MY.UAНовини
Теорія чистої енергетики та практика ядерних досягнень
Теорія чистої енергетики та практика ядерних досягнень

Теорія чистої енергетики та практика ядерних досягнень

16:39, 16 липня 2019.

Енергетика.

Внесок атомної енергетики у забезпечення соціально-економічної стабільності України є настільки ж недооціненим, наскільки великою є частка АЕС в енергобалансі нашої країни.

На важливості усвідомлення цього факту для подальшого сталого розвитку країни, наголосив у своєму виступі на Міжнародній конференції "Український Ядерний Форум-2019: Ядерна енергетика - стан та тенденції розвитку" виконавчий секретар Українського ядерного товариства Данило Лавренов.

Нерідко можна почути, що українська атомна енергетика – це щось величезне, неповоротке та застаріле.

Мовляв, так - АЕС виробляють багато електроенергії, але це вчорашній день, пережитки індустріального суспільства часів СРСР.

Ті, хто ретранслює подібні думки наслідують європейських "зелених", які зациклені виключно на розвиткові відновлювальних джерел електроенергії.

Нам малюють дуже привабливу картинку: на кожному будинку сонячні панелі, вишикувались до горизонту стрункі ряди вітрогенераторів, а люди дихають чистим повітрям через відкриті вікна електромобілів, які безшумно рухаються серед цієї ідилії.

Як ви здогадуєтесь, атомних електростанцій у цьому сценарії не передбачено.

Щоправда ніхто не каже коли, а головне – за яку ціну, можна досягнути цього омріяного майбутнього.

Реальність натомість така, що вже навіть у Німеччині, яка рекордними темпами розвивала відновлювальну енергетику та згортала атомну генерацію, все частіше лунають застереження щодо помилковості цього курсу.

Україна ж, як відомо, не Німеччина - набагато гострішими за будь-які енергетичні або екологічні проблеми для пересічного українця є питання задоволення базових потреб своєї родини.

Відтак, дуже цікавим видається аналітичний звіт «Вплив ядерно-енергетичного комплексу на розвиток України», який презентував у рамках Міжнародної конференції "Український Ядерний Форум-2019: Ядерна енергетика - стан та тенденції розвитку" виконавчий секретар Українського ядерного товариства (УкрЯТ) Данило Лавренов.

Відповідальні за чисте повітря.

Але почнемо все ж таки не з суто українських питань, а з участі України у загальносвітових процесах.

У 2016 році Україна приєдналась до Паризької кліматичної угоди, головною метою якої є обмеження зростання середньої світової температури до +1,5 °C від доіндустріальних рівнів, оскільки це значно зменшить ризики зміни клімату.

Важливо це для України? Безумовно важливо, бо в першу чергу мова йде про чисте повітря для наших дітей.

"Інструментами досягнення цілей Паризької угоди прийнято вважати підвищення енергоефективності, впровадження заходів з енергозбереження, розширення використання відновлювальних джерел енергії, запровадження сучасних методів енергоменеджменту, енергоаудиту тощо.

Це, безумовно, правильно, однак, не слід забувати про роль ядерної енергетики в цьому процесі.

Забезпечуючи виробництво більше 50% електроенергії в країні, українські АЕС за весь час експлуатації запобігли викидам 2,7 млрд тон СО2, а щорічно – 117 млн.

тон СО2, тобто, якщо б не українські АЕС, то викидів парникових газів в Україні було б на 30% більше", - нагадав у своєму виступі на Конференції Данило Лавренов.

Він процитував думку менеджера проектів з перспективного прогнозу розвитку атомної енергетики департаменту атомної енергетики МАГАТЕ Андрія Грицевського, який у своєму виступі на Конференції підкреслив унікальність ролі атомної енергетики для економіки нашої країни.

Пояснюючи свою оцінку Андрій Грицевський зазначив, що за часткою електроенергії АЕС в загальному енергобалансі Україна посідає третє місце у світі, при тому що встановлена потужність українських атомних енергоблоків є відносно невеликою.

Наприклад у США, де загальна потужність діючих АЕС є набагато вищою ніж в Україна, на атомну енергетику припадає лише близько 20% усієї електроенергії, яка виробляється у цій країні.

До речі, встановлена потужність українських АЕС є і в рази меншою, ніж встановлена потужність вітчизняних теплових електростанцій, які займають лише близько 30% в загальному обсязі виробництва електроенергії в Україні.

