MY.UAНовини
Вулицю Інститутську хочуть знищити як пам'ятку. Офіційно
Вулицю Інститутську хочуть знищити як пам'ятку. Офіційно

Вулицю Інститутську хочуть знищити як пам'ятку. Офіційно

Щоб нові покоління ставали частиною народу, їм потрібна оповідь про нас: хто ми, які, звідки взялися….

Щоб ця оповідь була правдивою та переконливою, щоб протистояти брехні та маніпуляціям, вона має посилатися на докази.

Пов’язаність із певною історичною подією робить місце, будівлю чи вулицю історичною пам’яткою.

Loading...

Якщо значна історична подія відбулася саме тут, то це місце є оригінальною та автентичною пам’яткою, вартою збереження.

Наприклад, концтабір Аушвіц – моторошне місце, але його зберегли, щоб берегти пам'ять, ніхто не перетворив його на парк.

Вулиця Інститутська – саме таке місце.

Її бруківка, дерева, схили є свідками історичних подій, які змінили хід історії України….

І у 2019-му ми дожились до того, що самі своїми руками без примусу збираємося руйнувати історичне місце в серці своєї столиці.

Зокрема, пропонували створити музей Майдану.

Так у листопаді 2015 року заснували "Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні — Музей Революції гідності".

Детальну хронологію заснування і розвитку меморіального комплексу можна прослідкувати на його сайті та у Фейсбуці.

На проектування "Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні — Музей Революції гідності" був оголошений міжнародний Архітектурний конкурс, який поділявся на дві конкурсні частини ("номінації") - Меморіал та Музей.

Конкурс координував та проводив Рhase eins Hossbach Lehmhaus Architekten BDA VBI (Берлін, Німеччина) за дорученням Міністерства Культури України, що базується на розпорядженні Кабінету Міністрів України від 19 липня 2017 року № 501-р "Про організацію та проведення Міжнародного відкритого архітектурного конкурсу проектів на кращу проектну пропозицію щодо об'єкта "Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності" (м.

Переможцем конкурсу на проектування Музею 27 червня 2018 р.

були обрані - Kleihues + Kleihues Gesellschaft von Architekten mbH, Берлін / Німеччина, а переможцем конкурсу на проектування Меморіалу 19-20 лютого 2018 р.

були обрані - MIstudio, Львів (Україна) / Роттердам (Нідерланди).

Під будівництво Музею передбачається земельна ділянка на Алеї Героїв Небесної Сотні, 3–5 де під час Майдану був котлован із занедбаною недобудовою (там і досі котлован), проте Меморіал Героїв Небесної Сотні пропонується побудувати безпосередньо на Алеї Героїв Небесної Сотні.

На частині колишньої вулиці Інститутської, де у лютому 2014 року смертельно поранили більшість Героїв Небесної Сотні, пропонують повністю змінити ландшафт, тобто зняти бруківку, якою текла кров героїв, і натомість створити паркову зону з липовою алеєю.

Що не так з проектом Меморіалу?.

Музей Майдану та Інститут Пам’яті від початку наголошували на важливості меморіалізації – цьому присвячені їхні численні публікації та навіть соціологічні дослідження.

Меморіалізація – це процес збереження пам’яті про певну історичну подію, або про певних історичних особистостей.

Збереження пам'яті може відбуватися через: книжки та фільми про подію чи героїв, публікації, теле і радіоетери, твори живопису та скульптурні пам’ятники, монументи та архітектурні ансамблі.

Відтак, меморіалізація може набувати різних форм – від усних переказів, таких як пісні лірників, до грандіозних меморіалів, таких як Тадж-Махал.

Музеєфікація – це збереження історичних пам’яток.

Детальніше про пам’ятки читайте у Ст.1 Закону України "Про охорону культурної спадщини".

Оповідування і нагадування про історичну подію – завдання меморіалізації, а збереження оригінальних доказів, на які варто посилатися у оповіді, аби зробити оповідь достовірною та більш переконливою – завдання музеєфікації.

У державному реєстрі пам’яток (його можна завантажити тут: назва файлу м.

doc) зареєстрована пам’ятка №447 "Місце бойових дій та масової загибелі громадян в районі вул.

Інститутської у м.

Києві під час акцій протесту у лютому 2014 року".

Проект Меморіалу пропонує змінити до невпізнаваного стану частину вулиці Інститутської (тепер алеї Героїв небесної сотні):.

Для збільшення натисніть на картинку.

Проект наданий Музеєм, назва файлу IMG20190402_101605.

