MY.UAНовини
Яку цінність можуть мати теорії Нобелівських лауреатів з економіки для України
Яку цінність можуть мати теорії Нобелівських лауреатів з економіки для України

Яку цінність можуть мати теорії Нобелівських лауреатів з економіки для України

Відомий історик науки Джон Хорган написав книгу «Кінець науки», в ній зібрані інтерв'ю з видатними світовими вченими з різних дисциплін, які висловлювали ідеї про те, що основні досягнення в їх наукових дисциплінах були зроблені в минулому.

Наприклад, у фундаментальній фізиці в другій половині ХХ століття не було створено теорії, співставної за значенням, з квантовою теорією.

Наш співвітчизник Лев Ландау (довгий час працював в Харкові) навіть журився, що він пізно народився і на його долю не дісталося великих відкриттів, які він міг би зробити, тому що вони вже на той час були здійснені іншими фізиками.

Тому тепер створюються фізичні теорії (на зразок «теорії суперструн»), які неможливо практично підтвердити або спростувати на практиці по основному методу верифікації (підтвердження) теорій.

І тому цей процес Хорган назвав «іронічною наукою».

Нещодавно була присуджена «нобелівка» по економці.

Її отримали вчені економісти Майкл Кремер, Абхіджіт Банерджі і Естер Дюфло.

Кремер з Гарвардського університету, Банерджі і Дюфло працюють одночасно в Массачусетському технологічному інституті (MIT) і Лабораторії боротьби з бідністю ім.

Абдул-Латіфа Джаміля.

Дюфло і Банерджі стали першим подружжям, яке спільно отримало Нобелівську премію з економіки.

Дюфло ще до того ж виявилася і наймолодшим лауреатом (їй 46 років), і другою жінкою (після Елінор Остром), що отримала Нобелівську премію з економіки.

Коли я ознайомився з тим за що їм дали Нобелівську премію, то подумав - Джон Хорган прав, і сучасна економічна наука також перетворюється в іронічну науку, як і фізика до неї.

Економісти першої половини ХХ століття ставили масштабні завдання - як зробити конкретну країну багатою.

Тепер же економісти всього лише хочуть дізнатися, як побороти бідність.

В середині 1990-х років новоспечені Нобелівські лауреати провели ряд експериментів по поліпшенню освіти в Кенії.

Їх підхід полягав в розбитті проблеми на дрібні складові частини на індивідуальному і груповому рівні за допомогою спеціальних «польових досліджень», що, на їхню думку, призвело до глибшого розуміння суспільства і індивідуальної людської поведінки.

Що ж показали їх дослідження? Наприклад, вони показали, що основною проблемою в багатьох країнах з низьким рівнем доходів є не брак ресурсів (наприклад, книг або безкоштовного харчування школярів), а те, що навчальні програми погано адаптовані до потреб школярів.

Але хіба ми цього раніше не знали?.

У сфері охорони здоров'я одне з досліджень Кремера показало, що люди з низькими доходами дуже чутливі до цін, якщо мова йде про профілактику захворювань.

Знову ж - хіба в цьому є щось нове ?.

Банерджі і Дюфло проводили експеримент по задіянню мобільних клінік, персонал яких завжди був на робочому місці - для порівняння зі стаціонарними, в яких персонал часто відсутній.

У селах, які входили в експериментальну групу, рівень вакцинації виріс з 6% до 18%.

Якщо ж батькам за вакцинацію їхніх дітей давали кілограм сочевиці, то рівень вакцинації досягав 39%.

При цьому, незважаючи на додаткові витрати на покупку сочевиці, витрати на кожну окрему вакцинацію знижувалися за рахунок збільшення кількості вакцинованих дітей.

І вибачте, але це завжди знали і знають навіть українські політики, які стимулюють своїх виборців, з успіхом роздаючи їм гречану крупу на мажоритарних округах з метою підвищення явки на виборах - проводячи, таким чином, «дослідження».

Інші теоретичні «досягнення» Кремера, Банерджі і Дюфло носять подібний характер.

Яку цінність можуть мати теорії Нобелівських лауреатів з економіки за 2019 рік для нашої економіки? Приблизно нульову.

Десь в оазисах Кенії вона, може бути, і цінна, але тільки не у нас.

Наше населення давно знало, що мало купити підручники дітям, а при навчанні необхідно, щоб у них був наставник (репетитор), який навчить (адаптує) його тому теоретичного курсу, за яким він успішно хоче скласти іспити.

