MY.UAНовини
Телеміст «Формула Донбасу»: між капітуляцією і миром
Телеміст «Формула Донбасу»: між капітуляцією і миром

Телеміст «Формула Донбасу»: між капітуляцією і миром

Телеміст «Формула Донбасу» провели 14 жовтня «Громадське телебачення» з Києва, суспільний телеканал «UA: Донбас» із Сєвєродонецька і «Громадське ТБ Донбасу» зі Слов’янська.

Також його транслювали «Громадське радіо» та суспільні радіостанції «Пульс» і «Голос Донбасу».

Анонсувалося, що у програми буде три блоки: політичний, безпековий і гуманітарний.

Проте насправді все обговорення крутилося довкола «формули Штайнмаєра» та розведення військ на лінії фронту.

Дві з половиною години гості у студіях та опитані люди на вулицях із перемінним успіхом хиталися від зради (капітуляції) до перемоги (миру).

Формула розбрату.

На початку телемосту в Анастасії Станко (модерувала дискусію в Києві) було нелегке завдання: за дві з половиною хвилини розповісти про підводні камені «формули».

Журналістка дуже швидко повідомила, що стосується вона виборів на окремих територіях Донбасу й особливого статусу ОРДЛО.

Спочатку такий статус буде тимчасовим, але перейде на постійну основу, якщо вибори на тих територіях ОБСЄ визнає в цілому демократичними.

Також вона перелічила основні норми тимчасового закону про особливий статус ОРДЛО, який припиняє діяти 31 грудня 2019 року.

Проте глядачам і слухачам вирішили детально не пояснювати, які можуть бути ризики і виклики від погодженої «формули» та що собою являє розведення військ.

А про це ж і мали дискутувати (та інколи маніпулювати) всі гості трьох студій, тому охочим щось винести корисне з дискусій довелося розбиратися на ходу.

Обговорення між різними студіями рідко доповнювали одне одного, хіба що гості у Сєвєродонецьку та Слов’янську детальніше розповіли «киянам» про ситуацію на лінії фронту та у Станиці Луганській, де вже розвели війська.

У київській студії дискусія була доволі жвавою, а Анастасія Станко часто виправляла чи уточнювала тези спікерів.

Ведучі в інших студіях — Максим Бондарєв та Олексій Мацука — такої зухвалості собі не дозволяли, а дарма.

У Києві Марина Бардіна, депутатка від «Слуги народу», дотримувалася «лінії партії» і казала, що для ЗЕдепутатів дуже важлива «безпекова складова», демократичні вибори й робота на територіях ОРДЛО українського законодавства.

Вона підкреслювала, що погодження «формули» було умовою для проведення подальших переговорів у нормандському форматі.

На цьому наголосив і Юрій Костюк, заступник керівника Офісу президента, який згодом підключився до розмови по телефону.

Їм опонував Роман Безсмертний, експредставник України у мінській підгрупі, який регулярно критикує «формулу», і цей ефір не став винятком.

Політик казав, що в нинішньому протистоянні з Росією «дуже важливий фактор сили».

На його думку, «процедура політичної стабілізації має йти після розведення військ, демілітаризації і демобілізації», а не навпаки.

«Про повернення Криму мова вже не йде, а Донбас планують повернути на російських умовах», — казала Олександра Дворецька, членкиня правління «Восток-SOS».

Зрештою, Олексій Гарань, експерт Фонду демократичних ініціатив ім.

Ілька Кучеріва, поділився цифрами соціологічного опитування серед виборців «Слуги народу» щодо окремих пунктів «формули» (опитування за червень).

Приміром, проведення виборів на умовах бойовиків 68 % опитаних вважає неприйнятним, а закріплення в Конституції особливого статусу ОРДЛО неприйнятним назвали 48 %.

Водночас пан Гарань заявив, що «соціологічна думка також показує можливості для компромісів».

Ведуча намагалася з’ясувати, які це можливості, натомість експерт заявив, що вважає тези погодженої «формули» поступками Росії, але «можливо, вдасться її переграти».

