MY.UAНовини
Армія-2020: між деклараціями і реаліями
Армія-2020: між деклараціями і реаліями

Армія-2020: між деклараціями і реаліями

Розмову про армію справедливо розпочати з головного: незаперечний факт непотрапляння проєкту розвитку вітчизняної армії до переліку пріоритетів глави держави містить у собі досить помітні ризики.

Головний із яких у тому, що вповільнена трансформація ЗСУ в інститут стримування або розвиток армії за помилковою парадигмою робить Україну уразливою мішенню на довгі роки.

На жаль, позиція Верховного Головнокомандувача визначила нинішній стан речей: у країні немає людини (органу), який би системно займався розвитком армії, як і не з'явилося людини (органу), котрий системно займався б розвитком вітчизняної зброї.

Між Міноборони та Генштабом.

Якщо ми говоримо про розвиток армії всерйоз (перетворення її на реальний інститут стримування російської агресії), то мусимо визнати взаємозв'язок низки складових.

По-перше, поява передумов для зміни якісних характеристик персоналу, що передбачає ємний «мотиваційний пакет» (а не тільки адекватний рівень грошового утримання на передовій) для військовослужбовців.

По-друге, вивірену технологічну модернізацію, яка в майбутньому дозволить скоротити ЗСУ і провести реалістичну реформу всієї нинішньої заіржавілої конструкції.

По-третє, створення для армії нового типу універсальної «підпірки» у вигляді розгалуженої та мотивованої системи територіальної оборони.

За великим рахунком, завдання глобальне, і воно — не прерогатива Міноборони або Генштабу, хоча саме вони могли б реалізовувати програму.

Якби така з'явилася.

Ідеально — створити майданчик для вироблення рішень у РНБОУ, але Радбез від розвитку оборонного потенціалу практично відлучена (за винятком, можливо, покладеного на генерала Михайла Коваля завдання з розвитку територіальної оборони).

Знову-таки, це позиція главковерха.

Чи можна створити такий орган при Офісі президента? Вважаю, тільки теоретично.

На практиці, на ОПУ логічніше було б покласти функцію контролю та координації.

У Кабміні? Можливо, так, якби там був профільний віцепрем'єр-міністр і підлеглі йому Міноборони та неіснуюче Міністерство ОПК.

Так чи інакше, на сьогодні військове відомство і Генштаб ЗСУ реформують самі себе.

У січні ц.

р., не в останню чергу завдяки активній публічній діяльності низки профільних громадських організацій, вони ознайомили громадськість зі своїми поглядами на ключові сфери трансформації армії.

З одного боку, сам собою факт важливий і позитивний, оскільки тепер бодай позначилися контури руху ЗСУ та з'явилися підстави для дискусії.

З іншого — стали очевидними чимало розбіжностей між Міноборони та Генштабом, а в окремих випадках — ледь не протилежні погляди на головні завдання.

Так, народжена Генштабом ЗСУ «Візія», або бачення розвитку армії на найближчих 10 років, насамперед передбачає забезпечення успішного стримування агресора, тоді як головним орієнтиром для військового міністра залишаються стандарти НАТО.

«Моє головне завдання — досягти військових критеріїв членства і зробити все для того, щоб отримати статус члена Програми посилених можливостей НАТО», — повідомив цього тижня міністр Андрій Загороднюк.

Хтось може зазначити, що тут не так і багато суперечностей.

Особливо на тлі відсутності і в міністра оборони, і в начальника Генштабу амбіцій щодо створення професійної армії.

Інакше кажучи, армія (за задумом нинішніх військових керівників) і через десять років залишиться робітничо-селянським утворенням із вибірковим призовом, досить низьким рівнем мотивації і, як результат, — із низьким авторитетом у суспільстві, зате високим рівнем небойових втрат….

Що ж до оцінки потенційних бойових втрат, то в нашому випадку вони значною мірою пов'язані зі здатністю перевести армію на сучасні системи озброєння з акцентом на нові технології.

