MY.UAНовини
Кому і яке діло до реформи охорони здоров’я? Тенденції громадської думки останніх років та поточні настрої українців
Кому і яке діло до реформи охорони здоров’я? Тенденції громадської думки останніх років та поточні настрої українців

Кому і яке діло до реформи охорони здоров’я? Тенденції громадської думки останніх років та поточні настрої українців

11 серпня відбулася перша зустріч в.

міністра охорони здоров’я Уляни Супрун з президентом України Володимиром Зеленським.

Проте стриманість коментарів з обох боків не приховувала загальний контекст стосунків Зе!команди і команди Супрун.

Президент ще в якості кандидата-фаворита під час виборчої кампанії не шкодували слів, щоб критикувати рішення, які ухвалювалися командою Супрун.

Головним закидом Володимира Зеленського в бік змін у сфері охорони здоров’я було те, що "ні Верховна рада, ні президент, ні прем'єр-міністр не є акціонерами реформ" і що у людей ніхто не питав, якою має бути медична реформа.

Очільниця МОЗ теж не лишалася в боргу: відомство оперативно зреагувало на слова фаворита перегонів, застерігаючи Зеленського від "поширення фейків і дезінформації".

Згодом, вже після завершення виборчих баталій радники президента (Дмитро Разумков та Михайло Радуцький) були більш обережними в оцінках позитиву та негативу, зробленого у сфері охорони здоров’я протягом останніх трьох-чотирьох років.

Але їхня риторика не лишала сумнівів: охорону здоров’я чекає і кадрове оновлення, і зміна політики.

Дайте спокій "расам": в чому суть конфлікту Супрун та Радуцького і до чого тут медичні протоколи.

Однак у відповідь, 21 серпня Супрун ще раз наголосила на тому, що новій команді бракує досвіду та розуміння реформи: "У багатьох нових обранців і в офісі президента немає розуміння, що відбувається в медичній сфері, бо вони бачать, що багато журналісти показують – і це не завжди позитив".

Зважаючи на важливість питання реформи охорони здоров’я та інформаційну боротьбу, яка розгортається навколо неї, ми вирішили проаналізувати настрої українців стосовно змін у сфері охорони здоров’я та з’ясувати, що найбільше турбує наших співгромадян і чи є у них бачення напрямку подальшого реформування вітчизняної медицини.

При цьому ми будемо спиратися на дані соціологічного моніторингу Інституту соціології НАН України, дослідження КМІС та власного опитування на тему медичної реформи, яке було проведене у червні цього року спільно з Центром Разумкова.

Загальна ситуація: чи є привід для оптимізму?.

Дані багаторічного соціологічного моніторингу ІС НАНУ показують, що попри війну частка українців, які вважать свій стан здоров’я добрим, зростає, а частка тих, хто вважає свій стан поганим, – знижується.

Істотно поменшало тих, хто вважає, що їм не вистачає здоров’я (з 50% до 37%) та необхідної медичної допомоги (з 57% до 45%) та певному зниженні частки курців (з 29% до 25% тих, хто палить щоденно).

Як Ви загалом оцінюєте стан свого здоров'я?.

Оцінка стану/Рік.

Середній бал.

Проте коли українців питають про характер змін у медичному обслуговуванні, кількість тих, хто вважає, що ситуація погіршується протягом останніх років, зросла з 41% до 45,5%.

Таким чином, можна стверджувати, що люди переважно не розглядають державну систему охорони здоров’я як важливий чинник покращення свого самопочуття.

Проте заради справедливості треба зазначити, що українці так само не вважають роботу поліції та судів за чинники захисту їхніх прав і законності, а великою мірою навпаки бачать у них загрозу для своїх інтересів.

Про це красномовно свідчать низькі рейтинги довіри до цих інституцій.

Окрім того, треба враховувати й те, що на побутовому, щоденному рівні медичні заклади асоціюються у громадян із корупційними практиками чи простіше кажучи, "добровільними" поборами і необхідністю самостійно оплачувати і нібито "безкоштовні" ліки, і нібито "безкоштовні" послуги медперсоналу в лікарнях.

Зокрема, за даними Національного антикорупційного опитування, проведеного у липні-серпні 2018 року, 55% громадян назвали сферу отримання медичних послуг "дуже корумпованою" (медицина поступилася лише судам), а 53% респондентів (з 42% опитаних, які визнали, що стикалися із проявами корупції особисто) заявили, що стикалися з поборами під час отримання медичних послуг.

