MY.UAНовини
Закон про медіа і мовлення громад: інтереси яких мовників законотворці «упустили»
Закон про медіа і мовлення громад: інтереси яких мовників законотворці «упустили»

Закон про медіа і мовлення громад: інтереси яких мовників законотворці «упустили»

Законопроєкт «Про медіа» ще не пройшов розгляд у першому читанні, але законотворці та індустрія не гають часу та вже збирають пропозиції до другого читання.

У тому числі – на громадських обговореннях положень законопроєкту.

18 лютого дискусія, ініційована Національною асоціацією медіа (НАМ), стосувалася мовлення громад.

Цьому питання присвячений увесь третій розділ майбутнього закону.

Наразі цей розділ викликає багато застережень у представників тих комунальних медіа, яких чекає реорганізація в «мовників громад».

А також у тих, доля яких цим законопроєктом не визначена.

Наприклад, обласних комунальних телерадіокомпаній.

Втім, один з ініціаторів законопроєкту, депутат від «Слуги народу» Микита Потураєв, який прийшов під кінець дискусії, обіцяв врахувати більшість пропозицій.

«Детектор медіа» виокремив кілька найбільш дискусійних питань, вирішення яких потребуватиме змін до нинішнього законопроєкту.

Що таке мовлення громад і хто може його здійснювати?.

У законопроєкті мовлення громад визначається як інформаційна діяльність, що є сервісом для задоволення інформаційних потреб членів певних громад.

Діяльність таких медіа не має на меті отримання прибутку.

Відповідно, здійснювати його можуть громадські об’єднання, релігійні організації (якщо це мовлення не потребує радіочастотного ресурсу), а також комунальні некомерційні підприємства, засновані органами місцевого самоврядування, які представляють інтереси територіальних громад.

Під час обговорення остання правова форма викликала найбільше дискусій і застережень.

Особливо з боку міжнародних експертів.

Консультантка Ради Європи Кріштіна Розгоні наголосила на тому, що в разі заснування органами місцевої влади такого мовника можна сплутати з муніципальним чи державним.

Катерина М’ясникова, виконавча директорка НАМу та одна з розробниць законопроєкту, запевнила, що новий закон має на меті вивести комунальні медіа з-під контролю місцевого самоврядування.

«Ми маємо багато прикладів, коли комунальні медіа виконують функції скоріше пресслужби місцевих органів влади, ніж забезпечення інтересів громади.

І є пересторога, що це може лишитися, якщо залишити мовників громад у власності через місцеві ради.

Хоча ми намагалися мімінізувати ризики, – сказала вона.

– Але з іншого боку, ми розуміємо, що частотний ресурс, який мають комунальні компанії, досить обмежений.

І якщо просто провести роздержавлення, то громада може більше не мати власного місцевого радіо чи каналу».

Ще одне застереження від Кріштіни Розгоні стосувалося заснування мовлення громад релігійними організаціями.

«Релігійні організації можуть отримувати ліцензії, але це не ліцензії на мовлення громад.

Бо церква не є громадою», – сказала експертка.

Хто має стати мовниками громад?.

Юристка ГО «Платформа прав людини» Людмила Опришко звернула увагу на те, що в законопроєкті не врегульовано питання з майбутнім комунальних телерадіокомпаній: «Чи всі вони мають стати мовниками громад? Чи частина лишиться муніципальними?».

Ще одне риторичне питання, на яке не дає відповіді законопроєкт: реорганізація в мовлення громад – це право чи обов’язок? Якщо це обов’язок, тоді за словами пані Опришко, телерадіокомпанії, які почнуть реорганізацію, втратять свої ліцензії.

Адже ліцензія анулюється при реорганізації.

Також у законопроєкті не передбачено жодних механізмів для обласних мовників, зауважила керівниця Центру адвокації та лобіювання НАМу Ольга Большакова.

А сьогодні в Україні працюють чотири обласні комунальні телерадіокомпанії, які мали б теж перетворитися на мовників громад: в Івано-Франківську, Львові, Вінниці та Запоріжжі.

