MY.UAНовини
Як перейти з Московської церкви в Українську. Усі деталі нового закону
Як перейти з Московської церкви в Українську. Усі деталі нового закону

Як перейти з Московської церкви в Українську. Усі деталі нового закону

Верховна Рада 17 січня врегулювала процедуру зміни юрисдикції релігійних громад.

Законопроект №4128-д передбачає зміни до законів «Про свободу совісті та релігійні організації» та «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань».

Після декількох невдалих спроб документ підтримали 229 нардепів.

Категорично проти виступили лише представники «Опозиційного блоку» та деякі позафракційні депутати.

Опір очолив православний олігарх Вадим Новинський, головний захисник Московської церкви в Україні.

Підійшовши до президії він вимагав у спікера парламенту Андрія Парубія зняти з розгляду законопроект.

Спікер на провокації екс-регіонала не піддався, а Новинському неочікувано відповів: «Відійди від мене, нечисть!».

(для перегляду натисніть на зображення).

Необхідність унормування питання переходу парафій постала після утворення в Україні помісної православної церкви і рішення парламенту зобов’язати церкву Московського патріархату в Україні змінити свою назву.

За словами експертів, попри прогресивне за європейськими мірками українське законодавство, що регулює релігійні питання, зміни потрібно було вносити, аби унеможливити конфлікти між релігійними громадами різних центрів підпорядкування.

«Главком» проаналізував закон, схвалений депутатами, і ось що з’ясувалось.

Хто є парафіянином?.

Зміни до закону вводять таке поняття як «членство у релігійній громаді», яке «ґрунтується на принципах вільного волевиявлення, а також на вимогах статуту релігійної громади».

Проте визначення цього членства немає.

У статутах багатьох нині діючих парафій також відсутнє визначення членства, не прописані підстави його набуття та виключення.

Один із авторів законопроекту Микола Княжицький в коментарі «Главкому» каже, що всі ці моменти має унормувати сама релігійна громада, яка вноситиме відповідні положення до свого статуту.

«Членство визначає зібрання парафії», - додає в коментарі «Главкому» релігієзнавець Юрій Чорноморець.

За його словами, якщо раніше в парафіях керували так звані десятки і двадцятки на чолі з настоятелем храму, а рішення «спускалися» до них від митрополита чи архієпископа, то тепер можливість вирішувати матимуть члени релігійної громади – прості люди, які постійно відвідують храм.

Як реєструвати релігійну громаду?.

Для реєстрації релігійної громади громадяни в кількості не менше 10 людей, які досягли 18-річного віку подають до облдержадміністрації заяву та статут.

До статуту повинні бути внесені відомості про утворення організації, обрання керівників, найменування об’єднання, протокол загальних зборів віруючих.

Окрім того має бути надана копія документа про право власності чи користування приміщенням.

У випадку зміни місцезнаходження релігійної громади має бути подана належним чином засвідчена копія документа про право власності або користування приміщенням, або письмова згода власника приміщення на надання адреси за місцезнаходженням релігійної громади, зазначеним у статуті.

У законі залишається незмінним право не реєструвати релігійну громаду.

«Повідомлення державних органів про утворення релігійної громади не є обов'язковим, крім випадку здійснення діяльності як юридична особа», ідеться в ухваленому законі.

«Мета цього законопроекту - не підігравати якійсь релігійній громаді, як би ми прихильно до неї не ставилися.

Мета законопроекту - запобігти конфліктам, які хочуть спровокувати в Україні», - запевняє один із ініціаторів закону, нардеп Микола Княжицький.

За його словами, документ містить положення, які суттєво зменшать вірогідність конфліктів.

Як змінити підпорядкування парафії?.

Депутати врахували зауваження, які ще минулого року висловлювала щодо законопроекту церква Київського патріархату.

Церковники пропонували парламентарям умовою переходу парафії до іншої конфесії зафіксувати волю 2/3 членів релігійної громади, а не «простої більшості осіб», що передбачав попередній законопроект №4128.

«Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін до статуту ухвалюються не менш як двома третинами від кількості членів релігійної громади, необхідної для визнання повноважними загальних зборів релігійної громади відповідно до її статуту (положення)», - ідеться в остаточні редакції зміненої статті 8 Закону «Про свободу совісті та релігійні організації».

Рішення про зміну підлеглості фіксується підписами парафіян, які її підтримали.

З іншого боку, в ухваленому законі не визначена сама процедура: де мають проводитися збори, яким чином мають голосувати парафіяни, хто і як рахуватиме їх голоси, і скільки врешті-решт голосів складатимуть ті дві третини.