Тому є сенс звернутися до запропонованих пріоритетів переозброєння.

Треба сказати, що послання Генштабу ЗСУ включає чималу частину позицій переозброєння армії, що як пріоритети рекомендовані у 2019 році ЦДАКР і Українським інститутом досліджень безпеки (ЦДАКР є одним зі співзасновників УІДБ).

Йдеться про вписані до «Візії» «насамперед сучасні засоби розвідки, радіоелектронної боротьби, зв'язку, ППО, засоби вогневого ураження (підвищення їхньої точності та дальності)».

Однак у Генштабі чомусь механічно «відтяли» такі очевидні «технологічні» напрями як розвиток безпілотних авіаційних комплексів (БАК), наземних і морських безекіпажних бойових систем, а також створення єдиної автоматизованої системи управління (ЄАСУ) ЗСУ.

Своєю чергою, Міноборони, заявивши вустами міністра Загороднюка про зміну підходів до формування державного оборонного замовлення (ДОЗ), визначило пріоритетами розвиток ВМСУ, засоби ППО, БАК, засоби РЕБ, зв'язок і автоматизацію.

Відмінності у формуванні пріоритетів очевидні.

Але це ще далеко не все, бо незрозуміло, як у процесі їх формування враховувалися можливості придбання необхідної техніки.

Наприклад, позиція «Розвиток надводної та сухопутної компоненти флоту, включно з протикорабельним береговим арсеналом» (Міноборони) складна для виконання, оскільки закупівля серійних ПКР «Нептун» і поява ракетних катерів можливі не раніше 2021-го року.

До того ж військові моряки не хочуть отримувати штучно роздуту до надто дорогої розробку «Кузні на Рибальському».

Тому з Міноборони просочуються чутки про плани купити у США протикорабельні ракети «Гарпун» разом із береговими ракетними комплексами.

Цікаво, хтось оцінював, чи не обнулить такий крок багатолітню роботу над «Нептуном»? Або, наприклад, чи проводив хтось експертизу можливої закупівлі імпортних катерів? Скажімо, міністр МВС Арсен Аваков вважає, що локалізація 20% виробництва — чудовий результат.

Але тоді виходить, ми — країна третього світу, адже навіть Індія у проєктах із РФ погоджується на «не менш як 50% локалізації».

Схожа ситуація щодо засобів ППО.

ДержККБ «Луч» активно розробляє ЗРК дальністю до 50 км, Міноборони висловилося за закупівлю американських ЗРС Patriot і F-16.

Можливо, коли б вийшли на великі політичні домовленості (як Польща), такі рішення були б виправданими.

Але сьогодні, наскільки мені відомо, такої експертизи ніхто не проводив.

Востаннє серйозно думали про літаки для українських ПС ЗСУ 2008 року, розглядаючи китайський планер і українсько-західні комплектуючі.

Але поїзд давно пішов: не можна двічі ввійти в одну й ту саму річку.

З іншого боку, якщо закупівлі ЗРС Patriot для України поки що недосяжні з політичних причин, купівля F-16, з урахуванням підготовки інфраструктури, пілотів та організації сервісу, знищить третину національної оборонної промисловості.

Міна уповільненої дії?.

Хоча військовий міністр А.

Загороднюк і заявив про намір спрямувати близько 90% ДОЗ вітчизняним виробникам та розробникам озброєнь, навіть у профільному комітеті парламенту, який працює специфічно, не приховують, що оборонне відомство доклало чимало зусиль, аби відкрити широку дорогу імпорту.

Тому відстояти навіть отриману версію проєкту Закону України «Про оборонні закупівлі» виявилося дуже непростою справою.

При цьому, хоча у 2020-му на переозброєння армії виділено найбільший за всю історію України фінансовий ресурс, — разом із держгарантіями він перевищує 30 мільярдів гривень, — з'явилися нові підводні рифи.

