MY.UAНовини
Баталії навколо ринку земель: fakes to face
Баталії навколо ринку земель: fakes to face

Баталії навколо ринку земель: fakes to face

З 2001 року в Україні існує «тимчасовий» мораторій на відчуження значної частини земель сільськогосподарського призначення.

Більше мільйона первинних власників підмораторних земельних за цей час померли.

Водночас, частина політиків та представників аграрного бізнесу (який за рахунок низьких ставок орендної плати виграє від мораторію) та експертів на службі в цього бізнесу знаходять все нові й нові ілюзорні виправдання мораторію, часто вдаючись до різного роду маніпуляцій.

Одним із яскравих прикладів цього є нещодавно опублікована у газеті «Дзеркало тижня» стаття Максима Олексіюка «Земельні фейки», в якій автор, начебто, намагається спростувати «фейки», що використовують неназвані ним «публічні особи» та «популярні видання» у «баталіях навколо ринку землі».

У цій статті автор, зокрема, хоч і вдається до цитування різних джерел, однак робить це у стилі «соціалістичного реалізму».

Пропонуємо увазі читачів розбір всіх шести висловлених автором «закидів у фейковості».

⃠ Щодо «фейку № 1» (про рішення ЄСПЛ у справі «Зеленчук і Цицюра проти України).

«Фейк № 1», на думку автора, пов’язаний з неправильним сприйняттям рішення Європейського суду з прав людини у справі «Зеленчук і Цицюра проти України» (від 22 травня 2018 року, заяви № 846/16 та 1075/16).

Цим рішення суд визнав порушення щодо заявників Україною їх права власності, гарантованого Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод (ст.

1 Протоколу № 1).

Але пан Олексіюк так не вважає.

Натомість, він стверджує, що цим рішенням ЄСПЛ, насправді, констатував законність мораторію та його відповідність статті 1 Протоколу № 1 до Європейської конвенції з прав людини (далі – Конвенція).

Фрагмент статті.

Таким чином, Суд вважає, що обмеження, установлені стосовно здійснення прав заявників, відповідали вимозі «законності», властивій статті 1 Першого протоколу до Конвенції».

Тобто Європейський суд із прав людини вважає мораторій законним, таким, що не порушує Конвенції».

Видається, що з боку автора має місце вкрай недобросовісна підміна понять.

Автору статті як досвідченому та кваліфікованому юристу, безумовно, відомо, що у контексті ст.

1 Першого протоколу поняття «законний» зовсім не означає «такий, що не порушує Конвенцію».

Так, у п.

98 рішення, ЄСПЛ наводить складові «принципу законності» у контексті пункту 1 Першого протоколу до Конвенції.

Спрощено кажучи, «законність» у даному контексті означає, що певне обмеження повинно бути передбачене національним законом, який має бути передбаченим у застосуванні та відповідати деяким іншим вимогам.

Втім, тест «законність» - лише один з трьох тестів, які, згідно з практикою суду, необхідно провести, щоб зробити висновок про те, що мораторій «не порушує Конвенції».

Окрім «законності», суд перевіряв дотримання ще двох критеріїв відповідності Конвенції: наявності «загального інтересу» та «пропорційності втручання».

Мораторій не пройшов третій із цих тестів – тест на пропорційність.

Зокрема, у пунктах 148 та 149 рішення Суд вказує:.

З огляду на зазначені міркування та ненадання Урядом достатніх аргументів для обґрунтування заходів, застосованих до землі заявників, Суд доходить висновку, що держава-відповідач вийшла за межі своєї широкої свободи розсуду у цій сфері та не забезпечила справедливого балансу між загальним інтересом суспільства та майновими правами заявників.

Відповідно було порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції.».

Цей фрагмент рішення Суду, звичайно, аж ніяк не вписується у висновок, який необхідно було зробити п.

Олексіюку (про відповідність мораторію Конвенції).

Тому він його при цитуванні опустив, і «товариш Микита Сергійович Хрущов зайняв почесне друге місце».

Такий прийом (наведення цитати, вирваної із контексту, із наведенням маніпулятивного коментарю) стосовно рішення Європейського суду з прав людини автор застосував ще кілька разів.

Фрагмент зі статті:.

Суд указує, що його роль у принципі не полягає у вирішенні питання про те, чи повинна держава передати приватним особам землі, що раніше належали державі, дозволити після цього новим власникам продавати їх і на яких умовах».

