MY.UAНовости
Чому переміг Зеленський: шість рівнів перемоги
Чому переміг Зеленський: шість рівнів перемоги

Чому переміг Зеленський: шість рівнів перемоги

Після президентських виборів з'явилося чимало пояснень, запропонованих як прихильниками переможців, так і прихильниками переможених.

Всі ці пояснення, попри різноманітність і несумісність, мають спільну ваду: спрощення.

Не розуміючи реальної складності соціальних процесів, ми не зможемо передбачити їхній подальший розвиток.

Парламентські вибори розглядаються у цій статті як "третій тур президентських" — адже очевидно, що на них "по інерції" переміг бренд Зеленського, а внесок окремих кандидатів — списочників та мажоритарників — приблизно дорівнював нулю, про що не забув їм нагадати президентський політиттехнолог у Трускавці.

Тому більше уваги буде присвячено першій, важливішій перемозі Зеленського, без якої не було би парламентського тріумфу.

Володимир Зеленський.

Вибори 2019 року, незважаючи на звичайний рівень явки на президентських і нижчий звичайного на парламентських, відзначалися надзвичайною політичною мобілізацією.

Нині, коли всі оговталися і видохнули, настав час проаналізувати, що сталося.

Один із провідних західних дипломатів, що працює в Україні, обговорюючи це явище на конференції, використав влучну метафору угорського торту "Добош" (шестишаровий листковий торт).

Існує кілька рівнів пояснень, і, на жаль, часто аналітика задовольняється поверховими, не намагаючись піти далі, в глибину.

Спробуємо зануритися і позначити всі рівні.

Щоб утримати статтю в рамках невеликого розміру, доведеться кожній тезі присвячувати лише одне-два речення, а можна було би розгортати у цілу статтю.

Комунікаційний рівень.

Найбільш поверхове і найпростіше пояснення полягає в тому, що Зеленський якісно провів кампанію, а його супротивники неякісно.

Як завжди, тут перемішані фактори важливі і неважливі.

Наприклад, поширений міф, що на результат Зеленського сильно вплинуло використання соціальних мереж.

Нескладно побачити, що насправді переміг телевізор: Зеленський мав протягом останніх років стільки ефіру, скільки не могли і мріяти жодні українські політики.

Він став своїм, рідним і водночас позитивним для мільйонів українських сімей, які ніколи не користувалися соцмережами.

Не забуваймо, що 70% громадян отримує новини з телебачення, а телебачення належить олігархам.

Так само, як у 2014 році склався олігархічний консенсус щодо підтримки Порошенка, так само у 2018 році склався консенсус його повалити.

Схоже, це одна з передостанніх перемог телебачення: його авдиторія вимирає, а решта ділять свою увагу між щоразу більшою кількістю телеканалів.

Важливим фактором став також підкреслено простий стиль комунікації Зеленського на противагу традиційній пишномовності Порошенка та інших політиків, звертання від "бешкетного підлітка" до "внутрішнього підлітка" виборця на противагу традиційному патерналістському підходу — від "мудрого сильного батька (чи матері)" до "внутрішньої дитини" (в моделі Еріка Берна, я про це писав ще навесні).

Відверто кажучи, вся кампанія Порошенка будувалася на підходах 20-річної давнини.

Окремо підкреслю ставку на позитив у кампанії Зеленського, тим часом як супротивники реагували на його дії зазвичай негативно, а від негативу виборці вже страшенно втомилися.

Але комунікаційні прориви і провали, вочевидь, вплинули лише на масштаби розриву, а не на сам факт перемоги.

Політтехнологічний рівень.

Цей рівень так само добре описаний.

Команда Порошенка зосередилася на консервативному патріотичному електораті, кількість якого була дуже сильно переоцінена.

Армія, мова, віра — з такими гаслами виграти вибори було абсолютно неможливо, бо це порядок денний меншості.

Більшість (точніше, інші меншості, які разом склали ситуативну "більшість") живе іншими порядками денними, часто локальними, а не загальнонаціональним.