Loading...

Водночас варто зазначити, що це дещо нижчі показники, ніж у 2015 році, тобто до початку змін у системі охорони здоров’я.

Дослідження "Індекс здоров’я.

Україна", започатковане у 2016 році Міжнародним фондом "Відродження", Київським міжнародним інститутом соціології та Школою охорони здоров’я Національного університету "Києво-Могилянська академія", показує, що для українців не меншою проблемою, ніж побутова корупція, є висока вартість лікування.

Через це у 2018 році не змогли звернутися по амбулаторну медичну допомогу 17% опитаних, хоча у попередні роки висока вартість лікування була ще більшою проблемою: у 2017 році 23% українців не звернулися по допомогу через високу вартість лікування, у 2016 – 25%.

Та сама причина браку коштів на лікування ще гостріше відчувається у разі госпіталізації: у 2018 році 48% українців (серед тих, хто потрапив у лікарню) зазначили, що їм було неможливо або складно знайти кошти для того, щоб покрити всі витрати (формальні і неформальні), пов’язані з цим стаціонарним лікуванням.

Детальніше дані дослідження "Індекс здоров’я.

Україна" читайте тут.

Проте у 2018 році лише 9% (з тих, хто потребував госпіталізації) відмовилися від цього через високу вартість, тоді як у попередні роки таких було значно більше: у 2017 – 12% та у 2016 – 32%.

У цілому по Україні, 56% опитаних були задоволені медичною допомогою в стаціонарі.

Таким чином, дані різних опитувань підтверджують тезу, яку не втомлюються повторювати як прихильники, так і критики медичної реформи останніх років: вирішальне значення для успішності будь-яких реформаторських кроків матиме розвиток соціально-економічної ситуації в країні та зниження бідності серед громадян (і лікарів, і пацієнтів).

Якщо у наступні кілька років країна проживе без значних економічних потрясінь, а новий уряд усуватиме причини для поборів, виїзду кваліфікованих кадрів за кордон та неефективного використання коштів, передбачених для медзакладів, довіра громадян та стан громадського здоров’я теж будуть поступово поліпшуватися.

Політичне значення реформи охорони здоров’я: між пасткою простих рішень і невигідністю затребуваних змін.

Стурбованість станом свого здоров’я є великою мірою особистою справою кожної людини.

Проте коли у суспільстві, в якому до того ж ще не стерлася пам’ять про радянські часи, зростає кількість виборців старшого віку, питання медицини стає ставкою та інструментом політичної боротьби.

На таку думку нас наштовхують результати опитування, проведеного "Демініціативами" спільно з Центром Разумкова у червні 2019 року.

В цілому по країні 57% громадян вважали реформу охорони здоров’я першочерговою.

Вона на другому місці після антикорупційної реформи та випереджає пенсійну реформу.

Проте для виборців "Батьківщини" та "Опозиційної платформи – за життя" медреформа була навіть важливішою за антикорупційну.

І це можна теж пояснити тим фактом, що серед прихильників цих двох партій переважають люди літнього віку.

Для виборців "Слуги народу" пріоритетність медреформи (58%) практично збігається із середнім показником по країні.

Однак якщо ми поглянемо на ставлення у різних регіонах і порівняємо його із електоральним результатом "СН", то побачимо, що для мешканців центральних та східних і областей (по 62%) ця реформа є важливішою, ніж у середньому по країні.

У червні 2019 року ми запитали наших співгромадян, з якими змінами в системі охорони здоров’я вони особисто зіткнулися протягом останніх 12 місяців (можна вибрати будь-яку кількість варіантів відповіді).

45,6% відзначили можливість обрати лікаря-терапевта (сімейного лікаря), якому довіряють.

79% українців підписали угоду про медичне обслуговування зі своїм лікарем.

40% вказали на зростання цін на ліки, якими найчастіше лікуються, а 15% сказали, що отримали необхідні їм ліки безкоштовно.

25% заявили про недостатність кваліфікованої допомоги з боку лікарів під час хвороби.

21% вказав на погіршення ситуації з швидким і якісним наданням невідкладної допомоги, іншу думку мали лише 8%.

19% нарікали на те, що здати необхідні аналізи чи пройти призначену діагностику можна було лише за гроші, але 14% сказали, що отримали ці послуги безкоштовно.