Це свідчення ефективності та надійності українських атомних електростанцій, потужність яких використовується набагато повніше ніж в інших видів генерацій.

Наступна теза доповідача може здатися комусь несподіваною, але це саме так і є.

"Атомні електростанції України є найбільшим джерелом низьковуглецевої електроенергії серед усіх видів генерацій наявних в країні, адже частка відновлювальних джерел електроенергії разом із гідроенергетикою становить в нашому енергобалансі лише близько 10%", - зазначив Данило Лавренов.

Порівняйте 55% атомної електроенергії та 10% "зеленої", а якщо вже брати виключно енергію сонця та вітра, то лише близько 2% - саме стільки займає частка сонячних та вітрових електростанцій.

Знаючи, що АЕС взагалі не викидають в атмосферу вуглекислий газ, то стає очевидно хто в українській енергетиці дійсно відповідальний за чисте повітря.

Точно в цілі.

Мабуть всі хоч раз чули про Цілі сталого розвитку (ЦСР) Організації об’єднаних націй, які були прийняті 2015 року 193 країнами – членами ООН та є актуальними абсолютно для всіх країн світу.

Можна подумати, що це якась заумна та малопристосована для реального життя річ, але варто лише витратити трохи часу і стає зрозумілим, що цілі сталого розвитку ООН – це фактично те, про що розповідають нам політики усі останні роки.

«Вони охоплюють такі основні напрями, як права людини, трудові відносини, оточуюче середовище, протидія корупції.

Досягнення цілей кожною країною вимірюється, для чого застосовується так званий SDG Index на основі інтегральної оцінки прогресу у досягненні цілей.

Найбільших успіхів Україна досягла за ціллю №1 – Подолання бідності, №10 – Зменшення нерівності, №13 - Боротьба зі змінами клімату та №7 – Чиста енергія.

Саме за цими цілями Україна демонструє дуже добрі результати, що відображається у рейтингу нашої країни, яка зараз займає 41 місце серед 162 країн.

Очевидно, що високими показниками за двома з чотирьох цілей – Боротьба зі змінами клімату та Чиста енергія, Україна має завдячувати саме наявності в країні потужної атомної генерації, яка забезпечує виробництво близько 55% усієї електроенергії в нашій державі.

Загалом атомна генерація України здійснює значний внесок у досягнення нашою країною практично усіх цілей сталого розвитку ООН», - наголосив Данило Лавренов.

Енергія для кожного.

Водночас виконавчий секретар Українського ядерного товариства констатував, що в Україні наразі немає усвідомлення важливості системного досягнення цілей сталого розвитку, а також відсутнє розуміння розміру внеску української ядерно-енергетичної галузі у їх досягнення.

Ось він парадокс, який з давних давен прийнято позначати висловом "немає пророка у вітчизні своїй".

Адже якщо зрозуміти, чому цілі сталого розвитку ООН сприймаються в нас як програма польотів на Місяць, ще можна, то суцільне ігнорування ролі та внеску атомної енергетики в енергетичний баланс та економічну незалежність просто дивує.

Причому йдеться не про населення, а про керівників енергетики: атомники роками отримували дефіцитний тариф на відпуск електроенергії, а в новому ринку електроенергії єдина генерація, за рахунок якої зароблятимуть ще й трейдери, а не лише розподільчі мережі, є атомна.

Саме АЕС виконуть всі зобов’язання із забезпечення населення доступною електроенергією та компенсують втрати в мережах всім учасникам ринку, залишивши ринкові "смаколики" тепловикам, "зеленим" та низці посередників між генерацією та споживачами.

Саме тому так важливо знати, які можливості надає атомна енергетика кожному українцю, і дослідження УкрЯТ та УЯФ фактично є першою системною спробою донести це знання через дослідження "Вплив ядерно-енергетичного комплексу на розвиток України", яке ґрунтується на комплексному аналізі оцінки впливу галузі на економіку країни, соціальні аспекти та довкілля.

Серед найбільш показових даних, отриманих за результатами дослідження, презентуючий його Данило Лавренов звернув окрему увагу на вплив ядерно-енергетичної галузі на економіку України.

"Обсяг податків, сплачених за підсумками 2018 року підприємствами галузі склав 37 млрд грн, що дорівнює 4% держбюджету України, витрати на оплату праці – 29,9 млрд грн, чистий дохід від реалізації продукції – 154 млрд грн, що становить 16,7% доходів державного бюджету за 2018 рік.

