MY.UAНовости
Відміна мораторію та закон про ринок землі часів реформи Столипіна
Відміна мораторію та закон про ринок землі часів реформи Столипіна

Відміна мораторію та закон про ринок землі часів реформи Столипіна

Зараз в Україні для запуску ринку ріллі прийнято вивчати досвід країн колишнього соцтабору в період після 1991 року.

Втім, за стартовими умовами для перетворень наша країна схожа і на Російську імперію зразка 1905 року перед початком земельної реформи Петра Столипіна.

Сторіччя назад українські аграрії також страждали від своєрідного «земельного мораторію».

Після ліквідації кріпацтва у 1861 році звільнених селян зводили у землевласницькі общини, де право власності на ріллю було колективним.

Фактично, це був такий собі аналог КСП пострадянської України.

Теоретично, селянин міг вийти із общини та виділити наділ єдиним масивом у приватну власність.

Але на практиці це було неможливо без спеціального законодавства.

Як правило, наділ селянина в общині ділився на декілька ділянок, що межувались між ділянками інших учасників общини.

Такий аналог «шахматки» не дозволяв вести селянам інтенсивне та продуктивне агрогосподарство, і навіть «тягнув за собою на дно» сусідні із общинами поміщицькі угіддя.

Вирішувати проблему общинної власності на землю до Столипіна ніхто не брався: община як форма обліку селян повністю влаштовувала чиновників.

По суті, Столипін лише розробив та запустив у дію законодавство, яке дозволяло селянам покидати земельну общину, приватизовувати власні наділи та купувати ріллю в сусідів.

Але ця подія стала початком масштабної аграрної реформи, від якої в першу чергу виграли саме українські аграрії-«середняки».

Навіть якщо минуло понад сотню років, висновки із перетворень Столипіна можуть бути корисні й сучасній Україні.

І тут йдеться не лише про механіку реформи, але і про її результати.

Висновок №1: якщо партії і ЗМІ не бажають земельної реформи, діяти доведеться вкрай рішуче.

Наприклад, під час революції 1905-1907 років регулярно траплялись випадки погромів поміщицьких маєтків.

До продовження такого радикалізму тодішні ЗМІ закликали і після завершення революції: журналісти вважали, що «аграрне питання» не вдасться вирішити мирним шляхом.

У той час Владімір Лєнін, майбутній «вождь пролетаріату» і партійний блогер соціал-демократів активно агітував проти ринку ріллі: начебто, необхідність купувати ріллю в умовах ринку завдасть аграріям «невимовних страждань».

В Державній Думі першого скликання, тобто в парламенті Російської імперії, домінувала партія кадетів: ті пропонували, аби всю ріллю викупила для себе держава.

Як водиться у таких випадках, твердження політиків не зовсім стикувались із реальною соціологією.

Наприклад, в тогочасній публіцистиці було прийнято апелювати до результатів соціологічного дослідження Смоленській губернії 1902 року, де половина опитаних селян бажала ліквідації земельних общин та вільного обігу ріллі.

Петро Столипін не уявляв подальшого розвитку Російської імперії без вільного обігу, і не бажав марнувати шанси на розвиток через тамтешніх «зрадофілів».

Тому для початку перетворень обрав сприятливий політичний момент.

Теоретично, уряд міг самостійно ухвалювати законодавчі акти у «надзвичайних випадках», зокрема під час фактичної відсутності парламенту.

(Правовим аналогом були декрети українського Кабміну на початку 1990-х років).

Під окреслене визначення ідеально підходила ситуація із розпуском першої Державної Думи, тому земельна реформа Столипіна стартувала у 1906 році із урядового указу.

Законодавчо реформа була оформлена лише в липні 1910 року.

Висновок №2: земельна реформа є структурним економічним перетворенням, тому не може швидко дати масштабні результати.

Тогочасна російська публіцистика та радянська історіографія завзято критикували столипінську земельну реформу за начебто «обмеженість» перетворень в масштабі імперії.

