MY.UAНовости
Сільгоспавіація: повільний шлях до смерті
Сільгоспавіація: повільний шлях до смерті

Сільгоспавіація: повільний шлях до смерті

Наближається сезон сільськогосподарських робіт і першими роботами буде внесення добрив.

Зазвичай ця процедура здійснюється силами господарства по мерзло-талому ґрунту, проте не завжди погода дозволяє це зробити – наприклад, коли температура різко збільшується і за ніч ґрунт не замерзає, через що техніка не може зайти в поле.

У такому випадку на допомогу сільгоспвиробнику приходить сільгоспавіація.

Проте ця галузь переживає далеко не кращі свої часи.

Ніхто крім нас.

Здебільшого за послугами сільгоспавіації звертаються лише тоді, коли проблему не можливо вирішити жодним іншим шляхом, оскільки обробка наземною технікою обійдеться значно дешевше, особливо, якщо вона власна.

Обробка наземною технікою потребує від сільгоспвиробника витрат лише на паливо та зарплатню тракториста.

«Послугами сільгоспавіації користуються лише тоді, коли аграрії не можуть закрити потреби усіма іншими способами, оскільки вона значно дорожче», - стверджує Віталій Васильович з компанії «Агро авіація».

Наприклад, сільгоспвиробники не можуть самостійно внести трихограму чи провести десикацію таких культур як кукурудза чи соняшник, а також їх фунгіцидний чи інсектицидний захист на пізніх етапах розвитку через розмір культур.

До появи висококліренсних обприскувачів сільгоспвиробники були вимушені частіше звертатись за послугами літаків, оскільки звичайні трактори не могли вже зайти в поле через висоту культури.

Тепер ці обприскувачі дещо посунули сільгоспавіацію і дали сільгоспвиробнику можливість довше забезпечувати захист власними силами.

Але навіть висококліренсні обприскувачі не можуть забезпечувати захист кукурудзи чи соняшнику до кінця вегетації та і коштують вони досить дорого і далеко не кожне господарство може дозволити купити собі хоча б один.

«У певний момент для проведення обприскування кукурудзи та соняшнику просто немає іншої альтернативи, окрім сільгоспавіації.

Звісно, господарства намагаються придбати висококліренсні обприскувачі, аби максимально робити усе своїми силами, але і вони в певний момент перестають працювати, оскільки культура вже занадто висока і у цей момент ми вступаємо в гру», - стверджує Сергій Кейль, комерційний директор компанії «Миколаїв-Аеро».

Що косить наші ряди?.

Якщо порівняти навіть з початком століття, компаній, що займаються сільгоспавіацією, стає дедалі менше.

Так, за словами комерційного директора «Миколаїв-Аеро», компаній, що легально обробляють поля за допомогою гелікоптерів, в Україні залишилось усього три.

«Одна наша, одна в Дніпрі і ще одна в Києві, які мають загалом близько 20 гелікоптерів.

Також є компанії, що працюють на літаках, Ан-2, їх дещо більше.

Проте кількість їх постійно зменшується.

Ще до війни закрилась одна компанія в Луганській області, потім перестала працювати фірма з Хмельницької області.

Компанія із Дніпра, що працює зараз з гелікоптерами, також раніше відмовилась від використання літаків», - наводить сумну статистику Сергій Кейль.

За його словами, наразі на ринку сільгоспавіації залишилось близько десяти компаній.

Так, за даними Державіаслужби України для виконання сільськогосподарських робіт наразі зареєстровано 67 повітряних суден різних типів.

"Станом на 05.02.2019 року в складі експлуатантів які отримали сертифікат на виконання авіаційних робіт та планують виконувати авіаційно-хімічні роботи в 2019 році знаходиться наступна кількість повітряних суден: Ан-2 - 27 шт.; Мі-2 - 24 шт.; Фермер - 2 шт.; НАРП-1 - 2 шт.; R-44 - 3 шт.; Х-32-912 – 8 шт.; ХІАТ-650 - 1 шт", - наводить перелік зареєстрованих літаків і гелікоптерів Олександр Більчук, голова Державіаслужби.

