MY.UAСтатті
Фабрика сенсів: як Сполучені Штати стали культурною наддержавою
Фабрика сенсів: як Сполучені Штати стали культурною наддержавою

Фабрика сенсів: як Сполучені Штати стали культурною наддержавою

Від Марка Твена до Енді Воргола - американські митці, які визначально вплинули на формування сучасної культури світу

Американську культуру часто називають «тиглем» – простором, де змішалися, переплавилися в єдине ціле традиції Європи, Африки, Азії та Латинської Америки. З часом цей тигель перетворився на своєрідну фабрику сенсів, що почала експортувати образи й міфи на весь світ. Бродвей і Голлівуд, джаз Нового Орлеана й реп Гарлема, Метрополітен-опера й музей Ґуґґенгайма – це не просто символи, а інструменти культурного впливу. За ними стоять десятки імен, без яких сучасне мистецтво немислиме. Утім, перш ніж заговорити так гучно, Америка довго шукала власний голос. У ХІХ столітті він лише окреслювався – у поезії Вітмена, іронії Твена, тривожній уяві По. І лише у ХХ сторіччі цей голос не просто зазвучав – він почав визначати правила у світі.

Згадати всіх – справа марна, але декого з найвизначніших таки згадаємо.

► Марк Твен (Семюел Клеменс; 1835–1910) – письменник, гуморист і блискучий публіцист. Його часто називають людиною, з якої почалася справжня американська література. Він перший заговорив не мовою європейських зразків, а живою американською розмовною мовою, піднявши «низькі» теми повсякденності до рівня великого мистецтва. Його «Пригоди Тома Соєра» та «Пригоди Гекльберрі Фінна» стали не просто класикою – Ернест Гемінґвей вважав, що з «Гекльберрі Фінна» виросла вся сучасна американська проза. Водночас Твен був не лише іронічним спостерігачем, а й гострим критиком своєї країни: як член Американської антиімперської ліги, він відкрито виступав проти експансіонізму і полемізував навіть із президентом Теодором Рузвельтом. «Бог створив війну, щоб американці вивчили географію», – іронічно зауважив він. Його гостра публіцистика, часто незручна для влади, частково була опублікована вже після його смерті. А ще Твен був людиною, яка навіть у найтрагічніші миті життя наважувалася сміятись. «Чутки щодо моєї смерті дещо перебільшені», – цими відомими на весь світ словами письменник відгукнувся на передчасний некролог у New York Journal. Утім, попри це блискуче почуття гумору, він досить песимістично дивився на розвиток людської цивілізації.

Марк Твен

► Ернест Гемінґвей (1899–1961) – письменник і воєнний кореспондент, який зумів поєднати високу літературу з масовим успіхом і перетворити власне ім’я на упізнаваний культурний бренд. Щоправда, у нього був попередник – Джек Лондон, який заклав міцні підвалини масової художньої літератури. Проза Гемінґвея – лаконічна, жорстка, без зайвих слів – стала новою мовою літератури ХХ століття. Хтось із критиків влучно назвав скелетоподібні гемінґвеївські речення по-японськи – «хайку». Світ Гемінґвея – це війна і втеча від неї, ризик і самотність, полювання, корида, риболовля; світ, у якому людина – передусім чоловік – постійно перевіряє себе на міцність. Війну Гемінґвей ненавидів і називав брудним злочином, але саме вона стала головним тлом його творчості – від «Прощавай, зброє!» до «По кому подзвін». Однак якби написав лише одну-єдину маленьку повість «Старий і море», то все одно увійшов би у світовий літературний канон. Ернест Гемінґвей залишив після себе не лише тексти, а й формулу стоїцизму: «Людину можна знищити, але не можна перемогти». Зрештою, він прожив життя так, як писав, – на межі, перетворивши власну біографію на частину великого американського міфу.

