MY.UAНовини
Пам'ятка покупцеві квартири на стадії будівництва: на що варто звернути увагу
Пам'ятка покупцеві квартири на стадії будівництва: на що варто звернути увагу

Пам'ятка покупцеві квартири на стадії будівництва: на що варто звернути увагу

В обох випадках вважається вигідним вкладати гроші у житло на стадії будівництва, адже тоді квадратні метри обходяться суттєво дешевше.

Також не секрет, що в цьому випадку ризик натрапити на сумнівного забудовника більший, адже на "етапі котловану" ніхто не може гарантувати, щоб будинок вчасно збудують та введуть в експлуатацію.Існують такі основні ризики для інвестицій в нерухомість на стадії будівництва:"заморожування" об’єкта будівництва на певній стадії;неможливість здачі в експлуатацію об’єкта, збудованого з порушеннями будівельних норм або з інших причин;отримання у власність об’єкта, відмінного від того, будівництво якого планували: з іншою площею або плануванням квартири, відсутністю обіцяного благоустрою прибудинкової території, ліфту, електро- чи газопостачання тощо;ймовірність втрати своїх прав на об’єкт у зв’язку із "подвійним продажем" нерухомості (ще незбудоване житло можуть продати кілька разів) та інших неправомірних дій забудовника.

Як перестрахуватися та мінімізувати ці ризики? Важливо ретельно перевірити всю первинну документацію вашого майбутнього партнера чи співінвестора у забудові.А саме:Наявність у забудовника або замовника будівництва права на земельну ділянку.

Наявність дозвільних документів на будівництво та його відповідність містобудівній документації.Відповідність законодавству обраного механізму фінансування будівництва.

Добросовісність забудовника, в тому числі досвід спорудженням ним інших об’єктів та наявність судових спорів із забудовником.

Пропоную розглянути кожен з цих пакетів документів окремо, щоб чітко розуміти, на що варто звертати увагу, вибираючи добропорядного забудовника.1.

Право забудовника на земельну ділянку.

Це право може бути підтверджено наявністю договору оренди земельної ділянки.

Однак цим правом користується також власник земельної ділянки, суборендар (якщо це встановлено договором) та землекористувач за договором суперфіцію.

У процесі землевідведення найчастіше фіксуються такі порушення чинних правових норм, яквідведення землі поза земельними торгами, коли їхнє проведення є обов’язковим;порушення порядку зміни цільового призначення (приміром, коли рекреаційні зони віддають під будівництво, чимало подібних скандалів було у Києві та області) чи невідповідність призначення запланованому об’єкту будівництва (за документами має бути побудований, наприклад, будинок культури на 2 поверхи, а будуть житловий комплекс на 32 поверхи);відсутність необхідних погоджень документації із землеустрою на стадії відведення, зокрема з органом архітектури та містобудування, органом охорони культурної спадщини чи природоохоронним органом;непроходження обов’язкової державної експертизи землевпорядної документації.Порушення на будь-якому етапі процедури відведення може стати підставою для скасування права на земельну ділянку в майбутньому.

Тому, вивчивши документи на право власності (оренди, суборенди, суперфіцію), необхідно зібрати інформацію про можливу наявність судових спорів про законність набуття прав на земельну ділянку, яка вас цікавить.

Якщо право на землю у забудовника є строковим, важливо, щоб воно тривало до прогнозованих строків введення об’єкта в експлуатацію та реєстрації права власності.

Тривалість процедури поновлення таких договорів може бути одним із чинників затягування строків отримання інвестором права власності на нерухомість.2.Дозвіл на будівництво.

Замовник або проектувальник перед початком будівництва має отримати вихідні дані, до яких належать містобудівні умови та обмеження, технічні умови й завдання на проектування.

Зараз у Києві наявність чи відсутність виданих містобудівних умов та обмежень можна перевірити онлайн завдяки електронному ресурсу "Містобудівний кадастр Києва", аналогічні ресурси є і в інших містах України.

Відповідність будівництва містобудівній документації встановлює орган, уповноважений видавати містобудівні умови та обмеження.

Однак існує ризик скасування вже виданих умов органом архітектурно-будівельного контролю за результатами перевірки дотримання вимог містобудівного законодавства.

Нерідко саме це призводить до скасування дозвільних документів і зупинення будівництва.