17% повідомили, що запис до лікаря чи отримання довідок став більш складним і заплутаним, тоді як 15% заявили, що записатися до лікаря і отримати довідку стало простіше.

Отже, як ми бачимо відносна більшість громадян позитивно поставилася до можливості обирати собі лікаря.

Водночас в регіональному розрізі ми бачимо, що найбільше цю перевагу оцінили в центрі країни (50%) і найменше – на сході (39%).

Йдемо далі.

Брак кваліфікованої допомоги з боку лікарів найчастіше згадують у східних (31%) та південних областях (27%).

Зростання цін на затребувані ліки також найбільше відчули на сході (46%) та у центрі (42%) країни.

У східних областях найчастіше скаржаться на необхідність платити за діагностику (25%).

А от про погіршення з наданням швидкої та якісної невідкладної допомоги найбільше говорили на півдні України (32%).

Ми також поцікавилися думкою громадян проте те, які проблеми мають бути вирішені в першу чергу (всього можна було обрати не більше 5 пунктів).

Отже, 60% українців висловилися за зменшення вартості ліків.

На другому місці (38%), із значним відривом від першого, стоїть забезпечення служби невідкладної медичної допомоги усім необхідним в усіх населених пунктах країни.

На третє місце (34%) наші співгромадяни поставили необхідність закріпити відповідальність лікарів за здоров’я пацієнтів та результати лікування.

На четвертому-п’ятому опинилися одразу кілька позицій: забезпечити лікарні та поліклініки якісним, новітнім обладнанням для лікування і діагностики (31%), збільшити кількість професійних лікарів-терапевтів і сімейних лікарів (30%), припинити стягнення "добровільних" поборів у лікарнях, поліклініках і пологових будинках (30%).

Також, зазначимо, що ще 25% українців визначили пріоритетом підвищення контролю за якістю медичної освіти.

78 препаратів можна отримати безкоштовно.

Нагадуємо, як працюють "Доступні ліки".

В регіональному розрізі найбільше вимагали здешевлення ліків на півдні (69%) та в центрі (63%) країни.

Так само у південних областях значно частіше вимагали забезпечення невідкладної допомоги усім необхідним (61%) та лікарень якісним обладнанням (39%).

На сході країни, порівняно з іншими регіонами, частіше вимагають встановити відповідальність лікарів за лікування пацієнтів (41%) та збільшити кількість кваліфікованих лікарів первинної ланки (35%).

При цьому в усіх регіонах країни, крім західного (25%), близько третини респондентів вимагають припинення практики поборів у лікарнях, поліклініках і пологових будинках.

Перші спостереження: зниження цін на ліки вимагає значно більше громадян, ніж реально відчуло їхнє подорожчання на власному досвіді.

З одного боку, це можна пояснити тим, що протягом багатьох років люди були свідками подорожчання найнеобхідніших товарів та послуг.

З іншого – така підтримка доволі популістської пропозиції знизити ціни, байдуже в який спосіб, перегукується із тим, що різні політичні сили протягом останнього року обіцяють зменшити тарифи на комунальні послуги і ціни взагалі.

Українці починають звикати до того, що політики обіцяють їм блага, не пояснюючи засобів та ціни досягнення таких цілей.

Звідси випливає перший виклик для нового уряду:.

замість структурних змін, спрямованих на довгострокове забезпечення якості та доступності медичних послуг, спробувати "купити" лояльність потенційних виборців короткостроковими заходами із здешевлення ліків.

Тим більше, що під час роботи новообраного парламенту та нового уряду питання охорони здоров’я буде активно використовуватися суперниками "Слуги народу" у боротьбі за її виборців.

До популістських кроків нову владу може підштовхнути й регіональний розподіл невдоволених.

Як бачимо, їх найбільше у тих областях, де "Слуга народу" здобув найкращі результати.

З іншого боку, опитування більше свідчить про те, що.

на сході, в центрі та на півдні країни місцева влада гірше справляється із завданням забезпечити належний рівень охорони здоров’я.

Питання медичної реформи має достатній політичний потенціал, щоб при правильній комунікації стати важелем перезавантаження влади на місцевому рівні внаслідок виборів у жовтні 2020 року чи навіть раніше.

Зокрема, вже зараз на при підготовці нового державного і зведеного бюджетів варто подивитися, які реальні потреби в цих регіонах і в чому причина неефективного використання коштів місцевою владою, щоб не повторювати помилок чи лобістських рішень попередніх урядів.

Також, варто звернути увагу на те, що.