«Чому закон про медіа нівелює обласне телебачення?» – риторично запитував Ігор Дебенко, генеральний директор Івано-Франківського обласного телебачення «Галичина».

«Якщо взяти Івано-Франківщину, то там є Івано-Франківське міське комунальне телебачення «Вежа», засновником якого є Івано-Франківська міська рада, і є обласне комунальне телебачення «Галичина», де засновником є Івано-Франківська обласна рада.

Чому одній компанії законодавство дозволяє існувати далі, а щодо іншої – ситуація не врегульована? Прошу зробити так, щоб ми теж могли бути суб’єктами інформаційної діяльності, оскільки обласна рада представляє спільні інтереси територіальних громад області», – сказав Ігор Дебенко.

Він запевнив, що його компанія є успішною в регіоні.

З обласного бюджету вона отримує 9 млн грн на рік.

А ще половину від цієї суми заробляє на рекламі.

При цьому 3,5 млн грн телеканал сплачує за доставку свого сигналу.

Зрештою, до його аргументів дослухався Микита Потураев, який, коментуючи питання обласних комунальних медіа, зазначив: «Ми це “упустили”».

Він пообіцяв урегулювати це питання при підготовці законопроєкту до другого читання.

Як гарантувати мовникам громад незалежність?.

За прикладом суспільного мовлення законотворці пропонують запровадити для мовників громад наглядові ради.

Які якраз і покликані мінімізувати впливи місцевих органів влади, якщо ті залишаться засновниками через комунальні некомерційні підприємства.

«Завдання наглядової ради – це встановлення контролю громади над компанією», – зазначила Катерина М’ясникова.

Саме наглядова рада вирішує питання з призначенням керівника, затвердженням програмної концепції, розглядом скарг і затвердженням звітів.

Однак багато запитань у представників комунальних медіа викликає запропонований склад наглядових рад.

Відповідно до законопроекту до них мають входити представники від чотирьох найбільших депутатських груп і фракцій органу місцевого самоврядування, а також п’ятеро представників громадських об’єднань (ГО).

ГО мають бути зі сфер захисту прав людини; екології; дітей і молоді; соціального захисту; збереження історичної культурної спадщини.

Але проблема в тому, що на місцевому рівні таких об’єднань (якщо вони і є) досить мало, до того ж, здебільшого вони є залежними від різних політичних сил.

«Якщо винести за рамки релігійні організації, тоді кого б ви не прописали – це завжди буде місцева влада.

Тобто це будуть громадські організації представників місцевої влади, місцевих олігархів, комунальні підприємства, створені місцевою владою», – переконана голова наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України та заступниця шефредактора «Детектор медіа» Світлана Остапа.

Вона розповіла, як офрекордс запитувала мерів п’яти міст: якщо вони фінансуватимуть медіа з місцевого бюджету, чи впливатимуть вони на редакційну політику, – і всі однозначно відповіли: так.

Ольга Годовенко, очільниця комунального підприємства «Южненська міська студія телебачення МИГ» занепокоєна тим, що наглядова рада має повноваження призначати керівника та затверджувати програмну концепцію, але до її складу не входять професіонали зі сфери медіа.

А виконувачка обов’язків директорки «Радіо Київ» Наталія Лященко закликала законотворців прописати механізм набуття і втрати повноважень членів наглядової ради, їх зміни.

А також вирішити питання доцільності обрання керівника на конкурсній основі.

Які вимоги до контенту мовників громад?.

Якщо мовники громад використовують радіочастотний ресурс, то для них законопроєкт встановлює мінімальний обсяг мовлення 8 годин на добу.

«Це пов’язано з тим, що виділяти частотний ресурс під мовлення на пів – одну годину недоцільно», – пояснила Катерина М’ясникова.

При цьому такі медіа мають створювати не менше 50% програм з важливою для громади інформацією (у слоті 6.00-23.00).