До середини 2017 року значна кількість об’єктів багатоквартирного житлового фонду будувалася за декларативним принципом — за старою редакцією профільного закону "Про регулювання містобудівної діяльності" для початку будівельних робіт об’єктів невеликої складності достатньо було самому забудовнику укласти Декларацію про початок будівельних робіт та зареєструвати в органах містобудування та архітектури.

Вже зареєстровані до набрання чинності законом декларації залишатимуться чинними до завершення будівництва, крім випадків їх скасування органом державного архітектурно-будівельного контролю.

Підставами для їх скасування єподання замовником відповідної заяви,ліквідація юридичної особи-замовника чи припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця (замовника),смерть фізичної особи – замовника чи визнання її безвісно відсутньою,скасування містобудівних умов та обмежень,виконання будівельних робіт, не передбачених декларацією,встановлення під час перевірки порушень законодавства у сфері містобудування,невідповідність об’єкта проектній документації та вимогам будівельних норм, стандартів і правил,невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю та виявлення таким органом факту подання недостовірних даних у декларації, які дають підстави вважати об’єкт самочинним будівництвом.

Перелік цих підстав є вичерпним.

Після ухвалення змін за декларативним принципом можуть будуватися лише об’єкти з незначними наслідками (СС1), а дозвільний підхід розповсюджуватиметься не лише на об'єкти зі значними (СС3) наслідками, а й на об’єкти з середніми (СС2) наслідками, в тому числі й ті, що раніше будувались за декларативним принципом.

А для введення в експлуатацію вимагається наявність акта готовності об’єкта до експлуатації та сертифіката, отримати які набагато складніше, ніж зареєструвати декларацію про готовність об’єкта до експлуатації, як було раніше.

Таким чином, підвищилися ризики виникнення проблем із введенням в експлуатацію тих об’єктів, які до внесення змін до законодавства належали до ІІІ категорії складності та будувалися на підставі декларації.3.Вибір шляхів фінансування будівництваІснує кілька схем інвестування в будівництво житла, проте жодна не є ідеальною і кожна несе ризики, передусім, для інвестора, але інколи для кредитора чи забудовника.

Сьогодні правове регулювання інвестування у житлову та нежитлову нерухомість має деякі відмінності, що полягають в обмеженнях, встановлених ч.

3 ст.

4 Закону України "Про інвестиційну діяльність".

Відповідно до цієї статті, інвестування та фінансування будівництва з використанням недержавних коштів, залучених від фізичних та юридичних осіб може здійснюватися виключно через: фонди фінансування будівництва;фонди операцій з нерухомістю;інститути спільного інвестування;шляхом емісії цільових облігацій підприємств, виконання зобов'язань, за якими здійснюється шляхом передачі об'єкта (частини об'єкта) житлового будівництва.Інші способи фінансування будівництва таких об'єктів визначаються виключно законами.

На інвестування в комерційну чи іншу нежитлову нерухомість ці законодавчі обмеження щодо обрання способу фінансування не поширюються.

Використання інститутів спільного інвестування.

Найчастіше тут ідеться про цільові облігації.Переваги: оптимізація оподаткування.

Адже кошти (інвестиційні внески), отримані корпоративним фондом від фізичної особи-інвестора з метою її участів будівництві об’єктів нерухомості, є коштами спільного інвестування.

А це означає, що вони звільняються від оподаткування відповідно до приписів пп.141.6.1 п.141.6 ст.141 Податкового кодексу України.

Недоліки: створення та функціонування такого механізму фінансування вимагає значних витрат, тому доступне далеко не всім забудовникам.

Через відсутність у інвестора переважних прав на об’єкт покупцям пропонують придбати фактично абстрактні квадратні метри, які можуть деталізуватися в договорі резервування квартири - а його укладання взагалі не передбачено Цивільним кодексом України.

Тому ризики "подвійного продажу", коли після вас ті самі абстрактні метри продадуть ще раз, тут вищі.Фінансово-кредитні механізми для фінансування будівництва, тобто створення фонду фінансування будівництва.

Переваги: немає.Недоліки: наявність ризиків для інвестора.

Виконання зобов'язань забудовника за договором, укладеним між ним та управителем фонду, забезпечується встановленням іпотеки.

Її предметом можуть бути майнові права на нерухомість, яка є об'єктом будівництва, або об'єкт незавершеного будівництва (за згодою управителя), або інше нерухоме майно, яке належить забудовникові на праві власності.Важливо ретельно перевірити всю первинну документацію вашого майбутнього партнера чи співінвестора у забудовіОднак звернення стягнення на предмет іпотеки на практиці є ускладненим, особливо коли предметом іпотеки є майнові права.