Підсумовуючи: представники влади ще раз чітко дали зрозуміти, нащо була погоджена «формула» — це шлях до майбутніх переговорів щодо врегулювання конфлікту.

Критиків здебільшого турбували деталі домовленостей і їхня невизначеність.

Анастасія Станко намагалася виводити обговорення в конструктивне русло, але воно все одно скочувалося до лютого суб’єктивізму й конспірологічних прогнозів.

У ширшому контексті про перспективи нинішніх домовленостей дискутували лише в київській студії.

Сєверодонецьк та Слов’янськ здебільшого звітували про поточний стан на лінії зіткнення й настрої жителів Донбасу.

Наріжне розведення.

Тема розведення військ, мабуть, єдине, що проходило наскрізною лінією через всю програму.

Не раз і не два різні спікери пригадували досвід із розведенням військ 2016 року, коли українська сторона виконала свої зобов’язання, а інша — ні.

«Що захистить лінію і не дасть їм просуватися у бік підконтрольної Україні території? Ми знаємо, скільки разів були порушені домовленості», — казала Олександра Дворецька.

Розведення зараз відбувається лише у трьох пробних зонах (Станиця Луганська, Золоте й Петрівське), де переважно поля та розбиті будинки, пояснювала Станко.

Але таке пояснення мало кого зупиняло й надалі з недовірою обурюватися подібними діями української влади.

«Зараз бачу два погляди серед місцевого населення: страх капітуляції, який часто виникає через проблеми комунікації, в тому числі зі сторони влади.

Друга точка зору — втома від війни, і є думка, що готові на все, аби тільки не було війни… З моменту російської агресії ніякої дієвої платформи для комунікації на території Донецької області не з’явилося», — у слов’янській студії розповів журналіст Андрій Романенко, який нині живе у Краматорську.

«Після розведення сил у сірій зоні буде 122 будинки.

Поліція нікуди не піде.

У Станиці Луганській навіть після розведення військ є поліція і був відкритий новий підрозділ», — у сєвєродонецькій студії сказав Денис Зайцев, начальник управління превентивної діяльності ГУ Нацполіції в Луганській області.

Вибилася з таких лаконічних інформативних виступів лише промова екснародної депутатки Тетяни Чорновол (представляла «Європейську солідарність»), яка опинилася у Слов’янську та почала клеймити нинішню владу «партією капітуляції».

Після декількох годин обговорення та моторошного нагнітання щодо умов розведення військ з усіх гостей чітко пояснити, навіщо взагалі потрібне розведення військ, зміг Енріке Менендес — голова аналітичного центру «Донбаський інститут регіональної політики».

«Ідея створення трьох пілотних зон безпеки з’явилась у ОБСЄ у 2016 році, щоб сформувати мінімальну довіру в обох сторін.

Тобто військові розуміють, що на довгій лінії фронту у 290 км у нас є 6-7 точок, в яких позиції перебувають так близько, що відійти, не здавши стратегічну облаштовану висоту, неможливо.

Тому обрані саме ці три зони, де має відбутися синхронне розведення, яке зобов’язане контролюватися ОБСЄ.

Генштаб і штаб ООС заявили, що коли вони не побачать відведення сил противника, то повернуть війська на позиції.

Перший крок зробили у Станиці Луганській і вдалося досягти того, що не могли зробити п’ять років», — сказав він.

Якщо така взаємодія буде й надалі успішною, на думку пана Менендеса, це може допомогти перенести такий досвід на інші зони безпеки і зрештою виконати безпековий елемент домовленостей у Мінську по всій лінії фронту Це має створити платформу для мирного урегулювання.

Хоча сам він вірить у мирний сценарій лише під егідою миротворців ООН.

«Ніхто, крім української сторони, про миротворців не згадує», — зауважила у відповідь Анастасія Станко.

«Голос Донецька й Луганська».

У трьох студій була «своя атмосфера» і не було чітко прописаного сценарію, за яким вони б одне одного доповнювали.