у східних регіонах (Донецька, Дніпропетровська, Запорізька, Луганська, Харківська області) громадяни гостріше відчувають проблеми неякісної та недоступної медичної допомоги.

А це ключові області для збереження високої довіри та суспільної підтримки нового президента.

Швидкі та популістські рішення (публічне зняття головних лікарів та мерів великих міст, кримінальні справа та арешти лікарів, які допустили помилку чи спробували її приховати) не принесуть швидких позитивних змін, хоча допоможуть на невеликий час підтримати рейтинг.

Так само, як бачимо, звичайна зміна керівництва МОЗ (чи його збереження на певних умовах) чи зміна підходів до запровадження страхової медицини, не гарантує змін на краще у повсякденному житті та контакті громадян із системою охорони здоров’я.

Натомість, плануючи та запроваджуючи зміни у охороні здоров’я, уряд має шанси на успіх, який, зокрема, передбачає підтримку і розуміння з боку суспільства якщо:.

* * * Будуть усуватися позаекономічні чинники зростання цін на ліки чи виникнення дефіциту ліків, що стимулює контрабанду, контрафактне виробництво і змову постачальників.

Ми не є фахівцями з питань фармацевтичного ринку, але опитування свідчать, що без запровадження прозорості та конкуренції на цьому ринку громадяни не підтримають жодну необхідну реформу.

* * * Буде запроваджено жорсткий тимчасовий централізований контроль за прозорістю державних закупівель на забезпечення лікарень і медичних служб усім необхідним та за якістю виконання підрядниками закуплених державою робіт та послуг.

Нехай це буде свідоме обмеження прав самоврядування, але опитування показують, що без тимчасового відступу децентралізація із позитивного слова перетвориться на лайку і символ чергової "зради".

І найголовніше, індикатором ефективності такого контролю частка громадян, які оскаржать на додаткові побори в медичних закладах під приводом того, що "держава нічого не забезпечила", та кількість скарг на доступність лікування мають впасти до нуля.

* * * Найскладніше завдання – сформувати очікування громадян в лікарнях і поліклініках їм нададуть необхідну допомогу, а не будуть обслуговувати відповідно до розміру їхнього гаманця.

Це зробити неможливо, не маючи точної і достовірної інформації про реальний розмір доходів та обсяг потреб у медичних послугах з боку громадян.

Це неможливо зробити без відновлення довіри лікарів та усіх медичних працівників до держави як гаранта їхнього статусу і соціального захисту.

І це неможливо забезпечити без належних адресних і контрольованих державою інвестицій у медичну освіту та науку.

Опитування показують, що громадяни гостро відчувають, як держава не справляється і не демонструвала до останнього часу прагнення виконувати свої обов’язки у сфері охорони здоров’я.

І це може підштовхувати одних до підтримки популістів, інших – до еміграції, а третіх – до безконтрольної наживи за рахунок решти.

Водночас опитування свідчать, що в певних населених пунктах використовують можливості змін, але часто – ігноруються та блокуються.

Тому завданням влади є виявлення прикладів вдалого використання нових можливостей і поширення й підтримка такого досвіду скрізь, де для цього є економічні та людські ресурси.

Та жорстке реагування там, де за будь-якої реформи відтворюються механізми здирництва і розкрадання.

Петро Бурковський, аналітик Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва, спеціально для УП.

Титульна світлина lightsource/Depositphotos.

Вас також може зацікавити:.

Зеленський, Супрун і "відміна" медреформи: 10 речей, які вам слід знати про зміни в медицині.

Медреформа 2020: чого чекати усім лікарям, лікарням і пацієнтам.

Відповідає Павло Ковтонюк.

Медреформа 2019: права пацієнта, куди скаржитись на порушення, і що впливає на зарплату медиків.

Ми хочемо тримати з вами зв'язок.

Будемо раді спілкуватися з вами у Facebook.