Щоб об'єднати ці меншості, була вдало використана "дзеркальна технологія" розпливчастих заяв та туманних обіцянок, уникнення конкретики, інтерв'ю та дебатів, внаслідок чого кожен прихильник Зеленського дивився "у дзеркало" і бачив там власні уподобання — ліві чи праві, реформаторські чи патерналістські, проєвропейські чи проросійські (журналісти також використовували метафору "книжка-розмальовка").

"Політика постмодерну" — так назвали дослідники явище перемоги нових яскравих медійних персонажів над традиційними партійними структурами.

Втім, у нас і політичних партій практично немає, замість них одноразові проекти.

Таким же одноразовим проектом є і "Слуга Народу", де перемогу забезпечив президентський бренд.

Результат "партії Шарія" треба зарахувати до цієї ж категорії.

Однак чи можна виграти вибори одними лише технологіями? Не можна, кажуть фахівці і відкривають глибший рівень.

Протестний рівень.

Нескладно побачити, що голосування у другому турі було протестним — переважна більшість проголосувала не за Зеленського, а проти Порошенка.

Такий протест пояснюють провалом реформ і корупцією оточення колишнього президента.

Обидва пояснення мають зерно правди, але в цілому не витримують критики.

Не будемо класифікувати реформи на успіхи та провали і підраховувати, чого більше, — це виходить за рамки статті.

Достатньо зазначити, що до початку реформ їх підтримувало 15-20%, і така ж підтримка була через 5 років, коли одні реформи були успішно завершені, інші жахливо провалені, треті загальмовані, а четверті лише почалися.

Це розвінчує як міф про те, що провал реформ розчарував громадян, так і зворотній міф про "підтримку курсу реформ".

Успіхи та провали не змінили рівень підтримки.

Так само не можна все списувати на корупцію.

Знов-таки, не будемо тут обговорювати, наскільки змінився її рівень за 5 років.

Достатньо буде зазначити, що значна частина тих, хто в другому турі голосував проти Порошенка, в першому турі віддали свій голос за політиків, принаймні не менше (а часто значно більше) корумпованих.

Однак мусимо визнати, що бажання пришвидшити реформи і подолати корупцію були вирішальними для певної частини громадян.

Фіксуємо цей рівень і переходимо до наступного.

Анти-істеблішментський рівень ("нові обличчя").

Значна частина громадян була готова голосувати за будь-які нові обличчя, аби не за старих політиків.

Соціологи побачили це явище задовго до виборів: навіть найпопулярніші старі політики у 2018 році мали підтримку на рівні 10% та величезні антирейтинги, і це був сигнал, що вікно можливостей відкрилося.

А з особливою силою вимога "нових облич" проявилася на парламентських виборах по мажоритарних округах, де громадяни віддали голоси нікому не відомим нашвидкуруч призначеним людям, які з легкістю перемогли як старих місцевих "баронів" (що вже, здавалося, приросли до парламентських крісел), так і відомих позитивних кандидатів.

(Так само вимога "нових облич" привела до парламенту партію "Голос", результат якої в умовах цейтноту вважався би вражаючим, якщо не порівнювати його з результатом "Слуги Народу".).

Цей тренд не є унікальним для України, ми бачимо подібні вимоги "нових облич" і голосування за них у багатьох розвинених країнах.

Люди вважають (і часто справедливо вважають), що старі політичні еліти відірвалися від них і живуть своїм відокремленим життям.

“They don't really care about us,” — співав Майкл Джексон, і слідом за ним десятки мільйонів людей в усьому світі.

Однак у кожній країні жага змін проявляється по-своєму, виходячи з місцевих умов, тож некоректно порівнювати Зеленського з Трампом чи новими європейськими правими.

Вимоги справедливості та подолання бідності, що є ключовими для значної частини електорату, водночас є найскладнішими і найдовшими для розв’язання.

Навіть найсміливіша судова реформа не могла би дати результати за 5 років.

Навіть найстрімкіша економічна лібералізація за такий час не могла суттєво збільшити продуктивність праці настільки, щоб суттєво змінився рівень оплати праці.