Ба більше: їхні слоти ще й періодично перебивалися включеннями з вулиць різних міст (Золоте, Слов’янськ, Львів, Київ) та записаними відгуками мешканок Луганська й Донецька.

Окрім Золотого, де про місцеву ситуацію розповів радник голови Луганської облдержадміністрації Олексій Бабченко, слово мали випадкові перехожі.

Вони ділилися своїми враженнями щодо можливого розведення військ.

Жителі прифронтових територій сказали, що побоюються такого кроку, а у Львові жінка заявила: «Треба їх залишити самих, а всі, хто хоче переїхати в Україну, хай переїжджають».

Голова ГО «Громадське телебачення» Наталка Гуменюк включалася з акції «Ні капітуляції» у Києві: «Хлопці, з якими спілкувалася, не хочуть розведення військ… Для багатьох, хто тут зібрався, перемога є важливішою за мир.

Мені вдалося з багатьма людьми поспілкуватися».

Тетяна Носач із Донецька розповіла: «У магазині вже чую, що вже йде обговорення про включення “республік” у склад України».

А Олена Кузнецова з Луганська сказала, що ті, з ким вона спілкується, «дуже чекають розведення військ».

«Мені здається, що це найцінніша частина ефіру.

Ми почули голос Донецька й Луганська, який каже: “Ми хочемо миру”.

Там починають говорити про мир з Україною», — раптом заявила Анастасія Станко.

Хоча ми не «чули голос Донецька й Луганська», це був голос лише двох жінок звідти.

Таке узагальнення — маніпуляція.

Чи можна так «почути голос» Маріуполя чи Львова? Ні.

Якщо вже був задум показати, що відчувають українці в різних містах на таку дражливу політичну тему, то опісля слід, навпаки, наголошувати на тому, що це думка окремих людей, а не цілого міста.

У самих учасників телемосту не склалося враження, що вони почули одне одного.

Під кінець програми Сергій Шакун, екскерівник Попаснянської районної військово-цивільної адміністрації, навіть обурився, що «столиці не хочеться чути інші території», та іронічно додав: «Мабуть, там набагато більше втомилися від війни, ніж у нас».

Підсумовуючи: телемосту вкрай бракувало взаємодії між спікерами різних студій та чіткого сценарію розмови.

Також дуже віталися б повторювані протягом телемосту короткі сюжети про суть «Формули Штайнмаєра» й умови розведення військ.

Мабуть, організатори намагалися представити якомога більше різних точок зору.

Утім кількість спікерів у цьому випадку не зробили дискусію якіснішою.

У підсумку вийшов вінегрет, де глядачам і слухачам запропонували самостійно вибрати шматки тем, опрацювати це все і спробувати розібратися.

Хоча треба віддати належне: метою заявляли «дати українцям почути одне одного».

Представлені були різні позиції: від волонтерів та військових до політиків та експертів.