Відповідно до Ст.22 Закону України "Про охорону культурної спадщини", "Пам'ятки, їхні частини, пов'язане з ними рухоме та нерухоме майно забороняється зносити, змінювати, замінювати, переміщувати (переносити) на інші місця".

Якщо проект Музею не передбачає знищення історичних пам’яток і відтак цілком влаштовує як родини героїв Небесної Сотні, так і активістів, то проект Меморіалу пропонує фактично знищити історичну пам’ятку, яка по-суті є найбільшим експонатом найдраматичнішої доби Майдану.

Знищення цієї історичної пам’ятки не лише суперечить вимогам закону "Про охорону культурної спадщини", і не лише знищує одне з найбільших матеріальних свідчень подій Майдану, найстрашніше - це наражає нас всіх на забуття.

Якщо ми зараз видозмінимо Інститутську, то вже за кількадесят років ніхто не зможе чітко відтворити у власній пам’яті та пояснити іншим, що саме, де і як відбувалося у ті переломні дні лютого 2014 року.

Перенесена в інше місце бруківка, чистенький газон і липова алея, яких там і близько не було під час Майдану, все це унеможливить розуміння тих подій на місці, де вони трапились, це знищить "ефект присутності", заради якого людство зберігає такі масштабні матеріальні докази.

Як так трапилося, що проект Меморіалу всупереч вимогам закону знищує історичну пам’ятку?.

Це трапилось в результаті низки рішень прийнятих різними сторонами під час укладання і погодження, зокрема, таких документів:.

Облікова картка пам’ятки.

Науково-проектна документація.

Історико-містобудівне обґрунтування.

Конкурсне завдання.

Поглянемо на ці документи уважніше:.

для перегляду скористайтеся стрілочками.

Облікова картка пам’ятки.

Облікова картка пам’ятки "Місце бойових дій та масової загибелі громадян в районі вул.

Інститутської у м.

Києві під час акцій протесту у лютому 2014 року".

У ній зазначено, що ця пам’ятка - "ділянка міського ландшафту", там визначені межі території пам’ятки, а також перелічені її складники – переважно місця загибелі повстанців та місця влучання куль.

Проте у Обліковій картці серед складників пам’ятки чомусь не згадується ані про такі місця влучання куль як бруківка (а таких місць на бруківці було чимало), ані про власне місця проведення бойових дій (які фактично покривають всю територію пам’ятки).

Лише під час круглого столу 20 листопада представники Музею заявили, що готується оновлена Облікова картка, яка містить додаткові двадцять нововиявлених складників (переважно це теж місця влучення куль снайперів).

Науково-проектна документація.

Науково-проектна документація не оприлюднювалась Музеєм, проте представники Музею цитували і посилалися на неї у цій публікації.

Там до Облікової картки зокрема визначається предмет охорони пам’ятки.

стаття "Що охороняє закон на алеї Героїв Небесної Сотні".

Розробники науково-проектної документації якось оцінили і визначили, що має бути цінним і вартим бути віднесеними до предмету охорони.

стаття "Що охороняє закон на алеї Героїв Небесної Сотні".

За логікою науково-проектної документації виходить, що "цінними" є лише окремі об’єкти зі слідами від куль і місця смертельних поранень, але, в той же час, бруківка зі слідами куль та решта території пам’ятки, де відбувалися бойові дії, мають бути поза предметом охорони.

стаття "Що охороняє закон на алеї Героїв Небесної Сотні".

Тобто жодної цінності в усіх інших об’єктах і у самій території, де відбувалося тривале протистояння немає?.

А якщо б не було знайдено і встановлено жодного місця від влучання куль, то і не було б з чого робити пам’ятку?.

Оскільки, як зазначено в документації: "предметом охорони визначаються місця на поверхні землі, а не їхнє матеріальне наповнення", то задля збереження і без того скороченого переліку "визначних місць" пропонується застосувати такий спосіб музеєфікації як трасування: встановлення на місці "визначного місця" таблички чи знаку, на якому зазначено, що тут було.

Там же.

Саме такий спосіб музеєфікації, тобто збереження "визначних місць", пропонують у науково-проектній документації.

На якій підставі визначили саме такий предмет охорони – невідомо.

На якій підставі до предмету охорони не ввійшла бруківка зі слідами від куль та вся територія, де відбувалися бойові дії чи протистояння – невідомо.

Чи такий предмет охорони відповідає суті подій, які відбувалися на Майдані – невідомо.

Чи в документації пропонується достатній і доречний спосіб збереження - невідомо.