Наприклад, міністр шокував промисловців і експертів заявою, що частину ДОЗ буде «зарезервовано» на майбутнє.

До моменту, коли певні стратегії переозброєння сформують у Міноборони.

Який це період? Кілька місяців чи кілька років? Люди обізнані стверджують, що, як мінімум, кілька місяців: завершено оборонний огляд, і необхідно проаналізувати його результати, видати оновлені пріоритети.

Насправді, якщо період анабіозу промисловості затягнеться до травня (як уже бувало), то й ДОЗ-2020 наприкінці року опиниться на межі зриву, як 2019-го.

Нарешті, міністр придумав унікальну новинку — сконструювати внутрішню систему контролю всередині відомства створенням у Міноборони групи наближених людей, наділених особливими повноваженнями.

Правильно, святе місце порожнім не буває: якщо в країні досі ніхто цим не займається, варто очолити процес.

Експерти вже зазначили, що коли при розподілі ДОЗ-20 20% коштів буде спрямовано на ракетно-артилерійське озброєння, ще 30% — на бронетанкову й автомобільну техніку, то реальна пріоритетність виглядатиме зовсім не так, як представлено в документі Генштабу та спічі військового міністра.

«Якщо РЕБ, зв'язок і автоматизація — пріоритет, то чому тільки 1% коштів?» — справедливо запитує директор Інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець.

Експерт говорить і про ще одну проблему: «Коли наприкінці минулого року терміново перерозподілялися кошти на переозброєння, ми мали яскравий приклад внесення змін у ДЗУ.

Цей механізм не визначений у керівних документах і проводиться в «ручному» режимі, що призводить до суб'єктивізму в системі управлінських рішень».

Одне слово, системи все ще немає, й ми переозброюємося в «ручному режимі», вже не «порошенківському», але дуже схожому….

Хаотичні закупівлі vs експертиза.

Головне, що впадає у вічі в галузі переозброєння: в державі не вироблено єдиної концепції бачення бойових дій майбутнього, тому що немає достовірної програми розвитку армії, і, як наслідок, замість вивіреної програми розвитку озброєнь мають місце безсистемні закупівлі з акцентом на латання старих дірок.

Нові технології в нас поки що не в моді….

Наведу конкретний приклад.

Із інсайдерських джерел відомо, що ЦНДІ ОВТ ЗСУ давно працює над питанням розвитку безекіпажних бойових платформ.

Сучасні тенденції розвитку армій просто вимагають цього.

Наприклад, сусідня Туреччина у 2019 році представила лінійку бойових роботів вогневої підтримки UKAP, оснащених бойовими модулями.

Європейські MBDA і Milrem Robotics у 2019 році створили роботів із керованою ракетною зброєю.

У листопаді 2019-го у США завершився тендер із розробки наземних роботів MUTT — для транспортування боєприпасів та спорядження.

А в січні 2020 року Пентагон повідомив, що ЗС отримуватимуть роботанки у прискореному режимі — у рамках програм RCV-light і RCV-medium.

Росія різко активізувала розробки бойових роботів, а 2018 року випробувала «Уран-9» у Сирії, після чого оснастила його посиленою зброєю.

В Україні, як мінімум, п'ять приватних компаній ведуть розробки бойових роботів, крім того, ЦНДІ ОВТ ЗСУ просував створення зразка на базі однієї з діючих, створеної держпідприємством «найбільш цифрової бойової машини».

Однак ось уже півтора року військове відомство не приймає рішення про проведення дослідно-конструкторської роботи.

На цьому тлі приватні компанії готові вкладати власні кошти, — був би реальний інтерес Міноборони.

І говорять про можливість трансформації наявних розробок у багатофункціональну платформу.

За умови постановки на дистанційно керовану машину власних керованих ракет, приладів РЕБ і РЕР, забезпечення підтримки з повітря БАК.