Тут суд узагалі відмовляє собі в праві судити про доцільність мораторію.».

Насправді, повний текст пункту 110 виглядає так:.

Суд зазначає, що його роль у принципі не полягає у вирішенні питання про те, чи має держава, яка вирішила передати приватним особам землі, що раніше належали державі, дозволити після цього новим власникам продавати її, та на яких умовах.

Відповідно до усталеної практики Суду його завдання полягає не у перегляді національного закону in abstracto, а у з’ясуванні того, чи спричинив спосіб його застосування до заявника або вплив на заявника порушення Конвенції (див.

рішення у справі «Гаріб проти Нідерландів» [ВП] (Garib v.

the Netherlands) [GC], заява № 43494/09, пункт 136, від 06 листопада 2017 року).» [виділення додане].

Є різниця, правда?.

Таким чином, у пункті 110 рішення ЄСПЛ лише уточнює предмет розгляду даної справи, в той час як автор статті, цитуючи лише частину пункту, намагається поставити під сумнів компетенцію ЄСПЛ щодо розгляду питання мораторію і тим самим знецінити саме рішення – знов-таки, повністю абстрагуючись від його резолютивної частини.

Додамо, що Суд, звичайно, висловився не «загалом» щодо мораторію, а стосовно його впливу на двох заявників – п.

Зеленчук та п.

Але зовсім не важко екстраполювати їхню ситуацію на ситуації ще приблизно 7 мільйонів власників підмораторних земель – вони повністю аналогічні.

При наступній спробі маніпуляції автор не завдав собі клопоту навести навіть вирвану з контексту цитату.

Фрагмент статі:.

«Таким чином, права заявників порушив не мораторій і не ті, хто його встановив, а ті, хто обіцяв його скасувати».

Заздримо фантазії автора.

Складається враження, що у разі, якби мораторій був одразу встановлений як безстроковий, порушення Конвенції не було б.

Втім, знайти фрагмент рішення Суду, який давав би підстави для зробленого п.

Олексіюком висновку, нам не вдалося.

Навпаки, у п.

147 Суд достатньо ясно вказує, що саме поєднання тривалості та суворості запровадженого мораторію призвела до порушення основоположного права людини:.

Суд доходить висновку, що на заявників як на фізичних осіб було покладено тягар нездатності органів влади дотриматися встановлених ними самими цілей та кінцевих строків.

З огляду на непереконливість підстав щодо вибору найбільш обмежувальної альтернативи з доступних органам влади, а не менш обмежувальних заходів, Суд вважає, що тягар, покладений на заявників, є надмірним.» [виділення додане].

Як бачимо, поділ на тих хто встановлював мораторій та тих хто обіцяв його скасувати, у рішенні відсутній.

Наступна маніпуляція з цитатою:.

Фрагмент статі:.

«Звучали заяви деяких експертів про те, що Суд наказав Україні скасувати мораторій і впровадити ринок землі.

Це також не є правдою.

Рішення Суду не слід розуміти як таке, що зобов’язує невідкладно ввести необмежений ринок земель с/г призначення в Україні».

Тут автор невимушено ставить знак «дорівнює» між «ринком» та «необмеженим ринком».

Раз суд «не зобов’язує невідкладно запровадити необмежений ринок», значить, ніякого ринку непотрібно взагалі.

На щастя, зрозуміти, що саме мав на увазі Суд, в даному випадку набагато простіше, прочитавши повністю увесь пункт:.

Суд наголошує, що проблема, яка лежить в основі порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції, стосується самої законодавчої ситуації, та що його висновки виходять за межі особистих інтересів заявників у цій справі.

Суд вважає, що держава-відповідач має вжити належні законодавчі та/або інші заходи загального характеру з метою забезпечення справедливого балансу між інтересами власників земель сільськогосподарського призначення з одного боку та загальними інтересами суспільства з іншого боку відповідно до принципу захисту майнових прав за Конвенцією.

Суд не має визначати, яким чином слід урівноважити ці інтереси.

Відповідно до статті 46 держава має свободу вибору заходів, за допомогою яких вона виконуватиме свої зобов’язання, що випливають з виконання рішення Суду (див., mutatis mutandis, згадані рішення у справах «Хуттен-Чапска проти Польщі» [ВП] (Hutten-Czapska v.