А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Кремль предупредил три мировые столицы: готовит сокрушительный удар возмездия
Comments UA
2024-05-03T12:51:15Z
РФ выбрала город-миллионник, как новую цель для ударов баллистики: в ВСУ сделали тревожное заявление
Comments UA
2024-05-01T19:15:06Z
В ЕС рассказали, сколько времени продержится Украина без западного оружия
Comments UA
2024-05-03T21:42:42Z
100 миллиардов долларов от НАТО - почему эти деньги должны убедить Путина, что он не победит
Фокус
2024-05-03T14:21:28Z
В МИД обратились к украинцам в Грузии на фоне протестов из-за закона об "иноагентах": детали
Обозреватель
2024-05-04T01:14:53Z
Путин после инаугурации поедет в Китай: связана ли встреча с Си Цзиньпином с Украиной, — СМИ
Фокус
2024-05-04T01:06:07Z
Посол США объяснила запрет бить по территории России
Корреспондент
2024-05-03T22:22:45Z
Стало известно, какое настроение в Кремле накануне инаугурации Путина
Comments UA
2024-05-03T11:57:19Z
Саммит мира. Зеленский назвал три вопроса, которые обсудят в Швейцарии
UAToday
2024-05-03T20:45:55Z
Часть пенсий уже пересчитали: кто получит новые размеры выплат с 1 мая
Обозреватель
2024-05-03T21:28:09Z
Украинцы смогут получить денежную компенсацию: кому следует обратиться в отделение "Ощадбанка"
Знай
2024-05-02T11:30:03Z
В Украине резко подорожал один из популярных овощей: как и почему изменилась цена
Обозреватель
2024-05-02T21:22:43Z
В Украине резко подорожала земля: сколько теперь стоит гектар
Обозреватель
2024-05-02T10:46:27Z
Цифра удивит: сколько можно было бы заработать, если пять лет назад купить на $1 тыс. золото
Обозреватель
2024-05-04T01:14:24Z
США помогут украинским аграриям повысить эффективность
Корреспондент
2024-05-03T23:36:38Z
Украинцу пересчитали платежку за газ и заставили доплатить почти 62 тыс. грн: за что накажут каждого
Обозреватель
2024-05-03T22:55:36Z
Какова была девальвация гривни в апреле: последствия курса управляемой гибкости
ZN UA
2024-05-02T07:55:59Z
Еще одна страна ЕС планирует сократить выплаты украинцам: что известно
Обозреватель
2024-05-02T11:46:14Z
В Кремле отреагировали на желание Украины уничтожить Крымский мост
Comments UA
2024-05-02T09:48:11Z
Что Россия принесла жителям оккупированного Северодонецка: красноречивое видео из города
TSN
2024-05-02T20:21:55Z
Вот так результат: названо количество россиян, уничтоженных ударом по полигону в Луганской области
Telegraf
2024-05-02T16:09:41Z
Не знали, что прилетят ATACMS : сотни российских военных собрались на открытой местности, — Forbes
Фокус
2024-05-03T06:57:55Z
В Сумской области произошло 120 взрывов
TSN
2024-05-04T00:48:07Z
Лунный гороскоп на 4 мая, суббота
Marie Claire
2024-05-03T21:07:43Z
Как правильно снимать показания счетчиков воды: нужно запомнить одно правило
Telegraf
2024-05-02T15:57:11Z
Очередной "вундерваффе" оккупантов - ТОС-3 "Дракон": мнение эксперта
Telegraf
2024-05-03T11:30:03Z
Разрушенное и в огне: появились фото после удара РФ по жилому району Харькова
Фокус
2024-05-03T14:00:31Z
В Украине могут принудительно изымать жилье для нужд ВСУ: адвокат объяснил, при каком условии
UAToday
2024-05-03T17:30:43Z
Сиамские близняшки рассказали об их сексуальной жизни: одну привлекают мужчины, а другую – женщины
TSN
2024-05-02T11:06:14Z
В огонь запрещалось плевать: объясняем приметы и предрассудки гуцулов
Апостроф
2024-05-03T19:30:07Z
Страстная суббота: что нужно делать в этот день
ZN UA
2024-05-03T21:31:56Z
Австрийский генерал рассказал, чем ВСУ удивили западных экспертов
Корреспондент
2024-05-04T00:58:49Z
Водолеям не стоит уничтожать отношения бытом, а Девам может быть больно: гороскоп по картам Таро на 4 мая 2024 года
TSN