Це у нас знали ще за часів УРСР.

Загалом, незрозуміло, в чому новизна «нобелівки» з економіки за 2019 рік.

Як стверджував з аналогічного приводу лауреат Нобелівської премії з фізики за 2004 рік Френк Вільчек основні закони, що керують Всесвітом, можливо, вже відкриті вченими.

Хоча фізики майже напевно будуть і надалі відкривати дивовижні речі, подібні високотемпературній надпровідності, властивості яких можна пояснити на основі більш глибокого підходу, ці «знахідки» навряд чи змінять фундаментальні уявлення фізиків про матерії.

Так само і в теоретичній економічній науці основні закони вже відкриті Адамом Смітом, Давидом Рікардо, Альфредом Маршалом, вченими «австрійської» школи економіки, вченими «історичної» школи економіки, Джоном Мейнардом Кейнсом, Мілтоном Фрідманом і багатьма іншими гідними економістами минулого.

Під час купірування світової економічної кризи 2007 року, на думку ще одного Нобелівського лауреата з економіки за 2008 рік Пола Кругмана, тодішній керівник ФРС США Бен Бернанке успішно застосовував методи кейнсіанської політики, виробленої ще в середині 1930-х років.

Немає нічого більш сучасного в економіці, ніж добре перевірені на практиці старі методи управління економікою! Ніхто не хоче ризикувати, коли на кону стійкість світової економічної системи.

І ще мене вразило презирливе ставлення вчених до своїх підопічних.

Вони в принципі не припускають, що їх підопічні в Кенії можуть дозволити собі інші методи в боротьбі з бідністю, ефективність яких доведена в минулому.

Наприклад, промислову політику та /або, скажімо, монетарні методи - окремо або в поєднанні.

З історії економіки ми знаємо, що саме ці методи приводили і приводять країни до процвітання, а не «адаптація програм навчання школярів до їхніх потреб», що зрозуміло і до будь-яких досліджень будь-якому розумному практику.

Якби кенійські вчені вирішили, наприклад, провести аналогічні експерименти в США в школах з переважно білим населенням (і отримали б при цьому, звичайно, аналогічні результати), то навряд чи б ці методи тоді б були визнані ефективними в боротьбі з бідністю, оскільки бідність в США була істотно скорочена зовсім іншими методами, і ми знаємо якими!.

Не хотілося б говорити нічого поганого, але закрадається підозра, що сучасний Захід, роздаючи «нобелівки» по економіці за такі ось теорії побічно (або можливо безпосередньо, що ще гірше) стратегічно зацікавлений в економічному відставанні країн третього світу.

Інакше ми б побачили зовсім інші Нобелівські премії в економічній науці! Можливо деякі заклики щодо доцільності чи не доцільності читання літератури українцями також чиїсь далекосяжні плани щодо формування пустих тупих мас, зомбованих круглими столами та заокеанськими месіями? А реформи від траншу до траншу чи найбільша перемога – приїзд наступної місії МВФ?! Чому не видається як перемога запуск нового підприємства\заводу чи захист докторської/кандидатської дисертації, що забезпечує дійсно високий прорив у науці? А такі правді є! І справжні наукові школи ще є в Україні! Чи може нова філософія буття – це постійна боротьба з бідністю, яку ми маємо забезпечувати самі собі?.

Або, можливо, причина банальніша - може просто гідних теорій вчених-економістів, для присудження їм Нобелівських теорій з економіки, сьогодні в світі просто немає? Звичайно, це не так.

Не може не бути гідних всесвітнього визнання економістів.

Так, проривні відкриття, ймовірно, вже зроблені.

Але і з порівняно недавніх лауреатів вважаю дуже важливими і корисними з точки зору практичного застосування дослідження Жана Тіроля (про роль монополій в технологічному прогресі, 2014 рік), Річарда Тейлера (досліджував наслідки обмеженої раціональності, соціальних переваг і нестачі самоконтролю у людини 2017 рік), Пола Ромера (за дослідження впливу технологічних інновацій на економічне зростання, 2018 рік).

Просто вибір комітету з присудження премії в цьому році був, скажімо так, оригінальним.