Аби краще уявити масштаби падіння кількості повітряних суден, задіяних в сільгоспавіації України, можна поглянути на одну з компаній, яка ще залишилась на цьому ринку.

Так, після розвалу СРСР до 2015 року компанія "Миколаїв-Аеро" зменшила свій парк з 35-ти до 6-ти повітряних суден, а станом на сьогодні вона володіє лише чотирма гелікоптерами марки Мі-2.

Тобто падіння більш ніж у 9 разів.

Ще однією проблемою є підготовка нових пілотів.

Молодь не хоче опановувати навички пілотування, а особливо в сільгоспавіації, де потрібно працювати на малій висоті та з великою точністю, оминаючи лісосмуги то стовпи електропередачі.

"Аби самостійно підготувати пілота-хіміка потрібно декілька сезонів.

Загалом повний курс навчання обходиться у $150 тисяч.

Якщо перевчати пілота, який вже вміє літати, то це, звісно, менше коштує, але далеко не кожен хоче працювати на обприскуванні, оскільки це потребує філігранної точності.

Куди легше працювати на патрулюванні нафто- чи аміакопроводів чи лісів", - стверджує Сергій Кейль.

Авіація – це дорого.

Ціна на обприскування літаками Ан-2 чи гвинтокрилами Мі-2, або навіть дельтапланами буде доволі відчутною для кармана сільгоспвиробника в порівнянні з використанням власної наземної техніки, проте втрати у разі відмови від обробки будуть значно більшими.

За словами Ярослава Мазуренко, з агрохолдингу ТзОВ «Волинь-Зерно-Продукт», вартість обприскування літаком Ан-2 у минулому році складала 130 гривень на гектар без врахування вартості перельоту та палива, тоді як за послуги дельтаплану довелось заплатити 100 гривень на гектар.

«По ефективності планер звісно поступається Ан-2, але літаку потрібні певні умови для роботи, такі як злітна смуга, та і вартість робіт літаком дорожча, оскільки йому потрібно прилетіти, а це також оплачується за наш рахунок і пальне він наше полюбляє, а його потрібно заправляти 95-м бензином», - стверджує Ярослав Мазуренко.

А от обробка гвинтокрилом обійдеться ще дорожче.

«Наразі ціна за внесення 50 літрів робочого розчину на гектар за допомогою гелікоптера складає близько 300 гривень.

Звісно, усе залежить він норми виливу, чим вона більша, тим дорожче це буде коштувати, оскільки гелікоптер за один виліт зможе обробити меншу площу», - ділиться розцінками Сергій Кейль.

Чи можна дешевше?.

Можливо авіатори і могли б знизити ціни, якби у них біла новіша та більш ефективна техніка, але купити її немає можливості, оскільки вона коштує занадто дорого.

Навіть гвинтокрили українського виробництва не по карману сільгоспавіації.

«В Запоріжжі наразі почали випускати оновлений гелікоптер Мі-2, але ціна його просто неймовірна, він себе не окупить до першого серйозного ремонту ну ніяк», - запевняє Сергій Кейль.

З ним погоджується і Віталій Васильович.

Так, за його словами, при тих цінах, за якими працює його компанія, новий гвинтокрил себе не окупить.

«Цей гелікоптер скоріше будуть використовувати для патрулювання чи в МЧС, які не так сильно рахують гроші, як ми», - додає Віталій Васильович.

В результаті виходить замкнуте коло.

Не додають оптимізму і проблеми з деталями.

«В Україні наразі запчастини до тієї техніки, яку ми використовуємо практично не виробляють.

До літаків Ан-2 запчастини доводиться купувати в Польщі чи Білорусі.

А провести капітальний ремонт двигуна та планера для Ан-2 на Вінницькому авіазаводі буде коштувати більше 1 млн гривень.

А цей ремонт потрібно проводити раз на шість років, адже без нього ти не отримаєш льотну придатність для літака, а отже не зможеш літати.