А про швидкі невеликі перемоги, що могли би створити кредит довіри, ніхто з політичної верхівки 2014-2018 й не думав.

Українська особливість полягала в тому, що "старі обличчя" нещодавно відкрили свої майнові декларації, і до прагнення "нових облич" додалася нестримна ненависть — значною мірою обґрунтована, але водночас сліпа до джерел походження майна (чиновників-хабарників та колишніх бізнесменів люмпени-шарикови зараховують в одну категорію "бариги").

Цьому сприяла, будемо відверті, і медійна кампанія, що оголошувала Україну однією з найбільш корумпованих країн світу.

Не виправдовуючи наших корупціонерів та особливо "любих друзів" президента Порошенка, зазначу лише, що мій особистий чималий досвід спілкування з міжнародним бізнесом, особливо тим, що веде справи в Індії, Африці, Латинській Америці та Південно-Східній Азії, повністю спростовує тезу надзвичайної української корумпованості, а реформи 2015-2018 суттєво знизили рівень корупції, у тому числі автоматичне відшкодування ПДВ, Pro.

Zorro, дерегуляція, старт медичної реформи тощо.

І тут не можна не згадати ще один рівень, якого у нас намагаються не помічати.

Російський слід.

На сьогоднішній день втручання російських спецслужб у вибори та референдуми є встановленим фактом у США та кількох країнах Євросоюзу.

Російські спецслужби і медіа (в принципі, це одне й те ж саме) систематично проводили інформаційні спецоперації проти українського керівництва, сподіваючись, що наступне буде більш поступливим щодо війни, Донбасу, Криму, Газпрому тощо.

Питання, чи президент Зеленський справдить їхні сподівання, виходить за межі цієї статті.

Однак російські дії, безумовно, справили вплив на підсумки виборів принаймні не менший (а думаю, що значно більший), ніж вплив на вибори та референдуми в тих країнах, де це стало об'єктом розслідувань спецслужб.

Ірраціональність ненависті до Порошенка значної частини виборців (які навіть пояснити нічого не можуть) чітко вказує на результат маніпуляції.

Російський вплив — це важливий фактор, тим більше в поєднанні з кількома попередніми.

Але він не пояснює одну важливу річ.

Нам треба зрозуміти, чому всі ті, хто у першому турі голосував за інших кандидатів, набагато більш схожих на Порошенка, ніж на Зеленського, у другому проголосували за Зеленського, а не за Порошенка.

Виборці, які у першому турі голосували за старі обличчя зі слабкими кампаніями та корупційними шлейфами, очевидно, не підпадають під категорії протестного електорату, чий протест викликаний корупцією чи ненавистю до "старих облич".

Ціннісний рівень.

Аналіз був би неповний, якби ми не торкнулися найглибшого рівня.

Не можна скидати з рахунку того факту, що зміни, які відбулися в країні після Революції Гідності, є вкрай неприйнятними для значної кількості громадян.

І йдеться не лише про тих, хто мріяв про союз з Росією та навіть відновлення СРСР (хоча й таких є чимало).

По-перше, проблема війни.

Війна є найголовнішою частиною українського порядку денного навіть для тих, хто всіма силами намагається її не бачити і про неї не думати.

Для значної частини виборців Зеленський асоціюється із швидким завершенням війни (схоже, він і сам спочатку думав, що заміна президента-"яструба" призведе до швидкого замирення).

Люди хочуть стабільності та миру, і навряд чи можна їх у цьому звинувачувати.

Заради цього громадяни дали Порошенкові перемогу в першому турі у 2014 році.

Заради цього у 2019 віддали перемогу Зеленському, бо Порошенко перестав асоціюватися із швидким завершенням війни.

По-друге, є величезна кількість людей, на інтереси яких зміни в країні безпосередньо наступили.

Контрабандисти, які втратили відчуття стабільності.

Медичні працівники, усталене життя яких зрушив початок медичної реформи.

Дрібні чиновники, що втратили відчуття захищеності.

Таких категорій чимало, і вони включають мільйони людей.