Справді, за 1906-1914 роки черезсмужжя або ж «шахматка» було ліквідовано лише на 9%, кількість общин упала лише на 14% або на 310 тисяч.

Приватизувати ріллю змогли лише 2,5 млн господарств, завдяки кредитам Селянського банку селяни змогли викупити лише 3,7 млн га ріллі.

при цьому розподіл землі вцілому по імперії відбувався нерівномірно: наприклад, якщо на нинішній Дніпропетровщині у власність єдиний масив землі отримало 33% селян, то в Архангельській губернії – лише 0,5%.

Втім, якщо опиратись на інші формальні показники, то земельна реформа Столипіна була якраз вдалою.

Наприклад, позики Селянського банку охоплювали лише 20% площ ріллі в ринковому обороті.

За сім років реформи частка селян у землеволодінні виросла від 60% до 70%.

А найголовніше – селяни отримали шанс позбутись малоземелля, яке не давало збагатитись: дві третини покупців ріллі мали наділ менше трьох гектарів, або не мали землі взагалі.

Цікаво, що 25% селян-продавців ріллі позбулись своїх наділів лише для того, аби придбати кращу земельну ділянку.

Припускаємо, що незначні формальні результати перетворень пов’язані зокрема із обмеженнями на купівлю ріллі «в одні руки»: наприклад, селянин в Україні міг викупити не більше шести наділів ріллі.

Також варто наголосити, що в будь-якій країні земельна реформа не давала швидких результатів.

Наприклад, аби провести реформу «огороджування» ріллі на 20 млн гектарах наділів, Англії знадобився період із 1760 по 1850 роки.

Можемо стверджувати, що у Франції земельна реформа в принципі ніколи не закінчувалась: хоч тамтешні сім’ї аграріїв зберігали право власності на наділи протягом віків, остаточно процес оформлення землекористування в країні закінчився лише на початку 1940-х років.

Минуло три десятки років, у Франції почався процес «укрупнення» фермерських господарств, а відтак – і нова хвиля змін у землекористуванні.

Маємо і зворотні приклади: хоч більшовицький декрет «Про землю» було ухвалено ще в 1918 року, всього часу існування СРСР не вистачило, аби ліквідувати приватну власність на ріллю, хай навіть у формі присадибних господарств.

Звісно, перетворення Столипіна мали суттєвий негативний наслідок.

Значна частина селян землю спродала, подалась в місто на заробітки, але мусила повернутись назад і стати сільським пролетаріатом.

Потім цей же пролетаріат комплектував комітети «незаможників», робота яких призвела до розкуркулення та Голодомору в Україні.

Але стримати процес пролетаризації селян було не в силах Столипіна та його уряду.

Висновок №3: успішність запуску ринкового обігу вимірюється і непрямими позитивними ефектами, не лише рівнем ціни за гектар.

Столипін ставив для земельної реформи мету перетворити селян на відповідальних власників та ефективних господарів, Столипін такої мети досягнув.

За 1906-1914 роки валовий врожай по імперії у фізичному обсязі виріс на 12%, виробництво зерна збільшилось на 19%, картоплі – на 36%, насіння льону – на 14%.

Нові та відповідальні власники ріллі стали активніше купувати ресурси для агровиробництва.

Наприклад, за час земельної реформи імпорт міндобрив у Російську імперію виріс ушестеро, виробництво фосфатних добрив збільшилось удвічі.

У 1906-1910 роках імпорт агротехніки збільшився на 79% або до 54,6 млн рублів, виробництво – на 58% або до 60 млн рублів.

Якщо деталізувати, то селяни Київської та Чернігівської губернії змогли понад 60% своїх дерев’яних плугів замінити залізними.

Половина із 354 тисяч сіялок всієї Російської імперії працювали у Херсонській губернії та нинішній Дніпропетровській області.

Майже 90% жаток працювало у губерніях степової України та на Полтавщині.

