MY.UAНовини
Мовний закон штовхають до зміни: що рекомендує Україні Венеціанська комісія
Мовний закон штовхають до зміни: що рекомендує Україні Венеціанська комісія

Мовний закон штовхають до зміни: що рекомендує Україні Венеціанська комісія

Сергій Сидоренко, «Європейська правда».

І йдеться не лише про Угорщину, яка бачить у ньому чергові утиски прав угорської меншини на Закарпатті і тому була найяскравішою у претензіях до України.

Було наперед відомо, що закон критикуватиме також Європейський Союз, який багаторазово та наполегливо просив Київ надіслати його на перевірку до Венеціанської комісії.

Українська влада відмовлялася це робити, тим самим лише підтверджуючи: автори документа усвідомлюють, що критика закону є неуникною.

Зрештою закон потрапив до «Венеціанки» навіть проти волі України, а 6 грудня та завершила процедуру та ухвалила свої рекомендації.

Для прибічників цього закону вони більше ніж тривожні.

Кількість зауважень, рекомендацій та ледь не вимог до нього така висока, що їх, всупереч традиції, навіть не винесли у розділ «висновків» (бо той став би надмірно великим)!.

І хоча «Венеціанка» у своїх рішеннях прописує рекомендації, а не зобов’язання, немає сумніву, що просто ігнорувати їх Україна не зможе.

Бо міжнародний тиск буде зависоким.

Частину рекомендацій, швидше за все, доведеться втілити, змінивши закон про мову (до того ж, у висновках ВК справді є обґрунтовані та логічні претензії!!!), а щодо інших – доведеться довго та терпляче доводити, що ці пропозиції є шкідливими і Україна не буде їх втілювати.

Так само, як сталося з ідеями «Венеціанки» про відновлення російськомовних шкіл.

І тому є сенс розібратися, що саме «Венеціанка» порекомендувала Україні.

Мова – важлива.

Спершу про позитивне.

Те, що державна, українська мова повинна мати особливий статус і захист, у Раді Європи повністю підтримують.

І що особливо важливо, там усвідомлюють, що за часів СРСР вага російської мови на території України була суттєво вищою, і тому зараз державна мова вимагає додаткової підтримки.

У висновках ВК це кілька разів підкреслює, в тому числі – зі згадкою про триваючий російсько-український конфлікт.

«З огляду на особливу роль в Україні російської мови (яка є найбільш вживаною мовою меншин, а також головною мовою для спілкування для багатьох представників меншин, відмінних від російської), а також з огляду на утиски української мови у минулому, Венеціанська комісія повністю розуміє потребу у заходах із підтримки української як державної мови», – йдеться, зокрема, у документі.

«Венеціанка» окремо наголосила на важливості «посилення ролі української у суспільстві», і похвалила український закон про держмову за те, що він не лише декларує цю мету, а й »покладає на державу обов'язок надати кожному громадянину України можливість оволодіння державною мовою через освітню систему, організовувати безкоштовні курси української мови для дорослих та вживати позитивні заходи щодо сприяння доступу до кінофільмів та іншої культурно-мистецької продукції українською мовою».

Але далі починається критика.

І її – набагато більше.

На захисті російської?.

Серед претензій «Венеціанки» є ті, які Україна тривалий час ігнорувала і, цілком імовірно, продовжить ігнорувати і надалі.

Вони стосуються захисту російської мови.

Такі вимоги висувалися і до мовної статті освітнього закону.

Саме там в українському законодавстві з’явився розподіл мов меншин на три групи: офіційні мови ЄС (це, зокрема, угорська, румунська, польська, болгарська), мови корінних народів (такий статус в Україні має лише кримськотатарська), а також «інші».

Саме до останньої групи потрапляє російська.

«Венеціанка» ще тоді критикувала такий розподіл, називаючи його штучним, і зараз загалом зберегла підхід.

Експерти ВК вважають, що ці норми мовного закону треба змінити, якнайменше скоротивши відмінність між трьома групами.

У цій рекомендації, по суті, «Венеціанка» стала на захист російської мови, яка за чинним законодавством отримує найменше прав.

Але є і зміни на добре.