Будь-які зміни загрожують створити ефект віддачі, що добре видно на прикладі Грузії.

По-третє, це тарифи.

Для значної частини суспільства саме це стало точкою неповернення у ставленні до політичної верхівки 2014-2018 років, а від Зеленського вони очікують відновлення низьких тарифів (за даними соціологів, це очікування з рейтингом 39% знаходиться на першому місці серед інших).

Четверте: реформи, хай навіть повільні й половинчасті, вивели пересічного українця із зони комфорту.

Соціалістичний принцип цьому сприяв, а тепер стало все інакше: на субсидію треба подавати заяву, контракт з лікарем треба укладати, і так далі.

Це неприйнятно для мільйонів, хоча чимало з них цього навіть не усвідомлюють.

Вони звикли бути невидимками і хочуть такими залишатися.

Не забуваймо, що цінності виживання є актуальнішими за цінності самовираження і розвитку для 80% українців.

(Цей аспект залишився поза розглядом більшості дослідників, тому я хочу окремо подякувати за нього компанії pro.

Нарешті, п’яте: хоча на цих виборах питання ідентичності начебто відійшло на другий план (вперше у незалежній Україні кандидат отримав більшість у всіх регіонах), воно насправді нікуди не поділося.

Нам здається, що вибір між Україною і Малоросією — це новий вибір, нав’язаний російською пропагандою.

Насправді цей вибір є ровесником поняття "Україна" (див.

наприклад, книгу "Брама Європи" гарвардського історика Сергія Плохія).

Володимир Зеленський уособлював малоросійський варіант, і він є не маргінальним (як комусь хотілося би вірити), а надзвичайно привабливим для величезної кількості українських громадян — але водночас публічних дискусій на цю тему забракло, це вважається майже табу серед інтелектуалів.

Отже, величезна кількість людей прийшла на вибори з відчуттям обрáзи і бажанням помсти, хоча викликані ці почуття були різними причинами.

Людьми керують біль, страх і мрія, і ці фактори треба враховувати політикам.

* * *.

Вищезгаданий угорський торт "Добош" у класичному виконанні має шість коржів.

Мені вдалося втриматися у межах шести розділів, хоча кожен з них, як ви бачите, складається з кількох окремих шарів.

Але є граничний розмір матеріалу, що можна прочитати за один раз.

Уроки перемоги Зеленського та поразки його супротивників важливі як для політиків (у тому числі самого Зеленського), так і для громадянського суспільства.

Але це тема наступної статті.

Жми! Подписывайся! Читай только лучшее!.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов.

Мнение редакции может отличаться от авторского.