У програмній концепції мовлення громад мають бути присутні три обов’язкові складові: новини, трансляції засідань органів влади та дискусійні формати.

Оксана Берднікова, директорка ФМ-радіо «Голос громади» з Умані пропонувала не встановлювати в законі вимоги до мінімальних обсягів мовлення.

Оскільки, на її думку, не кожна редакція регіонального медіа здатна виготовляти стільки годин контенту: «Чи буде слухач слухати 8 годин повторів?».

Цю норму вона, цитуючи члена Національної ради з питань телебачення та радіомовлення Сергія Костинського, назвала лобізмом мережевих мовників.

Які вимоги до фінансової прозорості мовника громад?.

«Щоб не створити ситуацію, коли мовлення громад фінансується однією структурою (а це може бути і країна-агресор), необхідно забезпечити фінансову прозорість», – наголосила Катерина М’ясникова.

За її словам, набагато легше заводити гроші з різних джерел на неприбуткову організацію (якою має стати мовник громад), ніж на підприємство.

Тому законопроєкт зобов’язує раз на рік публікувати звіт про джерела фінансування.

А також подавати інформацію про фізичних та юридичних осіб, внески яких становили 5% та більше сукупного доходу.

Цю інформацію мовник громад повинен надсилати до регулятора та публікувати на своєму сайті.

«Для громади важливо бачити, хто і з яких джерел фінансує компанію», – додала пані М’ясникова.

Однак деякі представники регіональних медіа різко виступили проти цієї норми.

Адже, як виявилось, у них є рекламодавці, надходження від яких складають 5% річного бюджету.

Ігор Дебенко непокоївся, що при публікації таких звітів на сайті конкуренти легко знатимуть умови співпраці його телекомпанії з рекламодавцями.

І таким чином ця норма ставитиме мовників громад у неконкурентні умови з комерційними гравцями.

Саме тому представники мовників просили залишити норму про подання такої звітності у Нацраду, однак не встановлювати обов’язок публікувати інформацію.

До того ж, як зауважив директор телерадіокомпанії «Надвірна» (Івано-Франківська область) Богдан Климковецький, відповідно до законодавства щодо захисту персональних даних, на публікацію такої інформації треба отримати згоду від тих, чиї дані публікуються.