Помітно, що в Раді Європи стали скептичніше ставитися до повідомлень про «утиски російськомовних».

Тепер Венеціанська комісія визнала: зменшення прав російської мови порівняно з мовами інших меншин у деяких моментах може мати об'єктивне та розумне обґрунтування.

Це – зачіпка, яку Україна, напевно, використає.

Тут варто нагадати, як Київ поставився до висновків ВК щодо освітнього закону.

Тоді Україна зобов’язалася виконати усі рекомендації «Венеціанки», які стосуються прав угорської меншини, і вирішила проігнорувати вимоги, які стосуються підвищення ролі російської мови.

Із «зачіпкою» у новому рішенні ВК офіційний Київ матиме додаткові підстави обрати таку тактику і зараз.

У пошуках «злочинних туристів».

Окремі норми мовного закону настільки вразили членів ВК, що ті вирішили говорити з Україною навіть не «рекомендаціями», а категоричними висловами, як-то «цього не повинно бути в законі», «це необхідно змінити».

Це, до прикладу, регулювання туристичної галузі, де, на думку ВК, українська запроваджується непродумано.

Далі – пряма мова висновку:.

«Відповідно до статті 23.8, мова туристичних та екскурсійних послуг є державною мовою, хоча послуги можуть надаватися іноземцям або особам без громадянства іншими мовами.

Це є порушенням свободи вираження поглядів, закріпленої у статті 10 ЄСПЛ, а до того ж, певно, не допомагає досягти жодної законної мети.

Крім того, це положення важко реалізувати.

Послуги зазвичай надаються групам туристів, де можуть бути одночасно громадяни та не громадяни України.

Було б нереально сподіватися, що постачальник таких послуг кожен раз перевірятиме, чи є його клієнти громадянами чи ні і не відповідати на запитання іншою мовою, поставлені клієнтом, який є громадянином.

Людина не повинні нести покарання за це».

Одна з головних претензій експертів Ради Європи до України – це брак ясності у тому, як будуть застосовуватися норми нового закону на практиці і який захист отримають мови меншин.

В тому числі через те, що проєкт закону «Про меншини», який Рада зобов’язалася ухвалити не пізніше початку 2020 року, досі не поданий до парламенту.

Один із прикладів неясності, який наводить ВК, стосується норми про те, що «кожен громадянин України повинен володіти державною мовою».

Це загалом правильна норма, зауважують у «Венеціанці».

«Однак не зовсім зрозуміло, які наслідки чекають на громадян, які не виконують цю вимогу».

На думку експертів ВК, у низці випадків закон про мови дозволяє навіть притягати людей до кримінальної відповідальності без чітко прописаних підстав.

«Кримінальні положення закону повинні бути максимально чіткими та однозначними та передбачуваними у їх застосуванні.

Чинний закон містить положення, які не відповідають цим стандартам..

З огляду на вищезазначені зауваження, Комісія рекомендує законодавцю розглянути можливість скасування механізму подання скарг та санкцій, встановленого Законом, або принаймні обмежити його...» – каже висновок, нагадуючи, що нечітко виписані норми кримінального права самі по собі є порушенням, за яке держава може понести відповідальність.

Так, покарані за порушення «мовного закону» громадяни, імовірно, матимуть підстави звернутися до ЄСПЛ та отримати від України компенсацію.

«Ви пожежники? А чому не державною?!».

Окремий блок претензій стосується застосування мов меншин державними посадовцями, які діють у екстрених випадках.

Венеціанська комісія вітає те, що «в галузі охорони здоров'я, медичної допомоги та медичних послуг» закон дозволяє на прохання особи надавати послуги не державною мовою.

Але висновок ВК ставить питання: чому йдеться лише про медицину?.

«Таку ж можливість варто надати всім службам, які працюють у надзвичайних ситуаціях, що становлять загрозу для життя, для фізичного чи психічного стану людей, наприклад, служби порятунку, пожежників тощо.

Сюди також слід віднести установи для людей похилого віку, які не обов'язково є медичними закладами – оскільки такі особи часто належать до меншин і можуть не мати достатнього рівня володіння українською», – йдеться у висновках «Венеціанки».