Не менш важливим є прямий вплив ядерної енергетики на інвестиційний розвиток, адже обсяг капітальних інвестицій у 2018 році склав 44,8 млрд грн, що дорівнює 4,5 % від усіх видатків державного бюджету України.

Реалізація нових інвестиційних проектів в атомній енергетиці сприяє не лише розвитку галузі та створенню нових робочих місць, але і дозволяє Україні зберігати місце у світовому клубі технологічно розвинених країн, здатних розробляти новітні технології та виступати їх експортером.

Вагомою є роль атомної енергетики і у створенні робочих місць.

За останні 3 роки безпосередня зайнятість на досліджуваних підприємствах ядерної галузі склала в середньому 45 тис.

осіб", - підкреслив виконавчий секретар УкрЯТ.

Разом із цим Данило Лавренов зазначив, що вплив ядерної енергетики є потенційно значно більшим, адже зазвичай показники підприємств галузі прямо не враховують економічний внесок постачальників та підрядників, виробників обладнання для ядерної галузі та надавачів сервісних й інших послуг.

"Коли ми говоримо про 45 тисяч робочих місць у галузі, ми маємо на увазі безпосередню зайнятість, тоді як непряма зайнятість включає додатково персонал, зайнятий повний час в ланцюжку поставок (непряма зайнятість першого порядку), а також персонал галузей, які постачають продукти та послуги для цього ланцюжка поставок (непрямі працівники n-го порядку).

І нарешті, індукована (опосередкована) зайнятість складається з усіх зайнятих осіб у відповідній галузі.

Згідно цього підходу та отриманих за результатами дослідження розрахунків, ядерна галузь України за останні 3 роки забезпечувала в середньому 141 тисячу робочих місць, що складає в середньому близько 1% від загальної кількості зайнятого населення України", - уточнив доповідач.

Він висловив переконання, що наведені показники демонструють стратегічну важливість атомної галузі для економічного розвитку України та її значний внесок в підвищення добробут громадян.

"Враховуючи необхідність збереження існуючих потужностей атомної енергетики в Україні, а також беручи до уваги положення енергетичної стратегії України до 2035 року, постає питання стосовно будівництва нових енергоблоків АЕС.

В цьому контексті в дослідженні пропонується оцінка створених робочих місць в ядерній галузі при будівництві та подальшій експлуатації одного енергоблока.

В рамках оцінки також враховується зайнятість протягом всього життєвого циклу ядерної установки - від будівництва до зняття з експлуатації.

Відтак, з урахуванням нинішнього показника встановленої потужності АЕС України в 13 тисяч 835 МВт, для забезпечення усіх етапів життєвого циклу ядерна галузь потенційно створює близько півмільйона робочих місць" - наголосив Данило Лавренов.

Підсумовуючи він підкреслив, що і в майбутньому атомна енергетика продовжить відіграватиме ключову роль у гарантуванні енергетичної безпеки України, забезпечуючи надійне та безпечне виробництво електроенергії.

"Але для цього галузь потребує чіткої, прозорої та зрозумілої державної політики щодо її стимулювання та розвитку", - впевнений виконавчий секретар УкрЯТ.

Тут можна лише додати, що життя далеко не завжди швидко розставляє все по своїх місцях, іноді для того щоб переконатись у вірності або помилковості того чи іншого рішення доводиться чекати роками, втрачаючи дорогоцінний час і, як наслідок, простір для маневру.

Тому розвиток відновлювальних джерел електроенергії є безумовно надзвичайно важливим і корисним для країни, але лише разом із потужною атомною генерацією він дасть насправді відчутний ефект як для навколишнього середовища, так і для економіки.

Зараз часто говорять про теорію малих справ, нібито роблячи маленькій особистий внесок в збереження екології ми робимо велику справу.

З одного боку це так і якщо ви зберетесь із сусідами та приберетесь у себе на подвір’ї - там дійсно стане чистіше, але як би ваша громада не вболівала за відновлювальну енергетику та чисте повітря, вплинути на загальносвітові викиди вуглекислого газу ви не в змозі.