Адже дві третини від 20 і 200 членів релігійної громади – це різна кількість парафіян, якою можуть маніпулювати нинішні керівники релігійних громад, не бажаючи втрачати владу.

Народні депутати не вважають ці нюанси великою проблемою.

«Ми не можемо убезпечитися від усіх випадків, які бувають у житті.

Жоден закон не може це зробити.

Завжди буде хтось, хто намагатиметься його обійти.

Просто держава повинна запропонувати концепцію ухвалення таких рішень», - каже автор змін до «релігійного» закону Микола Княжицький, надаючи право самим релігійним громадам у своїх статутах визначати умови набуття членства у громаді, їхні права і обов’язки.

Громади, які перейшли вже перейшли до Православної церкви України, користувалися чинним на той час законодавство.

Що буде з парафіями, які змінили юрисдикцію за старим законом?.

Релігієзнавець Юрій Чорноморець звертає увагу на те, що до останнього часу не всі релігійні громади, які вже змінювали юрисдикцію на користь Православної церкви України, керувалися нормою про дві третини охочих, а тому може постати питання про їх повторну перереєстрацію.

«До речі, поки що, за старими нормами нормах про перехід оголосили 82 громади, двох третин не було у двох випадках.

Ну і ще були два випадки голосувань за те, щоб залишитися в УПЦ МП.

Демократично», - написав експерт на своїй сторінці у Facebook.

Натомість депутати вважають, що переоформляти перехід до помісної церкви тим релігійним громадам, які вже встигли це зробити, не потрібно.

«Закон зворотної сили немає.

Громади, які перейшли раніше, користувалися чинним на той час законодавством.

А цей закон вступить у силу після підписання - з дня, наступного за днем його опублікування», - пояснює Княжицький.

За ким залишаться храми і церковне майно?.

Реєструючи парафію її члени повинні надати документи, які засвідчують право власності чи користування приміщенням, яке вона використовує.

Зміна підлеглості релігійної громади не впливає на зміст права власності та інших речових прав таких релігійних громад, ідеться в законі.

Але документ передбачає виняток, за яким релігійні організації можуть бути обмежені у здійсненні права власності.

Так, зміни до статті 18 закону «Про свободу совісті та релігійні організації» забороняють продавати чи відчужувати в інший спосіб релігійне майно «до завершення процедури зміни підлеглості… релігійним об’єднанням» шляхом реєстрації нового статуту.

Що робити, якщо немає дві третини голосів?.

Частина громади, не згодна з рішенням про зміну підлеглості, має право утворити нову громаду і укласти договір про порядок користування культовою будівлею (храмом) і майном з їхнім власником (користувачем).

Іншими словами, якщо частина парафіян захоче перейти від церкви Московського патріархату до Української церкви, то вони мають право укласти свій договір приміщення, яке хочуть використовувати.

На думку експертів, у законі залишатиметься право спільного користування храмами для богослужінь, але у більшості випадків церкви-антагоністи ним не користуватимуться.

Релігійні громади Московського патріархату зможуть продовжувати діяльність в Україні.

Як далі жити парафіям Московського патріархату?.

Законодавець визначив права для релігійних громад церкви, чий центр знаходиться закордоном.

Держава визнає право парафії на її підлеглість релігійній організації, з центом (управлінням) за межами нашої держави.

Отже, релігійні громади Московського патріархату зможуть продовжувати діяльність в Україні, просто цю підпорядкованість потрібно обов’язково зафіксувати у своєму статуті, або у додаткових документах під час реєстрації.

Але для того, щоби перереєструвати статути у відповідності до закону, ухваленого 17 січня, парафії церкви Московського патріархату повинні будуть спочатку змінити свою назву, як того вимагає закон, ухвалений у грудні 2018 року, інакше перереєстрація для таких громад не відбудеться.

«Їм (парафіям церкви Московського патріархату) був наданий термін для змін, протягом якого вони повинні ці зміни здійснити.

Якщо вони це не зроблять, їх не перереєструють», - наголосив Микола Княжицький.

Боротьба триває.

Тим часом екс-регіонали Вадим Новинський і Олександр Долженков вже зареєстрували постанову про скасування рішення парламенту.

Новинський пояснив таке рішення тим, що перед ухваленням змін до внесеного у парламент законопроекту №4128 його слід було відкликати, а вже потім зареєструвати новий документ №4128д, який в підсумку і був ухвалений.

Окрім того, на його думку ухвалений документ тільки погіршуватиме ситуацію.

«Я впевнений, що нас чекають спроби захоплення церковного майна», - не переставав нагнітати ситуацію Вадим Новинський у кулуарах Верховної Ради.

