MY.UAСтатті
Піаніст-віртуоз Євген Хмара: "Там, де закінчуються слова, починається музика"
Піаніст-віртуоз Євген Хмара: "Там, де закінчуються слова, починається музика"

Піаніст-віртуоз Євген Хмара: "Там, де закінчуються слова, починається музика"

Колись австрійський композитор Франц Йозеф Гайден сказав, що "рояль" – це цілий оркестр у собі. Тоді як скрипка – це голос окремої душі. Погоджуєшся? 

Абсолютно погоджуюся. Там, де закінчуються слова, починається музика. І це я додаю до сьогоднішнього формату інструментальної музики.

Євген Хмара, фото: FM "Галичина"

 

Чому твій вибір припав саме на клавішні? 

Ну, все дуже банально:  мультик "Том і Джері", де кіт ганявся за мишкою, яка бігала крізь струни цими молоточками. А друга причина – музична школа, в яку мене водила, бабуся. Там я вперше побачив у розібраному вигляді фортепіано. Побачив, як при натисканні на клавіші цей молоточок вдаряє по струні. І мені насправді здавалося, що це найкрасивіше взагалі, що створила людина. Тому це захоплення йшло з самого дитинства. 

Євген Хмара, фото: FM "Галичина"

 

Яка твоя перша перемога?

Це був сольний виступ, перший з власною авторською композицією. Я достатньо рано почав писати музику. Завжди моєю метою була гра саме авторської музики. Не дуже любив перегравати чужу музику, хоча був у мене величезний період в житті, коли виконував виключно чужу музику і не грав свою. 

Якщо я не помиляюся у тебе вища освіта, пов'язана з бізнесом. Для музиканта це зазвичай несподівано. Це якийсь "план B" був, чи все-таки інструмент для "плану А"? 

Сальвадор Далі казав, що правила потрібно знати для того, щоб знати, як їх порушувати. Тобто для того, щоб зрозуміти, як опанувати клавіші, потрібно навчитися, знати багато різних вправ. Але я дізнався, де і яка клавіша та як витягти той чи інший звук з інструмента, почав дуже багато імпровізувати. І це не сподобалося системі. Не подобалося викладачам, що дуже багато собі дозволяв. Тому в музичному училищі я пробув усього рік і пішов звідти. А чому бізнес-освіта? Є таке розуміння, що хлопець має мати вищу освіту, бо особливо в ті часи музикант – це ж була не професія. Музика сприймалась як хобі. Хоча в музичній сфері я працюю з 15 років. У принципі, слово "професіонал", на мій погляд, варто вживати, коли професія починає тобі приносити якийсь прибуток.

Євген Хмара, фото: FM "Галичина"

 

Пошук себе звучить у багатьох твоїх творах, і навіть назва музичного твору, який далі лунатиме, To find myself, – ніби розмова з внутрішнім "я"м.

Ця композиція – це моє бачення того, що буде з Україною в найближчому майбутньому. І коли приходить до мене музика – вона приходить образами. У цій композиції саме є чіткий образ блакитного кольору. Це наше море, наше небо, яке зливається в одну структуру, в одну матерію. І є жовта енергія. Це сонечко та наша пшениця, які також об'єднуються. І от коли вони зливаються між собою, виникає перемога, на яку так сильно очікуємо. Я вважаю, що українська нація вже перемогла, тому що ми вже показали, що маємо право на існування. Я точно знаю, що Україна буде однією з найближчих країн для всього світу. Україна вже є наставником, Україна точно переможе. 

У 2012 році ти став володарем голлівудської премії імпровізаторів. Це було перед тим, як ти потрапив на "Талант-шоу" в Україні чи все-таки після ця історія була? 

Це вже було після. Це був знаковий рік, ми всі чекали кінця світу. Це був більше жарт, аніж якесь стратегічне мислення. Я взагалі не вірив у те, що піаністу можна щось зробити на "Талант-шоу", якщо чесно. Я навіть нікому не сказав. І цікавий момент, що потім моя дружина зробила абсолютно так само. Ніхто не знав про її участь наступного року у вокальному талант-шоу. Я був дуже здивований, що пройшов до наступної частини. Потім було додаткове голосування, мене повернули в проєкт. Ну, а потім уже дійшов до фіналу. 

Євген Хмара, фото: FM "Галичина"

 

Тебе іноді називають  музичним дипломатом. Ти себе таким вважаєш? 