Потрібно мати ефективний, а головне – глобальний інструмент впливу, і в України він є вже зараз: чотири атомні електростанції з п’ятнадцятьма надійними енергоблоками.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Слишком много возмущалась. Россия отказала в гражданстве известной пропагандистке
Comments UA
2024-05-04T15:36:04Z
Кремль предупредил три мировые столицы: готовит сокрушительный удар возмездия
Comments UA
2024-05-03T12:51:15Z
Будь мы все, россияне, прокляты
Обозреватель
2024-05-04T06:32:31Z
Готова ли Италия отправить войска в Украину: Рим озвучил новое заявление
Comments UA
2024-05-04T16:30:41Z
Япония и Индия отрицают обвинение Байдена в "ксенофобии"
ZN UA
2024-05-04T21:13:19Z
Россия объявила в розыск президента Зеленского
TSN
2024-05-04T21:10:41Z
Санкции в действии. Россияне жалуются на проблемы в Турции
Comments UA
2024-05-04T19:45:06Z
В Госдуме после намеков Кислицы заявили, что уничтожат «режим» Зеленского
Comments UA
2024-05-02T14:03:35Z
В ЕС ответили, в каких границах Украина войдет в объединение
TSN
2024-05-03T17:36:32Z
В Украине резко подорожал один из популярных овощей: как и почему изменилась цена
Обозреватель
2024-05-02T21:22:43Z
Часть пенсий уже пересчитали: кто получит новые размеры выплат с 1 мая
Обозреватель
2024-05-03T21:28:09Z
В Украине резко подорожала земля: сколько теперь стоит гектар
Обозреватель
2024-05-02T10:46:27Z
Украинцы смогут получить денежную компенсацию: кому следует обратиться в отделение "Ощадбанка"
Знай
2024-05-02T11:30:03Z
У Boeing начались проблемы с производством из-за санкций против РФ - СМИ
UAToday
2024-05-04T21:00:55Z
В Украине можно получить штраф за перевод денег с карты на карту: подробности
UAToday
2024-05-04T21:00:25Z
Цифра удивит: сколько можно было бы заработать, если пять лет назад купить на $1 тыс. золото
Обозреватель
2024-05-04T01:14:24Z
В Украине хотят ввести рыночный тариф на свет, появилось объяснение: "Другого пути нет"
Политека
2024-05-04T15:01:25Z
Стоит ли уже сейчас покупать генераторы на зиму: министр ответил и пошутил
TSN
2024-05-04T18:18:42Z
В Кремле отреагировали на желание Украины уничтожить Крымский мост
Comments UA
2024-05-02T09:48:11Z
Что Россия принесла жителям оккупированного Северодонецка: красноречивое видео из города
TSN
2024-05-02T20:21:55Z
Достигнут значительных успехов: кто по гороскопу будет более решительным в мае
Апостроф
2024-05-03T15:30:16Z
Вот так результат: названо количество россиян, уничтоженных ударом по полигону в Луганской области
Telegraf
2024-05-02T16:09:41Z
Лунный гороскоп на 5 мая, воскресенье
Marie Claire
2024-05-04T21:07:13Z
Гороскоп на воскресенье 5 мая 2024 года
UAToday
2024-05-04T21:00:40Z
Штурм провалился: ВСУ уничтожили 42 танка и другой техники РФ в Донецкой области
Фокус
2024-05-02T09:21:10Z
"Россияне активизировались накануне 9 мая": в ВСУ рассказали, какие города под угрозой
TSN
2024-05-04T16:27:49Z
Как правильно снимать показания счетчиков воды: нужно запомнить одно правило
Telegraf
2024-05-02T15:57:11Z
Украинцам кардинально изменят правила оплаты коммуналки: к чему готовиться
Знай
2024-05-04T10:31:14Z
Главное за 4 мая: ракета на Моску, новое в мобилизации, подорожание коммуналки и доплаты к пенсиям
Знай
2024-05-04T18:00:43Z
Страстная суббота: что нужно делать в этот день
ZN UA
2024-05-03T21:31:56Z
Заместитель Умерова начал подписывать приказы как исполняющий обязанности министра обороны
UAToday
2024-05-04T03:42:57Z
Перед Пасхой в страну вернулись десятки тысяч человек: данные ГПСУ
Telegraf
2024-05-04T21:06:36Z