А вони її можуть не дати і мовник не зможе виконати вимоги закону.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Міс Всесвіт-2024: хто переміг та місце України на конкурсі
GlavRed
2024-11-17T11:27:40Z
ТЦК прокоментував затримання двох музикантів відомої співачки перед концертом: "Перебував у розшуку"
TSN
2024-11-17T11:15:43Z
Єфросиніна показала, як з сином в метро ховалася від російських ракет та дронів: "Майже босоніж"
TSN
2024-11-17T10:51:39Z
Помер соліст гурту На-На: що сталося
GlavRed
2024-11-17T10:39:34Z
Анна Саліванчук замилувала фото зі старшим сином і розчулила вітаннями його з 9-річчям
TSN
2024-11-17T10:21:38Z
"Дитяче Євробачення-2024": хто переміг та яке місце посіла Україна у конкурсі
TSN
2024-11-17T10:09:39Z
Зірка "Кухні" Кузнєцова заговорила про плани нареченого-росіянина переїхати до України: "Буде важко"
TSN
2024-11-17T10:09:12Z
Українська драма-трилер «БожеВільні» перемогла на міжнародному кінофестивалі у Болгарії
УкраинФорм
2024-11-17T10:06:02Z
Від Елеонори Рузвельт і Жаклін Кеннеді до Джилл Байден: найстильніші перші леді США
Фокус
2024-11-17T10:00:54Z
Сибіга про масштабну атаку Росії: Це відповідь Путіна всім тим, хто дзвонив і відвідував його
УкраинФорм
2024-11-17T11:31:32Z
Росіяни зробили запаси ракет на декілька масованих обстрілів - ЦПД
УкраинФорм
2024-11-17T11:30:57Z
Понад 700 повідомлень про НЛО: розсекречено звіт Пентагону
InternetUA
2024-11-17T11:27:08Z
Перший бунт проти Трампа: що може спровокувати невдоволення в уряді США
24tv
2024-11-17T11:27:05Z
МВС Німеччини вимагає суворого контролю за забороною на ножі на різдвяних ярмарках
Европейская правда
2024-11-17T11:24:52Z
У світі реагують на масовану атаку РФ по Україні
УкраинФорм
2024-11-17T11:24:50Z
Нові призначення Трампа: експерт розповів, що він разом із Маском готує світові
Политека
2024-11-17T11:19:49Z
Пісні Тіматі та сережки за 175 тисяч: донька нардепа-корупціонера Одарченка засвітила "важкий люкс"
Знай
2024-11-17T11:12:08Z
Ракет вистачить ще на 5-8 ударів: експерт пояснив, як часто РФ може атакувати Україну
TSN
2024-11-17T11:09:00Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Який хліб найкорисніший: його треба їсти для схуднення та зниження цукру в крові
TSN
2024-11-17T11:09:10Z
Експерти назвали 5 найкращих чаїв, які допоможуть поліпшити рівень цукру в крові
24tv
2024-11-17T10:30:00Z
Як яйця можуть покращити когнітивні функції
360ua.news
2024-11-17T10:24:37Z
Страх перед неминучим: медсестра розповіла про те, що відбувається з тілом після смерті
Фокус
2024-11-17T10:12:19Z
Перловка буде ароматною, соковитою й ніжною: секрет приготування криється в перших кроках
TSN
2024-11-17T10:09:59Z
"Розпізнає" залишки пухлини в мозку: ефективність нової терапії раку 92%
24tv
2024-11-17T06:06:02Z
Якраз для холодної пори: прості трюки, які допоможуть вам почуватися бадьорим уранці
24tv
2024-11-17T05:06:59Z
5 продуктів для здорового та густого волосся: що треба їсти щодня
24tv
2024-11-16T22:18:49Z
Масована атака на енергосистему: в Укренерго розповіли про наслідки влучань
GlavRed
2024-11-17T11:27:40Z
Україна стала головним торговим партнером Німеччини у пост-СРСР
Петр и Мазепа
2024-11-17T11:24:37Z
Як зміняться ціни на продукти до кінця 2025 року: прогноз НБУ
Фокус
2024-11-17T10:51:35Z
Заблокували рахунок після продажу квартири: ПриватБанк назвав причину
Хвиля
2024-11-17T10:45:05Z
Політичний вплив на криптовалютний ринок
360ua.news
2024-11-17T10:42:43Z
Аграрії робитимуть ставку на прибуткові культури
AgroPortal
2024-11-17T10:30:17Z
