MY.UAСтатті
Вічне життя в літературі: секрет популярності родинних романів
Вічне життя в літературі: секрет популярності родинних романів

Вічне життя в літературі: секрет популярності родинних романів

«Ми хочемо бути поміченими, хочемо відчути себе винятковими. Нарації типу «Розповім тобі мою історію», «Розповім тобі історію моєї родини», «Розповім тобі, де я була» — сьогодні найпопулярніші літературні види. Це великомасштабний феномен також і тому, що сьогодні ми скрізь можемо послуговуватися письмом, і багато людей набувають це колись заброньоване для небагатьох вміння виражати себе самого в слові й оповіді». Цитую фрагмент із Нобелівської лекції Ольги Токарчук «Чутливий наратор» (є в перекладі Віктора Дмитрука). Контрзапит до цілком справедливого зауваження Токарчук звучить так: чому мені має бути цікавою історія твоя, твоєї родини, твоїх мандрів? Але ж, як показує динаміка книжкового ринку і літературного процесу, — таки цікаві. Принаймні в другому пункті: «розповім тобі історію моєї родини» стабільно привертає увагу читача.

І серед лонгселерів, і серед бестселерів лідерські місця тримає мультигенераційний історичний роман або генераційний роман-хроніка, а в нашій традиції ми найчастіше звемо його родинною сагою чи сімейним романом. Наприкінці ХХ століття, десь після падіння Берлінської стіни й розпаду Радянського Союзу, принаймні в європейських літературах виникає «меморіальний бум» — події замовчаного минулого потребують перегляду, тож роль сімейного роману наприкінці ХХ століття посилюється. Але він і без того своїх позицій протягом століття не здавав.

У цього жанрового різновиду є свої впізнавані риси. Фабула твору має розкриватися у взаємодії кількох поколінь однієї родини — мінімум трьох. Кожну генерацію пишуть із власної перспективи. Персонажного часу має бути щонайменше два види — теперішнє й минуле. В теперішньому один герой актуалізує минуле іншого: через щоденники, реконструкції, прямі питання, знайдені плівки, альбоми, листи. Притому сюжет таких романів лінійний. Людина рухається від одного переходу до іншого: народження, одруження, поява дітей, смерть. Одна генерація приходить на зміну іншій, а от інформація, яку вони мають передати дітям-онукам, трішки запізнюється: спочатку біологія, потім історія.

Пафос цих творів — визначеність. У родинних романах діти-онуки опрацьовують спадок батьків, навіть якщо іще й не в курсі, що успадкували, це однаково проявиться. Нема чому дивуватися. Отож пафосу таємниці й загадки в таких романах нема, навіть якщо це романи-розслідування. Знайдеш ти про свою бабу навіть те, чого й не шукав. І, нарешті, головний топос жанру вибір. Кожне покоління робить свій вибір, сюжет відображає його (діди), його результат (батьки) та наслідки (онуки). Тут важать не характери, а стосунки.

Нескладна насправді готова форма. З готовими формами легше працювати — й автору, й читачу. Та форми мають здатність застарівати, й то швидко. Але не ця! Сімейний роман як актуалізувався після Першої світової, так і живе собі. А чому?.. Бо в цю сабу заливають і солодке вино, і гіркі ліки.

Прошу здійснити мандрівку в часі: із 1929-го у 1982-й.

1929 року Нобелівську премію з літератури отримав роман дебютанта Томаса Манна «Будденброки. Занепад однієї родини» (недавно перевидали класичний переклад Євгенія Поповича). Чотири покоління родини торговців із Любека, від 1835 року до початку ХХ століття. Їхня спільна праця — керівництво фірмою «Іоганн Будденброк». Чубляться за той спадок, прагнуть його, гребують ним, плетуть інтриги, роблять кар’єри. Та фірма, названа іменем діда, визначає життя кожного з таким самим прізвищем. Коли в четвертих нарешті народжується довгоочікуваний спадкоємець фірми Ганно (Іоганн, як прадід), то вповні розкривається тема спадку-прокляття. Ганно — хворобливий хлопчик, до торгівлі хисту не має, марить музикою. Якось до рук йому потрапляє зошит із родинним генеалогічним древом. Він, розважаючись, підводить одразу під своєю «гілкою» довгу риску. Ганно таки помре у п’ятнадцять років від тифу. Все. Родина рухається від бюргера-Іоганна до митця-Іоганна, й це було б назвати цивілізаційним поступом: спільнота може собі дозволити діяльність, яка не приносить зиску, — мистецтво. Але в назві роману — таки «занепад». І роман таки про деградацію. Томас Манн акомпанує (не без іронії, щоправда) Чезаре Ломброзо й Максу Нордау — авторам популярних до неможливості «Геніальності і деградації» та «Деградації» відповідно.