2024-05-04T00:21:04Z
Украинцы ломятся в ТЦК перед принятием нового закона о мобилизации: но добровольцами "почти не пахнет"
Знай
2024-05-03T06:36:14Z
РФ импортирует детали к истребителям с Запада: какие страны-партнеры сотрудничают с врагом
Фокус
2024-05-03T19:00:21Z
Волонтер: Ответственным за базовую подготовку военных назначен хронический алкоголик
Comments UA
2024-05-02T14:36:58Z
Берлин в токсичном дыме: горит завод компании, производящей ПВО Iris-T
Telegraf
2024-05-03T15:55:48Z
Мощный пожар на заводе в Берлине: появилось важное уточнение
Апостроф
2024-05-03T14:09:57Z
Погибли невестка со свекром: обновлены данные о жертвах удара по Золочеву
Апостроф
2024-05-01T13:33:35Z
Новый обстрел Одессы и атака беспилотников на НЗП в России: главные новости ночи 2 мая 2024 года
TSN
2024-05-02T03:36:33Z
В Харькове после атаки дронов спасатели ликвидируют возгорание гражданской инфраструктуры: количество пострадавших выросло
TSN
2024-05-03T23:48:27Z
Обвинили в похищении: на Закарпатье произошла драка между военнослужащими ТЦК и ромами
Фокус
2024-05-03T22:45:26Z
"Среагировать было невозможно": что известно о кровавом ударе России по Одессе и в каком состоянии пострадавшие
TSN
2024-05-01T08:48:14Z
Отдали в частную собственность гектар лесопарка стоимостью 10 млн грн: разоблачены чиновники сельсовета на Киевщине. Фото
Обозреватель
2024-05-02T09:00:08Z
В Краснодарской стране дроны атаковали НПЗ
TSN
2024-05-02T03:36:19Z
Забытая Кабаева раскрыла свой неприятный секрет, который мог разрушить ее карьеру
Comments UA
2024-05-01T20:51:05Z
Тренер "Реала" принял новое решение по вратарю сборной Украины
Обозреватель
2024-05-03T07:34:07Z
Мудрик помог "Челси" победить "Тоттенхэм" и приблизиться к зоне еврокубков
TSN
2024-05-02T20:48:07Z
Климас: Для Украины чемпионство Усика очень много значит
Корреспондент
2024-05-02T10:06:55Z
Много в "Шахтере", мало в "Динамо", ноль в "Днепре-1". Как украинские клубы все меньше ставят на легионеров
Обозреватель
2024-05-03T17:01:06Z
ПСЖ - "Боруссия" Д: где и когда смотреть полуфинал Лиги чемпионов
Telegraf
2024-05-03T16:12:47Z
"Марсель" и "Аталанта" не определили победителя в первом полуфинальном матче Лиги Европы
TSN
2024-05-02T21:36:18Z
Первый блин комом: Роналдо избавился от Крузейро и готовит к продаже Вальядолид
Известия Киев
2024-05-03T18:37:23Z
"Жирный, длинный, неуклюжий": Фьюри сделал откровенное признание перед боем с Усиком
Обозреватель
2024-05-03T17:49:16Z
Выпущена почтовая марка с Бертой Бенц и первым автомобилем
AutoCentre
2024-05-03T18:25:58Z
Что нельзя делать в авто "ведешкой": не все водители знают
Апостроф
2024-05-02T15:12:10Z
Владельцам авто могут выписать штраф из-за цвета машины: как избежать наказания
Апостроф
2024-05-02T20:54:13Z
Toyota показала улучшенный дешевый внедорожник и назвала его цену
Обозреватель
2024-05-03T04:10:05Z
Сэкономите свои средства: секреты выгодной покупки авто из салона
Апостроф
2024-05-03T17:21:08Z
Самую дешевую модель Nissan нового поколения показали официально
Обозреватель
2024-05-03T16:52:59Z
Первый летающий автомобиль успешно совершил полет с пассажиром: скоро пробки будут и вверху
Знай
2024-05-02T13:51:28Z
Как четверть века выпускали «танцующие» автомобили
AutoCentre
2024-05-03T19:13:32Z
Грузовики DAF получают новые кузова украинского производства
AutoCentre
2024-05-03T17:40:11Z
Таропрогноз на 4 мая 2024: выберите карту и узнайте, что Вас ждет в субботу
Telegraf
2024-05-03T18:21:08Z
Украинское медиа попало в скандал из-за нецензурной лексики в адрес Евгения Клопотенко: что известно/Представители издания прокомментировали ситуацию
Апостроф
2024-05-03T14:45:46Z
"Бабушка" Шанидар: ученые воспроизвели лицо неандертальской женщины, которая жила 75 тысяч лет назад