Найнадійнішим забезпеченням вважається іпотека іншого нерухомого майна, власником якого є забудовник, однак такі випадки на практиці майже не зустрічаються.

Встановлені законом механізми контролю управителя за забудовником, зокрема заміни забудовника чи звернення стягнення на предмет іпотеки у разі порушення останнім зобов’язань, можуть не застосовуватися на користь інвесторів - коли управитель та забудовник є пов’язаними особами (ці обставини необхідно з’ясовувати перед укладанням відповідних договорів із фондом).Житлово-будівельні кооперативи.

Переваги: порівняно невеликі витрати для його створення та функціонування у порівнянні з використанням фонду фінансування будівництва, а також оптимізація податкового навантаження на забудовника.

Недоліки: відповідно до закону України "Про кооперацію", всі рішення в кооперативах ухвалюються загальними зборами членів, якими зазвичай виступають фізичні особи, афільовані із забудовниками.

Асоційованим членам, якими виступають інвестори, надається лише право дорадчого голосу на таких зборах.

Побудований об’єкт є власністю житлово-будівельного кооперативу, який може розпоряджатися своєю власністю (наприклад, передати майно в іпотеку), до відчуження його членам кооперативу.

Тому інвестори залежать від керівництва та рішень членів кооперативу до етапу оформлення права власності на об’єкт нерухомості.

Іншою проблемою є ризик "подвійного" продажу, який повністю залежить від добросовісності забудовника.

Використання інших договірних конструкцій.

Зокрема, складання попередніх договорів з подальшим укладанням основного, договорів "бронювання" та ін.

Переваги: Така схема придбання житла вважається найдешевшою для покупця, саме тому її люблять пропонувати забудовники інвесторам.Існує кілька схем інвестування в будівництво житла, проте жодна не є ідеальною і кожна несе ризики, передусім, для інвестора, але інколи для кредитора чи забудовника.

Недоліки: обмеження, встановлені ст.

4 закону України "Про інвестиційну діяльність", використання договірних конструкцій для фінансування будівництва.

Такі договори, що суперечать чинному законодавству на момент їх укладення, можуть бути визнані недійсними або удаваними в судовому порядку.

Вилитися у значні проблеми може відсутність механізмів оптимізації податкового навантаження, оскільки більшість операцій у договірних відносинах підлягають оподаткуванню.

Крім того, використання договірних конструкцій не гарантує переважного права на отримання об’єкта інвестування.

А у разі затягування строків будівництва чи здачі в експлуатацію об’єкта будівництва інвестор не захищений - в такому випадку він може вимагати лише розірвання договору, відшкодування збитків у судовому порядку.4.

Репутація забудовника.

Аналізуючи добросовісність забудовника, необхідно вивчити попередні його будівельні проекти на предмет дотримання строків завершення будівництва та введення його в експлуатацію, а також організації об’єктів соціального призначення чи благоустрою території.

Дуже часто картинка, яку показують покупцеві на сайті, відрізняється від того, що пропонують на місцевості.Важливо проаналізувати настрої мешканців сусідніх будинків та громадських активістів, оскільки громадський спротив будівництву може стати неприємним сюрпризом як для забудовника, так і для інвестора.

І згодом кількість та якість неприємностей може лише збільшитись.

Приміром, якщо через скарги, проведення на їх підставі перевірок контролювальними органами та судові спори будівельні роботи зупинятимуть чи взагалі заборонять.

Перевірити це нескладно, наприклад, якщо під'їхати на забудову самостійно, без ріелтора, або скористатися місцевим громадським транспортом чи розпитати людей на зупинці.Ці поради допоможуть вам уникнути значних неприємностей у разі інвестування в житло на етапі будівництва.

Однак навіть якщо ви перевірите свого забудовника за кожним пунктом, 100% гарантії вашого світлого майбутнього у новому житлі це не дає.

Тому як юрист я би радив в першу чергу звертати увагу не на ціну за квадратний метр, а на готовність споруди.

Зачекайте, доки час перевірить вашого забудовника, і вже потім інвестуйте у будівлі, а не у повітря.

Так, це дорожче.