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Посол США объяснила запрет бить по территории России
Корреспондент
2024-05-03T18:51:33Z
В ЕС ответили, в каких границах Украина войдет в объединение
TSN
2024-05-03T17:36:32Z
Саммит мира. Зеленский назвал три вопроса, которые обсудят в Швейцарии
UAToday
2024-05-03T19:00:06Z
"Получим нового": почему ГПУ уже под Кипером, и у кого собирается 100% власти
Знай
2024-05-03T19:12:09Z
Формула мира Украины или ультиматумы россии: эксперт рассказал, на чью сторону встанет Китай
Знай
2024-05-03T19:21:16Z
Политическая турбулентность: аналитик рассказал, почему Украина так долго ждала помощи США
Политека
2024-05-03T19:19:45Z
РФ выбрала город-миллионник, как новую цель для ударов баллистики: в ВСУ сделали тревожное заявление
Comments UA
2024-05-01T19:15:06Z
В Госдуме после намеков Кислицы заявили, что уничтожат «режим» Зеленского
Comments UA
2024-05-02T14:03:35Z
Зрада преувеличена. Как украинцы отреагировали на необходимость обновить данные в ТЦК
Comments UA
2024-05-03T18:12:38Z
В Украине резко подорожал один из популярных овощей: как и почему изменилась цена
Обозреватель
2024-05-02T21:22:43Z
Украинцы смогут получить денежную компенсацию: кому следует обратиться в отделение "Ощадбанка"
Знай
2024-05-02T11:30:03Z
В Украине резко подорожала земля: сколько теперь стоит гектар
Обозреватель
2024-05-02T10:46:27Z
Курс доллара в Украине в мае 2024 года: придется ли "мчаться на всех парах", чтобы купить валюту
Знай
2024-05-03T18:36:25Z
Кто-то хорошо заработал на восстановлении. В Бородянке «испарились» 20 млн гривен
Comments UA
2024-05-03T19:06:40Z
Потерял средства, теперь жди 2 месяца: украинец с картой Монобанк шокирован походом в банкомат ПриватБанка
Знай
2024-05-03T17:06:35Z
Какова была девальвация гривни в апреле: последствия курса управляемой гибкости
ZN UA
2024-05-02T07:55:59Z
Тарифы на газ с 1 мая: опубликована стоимость кубометра
Обозреватель
2024-05-02T22:52:58Z
Украинцев могут оштрафовать на 500 тысяч за газовую колонку: чего нельзя делать
Хвиля
2024-05-02T17:21:45Z
Что Россия принесла жителям оккупированного Северодонецка: красноречивое видео из города
TSN
2024-05-02T20:21:55Z
В Кремле отреагировали на желание Украины уничтожить Крымский мост
Comments UA
2024-05-02T09:48:11Z
Достигнут значительных успехов: кто по гороскопу будет более решительным в мае
Апостроф
2024-05-03T15:30:16Z
Оккупанты вошли в одно из сел около Авдеевки, - Bild
Новости Украины
2024-05-03T18:36:01Z
Враг не оставляет попыток выбить ВСУ с позиций: сводка Генштаба
Новости Украины
2024-05-03T19:21:39Z
Переговоры только в 2025. Новые прогнозы разведки
Корреспондент
2024-05-03T19:12:35Z
Как правильно снимать показания счетчиков воды: нужно запомнить одно правило
Telegraf
2024-05-02T15:57:11Z
Не знали, что прилетят ATACMS : сотни российских военных собрались на открытой местности, — Forbes
Фокус
2024-05-03T06:57:55Z
Разрушенное и в огне: появились фото после удара РФ по жилому району Харькова
Фокус
2024-05-03T14:00:31Z
Штрафы для уклонистов пересмотрели: что грозит за неявку в ТЦК
TSN
2024-05-03T19:06:06Z
Сиамские близняшки рассказали об их сексуальной жизни: одну привлекают мужчины, а другую – женщины
TSN
2024-05-02T11:06:14Z
Украинцы ломятся в ТЦК перед принятием нового закона о мобилизации: но добровольцами "почти не пахнет"
Знай
2024-05-03T06:36:14Z
РФ импортирует детали к истребителям с Запада: какие страны-партнеры сотрудничают с врагом
Фокус
2024-05-03T19:00:21Z
Лучший пасхальный маникюр 2024, который захочет попробовать каждая
Telegraf
2024-05-03T19:03:46Z
Почему гречка не пользуется популярностью в Европе: ответ может удивить