Чарлз Спенсер Чаплін

► Чарлз Спенсер Чаплін (1889–1977) – постать у світі кіно унікальна, ні на кого не схожа. Актор, кінорежисер, сценарист, композитор, один із найвизначніших майстрів екрана ХХ століття, 75 років творчої кар’єри! Варто нагадати, що Чарлі Чаплін за походженням британець, але значна частина його життя минула в США. Зокрема, він стояв біля початків Голлівуду. Можна сказати, що Чарлі Чаплін і Голлівуд є рівновеликими. Чаплін – суттєва частина Голлівуду, але водночас протистоїть йому. Та й сам видатний комік говорив, що в Голлівуді не роблять кіно, там роблять гроші. Щоправда, «Оскара» Чаплін отримав з формулюванням: «За безцінний внесок у те, що кінематограф у цьому столітті став мистецтвом». Свій знаменитий образ Бродяги – у маленькому капелюсі, тісному піджачку й величезних черевиках – Чаплін створив на початку кар’єри й зробив його універсальним символом ХХ століття. У цій фігурі поєдналися волоцюга і джентльмен, іронія і самотність, сміх і гіркота – все те, що визначило не лише його кіно, а й саму епоху.

► Волт Дісней (1901–1966) – мультиплікатор, режисер і підприємець, який не просто створював мультфільми, а змінив саму природу масової культури. Завдяки технологічним інноваціям і підприємницькому чуттю він перетворив невелику маргінальну студію на глобальну індустрію мрій – The Walt Disney Company. Саме він зробив анімацію повноцінним мистецтвом: від перших звукових і кольорових стрічок до повнометражних фільмів на кшталт «Білосніжки і семи гномів» чи «Бембі». Його герої – Мікі Маус і Дональд Дак – стали новими міфологічними персонажами ХХ століття. Волта Діснея називали «безумцем Діснеєм», не вірячи в його амбітні проєкти, але він уперто будував світ, у якому фантазія ставала реальністю – аж до створення Діснейленду, першого парку, де казка отримала фізичну форму. Дісней був не просто творцем розваг – він сформував нову культурну оптику, у якій мрія, технологія і бізнес злилися воєдино. І саме ця модель досі визначає, як світ споживає історії.

► Орсон Веллс (1915–1985) – кінорежисер, актор, продюсер, одна з найяскравіших і найсуперечливіших постатей в історії кіно, радіо й театру. Його дебютний фільм «Громадянин Кейн» вважається однією з найважливіших стрічок ХХ століття – саме з нього починається сучасна мова кінематографу. Веллса називали «великим Орсоном» і «режисером-суперзіркою», «титаном нового Відродження»: він однаково вправно творив мистецтво і власний міф. Тож він справжній «син Америки». У ньому поєднувалися популярність та інтелектуалізм, любов до масових жанрів і пристрасть до Шекспіра, що забезпечувало успіх як у США, так і серед європейської інтелектуальної публіки. Його кар’єра – це постійні пошук і боротьба між творчою свободою та законами індустрії. Сам Веллс іронічно зауважував, що справжні «великі моменти» у кіно трапляються значно рідше, ніж у фінансових звітах.

► Альфред Гічкок (1899–1980) – один із найвпливовіших режисерів в історії кіно, якого однаково «привласнюють» Велика Британія і США. Почавши кар’єру на Туманному Альбіоні, у 1939 році він переїхав до Голлівуду, де й створив свої найвідоміші стрічки. Гічкок залишився неперевершеним майстром саспенсу – саме він навчив кінематографістів світу лякати глядача не лише злочинцями, а й самою повсякденністю, перетворюючи звичайні речі на джерело тривоги. У центрі його фільмів – страх, провина і спроба втечі від них. «Психо», «Запаморочення», «Вікно у двір», «Птахи» давно стали класикою психологічного трилера. Його кіно – це завжди точний розрахунок і гра з глядачем, якого він тримає в напрузі від першого до останнього кадрів. «Для мене єдиний спосіб позбутися страхів – зняти про них фільм», – зізнавався режисер.