Poland) [GC], пункти 237 та 238, та «Ліндхейм та інші проти Норвегії» (Lindheim and Others v.

Norway), пункт 137).

Рішення Суду не слід розуміти як таке, що зобов’язує невідкладно запровадити необмежений ринок земель сільськогосподарського призначення в Україні.» [виділення додане].

Звісно, суд не може вказати, як саме держава Україна має змінити закон.

Більш того, Суд допускає, що права заявників можуть бути відновлені і в інший спосіб, окрім як шляхом зміни законодавства (наприклад, шляхом зміни судової практики).

Але зрозуміло, що порушення є, і держава повинна його усунути.

⃠ Щодо «фейку № 2» (про вільний ринок землі в країнах Європи).

У своїй статті автор зазначає, що на відміну від загальнопоширеної думки, у багатьох країнах Європи суттєво обмежують оборот земель с/г призначення, посилаючись, при цьому, на пункти 46-54 та пункт 127 рішення.

На підставі цього автор робить висновок, що «у плані доступу до землі для заняття сільським господарством в Україні одне з найліберальніших законодавств у світі».

Що ж, такий хід думок автора має просто тотальну схожість з підходом радянських газет з епіграфу.

46-54 рішення, до яких так впевнено апелює автор, присвячені порівнянню правового регулювання мораторію Україні та деяких обмежень на ринках землі в інших країнах.

Однак за результатами такого порівняння Суд у п.

127 рішення робить діаметрально протилежний думці автора висновок про те, що:.

У зв’язку з цим також важливим є той факт, що жодна інша держава - член Ради Європи, в тому числі держави, що перейшли від економіки, яка контролювалася державою, до ринкової економіки та реалізували програми земельної реформи, не запроваджували повних обмежень на продаж земель сільськогосподарського призначення (див.

пункти 45 та 46), які були б аналогічними ситуації, існуючій в Україні.

Порівняльно-правове дослідження показує, що у багатьох з цих держав органи влади, очевидно, в основному переслідують ті ж цілі, що полягають у забезпечені ефективного користування землею для сільськогосподарського товаровиробництва та уникненні надмірної концентрації земельної власності, зокрема, у руках економічних гравців, не залучених до місцевого сільського життя та фермерства.

Проте це дослідження показує, що органи влади у цих країнах мають у своєму розпорядженні широкий вибір інших законодавчих інструментів, які, як вбачається, належним чином слугують цим цілям без необхідності вдаватися до повної заборони на продаж (див.

пункти 47-54).» [виділення додане].

Здається, більше особливо коментувати щодо даного «фейку» у статті п.

Олексіюка тут немає чого.

⃠ Щодо «фейку № 3» (про більш ефективне ведення господарства власником землі порівняно з орендарем).

У наступній частині своєї статті автор зазначає про помилковість тези, за якою власники використовують свої земельні ділянки більш ефективно, ніж орендарі.

При цьому на підтвердження своєї думки автор наводить приклад найбільших виробників с/г продукції в ЄС – Франції та Німеччини, в яких переважна більшість земель с/г призначення (90 % і 60 % відповідно) знаходиться в оренді.

Тут на думку спадає лише паралель з іншим анекдотом про невдаху-дослідника, який, відірвавши лапи таргану, приходить до висновку про те, що без ніг тарган не чує (адже він перестає тікати, реагуючи на шум).

Насправді, таргани чують не ногами.

А секрет успішності Франції та Німеччини – зовсім не у відсотку орендованих земель.

Статистичне порівняння доречне було б у випадку, коли можна було б порівняти дві аналогічні ситуації, де за всіх інших рівних умов різниця була б лише у правовому титулі, на якому використовуються земельні ділянки.

Але без такого порівняння цілком можна обійтися, адже те, що власник зазвичай ставиться до своєї земельної ділянки більш ощадливо, ніж орендар - очевидно.

Це людська природа.

Ніхто з доброї волі не продасть своє майно, щоб потім взяти його в оренду – якщо тільки не змушений зробити це під тиском життєвих обставин.

Якщо п.

Олексіюк бажає спростувати цю тезу, йому достатньо буде навести кілька зворотних прикладів зі свого власного життя.

⃠ Щодо «фейку № 4» (про збільшення ціни землі у разі її оборотності).

Теза про залежність ціни на земельну ділянку від її оборотності викликає певний подив.