На сьогодні підрозділ бойових роботів із функціями розвідки, охорони та вогневої підтримки — не фантазії, а реальний спосіб різко знизити втрати особового складу.

До речі, деякі роботи вже успішно пройшли випробування в зоні бойових дій і навіть викликали переполох у стані ворога.

Роботи — лише один, вирваний з контексту, приклад.

Наведений, щоб продемонструвати: військове керівництво країни готове бігти навздогін за передовими арміями світу, старанно не помічаючи перспектив нових проривних напрямів.

Ніхто поки що не знає, якою буде армія країни.

Не знає Генштаб, не знає Міноборони.

Бо поки що не ставить собі та іншим цього питання Верховний Головнокомандувач.

Ніхто поки що не знає, як буде формуватися й реалізовуватися ДОЗ-2020.

Попри формально визначені орієнтири, проблема стратегій і, відповідно, термінів не вирішена.

ЗСУ звикають випрацьовувати лише рефлексії — на вогневі атаки, кулі снайперів, застосування противником нових технологій.

Сподіваючись на більш світле завтра.

Пастки нинішнього оборонного планування відіграють украй негативну роль та істотно гальмують розвиток армії.

У зв'язку зі сказаним вище, в оборонно-промислових колах починають думати, що президент Зеленський може виявитися Верховним Головнокомандувачем, який не відбувся….

Схоже, наразі є тільки один шлях.

Ігнорувати пастку оборонного планування, — нехай Стратегія військової безпеки і Програми розвитку ЗСУ, ОВТ і ОПК стануть своєрідним закріплювачем оперативних рішень.

Президентові є сенс покласти завдання оборонної реформи на один державний орган, визначивши форми контролю та часові орієнтири.

Не зайвою може виявитися серія дискусій з участю всіх профільних відомств, а також профільних недержавних об'єднань і аналітичних структур.