Так само (і цілком доречно) ВК наголошує, що іноді є потреба спілкуватися не лише українською мовою із правоохоронцями чи навіть представниками армії.

І тут доречно згадати про неслов’янські угорську та румунську меншини, представникам яких (особливо дорослим та людям похилого віку) може бути об’єктивно складно оволодіти українською.

Жодних сумнівів, що Будапешт зверне увагу на цей та наступні пункти.

«Венеціанка» зауважує, що у районах компактного проживання таких меншин (в тому числі в угорських містечках та селах) «держслужбовці могли б надавати державні послуги, особливо ті, що стосуються надзвичайних ситуацій, як українською, так і мовами меншин».

ВК також нагадала, що це – зобов'язання, України перед Радою Європи.

А ще, на думку ВК, закон встановлює занадто жорсткі вимоги для політичних партій та об’єднань громадян, зобов’язуючи їх приймати свої рішення виключно українською.

«Цей обов'язок є обмеженням свободи асоціацій, що тягне за собою право на самоорганізацію.

Таке обмеження служить законній меті громадського порядку, оскільки робить можливим нагляд державними органами за діяльністю партій, асоціацій та інших юридичних осіб..

Однак термін «установчі документи та рішення» не є зрозумілим..

Ця вимога повинна обмежуватися лише тими документами та рішеннями, які стосуються публічних функцій», – йдеться у рішенні ВК.

Мова інформації.

Насамкінець, варто виділити претензії «Венеціанки» щодо обмеження мови мас-медіа, яких у рішенні чимало.

Мовний закон посилює вимоги до мовних квот, збільшуючи частку вмісту української мови для національних та регіональних мовників із 75 до 90 відсотків, а для місцевих мовників – від 60 до 80 відсотків.

«Оскільки ці положення застосовуються і до приватних телерадіокомпаній, вони обмежують право на свободу вираження поглядів та право осіб, які належать до національних, релігійних та мовних меншин, на використання власної мови або культури..

Вони залишають дуже мало місця для використання мов меншин», – вважає «Венеціанка», зауважуючи, що це рішення порушує положення низки міжнародних конвенцій, учасником яких є Україна.

Також ВК виступає проти зобов’язання, накладеного на друковані засоби масової інформації, щодо випуску також українськомовної версії.

* * * * *.

Це – не повний перелік претензій та зауважень до українського закону, що викладений в рішенні Венеціанської комісії.

Але навіть цього достатньо, щоби бути впевненим: просто закрити очі на ці рекомендації українська влада не зможе (надто великим і часом дуже обґрунтованим буде міжнародний тиск).

І, ймовірно, не тільки не зможе ігнорувати висновок ВК, а не схоче.

Отже, ближчим часом цілком імовірна поява проєкту закону про зміну мовного законодавства.

За його змістом варто слідкувати.

Зокрема, для того, щоби після правки закон не став розбалансованим в інший бік і не втратив свою нинішню головну мету, яку Венеціанська комісія цього разу окремо і кількаразово похвалила – це мета захисту державної мови, яка досі протягом кількох десятиріч не мала гідної підтримки.