Незрозуміло, з ким веде дискусію автор, адже зазвичай вважається, що позитивно на ціну майна (а також на ставку оренди щодо цього майна) впливає зовсім не кількість перепродажів та інших відчужень (з тексту зрозуміло, що саме так розуміє автор поняття «оборотність»), а можливість відчуження (тобто «оборотоздатність» в усталеному розумінні).

Тому приклади таких країн як Ірландія, Англія, Німеччина, в яких оборотність середньостатистичної земельної ділянки вкрай мала, є зовсім недоречними.

Адже важливо не те, скільки разів ділянка відчужувалася, а те, чи має власник можливість земельною ділянкою розпорядитися – а в названих країнах така можливість є, і землі сільськогосподарського призначення є оборотоздатними.

На відміну від України.

Щодо фейку № 5 (про прихід інвестицій).

Фрагмент статті.

«Дешеві (іноді під нульову ставку) європейські гроші чекають відкриття українського ринку землі, деякі для того, щоб скупити, агрегувати та продати дорожче, інші — купити в агрегаторів і довго отримувати пасивний дохід від оренди, виводячи його з України, — те, проти чого існують обмеження в усіх країнах ЄС».

Отже, суть думки автора: скасування мораторію - це не прихід інвестицій, а навпаки, їх відтік.

Загалом, дивно спростовувати «фейк про прихід інвестицій» твердженням про те, що «європейські гроші чекають відкриття українського ринку землі, для того, щоб скупити».

Цікаво було б дізнатися, за яким критерієм придбання нерухомості автор не вважає інвестицією.

Втім, чинне законодавство (статті 22, 81, 82 Земельного кодексу України) в принципі звільняє нас від необхідності серйозно обговорювати змальовану автором апокаліптичну картину про скупівлю іноземцями мільйонів гектарів сільськогосподарських угідь в Україні – таке придбання на сьогодні заборонене, і саме по собі зняття мораторію нічого у цьому відношенні не змінить.

Щодо «фейку № 6» (про священність і справедливість права пайовиків на землю і незаконність його обмеження).

Чергова згадка рішення ЄСПЛ подана автором знову з перекрученим контекстом:.

Фрагмент статті:.

«Коли заходить мова про несправедливість обмеження права розпоряджатися безоплатно отриманими землями, слід згадати, що майже всі пайовики добровільно, за заявою, одержали у власність землі вже з таким обмеженням, знаючи про нього.

Про це згадує й ЄСПЛ у своєму рішенні».

Якщо звернутися до першоджерела, то п.

86 та п.

88 вказаного рішення, де згадується «добровільність набуття» – це стислий опис правової позиції Уряду України, який нічого кращого, ніж “бачили очі, що руки брали” для обґрунтування своїх доводів законності існування мораторію, не навів.

При цьому суд цей аргумент уряду, як бачимо, не сприйняв.

Твердження, що озвучене, є не лише неналежним, але і неправдивим по суті.

«Майже всі пайовики» насправді отримали права на земельну частку (пай), яка потім лише реалізувалася шляхом виділення землі в натурі, ДО запровадження мораторію, що вперше було зроблено Законом України Про угоди щодо відчуження земельної частки (паю)» від 18.01.2001.

Фрагмент статті:.

«Право на безоплатно отриману землю членами колгоспів ніяк не може бути більш справедливим, ніж право нащадків людей, у яких цю землю експропріювали внаслідок колективізації».

Можна було б якось зрозуміти автора, якби він справді пропонував замість паювання земель сільськогосподарського призначення повернути їх тим, у кого ці землі були вилучені під час насильницької колективізації – чи то у 20-30 роки минулого століття, чи то під час подій 1939 року.

Або можна піти ще далі, і поставити питання про відновлення історичної справедливості, порушеної під час закріпачення селян – чи то у складі Російської імперії, чи то під владою Речі Посполитої.

Але автор таких пропозицій не робить.

Напевно, це не дивно – навряд чи сьогодні, по спливу сторіччя після відповідних подій, хтось серйозно може розглядати таку пропозицію.