Але точно не дорожче за ваші нерви, час, грош і розбиті мрії, хіба ні?.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В Венгрии раскритиковали военную помощь НАТО Украине, потому что хотят переговоров
Comments UA
2024-05-02T18:03:57Z
РФ выбрала город-миллионник, как новую цель для ударов баллистики: в ВСУ сделали тревожное заявление
Comments UA
2024-05-01T19:15:06Z
РФ хочет сорвать Саммит мира в Швейцарии: в чем агрессор обвиняет Украину и глобальный Запад
TSN
2024-05-02T17:51:02Z
Худшая инаугурация в истории. Стало известно, кто приедет на «коронацию» Путина
Comments UA
2024-05-01T16:54:09Z
Осужденные в РФ людоед и расчленитель встретились на войне в Украине
Фокус
2024-05-02T18:30:31Z
Прохождение ВЛК во время мобилизации: юрист объяснил важные нюансы
Хвиля
2024-05-02T18:27:11Z
"Оружие задротов": экс-нардепка Черновол высказалась о нынешней роли FPV-дронов на фронте
Фокус
2024-05-02T14:45:49Z
Захарова цинично отреагировала на обстрел Одессы
Comments UA
2024-05-02T06:54:55Z
"Мы больше не можем": в Германии высказались о вторжении России в Украину
Хвиля
2024-05-02T11:00:27Z
В Украине резко подорожала земля: сколько теперь стоит гектар
Обозреватель
2024-05-02T10:46:27Z
Коммунальные платежи отменяются: названа категория лиц, которой можно не платить
Знай
2024-04-29T19:12:59Z
Субсидии вам не видеть: что не учитывают украинцы, обращаясь за помощью
Знай
2024-04-30T14:12:48Z
Платите по 700 грн за свет или живите без него: украинцев ставят перед фактом
Знай
2024-04-30T03:36:01Z
Потребуется несколько минут: как быстро проверить платежи и налоги
Знай
2024-05-02T18:06:32Z
Старой цены больше не будет: стоимость популярного в Украине продукта изменилась
Обозреватель
2024-05-02T17:49:33Z
Украинцев могут оштрафовать на 500 тысяч за газовую колонку: чего нельзя делать
Хвиля
2024-05-02T17:21:45Z
Еще одна страна ЕС планирует сократить выплаты украинцам: что известно
Обозреватель
2024-05-02T11:46:14Z
Рискуем остаться без урожая: украинские фермеры бьют тревогу
Знай
2024-04-29T20:12:00Z
В Кремле отреагировали на желание Украины уничтожить Крымский мост
Comments UA
2024-05-02T09:48:11Z
Вот так результат: названо количество россиян, уничтоженных ударом по полигону в Луганской области
Telegraf
2024-05-02T16:09:41Z
Какой город станет целью РФ в случае захвата Часового Яра: что нужно, чтобы остановить врага
Comments UA
2024-05-02T04:00:00Z
Наступление окупантов на Часов Яр: враг столкнулся с проблемой - офицер ВСУ
TSN
2024-05-02T07:06:43Z
На узком участке фронта за короткий срок ВСУ подбили 42 единицы вражеской бронетехники. ВИДЕО
Новости Украины
2024-05-02T18:30:01Z
Ведут скудный огонь по противнику: ВСУ могут выпустить лишь 30 снарядов в день по бойцам РФ
Фокус
2024-05-02T18:27:20Z
Штурм провалился: ВСУ уничтожили 42 танка и другой техники РФ в Донецкой области
Фокус
2024-05-02T09:21:10Z
Стратегический город, который так хочет РФ, может оказаться в окружении
Comments UA
2024-05-01T18:12:15Z
Оккупанты все чаще бьют по Одессе: в ВСУ раскрыли тревожную причину
Telegraf
2024-05-01T08:45:02Z
Сколько денег получают украинские беженцы в Европе: появились результаты нового опроса
Comments UA
2024-05-02T17:06:35Z
Сиамские близняшки рассказали об их сексуальной жизни: одну привлекают мужчины, а другую – женщины
TSN
2024-05-02T11:06:14Z
Врачи приехали на вызов к подростку и обнаружили палку колбасы в заднем проходе: "Людям есть нечего, а они..."
Знай
2024-04-29T19:30:15Z
Мужчина выиграл в лотерею, но подумал, что ему звонят мошенники: "Они спросили меня..."
Знай