Апостроф
2024-05-02T18:27:51Z
Таропрогноз на 2 мая 2024: выберите карту и узнайте, что Вас ждет в четверг
Telegraf
2024-05-01T18:09:46Z
В Казахстане обнаружили уникальные петроглифы, которым 4 тысячи лет: как выглядит находка
Апостроф
2024-05-04T01:18:14Z
«Пушистое» Солнце: космический аппарат снял впечатляющее видео нашей звезды
ZN UA
2024-05-03T21:00:47Z
Связывались с богами через треснувшее зеркало: что скрывают надписи майя
Фокус
2024-05-03T17:36:32Z
На Солнце произошла мощная вспышка: на Земле исчезла связь
UAToday
2024-05-02T14:06:31Z
Украинские разработники улучшили ударные дроны - специальные чипы позволяют отсрочить взрыв
Комсомольская правда
2024-05-02T15:58:31Z
Кому ждать неприятностей в мае: гороскоп для всех знаков
Обозреватель
2024-05-02T11:01:47Z
Поможет рано собрать урожай: японский метод сбора огурцов
Апостроф
2024-05-03T20:03:26Z
Для мяса, курицы и рыбы: идеальный кляр готовится по этому рецепту
Telegraf
2024-05-02T19:15:12Z
Почему европейцы и американцы не едят гречку, хотя она и очень полезна: ответ невероятный
TSN
2024-05-03T12:33:00Z
Зацветут через несколько недель: 3 вида цветов, которые легче всего выращивать
GlavRed
2024-05-04T00:27:03Z
Как каждый знак Зодиака проявляет свою любовь: детальный разбор астрологов
Политека
2024-05-04T00:02:31Z
"Мертвый город": путешествие в Чернобыль, переживший российскую оккупацию
Обозреватель
2024-05-03T03:55:29Z
Съедят до последней крошки и спросят рецепт: готовим пасхальный "Медовый" кекс
Telegraf
2024-05-03T15:12:09Z
Как очистить стеклянную электрическую плиту: несколько эффективных советов
Политека
2024-05-02T20:25:10Z
Опухла и изменилась до неузнаваемости: Анна Тринчер показала искалеченное лицо - "Есть невозможно, смотреть на себя невозможно"
Знай
2024-05-03T19:51:28Z
Устроила безумные и пьяные танцы: в России высмеяли бывшую певицу из Украины
Comments UA
2024-05-02T20:48:14Z
Владимир Остапчук оказался под капельницами
TSN
2024-05-03T17:03:07Z
58-летняя Элизабет Херли показала фигуру в леопардовом бикини
Фокус
2024-05-03T13:06:40Z
От официанта в "Пузатій хаті" и охранника у Поплавского до двойника Олега Винника: Андрей Кравченко раскрыл свой путь к звезде
Обозреватель
2024-05-04T01:14:48Z
Гардероб Кэндес Бушнелл: как одевалась реальная Кэрри Брэдшоу — 100 безумных образов, которые вас поразят
Marie Claire
2024-05-03T18:01:22Z
Оля Полякова поделилась рецептом идеальной паски: получится очень пышной и вкусной
Обозреватель
2024-05-03T18:04:26Z
Что носить этим летом: 7 трендов на которые стоит обратить внимание
Фокус
2024-05-02T08:45:48Z
Российская телеведущая покинула Россию: что известно
Comments UA
2024-05-01T20:21:32Z
От чего умирают люди: самые распространенные причины смерти в мире
Comments UA
2024-05-02T14:06:15Z
Совсем не вредно: 7 углеводов, которые борются с воспалением и помогают похудеть
Фокус
2024-05-03T19:03:54Z
Как правильно выйти из Великого поста и что можно есть: советы диетолога и рецепт
TSN
2024-05-03T18:51:32Z
Зарубежные врачи отказали: в Украине кардиохирурги спасли жизнь 5-летнему мальчику
Telegraf
2024-05-03T13:36:42Z
АЛЛО передала 1 миллион гривен на медицинские инновации
TSN
2024-05-03T15:06:41Z
До блеска: 10 хитрых способов использовать лимон при уборке — вы точно о них не знали
Marie Claire
2024-05-03T15:01:25Z
Обязательная медкомиссия: новые правила мобилизации исключат статус "ограниченно пригодных"
Хвиля
2024-05-01T18:27:06Z
Как защититься от клещей в теплое время года: рекомендации Минздрава
Апостроф
2024-05-01T12:15:20Z
Будьте осторожны: 5 популярных фруктов, которые могут навредить пищеварению
Фокус
2024-05-03T17:15:36Z