має понад дві сотні платівок

Чому почав колекціонувати

Я колекціоную вініл з 25 травня 2022 року. Це був мій день народження, мені подарували програвач. Уже була якась кількість старих платівок, що дістались від батька, — їх я слухав у дитинстві. Я купував собі, а потім усе закрутилося: друзі й знайомі почали дарувати мені ще й ще. Зараз у колекції вже понад 200 платівок. Є улюблені — наприклад, Джонні Кеш, його в мене багато.

Про колекцію

У мене багато сучасного вінілу. Дуже люблю Cage the Elephant — маю три їхні альбоми. Обожнюю Steel Corners — також три альбоми. Є Сіксто Родрігес — маю обидва його альбоми. Історія в нього крута, є навіть документалка «У пошуках Цукрової Людини». Окрема вишенька — це платівки Rammstein.

Дуже люблю записи концертів: «Nirvana — Unplugged», «Pink Floyd — Sound of Thunder», «Johnny Cash — At Folsom Prison». Останній надихнув мене на концерт «Підпільного стендапу» в тюрмі. Слухаю й українське: «Курган і Агрегат», Latexfauna, «Скрябін». З класики — ВІА «Водограй».


Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Раптова загибель Ярослава Рущишина: Україна втратила видатного політика та громадського діяча
Photo Lviv
2025-07-25T06:03:29Z
Британський музикант Оззі Осборн помер у віці 76 років
Ukraine Art News
2025-07-23T13:15:40Z
Пішов з життя Оззі Осборн — легендарний фронтмен Black Sabbath і «Принц темряви»
Ukraine Art News
2025-07-23T07:30:43Z
Мешканка Великої Британії повернула викрадену 50 років тому картину XVI ст. музею в Італії
Ukraine Art News
2025-07-22T10:30:40Z
«ELLE Україна» презентує новий номер разом із додатком ELLE BUSINESS
Elle
2025-07-22T08:00:37Z
Я знаю роль, яку можу зіграти, - актор Хостікоєв про свою мрію
Ukraine Art News
2025-07-21T11:10:19Z
«Вирій. Простонеба»: Альона Гудкова, Іван Уривський та Леся Патока про перший в Україні етнічно-електронний фестиваль з дрескодом
Elle
2025-07-21T10:30:44Z
У віці 87 років померла американська естрадна співачка Конні Френсіс
Ukraine Art News
2025-07-17T17:24:41Z
У Канаді діаспора засудила постановку проросійського мюзиклу в Торонто
Ukraine Art News
2025-07-17T16:54:41Z
У Варшаві відбудеться зустріч-перформанс «Узори спротиву: Леся Українка і Леонора Янко»
Ukraine Art News
2025-07-25T13:21:43Z
Ансамбль з Києва представляє Україну на міжнародному фестивалі в Марокко
Ukraine Art News
2025-07-25T11:45:49Z
"Українському шахраєві перерахували 283 тис. фунтів на похорон Оззі Осборна": роспропаганда вигадала новий фейк
Ukraine Art News
2025-07-25T11:00:53Z
Пейзаж як стан свідомості: у Києві відкрили виставку Ахри Аджинджала та Всеволода Шарка
Ukraine Art News
2025-07-25T10:00:43Z
У Голлівуді відкрилася закусочна Tesla, де клієнтів обслуговують роботи
Хмарочос
2025-07-25T08:24:46Z
25 знакових прикрас SOVA до 25-річчя бренду
Elle
2025-07-25T08:00:42Z
Відгомін епох: історія стрийського окружного суду – архітектурної перлини міста
Photo Lviv
2025-07-25T05:12:27Z
Слід Великого Душпастиря: Реліквії Андрея Шептицького у Львівському музеї
Photo Lviv
2025-07-25T05:00:27Z
Як це було: 10 яскравих бʼюті-образів Atlas Festival від Lamel та G×Bar
Elle
2025-07-24T18:54:46Z
Пол Мескаль та Джош О’Коннор грають закоханих у гей-драмі «Історія звуку»
Elle
2025-07-25T14:45:34Z
«Супермен» рулить: блокбастер DC обійшов у прокаті обидва цьогорічні фільми Marvel
KinoFilms
2025-07-25T12:42:25Z
Ріанна відвідала прем'єру мультфільму «Смурфи» разом зі своїми дітьми
KinoFilms
2025-07-25T10:18:32Z
На 71-му році життя помер актор і рестлер Халк Хоган
Ukraine Art News
2025-07-25T08:00:44Z
5 нових серіалів серпня
Elle
2025-07-24T19:03:45Z
У Лісабоні проведуть фестиваль українського кіно PROMIN’ Festival
Ukraine Art News
2025-07-24T15:54:32Z
Лікар зірки серіалу "Друзі" Меттью Перрі визнав провину у смерті актора
Ukraine Art News
2025-07-24T14:45:45Z
Дивіться український трейлер фільму «Абатство Даунтон: Величний фінал»
KinoFilms
2025-07-24T13:51:30Z