2024-05-01T19:12:14Z
Кому нужно обновлять данные после 18 мая: ответ ТЦК
BigMir
2024-05-02T18:06:55Z
Не только военная, но и моральная победа: предсказание монаха о конце войны в Украине
Апостроф
2024-05-02T18:03:04Z
Работник пропал после отпуска: работодателям дали важный совет
Знай
2024-05-02T11:12:44Z
Подводный дрон Manta Ray успешно прошел испытания: как и где его применят военные
Фокус
2024-05-02T08:27:12Z
Пенсионерам обещают дополнительные выплаты: что изменится с июля 2024 года
Знай
2024-04-30T08:30:20Z
Фура чуть не упала на женщину: в Киеве произошло жуткое ДТП
TSN
2024-04-30T14:36:15Z
В Киеве женщина пыталась прыгнуть с Владимирского пешеходного моста: появилось видео удивительного спасения
TSN
2024-05-02T17:36:09Z
Огонь распространяется с огромной скоростью: российская Бурятия объята пламенем
Telegraf
2024-04-30T18:15:33Z
В Украине пытались "ограбить" банк на 40 миллионов: подробности схемы
Обозреватель
2024-05-02T15:48:00Z
В Житомирской области нашли мертвой целую семью: что произошло
TSN
2024-05-02T18:24:41Z
В армии РФ каннибал и маньяк-убийца стали лучшими друзьями
Корреспондент
2024-05-02T17:16:27Z
Удар баллистики по Одессе: ВС РФ использовали шрапнель для убийства украинцев, что известно
Фокус
2024-04-29T19:06:32Z
Новый обстрел Одессы и атака беспилотников на НЗП в России: главные новости ночи 2 мая 2024 года
TSN
2024-05-02T03:36:33Z
В Краснодарской стране дроны атаковали НПЗ
TSN
2024-05-02T03:36:19Z
"Вам от России прилетит": в Минспорте отреагировали на заявления чемпионки Украины по гребле
Фокус
2024-04-30T18:51:47Z
Забытая Кабаева раскрыла свой неприятный секрет, который мог разрушить ее карьеру
Comments UA
2024-05-01T20:51:05Z
Климас: Для Украины чемпионство Усика очень много значит
Корреспондент
2024-05-02T10:06:55Z
Лунин в основе: "Реал" назвал стартовый состав на полуфинал Лиги чемпионов
ZN UA
2024-04-30T17:25:18Z
В России легендарную пловчиху обозвали американкой за желание выступить на ОИ-2024 без флага РФ
Обозреватель
2024-05-02T13:37:57Z
В Германии состоялся футбольный матч между голой и одетой сборными
Фокус
2024-05-02T12:51:12Z
"Нарушает все законы": чемпион ОИ из РФ в угаре призвал российские власти "снести банду" в руководстве МОК
Обозреватель
2024-04-30T13:25:39Z
Сеанс победобесия: в Москве согнули дуло затрофеенному танку Leopard. ВИДЕО
Новости Украины
2024-04-30T16:30:34Z
Чемпион Британии рассказал, почему Усик должен победить Фьюри
Корреспондент
2024-05-02T14:09:29Z
Первый летающий автомобиль успешно совершил полет с пассажиром: скоро пробки будут и вверху
Знай
2024-05-02T13:51:28Z
Об этом многие забывают: что обязательно делать со стиральной машиной
Telegraf
2024-04-30T19:00:27Z
Не только фольга на стекла: 4 совета, как защитить машину от солнца
Telegraf
2024-05-01T10:33:32Z
Когда львовские автобусы удивили публику в Ницце
AutoCentre
2024-04-30T18:10:44Z
Что нельзя делать в авто "ведешкой": не все водители знают
Апостроф
2024-05-02T15:12:10Z
Хотел похвастаться перед друзьями: популярный блогер разбил спорткар за $1,4 млн
Фокус
2024-05-02T14:27:12Z
Toyota Starlet может возродиться в виде 150-сильного хот-хэтча
AutoCentre
2024-04-30T06:09:30Z
Tatra Trucks анонсировала модель Phoenix нового поколения
AutoCentre
2024-05-02T16:01:32Z
Дворец на колесах: на аукционе продали роскошный автодом легендарного боксера
Фокус
2024-05-02T15:12:54Z
Что делать, если на телефоне пропала связь: важная инструкция
Политека
2024-04-30T09:31:22Z
Таропрогноз на 2 мая 2024: выберите карту и узнайте, что Вас ждет в четверг
Telegraf