Компанія-власниця TikTok оцінила себе у $300 млрд
Детектор М
2024-11-17T10:27:49Z
Галущенко про наслідки повітряної атаки РФ: Електропостачання відновлюємо за резервними схемами
УкраинФорм
2024-11-17T10:24:51Z
Як безпечно розраховуватися картками та знімати гроші за кордоном
24tv
2024-11-17T10:21:26Z
Безпілотники ЗСУ ускладнюють просування росіян і допоможуть виграти війну – ISW
iPress
2024-11-17T11:30:53Z
Військовий пояснив, як треба мобілізувати 18-річних: "Жарти, теплі стосунки, спільна мета"
Знай
2024-11-17T11:30:27Z
БпЛА атакували Іжевський електромеханічний завод "Купол": там Росія виробляє ЗРК "Тор"
24tv
2024-11-17T11:30:00Z
Показали найкрасивішу в світі жінку: вперше за 10 років нею стала блондинка
Фокус
2024-11-17T11:27:57Z
Сьогодні наші пілоти F-16 збили близько 10 повітряних цілей, – Зеленський
24tv
2024-11-17T11:12:43Z
Символ кохання та шлюбу: історія обручки Кейт Міддлтон
Фокус
2024-11-17T11:00:37Z
«Баю, бляха, бай» і християнські цінності. В фейсбуці відбувся перепис населення без почуття гумору
Детектор М
2024-11-17T11:00:31Z
Збито 144 ворожі повітряні цілі: у ПС розповіли про відбиття масованої атаки росіян
ZN UA
2024-11-17T10:54:50Z
Росія здійснила масовану атаку по Україні: зірки показали, як ховалися з дітьми в укриттях
24tv
2024-11-17T10:42:27Z
Британська розвідка проаналізувала посилення тиску російських військ на Куп'янськ
Европейская правда
2024-11-17T11:30:20Z
На Вінниччині внаслідок ракетної атаки зруйнована база академічного веслування
УкраинФорм
2024-11-17T11:30:13Z
У Києві рятувальники вилучили частину ракети з житловой п’ятиповерхівки
УкраинФорм
2024-11-17T11:21:31Z
Спостерігається зменшення обстрілів прикордоння північних областей України - ОТУ «Сіверськ»
УкраинФорм
2024-11-17T10:51:39Z
Росіяни тиснуть на 6 напрямках, чи є ознаки підготовки до наступу на Запоріжжі: огляд фронту ISW
24tv
2024-11-17T10:45:25Z
У КМВА пояснили, чому не відкривають під час повітряної тривоги станції метро, які на поверхні
TSN
2024-11-17T10:36:48Z
Ворожий обстріл Миколаєва: з'явилися фото наслідків атаки БпЛА
TSN
2024-11-17T10:36:10Z
У Києві після масованого обстрілу можуть запровадити стабілізаційні відключення, – КМВА
24tv
2024-11-17T10:30:40Z
Горять машини та будинки: кадри зі страшними наслідками ракетного обстрілу
GlavRed
2024-11-17T10:27:35Z
Гороскоп на тиждень з 18 по 24 листопада: Ракам - витрати, Стрільцям - завал на роботі
GlavRed
2024-11-17T11:27:33Z
Перший в історії: у Нью-Йорку збудують вигнутий хмарочос, який стане найдовшим у світі
24tv
2024-11-17T10:36:34Z
Крихітна вітальня – не біда: слідуйте цим 7 правилам, і вона матиме ідеальний вигляд
24tv
2024-11-17T10:30:35Z
Як посмажити рибу, щоб не підгорало борошно: про це майже ніхто не знає
TSN
2024-11-17T10:21:37Z
Ці 5 речей ніколи не можна зберігати біля плити
24tv
2024-11-17T09:45:46Z
Такого прозорого бульйону ви ще не бачили: який простий секрет гарантує ідеальний результат
24tv
2024-11-17T09:30:27Z
Леви, Стрільці та Риби: кому пощастить із грошима до кінця 2024 року Таро-прогноз
Фокус
2024-11-17T08:12:19Z
Свято наближається: 5 ідей вуличного різдвяного декору своїми руками
24tv
2024-11-17T07:45:03Z
Деякі знаки зодіаку в листопаді відправляться у романтичну подорож з коханою людиною
24tv
2024-11-17T07:09:38Z
Албанія – Україна: де дивитися і ставки букмекерів на вирішальний матч Ліги націй
TSN
2024-11-17T11:24:55Z
"Ніякий": легендарний тренер Волині жорстко розкритикував головну зірку збірної України
24tv
2024-11-17T11:00:57Z
Суркіс розкрив ввжливу деталь у контракті Шапаренка з Динамо