На відміну від російської мови, якій такої підтримки зовсім не бракувало.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Politico заявляет, что Украина готова сесть за стол переговоров с РФ, если бы не одно "но"
Comments UA
2024-05-04T06:27:21Z
Кремль предупредил три мировые столицы: готовит сокрушительный удар возмездия
Comments UA
2024-05-03T12:51:15Z
РФ выбрала город-миллионник, как новую цель для ударов баллистики: в ВСУ сделали тревожное заявление
Comments UA
2024-05-01T19:15:06Z
Худшая инаугурация в истории. Стало известно, кто приедет на «коронацию» Путина
Comments UA
2024-05-01T16:54:09Z
Немецкие ультраправые за день до вторжения РФ подготовили циничный призыв к правительству ФРГ — Bild
TSN
2024-05-04T16:33:32Z
Готова ли Италия отправить войска в Украину: Рим озвучил новое заявление
Comments UA
2024-05-04T16:30:41Z
Россия объявила в розыск президента Зеленского
TSN
2024-05-04T16:28:30Z
100 миллиардов долларов от НАТО - почему эти деньги должны убедить Путина, что он не победит
Фокус
2024-05-03T14:21:28Z
В Госдуме после намеков Кислицы заявили, что уничтожат «режим» Зеленского
Comments UA
2024-05-02T14:03:35Z
Часть пенсий уже пересчитали: кто получит новые размеры выплат с 1 мая
Обозреватель
2024-05-03T21:28:09Z
В Украине резко подорожал один из популярных овощей: как и почему изменилась цена
Обозреватель
2024-05-02T21:22:43Z
В Украине резко подорожала земля: сколько теперь стоит гектар
Обозреватель
2024-05-02T10:46:27Z
Украинцы смогут получить денежную компенсацию: кому следует обратиться в отделение "Ощадбанка"
Знай
2024-05-02T11:30:03Z
Почти 100 гривен за кило: цены на фрукты заставят украинцев искать альтернативы
Знай
2024-05-04T16:06:25Z
Как будут работать банки на праздники в мае: ответ НБУ
Апостроф
2024-05-04T15:06:44Z
В Украине хотят ввести рыночный тариф на свет, появилось объяснение: "Другого пути нет"
Политека
2024-05-04T15:01:25Z
Тарифы на газ с 1 мая: опубликована стоимость кубометра
Обозреватель
2024-05-02T22:52:58Z
Возвращение беженцев откладывается: в этом году из Украины уедут еще 200 тысяч человек - НБУ
Обозреватель
2024-05-03T13:37:54Z
Что Россия принесла жителям оккупированного Северодонецка: красноречивое видео из города
TSN
2024-05-02T20:21:55Z
В Кремле отреагировали на желание Украины уничтожить Крымский мост
Comments UA
2024-05-02T09:48:11Z
"Россияне активизировались накануне 9 мая": в ВСУ рассказали, какие города под угрозой
TSN
2024-05-04T16:27:49Z
Вот так результат: названо количество россиян, уничтоженных ударом по полигону в Луганской области
Telegraf
2024-05-02T16:09:41Z
Готовимся к худшему сценарию: боец ВСУ оценил планы оккупантов на фронте
TSN
2024-05-04T16:30:10Z
Андрей Бедняков обратился к Ивлеевой, которая цинично похвасталась поездкой в Мариуполь
Апостроф
2024-05-04T15:51:11Z
Россиянин-рецидивист на войне в Украине убил еще пятерых сослуживцев, — росСМИ
Фокус
2024-05-03T18:51:02Z
Штурм провалился: ВСУ уничтожили 42 танка и другой техники РФ в Донецкой области
Фокус
2024-05-02T09:21:10Z
Разрушенное и в огне: появились фото после удара РФ по жилому району Харькова
Фокус
2024-05-03T14:00:31Z
Украинцам кардинально изменят правила оплаты коммуналки: к чему готовиться
Знай
2024-05-04T10:31:14Z
Заместитель Умерова начал подписывать приказы как исполняющий обязанности министра обороны
UAToday
2024-05-04T03:42:57Z
Страстная суббота: что нужно делать в этот день
ZN UA
2024-05-03T21:31:56Z
Сиамские близняшки рассказали об их сексуальной жизни: одну привлекают мужчины, а другую – женщины
TSN
2024-05-02T11:06:14Z
