/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F193%2Fa812291da3b6e21d16ab10c18499c472.jpg)
Незламне мистецтво: як арттерапія допомагає ветеранам відновлюватися після війни
Львівська міська рада поділилася деталями проєкту Healing Arts Lviv, що триває у Львові з 20 по 27 липня. Він покликаний продемонструвати, як мистецькі практики можуть допомагати людям, травмованим внаслідок війни, відновлювати фізичний, психологічний і соціальний стан. Подія об’єднала митців, військових, психологів, медиків, активістів, представників влади та міжнародних організацій.
За словами уповноваженої Львівської міської ради з питань культури Наталії Бунди, проєкт охоплює три основні компоненти:
- Школу травмоінформованого мистецтва (20–24 липня);
- Конгрес мистецьких ініціатив для здоров’я (24–26 липня);
- показ мистецьких проєктів, створених у 2022–2025 роках (23–27 липня).
“Мистецькі практики, які ми показуємо, це приклади того, що люди, які раніше ніколи не займались творчістю, можуть віднайти свою реабілітацію у сцені, полотні чи фарбі. Захисники, які пережили жахіття на фронті, але повертаються до життя через п’єси і артперформанси. В такий спосіб вони розповідають свої історії і за допомогою цього зцілюються”, – пояснює Бунда.
Однією з перших подій став публічний показ п’єси військового Михайла Фатєєва “Сам на сам”. Твір про випробування, написаний під час реабілітації, читали семеро пацієнтів Центру реабілітації UNBROKEN – учасники Театру Незламних. Під керівництвом режисера Олега Онещака ветерани через театральну постановку передали також власний досвід боротьби, втрат і повернення до цивільного життя.
“Я не професіонал в цій справі, але я доказ того, що ніколи не пізно спробувати себе в чомусь новому, навчитись чогось. В житті є завжди місце для чогось нового. Цієї п’єсою я хочу подякувати тим, хто допомагає солдату відновлюватися в тилу: хто танцював зі мною гаївки на Великдень, хто чекав на фініші під час марафону, хто просто обіймав на вулиці”, – сказав Михайло Фатєєв.
Інший приклад – мистецький проєкт ветерана Валентина Олексієнка, який малює картини за допомогою свого крісла колісного. Військовий з Київщини служив у лавах 3-ї окремої танкової Залізної бригади. Як передає Суспільне, після важкого дня він пірнув у водойму, щоб змити бруд і вдарився головою об дно. Внаслідок чого отримав повне ураження спинного мозку та втратив чутливість нижче грудей. Під час реабілітації у Центрі UNBROKEN у Львові він побачив, як його дружина малює, і вирішив спробувати створити картину сам – рухами колес візка по полотну.
Художниця Зірка Савка допомогла реалізувати задум – і на світ з’явилася перша робота “Повороти долі”. Валентин Олексієнко створив її просто під час публічного виступу в межах Healing Arts Lviv.
“Ця картина складається з двох кольорів – жовтого і чорного. Жовтий є символом світлого шляху життя людини, в якої все добре. Але в момент стається якийсь такий поворот, на який вона взагалі не очікувала, і в життя потрапляють чорні барви. Але суть в тому, що цього чорного значно менше, щоб люди не забували, що в житті світлих моментів є більше. Хочеться донести людям, щоб вони були готові до будь-яких поворотів долі й ніколи не втрачали впевненості в собі”, – ділиться ветеран.
До отримання травми Олексієнко був заступником командира роти. Тепер – митець, який використовує тіло як інструмент мистецтва, навіть коли частково його не відчуває.
Техніка, яку він відкрив, є авторською: колеса, покриті фарбою, залишають на полотні сліди, які стають мистецтвом. Валентин планує продовжити проєкт, демонструвати свої картини публічно, а частину коштів від продажу передавати на благодійність.
У межах Healing Arts Lviv також проходила Школа травмоінформованого мистецтва – п’ятиденна програма для 35 митців і психологів, які працюватимуть на перетині культури й охорони здоров’я. Учасники отримували знання для подальшого застосування у своїх інституціях, терапевтичних сесіях або освітніх програмах.
Паралельно відбувається Конгрес мистецьких ініціатив, що зібрав 50 представників культурних, освітніх і медичних інституцій з України та за кордону. Метою є створення професійного середовища для розвитку напряму Arts and Health в Україні, вивчення практик і пошук моделей інтеграції мистецтва у систему охорони здоров’я.
“Ініціатива Healing Arts Lviv покликана систематизувати наявні освітньо-мистецькі практики в Україні та закордоном, що допомагають в умовах війни не просто вижити, але й будувати новий стиль життя після травми. Також подія об’єднає довкола себе багато фахівців, які зможуть спільно напрацювати нові ідеї та проєкти для фізичного, психічного й соціального зцілення людей”, – підсумовує Наталія Бунда.
Нещодавно в Лондоні відкрили артсимвол на підтримку українських військових з ампутаціями – у межах міжнародної кампанії Ukraine: Defending Freedom, ініційованої Superhumans Center за участі Річарда Бренсона та Олександра Усика. Центральний візуальний образ – статуя Флоренс Найтінгейл у районі Вестмінстер, в руці якої замість традиційної лампи встановлено біонічний протез у кольорах українського прапора. Кампанія розповідає історії українських та іноземних військових і цивільних, які втратили кінцівки, але зберегли волю до життя.