Моє вивчення багатьох робіт, наприклад, історика економіки Джоеля Мокіра або фахівця з інституційної економіки Дарона Аджемоглу підказує - є гідні економісти світового масштабу, які поки що не нагороджені премією Банку Швеції з економіки імені Альфреда Нобеля.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
На Запорізькій АЕС вночі лунала стрілянина, біля енергоблоків знайшли гільзи - МАГАТЕ
УкраинФорм
2025-07-13T14:57:39Z
НБУ готує нові правила використання готівки: що зміниться в гаманцях українців
Знай
2025-07-13T14:36:11Z
Курс валют на 14 липня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2025-07-13T14:06:18Z
Вуглецеве мито ЄС може зробити неконкурентоспроможним український промисловий експорт – експерт
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T14:00:18Z
Боргова криза на балансуючому ринку ставить під загрозу стабільність енергосистеми – експерт
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T13:51:37Z
У Росії знижується рентабельність агропромислового сектору - зовнішня розвідка
УкраинФорм
2025-07-13T13:15:17Z
На Херсонщині аграрії зібрали перші 500 тонн кавунів
УкраинФорм
2025-07-13T13:06:05Z
Закупівлі продуктів для ЗСУ: найбільше фальсифікують сири
AgroPortal
2025-07-13T13:00:46Z
Не згайте час – деяким українцям потрібно подати заяву до ПФУ, аби не втратити пенсії
24tv
2025-07-13T12:51:55Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Гуманітарна допомога пенсіонерам в Одесі: українці можуть отримати ліки, куди потрібно звертатись
Политека
2025-07-13T14:30:53Z
Чим поливати аґрус та смородину після збирання врожаю - корисні розчини
Gazeta UA
2025-07-13T12:39:13Z
Як зварити картоплю, щоб вийшла смачною: більшість господинь роблять це неправильно
TSN
2025-07-13T12:36:00Z
Диня: користь, поживна цінність і калорійність
TSN
2025-07-13T12:21:40Z
Найпоширеніші помилки приготування їжі на грилі: як не зіпсувати м’ясо та овочі
TSN
2025-07-13T11:21:41Z
Чому не цвіте герань: 5 причин і як їх виправити
24tv
2025-07-13T11:21:31Z
10 причин додати аґрус до свого раціону
24tv
2025-07-13T11:15:27Z
До 38 зросла кількість відвідувачів району водоспаду Шипіт, які захворіли на гостру кишкову інфекцію
Украина Криминальная
2025-07-13T10:54:44Z
Берлін впевнений, що ЄС зможуть відтермінувати мита Трампа
iPress
2025-07-13T15:16:52Z
Посли ЄС сьогодні вкотре обговорять 18-й пакет санкцій проти росії і тарифи США
iPress
2025-07-13T15:16:16Z
Генсек НАТО відвідає Трампа у Вашингтоні наступного тижня
Европейская правда
2025-07-13T15:15:41Z
Перший крок до примирення: помічники Гаррі та Чарльза зустрілися в Лондоні
24tv
2025-07-13T15:15:11Z
Росія отримує зброю для війни проти України з чотирьох джерел: подробиці від Sky News
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T15:12:20Z
Була і залишається номер один: яка країна в Азії найбільше допомагає Україні
24tv
2025-07-13T15:09:19Z
Радослав Сікорський висловився про "антиімігрантську та антисемітську" істерію у Польщі
ZN UA
2025-07-13T15:06:50Z
Кадирівці допомагали журналістці NYT створити репортаж з Курщини: МЗС України вибухнуло критикою
24tv
2025-07-13T15:00:44Z
Дрони атакували п’ять областей — ППО відпрацювала, але є влучання
360ua.news
2025-07-13T14:54:39Z
У Сумській громаді ворог влучив у мотоблок, є загиблий і поранений
УкраинФорм
2025-07-13T15:06:37Z
Новий графік транспорту в Івано-Франківську: українцям повідомили про нововведення
Политека
2025-07-13T15:00:36Z
Російський дрон атакував об’єкт критичної інфраструктури в Сумах, частина міста знеструмлена
УкраинФорм
2025-07-13T14:57:44Z
Графік відключення світла на тиждень 14-20 липня в Полтавській області: українців попередили
Политека