Апостроф
2024-05-03T18:57:35Z
Праздник 3 мая: что нельзя делать сегодня в Страстную пятницу
Telegraf
2024-05-03T03:33:00Z
Волонтер: Ответственным за базовую подготовку военных назначен хронический алкоголик
Comments UA
2024-05-02T14:36:58Z
В Украине могут принудительно изымать жилье для нужд ВСУ: адвокат объяснил, при каком условии
UAToday
2024-05-03T17:30:43Z
Берлин в токсичном дыме: горит завод компании, производящей ПВО Iris-T
Telegraf
2024-05-03T15:55:48Z
Мощный пожар на заводе в Берлине: появилось важное уточнение
Апостроф
2024-05-03T14:09:57Z
Погибли невестка со свекром: обновлены данные о жертвах удара по Золочеву
Апостроф
2024-05-01T13:33:35Z
Новый обстрел Одессы и атака беспилотников на НЗП в России: главные новости ночи 2 мая 2024 года
TSN
2024-05-02T03:36:33Z
Россияне сбросили КАБ на Харьков и убили прикованную к постели женщину: подробности трагедии и видео
TSN
2024-05-03T18:51:23Z
В Киеве двухлетняя девочка выпала с третьего этажа: начато уголовное производство. Фото
Обозреватель
2024-05-03T16:52:44Z
"Среагировать было невозможно": что известно о кровавом ударе России по Одессе и в каком состоянии пострадавшие
TSN
2024-05-01T08:48:14Z
В Краснодарской стране дроны атаковали НПЗ
TSN
2024-05-02T03:36:19Z
Тревожная ночь в России: в Ростове-на-Дону — "бавовна", а в Махачкале воет сирена
TSN
2024-04-30T23:36:28Z
Тренер "Реала" принял новое решение по вратарю сборной Украины
Обозреватель
2024-05-03T07:34:07Z
Забытая Кабаева раскрыла свой неприятный секрет, который мог разрушить ее карьеру
Comments UA
2024-05-01T20:51:05Z
Мудрик помог "Челси" победить "Тоттенхэм" и приблизиться к зоне еврокубков
TSN
2024-05-02T20:48:07Z
"Марсель" и "Аталанта" не определили победителя в первом полуфинальном матче Лиги Европы
TSN
2024-05-02T21:36:18Z
Много в "Шахтере", мало в "Динамо", ноль в "Днепре-1". Как украинские клубы все меньше ставят на легионеров
Обозреватель
2024-05-03T17:01:06Z
ПСЖ - "Боруссия" Д: где и когда смотреть полуфинал Лиги чемпионов
Telegraf
2024-05-03T16:12:47Z
Климас: Для Украины чемпионство Усика очень много значит
Корреспондент
2024-05-02T10:06:55Z
Первый блин комом: Роналдо избавился от Крузейро и готовит к продаже Вальядолид
Известия Киев
2024-05-03T18:37:23Z
"Жирный, длинный, неуклюжий": Фьюри сделал откровенное признание перед боем с Усиком
Обозреватель
2024-05-03T17:49:16Z
Выпущена почтовая марка с Бертой Бенц и первым автомобилем
AutoCentre
2024-05-03T18:25:58Z
Что нельзя делать в авто "ведешкой": не все водители знают
Апостроф
2024-05-02T15:12:10Z
Владельцам авто могут выписать штраф из-за цвета машины: как избежать наказания
Апостроф
2024-05-02T20:54:13Z
Toyota показала улучшенный дешевый внедорожник и назвала его цену
Обозреватель
2024-05-03T04:10:05Z
Самую дешевую модель Nissan нового поколения показали официально
Обозреватель
2024-05-03T16:52:59Z
Honda готовит недорогой автомобиль для молодежи с низким расходом топлива. Фото
Обозреватель
2024-05-03T15:07:50Z
Первый летающий автомобиль успешно совершил полет с пассажиром: скоро пробки будут и вверху
Знай
2024-05-02T13:51:28Z
Грузовики DAF получают новые кузова украинского производства
AutoCentre
2024-05-03T17:40:11Z
Сэкономите свои средства: секреты выгодной покупки авто из салона
Апостроф
2024-05-03T17:21:08Z
Таропрогноз на 4 мая 2024: выберите карту и узнайте, что Вас ждет в субботу
Telegraf
2024-05-03T18:21:08Z
Украинское медиа попало в скандал из-за нецензурной лексики в адрес Евгения Клопотенко: что известно/Представители издания прокомментировали ситуацию
Апостроф
2024-05-03T14:45:46Z