Там, де закінчуються слова, починається музика. Музика є енергоінформаційною субстанцією, яка зрозуміла абсолютно в усіх куточках нашої планети. І там, де дійсно ми можемо не розуміти один одного через менталітет чи різницю в мові, музика є тією мовою, яка зрозуміла абсолютно всюди. Щобільше, музика здатна потрапляти на набагато глибшому рівні в клітини нашого організму, ніж вербальне спілкування. Усе інше ми передаємо своєю енергією, своїми жестами, своїми емоціями.  Музика – це все. От як пояснити, що таке червоний колір, чи що таке любов? Це неможливо, правильно? А музика здатна відкривати ці куточки й доносити цю інформацію. Я знаю точно, що своїми виступами за кордоном долучився  до великої допомоги для України. 

У кількох інтерв'ю, Євгене, ти називав музику ліками. А як вона лікує? 

Мабуть, трошки розкажу про те, чим я займаюся вже понад десять років. Це формат музичної терапії для особливих дітей. Розпочну того, що почав отримувати дуже багато листів з коментарями про мій перший альбом "Казка". Це були організації, які займались особливими дітьми за кордоном. І тоді прийшла перша думка, що непогано це було б зробити в Україні. Тобто, подібний формат, щоб зібрати всіх дітей. Але виявилося, що це достатньо складно. По-перше, музикотерапія – це медичний термін. Потрібно було отримувати якісь ліцензії. Насправді я не дуже розумів, для чого це потрібно, адже просто хотів зібрати певну кількість цих дітей і пограти для них. І в якийсь момент нам це вдалося. На першому виступі, де було понад вісім сотень дітей, усвідомив дійсно потужну силу музики. Я тут дуже свідомо хочу перевести фокус уваги з себе, як з Євгена Хмари, взагалі на феномен музики. Ще в 50-ті роки минулого століття японський учений проводив експерименти з тим, як впливають різні звуки та музика на структуру молекул води. Він дійсно під мікроскопом спостерігав за тим, як змінюються ці візерунки. Ми з вами люди, що створені з трьох речей: це світло, це любов і 70% води. Тобто звуки, які нас оточують, музика, яку ми слухаємо, напряму впливають не тільки на наш настрій, а й на фізичний стан нашого організму. І взагалі, кожен з нас – це спайка унікальної формули. І тільки кожна людина володіє своєю особливою формулою. Але попри це є конструктив, а є деструктив. Гармонійна музика точно належить до конструктиву. І десь там у просторі в будь-якому випадку існує наша ідеальне здорове тіло. Так от, музика, на мій погляд, також допомагає зцілюватись і гармонізуватися.

Євген Хмара, фото: FM "Галичина"

 

Я тут додам просто, що один з батьків написав у тебе в коментарях в YOUTUBE під композицією, що твій музичний твір "Казка" допоміг його дитині сконцентруватися. У тієї дитини аутизм і проблеми з концентрацією. 

Вважаю, що ми будемо дозрівати як суспільство, коли ще більше будемо приймати особливих людей. Ми ще до війни проштовхували проєкт "Аутизм Френдлі Спейс". Тобто навчати персонал, наприклад, у торговельних центрах, охорону, касирів, як поводитися з такими дітьми, бо радянські союзи взагалі нав'язали певні патерни, що це просто невихована дитина. Ніхто навіть не розбирався. Ну, і ми всі знаємо, що в ті часи Радянський Союз ховав, не хотів показувати, що є такі люди, що є такі діти. Ми – зріле суспільство, і як тільки закінчиться війна, я знаю точно, ми будемо ще більше звертати увагу на цих людей, на цих дітей. Узагалі вважаю, що наша Україна має стати також лідером і наставником для всього світу, щоб показувати, як має будуватися суспільство. 

фото: FM Галичина

 

Музикою ти стараєшся лікувати ще й українських військових. Розкажи, будь ласка, про такі сеанси для наших оборонців, як це виглядає. 

Я б не хотів називати це лікуванням. Навіть якщо ти не на передовій – твоя свідомість змінюється. Звичайна гроза сприймається вже не так, як до війни. Що вже говорити про наших захисників. Музика є найпростішим і найдешевшим способом психотерапії. Ми сприймаємо музику не лише вухами, адже це ж лише 30%. 