24tv
2024-11-17T10:36:05Z
Збірна України в Лізі націй-2024/25: розклади для "синьо-жовтих" перед останнім туром
TSN
2024-11-17T10:21:42Z
Легендарний боєць UFC оголосив про завершення кар'єри: відео прощання
24tv
2024-11-17T09:51:55Z
Президентка Палмейраса — щодо трансферу Неймара: У нас тут не лазарет
Football.ua
2024-11-17T09:49:01Z
Збірна України виграла три медалі молодіжного Євро із дзюдо у Польщі
УкраинФорм
2024-11-17T09:33:45Z
Зелінські розповів про зацікавленість топ-клубів Англії та Іспанії в його послугах минулого літа
Football.ua
2024-11-17T09:24:34Z
Олексій Лень провів свій найкращий матч сезону в НБА
УкраинФорм
2024-11-17T09:21:13Z
На Тернопільщині унаслідок падіння уламків ракет пошкоджені вікна і балкони
УкраинФорм
2024-11-17T11:12:02Z
У Херсоні під вогонь росіян потрапив автобус із пасажирами
УкраинФорм
2024-11-17T11:09:54Z
Рятувальники показали наслідки масованої атаки РФ
УкраинФорм
2024-11-17T11:09:24Z
Удар по Миколаєву: кількість постраждалих зросла до семи, двоє загиблих
УкраинФорм
2024-11-17T10:43:47Z
Обстріл Прикарпаття: рятувальники ліквідували пожежу на об’єкті критичної інфраструктури
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T10:27:10Z
В Індійському океані знайшли затонулий в 1942 році легендарний есмінець USS Edsall
InternetUA
2024-11-17T10:27:05Z
Оформлення грошової допомоги по догляду за дитиною обернулося для жінки шахрайством
InternetUA
2024-11-17T10:21:42Z
Росіяни вранці атакували об’єкт критичної інфраструктури на Прикарпатті, виникла пожежа
УкраинФорм
2024-11-17T10:15:14Z
Ракетний удар по Одещині: загинули дві людини
TSN
2024-11-17T10:09:33Z
Ракети NASA створили штучні хмари над Норвегією
iPress
2024-11-17T11:30:32Z
Як зробити швидку серію фотографій на iPhone: проста інструкція
GlavRed
2024-11-17T11:27:04Z
Тонни відходів будуть перетворені на електроенергію: як працює незвичайна технологія
InternetUA
2024-11-17T11:01:51Z
Як навчитись ефективно читати великі тексти за допомогою ШІ
Детектор М
2024-11-17T11:00:47Z
Як швидко зарядити смартфон, якщо у вас мало часу: найочевидніший і найпростіший спосіб
Политека
2024-11-17T10:43:02Z
Ілон Маск назвав дві ключові дати для людства
InternetUA
2024-11-17T10:33:10Z
Пентагон оприлюднив звіт про сотні нових спостережень НЛО та без доказів позаземного життя
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T10:24:45Z
Дівам варто знайти гармонію, а Скорпіонам потрібно діяти активно: гороскоп за картами Таро на 17 листопада 2024 року
TSN
2024-11-17T10:09:03Z
NASA розвіяло чутки про проблеми зі здоров’ям екіпажу Starliner
Portaltele
2024-11-17T09:57:53Z
Lexus представив бізнес-седан за $40 000
AutoCentre
2024-11-17T08:04:21Z
Після таємничої аварії Tesla Cybertruck перетворили на меморіал: люди несуть хрести із квітами
Знай
2024-11-17T07:51:21Z
Jeep Wrangler Rubicon: може посперечатися, але чи треба?
AutoCentre
2024-11-17T07:10:43Z
Водіям розповіли про одну важливу "приховану" кнопку в авто: що вона робить
GlavRed
2024-11-17T04:27:02Z
Механік показав, де шукати "приховану" кнопку у вашому авто, яка заощадить чимало грошей
24tv
2024-11-16T20:48:54Z
Що робити з авто взимку, щоб іржа перестала приходити уві сні: топ-4 дії
Знай
2024-11-16T19:51:51Z
В Україну привезли важливий артефакт із колиски автомобілебудування
AutoCentre
2024-11-16T14:03:49Z
Кросовери, гібриди та електрокари: названо кращі автомобілі року в Європі
Фокус
2024-11-16T12:12:36Z
Як з’явився найдорожчий автомобільний радіоприймач
AutoCentre
2024-11-16T11:48:22Z