І кожні три роки потрібно проводити ремонт, який не потребує таких великих капіталовкладень.

Для Ан-2 можна вкластись в $10 тисяч.

А от ремонт гвинтокрила обійдеться дорожче, від 1,2 до 1,5 млн гривень, а про капітальний і думати не хочеться», - розповідає Віталій Васильович.

Проблеми із деталями та великою вартістю ремонту підтверджує і Сергій Кейль.

«Більшість запчастин до гелікоптерів ми беремо в Польщі, оскільки той ремонт, який можуть виконати в Україні, не дає гарантії надійності та безпеки.

Те, що у нас можуть виконати якісно, ми можемо зробити і самі.

І беруть за такий ремонт немало.

Навіть, якщо гелікоптер не літав, раз на три роки ти маєш проходити технічний огляд і заплатити за це мільйон гривень.

Але найбільша проблема - це наявність двигунів.

Тому сільськогосподарська авіація потроху вмирає», - констатує Сергій Кейль.

Недобросовісна конкуренція.

Окрім усіх вищезазначених проблем також додає негативу і нелегальна авіація, яка здебільшого базується на використанні дельтапланів.

Їх кількість невідома, оскільки вони не спішать отримувати реєстрацію своєї роботи, проте їх послуги дещо дешевші та вони зручніші в обслуговуванні.

Велика кількість сільськогосподарських компаній користується їх послугами, особливо не питаючи, чи є в них дозвіл на польоти.

Для них головне, аби поле було вчасно та якісно оброблене.

«Мені краще працювати з дельтапланом, йому не потрібно створювати таких умов, як гвинтокрилу.

Ми для дельтаплану зробили стаціонарний пункт на незавантаженій дорозі і він собі може літати, а для вертольоту потрібно пригнати заправника, йому потрібно отримати дозвіл на польоти.

Але у дельтаплану інші проблеми, наприклад, швидкість вітру.

Там краплі значно менші і їх легше зносить, та і гвинтокрил за рахунок гвинтів придавлює ці краплини.

За один виліт гвинтокрилу ми обробляли приблизно 16 гектарів, це те ж саме що і наземний обприскувач за один виїзд, а от дельтаплан міг обробити до 30 гектарів.

Але, як сказав керівник господарства, гвинтокрилом працювати виявилось дешевше», - стверджує Василь Драбанюк, агроном у ФГ «Сокіл».

Проте, нелегальні роботи проводять не лише дельтапланами, мала сільгоспавіація також може бути у цьому задіяна.

Один із таких прикладів наводить комерційний директор «Николаев-Аэро».

«Для того, аби провести обробіток у господарстві, чиї землі знаходяться на крайній лінії зони ООС, ми тиждень погоджували усі документи та дозволи, а коли туди прилетів наш гелікоптер, виявилось, що там вже працював літак і у нього не було на це ніяких дозволів.

Ось вам ще один приклад недобросовісної конкуренції.

Хтось літає просто так, а хтось проходить по десять інспекцій на рік», - стверджує Сергій Кейль.

