MY.UAНовини
Інфодемія коронавірусу: хто та чому бреше про китайський штам
Інфодемія коронавірусу: хто та чому бреше про китайський штам

Інфодемія коронавірусу: хто та чому бреше про китайський штам

ВООЗ застерігає від потужної лавини чуток, фальшивих повідомлень та інших фейків, яка котиться нині по всій Землі, день у день набираючи все більше сили.

Аби протидіяти дезінформації або, як назвали її представники цієї організації, "інфодемії" – тобто, інформаційній пандемії, ВООЗ створила окремий сайт в інтернеті.

Чи допоможе він і кому, зрештою, вигідна ця епідемія фальшивої інформації?.

Ви отримали через Ali.

Express пакуночок із Китаю? Не треба так лякатися, можете спокійно брати його в руки.

Щеплення проти запалення легень? Проти нового коронавірусу воно, на жаль, не допоможе.

Може, слід просто наїстися часнику, щоб новітня пошесть не взяла? Якась кількість часнику організму лише на користь піде, але чи захистить він від того капосного китайського вірусу – точно сказати не можна, немає даних.

Шановні читачі, певно, гадають, що це розбурхана фантазія автора вигадала отакі дивні питання та відповіді на них? Жодним чином.

Ці питання та відповіді процитовані з вебсайту Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ).

У новій рубриці, яка називається myth busters ("мисливці на міфи" – 24 канал), фахівці цього поважного підрозділу ООН намагаються спростувати якомога більшу частину різноманітних чуток, які котяться світом про новий китайський штам коронавірусу.

Тому що чутки, неправдива інформація та теорії змови розповсюджуються набагато швидше, ніж сам вірус.

Наприкінці 2019 року в Китаї почалась епідемія нового вірусу, який отримав шифровану назву 2019n.

CoV – він є прямим "родичем" смертельного вірусу Sars.

Наразі ним інфіковані тисячі людей, причому вже не лише в китайському місті Ухань, не лише в межах кордонів КНР, а вже й по всьому світу.

Сотні людей померли, дехто – видужав, а дехто з тих, хто подолав хворобу – захворів повторно.

Позаяк збудник цього захворювання був невідомим ще торік, а наслідки епідемії ще не можна навіть приблизно оцінити й спрогнозувати, то потреба в інформації про нього у світі виявилася дуже великою.

Цей запит на інформацію не лишився без відгуку: протягом минулих чотирьох тижнів в соціальній мережі Twitter було написано більше ніж 15 мільйонів дописів з цієї теми, у світових ЗМІ щодня з'являються нові повідомлення та аналізи.

Саме через таку кількість різноманітної інформації ВООЗ і запровадив визначення "інфодемія" – лавина повідомлень, як правдивих, так і вигаданих.

Чи загрожує світові пандемія коронавірусу?.

Сорти брехні.

Загалом, слід відрізняти неперевірену інформацію від цілком фальшивої або невірно процитованої чи видраної з контексту, а їх всі, у свою чергу – від "теорій змови".

Так, наприклад, в мережі ходить історія про батьків, які нібито полишили в аеропорту своїх обох дітей, коли дізналися, що ті захворіли.

Доказів подібного не наводиться, так само, як і в випадку з численними відеосюжетами, які під тривожну музику демонструють нібито встановлені факти про розповсюдження коронавірусу.

Твердження, які там наводяться, зазвичай бувають частково перебільшеними, частково не доведеними, а частково – просто неправдивими, як встановили дослідники інтернет-порталу Correctiv.

Водночас, вже існують і теорії змови – наприклад, про те, що спалах нової інфекції є нічим іншим, як наслідком зловісної діяльності засновника компанії Microsoft Білла Гейтса.

Це, звичайно, брехня.

Одна з теорій змови звинувачує в розповсюдженні коронавірусу Білла Гейтса / Фото Greg Allen/AP.

Всі подібні вигадки, з першого погляду, здаються досить невинними й, буває, навіть смішними.

Але деякі з них можуть завдати неабиякої шкоди, більше того – стати небезпечними для життя.

Наприклад, якщо хтось розхвалює якусь чудодійну панацею від цієї хвороби або спосіб її терапії.

Так, наприклад, в мережі розповсюджується рекомендація індійського Міністерства охорони здоров'я лікувати коронавірус гомеопатичними засобами.

