MY.UAНовини
Українська мова і Росія. Імперія застосувала проти українців цілий арсенал засобів
Українська мова і Росія. Імперія застосувала проти українців цілий арсенал засобів

Українська мова і Росія. Імперія застосувала проти українців цілий арсенал засобів

Лариса Масенко, «Радіо Свобода».

Результати цьогорічних президентських і парламентських виборів, на яких українці привели до влади російськомовного шоумена та його нашвидкуруч створену партію із назвою «Слуга народу», позиченою із совєтського новоязу, показали, що для більшості населення України своя мова й культура не становлять цінності.

Оскільки національній мові належить визначальна роль у формуванні самототожності народу, постає питання, чи має більшість громадян нашої країни чітку національну ідентичність.

Проблемний характер мовно-культурної й національної свідомості значної частини українців відзначав ще на початку 2000-х років Джеймс Мейс – блискучий американський науковець, який настільки перейнявся співчуттям до пережитої українцями трагедії Голодомору, що переїхав до України, присвятивши другій батьківщині свої ґрунтовні політологічні й історичні знання.

«З часом стало ясно, – писав Джеймс Мейс, – що радянська національна політика була набагато успішнішою, ніж багато хто думав: на рівні основної етнополітичної лояльності стабілізувалися 20-25 відсотків «совків» (радянські люди із залишковою ностальгією за старим режимом), приблизно така ж кількість так званих щирих українців, які мають почуття до України, подібні до тих, що більшість французів – до Франції, або поляків – до Польщі.

Решта населення без ніякої етнополітичної самоідентифікації, окрім, можливо, якогось невизначеного усвідомлення, що вони громадяни України, але без значних зв’язків з українською культурою.

Тобто українці в сенсі людей із сильною лояльністю як громада перетворилися за радянський період на національну меншину».

Така довготривалість наслідків мовно-культурної асиміляції населення України свідчить про те, що проєкт зросійшення українського народу, який імперії не вдалося реалізувати в самодержавний період, досяг значних успіхів за радянської доби.

Національна ідентичність формується з усвідомлення своєї відмінності від інших народів, що її визначає мова і створена нею культура.

Звернімося знову до міркувань Джеймса Мейса: «Єдине, що може реально ілюструвати політичну незалежність, – писав Мейс у газеті «День» у 2000 році, – це несхожість країни з її сусідом, і одним із важливих чинників такої незалежності є мова.

Якщо несхожості немає, то можна з таким же успіхом ліквідувати українську державність і приєднатися до Росії…».

Тому від самих початків приєднання України до Росії імперія повела запеклу боротьбу з мовою українців як основою їхньої самототожності, усвідомлення себе як окремого народу, не подібного до росіян.

Головним методом війни були заборони на вживання української мови у різних сферах суспільного життя.

Особливе занепокоєння імперської влади викликала в другій половині ХІХ століття поява художньої літератури, написаної українською мовою, оскільки це означало формування на базі окремих діалектів нової літературної мови, якій належить об’єднавча націєтворча функція.

Ця обставина спричинила таємний Емський указ 1876 року Олександра ІІ, що додав до Валуєвського циркуляру низку нових заборон на використання української мови.

Методи боротьби з українською мовою за радянської доби.

У радянський період боротьба імперії з українською мовою продовжилась із застосуванням нових засобів.

Оскільки наміри більшовиків розповсюдити комуністичну ідею у світовому масштабі вимагали привабливих гасел про найсправедливішу в світі країну «соціалістичної демократії», де, на відміну від «буржуазної демократії», забезпечено рівні права і свободи для всіх народів та їхніх мов, офіційно українську мову не забороняли.

Проте асиміляційні практики уподібнення її до російської продовжились, починаючи з 1930-х років, у підступніших формах запровадженого більшовиками штучного зближення української мови з російською.

Голодомор 1930-х років, забравши життя мільйонів селян, різко звузив соціальну базу української мови.

Одночасно каральні органи провели масові репресії в колах мовознавців, які у 1920-х роках працювали над розбудовою словникарства, термінології, діалектології, проблемами унормування української літературної мови.

Ця плідна професійна діяльність булла оголошена «українським фашизмом», «шкідництвом на мовному фронті», причому «шкідництво» полягало у «відриві української мови від братньої російської».

Мовознавці 1920-х років майже у повному складі були репресовані, а укладені ними словники й наукові дослідження заборонені.

Відтепер українська мова мала функціонувати й досліджуватись у нерозривному зв'язку з «братньою» російською і під її постійним «благотворним впливом».