"Бабушка" Шанидар: ученые воспроизвели лицо неандертальской женщины, которая жила 75 тысяч лет назад
Апостроф
2024-05-02T18:27:51Z
Связывались с богами через треснувшее зеркало: что скрывают надписи майя
Фокус
2024-05-03T17:36:32Z
«Пушистое» Солнце: космический аппарат снял впечатляющее видео нашей звезды
ZN UA
2024-05-03T18:52:23Z
У вас одно новое извещение: ученые нашли неожиданный способ коммуникации племен Чако
Фокус
2024-05-03T18:12:10Z
Таропрогноз на 2 мая 2024: выберите карту и узнайте, что Вас ждет в четверг
Telegraf
2024-05-01T18:09:46Z
На Солнце произошла мощная вспышка: на Земле исчезла связь
UAToday
2024-05-02T14:06:31Z
Переход со смартфона на кнопочный телефон: какие три главных преимущества
Апостроф
2024-05-02T22:18:56Z
Кому ждать неприятностей в мае: гороскоп для всех знаков
Обозреватель
2024-05-02T11:01:47Z
Для мяса, курицы и рыбы: идеальный кляр готовится по этому рецепту
Telegraf
2024-05-02T19:15:12Z
Почему европейцы и американцы не едят гречку, хотя она и очень полезна: ответ невероятный
TSN
2024-05-03T12:33:00Z
"Мертвый город": путешествие в Чернобыль, переживший российскую оккупацию
Обозреватель
2024-05-03T03:55:29Z
Пасхальное печенье "Птичьи гнезда": готовится с помощью пресса для чеснока
Обозреватель
2024-05-03T19:04:19Z
Хватит бутерброда с маслом: два худших кулинара по знаку Зодиака
Апостроф
2024-05-03T18:45:26Z
Позволяет понять истинное отношение к вам: прием, которым пользуются дипломаты
Апостроф
2024-05-02T20:30:37Z
Как очистить стеклянную электрическую плиту: несколько эффективных советов
Политека
2024-05-02T20:25:10Z
Не только вкусно поедите, но еще и похудеете: рецепт идеального ужина
Знай
2024-05-03T14:51:55Z
Владимир Остапчук оказался под капельницами
TSN
2024-05-03T17:03:07Z
Оля Полякова поделилась рецептом идеальной паски: получится очень пышной и вкусной
Обозреватель
2024-05-03T18:04:26Z
58-летняя Элизабет Херли показала фигуру в леопардовом бикини
Фокус
2024-05-03T13:06:40Z
Устроила безумные и пьяные танцы: в России высмеяли бывшую певицу из Украины
Comments UA
2024-05-02T20:48:14Z
Гардероб Кэндес Бушнелл: как одевалась реальная Кэрри Брэдшоу — 100 безумных образов, которые вас поразят
Marie Claire
2024-05-03T18:01:22Z
Alyona Alyona и Jerry Heil в случае победы на Евровидении-2024 продадут кубок: куда пойдут деньги
Фокус
2024-05-03T17:57:10Z
Певицу из Украины освистали зрители во время концерта в РФ, она покинула зал
Comments UA
2024-05-02T19:12:49Z
"Грязь": российский актер набросился на свою внучку из-за татуировки
Comments UA
2024-04-30T20:12:50Z
Российская телеведущая покинула Россию: что известно
Comments UA
2024-05-01T20:21:32Z
Как правильно выйти из Великого поста и что можно есть: советы диетолога и рецепт
TSN
2024-05-03T18:51:32Z
AstraZeneca признала побочные эффекты вакцины против COVID-19
ZN UA
2024-04-30T20:31:15Z
От чего умирают люди: самые распространенные причины смерти в мире
Comments UA
2024-05-02T14:06:15Z
Зарубежные врачи отказали: в Украине кардиохирурги спасли жизнь 5-летнему мальчику
Telegraf
2024-05-03T13:36:42Z
Совсем не вредно: 7 углеводов, которые борются с воспалением и помогают похудеть
Фокус
2024-05-03T19:03:54Z
Будьте осторожны: 5 популярных фруктов, которые могут навредить пищеварению
Фокус
2024-05-03T17:15:36Z
Обязательная медкомиссия: новые правила мобилизации исключат статус "ограниченно пригодных"
Хвиля
2024-05-01T18:27:06Z
Как защититься от клещей в теплое время года: рекомендации Минздрава
Апостроф
2024-05-01T12:15:20Z
Будет два трудных периода: когда ждать магнитных бурь в мае и как к ним подготовиться
Обозреватель
2024-04-30T20:37:09Z