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Виходить перший комп’ютер Xiaomi зі штучним інтелектом
Portaltele
2025-02-23T16:24:14Z
Є у багатьох на телефоні: яка програма постійно "пожирає" пам’ять і що з цим робити
InternetUA
2025-02-23T16:01:24Z
Найкращі смартфони-"розкладачки" порівняли в тесті на автономність: хто переміг
InternetUA
2025-02-23T15:31:57Z
Якби динозаври не зникли: альтернативна історія еволюції Землі
360ua.news
2025-02-23T15:30:14Z
Це часто ігнорують керівники: Стів Джобс назвав ознаку поганого лідера
24tv
2025-02-23T14:42:13Z
Англійський стример Football Manager очолив справжній футбольний клуб
24tv
2025-02-23T14:27:19Z
Перший витік iQOO 15 Pro показує плоский дисплей 2K, батарею на 7000 мАг
Portaltele
2025-02-23T14:25:37Z
Космічні сили США вперше показали знімок секретного літака X-37B на орбіті
InternetUA
2025-02-23T13:27:35Z
Революційний клей може змінити переробку пластику
Portaltele
2025-02-23T13:24:15Z
Мох на деревах: як нейтралізувати - дієві лайфхаки
GlavRed
2025-02-23T16:30:26Z
Як номер дому впливає на життя у ньому: з'явилося цікаве пояснення
24tv
2025-02-23T16:30:05Z
Любовний прогноз на 2025 рік: 3 ідеальні зодіакальні пари, які складуться зовсім скоро
24tv
2025-02-23T16:09:51Z
Три нетактовні запитання, на які в жодному разі не можна відповідати
TSN
2025-02-23T16:06:15Z
Ключ застряг у замку? Ось простий спосіб вирішити проблему без виклику майстра
Знай
2025-02-23T15:51:05Z
Миру та душевного спокою: привітання з Днем ангела у картинках і словах
24tv
2025-02-23T14:42:37Z
Вся річ в одному інгредієнті: цю намазку хочеться їсти ложками
24tv
2025-02-23T14:42:11Z
Деруни, запечені із Сорочинського ярмарку: рецепт від відомого шеф-кухаря
TSN
2025-02-23T14:36:32Z
Матова чи глянцева: як обрати плитку на кухню
24tv
2025-02-23T13:27:45Z
У Києві поліцейські рятували людей в момент повторної атаки дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T16:45:23Z
У Польщі бус, яким керував українець, врізався в потяг
Комсомольская правда
2025-02-23T16:12:54Z
У Києві вночі поліцейські потрапили під повторний удар дронів РФ
УкраинФорм
2025-02-23T15:51:25Z
У Луцьку п'яний 70-річний чоловік вкрав автомобіль та влаштував ДТП
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T15:00:35Z
Атака дронів по Сумах: є пошкодження, перебите газопостачання
УкраинФорм
2025-02-23T14:15:19Z
У Перу обвалився дах торгового центру, шестеро людей загинули і 78 поранені
УкраинФорм
2025-02-23T13:39:42Z
На Київщині рятувальникам довелося визволяти п’ятьох рибалок, які втрапили в халепу
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T13:21:29Z
Пошкоджені будинки, лікарня та навчальні заклади: у Кривому Розі уточнили наслідки ракетного удару
УкраинФорм
2025-02-23T13:09:26Z
Поліцейські затримали чоловіка, який створив 11 веб-ресурсів із дитячим порно
InternetUA
2025-02-23T12:58:39Z
Лейпциг і Гайденгайм зіграли внічию
Football.ua
2025-02-23T16:39:13Z
Чемпіонат світу з біатлону-2025: результати жіночого масстарту
TSN
2025-02-23T16:09:24Z
Ньюкасл завдав поразки Ноттінгему
Football.ua
2025-02-23T16:07:29Z
Верона вирвала перемогу над Фіорентиною
Football.ua
2025-02-23T16:03:54Z
Чемпіонат світу з біатлону-2025: результати чоловічого масстарту
TSN
2025-02-23T16:03:41Z
Тріумф норвежців та провал українців: як завершилася остання гонка ЧС-2025 з біатлону
24tv
2025-02-23T16:00:36Z
Гвардіола: Коли тренер перекладає провину на гравців, він рятує свою дупу, щоб не брати на себе відповідальність