Самобутня лексика, не подібна до російських відповідників, або усувалась зі словників, або відсувалась на другий план шляхом обмежувальних ремарок.

Партійний нагляд також позбавив українську мову самостійності у доборі запозичень з інших мов.

Чужомовні лексеми, яких особливо багато в термінології, мали входити до неї тільки через посередництво російської.

Ситуація поліпшилась у 1960-х роках, в період відносної лібералізації режиму, коли в УРСР з'явився протестний культурницький рух захисту української мови.

Проте уже в 1970-і роки на вимогу московського центру його організатори й учасники зазнали репресій, а діяльність перекладачів і літераторів, які повертали українській мові лексичне багатство й розмаїття, була засуджена у черговій кампанії боротьби «з архаїзмами, діалектизмами і штучними мовними утвореннями».

Таким чином, мовний простір України в радянський період зазнав значних деформацій внаслідок насильницької русифікації, якої тоталітарний режим досяг терором і маніпулятивними технологіями втручання у розвиток української мови, намагаючись спрямувати його на шлях уподібнення до російської.

Водночас поряд із партійними настановами на зближення двох мов не меншу загрозу для української мови становили й досі становлять стихійні процеси змішування її з російською, наслідком чого є наш сумнозвісний суржик.

Суржик як наслідок процесів зросійщення українців.

Появу змішаних українсько-російських форм усного мовлення спричинила русифікація великих міст, промислових і вугледобувних центрів, потрапляючи до яких українськомовні мешканці сіл і невеликих містечок, не знаходячи можливості спілкуватися з російськомовним оточенням рідною мовою, намагаються пристосуватися до нього.

Суржик, як і білоруська трасянка – змішане білорусько-російське мовлення, – становить різновид, перехідний від рідної мови до російської, оскільки діти носіїв змішаного коду, виростаючи у російськомовних середовищах, опановують російську як престижнішу мову спілкування містян.

Це засвідчує сучасна мовна ситуація Білорусі, де майже вийшли з ужитку і білоруська мова, і трасянка, яка виконала свою функцію міжпоколіннєвого переходу з білоруської на російську.

Психологічним підґрунтям гібридного мовлення є втрата мовної стійкості й прагнення не відрізнятися від російськомовного оточення.

Звичка пристосовувати своє мовлення до російського коду не може не позначатися й на ідентичності, послаблюючи у значної частини українців зв'язки зі своєю культурою й формуючи гібридні форми національної ідентичності.

Інакше важко було б пояснити прив'язаність водіїв міжміських маршруток і власників закладів харчування у провінційних містах до російського шансону й ігнорування ними популярної українськомовної пісенної продукції.

Внаслідок розповсюдження змішаного мовлення розкладовий вплив зросійщення уже дійшов до сільських середовищ, що впродовж століть лишались форпостом української мови.

За умови впровадження ефективної мовної політики підтримки державної мови, яка б забезпечила її домінування в інформаційно-культурному просторі, поширення суржику можна було б поступово скоротити.

На жаль, за роки незалежності внаслідок російської окупації українських ЗМІ, передусім телебачення, зони розповсюдження гібридного мовлення не тільки не звузились, а навіть розрослись до масштабів, що загрожують розмиванню норм літературної мови на всіх рівнях.

Цьому сприяло маніпулятивне, принизливе для української мови тарапунько-штепселівське використання двомовності на телебаченні та низка інших практик «мовної шизофренії», як назвав це явище мовознавець Юрій Шевчук.

Шостий президент України Володимир Зеленський та його команда заявляють, що керуватимуться у своїй діяльності ідеологією лібертаріанства.

Але судячи з творчості російськомовної студії «Квартал 95» й деяких заяв представників партії «Слуга народу» перспектива звільнення українського народу від наслідків російського культурного колоніалізму не входить до завдань новообраної влади.

Деякі вислови нової команди, як-то зверхня відповідь прес-секретарки Зеленського Юлії Мендель, яка веде сторінку в твітері винятково англійською, на вимогу журналістів перекласти державною цитату президента: «Можу суржиком, спеціально для «5 каналу» – свідчить, що, імовірно, світоглядно нашим лібертаріанцям у мовному питанні ближчий президент сусідньої Білорусі, який заявляв, що існують тільки «дві великі мови – англійська і російська».