С Пасхой: красивые поздравления в стихах
ZN UA
2024-05-04T21:03:58Z
Сиамские близняшки рассказали об их сексуальной жизни: одну привлекают мужчины, а другую – женщины
TSN
2024-05-02T11:06:14Z
Старое фото в мрачных тонах: как выглядит портрет принца Уильяма и Кейт Миддлтон в честь годовщины
Marie Claire
2024-05-04T15:40:18Z
Праздник 3 мая: что нельзя делать сегодня в Страстную пятницу
Telegraf
2024-05-03T03:33:00Z
Уронили КАБ на дом: в Белгороде упала бомба, которую ВС РФ запустили по Харькову
Фокус
2024-05-04T14:18:13Z
"Россия в огне": в Москве загорелся склад и автосервис. ВИДЕО
Новости Украины
2024-05-04T16:12:49Z
Российский самолет сбросил бомбу на Белгород
TSN
2024-05-04T15:00:57Z
Обвинили в похищении: на Закарпатье произошла драка между военнослужащими ТЦК и ромами
Фокус
2024-05-03T22:45:26Z
Россияне уронили авиабомбу на Белгород во время атаки по Харькову, есть разрушения
UAToday
2024-05-04T21:00:46Z
Оккупанты сбросили взрывчатку с дронов на учебное заведение в Бериславе: возник пожар
Обозреватель
2024-05-04T20:22:59Z
Мощный пожар на заводе в Берлине: появилось важное уточнение
Апостроф
2024-05-03T14:09:57Z
Берлин в токсичном дыме: горит завод компании, производящей ПВО Iris-T
Telegraf
2024-05-03T15:55:48Z
Активность вражеских беспилотников и взрывы в Харькове: главные новости ночи 4 мая 2024 года
TSN
2024-05-04T03:33:19Z
Тренер "Реала" принял новое решение по вратарю сборной Украины
Обозреватель
2024-05-03T07:34:07Z
Тренер "Реала" озвучил вердикт вратарю сборной Украины перед матчем с "Баварией"
Обозреватель
2024-05-03T12:43:30Z
Первый блин комом: Роналдо избавился от Крузейро и готовит к продаже Вальядолид
Известия Киев
2024-05-03T18:37:23Z
Климас: Для Украины чемпионство Усика очень много значит
Корреспондент
2024-05-02T10:06:55Z
Динамо – Колос: онлайн-видеотрансляция матча УПЛ
TSN
2024-05-04T18:06:16Z
Футболист сборной Украины забил "Барселоне" на 4-й минуте матча в Ла Лиге, повторив рекорд столетия. Видео
Обозреватель
2024-05-04T17:53:00Z
"Марсель" и "Аталанта" не определили победителя в первом полуфинальном матче Лиги Европы
TSN
2024-05-02T21:36:18Z
Вратарь сборной Украины по футболу выиграл для "Реала" чемпионат Испании
Обозреватель
2024-05-04T19:17:41Z
Довбик забил "Барселоне" и сделал "Реал" чемпионом Испании
Telegraf
2024-05-04T18:33:16Z
Что нельзя делать в авто "ведешкой": не все водители знают
Апостроф
2024-05-02T15:12:10Z
Понадобится обычный лук: автомобилистам озвучили интересный лайфхак
Апостроф
2024-05-04T14:39:24Z
Каким был первый немецко-испанский автомобиль
AutoCentre
2024-05-04T15:16:45Z
Баварский японец: в Киеве заметили знаменитый 340-сильный спорткар Toyota
Фокус
2024-05-04T09:21:21Z
У автопарка Нацполиции намечается обновка? Вот таким будет Renault Duster 3 для Украины
Знай
2024-05-04T16:51:57Z
В Киеве замечен раллийный Opel Ascona
AutoCentre
2024-05-04T13:07:53Z
Как четверть века выпускали «танцующие» автомобили
AutoCentre
2024-05-03T19:13:32Z
Владельцам авто могут выписать штраф из-за цвета машины: как избежать наказания
Апостроф
2024-05-02T20:54:13Z
Первый летающий автомобиль успешно совершил полет с пассажиром: скоро пробки будут и вверху
Знай
2024-05-02T13:51:28Z
Загадывайте желание: над Землей пройдет один из сильнейших звездопадов XXI века
Апостроф
2024-05-04T09:21:26Z
Украинское медиа попало в скандал из-за нецензурной лексики в адрес Евгения Клопотенко: что известно/Представители издания прокомментировали ситуацию
Апостроф
2024-05-03T14:45:46Z
Таропрогноз на 4 мая 2024: выберите карту и узнайте, что Вас ждет в субботу