Михайло Глуховський, «Главком».

Чи є життя після Томосу? Як церкви ділитимуть лаври.

Андрій Юраш: Понад 50% громад УПЦ МП перейдуть до єдиної помісної церкви.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Попри ризики і небезпеку для себе: чому росіяни активізували удари по Харкову
24tv
2024-05-04T18:48:57Z
Трамп розробив детальний план завершення війни в Україні – The Telergaph
ГЛАВКОМ NET
2024-05-04T21:00:30Z
У травні РФ запустить трьохетапний план із дестабілізації України: у Буданова попередили
GlavRed
2024-05-03T06:00:13Z
Втрата Часового Яру, наступ Росії та складна мобілізація: головне з інтерв’ю Скібіцького
ГЛАВКОМ NET
2024-05-03T07:57:32Z
Не ракети і не зброя: що пообіцяв Шольц для України у своєму Великодньому привітанні
Telegraf
2024-05-05T19:21:04Z
Байден зупинив постачання боєприпасів до Ізраїлю – Нетаньягу заявив, що «боротимемося самі»
ZN UA
2024-05-05T19:19:25Z
"Вісники ударів": за допомогою чого Росія коригує свої атаки по Україні
Telegraf
2024-05-04T04:27:10Z
В ISW назвали головну ціль Росії в Україні на 2024 рік
24tv
2024-05-04T08:37:54Z
США ініціюють новий пакет допомоги Україні до 50 млрд доларів – за рахунок Росії
ZN UA
2024-05-04T12:16:42Z
Грошей не буде: кому заморозить виплати "Ощадбанк"
24tv
2024-05-04T13:27:09Z
В Україні дешевшають два популярні продукти: що буде з цінами далі
Telegraf
2024-05-04T13:12:44Z
Нафтогаз підказав, як отримати грошову допомогу на оплату за газ
Хвиля
2024-05-04T03:36:06Z
Мінфін "розсекретив" зарплати чиновників через нову систему: подивитись суми зможе кожен українець
Обозреватель
2024-05-03T16:18:53Z
Як отримати фінансову допомогу під час війни: у ПФУ розповіли умови
Политека
2024-05-05T17:31:18Z
Європейські перевізники жаліються на нестачу водіїв
24tv
2024-05-05T16:48:33Z
Де в Україні ввели відключення електроенергії: ситуація складна в двох регіонах
Обозреватель
2024-05-04T08:56:47Z
У Міненерго оцінили збитки від останніх російських атак на українську енергосистему
Варта1
2024-05-05T18:37:32Z
Все дуже погано, – Андрющенко вказав на загрозу від нової залізниці росіян
24tv
2024-05-05T18:15:10Z
У Київській області на землі з'являться приманки: як виглядають і для чого потрібні
VGorode
2024-05-03T14:48:57Z
Україна не може виграти війну на полі бою: в ГУР зробили несподівану заяву
GlavRed
2024-05-03T05:57:12Z
У Дніпрі пролунали вибухи
ГЛАВКОМ NET
2024-05-05T01:51:10Z
Гороскоп на 4 травня для всіх знаків зодіаку: у кого сьогодні здійсниться мрія
24tv
2024-05-04T02:03:39Z
Росіяни обстріляли Полтавщину: пошкодили елеватор в обласному центрі
Обозреватель
2024-05-05T19:22:45Z
Внаслідок удару по Харкову 4 травня зруйнований м’ясокомбінат
УкраинФорм
2024-05-05T19:21:12Z
Питання часу: в ГУР МО оцінили ймовірність падіння Часів Яру
Telegraf
2024-05-03T07:13:26Z
Росіяни знищили купу своїх же будинків: окупанти вдарили ФАБом по Бєлгороду
GlavRed
2024-05-04T18:25:17Z
Експерт нагадав, хто створив водну лінію оборони навколо Києва: "Героїзм людей досі не оцінений"
24tv
2024-05-03T14:15:42Z
"На**й ту церкву охороняти": поліцейська з Одеси вляпалася в скандал
TSN
2024-05-05T18:37:23Z
Україна сама робить зброю: в Міноборони сказали, скільки контрактів припадає на українську "оборонку"
Telegraf
2024-05-05T02:00:06Z
Відлякати російську авіацію: Євлаш пояснив першочергові завдання літаків F-16
24tv
2024-05-05T01:42:54Z
У Міноборони сказали, скільки коштує забезпечення одного солдата ЗСУ
Обозреватель
2024-05-04T08:37:34Z