► Стівен Спілберг (1946) – ключова постать Нового Голлівуду й піонер сучасного блокбастера. Режисер, який перетворив кіно на глобальну фабрику емоцій. Разом із Джорджем Лукасом і Джеймсом Кемероном він сформував нову модель масового кіно, але залишився «найлюдянішим» із цієї трійці. Його фільми – від «Щелеп» до «Списку Шиндлера» і «Врятувати рядового Раяна» – поєднують видовищність з емоційною глибиною. У Голлівуді його називають «головним чарівником»: навіть працюючи з великими бюджетами, він зберігає відчуття дива, яке, за його ж словами, легко губиться разом із великими грошима. Кіно Спілберга – це майже завжди історія «маленької людини», що вступає у двобій із силами зла, значно більшими за себе, – і зрештою перемагає. Можливо, тому він і досі знімає як дитина, що не втратила здатності дивуватися, – і змушує дивуватися весь світ.

Мерилін Монро

► Мерилін Монро (1926–1962) – одна зі справжніх ікон попкультури ХХ століття, акторка, модель і секс-символ 1950-х. Вона дебютувала як модель, але вже на початку 1950-х прорвалася в кіно. Фільм-нуар «Ніагара» 1953 року перетворив її на головний об’єкт бажання чоловічої частини американської публіки. Сцени, у яких Монро з’являється ледь прикритою простирадлом або рушником, для тодішньої аудиторії були шокуючими. Феміністські організації (і не тільки вони) лаяли Монро, критики поставили фільмові низьку оцінку, але The New York Times зазначила, що «водоспад та міс Монро – це те, на що варто-таки подивитися». Після стрічок «Джентльмени надають перевагу білявкам» і «У джазі тільки дівчата» Монро стала кумиркою мільйонів. Її екранний образ – наївної, чуттєвої білявки – був ретельно сконструйований Голлівудом і водночас визначив стандарти жіночої привабливості цілої епохи. Та за цим образом ховалася інша людина – невпевнена, вразлива, одержима бажанням довести, що вона більше, ніж просто тіло. Монро мріяла про серйозні ролі, але індустрія вперто повертала її до ролі секс-символу. Недарма в останньому інтерв’ю Times – за декілька годин до смерті – вона з гіркотою кинула: «Успіх – як ікра: смачно, але у великій кількості викликає нудоту». Кінознавиця Лора Малві охарактеризувала Мерилін Монро як персоніфікацію американської культури: «Якщо США експортували гламур і демократію в повоєнну Європу, то Монро стала їхнім ідеальним утіленням. Вона символізувала усе американське. Її образ поєднав економічні, політичні та еротичні очікування епохи».

► Марлон Брандо (1924–2004) – один із найвпливовіших акторів ХХ століття, людина, яка змінила саму природу акторської гри в кіно. У фільмах «Трамвай “Бажання”», «У порту» («Оскар», 1954) та «Хрещений батько» він запропонував нову модель присутності на екрані: не грати, а жити в кадрі. Його брутальна харизма й внутрішнє напруження зруйнували стару, театралізовану естетику Голлівуду й відкрили шлях психологічному реалізмові. Після Брандо з’явилося ціле покоління акторів, для яких правда емоції стала важливішою за зовнішній ефект: Джек Ніколсон, Роберт Де Ніро, Аль Пачіно, Шон Пенн, Джонні Депп – усі вони є його послідовниками. Брандо був не лише зіркою, а й бунтарем: відмовився від «Оскара» 1972 року, протестуючи проти дискримінації корінних американців. У власних спогадах він зізнавався, що його акторська природа виросла з невпевненості – постійного бажання приміряти інші ролі, щоб бути прийнятим. Саме ця внутрішня тривога зробила його гру такою переконливою. Останні роки життя актора супроводжували постійні скандали, але це ніяк його не обходило. Як і не обходила його власна популярність. «Господи! Та ви ж геній!» – полишивши натяки, вигукнула тележурналістка, беручи інтерв’ю в актора. У Брандо вмить потемніло обличчя – і він одразу ж парирував: «Певно, ви смієтеся. Я – геній? Геній – це Моцарт, Мікеланджело… Треба бути обережнішою з такими словами…»