При цьому, вплив цих засобів, як стверджують фахівці ВООЗ, дає максимум ефект плацебо.

На Facebook бігають чутки про те, що захворювання на коронавірус можна вилікувати, якщо пити хімічну сполуку з назвою MMS.

Це вже не просто невірно, а може спричинити неабияку шкоду здоров'ю.

До речі, керівництво Facebook не славиться рішучою протидією неправдивим повідомленням, цього разу офіційно заявило, що буде видаляти зі своєї мережі відповідні дописи.

Twitter же вирішив не просто видаляти такі повідомлення, а й перевіряти будь-яку релевантну інформацію, аби надавати тим, хто нею справді цікавиться, лише точні дані.

"Кухня інфодемії".

Вони схожі на інші сплески фальшивої інформації, пов'язані з іншими "гарячими" темами – від терористичних нападів до авіакатастроф: спочатку відбувається щось страшне й погане, потім соцмережами буквально за хвилини прокочуються масиви якоїсь інформації – чи то правдивої, а чи то ні, а потім вже "вмикаються" світові ЗМІ.

Люди читають дописи або статті, шукають більше інформації, причому такої, яка б підтверджувалася принаймні з кількох джерел.

Але, позаяк офіційні джерела завжди хоч трохи, але запізнюються з реакцією – виникає простір для чуток, для неправдивої інформації та для теорій змови.

Цей ефект підсилюється тим, що рівень "інформаційної наповненості" (в даному випадку – щодо коронавірусу) постійно змінюється й те, що сьогодні здається безперечним та точним, завтра може бути спростоване.

Психологи та дослідники інформаційних ефектів у соцмережах вважають, що насправді неважливо, хто та з якою метою вигадує неправдиву інформацію – набагато важливіше, хто її розповсюджує.

Зрештою, здебільшого працюють не боти, а тролі – тобто, не окремо сконструйовані програми, які виконують чиєсь замовлення, а люди, які просто "ведуться" й розпатякують дурниці далі, примножуючи відлуння.

В мережі радять лікувати коронавірус однойменним пивом.

В німецькому університеті Дуйсбурга-Ессена існує ціла кафедра соціальної психології, фахівці якої займаються дослідженням так званих fake news, тобто – фальшованих повідомлень.

Вони вважають, що для розповсюдження брехні є кілька причин.

Скажімо, через те, що наразі ситуація з коронавірусом ще не з'ясована й через це багато людей почувають себе непевно – вони бояться, що це – справжня пандемія, отже – вона загрожує їм усім та кожному з них.

Тому вони хапаються за першу-ліпшу інформацію, яка їм здається важливою та правдивою – й розповсюджують її далі, навіть, часто-густо не дочитавши її до кінця.

Особливо це стосується світлин та відео з яким-небудь жахливим змістом – скажімо, фото- та відеоматеріали з переповнених дощенту лікарень, в яких пацієнти лежать на підлозі.

Це можуть бути бодай знімки з якихось африканських шпиталів десятирічної давнини, але під ними стоятимуть підписи на кшталт "Лікарні Уханя переповнені помираючими!" – і їх розповсюджуватимуть.

Тож не обов'язково слід вважати, що подібні інформаційні хвилі є наслідком цілеспрямованої диверсії якоїсь "фабрики тролів" – ні, це може бути просто стара, добра "кухня чуток", стократно підсилена світовою мережею.

Хоча, звичайно, все частіш трапляються випадки, коли неправду розповсюджують цілеспрямовано та навіть професійно.

Розповсюджують люди, які спеціалізуються на інформаційних диверсіях і отримують за це гроші від замовників – від яких-небудь, скажімо, фармацевтичних концернів, які бажають збути власні чудодійні ліки проти тієї чи іншої хвороби й аж до спецслужб тієї чи іншої держави, які зацікавлені в дестабілізації ситуації в тому чи іншому регіоні.

В даному ж випадку, коли йдеться про коронавірус – не слід забувати, що теми, пов'язані зі здоров'ям, так чи інакше є для більшості людей найцікавішими та ще й такими, у зв'язку з якими люди звикли довіряти досвіду своїх близьких та знайомих.

Дослідники університету німецького міста Майнц з'ясували, що 46% респондентів їх соцопитування обговорюють теми, пов'язані з хворобами та їх лікуванням, насамперед із членами сім'ї, друзями та колегами по роботі.