Тричі їй являлася любов: кого кохала Ірина Вільде, щастя якої знищило гестапо
24tv
2024-05-05T18:54:52Z
Чому більшість помісних церков досі не визнають ПЦУ: Епіфаній пояснив
TSN
2024-05-05T18:18:36Z
Що потрібно святити на Великдень: які продукти класти до кошика
24tv
2024-05-03T02:33:46Z
Українцям у Польщі дали інструкцію, як записати дитину до школи у 2024 році
Хвиля
2024-05-03T19:21:03Z
Криворізькі десантники знищили російський безпілотник "Ланцет". Фото
Обозреватель
2024-05-05T19:04:17Z
У російському Шебекіно впав безпілотник: місцева влада звинуватила Україну
Обозреватель
2024-05-05T18:37:03Z
У Бразилії внаслідок повеней і зсуву ґрунту загинули 66 людей, понад 100 зникли безвісти
УкраинФорм
2024-05-05T18:27:06Z
Росіяни скинули ФАБ-1500 на село на Харківщині
УкраинФорм
2024-05-05T17:51:13Z
На Харківщині внаслідок обстрілу загинула жінка
УкраинФорм
2024-05-05T16:48:34Z
Мобілізація в Україні: чоловік не прийшов до ТЦК через похмілля, що вирішив суд
Политека
2024-05-05T16:43:17Z
Вибух у Полтаві: яку ціль вразили російські терористи
TSN
2024-05-05T16:18:11Z
На Львівщині надзвичайники врятували чаплю, яка висіла на дереві вниз головою
ГЛАВКОМ NET
2024-05-05T15:25:54Z
У Бердянську підірвали авто із колаборантом
TSN
2024-05-05T15:07:52Z
Авіаудар РФ по Харкову: чотирьох поранених госпіталізували
УкраинФорм
2024-05-05T15:07:21Z
Непереможний Баєр розібрався з Айнтрахтом, Бохум втримав перемогу над Уніоном: результати матчів Бундесліги
Чемпион
2024-05-05T19:24:11Z
Безсоромна сволота: ексгравець Динамо вилаяв журналістку у відповідь на гостре запитання — ВІДЕО
Чемпион
2024-05-05T19:12:09Z
Шахтар та Чорноморець визначилися зі стартовими складами на матч УПЛ
Чемпион
2024-05-05T18:58:58Z
Штутгарт виграв у Баварії вдома вперше з 2007 року
Football.ua
2024-05-05T18:55:35Z
Валенсія з Яремчуком зазнала поразки від Алавеса: результати матчів Ла Ліги
Чемпион
2024-05-05T18:54:33Z
Челсі — Вест Гем 5:0: огляд матчу 36 туру АПЛ
Чемпион
2024-05-05T18:45:06Z
Трубін вийде в стартовому складі Бенфіки на гру з Фамаліканом
Чемпион
2024-05-05T18:39:29Z
Шпажистки Харькова й Бежура вийшли до 1/8 фіналу Гран-прі в Калі
Чемпион
2024-05-05T18:24:31Z
"Король повертається до Королівства": Тайсон Ф’юрі прибув у країну проведення бою з Усиком
24tv
2024-05-05T18:24:06Z
Ви не пожалкуєте: які авто радять купувати у 2024 році
Обозреватель
2024-05-04T03:04:54Z
У ресторані Формули-1 можна поганяти на симуляторі чи випити "автомобільний" коктейль
24tv
2024-05-05T18:33:28Z
Українці нарешті побачили Poch Tavria XL, яку збирали для Франції: навіть у таких журналах немає
Знай
2024-05-05T18:21:48Z
Чоловік знайшов Lamborghini Diablo Jota свого батька після 20 років пошуку
24tv
2024-05-05T12:06:48Z
Які авто мають середню ціну, але мають значно дорожчий вигляд: фото
Обозреватель
2024-05-05T11:10:36Z
Як переробити на електромобіль традиційне авто
24tv
2024-05-05T10:45:05Z
Ферстаппен виграв кваліфікацію Гран-прі Маямі-2024
Чемпион
2024-05-04T21:51:03Z
Гонка Формули-1 на узбережжі Атлантичного океану: усе про Гран-прі Маямі
Чемпион
2024-05-04T21:15:37Z
Блогер розбив McLaren Senna вартістю 1,3 мільйона доларів: відео
24tv
2024-05-04T18:33:43Z
Україну накрила дуже сильна магнітна буря після Північного сяйва
GlavRed
2024-05-03T00:27:24Z
Вперше помічено, як дика тварина робить "мазь" і лікує нею рану
ZN UA
2024-05-04T15:33:28Z
Знайти орла в горах за 6 секунд зможуть лише одиниці: неймовірна загадка для кмітливих
GlavRed
2024-05-03T03:27:05Z