У свою чергу, зростання виробництва та попиту аграріїв інтенсифікувало залізничні перевезення.

Наприклад, якщо у 1902 році залізниці перевезли агромашин на 170,6 тисяч тонн (у той час всі вантажі обліковувались мірами ваги), то у 1909 році – 343,4 тисяч тонн, у 1913 році – 552,3 тисяч тонн.

Розвиток залізничних перевезень допоміг українським аграріям активніше долучитись до міжнародної торгівлі зерном: перед І світовою війною південні області України давали 60-80% всього імперського експорту зернових.

Інтенсифікація агровиробництва завдяки земельній реформі також створила попит на освіту селян та на кваліфікованих спеціалістів АПК.

Наприклад, якщо у 1905 році на короткострокові агрономічні курси ходило лише 31 тисяча землеробів, то у 1913 році – 1,06 млн землеробів.

При цьому 20% всіх курсів відбувалось на Полтавщині.

Якщо у 1907 році в Російській імперії було лише 517 агрономів при земствах (тодішній аналог обласної ради), то у 1913 році – вже 3716 агрономів.

Цікаво, що найбільше в утримання агрономів та освіту землеробів вкладали українські земства: у 1913 році на Дніпропетровщину, Полтавщину та Харківщину припадав 21% затрат усіх земств імперії на «агрономічну просвіту».

Список використаної літератури:.

Давыдов М.

Двадцать лет до Великой войны: российская модернизация Витте-Столыпина.

2-е изд., испр.

и доп.

– СПб.: Алетейя, 2016.

– 1080 с.

2.Либеральные реформы при нелиберальном режиме: Создание частной собственности в России в 1906 —1915 гг.

/ Стивен Уильямс ; пер.

с англ.

- М.: ИРИСЭН, 2009.

332 с.

(Серия «История»).