Чи розглядалися інші способи збереження – невідомо.

Чи вся інформація у документації є належно дослідженою і обґрунтованою – невідомо.

Загалом у Науково-проектній документації обстоюється доцільність збереження не цілісної пам’ятки, а лише окремих її складників (серед яких немає ані місць влучання куль у бруківку, ані місць проведення бойових дій, ані власне "ділянки міського ландшафту").

Але й щодо складників, яким пощастило увійти до предмету охорони, пропонується застосувати такий спосіб музеєфікації, що фактично дозволяє змінювати і модифікувати ці складники до непізнаваності.

Таке звуження предмету охорони та такий спосіб музеєфікації в подальшому зводять нанівець вимоги щодо збереження цілісної пам’ятки.

Історико-містобудівне обґрунтування.

У розробленому на замовлення Музею та погодженому Міністерством Культури Історико-містобудівному обґрунтуванні рекомендують заходи "впорядкування меморіалу", подібні до пропонованих у науково-проектній документації: "актуальним є впорядкування меморіалу з урахуванням можливості перенесення тимчасових пам’ятних знаків до музейної експозиції та маркування місць конкретних подій невеликими влаштованими за спільним зразком позначками".

На якій підставі визначена "актуальність", там не сказано.

Чи такі заходи "збереження" є найбільш доречними і дієвими у цій ситуації – не сказано.

Чи розглядали інші способи збереження пам’ятки – не сказано.

У Історико-містобудівному обґрунтуванні обстоюється "актуальність" перенесення рухомих частин пам’ятки до Музею та маркування окремих складників пам’ятки, а ось про необхідність збереження "ділянки міського ландшафту" як цілісної пам’ятки не згадується.

Такі розмиті формулювання в подальшому дозволяють довільно трактувати вимоги щодо збереження цілісної пам’ятки.

Конкурсне завдання.

В Конкурсному завданні згадується, що Меморіал має бути розташовано на території пам’ятки "Місце бойових дій та масової загибелі громадян в районі вул.

Інститутської у м.

Києві під час акцій протесту у лютому 2014 року".

Проте стосовно збереження пам’ятки у Конкурсному завданні зазначено:.

"Жодного остаточного рішення не було прийнято щодо збереження пам’яток які були розташовані на території конкурсу після подій 2013 та 2014 років (див.

Деякі з них можуть стати частиною колекції Майдану.

Пропозиції щодо шанобливої інтеграції в концепцію постійного меморіалу не будуть ігноруватись".

Хоча у Конкурсному завданні і визнається, що хоч Меморіал розташований на території пам’ятки, проте жодних обмежень і прямих вимог щодо збереження пам’ятки у завданні немає.

Відсутність вимог щодо збереження пам’ятки дозволяє учасникам конкурсу руйнувати або змінювати історичну пам’ятку, попри те, що це суперечить вимогам ЗУ "Про охорону культурної спадщини".

Крізь ці документи простежується, як замість збереження цілісної історичної пам’ятки пропонують зберігати лише окремі її частини, та й ті "зберегти" так, що це призводить до їхнього руйнування.

Дуже прикро, що ключові ролі у всьому цьому зіграли саме ті, хто має берегти нашу пам'ять і культурну спадщину – йдеться про Музей Революції Гідності та Міністерство Культури.

Якщо проект Меморіалу, який переміг у конкурсі, втілять у життя, це призведе до руйнування пам’ятки "Місце бойових дій та масової загибелі громадян в районі вул.

Інститутської у м.

Києві під час акцій протесту у лютому 2014 року", що може бути підставою для вилучення її з реєстру пам’яток.

Що робити?.

Не вдаючись у деталі і пошуки винних, варто ретельно переглянути всі рішення стосовно Меморіалу, оцінити всі документи на відповідність вимогам пам’яткоохоронного законодавства, та перевірити, на яких підставах були зроблені ті чи інші припущення та оцінки під час ухвалення ключових рішень.

Оцінивши наші пріоритети, ми ще можемо зберегти Інститутську і зберегти пам'ять про Майдан – але для цього потрібен інакший проект Меморіалу.

Євген Дмитрук, фінансист, колекціонер, 2017-2019 входив до складу дорадчого органу при Міністерстві культури - Музейної Ради (IV скликання), для УП.

Цікаво також:.

Про Майдан по-голлівудськи: рок-мюзикл про Революцію гідності у Театрі на Подолі.

Ми хочемо тримати з вами зв'язок.

Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на наших сторінках у Facebook та у Twitter.

А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Як відмити цвіль у квартирі: прості способи, яких ви могли не знати
24tv
2024-04-30T03:42:05Z
Кадирову встановили діагноз, смертність від якого сягає 80%
FaceNews
2024-04-22T14:42:27Z
Важке захворювання: молодусі Петросяна поставили діагноз
GlavRed
2024-04-25T12:27:45Z
Ліків не існує: у МОЗ попередили українців про небезпечну хворобу
24tv
2024-04-25T16:00:51Z
Аліна Михайлова з "Вовків Да Вінчі" стала найкращою бойовою медикинею Європи
24tv
2024-05-01T22:03:22Z
Чернігівщина отримає €400 тисяч французької допомоги на відновлення райлікарні та університету
УкраинФорм
2024-05-01T17:03:37Z
Більшість людей вважають секс тренуванням, але чи погоджуються з цим експерти
24tv
2024-04-20T19:54:45Z
Скільки разів на день можна пити каву: експерти дали свою відповідь
UNIAN NET
2024-04-26T06:21:44Z
Як почистити злив раковини за лічені хвилини: досвідчені господині вражені методом
GlavRed
2024-04-22T00:27:10Z
5 причин, чому не варто тримати кактуси вдома: ви цього не знали
24tv
2024-04-29T17:03:33Z
Кульбаби розрослися на ділянці: 3 дієві засоби, як їх позбутися
Telegraf
2024-04-21T16:33:52Z
Як і коли найкраще садити буряки: ці поради допоможуть виростити найкращий урожай
Политека
2024-04-22T03:20:48Z
Який знак попереджає, що пральну машину треба негайно очистити: варто знати усім
GlavRed
2024-04-22T03:25:24Z
Згинуть на очах: які рослини не люблять підживлення дріжджами
24tv
2024-05-01T22:30:19Z
Латте чи капучино? Тест по картинці з улюбленим напоєм розповість про ваш характер
Telegraf
2024-05-01T22:00:04Z
Домашні облизуватимуть тарілки: рецепт курячих крилець у медово-лимонному соусі
Telegraf
2024-04-30T12:33:48Z
Лише найуважніший знайде "неправильне тістечко" за 4 секунди: загадка для розумників
GlavRed
2024-04-24T04:27:28Z
Простий тест для перевірки IQ: треба знайти курку серед півнів за 7 секунд
UNIAN NET
2024-04-21T16:36:29Z
Відсторонити Порошенка від засідань Ради? Регламентний комітет ухвалив рішення
ГЛАВКОМ NET
2024-04-22T09:39:28Z
РФ не збирається закінчувати війну в Україні: Пєсков зізнався, на що сподівається Путін
GlavRed
2024-04-29T05:27:20Z
Журналіст Цимбалюк розповів, навіщо Навальний повернувся до Росії
ГЛАВКОМ NET
2024-04-29T05:06:50Z
Обрали час і знали, що буде уражено, – Братчук розповів про підступний обстріл Одеси
24tv
2024-04-30T18:09:54Z
РФ може спробувати "пробити кордон": під загрозою місто-мільйонник – Жданов
GlavRed
2024-05-01T22:36:35Z
Антиолімпійські настрої: у Парижі спалахнули масштабні протести
ГЛАВКОМ NET
2024-05-01T22:30:53Z
Вікно можливостей для РФ: експерт розповів, коли Україна отримає допомогу від США
GlavRed
2024-04-18T00:27:21Z
"Попри дощ і калюжі": кортеж Путіна вночі неочікувано прибув у Кремль
24tv
2024-04-21T21:51:00Z
Нелюдське поводження та непомірна застава: міжнародні експерти IAC ISHR знайшли порушення в справі Коломойського
Telegraf
2024-04-26T09:18:56Z
В мережу злили документи, що підтверджують наркотичну залежність Івана Федорова
360ua.news
2024-04-25T08:00:03Z
Мама спантеличила, що досі годує грудьми свою дев'ятирічну доньку: "Не хоче, щоб я припиняла"
TSN
2024-04-22T08:48:04Z
Церковне свято 29 квітня: що не можна робити в Страсний тиждень
GlavRed
2024-04-28T12:27:00Z
Що не можна робити у Страсний тиждень: заборони й традиції напередодні Великодня
24tv
2024-04-29T06:13:21Z
