MY.UAНовости
Російськомовний україноцентричний канал: вигадування велосипеда чи необхідність?
Російськомовний україноцентричний канал: вигадування велосипеда чи необхідність?

Російськомовний україноцентричний канал: вигадування велосипеда чи необхідність?

В Офісі президента пропонують «боротися за уми» українців та росіян за допомогою нового державного російськомовного телеканалу.

Про те, що такий проєкт уже розробляється, в інтерв’ю «Інтерфаксу-Україні» повідомив заступник глави ОПУ Кирило Тимошенко, який відповідає за інформаційний напрямок.

Насправді ж такі медіа вже існують, хоча, можливо, й не в тому вигляді, як того бажають в Офісі президента.

Колишній журналіст та член Комітету Верховної Ради з питань культури та духовності, а нині — кандидат у депутати Микола Княжицький у своєму дописі на фейсбуку нагадує про існування каналу «Настоящее время», медіапроєкту «Радіо Свобода» за участі «Голосу Америки», фінансованого урядом США.

Коштом окремого гранту від неурядової організації Free Press Unlimited виходить «Громадское на русском» «Громадського телебачення», яке існує на приватні пожертви та закордонні гранти.

Програми «Донбасс.

Реалии» та «Крым.

Реалии» української служби «Радіо Свобода» теж виходять російською.

Та найбільше Кирилові Тимошенку згадували UATV — канал іномовлення, який мовить російською від 35 до 40 % від добового ефіру і, до речі, вже фінансується державою.

Пізніше в коментарі «BBC Україна» пан Тимошенко пояснив, що новий канал планують запускати саме на базі UATV.

В Офісі президента планують реструктурувати іномовлення і створити кілька платформ, одна з яких буде суто російськомовною.

Для цього буде потрібне додаткове фінансування, пояснює гендиректорка UATV Людмила Березовська.

«Якщо розділяти канали, робити англійською і російською окремо, то це треба як мінімум два супутники оплачувати, […] тобто це трохи інше фінансування.

А ще потрібно буде виробляти значно більше контенту», — сказала пані Березовська в коментарі «Детектору медіа».

Кирило Тимошенко запевнив, що квоти на мовлення українською на підконтрольній Києву території не зміняться.

За чинним законодавством, частка ефіру українською для загальнонаціональних та регіональних телеканалів має складати не менше 75 %.

А згідно з нещодавно ухваленим законом про мову, через п’ять років ця частка має зрости до 90 %.

Інша справа — тимчасово окуповані території Донецької й Луганської областей та анексованого Криму.

Система іномовлення розрахована також і на аудиторію, яка проживає там.

На сьогодні за законом про систему іномовлення мінімум 50 % ефіру UATV має бути англійською мовою.

Отже, якщо новий канал створюватимуть на його базі, то новому парламенту доведеться вносити зміни в чинне законодавство.

Медіаекспертка й колишня заступниця міністра інформаційної політики Тетяна Попова в інтерв’ю «Радіо НВ» каже, що нинішня система іномовлення неефективна.

В першу чергу через те, що канал мовить одразу кількома мовами й це плутає глядачів: «Ну от хто буде дивитися цей канал, якщо ти не знаєш, якою мовою ти його включиш взагалі?!».

За словами пані Попової, саме це заважає каналу залишатися в кабельних мережах за кордоном.

На сьогодні UATV є в кабельних мережах 22 країн Європи, Північної Америки та Азії.

Супутникове покриття також сягає Австралії й Північної Африки.

Однак, як уточнив «BBC Україна» Кирило Тимошенко, новий канал не матиме на меті мовити на весь світ, а впершу чергу буде орієнтований на українців, які живуть на окупованих територіях.

І тут постає питання, чи варто намагатися протистояти російській пропаганді російськомовним контентом, оскільки на тимчасово окупованих територіях українську розуміють.

Ми запитали про це в колишньої голови Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики Вікторії Сюмар.

«Ця ідея має право на існування, але значно важливішим є контент, якість журналістики та програм, аніж мова.

Одне з найважливіших питань — як гарантувати доступ до такого каналу? Оскільки Росія глушить як сигнал, так і блокує доступ до сайтів, якщо брати до уваги інтернет-версію.

Думаю, важливим є розуміння, як долати цю проблему», — відповіла пані Сюмар.

У своєму дописі у фейсбуку раніше вона закликала спочатку забезпечити роботу «глушилок» у зоні розмежування від проникнення російської пропаганди, а вже потім створювати новий концептуальний канал, бо «це є пріоритет».

Зараз на окуповані території українські мовники потрапити не можуть.