Треба сподіватися, що та українська спільнота, яка любить свою країну так, як поляки люблять Польщу, а французи – Францію, не дозволить новій владі ліквідувати ті здобутки в мовно-культурній сфері, що їх вона виборола після Революції гідності.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Путин сделал циничное заявление о Донбассе
Корреспондент
2024-04-25T19:18:24Z
Сикорский рассказал, как война в Украине может завершиться за пять минут
Хвиля
2024-04-26T19:06:35Z
Кулеба рассказал, что может заставить Путина отступить и прекратить войну
TSN
2024-04-28T10:52:45Z
Безуглая опять оскандалилась: что на этот раз заявила депутат
Comments UA
2024-04-25T21:00:44Z
Возвращение мужчин призывного возраста: Польша ждет от Украины инициативы
Корреспондент
2024-04-28T10:52:54Z
Французский генерал заявил, что война в Украине – это неизбежный крах России
Comments UA
2024-04-28T10:51:58Z
Лукашенко рассказал, когда соберется "на покой"
Новости Украины
2024-04-25T16:36:00Z
РФ прорвала оборону на Купянском направлении: что известно
Comments UA
2024-04-26T21:27:28Z
Кремлевский хозяин хочет сжечь еще и Беларусь. О чем свидетельствуют заявления Лукашенко
Comments UA
2024-04-25T14:42:17Z
Май станет счастливым для трех знаков Зодиака
Telegraf
2024-04-25T16:42:20Z
Воняет, как в доме престарелых: как избавиться от затхлого запаха в квартире
Знай
2024-04-26T09:51:47Z
Что приготовить из картофеля вместо пюре: вариант очень простого и сытного блюда
Обозреватель
2024-04-27T14:07:52Z
Враг в доме: 9 предметов интерьера, которые опасны для здоровья
Marie Claire
2024-04-26T10:31:13Z
Медовые кексы с хрустящей сахарной корочкой: легкий рецепт на каждый день
Обозреватель
2024-04-28T11:07:39Z
Знаки судьбы: 7 признаков, что ваша жизнь меняется к лучшему
Marie Claire
2024-04-28T11:01:53Z
Устойчивый жир и копоть больше не проблема: лучшие способы мытья сковороды
Апостроф
2024-04-27T17:00:01Z
Такой вкусной капусты вы еще не пробовали: никто не догадается, что она без мяса
Telegraf
2024-04-26T10:12:03Z
Глазурь для пасок, которая не осыпется: Клопотенко раскрыл рецепт, который все изменит
Политека
2024-04-27T14:19:52Z
Доктор объяснил, что люди видят перед смертью: никто даже не догадывался
Знай
2024-04-26T20:30:10Z
Вы все испортите! Почему категорически нельзя взбивать яйца перед жаркой: секрет раскрыл Гордон Рамзи
Обозреватель
2024-04-27T11:04:51Z
Минобороны призвало Минздрав возобновить судмедэкспертизу погибших на фронте
ZN UA
2024-04-28T10:55:50Z
Насколько опасны красные и коричневые пятнышки в курином яйце: многие об этом не знают
TSN
2024-04-26T09:03:21Z
Что произойдет с вашим телом, если ежедневно есть костный бульон
UNIAN NET
2024-04-28T09:45:17Z
Установление инвалидности: могут ли это сделать после операции
ZN UA
2024-04-28T09:04:24Z
Тест: только люди с острым зрением смогут найти 5 фруктов за 1 минуту
Marie Claire
2024-04-25T16:16:28Z
Можно ли есть яйца с хлебом на завтрак: диетолог указала на важный нюанс
UNIAN NET
2024-04-26T19:06:36Z
Можно ли есть яйца с хлебом на завтрак: диетолог указала на важный нюанс
UAToday
2024-04-28T09:57:22Z
Что нельзя делать в Вербное воскресенье: главные запреты большого праздника/В этот день следует воздержаться от веселья
Апостроф
2024-04-27T17:18:04Z
29 апреля — какой церковный праздник, чего категорически нельзя делать, чтобы не заболеть
TSN
2024-04-28T05:03:59Z
Генерал-лейтенант ВСУ назвал лучшее направление для контрнаступления Украины
TSN
2024-04-28T10:36:42Z
Забудете подать – останетесь без помощи: отсутствие этих документов поставит крест на субсидии
Знай
2024-04-27T15:36:04Z
География писанок: гуцульские - как жизнеописание, а одесские с волнами и «коловоротом»