Тому аргументи за «фейком 6» також некоректні.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Кремль предупредил три мировые столицы: готовит сокрушительный удар возмездия
Comments UA
2024-05-03T12:51:15Z
Залужный прервал молчание. ФОТО
Новости Украины
2024-05-05T04:54:41Z
Путин выставил в Москве трофейную технику Запада: как реагируют в мире
Comments UA
2024-05-05T17:21:53Z
Слишком много возмущалась. Россия отказала в гражданстве известной пропагандистке
Comments UA
2024-05-04T15:36:04Z
Сын Тягнибока получил ранения на фронте
TSN
2024-05-05T21:45:16Z
Си Цзиньпин будет работать с Парижем для "разрешения украинского кризиса" - СМИ
Корреспондент
2024-05-05T20:57:15Z
Некоторые западные страны проигнорируют инаугурацию Путина: кто уже отказался
Telegraf
2024-05-05T15:51:09Z
Посол США объяснила запрет бить по территории России
Корреспондент
2024-05-03T22:22:45Z
В ЕС ответили, в каких границах Украина войдет в объединение
TSN
2024-05-03T17:36:32Z
Часть пенсий уже пересчитали: кто получит новые размеры выплат с 1 мая
Обозреватель
2024-05-03T21:28:09Z
Тарифы на газ с 1 мая: опубликована стоимость кубометра
Обозреватель
2024-05-02T22:52:58Z
Кредиторы Украины требуют вернуть долги – WSJ
Обозреватель
2024-05-05T11:16:47Z
Цифра удивит: сколько можно было бы заработать, если пять лет назад купить на $1 тыс. золото
Обозреватель
2024-05-04T01:14:24Z
Коммуналка в Украине вырастет еще сильнее: что подорожает быстрее
Обозреватель
2024-05-05T22:31:46Z
Без документов начнут забирать землю: что нужно оформить украинцам
Обозреватель
2024-05-05T21:28:25Z
В Минэнерго объяснили атаки россиян на энергосистему Украины весной
Корреспондент
2024-05-05T02:33:22Z
ПриватБанк заблокировал карту клиентки: названа причина, по которой ограничат счет любого
Обозреватель
2024-05-04T06:43:07Z
Упаковка по 80 грн: в Украине супермаркеты изменили цены на сахар, сливочное масло и постное
Знай
2024-05-04T04:06:51Z
Бойцы ВСУ показали штурм и захват оккупантов в плен – мощные кадры
TSN
2024-05-05T13:36:05Z
"Россияне активизировались накануне 9 мая": в ВСУ рассказали, какие города под угрозой
TSN
2024-05-04T16:27:49Z
Россия атакует Украину ударными БпЛА: карта тревог
TSN
2024-05-05T21:21:31Z
Курские «бабулечки» что-то «неестественное» подмешали в паски для военных РФ: подробности от Z-патриотов
Новости Украины
2024-05-05T18:42:17Z
Россияне ударили по объектам энергетики Сумской области
Корреспондент
2024-05-05T22:30:58Z
В городе Сумы раздались взрывы, город частично без света, воды
Корреспондент
2024-05-05T21:57:22Z
Не знали, что прилетят ATACMS : сотни российских военных собрались на открытой местности, — Forbes
Фокус
2024-05-03T06:57:55Z
"Без соседей": в Карпатах дом продают за $8,8 тысячи, как выглядит жилье в лесу
Обозреватель
2024-05-04T22:55:10Z
До последнего пытался спасти раненых: на фронте погиб волонтер и доброволец Эдуард Хатмуллин. Фото
Обозреватель
2024-05-05T20:28:48Z
Украинцам кардинально изменят правила оплаты коммуналки: к чему готовиться
Знай
2024-05-04T10:31:14Z
Бесплатный проезд для всех: украинцам отменят плату за коммунальный транспорт
Знай
2024-05-05T20:12:57Z
Заместитель Умерова начал подписывать приказы как исполняющий обязанности министра обороны
UAToday
2024-05-04T03:42:57Z
"Никого никуда не сажают": оккупанты обсуждают дезертирство из армии РФ. Перехват
Обозреватель
2024-05-05T20:01:40Z
С Поливальным понедельником! Самые лучшие поздравления для близких и друзей
Апостроф
2024-05-05T22:15:26Z
Светлая неделя: традиции и запреты
ZN UA
2024-05-05T21:31:35Z