З покоління в покоління в родині Будденброків дедалі більше стоматологічних проблем: наприклад один із героїв, Томас, від того взагалі помре. Це дуже буквально. А ширше: підприємницька протестантська династія на піку своїх спроможностей зруйнована зсередини етичними сумнівами щодо власного ж класу-спільноти. Сороконіжка задумалася про те, куди має рухатися тридцять друга нога, і впала. Між іншим, прямий спадкоємець маннівського роману — «Хрещений батько» Маріо П’юзо (переклад Мирослава Томащука). Хоч як дивно міркувати про цей твір як про зразок родинного роману, а так воно і є. Виробничий свого штибу роман, де сім’я — також виробництво, причому капіталістичне.

1982 року Нобелівку отримав Габріель Ґарсіа Маркес, і говорити про будь-яку родинну сагу, уникаючи порівняння її зі «Ста роками самотності» стало неможливим (українською перекладав Петро Соколовський).

Хосе Аркадіо Буендіа одружений із кузиною Урсулою, їх усі лякають, що від таких шлюбів народжуються діти з поросячими хвостами, тому вони ніяк не наважаться почати кохатися. З неспроможного чоловіка збиткуються друзі, одного з них він у гніві вбиває. Тепер дух померлого не дає йому спокою. Буендіа зривається з місця, за ним рушають два десятки односельців. За два роки блукань вони започаткують Макондо. «Циган» Мелькіадес попереджає: Макондо зникне з часом, а з ним — і весь рід Буендіа. Починається патріархальне життя — з домашніми цукерками, епідеміями та громадянськими війнами. Сім поколінь.

Книжка розпадається на три великі частини: заснування Макондо — економічний розквіт — занепад Макондо. У фіналі з’являється дитина: перший у місті та єдиний із Буендіа, зачатий у любові. Маля має поросячий хвіст. Його батьки забули фобії-табу батьків (інцест: у кожній генерації там є закохані у своїх родичок чоловіки, але вони не родять від того дітей). Батько хвостатого немовляти, Ауреліано Бабілонья, читає пергамент із пророцтвом Мелькіадеса, де записано історію його родини. Там пишуть: коли він дочитає його до кінця, місто зруйнує піщана буря.

Обидва ці твори — родинні саги, взірцеві від кості й крові, безконечно впливові у світовій літературі.

Між двома романами, рівнозначними й рівноцінними літературними шедеврами — модифікація наших уявлень про людські спільноти. А саме: за підйомом буде спад, це природний розвиток будь-яких спільнот, ти можеш сприймати цей спад як деградацію й продовжувати мислити ідеями прогресу історії, а можеш дійти думки про нескінченність історичного часу, про антителеологічність історії (себто не має вона кінцевої мети) й переживати спад як повернення на старт. Гріхи батьків успадкував, що вже поробиш, але на те ви й соціальні істоти: домовтеся між собою, що то не гріхи були, а скарби, й живіть у милості. Якось так. Світ рухався від привілейованих спільнот до спільнот парій, і туди ж рухався сімейний роман. Зараз ми все ще тут, до речі, у «спільнотах парій», у родинних романах за версією Маркеса.

Тут важливо: навколо документу-хроніки формуються й стабілізуються уявні спільноти, родина — модель, яку легко масштабувати до міста, держави, нації, всесвіту (хіба що таке масштабування буде передовсім іронічним).