2024-05-01T18:09:46Z
На Солнце произошла мощная вспышка: на Земле исчезла связь
UAToday
2024-05-02T14:06:31Z
Украинские разработники улучшили ударные дроны - специальные чипы позволяют отсрочить взрыв
Комсомольская правда
2024-05-02T15:58:31Z
"Бабушка" Шанидар: ученые воспроизвели лицо неандертальской женщины, которая жила 75 тысяч лет назад
Апостроф
2024-05-02T18:27:51Z
Таропрогноз на 3 мая 2024: выберите карту и узнайте, что Вас ждет в пятницу
Telegraf
2024-05-02T18:03:50Z
На Луне обнаружили два ранее неизвестных минерала: их нет на Земле
TSN
2024-05-02T11:21:48Z
19-летний россиянин напал на украинца: его ждало скорое наказание
Comments UA
2024-04-30T11:15:21Z
Израильские ученые обнаружили неизвестного ранее жука, жившего во времена динозавров
Апостроф
2024-05-02T01:18:37Z
Кому ждать неприятностей в мае: гороскоп для всех знаков
Обозреватель
2024-05-02T11:01:47Z
Тест: выберите цитату Диккенса, а мы скажем, какой страх вы скрываете
Marie Claire
2024-05-02T11:01:44Z
Не делайте этого никогда: почему нельзя касаться носа у домашних кошек
Апостроф
2024-04-30T13:48:47Z
Очень вкусный сырники без творога: рецепт, за который можно и душу продать
Знай
2024-04-30T03:51:52Z
Обязательно к празднику: рецепт вкусной творожной паски Bounty с кокосовой стружкой
Telegraf
2024-05-02T18:21:40Z
Гости будут счастливы и накормлены: рецепт идеальной подбрюшины, тающий во рту
Знай
2024-05-02T18:21:02Z
Гороскоп на 30 апреля для всех знаков Зодиака: кого ожидают хорошие события
Политека
2024-04-29T21:03:10Z
Уборка без жертв: 8 простых шагов к идеальной чистоте
Marie Claire
2024-04-30T11:31:03Z
Как избавиться от сорняков навсегда: раствор, который гарантированно поможет
GlavRed
2024-04-29T22:27:10Z
Klavdia Petrivna дала первое интервью
Корреспондент
2024-05-01T16:39:25Z
Klavdia Petrivna дала первое интервью: как звучит голос загадочной певицы и что она сказала
Telegraf
2024-05-02T08:39:40Z
Где и когда смотреть первый полуфинал "Евровидения-2024": платформы в Украине
Апостроф
2024-05-02T15:28:07Z
Евгений Кошевой признался, общается ли с Еленой Кравец, которая ушла из "Квартала 95"
Фокус
2024-05-01T18:12:51Z
Кролики и пасхальные яйца: на Спивочем отмечают Пасху
Апостроф
2024-05-02T18:15:09Z
Самые модные джинсовые юбки на лето 2024 — макси, с рюшами и блестящие
Marie Claire
2024-05-02T18:01:15Z
"Грязь": российский актер набросился на свою внучку из-за татуировки
Comments UA
2024-04-30T20:12:50Z
Российская телеведущая покинула Россию: что известно
Comments UA
2024-05-01T20:21:32Z
Что носить этим летом: 7 трендов на которые стоит обратить внимание
Фокус
2024-05-02T08:45:48Z
От чего умирают люди: самые распространенные причины смерти в мире
Comments UA
2024-05-02T14:06:15Z
AstraZeneca признала побочные эффекты вакцины против COVID-19
ZN UA
2024-04-30T20:31:15Z
Настоящий взрыв мозга: головоломка, которая под силу только людям с высоким IQ
Обозреватель
2024-04-30T03:13:52Z
Напиток, продлевающий молодость: улучшает память, "стирает" морщинки на лице
TSN
2024-04-30T09:03:25Z
В Британии начались испытания вакцины, обещающей навсегда победить рак
Знай
2024-05-02T17:21:05Z
Как правильно мыть бутылку для воды: правила, которыми часто пренебрегают
Обозреватель
2024-05-02T16:04:33Z
"Как к собакам": мариупольцы рассказали об отношении "врачей" и уровне медицины в оккупации
TSN
2024-05-01T13:48:54Z
Как вырастить крупную редиску: советы от опытных огородников
Апостроф
2024-05-02T00:15:46Z
Завтрак без калорий: как приготовить творожную запеканку без муки и манки
Comments UA
2024-04-30T07:51:31Z