Що ж до території Росії, то навіть реструктурований канал іномовлення зможе мовити там лише за допомогою супутників.

Намагання створити російськомовний канал, щоби протистояти російській пропаганді, деякі коментатори не вважають щирими.

Микола Княжицький ініціативу прокоментував так: «Розмови про “російськомовний телеканал” не мають за собою політичної глибини.

Їх можна так розтлумачити: ми маємо багато російськомовного продукту і хочемо за нього отримувати бюджетні кошти».

Таку реакцію можна зрозуміти, адже президент України Володимир Зеленський і деякі члени його команди раніше працювали у студії «Квартал 95», яка виробляє розважальний контент.

Такі звинувачення Кирило Тимошенко відкидає: «У “Кварталу” є якийсь російськомовний контент.

Але хто сказав, що ми будемо у “Кварталу” його купувати за бюджетні кошти? Я не розумію, звідки це береться».

Аби конкурувати з російськими медіа, одних новин недостатньо.

Проросійськи налаштоване населення радше уникатиме українського інформаційного контенту.

І це в Офісі президента розуміють.

Тому планують зробити новий телеканал інформаційно-розважальним, де більшість контенту становитимуть найрейтинговіші серіали, телепроєкти та кінофільми українських комерційних каналів.

Одразу постає питання якості й меседжів, які просуватиме такий розважальний контент.

Між розважальним продуктом планують випускати новини, які розповідатимуть, що відбувається в Україні.

Але якими мають бути такі новини, щоби справді впливати? Директор Центру демократії та верховенства права Тарас Шевченко вважає, що такий канал не має бути суто російськомовним каналом про Україну.

«Ми маємо ставити більш амбітні завдання перед собою.

Пропагувати своє бачення світу.

Впливати на Росію та на країни регіону, повідомляючи правдиві новини та українську інтерпретацію цих новин», — пояснює він у коментарі «Детектору медіа».

На думку пана Шевченка, гроші на новий канал можуть виділити західні партнери, а отже не доведеться шукати додаткові джерела надходжень у бюджет.

На те, що на додатковий контент витрачатися не доведеться, сподіваються в Офісі президента.

Сам пан Тимошенко переконував, що російськомовний контент комерційні телеканали надаватимуть безкоштовно.

За його словами, такі перемовини вже ведуться.

У коментарі «BBC Україна» пан Тимошенко пояснив мотивацію комерційних мовників: «Їхній інтерес полягає в тому, щоб країна була єдиною».

За законом фінансування іномовлення становить 0,06 % видатків загального фонду держбюджету за минулий рік.

2019 року на канал іномовлення UATV та інформаційне агентство «Укрінформ» у держбюджеті передбачено понад 424 млн грн.

Саме на ці гроші для створення нового телеканалу можуть розраховувати його ідеологи.

Та й чи справді комерційні телеканали погодяться надати свій контент безкоштовно? «Ідея класна! Залишилося знайти гроші і вмовити інші телеканали», — прокоментувала пропозиції пана Тимошенка гендиректорка UATV Людмила Березовська.

Ми намагалися дізнатися в Кирила Тимошенка, звідки планують брати кошти на фінансування нового телеканалу, однак на момент публікації матеріалу він не вийшов на зв’язок.

Тим часом від ідеї створення на базі UATV російськомовного каналу для окупованих територій команда президента Володимира Зеленського вже підійшла до ідеї об’єднання іномовлення із Суспільним мовником.

«Досі не розумію, скільки грошей було виділено на цей державний канал UATV, яке в них є обладнання.

Зрозуміло, що його варто включати до складу Суспільного, а фінансувати може окрема структура», — сказав в інтерв’ю LB.

ua радник команди президента з політичних питань, новообраний депутат від «Слуги народу» Микита Потураєв.

Із його слів, можливо, пріоритетними для окупованих територій зроблять уже наявні суспільні канали «UA: Донбас» і «UA: Крим», а приватним (наприклад, ATR) надаватимуть гранти через уряд або інші структури.

Також один зі співрозмовників «Детектора медіа» висловив версію про те, що нова медійна платформа — на додачу до Суспільного (орієнтованого на українців) та UATV (орієнтованого на міжнародну аудиторію, що думає та цікавиться Україною) — може бути націлена на пасивну російськомовну аудиторію в російськомовних країнах.

Щоправда, про труднощі конкуренції за цю аудиторію з російськими пропагандистськими гігантами вже писала у фейсбуку Вікторія Сюмар у контексті обсягів коштів, які Росія витрачає на свої державні медійні активи.

За її підрахунками, з бюджету України треба виділити суму, співмірну 2 млрд доларів, або 50 млрд грн., що становить чверть від усього оборонного бюджету України.