І, зрештою, слід усе-таки звернути увагу на армію, яка вважає себе обділеною та «недолюбленою».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Какую игру ведет Макрон и Си Цзиньпин перед саммитом мира: что важно для Украины
Comments UA
2024-05-06T11:51:22Z
Легко не будет: западные СМИ рассказали, зачем Си Цзиньпин приехал в Европу
Telegraf
2024-05-06T10:48:38Z
Кремль предупредил три мировые столицы: готовит сокрушительный удар возмездия
Comments UA
2024-05-03T12:51:15Z
Залужный прервал молчание. ФОТО
Новости Украины
2024-05-05T04:54:41Z
Германия сообщила, будет ли отправлять своих представителей на инаугурацию Путина
Comments UA
2024-05-06T12:06:29Z
Когда закончится война в Украине и начнется другая: прогнозы военных и политиков
TSN
2024-05-06T12:03:05Z
Слишком много возмущалась. Россия отказала в гражданстве известной пропагандистке
Comments UA
2024-05-04T15:36:04Z
Путин выставил в Москве трофейную технику Запада: как реагируют в мире
Comments UA
2024-05-05T17:21:53Z
Будь мы все, россияне, прокляты
Обозреватель
2024-05-04T06:32:31Z
Часть пенсий уже пересчитали: кто получит новые размеры выплат с 1 мая
Обозреватель
2024-05-03T21:28:09Z
ПриватБанк решил побаловать украинцев лакомыми скидками: можно сэкономить кучу денег
Знай
2024-05-06T04:06:52Z
Коммуналка в Украине вырастет еще сильнее: что подорожает быстрее
Обозреватель
2024-05-05T22:31:46Z
Кредиторы Украины требуют вернуть долги – WSJ
Обозреватель
2024-05-05T11:16:47Z
ФГИУ реализует в системе "Прозорро.Продажи" завод олигарха из РФ по производству мясной оболочки ЧАО "ПентоПак"
ZN UA
2024-05-06T12:01:42Z
Украинцам в мае пересчитали пенсии: для получения надбавки нужно выполнить два условия
Обозреватель
2024-05-06T11:55:26Z
Цифра удивит: сколько можно было бы заработать, если пять лет назад купить на $1 тыс. золото
Обозреватель
2024-05-04T01:14:24Z
Курс валют в Украине: доллар замер, на чем теперь можно заработать с мая по июль
TSN
2024-05-06T03:06:10Z
«Вымывание» мужчин и уход в тень: что происходит на украинском рынке труда весной
Комсомольская правда
2024-05-06T05:04:44Z
Враг мог использовать его для высадки ДРГ: появились детали о катере, который был уничтожен в Крыму
Обозреватель
2024-05-06T12:01:55Z
Ударили посреди ночи: выяснились последствия новой атаки россиян
Политека
2024-05-06T03:09:39Z
Какой катер поразило ГУР в Крыму и что с ним сейчас: детали от Юсова
TSN
2024-05-06T12:03:32Z
В Киеве обнаружили боевую часть новейшей российской ракеты Х-69. Подробности и фото
Обозреватель
2024-05-06T12:03:44Z
Энергетики вернули электричество в 111 населенных пунктах трех областей
Корреспондент
2024-05-06T12:06:22Z
Двое детей остались без отца: в боях Донецкой области погиб стрелок-санитар из Харьковщины. Фото
Обозреватель
2024-05-06T11:49:53Z
"Россияне активизировались накануне 9 мая": в ВСУ рассказали, какие города под угрозой
TSN
2024-05-04T16:27:49Z
"Могут развернуть бой с пограничниками": Жданов о перебрасывании "кадыровцев" к границе Украины
TSN
2024-05-04T08:06:42Z
Россиянин-рецидивист на войне в Украине убил еще пятерых сослуживцев, — росСМИ
Фокус
2024-05-03T18:51:02Z
Какой завтра, 7 мая, праздник – все об этом дне, какой церковный праздник, что нельзя делать
TSN
2024-05-06T06:06:38Z
Мобилизация в Украине: мужчин, не вставших на военный учет, будут штрафовать без их ведома
TSN
2024-05-06T10:43:58Z
Женщина пришла в больницу на обследование, но ее "обрадовали" тем что она для них умерла: "Как..."
Знай
2024-05-06T04:51:21Z
Украинцам кардинально изменят правила оплаты коммуналки: к чему готовиться
Знай
2024-05-04T10:31:14Z
Есть ли в вашем роду евреи: подскажет фамилия, проверьте свою