Олег Коцарев у романі «Люди в гніздах» нанизує віньєтки — переказує байки, родинні історії про давно померлих предків, від XVІІ століття до моменту, коли сам у середині 2010-х, щойно після початку війни, дорослим 33-річним (який символізм) чоловіком заходить у текст. Наприкінці твору в напівсні й у бадьорому вітанні Маркесу він побачить усіх своїх героїв наживо в одній кімнаті. І поводитимуться вони як хулігани, герої абсолютно вийшли з-під контролю. Прийшли до нього на письменницьку резиденцію поговорити про художній метод роману. Але що тут насправді важливо: деяких із візитерів він не впізнає, якісь чужі люди завалилися в його твір і потребують бути поміченими.

У 2010-х літературознавці були схильні визначати сімейний роман як соціальний діагноз: спільноти хворі, треба їм призначити лікування. В минулому столітті родинні романи читали здебільшого як прогноз. У такий спосіб літературознавче поняття «сімейний роман» зближалося з таким самим поняттям у психоаналізі. Отто Ранк припустив, що дитина має в реальності історії життя опікунів, які в історії, котру потім та дитина, ставши дорослою, розказуватиме чи відтворюватиме, можуть бути замінені, скажімо, соціально вищими істотами. Реальні опікуни знецінюються. А сама заміна їх іншими постатями свідчить про несвідомі ідеї та бажання. Дуже грубо й поверхово переказую, та збіг із літературознавчим підходом до сімейного роману має стати очевидним.

Повторюся: родинний роман «посилився» після Першої світової, саме тоді цей жанровий різновид почав розвиватися окремо від історичної хроніки. Наступний пік кінець 1940-х. Пережив свій європейський ренесанс сімейний роман і в 1990-х. Родинна історія проростає там, де відбувається «розрив» історичного наративу.

Регулярно це спостерігаю, не претендую на репрезентативну вибірку, але висуваю гіпотезу. В літературах країн, де триває війна чи щойно завершилася її гаряча стадія, сімейні романи стають дуже популярними. Країна Басків. Шрі-Ланка. Грузія. Сирія. Боснія. Україна. Вони стають способом самоствердження ідентичності. Зрештою сума родинних історій пояснює кожному члену родини, ким вони є, але не меншою мірою ким вони є показує назовні. Політики ідентичності та політики представництва «зашиті» в горизонти жанру. Родина в таких романах виступає протагоністами національної історії, репрезентує колективний досвід. Кожне покоління при цьому по-своєму тлумачитиме доленосні для нації події. Але є одна річ, яка поєднує такі сімейні романи. Вони не закінчуються смертю останнього нащадка. Навіть якщо світ за хвилину зникне, на останніх сторінках цього твору буде жива здорова дитина. Ці романи цілком терапевтичні, хоча навряд чи себе такими усвідомлюють. Вони зберігають генерації, втрачені на війні, включно з ненародженими.

І ще одна річ: перші книжки, написані в еміграції, в нових діаспорах, написані біженцями, з великою ймовірністю будуть саме родинними романами. Так само висуваю гіпотезу, спостерігаючи за літературою різних діаспор у Канаді наприклад. Соціальна журналістка Самія Мадвар читає кілька хітових канадських сімейних романів 2020-х і фіксує той «момент синергії», котрого потребує розмова про сучасну міжгенераційну хроніку. Я процитую її слова і залишу цю розмову з відкритим фіналом. Зрештою, ця бесіда — про те, як люди намагаються уявити собі безсмертя, розповідаючи історії своїх родин і вірячи, що хтось їх почує, закритого фіналу тут бути не може.

«У кожній такій книжці персонажі борються з переміщенням і діаспорним життям у спосіб, який мені зараз дуже резонує. Я, як і авторки, — міленіалка. Наше покоління наближається до середнього віку і пов’язаних із ним питань штибу «хто ми», «звідки ми прийшли» «куди йдемо». Я читала чимало міжгенераційної сімейної прози в минулому, але цей жанр набув для мене значення саме тепер, коли я сама маю дітей і хвилююся, який світ передам їм у спадок».



Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Макс Барських 3 серпня виступить у Sirka Camp
Photo Lviv
2025-07-27T05:06:24Z
Мирон Коновалець. “Він ніколи не афішував те, що робив для брата”
Photo Lviv
2025-07-26T05:12:26Z
Раптова загибель Ярослава Рущишина: Україна втратила видатного політика та громадського діяча
Photo Lviv
2025-07-25T06:03:29Z
Британський музикант Оззі Осборн помер у віці 76 років
Ukraine Art News
2025-07-23T13:15:40Z
Пішов з життя Оззі Осборн — легендарний фронтмен Black Sabbath і «Принц темряви»
Ukraine Art News
2025-07-23T07:30:43Z
Мешканка Великої Британії повернула викрадену 50 років тому картину XVI ст. музею в Італії
Ukraine Art News
2025-07-22T10:30:40Z
«ELLE Україна» презентує новий номер разом із додатком ELLE BUSINESS
Elle
2025-07-22T08:00:37Z
Я знаю роль, яку можу зіграти, - актор Хостікоєв про свою мрію
Ukraine Art News
2025-07-21T11:10:19Z
«Вирій. Простонеба»: Альона Гудкова, Іван Уривський та Леся Патока про перший в Україні етнічно-електронний фестиваль з дрескодом
Elle
2025-07-21T10:30:44Z
Мистецькі Кав’ярні Львова: Де Кава Зустрічається з Культурою
Photo Lviv
2025-07-27T05:12:23Z
Хіт війни повертається: «Пацики на моциках» 2.0 — нова фронтова версія від KOLABA
Photo Lviv
2025-07-27T05:03:28Z
У Києво-Печерській лаврі відкрили виставку пам’яті загиблих в Оленівці
Ukraine Art News
2025-07-26T21:33:33Z
Незламне мистецтво: як арттерапія допомагає ветеранам відновлюватися після війни
Ukraine Art News
2025-07-26T14:09:34Z
Львів готується до унікальної творчої зустрічі з Андрієм Содоморою
Photo Lviv
2025-07-26T05:07:14Z
Сергій Жадан став лауреатом Австрійської державної премії
Ukraine Art News
2025-07-25T20:15:40Z
У Польщі проходить виставка «Яворів. Народні барви Розточчя»
Ukraine Art News
2025-07-25T16:30:35Z
23 виставки, які варто побачити в липні та серпні в Києві
Elle
2025-07-25T15:42:41Z
У Варшаві відбудеться зустріч-перформанс «Узори спротиву: Леся Українка і Леонора Янко»
Ukraine Art News
2025-07-25T13:21:43Z
Фільм «Ліло і Стіч» нарешті заробив свій мільярд
KinoFilms
2025-07-26T11:03:28Z
Український «Корпорат» готується до старту: оголошено дату кінотеатрального релізу
Cineast
2025-07-25T18:24:49Z
Фільм “За перемогу!” Валентина Васяновича – у конкурсній програмі Міжнародного кінофестивалю в Торонто
Cineast
2025-07-25T18:03:48Z
Дебютна стрічка Жанни Озірної «Медовий місяць»,номінована на премію Довженка, виходить на великі екрани
Cineast
2025-07-25T17:57:57Z
Пол Мескаль та Джош О’Коннор грають закоханих у гей-драмі «Історія звуку»
Elle
2025-07-25T14:45:34Z
«Супермен» рулить: блокбастер DC обійшов у прокаті обидва цьогорічні фільми Marvel
KinoFilms
2025-07-25T12:42:25Z
Ріанна відвідала прем'єру мультфільму «Смурфи» разом зі своїми дітьми
KinoFilms
2025-07-25T10:18:32Z
На 71-му році життя помер актор і рестлер Халк Хоган
Ukraine Art News
2025-07-25T08:00:44Z
5 нових серіалів серпня
Elle
2025-07-24T19:03:45Z
Фонтан посеред транспортної розв’язки в Іспанії перетворили на міську купальню
Хмарочос
2025-07-27T06:07:03Z
Як створювати комерційні архітектурні проєкти: особистий досвід за останні роки
Хмарочос
2025-07-24T10:48:57Z
Місце, куди хочеться повертатися: УЛІС відкрив подієвий простір, басейн просто неба і формат вечерь у лісі
Elle
2025-07-24T08:30:43Z
Церква св. Климента в Белзі. Археологічні розкопки 1930-х років
Photo Lviv