2025-07-13T14:49:26Z
У частині областей оголосили штормове попередження: де та коли накриє негода
24tv
2025-07-13T14:45:21Z
Садовий назвав наслідки обстрілу Львова 12 липня
Gazeta UA
2025-07-13T14:33:53Z
Чи будуть в Україні відновлювати зруйновані міста - все вирішить один нюанс
GlavRed
2025-07-13T14:33:27Z
Негода вирувала на Полтавщині: деталі про наслідки від влади
TSN
2025-07-13T14:33:09Z
Обстріл Львова: будинок на вулиці Олени Степанівни неможливо відновити, мешканцям пропонують компенсацію
УкраинФорм
2025-07-13T14:30:32Z
Армія Естонії вперше провела стрільби з HIMARS
iPress
2025-07-13T15:16:02Z
Чому КДБ в СРСР популяризувало тризуб та прапор України - історик розкрив секрет
GlavRed
2025-07-13T15:15:17Z
Литва буде готова до введення загальної військової повинності лише у 2030 році
Лига
2025-07-13T15:12:08Z
Автор книжки "Іди туди, де страшно" відклав свій приїзд в Україну з дивної причини
Telegraf
2025-07-13T15:06:37Z
Комісія з журналістської етики запустила онлайн-бібліотеку
Детектор М
2025-07-13T14:49:45Z
У Росії наркоман-убивця подався на фронт, а після повернення вступив у виш і отримує нагороди
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T14:42:45Z
Українська компанія розробила одноразовий сіткомет для боротьби з FPV-дронами
InternetUA
2025-07-13T14:34:30Z
7 заборон, які в жодному разі не можна порушувати: суворі прикмети 14 липня
GlavRed
2025-07-13T14:33:06Z
Чи має пенсіонер відпрацьовувати два тижні після звільнення
24tv
2025-07-13T14:30:29Z
Оголошені переможці Міжнародного кінофестивалю в Карлових Варах
УкраинФорм
2025-07-13T15:06:26Z
"Пам'ять, як у гуппі": музикант-воїн оцінив ризик повернення Потапа та Винника в Україну
Фокус
2025-07-13T14:12:42Z
Була простою дівчинкою з Ялти і підкорила увесь світ: де похована Алла Назімова, яка має зірку на Алеї слави
Telegraf
2025-07-13T13:24:49Z
Іванна Онуфрійчук у жовтому бікіні блиснула апетитними стегнами на тлі моря
TSN
2025-07-13T13:18:11Z
У Римі близько тисячі людей відвідали виставку «Маленький Принц», яка народилась у Львові
УкраинФорм
2025-07-13T12:57:33Z
Андрій Джеджула розповів про стосунки з сином від Дімопулос, який живе з ним: "Непростий період"
TSN
2025-07-13T12:36:20Z
Точицький обговорив із директором Авіньйонського фестивалю театральну співпрацю
УкраинФорм
2025-07-13T12:30:20Z
Квіткова і Добринін зворушливо привітали сина з 4-річчям: "Ти найкращий, Левчик"
24tv
2025-07-13T12:24:21Z
Ірина Білик зізналася, про що шкодує найбільше: "А треба було б"
GlavRed
2025-07-13T11:27:11Z
СБУ ліквідувала російських агентів, які убили полковника в Києві
iPress
2025-07-13T15:16:54Z
Через вибух гранати на Київщині поранено пʼятьох поліцейських, нападника ліквідували
ZN UA
2025-07-13T15:06:08Z
На польсько-литовському кордоні затримали перевізників нелегальних мігрантів
Европейская правда
2025-07-13T14:49:31Z
Землетрус на Буковині: якої сили були поштовхи
24tv
2025-07-13T14:24:11Z
На Київщині чоловік кинув гранату у поліцейських: є жертва і постраждалі
24tv
2025-07-13T14:00:22Z
У Франції в'язень утік з тюрми, сховавшись у сумці співкамерника
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T13:51:36Z
Несподіваний землетрус в Чернівецькій області: що відомо про підземний поштовх
TSN
2025-07-13T13:42:18Z
На румунському курорті знайшли уламок дрона – ЗМІ
1News
2025-07-13T13:27:46Z
СБУ ліквідувала кілерів, які убили полковника Служби безпеки у Києві
Украина Криминальная
2025-07-13T13:04:08Z
Ось один простий трюк, щоб миттєво підвищити впевненість у собі назавжди
24tv
2025-07-13T15:15:14Z
Вічне "немає грошей": які фрази прирікають дитину на бідність
Gazeta UA
2025-07-13T15:09:56Z