Какие фамилии в древности давали украинцам, которые умели гадать или имели сверхъестественную силу
TSN
2024-05-04T16:33:33Z
Придет время великих битв: пророчество старца Иринея об Украине в 2024 и 2025 годах
Апостроф
2024-05-04T16:33:15Z
У ПЦУ рассказали, какой популярной пасхальной традиции нет
TSN
2024-05-04T11:27:17Z
Штрафы для уклонистов пересмотрели: что грозит за неявку в ТЦК
TSN
2024-05-03T19:06:06Z
Украинцы ломятся в ТЦК перед принятием нового закона о мобилизации: но добровольцами "почти не пахнет"
Знай
2024-05-03T06:36:14Z
Российский самолет сбросил бомбу на Белгород
TSN
2024-05-04T15:00:57Z
Мощный пожар на заводе в Берлине: появилось важное уточнение
Апостроф
2024-05-03T14:09:57Z
В Турции перевернулся рейсовый автобус, есть погибшие
Новости Украины
2024-05-03T12:39:32Z
Обвинили в похищении: на Закарпатье произошла драка между военнослужащими ТЦК и ромами
Фокус
2024-05-03T22:45:26Z
"Россия в огне": в Москве загорелся склад и автосервис. ВИДЕО
Новости Украины
2024-05-04T16:12:49Z
Второй раз за неделю: в туалете ресторана работник нашел 12 тысяч долларов
TSN
2024-05-04T16:06:37Z
Уронили КАБ на дом: в Белгороде упала бомба, которую ВС РФ запустили по Харькову
Фокус
2024-05-04T14:18:13Z
Берлин в токсичном дыме: горит завод компании, производящей ПВО Iris-T
Telegraf
2024-05-03T15:55:48Z
Активность вражеских беспилотников и взрывы в Харькове: главные новости ночи 4 мая 2024 года
TSN
2024-05-04T03:33:19Z
Забытая Кабаева раскрыла свой неприятный секрет, который мог разрушить ее карьеру
Comments UA
2024-05-01T20:51:05Z
Тренер "Реала" озвучил вердикт вратарю сборной Украины перед матчем с "Баварией"
Обозреватель
2024-05-03T12:43:30Z
Тренер "Реала" принял новое решение по вратарю сборной Украины
Обозреватель
2024-05-03T07:34:07Z
Первый блин комом: Роналдо избавился от Крузейро и готовит к продаже Вальядолид
Известия Киев
2024-05-03T18:37:23Z
"Где футбол и где женщина": в РФ вспыхнул сексистский скандал
Telegraf
2024-05-04T13:48:44Z
"Отказники указывают, что они больны": названы причины демарша игроков сборной Украины
Telegraf
2024-05-04T11:49:10Z
Мудрик помог "Челси" победить "Тоттенхэм" и приблизиться к зоне еврокубков
TSN
2024-05-02T20:48:07Z
В мэрии Парижа устроят прием для спортсменов сборной Украины, – Кличко
Обозреватель
2024-05-04T14:55:18Z
Вслед за "Лестером": определился второй новичок АПЛ сезона-2024/25
TSN
2024-05-04T14:18:10Z
Что нельзя делать в авто "ведешкой": не все водители знают
Апостроф
2024-05-02T15:12:10Z
Понадобится обычный лук: автомобилистам озвучили интересный лайфхак
Апостроф
2024-05-04T14:39:24Z
Баварский японец: в Киеве заметили знаменитый 340-сильный спорткар Toyota
Фокус
2024-05-04T09:21:21Z
Как четверть века выпускали «танцующие» автомобили
AutoCentre
2024-05-03T19:13:32Z
В Киеве замечен раллийный Opel Ascona
AutoCentre
2024-05-04T13:07:53Z
Новый флагман Ferrari назван в честь 830-литрового мотора V12
AutoCentre
2024-05-04T11:04:01Z
Выпущена почтовая марка с Бертой Бенц и первым автомобилем
AutoCentre
2024-05-03T18:25:58Z
Первый летающий автомобиль успешно совершил полет с пассажиром: скоро пробки будут и вверху
Знай
2024-05-02T13:51:28Z
Каким был первый немецко-испанский автомобиль
AutoCentre
2024-05-04T15:16:45Z
Загадывайте желание: над Землей пройдет один из сильнейших звездопадов XXI века
Апостроф
2024-05-04T09:21:26Z
Украинское медиа попало в скандал из-за нецензурной лексики в адрес Евгения Клопотенко: что известно/Представители издания прокомментировали ситуацию
Апостроф
2024-05-03T14:45:46Z
Таропрогноз на 4 мая 2024: выберите карту и узнайте, что Вас ждет в субботу
Telegraf
2024-05-03T18:21:08Z