2025-07-24T05:12:23Z
«Не висовуйтесь»: турфірми інструктують американців, як не дратувати європейців за кордоном у часи Трампа
Хмарочос
2025-07-23T06:51:48Z
У Щирецькій громаді створять ландшафтний заказник “Озеро Лебедине”
Photo Lviv
2025-07-23T05:06:32Z
Напій "золотої доби"
Ukraine Art News
2025-07-22T05:45:49Z
Люди рай розбентежують мій… : рибальськими берегами Івана Франка у давньому селі Медвежа
Photo Lviv
2025-07-22T05:12:30Z
На Львівщині оновлено перелік безпечних для купання водойм: де можна відпочивати без ризику для здоров’я
Photo Lviv
2025-07-21T05:03:39Z
Україна стала елементом світового дискурсу після 2022 року, - митець Онух
Ukraine Art News
2025-07-27T19:00:33Z
Фотографія, кураторська справа та графічний дизайн: Зеленський підписав закон, який розширює перелік номінацій Шевченківської премії
Ukraine Art News
2025-07-27T15:15:38Z
Таємниці крему для повік: чи дійсно він необхідний та чим відрізняється від звичайного крему для обличчя
Krasinfo
2025-07-27T10:54:38Z
У Бельгії збудували будинок із фасадом із скляних блоків
Хмарочос
2025-07-27T06:09:45Z
На Троєщині встановили бетонний «парклет». Пояснюють, що надихалися модним зараз модерном
Хмарочос
2025-07-27T06:04:01Z
У кухарів львівського «Китайського привіту» знайшли сальмонельоз
Хмарочос
2025-07-26T05:16:18Z
22 Мільйони для Здоров’я: Львівський Онкоцентр Запускає Нову Еру в Боротьбі з Раком
Photo Lviv
2025-07-26T05:03:29Z
РФ 24 липня пошкодила та зруйнувала в Одесі 7 об’єктів культурної спадщини: Лубінець звернувся до ЮНЕСКО
Ukraine Art News
2025-07-25T19:58:19Z
Bolt запускає підписку. Вона дає бонуси під час замовлення поїздок і доставки
Хмарочос
2025-07-24T08:22:00Z
25 найкращих архітектурних студій з України — за версією Architizer
Хмарочос
2025-07-23T09:09:47Z
У відділеннях Нової пошти можна лишити багаж перед потягом чи автобусом
Хмарочос
2025-07-18T10:12:57Z
МКСК запускає електронний Реєстр базової мережі закладів культури
Ukraine Art News
2025-07-17T17:03:42Z
Пентагон показав прототипи майбутніх дронів
Ukraine Art News
2025-07-17T05:57:53Z
Жуки можуть знищити історію: найстарішу бібліотеку Угорщини рятують від нашестя комах
Ukraine Art News
2025-07-15T11:58:14Z
Україна першою в Європі надаватиме послуги мобільного зв’язку через Starlink, — гендиректор Київстар
Хмарочос
2025-07-10T12:31:47Z
В Україні заблокували інтернет-магазин Leader-Books, у якому продавали книжки з РФ та Білорусі
Ukraine Art News
2025-07-09T17:42:47Z
Штучний інтелект Grok від Ілона Маска тепер викриває російську пропаганду: росіяни лютують
Gloss
2025-07-09T13:07:03Z
Смачне детокс-меню для спекотних днів від відомої української нутриціологині
Elle
2025-07-23T11:45:38Z
Простий рецепт найсмачнішої окрошки
Elle
2025-07-16T09:46:20Z
Готуємо гаспачо за рецептом знаменитого іспанського шеф-кухаря Хосе Андреса
Elle
2025-07-09T12:21:43Z
5 рецептів літніх смузі: прості та дуже корисні
Elle
2025-07-08T15:36:36Z
ТОП-5 легких літніх закусок
Elle
2025-06-17T14:30:38Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Влад Кіндер ділиться рецептом тунця татакі
Elle
2025-06-06T12:49:01Z
8 найкращих лимонадів у літню спеку
Krasinfo
2025-06-03T07:09:43Z
Весняне меню: детокс-салат із цибулі-порею з креветками
Elle
2025-05-20T19:09:34Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Анастасія Степанова ділиться рецептом лимонного тарту
Elle
2025-05-14T19:03:31Z