Подивитися LIVE на FM Галичина з Євгеном Хмарою можна тут

Розмовляла Юлія Бєльська

Підготувала Діана Ракус



Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Мирон Коновалець. “Він ніколи не афішував те, що робив для брата”
Photo Lviv
2025-07-26T05:12:26Z
Раптова загибель Ярослава Рущишина: Україна втратила видатного політика та громадського діяча
Photo Lviv
2025-07-25T06:03:29Z
Британський музикант Оззі Осборн помер у віці 76 років
Ukraine Art News
2025-07-23T13:15:40Z
Пішов з життя Оззі Осборн — легендарний фронтмен Black Sabbath і «Принц темряви»
Ukraine Art News
2025-07-23T07:30:43Z
Мешканка Великої Британії повернула викрадену 50 років тому картину XVI ст. музею в Італії
Ukraine Art News
2025-07-22T10:30:40Z
«ELLE Україна» презентує новий номер разом із додатком ELLE BUSINESS
Elle
2025-07-22T08:00:37Z
Я знаю роль, яку можу зіграти, - актор Хостікоєв про свою мрію
Ukraine Art News
2025-07-21T11:10:19Z
«Вирій. Простонеба»: Альона Гудкова, Іван Уривський та Леся Патока про перший в Україні етнічно-електронний фестиваль з дрескодом
Elle
2025-07-21T10:30:44Z
У віці 87 років померла американська естрадна співачка Конні Френсіс
Ukraine Art News
2025-07-17T17:24:41Z
У Києво-Печерській лаврі відкрили виставку пам’яті загиблих в Оленівці
Ukraine Art News
2025-07-26T21:33:33Z
Незламне мистецтво: як арттерапія допомагає ветеранам відновлюватися після війни
Ukraine Art News
2025-07-26T14:09:34Z
Львів готується до унікальної творчої зустрічі з Андрієм Содоморою
Photo Lviv
2025-07-26T05:07:14Z
Сергій Жадан став лауреатом Австрійської державної премії
Ukraine Art News
2025-07-25T20:15:40Z
У Польщі проходить виставка «Яворів. Народні барви Розточчя»
Ukraine Art News
2025-07-25T16:30:35Z
23 виставки, які варто побачити в липні та серпні в Києві
Elle
2025-07-25T15:42:41Z
У Варшаві відбудеться зустріч-перформанс «Узори спротиву: Леся Українка і Леонора Янко»
Ukraine Art News
2025-07-25T13:21:43Z
Ансамбль з Києва представляє Україну на міжнародному фестивалі в Марокко
Ukraine Art News
2025-07-25T11:45:49Z
"Українському шахраєві перерахували 283 тис. фунтів на похорон Оззі Осборна": роспропаганда вигадала новий фейк
Ukraine Art News
2025-07-25T11:00:53Z
Фільм «Ліло і Стіч» нарешті заробив свій мільярд
KinoFilms
2025-07-26T11:03:28Z
Український «Корпорат» готується до старту: оголошено дату кінотеатрального релізу
Cineast
2025-07-25T18:24:49Z
Фільм “За перемогу!” Валентина Васяновича – у конкурсній програмі Міжнародного кінофестивалю в Торонто
Cineast
2025-07-25T18:03:48Z
Дебютна стрічка Жанни Озірної «Медовий місяць»,номінована на премію Довженка, виходить на великі екрани
Cineast
2025-07-25T17:57:57Z
Пол Мескаль та Джош О’Коннор грають закоханих у гей-драмі «Історія звуку»
Elle
2025-07-25T14:45:34Z
«Супермен» рулить: блокбастер DC обійшов у прокаті обидва цьогорічні фільми Marvel
KinoFilms
2025-07-25T12:42:25Z
Ріанна відвідала прем'єру мультфільму «Смурфи» разом зі своїми дітьми
KinoFilms
2025-07-25T10:18:32Z
На 71-му році життя помер актор і рестлер Халк Хоган
Ukraine Art News
2025-07-25T08:00:44Z
5 нових серіалів серпня
Elle
2025-07-24T19:03:45Z
Як створювати комерційні архітектурні проєкти: особистий досвід за останні роки
Хмарочос
2025-07-24T10:48:57Z
Місце, куди хочеться повертатися: УЛІС відкрив подієвий простір, басейн просто неба і формат вечерь у лісі
Elle
2025-07-24T08:30:43Z
Церква св. Климента в Белзі. Археологічні розкопки 1930-х років
Photo Lviv
2025-07-24T05:12:23Z