Луї Армстронг

► Луї Армстронг (1901–1971) – чи не найвідоміший джазовий виконавець у світі, трубач-віртуоз і співак, який фактично змінив саму природу популярної музики. З нього починається сучасна ера американського музичного мистецтва. Армстронг зробив джаз мовою індивідуального висловлювання: його імпровізації звільнили мелодію від жорстких рамок, а гостре відчуття свінгу докорінно змінило ритм – не лише в інструментах, а й у співі. Разом із Дюком Еллінгтоном, Чарлі Паркером, Майлсом Дейвісом та Джоном Колтрейном він вплинув на подальший розвиток джазу й чимало зробив для його популяризації. Голос співака з виразним хрипким тембром одразу викликав симпатію, створюючи як комічний, так і трагічний ефекти. У середині ХХ століття Армстронг став шоуменом світового масштабу й одним із символів Америки, недарма отримавши неофіційний титул «Посла джазу». Виходець із Нового Орлеана, Армстронг виніс місцеву музичну традицію на світову сцену, перетворивши джаз на універсальну мову ХХ століття.

► Елла Фіцджеральд (1917–1996) – леді Елла, Перша леді пісні, одна з найвидатніших джазових вокалісток ХХ століття. Її голос – світлий, гнучкий, майже невагомий – давав змогу імпровізувати так, ніби це ще один музичний інструмент. Саме вона довела вокальний джаз до досконалості: її фразування, відчуття ритму та майстерність скету стали еталоном для поколінь. До слова, Мадонна називає Фіцджеральд своєю кумиркою. За 50-річну кар’єру леді Елла випустила майже 90 альбомів – як сольних, так і створених за співпраці з іншими відомими джазовими музикантами. Попри світову славу і десятки нагород, у житті вона залишалася надзвичайно скромною і навіть сором’язливою. Музика для співачки була не професією, а покликанням. Якось, уже визнаною легендою, вона записувала пісню з молодшими музикантами й наприкінці додала кілька імпровізованих фраз, після чого несміливо запитала: «Ну як? Нормально вийшло?». Згодом одна зі співачок сказала, що це виглядало так, ніби сам Бог після створення світу поцікавився в ангелів: «Ну як, чи вдався мені Гранд-Каньйон?».

► Елвіс Преслі (1935–1977) – «король рок-н-ролу», або просто Елвіс. Співак і кіноактор, одна з ключових постатей попкультури ХХ століття. Він починав як провінційний хлопець із «чарівною харизмою», але дуже швидко став глобальною сенсацією – значною мірою завдяки телебаченню, яке саме тоді ставало масовим. Уже в середині 1950-х його поява на екрані викликала справжній шок: зухвала пластика, сексуальна енергія, новий звук – усе це ламало усталені норми. Преслі перший перетворив популярну музику на простір масового фанатизму – зі справжніми глядацькими істеріями, культом і багатомільйонною аудиторією. Багатьох це обурювало. Наприклад, Френка Сінатру. Але Преслі ставився до критики з розумінням: «Часи змінюються, народжуються нові зірки… Можливо, колись і я так само критикуватиму якогось молодого хлопця…» Він не просто зробив рок-н-рол мейнстримом, а й фактично об’єднав покоління, давши йому нові мову і стиль. Після служби в армії та періоду роботи в Голлівуді Преслі повернувся на сцену, остаточно закріпивши свій статус ікони. Його голос – із впізнаваними «плаксивими» верхами і глибокими оксамитовими низами – давав змогу однаково переконливо звучати і в запальному рок-н-ролі, і в урочистому госпелі. Рання смерть у 1977 році лише закріпила міф: Елвіс залишився не просто артистом, а символом епохи.