Можливо, за більш чіткої модерації і взаємодії студій це був би справді цікавий медіапродукт.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Самотність визнана серйозною загрозою здоров'ю. ВООЗ назвала промовисті дані
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T08:21:03Z
Жила з відчуттям кому в горлі: у Львові прооперували жінку з рідкісною патологією
24tv
2025-07-04T08:15:27Z
ВООЗ рекомендує усім країнам значно підняти ціни на деякі продукти
24tv
2025-07-04T07:54:15Z
Будьте уважні; як часто насправді потрібно мити волосся
24tv
2025-07-04T07:00:21Z
Щодня новий смак: ідеї смузі, які варто спробувати цього літа
Gazeta UA
2025-07-04T06:48:58Z
Кавун, калій та спеції: як позбутися набряків та вивести зайву рідену з тіла
Знай
2025-07-04T05:51:24Z
Навіть важко дихати: як пережити аномальну спеку
24tv
2025-07-04T04:33:45Z
Штучний інтелект прогнозує ризик раптової серцевої смерті з точністю до 90%
InternetUA
2025-07-04T04:01:36Z
Черговий перегляд програми з МВФ перенесено: в Фонді назвали причину
ZN UA
2025-07-04T08:22:34Z
Пенсіонерам доплатять по 5 тис. грн: хто може отримати надбавки
Фокус
2025-07-04T08:21:24Z
Розкриття банківської таємниці – неминуче: у Мінфіні дали роз'яснення
24tv
2025-07-04T08:15:44Z
Самозайняті вже сплатили майже 300 млн грн податків у 2025 році
AIN
2025-07-04T07:42:38Z
Не все так просто: чому загинув віцепрезидент "Транснєфті"
24tv
2025-07-04T07:39:27Z
На програму компенсації за сільгосптехніку виділили ще 700 млн грн
AgroPortal
2025-07-04T07:30:15Z
Популярний смаколик заборонили до перевезення в літаках: у чому причина
24tv
2025-07-04T07:27:54Z
Україна отримала дев’ятий транш кредиту МВФ - 500 млн доларів - гроші підуть на покриття бюджетних потреб
Известия Киев
2025-07-04T07:27:34Z
У компанії DIM відсторонили дівчину Дар'ю, яка внесла заставу 44 млн гривень за віцепрем'єра Чернишова
Комсомольская правда
2025-07-04T07:25:36Z
Міністр оборони Саудівської Аравії таємно зустрівся з Трампом
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T08:27:41Z
Критично важлива: в ISW пояснили значення військової допомоги від США
24tv
2025-07-04T08:27:34Z
Російський удар по Києву пошкодив консульський відділ посольства Польщі
Европейская правда
2025-07-04T08:25:35Z
Нідерланди звинувачують Росію у масовому використанні хімзброї проти України
Европейская правда
2025-07-04T08:24:39Z
Сенатори-демократи розслідують бездіяльність Трампа щодо санкцій проти Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T08:24:18Z
Володимир Зеленський під час візиту до Данії відвідав урочисту вечерю Фредеріка Х та королеви Мері
Комсомольская правда
2025-07-04T08:22:15Z
Сьогодні відбудеться I саміт ЄС-Молдова
УкраинФорм
2025-07-04T08:21:51Z
Макрон прагне якнайшвидшого укладення торгівельної угоди між ЄС і США
24tv
2025-07-04T08:21:14Z
У Нідерландах ухвалили проєкти, які посилюють заходи щодо шукачів притулку
Европейская правда
2025-07-04T08:21:01Z
Навчання "Сі Бриз 2025": які завдання для українських кораблів
Хвиля
2025-07-04T08:21:55Z
27-річна донька Гонгадзе виходить заміж за іноземця: який вигляд мають наречені
TSN
2025-07-04T08:18:41Z
Неспокійна ніч у Росії: дрони уразили Азовський оптико-механічний завод
24tv
2025-07-04T08:18:17Z
Розкриті технічні характеристики американських радіолокаційних станцій AN/TPS-80 G/ATOR
InternetUA
2025-07-04T08:16:25Z
Я не просто дівчинка в армії, я – боєць, – інтерв'ю з "Анакондою", 21-річною операторкою дронів
24tv
2025-07-04T08:06:21Z
СБС прозвітували про результати за червень: уражений кожен четвертий ворог, кожна п'ята ціль