39% шукают інформацію з цього приводу в інтернеті, причому в віковій групі від 18 до 29 років до всесвітньої мережі звернулися знову ж таки 46%.

Але ж теми, пов'язані зі здоров'ям, зазвичай бувають складними, комплексними.

Саме через це чутки та неправдива інформація, яка стосується китайського штаму розповсюджуються особливо інтенсивно та навіть більше ніж, скажімо, якщо йдеться про політику чи космічні польоти.

Вплив цієї неправдивої інформації є шкідливим не лише на коротких часових відрізках, але й в далекій перспективі.

Існує психологічне визначення "ефекту фальшивої інформації": якщо інформацію людина читає одразу після того, як сталася яка-небудь гучна подія – вона, скоріш за все, її запам'ятає, навіть, якщо вона й здогадується, що ця інформація – хибна.

В цьому випадку правдива й хибна інформація сприймається однаково, а, одного разу запам'ятавшись, хибна інформація відкладається в голові й змішується з правдивою, набуваючи для того, хто її запам'ятав, правдивості.

Ще складніше стає позбутися фальшивої інформації в тому випадку, якщо вона відповідає уяві тієї чи іншої людини, її світоглядові.

Тому що ми всі підсвідомо намагаємося вірити в те, в що вірити бажаємо.

Цей ефект можна чудово спостерігати саме в випадку з коронавірусом: той, хто хоче вірити, що на планеті почалася пандемія, буде шукати та розповсюджувати інформацію саме про це.

Той, хто, навпаки, бажає думати, що вірус цей є, скоріш, безпечним, на кшталт легкої застуди – шукатиме та розповсюджуватиме саме подібну інформацію.

При цьому наразі взагалі невідомо, чи цей вірус є смертельною загрозою, чи ні, а також – чи стане його розповсюдження глобальним.

Де шукати правду?.

Як же ж, зрештою, з'ясувати, чи відповідає дійсності та чи інша прочитана чи побачена інформація? Тут існують кілька простих правил, які непогано було б навіть викладати в школі на уроках медіаграмотності.

Перше правило: якщо ви бачите якийсь текст в мережі – ви не повинні його одразу розповсюджувати, чи, як тепер кажуть, "шерити", тобто ділитися зі знайомими.

Спочатку прочитайте його до кінця.

Друге правило: якщо можете, будь ласка, перевірте джерела, на основі яких був написаний цей текст.

Чи є в ньому посилання на якісь наукові факти (причому не просто на кшталт "британські вчені встановили", а з посиланням на той чи інший науковий заклад, який можна перевірити в тому ж Інтернеті).

Чи можна взагалі перевірити факти, які зазначені в тексті? Чи є текст простим переказом з якогось ЗМІ? З якого саме? Чи то є взагалі ЗМІ, а чи такий же нікому не відомий сайт "Все про все" або "Сенсаційні викриття"? Це все звучить досить просто та банально, але досвід демонструє, що зазвичай люди, на жаль, нічого подібного не роблять.

Щодо експертів з інформаційних стратегій, то вони вже зараз висловлюються в тому сенсі, що було б непогано розробити якусь глобальну медіастратегію саме для майбутніх випадків епідемій.

Про це пишуть доктор Ілона Кікбуш, професор медицини з Женевського університету, та її співавтор, декан кафедри медицини з університету Гонконгу, доктор Габріель Лоунг, у своїй статті, оприлюдненій в медичному фаховому часописі British Medical Journal.