«Не висовуйтесь»: турфірми інструктують американців, як не дратувати європейців за кордоном у часи Трампа
Хмарочос
2025-07-23T06:51:48Z
У Щирецькій громаді створять ландшафтний заказник “Озеро Лебедине”
Photo Lviv
2025-07-23T05:06:32Z
Напій "золотої доби"
Ukraine Art News
2025-07-22T05:45:49Z
Люди рай розбентежують мій… : рибальськими берегами Івана Франка у давньому селі Медвежа
Photo Lviv
2025-07-22T05:12:30Z
На Львівщині оновлено перелік безпечних для купання водойм: де можна відпочивати без ризику для здоров’я
Photo Lviv
2025-07-21T05:03:39Z
«Пасивні» будинки, зелені фасади і «сіра вода»: як Чехія адаптується до зміни клімату і що може перейняти Україна
Хмарочос
2025-07-21T04:37:06Z
У кухарів львівського «Китайського привіту» знайшли сальмонельоз
Хмарочос
2025-07-26T05:16:18Z
22 Мільйони для Здоров’я: Львівський Онкоцентр Запускає Нову Еру в Боротьбі з Раком
Photo Lviv
2025-07-26T05:03:29Z
РФ 24 липня пошкодила та зруйнувала в Одесі 7 об’єктів культурної спадщини: Лубінець звернувся до ЮНЕСКО
Ukraine Art News
2025-07-25T19:58:19Z
В Україну повернули історичний стародрук з підписом митрополита Шептицького
Ukraine Art News
2025-07-25T17:15:55Z
На Приморському бульварі в Одесі археологи виявили залишки Хаджибейського замку
Ukraine Art News
2025-07-25T17:00:35Z
Як нічого не робити та при цьому не звинувачувати себе: відповідають психологи
Elle
2025-07-25T16:27:36Z
Тактичні капелюхи — практичні речі не тільки для військових
Хмарочос
2025-07-25T12:31:08Z
8 дійсно ефективних антицелюлітних засобів
Elle
2025-07-25T12:27:45Z
Костел Святого Миколая належить парафії. Тепер це остаточне рішення Верховного суду
Хмарочос
2025-07-25T11:49:03Z
Bolt запускає підписку. Вона дає бонуси під час замовлення поїздок і доставки
Хмарочос
2025-07-24T08:22:00Z
25 найкращих архітектурних студій з України — за версією Architizer
Хмарочос
2025-07-23T09:09:47Z
У відділеннях Нової пошти можна лишити багаж перед потягом чи автобусом
Хмарочос
2025-07-18T10:12:57Z
МКСК запускає електронний Реєстр базової мережі закладів культури
Ukraine Art News
2025-07-17T17:03:42Z
Пентагон показав прототипи майбутніх дронів
Ukraine Art News
2025-07-17T05:57:53Z
Жуки можуть знищити історію: найстарішу бібліотеку Угорщини рятують від нашестя комах
Ukraine Art News
2025-07-15T11:58:14Z
Україна першою в Європі надаватиме послуги мобільного зв’язку через Starlink, — гендиректор Київстар
Хмарочос
2025-07-10T12:31:47Z
В Україні заблокували інтернет-магазин Leader-Books, у якому продавали книжки з РФ та Білорусі
Ukraine Art News
2025-07-09T17:42:47Z
Штучний інтелект Grok від Ілона Маска тепер викриває російську пропаганду: росіяни лютують
Gloss
2025-07-09T13:07:03Z
Смачне детокс-меню для спекотних днів від відомої української нутриціологині
Elle
2025-07-23T11:45:38Z
Простий рецепт найсмачнішої окрошки
Elle
2025-07-16T09:46:20Z
Готуємо гаспачо за рецептом знаменитого іспанського шеф-кухаря Хосе Андреса
Elle
2025-07-09T12:21:43Z
5 рецептів літніх смузі: прості та дуже корисні
Elle
2025-07-08T15:36:36Z
ТОП-5 легких літніх закусок
Elle
2025-06-17T14:30:38Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Влад Кіндер ділиться рецептом тунця татакі
Elle
2025-06-06T12:49:01Z
8 найкращих лимонадів у літню спеку
Krasinfo
2025-06-03T07:09:43Z
Весняне меню: детокс-салат із цибулі-порею з креветками
Elle
2025-05-20T19:09:34Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Анастасія Степанова ділиться рецептом лимонного тарту
Elle
2025-05-14T19:03:31Z