Страстная суббота: что нужно делать в этот день
ZN UA
2024-05-03T21:31:56Z
Украинцы ломятся в ТЦК перед принятием нового закона о мобилизации: но добровольцами "почти не пахнет"
Знай
2024-05-03T06:36:14Z
Праздник 3 мая: что нельзя делать сегодня в Страстную пятницу
Telegraf
2024-05-03T03:33:00Z
Активность вражеских беспилотников и взрывы в Харькове: главные новости ночи 4 мая 2024 года
TSN
2024-05-04T03:33:19Z
В РФ за сутки намело полутораметровые сугробы, на федеральной трассе 30-километровый затор. ВИДЕО
Новости Украины
2024-05-05T13:24:30Z
В Киеве на Троещине приготовление еды на Пасху едва не привело к трагедии. Подробности и фото
Обозреватель
2024-05-04T13:52:30Z
"Россия в огне": в Москве загорелся склад и автосервис. ВИДЕО
Новости Украины
2024-05-04T16:12:49Z
ГУР подтвердило, что в Бердянске ликвидировали организатора пыточной
UAToday
2024-05-05T18:51:17Z
Номер заблокирован, кредит оформлен: искусные мошенники набрали денег на ничего не подозревавшего мужчину
Знай
2024-05-05T18:06:35Z
Берлин в токсичном дыме: горит завод компании, производящей ПВО Iris-T
Telegraf
2024-05-03T15:55:48Z
Уронили КАБ на дом: в Белгороде упала бомба, которую ВС РФ запустили по Харькову
Фокус
2024-05-04T14:18:13Z
Мощный пожар на заводе в Берлине: появилось важное уточнение
Апостроф
2024-05-03T14:09:57Z
Жена футболиста сборной Украины разделась топлес на Сейшелах и поразила формами. Фото
Обозреватель
2024-05-05T18:01:17Z
"Ты дерьмо Ярмоленко". Стадион в Лондоне устроил обструкцию Мудрику. "Челси" отомстил за украинца. Видео
Обозреватель
2024-05-05T15:58:26Z
Сауль Альварес с нокдауном разбил соперника и защитил звание абсолютного чемпиона мира
TSN
2024-05-05T08:36:26Z
Тренер "Реала" принял новое решение по вратарю сборной Украины
Обозреватель
2024-05-03T07:34:07Z
Валенсія з Яремчуком поступилася Алавесу
Football.ua
2024-05-05T18:43:30Z
"Байер" смял соперника в Бундеслиге и продлил свою рекордную беспроигрышную серию
TSN
2024-05-05T18:33:12Z
Тренер "Реала" озвучил вердикт вратарю сборной Украины перед матчем с "Баварией"
Обозреватель
2024-05-03T12:43:30Z
Футбольная команда с женщинами в составе вышла на матч полностью голой. Фотофакт
Обозреватель
2024-05-05T19:52:09Z
"Дженоа" без Малиновского на последних минутах избежала поражения в "перестрелке" с "Миланом"
TSN
2024-05-05T19:21:59Z
Будьте внимательны на дороге: популярная ошибка может стоить вам 8500 гривен
Знай
2024-05-05T03:21:25Z
Никогда так не поступайте: что запрещено оставлять в машине в жару
Апостроф
2024-05-04T23:18:47Z
Как четверть века выпускали «танцующие» автомобили
AutoCentre
2024-05-03T19:13:32Z
В Киеве замечена редкая Subaru Impreza
AutoCentre
2024-05-05T11:07:29Z
Культовый DeLorean из «Назад в будущее» возвращают в производство
AutoCentre
2024-05-05T15:13:47Z
Лучшие электрокары 2024 года: рейтинг, заслуживающий внимания
Обозреватель
2024-05-05T14:01:19Z
Каким был первый немецко-испанский автомобиль
AutoCentre
2024-05-04T15:16:45Z
Выпущена почтовая марка с Бертой Бенц и первым автомобилем
AutoCentre
2024-05-03T18:25:58Z
Toyota показала улучшенный дешевый внедорожник и назвала его цену
Обозреватель
2024-05-03T04:10:05Z
До какого процента нельзя разряжать свой телефон: почти все ошибаются
Telegraf
2024-05-05T17:57:31Z
Больше не выманят деньги: как проверить, что сайт, банковская карта или мобильный номер являются мошенническими
Знай
2024-05-05T04:21:21Z
Как правильно полностью удалять сообщения в Telegram: есть два простых способа
Политека
2024-05-05T20:01:43Z
Загадывайте желание: над Землей пройдет один из сильнейших звездопадов XXI века