Як бачимо, наразі є суперечливі заяви представників нової влади щодо нового/старого державного російськомовного каналу, тож залишається чекати презентації конкретного проєкту з визначеною цільовою аудиторією та джерелами фінансування.

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Украинский город был древней столицей большого государства: где он расположен
GlavRed
2026-08-15T00:00:52Z
Новый тест на IQ: найди 4 отличия на фото с фотографом за 7 секунд
MY.UA
2026-08-16T01:39:48Z
Бананы пролежат на две недели дольше: раскрыт элементарный секрет
GlavRed
2026-08-15T14:39:46Z
Как сделать черствый хлеб снова мягким и необычным вкусным: пряность, которая придаст особый вкус
Gazeta UA
2026-08-15T07:00:40Z
Гороскоп на вторник 18 августа 2026 года
UAToday
2026-08-17T18:15:48Z
Пора делить пионы: почему это нужно делать сейчас и как правильно пересадить растения
TSN
2026-08-17T17:48:27Z
111-летняя бабушка раскрыла секрет долголетия: какие привычки помогают ей жить активно
TSN
2026-08-15T04:18:26Z
Экспертша с долголетия рассказала о утреннем ритуале, чтобы быть всегда молодыми, как в 21
TSN
2026-08-13T16:48:23Z
Какие решения нельзя принимать до 28 августа и почему: объяснение нумерологов
TSN
2026-08-13T07:21:47Z
Умер "крестный отец российского шансона", родом из Украины — что произошло
GlavRed
2026-08-13T07:12:50Z
Леся Никитюк в пиджаке на голое тело засветила бюст и похвасталась фигурой через год после родов
TSN
2026-08-15T08:21:45Z
В 44 года внезапно умерла популярная львовская художница
GlavRed
2026-08-16T14:24:47Z
Звезда "Не родись красивой" стремительно теряет слух и зрение
GlavRed
2026-08-16T14:00:30Z
Вернется ли Джонни Депп в «Пираты Карибского моря 6»?
MY.UA
2026-08-17T23:50:23Z
Бывшего Дмитрия Комарова Сашу Кучеренко поймали в объятиях мужа
Знай
2026-08-17T20:36:00Z
Не 35 лет: как выставка «Путь к Независимости» раскрывает древние корни Украины
MY.UA
2026-08-16T10:38:13Z
Это провал: Меган и Гарри посоветовали исчезнуть по странной причине
GlavRed
2026-08-16T08:03:43Z
Прислала тело в мусорном мешке: мать Яниса Тиммы сделала признание о Седоковой
GlavRed
2026-08-15T19:48:53Z
Ученые выяснили, что орган, считавший "ненужным", на самом деле может защищать от рака
UAToday
2026-08-09T14:03:43Z
Исследователи шокированы открытием: кто чаще болеет раком
Comments UA
2026-08-14T16:18:55Z
Риск развития диабета 2-го типа можно снизить: ученые назвали неожиданный способ
TSN
2026-08-13T13:51:08Z
Почему люди часто просыпаются в 3 часа ночи: шокирующая причина
TSN
2026-08-11T21:18:06Z
Нацполиция отменила 6,5 тысяч заключений ВВК: как раскрывают фальшивые диагнозы
MY.UA
2026-08-17T23:34:56Z
Диетологи назвали 5 напитков, которые улучшают работу кишечника – и это не только кефир
UAToday
2026-08-17T18:15:47Z
Шок на всю жизнь: ДНК-тест раскрыл жуткую тайну искусственного оплодотворения
TSN
2026-08-11T14:18:31Z
Почему урчит в животе, даже когда вы не голодны: что означают эти звуки и когда это опасно
TSN
2026-08-11T11:21:47Z
Как готовить кофе, чтобы он был не только вкусным, но полезным для сердца и мозга
TSN
2026-08-11T11:06:15Z
Не хотите имущество умершего родственника? Одна ошибка — и вместе с наследием можно получить долги
Знай
2026-08-13T09:42:20Z
Церковный праздник 13 августа: что нужно сделать сегодня, чтобы защитить дом от всего недоброго
Comments UA
2026-08-13T06:15:36Z
Украинцам зачислят к пенсии еще один период: кто может получить дополнительный страховой стаж
Знай
2026-08-13T05:15:41Z
Куда уже не пускают: десятки украинских мужчин получили отказ в защите
Comments UA
2026-08-13T05:09:58Z
Неожиданный прорыв: украинский «Выривнювач» меняет ход воздушных боев