Комсомольская правда
2024-04-28T11:04:58Z
Три варианта службы для ограниченно годных: куда отправят служить с проблемным здоровьем
Фокус
2024-04-28T11:00:29Z
Можно ли женщинам ходить в церковь в брюках - ответ ПЦУ
BigMir
2024-04-25T13:09:54Z
Дальнобойное оружие США, которое "не сработало в Украине": Defence Express раскрыли название
UNIAN NET
2024-04-26T17:48:46Z
Карта боевых действий в Украине 28 апреля
VGorode
2024-04-28T07:03:54Z
Украинцам автоматически перечислят пенсии с 1 мая: у кого и на сколько вырастут выплаты
Апостроф
2024-04-28T09:09:18Z
Только на хлеб с маслом и хватит: украинским пенсионерам повысили выплаты
Знай
2024-04-28T08:30:20Z
Писанки придется заменить: эксперты прогнозируют подорожание яиц в Украине перед Пасхой
Знай
2024-04-28T06:06:15Z
Цены перевернулись "с ног на голову": сколько заплатим за сливочное масло, макароны и сардельки
Знай
2024-04-26T04:06:54Z
Ежемесячно миллионы долларов «зарабатывает» на экспорте зерновых команда Сольского-Ткачука - СМИ
Политека
2024-04-28T11:04:26Z
Стоимость киловатта: как выжить в условиях нехватки энергетических мощностей
ZN UA
2024-04-28T10:04:08Z
Доллар и евро резко взлетели в цене: официальный курс валют на пятницу
UNIAN NET
2024-04-25T15:57:21Z
Хватит ли Украине денег на пенсии и субсидии в этом году: ответ Шмыгаля
TSN
2024-04-27T19:16:08Z
Путин передал "дочке" Газпрома российские бизнесы Ariston и Bosch
Корреспондент
2024-04-26T18:00:36Z
Российская армия не может обойти Часов Яр с флангов: карта
ZN UA
2024-04-28T10:48:20Z
"Когда начнут стрелять в городе, они поймут": побывавший в плену военный предупредил украинцев
Политека
2024-04-28T06:01:43Z
Взрывы во временно оккупированном Крыму и "бавовна" в России: главные новости ночи 28 апреля 2024 года
TSN
2024-04-28T03:06:31Z
Орки готовятся. Стали известны три направления, на которых они пойдут в наступление летом
Comments UA
2024-04-25T17:51:13Z
Оккупанты обстреляли Херсонщину: ранения получили четыре человека. Фото
Обозреватель
2024-04-28T11:07:05Z
"Ситуация критическая": в Киеве станция метро может обвалиться из-за подземного ТЦ
Telegraf
2024-04-28T11:06:03Z
Общественный транспорт подорожает для всех, кроме пенсионеров: сколько придется платить с 1 мая
Знай
2024-04-26T11:30:36Z
"Они смертники": в ВСУ прокомментировали заход россиян в Очеретино
Comments UA
2024-04-27T15:51:09Z
Прорыв фронта в Очеретино. Последствия для Украины
Корреспондент
2024-04-25T21:10:51Z
Блогерша Монро высказалась о своем первом сексе: "Это было ужасно"
TSN
2024-04-25T14:51:27Z
Евгений Кошевой з "Квартал 95" разрыдался перед камерами: не ожидал такого происшествия
Знай
2024-04-27T14:51:06Z
Жена актера-военного Дмитрия Совы призналась, где служит муж и как часто они видятся
TSN
2024-04-28T08:03:33Z
Певица умерла во время концерта, споткнувшись о платье и ударившись головой – видео 18+
TSN
2024-04-25T19:15:45Z
Горбунов сбежал в Одессу вместе с DZIDZIO и Пономаревым
Знай
2024-04-28T10:51:31Z
Отблагодарила: Росгвардия отдубасила рок-группу русских неонацистов прямо на концерте
GlavRed
2024-04-28T10:36:41Z
Лучшую подружку предательницы Тодоренко Настю Ивлееву оштрафовали на 20 тыс грн
Знай
2024-04-27T17:51:45Z
Фантастически вкусные фаршированные яйца: Сумская поделилась любимым рецептом
Политека
2024-04-26T17:04:08Z
Мадонна вывела на сцену своих усыновленных детей
Фокус
2024-04-26T11:42:21Z
Алкоголь в 10 раз выше нормы: в стельку пьяный депутат Майбоженко сбил 4 пешеходов
Знай
2024-04-26T17:00:37Z
В Киеве ночью раздался взрыв: пострадали два человека – подробности
TSN
2024-04-28T10:21:52Z
Пьяный руководитель Броварской РГА сбил людей на переходе: что известно о состоянии потерпевших