Апостроф
2024-05-04T09:21:26Z
На Солнце зафиксировали две мощные вспышки: когда на Земле почувствуют последствия
Обозреватель
2024-05-05T22:07:59Z
Постоянная нехватка внутренней памяти на смартфоне: как быстро решить проблему
Политека
2024-05-05T17:46:21Z
Таропрогноз на 4 мая 2024: выберите карту и узнайте, что Вас ждет в субботу
Telegraf
2024-05-03T18:21:08Z
Обнаружен новый вид пауков
ZN UA
2024-05-04T05:29:04Z
Связывались с богами через треснувшее зеркало: что скрывают надписи майя
Фокус
2024-05-03T17:36:32Z
Почему так воняет в "панельках" в квартирах - главные причины невыносимого запаха, от которого не скрыться
Знай
2024-05-05T02:51:55Z
Сколько можно хранить вареные яйца: названо точное время
Comments UA
2024-05-05T08:06:37Z
Защитят ваш дом от зла и нечисти: популярные ритуалы и приметы
Апостроф
2024-05-05T20:12:03Z
Картошка в сметане, как молодая: приготовьте, пока не начался сезон
Обозреватель
2024-05-05T19:04:04Z
День ангела 6 мая: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2024-05-05T21:21:32Z
Они отважатся на этот шаг: топ-5 знаков Зодиака, которые изменят профессию в мае
Апостроф
2024-05-05T20:21:46Z
Это сало съедят не дождавшись борща: как его запечь с чесноком и специями
Telegraf
2024-05-04T09:18:45Z
Всего одно растение избавит от всех слизней и сорняков на даче: удачный лайфхак
Telegraf
2024-05-04T17:45:05Z
Наши бабушки пекли паски именно так: проверенный рецепт, который точно получится
Telegraf
2024-05-04T03:12:07Z
Свадьба года: бракосочетание миллиардера Умара Камани и модели Нады Адель стоила 20 млн фунтов
Фокус
2024-05-05T15:30:06Z
Мария Яремчук беременна? В сети появилось видео пропавшей певицы, а инсайдеры предположили, кто может быть отцом
Обозреватель
2024-05-04T06:53:20Z
Опухла и изменилась до неузнаваемости: Анна Тринчер показала искалеченное лицо - "Есть невозможно, смотреть на себя невозможно"
Знай
2024-05-03T19:51:28Z
Владимир Остапчук оказался под капельницами
TSN
2024-05-03T17:03:07Z
У российской телеведущей из-за ботокса потек глаз
Comments UA
2024-05-05T20:45:53Z
"Сын" Олега Винника отрекся от уехавшего за границу артиста
Comments UA
2024-05-05T19:18:22Z
"Это незаконно": полуобнаженная Тина Кароль без нижнего белья похвасталась соблазнительными изгибами
Знай
2024-05-05T03:51:53Z
Роскошный дом Мэттью Перри, который актер приобрел за 4 месяца до смерти, снова выставили на продажу. Фото
Обозреватель
2024-05-05T15:16:46Z
Любовный треугольник. Обзор эротической спортивной драмы "Соперники" с Зендаей
Фокус
2024-05-04T11:15:48Z
Кто не должен идти в ТЦК с 18 мая: с какими болезнями не мобилизуют
UAToday
2024-05-05T18:51:05Z
Опаснее тревоги и печали: ученые узнали, как чувство гнева повреждает наше сердце
Фокус
2024-05-05T11:27:38Z
Почему выпадает очень много волос: врачи объяснили, какого витамина не хватает организму
TSN
2024-05-05T14:33:31Z
Как избавиться от плесени на стенах: существует простой рецепт
Апостроф
2024-05-04T11:12:55Z
Необычные способы просить помощи: физиотерапевт рассказала о 5 "языках" стресса
Фокус
2024-05-05T19:03:01Z
Новая опасность диабета: заболевание может повышать риск развития рака
Фокус
2024-05-05T16:42:40Z
Ваши дети в опасности, если вы их моете мылом: доктор Комаровский предупредил родителей
Знай
2024-05-04T18:21:21Z
Без лишней драмы: 10 психологических лайфхаков, чтобы легче переживать потрясения и стресс
Marie Claire
2024-05-04T13:01:18Z
Зарубежные врачи отказали: в Украине кардиохирурги спасли жизнь 5-летнему мальчику
Telegraf
2024-05-03T13:36:42Z