MY.UA
2026-08-17T22:02:32Z
Предсказатель пандемии COVID-19 дал новый прогноз: миру угрожает «война пяти стран» уже осенью
TSN
2026-08-17T20:36:05Z
Рабочую неделю могут увеличить, а выходные сократить вдвое: украинцев предупредили о новых условиях труда
Знай
2026-08-13T05:06:32Z
Украинцы массово выезжают из одной из популярнейших стран ЕС: куда едут
Comments UA
2026-08-12T07:36:13Z
Солнечное затмение перевернет жизнь этих знаков Зодиаку: кто окажется на пороге больших перемен
TSN
2026-08-11T05:21:04Z
На заводе по производству боеприпасов раздался мощный взрыв: первые подробности
TSN
2026-08-13T15:36:53Z
Польша отправляет спецсамолет: 12 погибших, 40 раненых в ДТП автобуса в Венгрии
MY.UA
2026-08-16T13:43:06Z
Россия ударила по пассажирскому поезду: удалось ли избежать трагедии
Comments UA
2026-08-13T06:42:33Z
РФ массированно ударила по Украине: жертвы в Кривом Роге и Запорожье, пожар в Киеве
Comments UA
2026-08-16T05:42:48Z
Греческий танкер под ударом: инцидент в Черном море с российской нефтью
MY.UA
2026-08-17T18:11:46Z
Искала "лёгкий заработок" в Telegram, а стала террористкой: история задержанной в Измаиле
Новости Украины
2026-08-17T17:48:16Z
Россия ударила по Украине баллистикой: погибший и раненые в Кривом Роге, взрывы в Киеве и Днепре
Новости Украины
2026-08-16T03:27:40Z
Вторая железнодорожная катастрофа за два дня: 18 пассажиров пострадали в Британии
MY.UA
2026-08-14T21:28:12Z
В "Укрзализныце" показали, что нашли после гибели машиниста поезда, атакованного "Шахедом"
Фокус
2026-08-13T13:51:02Z
Синоптики забили тревогу — на Украину сует опасность: карта "красных" областей и подробный прогноз
TSN
2026-08-14T03:06:57Z
ВСУ перешли в наступление и освобождают территории на ключевом направлении: Кремль поставили перед сложным выбором – ISW
TSN
2026-08-13T05:21:52Z
Украину накроет похолодание до +9 градусов, а за ним — новая волна жары: синоптики назвали даты и "красные" города
TSN
2026-08-13T18:09:34Z
Маршрутки дорожают до 23 грн: в городе с бесплатным транспортом повышают тарифы
Знай
2026-08-13T14:36:55Z
Задержана в 10 км от фронта: Женщина корректировала КАБы РФ по защитникам Херсона
MY.UA
2026-08-17T23:19:31Z
Разгром в глубоком тылу оккупантов: ВСУ сожгли военную колонну 35-й армии РФ. ВИДЕО
Новости Украины
2026-08-17T20:09:03Z
У этих знаков Зодиака в августе возникнут проблемы
Comments UA
2026-08-13T09:42:19Z
Українцям пояснили, коли потрібно сплачувати земельний податок
AgroNews
2026-08-13T09:12:48Z
Могут напасть даже в парке: в Киеве и области активизировались змеи, уже есть первые случаи
TSN
2026-08-13T07:21:23Z
Проверьте кошелёк: купюра 50 гривен может стоить более 100 000 грн
Знай
2026-08-17T05:27:32Z
Часть украинцев может заплатить коммуналку со скидкой 50%: кому сократят платежки
Знай
2026-08-14T17:27:48Z
Пенсионерам могут добавить до 1 038 грн: кому выплатят больше без индексации
Знай
2026-08-17T08:45:23Z
Тариф на воду превысит 100 грн за куб: платёжки вырастут на сотни гривен
Знай
2026-08-16T06:15:56Z
Майя Санду: Почему Молдова не может отвернуться от украинского зерна
MY.UA
2026-08-18T00:21:04Z
Газовый лицевой счет обновляют после продажи или наследства жилья: какие документы нужны
Знай
2026-08-17T21:06:11Z
Курс валют на 16 августа: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2026-08-16T05:48:47Z
Украинцам грозят блэкауты: какие города могут остаться без света
Знай
2026-08-16T03:36:58Z
Силы обороны Украины нанесли удар по НПЗ в Орске
Новости Украины
2026-08-11T14:15:51Z
Магнитная буря 9 августа: какая ее мощность
UAToday
2026-08-09T08:00:29Z
Жизнь на Земле зародилась дважды: ученые шокировали новым исследованием