Вони рекомендують Всесвітній організації охорони здоров'я не обмежуватися боротьбою з чутками в соцмережах, а й налагодити співробітництво з відомими медіадослідниками в усьому світі.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Grand Theft Auto VI выйдет на ПК, но не в 2025 году
GameMag
2025-02-10T15:13:52Z
Может переписать историю цивилизаций Северной Америки: ученые нашли древнее поселение
ZN UA
2025-02-10T14:31:45Z
Что делать, если телефон завис и экран не реагирует на прикосновения: алгоритм решения проблемы
Политека
2025-02-10T14:30:06Z
Выбираем генератор: какие характеристики оборудования нужно учитывать при покупке
Gazeta UA
2025-02-10T14:18:42Z
Lenovo анонсувала чотири моделі ноутбуків Xiaoxin Pro 2025
Portaltele
2025-02-10T14:15:38Z
Канье Вест удалился из соцсети Х и поблагодарил Маска
Gazeta UA
2025-02-10T14:09:04Z
Смартфон Samsung Galaxy S24 разочаровал пользователей: эксперты пояснили причину
Фокус
2025-02-10T13:51:41Z
Полное преображение: В сети наглядно показали разницу между оригиналом и ремейком Metal Gear Solid 3: Snake Eater
GameMag
2025-02-10T13:49:20Z
Как будут выглядеть люди через 1000 лет: прогноз ученых может удивить
Фокус
2025-02-10T13:45:59Z
Вкус, знакомый с детства: рецепт шоколадного сметанника
Фокус
2025-02-10T15:30:02Z
О котлетах забудете надолго: три идеи, что приготовить из фарша
Gazeta UA
2025-02-10T15:24:45Z
Десерт ко Дню влюбленных: рецепт нежного чизкейка "Красный бархат"
TSN
2025-02-10T15:21:42Z
Гороскоп на 11 февраля: Овнам — реализация целей, Ракам — проблемы в работе
Telegraf
2025-02-10T15:00:43Z
Мужчина испытал популярное среди звезд правило "5 секунд" после сна: что изменилось
Фокус
2025-02-10T14:51:10Z
Картофель можно вырастить из семян: секреты опытных огородников/Это непросто, но результат обязательно впечатлит!
Апостроф
2025-02-10T14:15:31Z
Как понять, что у вас в отношениях манипуляция и зависимость
Знай
2025-02-10T13:51:50Z
Лунный календарь и советы по посадке на февраль 2025: как получить богатый урожай
Знай
2025-02-10T12:51:47Z
Не летает, ноздри на клюве и несет гигантские яйца: какая птица на грани вымирания
Gazeta UA
2025-02-10T11:57:40Z
Пригласил друзей на день рождения и порубил их топором: жуткий инцидент на Тернопольщине
TSN
2025-02-10T15:36:38Z
Землю продолжает трясти: землетрясения произошли в Зоне 51 в США и на Карибах
Фокус
2025-02-10T15:30:26Z
На Закарпатье рекрутер помогал мужчинам сбежать из ТЦК
Корреспондент
2025-02-10T15:27:50Z
На Киевщине мог сбежать серийный убийца из психбольницы
Comments UA
2025-02-10T15:06:16Z
Обломки сбитого дрона оккупантов повредили 30 дачных участков на Полтавщине
UAToday
2025-02-10T14:39:28Z
На Кубани дроны атаковали НПЗ, из-за работы ПВО в Краснодаре повреждена многоэтажка
UAToday
2025-02-10T14:39:02Z
Атака РФ уничтожила часть архивных документов на Днепропетровщине
Корреспондент
2025-02-10T14:24:55Z
Сказал, что мать болеет: суд вынес приговор солдату запаса, который не пришел за повесткой
Telegraf
2025-02-10T12:42:48Z
В Киевской области подростки выпили литр водки и запили энергетиком: что с ними стало
Comments UA
2025-02-10T12:27:32Z
Беллью дерзко раскритиковал потенциального соперника Усика
Корреспондент
2025-02-10T15:12:30Z
"Манчестер Сити" – "Реал": онлайн-трансляция матча Лиги чемпионов
ZN UA
2025-02-10T15:07:39Z
Российский футболист пожаловался на украинский флаг на стадионе
ZN UA
2025-02-10T15:04:20Z
Рейтинг WTA: Костюк и Свитолина улучшили свои позиции
Факти ICTV
2025-02-10T14:33:31Z
"Быть американцем": Бред Питт снялся в суперпатриотичной рекламе для Супербоула
Фокус
2025-02-10T14:00:20Z