Представлено захищений смарт-годинник Black Shark GS3
InternetUA
2024-05-05T19:16:26Z
Представлений Ulefone Armor Pad 3 Pro
Portaltele
2024-05-05T17:07:50Z
У Японії протестували зв’язок 6G
Portaltele
2024-05-05T19:07:12Z
Як часто потрібно перевантажувати телефон, щоб він нормально працював: інструкція від програмістів
Политека
2024-05-05T18:46:11Z
OnePlus викотила прощальний апдейт для старих популярних смартфонів
InternetUA
2024-05-05T18:16:09Z
"Ніколи такого не бачила": як живе собака із 5 лапами та 9 пальцями — приголомшливі фото
24tv
2024-05-05T17:27:14Z
Фінансовий гороскоп на тиждень з 6 до 12 травня: хто примножить гроші
GlavRed
2024-05-05T11:27:39Z
Хто сьогодні отримає хорошу новину: гороскоп на 5 травня для всіх знаків зодіаку
24tv
2024-05-05T03:42:54Z
"Пальчики оближеш": після цієї закуски близькі оближуть не лише пальці, а й тарілки
Telegraf
2024-05-05T19:18:04Z
Ідеальна заміна картопляного гарніру: простий рецепт запеченої брюссельської капусти
Telegraf
2024-05-05T18:57:42Z
Найкраща та найгірша сумісність Зодіаку для кожного знака: астрологи назвали ідеальні пари
Политека
2024-05-05T18:21:46Z
Ефектний салат "Курка під кайфом" для святкового столу: смачніший за відомий "Цезар"
Обозреватель
2024-05-05T18:04:28Z
Про це мало хто знає: чому не можна проганяти мурах з півонії
Telegraf
2024-05-05T17:48:02Z
Салат пасхальне яйце: відеорецепт від Лілії Цвіт
24tv
2024-05-05T17:42:50Z
Ліниві вареники з кокосом та маком: так цю страву ви ще не готували
Обозреватель
2024-05-05T17:10:40Z
Костя Гнатенко назвав відому людину, яка "запліднила" Ані Лорак ідеєю "русского міра" задовго до війни: він родом із Росії
Обозреватель
2024-05-03T12:31:17Z
Це її питання, – відомий український співак заступився за Славу Камінську, яку хейтять за мову
24tv
2024-05-05T19:03:14Z
Битва крашанками та поява Фінляндії у сфері з джинсів: як минуло відкриття "Євробачення-2024"
TSN
2024-05-05T18:48:40Z
Півтора мільйона глядачів: Мадонна дала найбільший концерт у кар'єрі
ГЛАВКОМ NET
2024-05-05T18:27:33Z
Їх обожнюють мільйони: серіали на Netflix з високим рейтингом
24tv
2024-05-05T18:18:28Z
Надя Дорофєєва показала як святкує Великдень з чоловіком і його сином: кумедні кадри
24tv
2024-05-05T17:45:55Z
Alyona Alyona та Jerry Heil влаштували битву яєць на честь Великодня на відкритті "Євробачення"
Комсомольская правда
2024-05-05T17:27:18Z
Шість книжок у голові: "мати" Гаррі Поттера Джоан Роулінг поділилась своїми планами
Telegraf
2024-05-05T16:36:58Z
Є свобода вибору, – зірка "Кухні" зізналася, чи свариться з чоловіком-росіянином про політику
24tv
2024-05-05T16:27:54Z
Вчені назвали побічні ефекти вакцин проти COVID-19
ГЛАВКОМ NET
2024-05-03T20:12:20Z
Ця помилка під час чищення зубів робить їх жовтими: про неї знають одиниці
24tv
2024-05-03T18:18:55Z
Одне яйце, одне яблуко — і гора смакоти на столі: рецепт, який рятуватиме вас вранці
Telegraf
2024-05-05T04:18:53Z
Названі хвороби, з якими мобілізуватимуть у ЗСУ
1News
2024-05-03T15:01:55Z
Двічі на тиждень достатньо: нові правила особистої гігієни, які здивують
Знай
2024-05-05T15:21:18Z
Нова вакцина проти раку змогла націлити імунну систему на пухлину
24tv
2024-05-05T13:48:21Z
Добре, що маму ми не слухали: ось чому корисно не застеляти ліжко
Знай
2024-05-05T17:51:03Z
Уже незабаром 4 знаки зодіаку відчують депресію: чи є серед них ви
24tv
2024-05-05T16:51:45Z
Неправильне зберігання стане жахливою помилкою: топ-10 засобів, які варто тримати в холодильнику
24tv
2024-05-05T15:21:46Z