Знай
2026-08-15T04:30:06Z
"Денежная помощь всем гражданам": мошенники через мессенджеры опустошают карты
Знай
2026-08-14T02:00:21Z
Возле Сицилии нашли затонувший корабль, которому 2000 лет: всех удивило то, что нашли на борту
Comments UA
2026-08-13T12:57:54Z
На Марсе нашли возможные следы древнего водоема: что увидели на снимках
TSN
2026-08-17T23:27:58Z
Всё это ждёт вас на PlayStation 5: Grand Theft Auto VI, Marvel’s Wolverine, God of War Laufey и другие игры в новом рекламном ролике консоли Sony
GameMag
2026-08-17T20:33:44Z
Солнечное затмение уже сегодня: как увидеть его без очков
TSN
2026-08-12T10:51:46Z
Библия описывает инопланетян, и Ватикан об этом знает: католический переводчик раскрыл правду
TSN
2026-08-11T17:36:51Z
Marvel's Wolverine не будет раскрывать историю становления Логана — ставка в PS5-эксклюзиве делается на актуальные конфликты героя
GameMag
2026-08-16T21:03:17Z
Эти выборы изменят все: что Трамп сделает с Украиной после ноября
Comments UA
2026-08-11T13:57:54Z
«Не хотелось бы только украсть»: Зеленского прямо обвинили в саботаже финансирования ВСУ
Comments UA
2026-08-10T13:30:12Z
Зеленский раскрыл план Путина: полмиллиона мобилизованных и психологическое давление
MY.UA
2026-08-09T11:00:29Z
Глава МИД Турции: Россия может использовать ядерное оружие из-за критических разрушений
MY.UA
2026-08-09T05:22:35Z
РФ перебрасывает боевые корабли в Балтику: Кремль грозит "зеркальными мерами" Европе
MY.UA
2026-08-17T22:48:44Z
Трамп должен дать Украине оружие для победы, а не договариваться с Путиным
MY.UA
2026-08-17T22:33:19Z
Федоров назвал сроки, когда Украина сможет ударить по РФ своей баллистикой
GlavRed
2026-08-16T19:27:05Z
Бровди предупредил о новой волне ударов РФ по Украине
Gazeta UA
2026-08-16T18:03:38Z
Солдаты Ким Чен Ына перешли границу, южнокорейцы применили боевой протокол
Новости Украины
2026-08-16T15:57:57Z
Как найти замену запчасти, которую производитель уже снял с производства
Знай
2026-08-15T04:39:11Z
Почти революция: Ford выпустит четырехдверный Mustang
Фокус
2026-08-10T06:42:59Z
Пробег больше не "скрутить": что изменится для водителей
Comments UA
2026-08-14T13:21:04Z
Назвали самые популярные бензиновые авто месяца
Gazeta UA
2026-08-13T06:57:08Z
Как жара и холод влияют на расход топлива автомобиля: цифры могут удивить
UAToday
2026-08-17T18:15:50Z
Черная жижа из выхлопной трубы и дым столбом: в России массово ломаются китайские авто. ВИДЕО
Новости Украины
2026-08-17T16:33:33Z
Эти поездки убивают двигатель: какие авто категорически не стоит брать для города
Comments UA
2026-08-17T13:30:45Z
Рекордно дороге авто зі США, продане з молотка, створювали для перемоги над Ferrari
Топ Жир
2026-08-17T12:30:36Z
200 км — не проблема: электросамокаты с рекордным запасом хода
Фокус
2026-08-17T10:57:43Z
Магучих в третий раз подряд: украинка снова завоевала золото Евро-2026!
MY.UA
2026-08-15T21:49:17Z
«Верес» против «Динамо»: гранд УПЛ встречается с аутсайдером
MY.UA
2026-08-09T11:15:49Z
Нефарт и мастерство: почему "Динамо" вылетело из еврокубков 2026/27
MY.UA
2026-08-13T22:21:16Z
Усик опубликовал новые милые фото с младшей дочерью
Фокус
2026-08-13T15:51:38Z
Неожиданная встреча: Ребров и экс-капитан сборной России сыграли в падел в Испании
MY.UA
2026-08-17T23:04:09Z
"Ипсвич Таун" подписал Хулио Энсисо за свыше €30 млн
Gazeta UA
2026-08-17T20:00:59Z
"Наполи" хочет подписать Мудрика: клуб Серии А начал переговоры с "Челси"
Знай
2026-08-13T07:36:02Z
Роналду после свадьбы захейтили за кольца: что за 90-ые
GlavRed
2026-08-13T06:27:27Z
Экс-игрок "Шахтера" Соломон официально перешел в "Вест Хэм": контракт на 3 года
Знай
2026-08-12T15:15:45Z