Telegraf
2024-05-06T12:03:38Z
Соломия Витвицкая показалась в объятиях возлюбленного-военного и как на расстоянии они Пасху провели
TSN
2024-05-06T11:51:50Z
Бесплатный проезд для всех: украинцам отменят плату за коммунальный транспорт
Знай
2024-05-05T20:12:57Z
Поливальный понедельник: традиции празднования
ZN UA
2024-05-05T23:35:23Z
Заместитель Умерова начал подписывать приказы как исполняющий обязанности министра обороны
UAToday
2024-05-04T03:42:57Z
В Днепре прогремел мощный взрыв: что известно
Telegraf
2024-05-06T10:18:52Z
Мама бросила младенца под "окно жизни", оставив записку, которая разбивает сердца
Знай
2024-05-06T05:51:43Z
Активность вражеских беспилотников и взрывы в Харькове: главные новости ночи 4 мая 2024 года
TSN
2024-05-04T03:33:19Z
В Киеве на Троещине приготовление еды на Пасху едва не привело к трагедии. Подробности и фото
Обозреватель
2024-05-04T13:52:30Z
В Тернопольской области отец изнасиловал родную дочь
TSN
2024-05-06T12:03:37Z
В Италии из-за падения с троллея насмерть разбилась туристка
Корреспондент
2024-05-06T12:03:01Z
В РФ за сутки намело полутораметровые сугробы, на федеральной трассе 30-километровый затор. ВИДЕО
Новости Украины
2024-05-05T13:24:30Z
Часть дома упала после взрыва в центре Чернигова: что известно сейчас
Политека
2024-05-06T05:03:51Z
Уронили КАБ на дом: в Белгороде упала бомба, которую ВС РФ запустили по Харькову
Фокус
2024-05-04T14:18:13Z
Рейтинг WTA: Украинки устанавливают историческое достижение
Корреспондент
2024-05-06T07:42:45Z
Жена футболиста сборной Украины разделась топлес на Сейшелах и поразила формами. Фото
Обозреватель
2024-05-05T18:01:17Z
"Ты дерьмо Ярмоленко". Стадион в Лондоне устроил обструкцию Мудрику. "Челси" отомстил за украинца. Видео
Обозреватель
2024-05-05T15:58:26Z
Трубин и Бенфика проиграли, отдав Спортингу титул
Корреспондент
2024-05-06T06:51:54Z
ПСЖ - "Боруссия" Д: онлайн-трансляция полуфинала Лиги чемпионов
Telegraf
2024-05-06T10:55:52Z
Рейтинг ATP: Джокович первая ракетка мира, Сачко - Украины
Корреспондент
2024-05-06T10:51:01Z
Сауль Альварес с нокдауном разбил соперника и защитил звание абсолютного чемпиона мира
TSN
2024-05-05T08:36:26Z
Россия готовит пропагандистские вбросы вокруг Евровидения и Олимпиады – европейские СМИ
Апостроф
2024-05-06T12:03:40Z
Макрон сообщил, что Мбаппе примет участие в Олимпиаде
Корреспондент
2024-05-06T11:51:35Z
На аукцион выставили раритетное купе Nissan Silvia
AutoCentre
2024-05-06T06:01:59Z
Какие свечи зажигания выбрать: советы от автомехаников
AutoSite
2024-05-06T10:37:00Z
Будьте внимательны на дороге: популярная ошибка может стоить вам 8500 гривен
Знай
2024-05-05T03:21:25Z
Никогда так не поступайте: что запрещено оставлять в машине в жару
Апостроф
2024-05-04T23:18:47Z
Кабриолет Porsche 911 попробовал себя в качестве подводной лодки
AutoCentre
2024-05-06T12:04:25Z
Двуликий Янус: Citroen создали очень необычное авто с двумя кабинами
Фокус
2024-05-06T11:51:41Z
Выпущена почтовая марка с Бертой Бенц и первым автомобилем
AutoCentre
2024-05-03T18:25:58Z
Понадобится обычный лук: автомобилистам озвучили интересный лайфхак
Апостроф
2024-05-04T14:39:24Z
Баварский японец: в Киеве заметили знаменитый 340-сильный спорткар Toyota
Фокус
2024-05-04T09:21:21Z
До какого процента нельзя разряжать свой телефон: почти все ошибаются
Telegraf
2024-05-05T17:57:31Z
Как правильно полностью удалять сообщения в Telegram: есть два простых способа
Политека
2024-05-05T20:01:43Z
Редкий римский додекаэдр, найденный в Англии, озадачил археологов. Фото
Обозреватель
2024-05-06T10:22:30Z