Представлен официальный мяч финала Лиги чемпионов-2025
ZN UA
2025-02-10T13:45:30Z
Он достоин: Усика призвали дать реванш Чисоре
Корреспондент
2025-02-10T12:48:29Z
На медалях олимпийской чемпионки — немало отпечатков зубов: почему так произошло, подробности
Фокус
2025-02-10T12:21:20Z
Бой Уайта и Джойса подтвержден, соперники провели битву взглядов
Корреспондент
2025-02-10T11:48:11Z
"Били так, что ломали палки": надзиратели тюрем рассказали, почему в РФ пытают пленных украинцев
Фокус
2025-02-10T15:36:28Z
Воины ВСУ впервые рассказали об ударах по аэродрому "Энгельс-2" и уничтожении нефтебаз в РФ: видео
TSN
2025-02-10T15:36:05Z
С 2014 года на Чонгаре было 1500 мин, а нужно было 200 000 – Наев
Лига
2025-02-10T15:30:03Z
В центре Киева продают популярный ресторан: сколько просят и что внутри
Telegraf
2025-02-10T15:00:17Z
Историка достали сгенерированные ИИ фото военных ВСУ в Facebook — он попытался бороться с мошенничеством
Апостроф
2025-02-10T14:54:30Z
"Исчезли": действительно ли в столичных парках стало в 20 раз меньше белок и кто в этом виноват
Фокус
2025-02-10T14:51:47Z
Оборона Вознесенска: "Нептуны" и интуиция командиров остановили оккупантов
Gazeta UA
2025-02-10T14:48:21Z
Наступление на Курщине: ВСУ заставляют россиян отступать
Gazeta UA
2025-02-10T14:12:49Z
Электрошокеры, дубинки, ампутации: что происходит с украинскими пленными в РФ
Факти ICTV
2025-02-10T14:12:10Z
"Я ж не политик, я - музыкант": Потап оправдался за желание спеть с путинисткой Бузовой/Репер прокомментировал скандальный дуэт
Апостроф
2025-02-10T14:57:15Z
Кольцо удалось донести: 44-летний Элайджа Вуд тайно женился с матерью своих детей
Знай
2025-02-10T14:51:51Z
58-летняя Синди Кроуфорд воссоздала культовую рекламу Pepsi 1992 года
Фокус
2025-02-10T14:51:15Z
От пива до майонеза: что рекламировали зведы Голливуда на Супербоуле
Фокус
2025-02-10T14:51:12Z
Брэд Питт мчит по трассе на высокой скорости в тизере фильма "F1"
GameMag
2025-02-10T14:49:37Z
Драконы и бабушки в кабриолете: лучшая автомобильная реклама на "Супербоул-2025"
Фокус
2025-02-10T14:36:09Z
Он часто бывал в Киеве: от чего умер ведущий "Жди меня" Игорь Кваша и как выглядит его могила
Telegraf
2025-02-10T14:03:17Z
Кондратюк прокомментировал победу Ziferblat на нацотборе и дал группе совет, что нужно изменить
TSN
2025-02-10T13:21:54Z
Потап раскрыл, каким видит окончание войны в Украине: "Хотелось бы, чтобы Россия выполнила три пункта"
TSN
2025-02-10T13:21:08Z
День сорока святых мучеников Севастийских в 2025 году: дата, история, традиции, что нельзя делать
TSN
2025-02-10T15:36:11Z
Залужный получил "частичку души" погибшего воина ВСУ
Апостроф
2025-02-10T15:36:10Z
Стало известно, сколько украинцев склонны к сотрудничеству с россиянами
Comments UA
2025-02-10T15:18:22Z
Российский Су-57 взлетел всего за 12 секунд с короткой полосы: в чем "секрет"
Фокус
2025-02-10T15:06:30Z
В Минобороны Украины похвастались достижением в мобилизации
Апостроф
2025-02-10T15:06:29Z
Россия теряет привлекательность для иностранцев - миграция сокращается
Корреспондент
2025-02-10T15:06:24Z
РФ уже использует новейшие дроны против стран НАТО, - ISW
UAToday
2025-02-10T14:39:49Z
Индия договаривается с США о покупке и совместном производстве военной техники, - Reuters
UAToday
2025-02-10T14:39:38Z
ВСУ продвигаются дальше в Курской области: детали от ISW
UAToday
2025-02-10T14:39:10Z
Что лечит авокадо, а по каким причинам его нельзя есть
TSN
2025-02-10T15:30:44Z
Что влияет на качество сна: уберите это перед засыпанием
UAToday
2025-02-10T14:39:27Z
Уникальные свойства авокадо, о которых знают не все