"Бабушка" Шанидар: ученые воспроизвели лицо неандертальской женщины, которая жила 75 тысяч лет назад
Апостроф
2024-05-02T18:27:51Z
Люди провели 40 дней в пещере без часов: это оказало невероятное влияние на их восприятие времени
TSN
2024-05-04T13:06:54Z
Ubisoft переводит Assassin Creed Mirage на смартфоны: обещают полноценную игру
Знай
2024-05-04T11:51:06Z
Обнаружен новый вид пауков
ZN UA
2024-05-04T05:29:04Z
Связывались с богами через треснувшее зеркало: что скрывают надписи майя
Фокус
2024-05-03T17:36:32Z
На Солнце произошла мощная вспышка: на Земле исчезла связь
UAToday
2024-05-02T14:06:31Z
Кому ждать неприятностей в мае: гороскоп для всех знаков
Обозреватель
2024-05-02T11:01:47Z
Это сало съедят не дождавшись борща: как его запечь с чесноком и специями
Telegraf
2024-05-04T09:18:45Z
Для мяса, курицы и рыбы: идеальный кляр готовится по этому рецепту
Telegraf
2024-05-02T19:15:12Z
"Мертвый город": путешествие в Чернобыль, переживший российскую оккупацию
Обозреватель
2024-05-03T03:55:29Z
Собирай друзей и ищи дрова: коллекционный рецепт нежной курочки в светлом пиве
Знай
2024-05-04T16:21:56Z
Без химии: как покрасить яйца на Пасху синей капустой
Обозреватель
2024-05-04T16:13:37Z
Тест: выберите цитату Диккенса, а мы скажем, какой страх вы скрываете
Marie Claire
2024-05-02T11:01:44Z
Почему европейцы и американцы не едят гречку, хотя она и очень полезна: ответ невероятный
TSN
2024-05-03T12:33:00Z
Наши бабушки пекли паски именно так: проверенный рецепт, который точно получится
Telegraf
2024-05-04T03:12:07Z
Устроила безумные и пьяные танцы: в России высмеяли бывшую певицу из Украины
Comments UA
2024-05-02T20:48:14Z
Опухла и изменилась до неузнаваемости: Анна Тринчер показала искалеченное лицо - "Есть невозможно, смотреть на себя невозможно"
Знай
2024-05-03T19:51:28Z
58-летняя Элизабет Херли показала фигуру в леопардовом бикини
Фокус
2024-05-03T13:06:40Z
Женщина поразила кардинальной сменой внешности после удаления второго подбородка
Фокус
2024-05-04T12:42:16Z
Андрей Бедняков высмеял ведущую из РФ, которая приезжала на оккупированные территории восхвалять действия оккупантов
TSN
2024-05-04T15:48:02Z
"Люблю эти моменты": Катя Осадчая показала, как с сыновьями готовится к Пасхе
Фокус
2024-05-04T15:30:19Z
Певицу из Украины освистали зрители во время концерта в РФ, она покинула зал
Comments UA
2024-05-02T19:12:49Z
Любовный треугольник. Обзор эротической спортивной драмы "Соперники" с Зендаей
Фокус
2024-05-04T11:15:48Z
Звезда сериала "Киев днем ​​и ночью" Артур Логай живет на одну аренду: "Почти не зарабатываем"
Знай
2024-05-04T09:52:39Z
Как вырастить крупную редиску: советы от опытных огородников
Апостроф
2024-05-02T00:15:46Z
От чего умирают люди: самые распространенные причины смерти в мире
Comments UA
2024-05-02T14:06:15Z
Как избавиться от плесени на стенах: существует простой рецепт
Апостроф
2024-05-04T11:12:55Z
Список болезней, с которыми украинцев освобождают от мобилизации: органы, психика и травмы
Знай
2024-05-04T06:36:33Z
Без лишней драмы: 10 психологических лайфхаков, чтобы легче переживать потрясения и стресс
Marie Claire
2024-05-04T13:01:18Z
Срочно к врачу: как понять, что вам нужна помощь психотерапевта — 8 ключевых признаков
Marie Claire
2024-05-04T12:40:56Z
Обязательная медкомиссия: новые правила мобилизации исключат статус "ограниченно пригодных"
Хвиля
2024-05-01T18:27:06Z
Как правильно выйти из Великого поста и что можно есть: советы диетолога и рецепт
TSN
2024-05-03T18:51:32Z
Мука может взрываться: о причинах и о том, как себя обезопасить, рассказали ученые
Фокус
2024-05-04T13:06:47Z