Міноборони повідомило, коли запрацює е-кабінет військовозобов’язаного
ГЛАВКОМ NET
2024-05-01T22:19:10Z
Забудьте слово "жесть": як замінити його в українській мові
Telegraf
2024-05-01T22:12:55Z
У Сувальський коридор зайшов півторатисячний контингент і 200 одиниць техніки під прикриттям авіації
ZN UA
2024-04-21T17:27:36Z
Буде безкоштовним: "Київстар" після підвищення тарифів здивував рішенням
Политека
2024-04-26T02:34:39Z
Школярі матимуть всього два місяці літніх канікул: в якій області скоротять відпочинок
Политека
2024-04-21T13:01:05Z
В Одесі прогриміли потужні вибухи
ГЛАВКОМ NET
2024-05-01T20:27:49Z
Новий страшний вибух у Києві: подробиці і хто постраждав
Политека
2024-04-29T05:06:19Z
Майже 2-тижнева буря: країну накрив затяжний геомагнітний шторм
GlavRed
2024-04-28T03:27:10Z
Стали відомі деталі загибелі 25-річної лейтенантки у Чернігові
Варта1
2024-04-20T14:52:00Z
Росіяни поцілили дроном по трактору на Харківщині. Постраждала людина
ZN UA
2024-05-01T22:07:16Z
Кількість загиблих від повеней у Кенії зросла до 181
УкраинФорм
2024-05-01T21:48:03Z
У Китаї внаслідок обвалу шосе загинули 19 осіб, десятки постраждали. Фото та відео
Обозреватель
2024-05-01T09:12:01Z
Розстріл поліцейських на Вінниччині: викрили військових, які допомагали підозрюваним перехову
24tv
2024-04-26T12:16:30Z
Чутно крики людей: будинок в центрі Дніпра палає після моторошної атаки
Политека
2024-04-19T02:57:06Z
Пенсія без страхового стажу: на яку суму можуть розраховувати українці
24tv
2024-04-24T04:03:17Z
Прийде купувати: клієнти ПриватБанку поскаржилися на "нюанс" з POS-терміналами
Хвиля
2024-04-28T04:36:59Z
Курс валют в Україні 24 квітня 2024 року: скільки коштує долар і євро
VGorode
2024-04-24T06:06:55Z
Мінфін розмістив ОВДП на 7,2 мільярда гривень
УкраинФорм
2024-04-30T18:00:56Z
Центробанк США оприлюднив свої наміри та спровокував динамічне коливання долара
24tv
2024-05-01T21:03:46Z
Українським технологічним стартапам пропонують грант на 50 000 дол
InternetUA
2024-05-01T20:31:42Z
Експерт попередив про загрозу енергетичного колапсу в Україні: "Вже не смішно"
Хвиля
2024-04-25T14:03:48Z
За тиждень до Великодня в Україні подорожчали три популярні овочі
Telegraf
2024-04-28T12:30:14Z
Українці отримають 60% знижки на оплату електроенергії: куди звернутися
Политека
2024-04-29T05:01:36Z
На Куп’янському напрямку росіяни провели ротацію і поновили штурмові дії - Синєгубов
УкраинФорм
2024-04-30T17:54:31Z
Військовий розповів, що на фронті кажуть про нову допомогу від США
UNIAN NET
2024-04-21T22:42:27Z
Ілюзія 2022 року: що ворог замислив на Півночі України
24tv
2024-04-29T16:36:00Z
Все знищене до фундаменту: росіяни показали, що залишилося від села Роботине
Фокус
2024-04-30T16:45:41Z
У Новій пошті прокоментували ракетний удар РФ сортувальному депо в Одесі
Хвиля
2024-05-01T22:18:55Z
Війна, день 798. F-16 з'являться в Україні після Пасхи
Football.ua
2024-05-01T22:01:43Z
"Кадирівців" пригнали до українсько-російського кордону: який регіон під загрозою
UNIAN NET
2024-04-29T17:48:29Z
У Києві пролунали вибухи відразу після оголошення тривоги
ГЛАВКОМ NET
2024-04-23T00:45:36Z
У Севастополі пролунав потужний вибух, перекрито Кримський міст
ГЛАВКОМ NET
2024-04-21T08:09:56Z
Монобанк розлютив клієнта оновленням у застосунку: "Хіба це все потрібно?"
Знай
2024-04-21T13:12:25Z
Ветеран NASA заявив про створення рушія, що йде проти законів фізики
InternetUA
2024-04-21T17:07:19Z
Що буде, якщо спеціально не оновлювати Android на смартфоні
InternetUA