«Проєкт "Аве Марія"» — український трейлер нової фантастики з Раяном Ґослінґом
KinoFilms
2025-07-24T13:09:31Z
Як створювати комерційні архітектурні проєкти: особистий досвід за останні роки
Хмарочос
2025-07-24T10:48:57Z
Місце, куди хочеться повертатися: УЛІС відкрив подієвий простір, басейн просто неба і формат вечерь у лісі
Elle
2025-07-24T08:30:43Z
Церква св. Климента в Белзі. Археологічні розкопки 1930-х років
Photo Lviv
2025-07-24T05:12:23Z
«Не висовуйтесь»: турфірми інструктують американців, як не дратувати європейців за кордоном у часи Трампа
Хмарочос
2025-07-23T06:51:48Z
У Щирецькій громаді створять ландшафтний заказник “Озеро Лебедине”
Photo Lviv
2025-07-23T05:06:32Z
Напій "золотої доби"
Ukraine Art News
2025-07-22T05:45:49Z
Люди рай розбентежують мій… : рибальськими берегами Івана Франка у давньому селі Медвежа
Photo Lviv
2025-07-22T05:12:30Z
На Львівщині оновлено перелік безпечних для купання водойм: де можна відпочивати без ризику для здоров’я
Photo Lviv
2025-07-21T05:03:39Z
«Пасивні» будинки, зелені фасади і «сіра вода»: як Чехія адаптується до зміни клімату і що може перейняти Україна
Хмарочос
2025-07-21T04:37:06Z
Тактичні капелюхи — практичні речі не тільки для військових
Хмарочос
2025-07-25T12:31:08Z
8 дійсно ефективних антицелюлітних засобів
Elle
2025-07-25T12:27:45Z
Костел Святого Миколая належить парафії. Тепер це остаточне рішення Верховного суду
Хмарочос
2025-07-25T11:49:03Z
Як зберегти красу рук: 5 простих порад для догляду вдома
Krasinfo
2025-07-25T11:27:48Z
«Покращить естетичний вигляд міста» – у Львові впорядковують розміщення поштоматів та водоматів
Хмарочос
2025-07-25T10:40:00Z
На Святошині замість приватної садиби будують багатоквартиний ЖК – подробиці
Хмарочос
2025-07-25T09:22:09Z
Змінюючи життя шкіри: неймовірні історії героїнь, що надихають на щоденний догляд за шкірою
Elle
2025-07-25T09:06:50Z
Піаніст-віртуоз Євген Хмара: "Там, де закінчуються слова, починається музика"
Ukraine Art News
2025-07-25T08:46:00Z
Лише 45 громад в Україні мають концепції розвитку велоінфраструктури
Хмарочос
2025-07-25T07:25:17Z
Bolt запускає підписку. Вона дає бонуси під час замовлення поїздок і доставки
Хмарочос
2025-07-24T08:22:00Z
25 найкращих архітектурних студій з України — за версією Architizer
Хмарочос
2025-07-23T09:09:47Z
У відділеннях Нової пошти можна лишити багаж перед потягом чи автобусом
Хмарочос
2025-07-18T10:12:57Z
МКСК запускає електронний Реєстр базової мережі закладів культури
Ukraine Art News
2025-07-17T17:03:42Z
Пентагон показав прототипи майбутніх дронів
Ukraine Art News
2025-07-17T05:57:53Z
Жуки можуть знищити історію: найстарішу бібліотеку Угорщини рятують від нашестя комах
Ukraine Art News
2025-07-15T11:58:14Z
Україна першою в Європі надаватиме послуги мобільного зв’язку через Starlink, — гендиректор Київстар
Хмарочос
2025-07-10T12:31:47Z
В Україні заблокували інтернет-магазин Leader-Books, у якому продавали книжки з РФ та Білорусі
Ukraine Art News
2025-07-09T17:42:47Z
Штучний інтелект Grok від Ілона Маска тепер викриває російську пропаганду: росіяни лютують
Gloss
2025-07-09T13:07:03Z
Смачне детокс-меню для спекотних днів від відомої української нутриціологині
Elle
2025-07-23T11:45:38Z
Простий рецепт найсмачнішої окрошки
Elle
2025-07-16T09:46:20Z
Готуємо гаспачо за рецептом знаменитого іспанського шеф-кухаря Хосе Андреса
Elle
2025-07-09T12:21:43Z
5 рецептів літніх смузі: прості та дуже корисні
Elle
2025-07-08T15:36:36Z
ТОП-5 легких літніх закусок
Elle
2025-06-17T14:30:38Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Влад Кіндер ділиться рецептом тунця татакі
Elle
2025-06-06T12:49:01Z
8 найкращих лимонадів у літню спеку
Krasinfo
2025-06-03T07:09:43Z
Весняне меню: детокс-салат із цибулі-порею з креветками
Elle
2025-05-20T19:09:34Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Анастасія Степанова ділиться рецептом лимонного тарту
Elle
2025-05-14T19:03:31Z