Майкл Джексон

► Майкл Джексон (1958–2009) – справжній король попмузики. Його миттєво впізнаваний голос та унікальна пластика – «місячна хода», знаменитий «антигравітаційний» нахил – перетворили сцену на простір видовища нового типу. За кілька десятиліть кар’єри Джексон не просто здобув світову славу, а фактично змінив правила гри: остаточно зруйнував расові бар’єри в американському шоубізнесі та зробив попмузику універсальною мовою. Його альбом Thriller став не лише комерційним рекордсменом, а й культурним явищем, яке визначило цілу епоху. Джексон також перетворив музичний кліп на самостійний вид мистецтва, де звук, образ і танець зливаються в єдине ціле. Його стиль, манера руху і сценічна естетика сформували покоління виконавців у всьому світі. «Я ніколи не боявся сцени, – казав він. – Там я почуваюся комфортніше, ніж будь-де».

► Мадонна (Марія-Луїза Чікконе; 1958) – не просто попзірка, а один із головних культурних феноменів кінця ХХ століття. Її вплив давно вийшов за межі музики: вона змінила уявлення про моду, сексуальність, жіночу роль у шоубізнесі та сам принцип існування артиста як бренду. Вона задала жорсткі стандарти для кліпів, сценічних образів, шоу й маркетингу. Французький філософ Жан Бодріяр називав Мадонну іконою постмодернізму – за здатність змішувати стилі, ролі й ідентичності. Саме ця стратегія – постійно змінюватися на випередження – отримала назву «ефект Мадонни» і стала правилом для цілої індустрії. Вона вплинула на покоління виконавиць – від Брітні Спірс до Леді Гаги – і фактично задала нову модель попзірки. Недарма критики говорять про те, що історія попмузики, по суті, ділиться на дві ери – «до» та «після Мадонни».

Енді Воргол

► Енді Воргол (Ендрю, Андрій Воргола; 1928–1987) – культовий митець ХХ століття, один із головних творців попарту й, без перебільшення, хроніст суспільства «спектаклю». Він стер межу між мистецтвом і масовою культурою, перетворивши повсякденні образи на ікони – від банок супу Campbell’s до портретів Мерилін Монро та Елвіса Преслі. Його студія на Сорок сьомій вулиці в Нью-Йорку з промовистою назвою «Фабрика» стала простором, де народжувалася нова культура: на перетині мистецтва, реклами, музики та зірковості. Він вигадав абсолютно нові жанри кіно, був продюсером першого альбому The Velvet Underground, заснував журнал «Інтерв’ю», випускав різноманітні товари з власним зображенням і займався масою інших проєктів. Воргол не просто творив – він конструював сам механізм слави, недарма саме йому приписують популяризацію поняття «суперзірка». Завжди з «Полароїдом» у руках, він фіксував світ, у якому образ важливіший за зміст, а популярність стає новою валютою. Його мистецтво балансувало між високим і вульгарним, але саме в цьому балансі й народилася нова естетика ХХ століття.

Ці імена – лише фрагмент великої мозаїки, але саме з таких фрагментів і складається культурна карта світу. Американське мистецтво ХХ століття стало не просто дзеркалом епохи – саме воно формувало її обличчя. І цей процес триває: фабрика сенсів не зупиняється.

Світлана Шевцова, Київ

Перше фото: Thomas Wolf (CC BY-SA 3.0)



Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Слухаємо новий альбом Мадонни, який очолив Billboard 200 і встановив стрімінговий рекорд співачки
Elle
2026-07-14T09:06:31Z
Дженніфер Лопес з'явилась у напівпрозорій сукні в Парижі
Elle
2026-07-13T17:00:33Z
Принцеса Шарлотта повторила один із найстильніших образів Кейт Міддлтон на Вімблдоні
Elle
2026-07-13T15:33:33Z
Співачка Тейлор Свіфт і зірка американського футболу Тревіс Келсі зіграли весілля в Нью-Йорку
Ukraine Art News
2026-07-09T07:48:52Z
Гаррі Стайлз потрапив до Книги рекордів Гіннеса після 12 аншлагових концертів на «Вемблі»
Elle
2026-07-06T16:09:37Z
Найгучніше весілля року: як Тейлор Свіфт і Тревіс Келсі перетворили Madison Square Garden на казковий сад
Elle
2026-07-05T18:39:39Z
Фото дня: син Гвінет Пелтроу та Кріса Мартіна дебютує в новій рекламній кампанії Burberry
Elle
2026-07-03T10:39:30Z
Енн Гетевей демонструє, як носити червоний колір під час вагітності — два нестандартні образи на літо-2026
Elle
2026-07-02T18:30:41Z
Помер соліст Village People і співавтор легендарного хіта Y.M.C.A. Віктор Вілліс
Ukraine Art News
2026-07-02T09:45:32Z
Від сумок-звіряток до моделей із тисненням під крокодила: головні сумки Тижня високої моди
Elle
2026-07-19T23:51:38Z
7 виставок, які варто побачити до кінця липня у Києві та Львові
Ukraine Art News
2026-07-18T11:45:31Z
Українська ілюстраторка Марія Фоя стала лауреаткою міжнародного конкурсу 3×3 International Illustration Awards Show
Elle
2026-07-17T21:30:35Z
У Львові встановили скульптуру-браму, вперше показану на руїнах київської академії
Хмарочос
2026-07-17T13:54:40Z
Проєкт «Спомини» української мисткині Софії Булгакової презентують на 83-му Венеційському кінофестивалі
Elle
2026-07-16T21:51:28Z
Коли рок-н-рол переплітається з елегантністю: історія Джузеппе Занотті та його культового взуття
Elle
2026-07-16T18:39:28Z
Закинутий санаторій в центральній частині Львова перебудують у клубний ЖК
Хмарочос
2026-07-16T08:06:51Z
Музей Марії Примаченко в Іванкові відновлюватиме французький архітектор. Що про нього відомо?
Хмарочос
2026-07-16T07:51:47Z
Як пройшов другий «Зірковий джем у Цирку», який зібрав понад 2000 гостей
Elle
2026-07-15T18:06:32Z
Що відомо про екранізацію «Під скляним ковпаком» із Біллі Айліш у головній ролі
Elle
2026-07-16T20:27:29Z
«Місто» Підмогильного оживає: завершилися зйомки сучасної кіноадаптації
Cineast
2026-07-14T09:48:36Z
Українське кіно на шляху до рівноправного партнерства: підсумки панелі на фестивалі у Карлових Варах
Cineast
2026-07-13T14:45:40Z
Артем Рижиков став лауреатом премії «Відкриття року» X Національної кінопремії «Золота Дзиґа»
Cineast
2026-07-13T13:09:35Z
Дивимося перший трейлер документального фільму «Кузьма: Страшно веселий»
Elle
2026-07-13T11:51:41Z
100 років української анімації: LINOLEUM та Довженко-Центр розпочинають розробку стратегії святкування
Cineast
2026-07-13T11:03:37Z
Фільми та серіали з Сідні Свіні: від романтики до темного трилеру
oKino
2026-07-13T09:46:15Z
Які українські фільми покажуть на кінофестивалі в Локарно-2026 та що про них відомо
Elle
2026-07-11T12:39:29Z
Дебютна режисерська робота Павла Шпегуна «Тиша» увійшла до конкурсної програми 83-го Венеційського міжнародного кінофестивалю
Cineast
2026-07-10T15:48:37Z
Нью-Йорк запускає наймасштабнішу реформу автобусної системи в історії міста
Хмарочос
2026-07-19T10:27:37Z
Штучні озера та вивільнені ріки – яким може стати Північний Львів
Хмарочос
2026-07-16T07:36:49Z
У Тбілісі зносять недобудований театр у вигляді труб, який вже став візитівкою міста
Хмарочос
2026-07-15T13:51:41Z