Football.ua
2025-02-23T15:43:49Z
Де Брюйне та Доку повернулись до стартового складу Манчестер Сіті на суперматч проти Ліверпуля
Football.ua
2025-02-23T15:40:23Z
"Олександрія" подужала "Зорю" та наблизилася до "Динамо" у чемпіонських перегонах УПЛ
TSN
2025-02-23T15:36:13Z
Пораненому бійцю «Азова» дронами доставили на передову кров для переливання
УкраинФорм
2025-02-23T16:45:52Z
Росіяни, ймовірно, розстріляли українських полонених на Курському напрямку - Лубінець
УкраинФорм
2025-02-23T16:33:03Z
Гороскоп на завтра 24 лютого для всіх знаків Зодіаку: Овнам доведеться ризикувати, Ракам треба бути обережними
Политека
2025-02-23T16:03:47Z
Прикордонники знищили на східному напрямку чотири російські гаубиці
УкраинФорм
2025-02-23T15:54:06Z
В Одесі недорого здають крихітну квартиру з туалетом на кухні: чим ще дивує житло
24tv
2025-02-23T15:24:20Z
В центрі Києва у понеділок тимчасово обмежать рух транспорту: у чому причина
TSN
2025-02-23T15:06:55Z
Потепління до +7 і сонячно: прогноз погоди на 24 лютого
24tv
2025-02-23T14:54:13Z
Бійці ЗСУ без рук і ніг після ампутацій повертаються на передову, — AP
Фокус
2025-02-23T14:51:44Z
На Харківському напрямку та Куп’янському напрямках росіяни атакували по одному разу — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-02-23T14:51:19Z
Представник Італії на "Євробаченні-2025" неочікувано відмовився від участі в конкурсі
TSN
2025-02-23T16:06:43Z
"Це важко": Melovin зробив зізнання про роман з відомою артисткою
GlavRed
2025-02-23T15:27:12Z
Феноменальна пам’ять, як у Шерлока Холмса, — реальність чи вигадка?
ZN UA
2025-02-23T15:07:55Z
Литовський художник презентував скульптуру "Чуйло": з потужним посланням вирушить у тур країною
Знай
2025-02-23T14:51:21Z
Сем Альтман назвав свій улюблений фільм про технології
InternetUA
2025-02-23T14:33:10Z
Політичний трилер, де згадують Україну: новий мінісеріал Netflix, який можна подивитися за день
24tv
2025-02-23T14:24:21Z
Анатоліч заступився за куму Лободу, яка за кордоном співає російською, і висловився про її позицію
TSN
2025-02-23T14:06:15Z
Акторка Вікторія Білан-Ращук: Колеги казали, ну ніхто ж не змушував твого чоловіка йти на війну
Комсомольская правда
2025-02-23T14:04:51Z
Рецензія на фільм «Мавпа» / The Monkey
ITC
2025-02-23T14:04:38Z
Зеленський: питання контракту для добровольців 18-24 років та ротацій для військових буде вирішене
ZN UA
2025-02-23T16:43:39Z
Військові повинні підготуватися до переходу на повністю контрактну армію, – Зеленський
24tv
2025-02-23T16:36:22Z
Пенсія може зменшитись в кілька разів: що треба знати про інвентаризацію
24tv
2025-02-23T16:33:03Z
Пенсія по інвалідності чи за віком: що краще обрати та скільки можна отримувати
Политека
2025-02-23T16:30:36Z
Менше на 100 тисяч осіб: Буданов розповів про новий план мобілізації в Росії
24tv
2025-02-23T16:21:24Z
Зеленський назвав загрозу, яку становить участь Північної Кореї у війні
TSN
2025-02-23T16:18:28Z
Китай будує ударний підводний човен із гіперзвуковими ракетами на озброєнні - ЗМІ
УкраинФорм
2025-02-23T16:09:36Z
Ватикан поінформував про здоров’я Папи Римського
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T16:09:12Z
Скільки втрат Росії припадає на ударні БпЛА: Малюк шокував цифрою
24tv
2025-02-23T16:06:26Z
4 причини, чому не тримається гель-лак: про це потрібно знати
24tv
2025-02-23T16:39:38Z
Секретні прийоми: стало відомо, що потрібно робити, щоб прокидатися менш млявими
Фокус
2025-02-23T15:06:26Z