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Украина на фоне возможного сокращения помощи США в разы увеличивает производство ключевого оружия
Известия Киев
2025-04-21T11:39:02Z
Что дальше? Ватикан без Папы
Корреспондент
2025-04-21T11:33:48Z
Украинский опыт: в Европе выясняли, как прорвать российскую ПВО без помощи США, — RUSI
Фокус
2025-04-16T10:36:21Z
"Половина – непригодны, другие – СЗЧ": боевой командир раскритиковал результаты мобилизации
Знай
2025-04-17T18:30:38Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ 20 апреля: сколько оккупантов ликвидировано
TSN
2025-04-21T06:24:13Z
Россия начала поставлять зерно новой власти Сирии - СМИ
Корреспондент
2025-04-21T11:18:44Z
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
Умер депутат ВРУ Владимир Мороз
ZN UA
2025-04-21T11:49:32Z
Китай ввел санкции против части конгрессменов и чиновников США
Корреспондент
2025-04-21T11:49:16Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
Ответ на парад. Планы Украины на 9 мая
Корреспондент
2025-04-14T22:28:35Z
У Путина осталось совсем немного времени откладывать перемирие: что об этом говорит
Comments UA
2025-04-14T14:06:52Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Эту полезную пищу нельзя есть чаще раза в неделю
Comments UA
2025-04-21T11:39:23Z
Украина готовится к ядерному удару: лекарство из израильской плаценты может спасти жизнь
Comments UA
2025-04-21T11:21:34Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Вдохновленная орнаментами яворовского платка: Елена Зеленская надела уникальную вышиванку украинского бренда/Новый образ со смыслом
Апостроф
2025-04-21T08:09:55Z
«Грешники» получил «A» от CinemaScore — самую высокую оценку для фильма ужасов за 47 лет существования рейтинга
ITC
2025-04-21T07:54:58Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Звезда фильма "Васаби" Реко Хиросуэ испытывала приемы на медсестре: актрису задержали за драку
Знай
2025-04-19T15:51:06Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
На Харьковщине масштабный лесной пожар
Корреспондент
2025-04-21T11:42:06Z
​На Закарпатье легковушка столкнулась с пассажирским поездом: есть травмированный
Апостроф
2025-04-21T11:36:00Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
В России в районе ТЭЦ прогремел мощнейший взрыв: появились кадры масштабного пожара
Telegraf
2025-04-13T07:33:49Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
2025-04-21T07:06:54Z
В ISW объяснили, что доказало "пасхальное перемирие"
Корреспондент
2025-04-21T11:33:51Z
Это не перемирие: в ВСУ заявили об снижении количества штурмов в 2-3 раза
Факти ICTV
2025-04-21T10:30:50Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Пять очевидных признаков, что женщина разлюбила мужчину, с которым живет
UAToday
2025-04-21T10:18:28Z
Уксус, полотенца и отбеливатель: как вымыть шторы из ванной не испортив их
Знай
2025-04-21T08:51:16Z
Пять очевидных признаков, что женщина разлюбила мужчину, с которым живет
Gazeta UA
2025-04-21T05:00:33Z
Чем подкормить морковь, чтобы корнеплоды выросли сладкими, ровными и большими
TSN
2025-04-21T04:24:30Z
Похвала за оценки и погоня за высокими баллами: что разрушает мотивацию ребенка к обучению
TSN
2025-04-21T04:23:29Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
В Украине могут резко упасть цены на топливо в случае перемирия на Черном море - совладелец сети АЗС
Gazeta UA
2025-04-19T11:03:18Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Популярный шоколад из Дубая вызвал дефицит фисташек: СМИ узнали детали
UAToday
2025-04-21T11:06:06Z
Налоговая сможет контролировать сейфы: Кабмин согласился на расширение доступа к банковским данным
Comments UA
2025-04-21T10:48:18Z
Китай сократил закупки российской нефти на 15%
Корреспондент
2025-04-21T10:27:45Z
Из-за повышения тарифов "Укрзализныця" потеряет доходы, а мы - дороги - эксперт
Апостроф
2025-04-21T10:00:47Z
Украина начала новый сезон закачки газа
Корреспондент
2025-04-21T09:39:58Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Один из ведущих игроков Байера объявил о намерении сменить клуб
Корреспондент
2025-04-21T11:21:10Z
НБА раскрыла тройки финалистов: кто сразится за MVP и другие награды
Корреспондент
2025-04-21T10:48:54Z
Стало известно, сколько заработала Свитолина за победу на турнире во Франции
Корреспондент
2025-04-21T10:21:15Z
Фанаты Реала унизили Мбаппе в VIP-ложе во время матча против Атлетика
Корреспондент
2025-04-21T09:36:19Z
Не стало легендарного вратаря, известного под прозвищем Сумасшедший
Корреспондент
2025-04-21T09:16:31Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Археологи раскопали 4500-летнюю гробницу египетского принца
Апостроф
2025-04-21T11:33:27Z
Что будет с вашим с аккаунтом Facebook после смерти
Comments UA
2025-04-21T11:33:16Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Формула-1: личный зачет пилотов в 2025 году
Корреспондент
2025-04-21T11:45:19Z
Водитель-читер из Львова использовал смарт-очки Meta Ray-Ban, чтобы сдать экзамен на права
ITC
2025-04-21T09:13:26Z
Как провести чернение шин на авто с помощью одного дешевого средства
Gazeta UA
2025-04-21T08:54:00Z
В Украине появился недорогой итальянский кроссовер с нестандартным дизайном
Фокус
2025-04-21T07:42:23Z
Гран-при Саудовской Аравии: 24-летний гонщик Макларен Пиастри - первый
Корреспондент
2025-04-20T22:03:32Z
10 японских авто, ставших хитами на рынке подержанных машин
UAToday
2025-04-20T14:03:58Z
Эксклюзив за $7,5 миллиона: на аукцион выставили Ferrari знаменитого кутюрье
Фокус
2025-04-20T10:57:10Z