Больше не выманят деньги: как проверить, что сайт, банковская карта или мобильный номер являются мошенническими
Знай
2024-05-05T04:21:21Z
Свежие подробности об Intel Arrow Lake-S: поддержка Thunderbolt 4 и графика на четыре Xe-ядра
Overclockers
2024-05-06T12:03:18Z
Skyfend Blader: в Китае создали антидроновое ружье, сбивающее БПЛА на расстоянии 1,5 км
Фокус
2024-05-06T12:01:14Z
Загадывайте желание: над Землей пройдет один из сильнейших звездопадов XXI века
Апостроф
2024-05-04T09:21:26Z
Кто надул "пузырь" в глубоком космосе: он разогрет до 8,3 млн градусов Цельсия
Фокус
2024-05-06T05:57:31Z
Фанатам Fallout предложили получить рюкзак Люси, но это очень дорого: что внутри
Знай
2024-05-05T18:51:01Z
Почему так воняет в "панельках" в квартирах - главные причины невыносимого запаха, от которого не скрыться
Знай
2024-05-05T02:51:55Z
Как не испортить джинсы при стирке: семь правил, за которые любимые штаны скажут "спасибо"
Telegraf
2024-05-06T06:36:41Z
10 важных вещей, которым нужно научить ребенка до 10 лет
Обозреватель
2024-05-06T04:07:24Z
На пасхальном столе забудут о пасках и мясе: все будут есть эту необычную картошку
Telegraf
2024-05-04T15:12:52Z
Когда сажать и окучивать картошку: благоприятные даты
Обозреватель
2024-05-06T12:01:55Z
Что приготовить из лаваша и сыра для перекуса: рецепт легкого и сытного блюда за 10 минут
Обозреватель
2024-05-06T12:01:08Z
Это сало съедят не дождавшись борща: как его запечь с чесноком и специями
Telegraf
2024-05-04T09:18:45Z
Собирай друзей и ищи дрова: коллекционный рецепт нежной курочки в светлом пиве
Знай
2024-05-04T16:21:56Z
Наши бабушки пекли паски именно так: проверенный рецепт, который точно получится
Telegraf
2024-05-04T03:12:07Z
Мадонна побила исторический рекорд The Rolling Stones
Comments UA
2024-05-06T11:42:11Z
Режиссера Ералаша после изнасилования наградили медалью
Корреспондент
2024-05-06T11:51:51Z
Свадьба года: бракосочетание миллиардера Умара Камани и модели Нады Адель стоила 20 млн фунтов
Фокус
2024-05-05T15:30:06Z
Мария Яремчук беременна? В сети появилось видео пропавшей певицы, а инсайдеры предположили, кто может быть отцом
Обозреватель
2024-05-04T06:53:20Z
Тарас Тополя показал фото с семьей
Корреспондент
2024-05-06T11:24:10Z
Дети Хью Джекмана волнуются за отца: что случилось
Фокус
2024-05-06T10:51:04Z
От официанта в "Пузатій хаті" и охранника у Поплавского до двойника Олега Винника: Андрей Кравченко раскрыл свой путь к звезде
Обозреватель
2024-05-04T01:14:48Z
"Это незаконно": полуобнаженная Тина Кароль без нижнего белья похвасталась соблазнительными изгибами
Знай
2024-05-05T03:51:53Z
Владимир Остапчук оказался под капельницами
TSN
2024-05-03T17:03:07Z
Кто не должен идти в ТЦК с 18 мая: с какими болезнями не мобилизуют
UAToday
2024-05-05T18:51:05Z
Опаснее тревоги и печали: ученые узнали, как чувство гнева повреждает наше сердце
Фокус
2024-05-05T11:27:38Z
Даже в 30 лет ты превратишься в бабушку: три привычки, которые портят кожу лица
Знай
2024-05-06T06:21:49Z
Как избавиться от плесени на стенах: существует простой рецепт
Апостроф
2024-05-04T11:12:55Z
Профилактика рака кожи: как правильно выбрать солнцезащитный крем
Апостроф
2024-05-06T12:06:44Z
Вместо ботокса: эксперты назвали простое средство, которое заметно снизит морщины/Попробовать никогда не поздно
Апостроф
2024-05-06T11:03:03Z
Почему выпадает очень много волос: врачи объяснили, какого витамина не хватает организму
TSN
2024-05-05T14:33:31Z
Белки могли вызвать проказу у людей в Средневековье – исследование
ZN UA
2024-05-05T12:49:20Z
Список болезней, с которыми украинцев освобождают от мобилизации: органы, психика и травмы
Знай
2024-05-04T06:36:33Z