Comments UA
2025-02-10T14:33:59Z
Мгновенно удаляет грязь и плесень: доступное средство сделает стиралку чистой
GlavRed
2025-02-10T14:27:26Z
Стекло, сталь или керамика: какой электрочайник наиболее безопасен
Gazeta UA
2025-02-10T14:21:25Z
Четыре причины установить рекуператор в офис
TSN
2025-02-10T13:51:44Z
Как приготовить самый вкусный в мире творог: понадобится только один ингредиент
TSN
2025-02-10T13:06:23Z
Валерий Дубиль, Вита Присяжнюк, Евгений Довбня и БФ Надежда передали стабпунктам Купянская и Покровская еще 5 аппаратов Easy Pulse
Знай
2025-02-10T12:45:54Z
6 продуктов, которые помогут заснуть: их можно есть даже поздно вечером
GlavRed
2025-02-10T12:27:20Z
Всего 10% от прожиточного минимума: пенсионерам досыпят копеек, но с условием
Знай
2025-02-10T15:30:38Z
Достройка двух энергоблоков Хмельницкой АЭС обойдется Украине в разы дешевле строительства с нуля как в Польше – СМИ
TSN
2025-02-10T15:15:30Z
Налог на недвижимость: какие категории освобождаются от уплаты
Знай
2025-02-10T15:12:22Z
В Украине значительно выросло потребление электроэнергии - введені ограничения для бизнеса
Известия Киев
2025-02-10T14:43:52Z
Ревизия недр: Гетманцев предлагает вернуть незаконно присвоенные месторождения
Gazeta UA
2025-02-10T14:43:05Z
Трамп анонсировал введение пошлин на импорт стали и алюминия в США: кого они коснутся
UAToday
2025-02-10T14:39:39Z
Все способы как увеличить пенсию в Украине: эксперт раскрыл подводные камни
UAToday
2025-02-10T14:39:35Z
Пассажирские перевозки: на украинско-венгерской границе заработает єЧерга
Хвиля
2025-02-10T14:18:08Z
Европа на грани очередного кризиса: что произошло впервые за последние 2 года
Comments UA
2025-02-10T13:51:04Z
В Украине появится доступный электрокроссовер Chery с запасом хода более 500 км
Фокус
2025-02-10T13:45:38Z
Гость из 90-х: обнаружен 29-летний заряженный Ford Mustang в новом состоянии
Фокус
2025-02-10T11:42:30Z
Новый флагман: дебютировал недорогой премиальный кроссовер от Changan и Huawei
Фокус
2025-02-10T09:36:37Z
Украинский автопарк в январе пополнили 14 тысяч подержанных легковушек
Корреспондент
2025-02-10T09:36:30Z
Суперкар для семьи: в Киеве заметили самый быстрый в мире универсал
Фокус
2025-02-10T08:42:54Z
Водители могут получить штраф за прогрев машины: о чем нужно знать
Знай
2025-02-10T06:21:17Z
За "моргание" фарами водителям придется отдать 2 тысячи и права: где уже наказывают
Знай
2025-02-09T20:51:37Z
Машины обложат новым налогом, но переживать стоит не всем
Знай
2025-02-09T20:12:45Z
Водителям будут платить 21 500 грн в месяц за отказ от автомобиля: подробности
UAToday
2025-02-09T18:09:03Z
Мир наизнанку: почему США наказывают МКС и "милуют" российских олигархов
Корреспондент
2025-02-10T15:33:43Z
Зеленский мешает заключить соглашение: Трамп и Путин договорились его «устранить»
Comments UA
2025-02-10T15:33:42Z
Курды планируют вывод 10 тысяч бойцов из Сирии - СМИ
Корреспондент
2025-02-10T15:24:51Z
Кремль создает иллюзию: о каких "успехах" докладывают Путину
Comments UA
2025-02-10T15:21:49Z
Как Украина сможет использовать Курскую область: объяснение эксперта
TSN
2025-02-10T15:21:02Z
"Ровно 3 года назад Лавров публично объявил, что после учений в Беларуси российские войска вернутся домой". Как соврал глава МИД РФ
Апостроф
2025-02-10T15:15:57Z
Трамп заявил, что американские деньги - это слишком дорого: что происходит в США
Comments UA
2025-02-10T15:12:45Z
В России подтвердили, что уже ведут переговоры с США
UAToday
2025-02-10T15:03:42Z
РФ может воспользоваться морозами для нового мощного удара: эксперты указали на риски
Comments UA
2025-02-10T15:03:31Z