Чоловіки в групі особливого ризику: лікарка назвала несподівану причину ранньої смерті
Хвиля
2025-02-23T14:30:00Z
Замінять каву: 5 напоїв, що швидко наповнять енергією
24tv
2025-02-23T13:51:19Z
І лікують, і смакують: спеції, які мають бути на вашій кухні
TSN
2025-02-23T10:18:35Z
Дієтологи про кето-дієту: Зниження ваги - побічний ефект
Комсомольская правда
2025-02-23T09:04:20Z
Генна терапія повертає зір
360ua.news
2025-02-23T09:00:48Z
Чому вага збільшується, навіть якщо ви їсте мало – лікарка дала суттєві поради
24tv
2025-02-23T07:03:58Z
Забудьте про вагу: є багато ознак, які показують, що ви робите успіхи в спортзалі
24tv
2025-02-23T05:00:23Z
В Україні знову "стрибають" ціни на яйця: скільки коштує десяток у великих супермаркетах
Знай
2025-02-23T16:30:13Z
Польщі доведеться повернути Єврокомісії €91 мільйон з розкрадених коштів на генераторах для України
УкраинФорм
2025-02-23T16:27:21Z
Ризики відключень електроенергії зростають – експерт
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T16:15:41Z
Українка з порушенням зору рік не може відкрити рахунок у "ПриватБанку" через бюрократію
Знай
2025-02-23T16:12:31Z
Зеленський - про ліцензії на рідкісноземельні копалини: Бізнес, який цим займається, будемо захищати
УкраинФорм
2025-02-23T15:54:31Z
Як "не погоріти" на криптовалюті: гучне банкрутство біржі та аналіз ризиків
TSN
2025-02-23T15:48:47Z
Наука, економіка та аграрний сектор: підсумки важливого саміту "Виклики сьогодення" у Києві
Знай
2025-02-23T15:45:59Z
В Україні зменшилися ціни на молоко: скільки коштує в супермаркетах
Политека
2025-02-23T15:30:33Z
Індексація пенсій з 1 березня: українцям розкрили деталі підвищення виплат
Хвиля
2025-02-23T15:18:03Z
Ford відкликає кросовери Explorer та Aviator
360ua.news
2025-02-23T16:42:40Z
Як перевірити машину на штрафи в Україні: найпростіші способи
Политека
2025-02-23T14:33:41Z
Знайдено мотоцикл «Дніпро Соло» з нульовим пробігом
AutoCentre
2025-02-23T13:07:23Z
Як привітання на дорозі може стати причиною штрафу
360ua.news
2025-02-23T08:45:45Z
Honda оновила найпопулярніший сімейний седан
AutoCentre
2025-02-23T08:06:07Z
Водії можуть втратити права через відсутність одного предмета в авто
GlavRed
2025-02-23T04:27:49Z
Принци Вільям і Гаррі володіють секретною технікою водіння, яка рятує життя
24tv
2025-02-22T21:12:28Z
Штраф у 16 000 гривень: водіїв України почали наказувати за дивне порушення
GlavRed
2025-02-22T20:27:35Z
Як дізнатися реальний пробіг авто: головна ознака, яку не приховаєш
ТСН
2025-02-22T20:21:03Z
Допоки Україна не в НАТО, потрібне фінансування 800-тисячної армії - Президент
УкраинФорм
2025-02-23T16:45:36Z
Зеленський відреагував на заяву Трампа про «диктатора без виборів»
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T16:45:32Z
Франція та Великобританія мають сидіти за столом переговорів як представники Європи - Зеленський
УкраинФорм
2025-02-23T16:45:16Z
Розширення НАТО: Зеленський попередив Орбана та Фіцо про небезпеку
GlavRed
2025-02-23T16:43:39Z
"Конструктивна розмова": перші деталі переговорів Єрмака з командою Трампа
GlavRed
2025-02-23T16:42:56Z
Зеленський: Альтернатива вступу до НАТО – фінансування ЗСУ у 800 тисяч
1News
2025-02-23T16:42:54Z
"Україна не визнає": Зеленський зробив заяву про переговори США та РФ
GlavRed
2025-02-23T16:42:54Z
Китай може допомогти нам різними можливостями зупинити Путіна – Зеленський
ZN UA
2025-02-23T16:42:37Z
Україна займається розробкою аналогів Patriot
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T16:39:39Z