Вода за ціною золота: італійські острови будуватимуть опріснювальні заводи, щоб поїти тисячі туристів
Хмарочос
2026-07-14T14:09:40Z
Музика, вечірнє небо й неоготичні вежі: літні концерти, щоб поринути в атмосферу казки
Elle
2026-07-14T12:03:31Z
Проєкт який змінить вашу рутину: як і навіщо апарт-готель Circle збирає київські лавмарки
Хмарочос
2026-07-14T05:45:40Z
Нафтова криза і дитяча смертність – як Утрехт став містом велосипедів?
Хмарочос
2026-07-13T14:09:39Z
Гора сміття біля Джакарти: один із найбільших полігонів світу годує 10 тисяч мешканців
Хмарочос
2026-07-13T10:54:40Z
Назвали найбільші міста планети: хто очолив рейтинг
Хмарочос
2026-07-12T09:51:40Z
Від туфель із метеликами до пастельних колготок: як дизайнери дали волю фантазії на Тижні високої моди
Elle
2026-07-20T00:27:27Z
Як виглядати дорого: 10 трендів із кутюрних показів, які працюють завжди
Elle
2026-07-19T22:18:43Z
У яких містах найбільше електромобілів та велосипедів: результати міжнародного дослідження
Хмарочос
2026-07-19T10:57:37Z
Станцію метро «Лук’янівська» у Києві пошкодило вже вдесяте від початку повномасштабної війни
Хмарочос
2026-07-19T09:27:48Z
Сходи до філармонії в Чернівцях облицювали надгробними плитами — міськрада проводить перевірку
Хмарочос
2026-07-19T08:21:38Z
Одна людина загинула, 15 поранених: що відомо про атаку на Київ у ніч на 19 липня
Хмарочос
2026-07-19T06:42:39Z
Де в Європі найвищі податки на орендний дохід від нерухомості: рейтинг країн
Хмарочос
2026-07-18T11:39:39Z
«Будуємо для клімату вчорашнього дня»: швейцарський кліматолог закликав змінити підходи до проєктування
Хмарочос
2026-07-18T10:39:39Z
Енді Бернем на посаді прем’єра обіцяє відродити малі міста Великої Британії
Хмарочос
2026-07-18T08:57:39Z
LEGO анонсувала конструктор за мотивами «Поцілунку» Густава Клімта
Ukraine Art News
2026-07-17T15:03:32Z
У Парижі кондиціонери міняють на централізовану систему охолодження водою з Сени
Хмарочос
2026-07-17T14:48:50Z
Etnodim випустив набори серветок для самостійного вишивання
Хмарочос
2026-07-16T15:15:47Z
Дві книгарні мережі Readeat зачиняються. Вони виявились збитковими
Хмарочос
2026-07-16T07:36:49Z
Індійським працівникам одягають на голову камери, щоб ті безкоштовно навчали роботів
Хмарочос
2026-07-15T04:30:38Z
Bolt запускає у Люксембургу таксі без водія
Хмарочос
2026-07-14T08:51:43Z
У США будують вертипорти для аеротаксі: коли сервіс працювати?
Хмарочос
2026-07-11T11:21:43Z
Індія запускає перший водневий потяг: коли він вирушить у рейс
Хмарочос
2026-07-11T10:45:40Z
Європарламент заборонив сканувати переписки у месенджерах
Хмарочос
2026-07-10T09:24:39Z
Модні булочки з лохиною та маскарпоне: простий літній рецепт
Elle
2026-07-13T14:18:30Z
10 продуктів, які варто вживати після тренувань, щоб отримати тіло своєї мрії та позбутися м’язових спазмів
Elle
2026-06-18T12:12:45Z
Білковий сніданок для швидкого схуднення: поради та рецепти від фітнес-експертки
Elle
2026-04-23T14:57:30Z
Корисний протеїновий перекус від знаменитої фітнес-тренерки, який забезпечить відчуття ситості надовго
Elle
2026-04-16T16:18:28Z
5 корисних перекусів на всі випадки життя
Elle
2026-04-07T16:21:30Z
Свята без алкоголю: 6 ідей zero-коктейлів
Elle
2025-12-30T13:48:17Z
Імбирне печиво як в Нью-Йорку: елементарний рецепт з продуктів, які є на кожній кухні
Elle
2025-12-09T16:15:46Z
Кава з сіллю: наважтеся спробувати! Навіщо додають сіль у каву, як це впливає на смак та у яких країнах це традиція
Photo Lviv
2025-11-30T06:12:14Z
Мигдальний тарт зі сливами: покроковий рецепт найніжнішого осіннього десерту
Elle
2025-11-18T18:30:23Z