2024-04-21T18:01:58Z
Що робити, якщо телефон почав повільно працювати: як самостійно вирішити проблему
Политека
2024-04-21T17:16:20Z
Смартфони Huawei Pura70 вийдуть за межі китайського ринку
InternetUA
2024-05-01T22:01:04Z
Астероїд Ryugu зберігає секрети минулого і майбутнього нашої Сонячної системи
Portaltele
2024-05-01T20:37:43Z
Чоловік пішов у ліс із металошукачем і знайшов рідкісний скарб
GlavRed
2024-04-18T18:27:36Z
Фанат Skyrim побив рекорд, що тримався цілих 3 роки
24tv
2024-04-21T09:30:18Z
Apple припиняє виробництво аксесуарів FineWoven
InternetUA
2024-04-22T00:01:30Z
"Погано з 1989 року": запухла Тетяна Овсієнко зізналася, чому має такий вигляд
GlavRed
2024-04-22T00:27:17Z
У Запорізькому цирку акробати зірвалися з 5-метрової висоти
ГЛАВКОМ NET
2024-04-27T19:36:46Z
Загадкова співачка Klavdia Petrivna вперше вийшла на сцену: хто ховається під маскою
TSN
2024-04-20T14:48:56Z
Влад Яма здивував неочікуваним фото в Криму та розлютив українців
TSN
2024-04-30T14:46:27Z
Настя Каменських прокоментувала роман із молочником із кліпу "MOLOKO"
GlavRed
2024-05-01T21:27:53Z
Не бачили навіть найвідданіші фанати: Діма Monatik показав рідкісні шкільні фото
GlavRed
2024-05-01T21:27:06Z
"Показує, як знищує": Єфросиніна розповіла, що війна змінила в її чоловікові
GlavRed
2024-04-25T09:27:54Z
Помер батько співачки Ані Лорак – Мирослав Куєк
ГЛАВКОМ NET
2024-04-18T12:58:26Z
Позитив потрапив до лікарні через Наді Дорофєєву, бо вона "з іншим": але співак і не проти
Знай
2024-04-21T02:51:07Z
"Можеш перейти в інший клуб": відомі шокуючі деталі розмови президента Реала з Луніним
24tv
2024-04-19T17:45:04Z
Чемпіон світу отримав дві жовті картки, але продовжив матч і виграв серію пенальті в ЛК: як це можливо
Обозреватель
2024-04-19T12:25:04Z
Україна розбила Китай на ЧС-2024 з хокею
1News
2024-04-30T14:10:04Z
Воротар збірної України, який відмовляється грати за "Реал", вперше прокоментував скандал, що стався з ним у матчі з "Барселоною". Відео
Обозреватель
2024-04-24T19:40:59Z
Ліга чемпіонів-2023/24: календар, розклад, турнірна таблиця, результати - онлайн
Чемпион
2024-05-01T22:12:57Z
Офіційно: Бундесліга отримала п'яте додаткове місце у наступному сезоні Ліги чемпіонів
Football.ua
2024-05-01T22:00:07Z
Реал, попри помилку Луніна на старті, здобув видовищну вольову перемогу в Ель Класіко: результати матчів Ла Ліги
Чемпион
2024-04-21T21:15:36Z
Спорт на українському ТБ: За що треба платити, а що поки безплатне
Детектор М
2024-04-23T06:01:43Z
Білодід завоювала золото чемпіонату Європи
Чемпион
2024-04-25T22:21:45Z
В Україні з 1 травня набувають чинності важливі зміни до ПДР: порушникам загрожує штраф
Фокус
2024-04-28T15:22:14Z
Не тільки для запаху: чому досвідчені автомобілісти возять у машині кавові зерна
Политека
2024-04-21T12:16:47Z
Маск несподівано прибув у Китай – про що мільярдер домовляється з чиновниками
24tv
2024-04-28T13:54:34Z
Культова капсула часу: виявлено знаменитий 22-річний спорткар BMW в новому стані
Фокус
2024-04-21T11:39:34Z
Три моделі авто, які безпомилково викажуть скуфа
Telegraf
2024-05-01T17:00:58Z
Найдешевший позашляховик Toyota LC показали на нових фото
Обозреватель
2024-05-01T16:46:19Z
Досвідчений механік показав, як перевірити двигун за секунди і заощадити на ремонті
UNIAN NET
2024-04-27T22:24:18Z
Раритети на городі: у британському селі знайшли покинуту колекцію ретроавто
Фокус
2024-05-01T18:21:44Z
В Китаї випустили електромобіль вартістю $4000
24tv
2024-05-01T17:03:05Z