TSN
2024-04-27T08:21:39Z
Оккупанты на Херсонщине расстреляли коллаборантку
TSN
2024-04-25T17:03:31Z
Оккупанты ударили по Купянску на Харьковщине, снаряд попал в дом: пострадал мужчина. Фото
Обозреватель
2024-04-28T11:07:38Z
В Запорожье прогремел взрыв
TSN
2024-04-28T11:03:35Z
В Москве сгорел военный вертолет: подробности молниеносной спецоперации ГУР
TSN
2024-04-26T19:21:21Z
Не из-за БПЛА: в Киеве прогремел взрыв
Корреспондент
2024-04-28T01:27:53Z
Суд арестовал горе-мать, продававшую своего сына. Фото из зала суда
Апостроф
2024-04-25T18:12:40Z
Футболист сборной Украины забил потрясающий "радиоуправляемый" гол с 20 метров и принес победу своей команде. Видео
Обозреватель
2024-04-28T06:50:24Z
Григорий Козловский: воспитанники ФК "Рух" установили футбольный рекорд Украины
Обозреватель
2024-04-26T09:15:39Z
"Я вообще не понимаю!" То, что сделал Мудрик в "Челси", вызвало ярость у Сабо
Обозреватель
2024-04-25T17:16:58Z
Первый тренер Лунина: Удачи Андрея в "Реале" - это еще не максимум для него
Комсомольская правда
2024-04-25T11:52:17Z
Соперник непобедимого украинского боксера отказался продолжать бой, отдав чемпионский пояс. Видео
Обозреватель
2024-04-28T11:07:59Z
Месси выдал яркий матч в США
ZN UA
2024-04-28T09:49:54Z
Украина с разгромной победы 8:0 стартовала на чемпионате мира по хоккею
Обозреватель
2024-04-27T20:07:17Z
Легендарный спринтер вызвал на соревнование Мбаппе
Корреспондент
2024-04-25T14:54:35Z
"Реал" наотрез отказался продавать вратаря сборной Украины в "Манчестер Юнайтед" – СМИ
Обозреватель
2024-04-25T14:46:11Z
Эта головоломка большинство ставит в тупик: найдите на рисунке мороженое за 10 секунд
Апостроф
2024-04-25T22:18:26Z
Конец света все ближе? Эксперты нашли пугающую надпись, которая готовит к худшему: "К Земле приближается"
Знай
2024-04-27T20:30:28Z
Таропрогноз на 28 апреля 2024: выберите карту и узнайте, что Вас ждет в воскресенье
Telegraf
2024-04-27T18:39:48Z
Как часто можно перезагружать смартфон Android: будет работать дольше и быстрее
Политека
2024-04-28T07:10:30Z
Этот новый бюджетный Android-смартфон будет обновляться 7 лет – до 2031-го
UNIAN NET
2024-04-28T11:06:37Z
Состоялся релиз одной из самых ожидаемых игр в Steam с украинской локализацией
UNIAN NET
2024-04-28T09:54:40Z
AIB-партнёры Nvidia сократили поставки видеокарт GeForce RTX 4060 Ti
Overclockers
2024-04-26T11:54:01Z
История борьбы человека и природы: ученые исследовали заселение острова Алор
Фокус
2024-04-26T09:45:02Z
Википедия 2.0. Учительница информатики объяснила, как ученики начальных классов и подростки могут использовать ИИ
Обозреватель
2024-04-28T04:52:48Z
"Перекупам" придется иметь дело с ТЦК: новые правила перерегистрации подержанных авто
Знай
2024-04-27T09:30:10Z
Если внезапно отказали тормоза: как быстро и безопасно остановить любую машину
Telegraf
2024-04-25T14:00:09Z
Mercedes презентовал электрический "Гелик": только не показывайте его депутатам
Знай
2024-04-28T04:51:03Z
Nissan наполнит рынок недорогими электрокарами и гибридами: подробности, фото и видео
Фокус
2024-04-25T14:51:50Z
Какой автомобиль купить прямо сейчас не за "все деньги мира": свежий рейтинг
Обозреватель
2024-04-28T08:07:15Z
Мотоциклиста, разогнавшегося на шоссе до 278 км/ч, приговорили к двум неделям тюрьмы
AutoCentre
2024-04-28T07:01:11Z
Ford Mustang GT приняли на службу в полицию Северной Каролины
AutoCentre
2024-04-27T07:09:42Z
"Любит скорость": миллионер Слобоженко записал люксовый автопарк на маму, — расследование
Фокус
2024-04-28T09:57:55Z
Lotus F1 Айртона Сенны превратился в эксклюзивные часы от Rec Watches
AutoCentre
2024-04-28T09:13:31Z