24tv
2025-07-04T08:06:12Z
Грошова допомога для пенсіонерів у Дніпропетровській області: можна отримати більше 10 тисяч, реєстрація триватиме лише день
Политека
2025-07-04T08:00:48Z
Неякісні шоломи на ₴36 мільйонів: командира військової частини засудили до п'яти років
УкраинФорм
2025-07-04T08:00:19Z
Зростання вартості винищувачів F-35 американського виробництва викликала критику Швейцарії
InternetUA
2025-07-04T07:58:19Z
Ці квіти не можна тримати в домі: справжній магніт для нещасть
24tv
2025-07-04T08:21:57Z
Як відновити чорний колір речей, які вигоріли: лайфхаки, які вразять
24tv
2025-07-04T08:06:37Z
4 причини, чому каламутніє розсіл в огірках: як уникнути такої проблеми
GlavRed
2025-07-04T07:27:15Z
Ця країна Європи дешевша за Іспанію та Грецію, і тут чудові пляжі та неймовірні гори
24tv
2025-07-04T07:21:12Z
5 ідеальних методів прискорення росту помідорів: зберете небачений урожай
24tv
2025-07-04T06:57:56Z
Посадіть моркву в липні і зберіть пізній урожай: як правильно сіяти та доглядати овоч
Telegraf
2025-07-04T06:30:37Z
Скільки не готуйте — її завжди буде мало: рецепт надсмачної намазки з кабачків
Telegraf
2025-07-04T06:15:57Z
2 знаки зодіаку, які вже в липні зіткнуться з гіркою правдою
24tv
2025-07-04T06:15:31Z
Захват – у кожній ложечці: десерт з полуницею та бананом без борошна та цукру
24tv
2025-07-04T05:48:24Z
У Києві - високий рівень забруднення повітря після російської атаки
УкраинФорм
2025-07-04T08:21:28Z
Росія вдарила по Краматорську: є поранені, на місці працюють рятувальники
24tv
2025-07-04T08:15:15Z
Росія вперше використала Маріупольський порт для військових вантажів: що ввезли
24tv
2025-07-04T08:12:51Z
У Києві дуже забруднене повітря: влада звернулася до мешканців
TSN
2025-07-04T08:03:42Z
Повітряна атака на Київ: пошкоджені понад 20 локацій
УкраинФорм
2025-07-04T08:00:54Z
Пекельна ніч у столиці: влучання в 8 районах, уламки в 33, 14 осіб у лікарнях
360ua.news
2025-07-04T07:57:30Z
Після обстрілу Києва громадський транспорт змінив маршрути: на вулицях сильні затори
Фокус
2025-07-04T07:51:55Z
У КМДА запевняють, що рівень забрудненості повітря у столиці низький
УкраинФорм
2025-07-04T07:46:54Z
Будівництво військового цвинтаря під Києвом дісталося одеській компанії з кримінальним «шлейфом»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T07:36:05Z
У справі побиття Тоні Матвієнко виплили нові деталі: є підозра, що співачка почала першою
Фокус
2025-07-04T08:24:37Z
У Вільнюсі відбувся концерт українських фольклорних колективів «Дружба» та «Веснянка»
УкраинФорм
2025-07-04T08:24:03Z
"І знову страшна ніч": Ектор, Добринін, Сумська та інші зірки відреагували на обстріл Києва
24tv
2025-07-04T08:00:37Z
Автор «Гри в кальмара» розкрив альтернативний фінал шоу — здається, було краще
ITC
2025-07-04T07:58:27Z
Від інженерів до економістів: які професії опанували популярні українські актори
24tv
2025-07-04T07:54:52Z
Не хоче з ними говорити: Павло Зібров викреслив зі свого життя Потапа і Олега Винника
Фокус
2025-07-04T07:30:25Z
"Син зрадів": Притула розказав про розлучення з першою дружиною, яка народила йому дитину
Фокус
2025-07-04T07:30:22Z
Олена Тополя зізналася, які пластичні операції зробила: Я планувала давно
Комсомольская правда
2025-07-04T07:25:50Z
Маша Єфросиніна розповіла, чому відмовилася від подарованого їй цуценяти
Комсомольская правда
2025-07-04T07:25:21Z
Атака на будівлі ТЦК у Полтаві: оновлено дані щодо постраждалих
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T08:24:11Z
Віцепрезидент російської «Транснефти» загинув, випавши з вікна - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-04T08:21:11Z