Гороскоп на тиждень з 14 по 20 липня: Тельцям - терпіння, Рибам - зміни
GlavRed
2025-07-13T15:00:44Z
Кабачки вийдуть фантастично смачними, якщо додати до них лише один інгредієнт: рецепт ідеальної літньої вечері
Telegraf
2025-07-13T14:51:52Z
Як врятувати улюблену річ: прості та дієві способи відпрати плями від олії
Знай
2025-07-13T14:51:30Z
Куди піти в Карпати в похід з наметом на одну ніч: маловідома гора з неймовірним краєвидом
24tv
2025-07-13T14:45:13Z
Ці 6 речей потрібно викинути з комори до початку осені
24tv
2025-07-13T14:33:44Z
Як українською правильно називається червона та біла смородина: ви будете здивовані
Telegraf
2025-07-13T14:21:11Z
Німецькі замки Людвіга II стали об’єктами Всесвітньої спадщини
Европейская правда
2025-07-13T14:19:52Z
Чи залучатимуть ШІ до створення та перевірки завдань НМТ
24tv
2025-07-13T15:15:23Z
У США продають найбільший шматок Марса зі знайдених: за нього вторгують кілька мільйонів доларів
InternetUA
2025-07-13T15:01:36Z
Лежали у землі 2000 років: археологи розкрили таємницю стародавньої медицини
24tv
2025-07-13T15:00:24Z
Спробуйте знайти трьох птахів за 9 с: надскладна головоломка для геніїв
Gazeta UA
2025-07-13T14:57:23Z
Китайські вчені створили революційний тип військового зв’язку, що невидимий для засобів радіоелектронної розвідки
InternetUA
2025-07-13T14:01:54Z
Знайшли випадково — де відкрили острів із цінними металами
InternetUA
2025-07-13T14:01:46Z
Як змусити iPhone працювати по максимуму: топ 5 налаштувань, які треба змінити
Фокус
2025-07-13T13:00:27Z
Бабуся обвалила скляний міст з людьми: в мережі став вірусним ШІ-фейк
Фокус
2025-07-13T12:45:30Z
Ціни на рівні з iPhone: стало відомо, скільки коштуватимуть смартфони Google Pixel 10
InternetUA
2025-07-13T12:04:06Z
Фордівський електричний спорткар стає лише кращим: тест-драйв
Топ Жир
2025-07-13T15:03:05Z
Представлений Smart #3 : електричний кросовер із запасом ходу до 555 км та ціною від $23 тис
ITC
2025-07-13T13:34:56Z
Toyota GR Celica може приховати двигун у найнесподіванішому місці
Топ Жир
2025-07-13T13:33:55Z
Не BMW, а інший бренд врятував квартальні показники концерну
Топ Жир
2025-07-13T11:48:08Z
Як Volkswagen Transporter отримав двері у незвичайному місці
AutoCentre
2025-07-13T09:03:30Z
Audi доповнює лінійку електрокросоверів новими Q6 та SQ6 Sportback e-tron
AutoCentre
2025-07-13T07:15:15Z
Як змінилися правила проходження техогляду транспортних засобів, кому потрібно його проходити, де це зробити і скільки це коштує?
Украина Криминальная
2025-07-13T05:42:15Z
Як захистити свій автомобіль від екстремальної літньої спеки: 5 критично важливих нюансів
24tv
2025-07-13T03:15:25Z
Неймовірно, але це справжній Nissan 350Z
Топ Жир
2025-07-13T01:18:38Z
ФІФА та профспілки погодили 72 години між матчами та обов’язкову відпустку гравців
Football.ua
2025-07-13T14:58:35Z
Бенфіка планує позбутися Трубіна: українець втрачає місце в основі
24tv
2025-07-13T14:54:28Z
Астон Вілла оцінила Воткінса в 100 мільйонів фунтів
Football.ua
2025-07-13T14:43:24Z
Ліга Європи УЄФА: «Ільвес» та «Шахтар» розсудять арбітри з Норвегії
УкраинФорм
2025-07-13T14:27:39Z
Матюїді: Одного разу Роналду умовив Бенатія піти в зал о другій годині ночі після виїзного матчу
Football.ua
2025-07-13T14:19:54Z
Санчо погодився на трансфер до Ювентуса
Football.ua
2025-07-13T13:57:10Z
Пабло Торре пропустив медогляд Барселони — клуб чекає рішення щодо його майбутнього
Football.ua
2025-07-13T13:43:52Z
«Україна не обирала війну». Легендарний хокеїст відповів путінському посіпаці з Угорщини
Украина Криминальная
2025-07-13T13:30:16Z
Ледь не померли зі страху: Палмер і Дембеле перед фіналом КЧС піднялися на 70-й поверх хмарочоса
24tv
2025-07-13T13:27:45Z