Telegraf
2024-05-03T18:21:08Z
"Бабушка" Шанидар: ученые воспроизвели лицо неандертальской женщины, которая жила 75 тысяч лет назад
Апостроф
2024-05-02T18:27:51Z
Еще несколько фактов из истории Иерусалима, описанных в Библии, подтвердились научно
ZN UA
2024-05-04T20:46:53Z
Call of Dut, Indiana Jones и Gears of War: что покажет долгожданная презентация Xbox
Знай
2024-05-04T19:51:43Z
Обнаружен новый вид пауков
ZN UA
2024-05-04T05:29:04Z
На Солнце произошла мощная вспышка: на Земле исчезла связь
UAToday
2024-05-02T14:06:31Z
Аккаунт в Telegram могут украсть или взломать: как защитить быстро и эффективно
Политека
2024-05-04T02:34:28Z
Кому ждать неприятностей в мае: гороскоп для всех знаков
Обозреватель
2024-05-02T11:01:47Z
Это сало съедят не дождавшись борща: как его запечь с чесноком и специями
Telegraf
2024-05-04T09:18:45Z
Всего одно растение избавит от всех слизней и сорняков на даче: удачный лайфхак
Telegraf
2024-05-04T17:45:05Z
Как правильно выращивать лук и чем подкормить: секреты для щедрого урожая
Апостроф
2024-05-04T18:42:03Z
Гороскоп на 5 мая 2024 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2024-05-04T21:00:24Z
За такими окорочками точно выстроится очередь: просто приготовьте их в необычном маринаде
Telegraf
2024-05-04T19:16:10Z
Из чего сделать бюджетные тарталетки для праздничного стола: вам пригодится обычный хлеб
Обозреватель
2024-05-04T18:07:05Z
Собирай друзей и ищи дрова: коллекционный рецепт нежной курочки в светлом пиве
Знай
2024-05-04T16:21:56Z
"Мертвый город": путешествие в Чернобыль, переживший российскую оккупацию
Обозреватель
2024-05-03T03:55:29Z
Опухла и изменилась до неузнаваемости: Анна Тринчер показала искалеченное лицо - "Есть невозможно, смотреть на себя невозможно"
Знай
2024-05-03T19:51:28Z
Устроила безумные и пьяные танцы: в России высмеяли бывшую певицу из Украины
Comments UA
2024-05-02T20:48:14Z
Андрей Бедняков резко отреагировал на визит Насти Ивлеевой в оккупированный Мариуполь
Фокус
2024-05-04T18:15:07Z
Владимир Остапчук оказался под капельницами
TSN
2024-05-03T17:03:07Z
Дочь больного Брюса Уиллиса рассказала о его состоянии
Фокус
2024-05-04T18:57:58Z
Стивен Кинг впервые признался, что есть фильм лучше его книги: "Я слышал шум..."
Знай
2024-05-04T18:51:54Z
58-летняя Элизабет Херли показала фигуру в леопардовом бикини
Фокус
2024-05-03T13:06:40Z
Бывший муж Бритни Спирс отреагировал на скандал с певицей
Фокус
2024-05-04T16:45:13Z
Оля Полякова поделилась рецептом идеальной паски: получится очень пышной и вкусной
Обозреватель
2024-05-03T18:04:26Z
Ваши дети в опасности, если вы их моете мылом: доктор Комаровский предупредил родителей
Знай
2024-05-04T18:21:21Z
От чего умирают люди: самые распространенные причины смерти в мире
Comments UA
2024-05-02T14:06:15Z
Без лишней драмы: 10 психологических лайфхаков, чтобы легче переживать потрясения и стресс
Marie Claire
2024-05-04T13:01:18Z
Как вырастить крупную редиску: советы от опытных огородников
Апостроф
2024-05-02T00:15:46Z
Как уменьшить влияние негативных новостей на психику: следуйте следующим советам
Апостроф
2024-05-04T21:03:26Z
Как перестать зависеть от мнения окружающих: эти советы помогут в жизни
Апостроф
2024-05-04T19:45:05Z
Как избавиться от плесени на стенах: существует простой рецепт
Апостроф
2024-05-04T11:12:55Z
Совсем не вредно: 7 углеводов, которые борются с воспалением и помогают похудеть
Фокус
2024-05-03T19:03:54Z
Как правильно выйти из Великого поста и что можно есть: советы диетолога и рецепт
TSN
2024-05-03T18:51:32Z