Рецидивіст із Чернігівського СІЗО організував викрадення колекції монет
Украина Криминальная
2025-07-04T08:15:20Z
На Львівщині 13-річний хлопець потрапив до реанімації через укус змії
Комсомольская правда
2025-07-04T08:10:03Z
Ворожими ударами пошкоджені сортувальне депо та кілька відділень «Нової пошти»
УкраинФорм
2025-07-04T08:09:57Z
У лікарні на Закарпатті викрили схему вимагання хабарів від військовозобов’язаних за встановлення інвалідності
Украина Криминальная
2025-07-04T08:06:46Z
У Фінляндії чоловік із ножем напав на людей: є поранені
Европейская правда
2025-07-04T08:03:45Z
Київ пережив наймасштабнішу атаку: чому частина БПЛА прорвала захист
TSN
2025-07-04T08:03:13Z
На Полтавщині внаслідок падіння уламків безпілотника є травмовані
УкраинФорм
2025-07-04T08:03:00Z
Тисячі машин, які купили росіяни протягом трьох років, виявились краденими в США
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T08:12:11Z
Volkswagen тестує гібридного наступника Passat
AutoCentre
2025-07-04T08:04:05Z
Росія стала притулком для крадених авто в Америці
ZN UA
2025-07-04T07:12:53Z
В Україні обвалився ринок комерційних автомобілів: статистика
AutoCentre
2025-07-04T07:03:40Z
Alpine показала ралійний хот-хетч за $70 000
AutoCentre
2025-07-04T07:03:36Z
Відомий автомеханік розповів, про що може свідчити стукіт під час перемикання передачі
Gazeta UA
2025-07-04T04:36:45Z
Якщо ці 10 знаків на панелі змушують вас панікувати – припиніть: а ось як треба діяти
24tv
2025-07-04T03:33:12Z
Збиває з пантелику водіїв: що означає дорожній знак з ромбом на синьому тлі
GlavRed
2025-07-04T03:27:53Z
Перший порушник нового закону про швидкість у Флориді затриманий одразу після його набуття чинності
Топ Жир
2025-07-03T23:48:39Z
Яким запам'ятається Діогу Жота
Football.ua
2025-07-04T08:22:55Z
Мілан вступає в боротьбу за Пубіля
Football.ua
2025-07-04T08:22:30Z
Російський промоутер побажав Усику провальної поразки нокаутом у реванші проти Дюбуа
24tv
2025-07-04T08:12:23Z
Трамп анонсував проведення чемпіонського бою UFC прямо у Білому Домі
ZN UA
2025-07-04T08:04:45Z
Екснападник «Динамо» поскаржився на відсутність самоповаги в російському футболі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T07:57:00Z
Півзахисник Мілана відхилив пропозиції з рф і Катару
Football.ua
2025-07-04T07:54:26Z
Баскетболісти української «молодіжки» зіграють з Фінляндією
УкраинФорм
2025-07-04T07:48:26Z
Ретро повернення від Еспаньйола захоплює фанатів
Football.ua
2025-07-04T07:46:34Z
Французький журналіст розкрив деталі трансферу Забарного в ПСЖ
24tv
2025-07-04T07:39:23Z
Землю «атакують» чотири ретроградні планети: що робити і до чого готуватися
Комсомольская правда
2025-07-04T08:25:36Z
Перший огляд NVIDIA RTX 5050 — Intel Arc B580 швидша
ITC
2025-07-04T08:04:26Z
Не хочуть залежати від США. У Європі створюють перший танк п’ятого покоління з гібридно-електричною тягою
InternetUA
2025-07-04T08:01:14Z
Розкопали елітну резиденцію: вчені виявили древні споруди у Північній Македонії
Фокус
2025-07-04T07:58:55Z
Названо тварину, яку "волохаті ноги" роблять сміливішою: 500 млн років живе на Землі
Фокус
2025-07-04T07:57:33Z
Чи чекати магнітної бурі наприкінці тижня? Прогноз вчених
Telegraf
2025-07-04T07:39:03Z
Чому іноді варто вимкнути 4G на смартфоні: п’ять причин
Portaltele
2025-07-04T07:33:45Z
Veo 3 від Google щойно запустили для всіх, а він уже генерує тонни жахливих відео для TikTok
24tv
2025-07-04T07:33:12Z
Чи впливає довжина USB-кабелю на його продуктивність
InternetUA
2025-07-04T07:30:43Z