MY.UAНовини
Обіцянки-цяцянки: що таке популізм і чи є від нього ліки
Обіцянки-цяцянки: що таке популізм і чи є від нього ліки

Обіцянки-цяцянки: що таке популізм і чи є від нього ліки

Якщо це явище викликає у вас більше запитань, аніж відповідей, саме час прочитати цей текст від українського науково-популярного медіа Куншт.

Уявімо, що є нова партія.

Навіть не партія, а політичний рух.

Він не пов'язаний з будь-якими наявними політичними партіями й елітами, виступає від імені "простого народу", "маленьких людей", яким ніколи не дають права голосу.

Він хоче усунути всю правлячу еліту як таку.

Цей рух очолив харизматичний лідер.

Він талановитий оратор, вважає себе не пов'язаним зі старою політикою, а є просто "своїм хлопцем", якому набридла несправедливість.

Він вважає, що кожен здатен керувати країною, а тому всі головні питання треба вирішувати не в парламенті чи уряді, а засобами прямої демократії, тобто на референдумах.

На його думку, треба відмовитися від складних бюрократичних механізмів і вирішувати питання тут і зараз, за допомогою здорового глузду.

Звичайно, в країні є ще багато проблем, але цей лідер вже точно знає, хто у них винен, бо всередині країни або ж за її кордоном засів ворог.

І цей ворог скоро понесе невідворотнє покарання.

Якщо, читаючи ці рядки, у вас виникла симпатія до цього умовного політичного руху або ви просто за певних умов готові його підтримати, у мене для вас погані новини.

Ви ризикуєте скоро занапастити свою країну.

Цей рух – збірний образ популістів, тобто партій і політиків, які є "нічним жахіттям" європейських лібералів, єврооптимістів, гіпстерів і взагалі всіх, хто за "мир-дружбу-жвачку".

"Хороша" новина – ви не самі піймалися на цей гачок.

Європа зараз переживає цілу хвилю популізму.

Після останніх травневих виборів у Європарламент популістські партії змогли сформувати у ньому аж дві фракції ("Ідентичність та демократія" та "Європейські консерватори та реформісти") загальною кількістю у 135 депутатів, а загалом у Європейському парламенті 751 місце).

Зараз популістські партії відіграють суттєву роль у 23 із 28 країн ЄС.

А у трьох країнах – Італії, Польщі та Угорщині – вони вже мають абсолютну більшість і сформували уряди.

То хто такі популісти і чим вони страшні?.

Хто такі популісти.

Саме слово популізм, що походить від латинського populus (народ), стало використовуватись у сучасному значенні в кінці ХІХ століття, коли у США виникла Популістська партія, яка протиставляла себе наявним тоді партіям та елітам і позиціонувала себе як партія народу і для народу.

Сучасні популістські партії – це ультраправі? Ультраліві? Консерватори? Ніт.

Популізм – це взагалі не ідеологія.

Популізм – це форма, а не зміст політичної боротьби.

Популісти можуть вбирати у себе елементи всіх класичних політичних ідеологій і (часто одночасно) виступати, наприклад, з націоналістських і традиціоналістичних позицій (типові риси правих партій) та апелювати до інтересів бідних і робітників (що характерно для лівих партій).

Тому бувають вони з усіх флангів: і ліворадикальна грецька "Сіріза", і праворадикальна італійська "Ліга півночі" – однаковою мірою популісти.

У популістських партій, проте, більше спільного, ніж різного.

Якщо звичайні партії найчастіше протиставляють себе іншим партіям, то популісти – всій політиці як такій, представляють себе як істинних захисників "маленьких людей".

Насправді суть цього політичного засобу діаметрально протилежна – максимально інструменталізувати виборців, використати їхні страхи, почуття та надії, щоби зробити їх джерелом власного політичного успіху.

Хоча в цьому сенсі всі партії і політики трохи популісти, справжніми популістами ми називаємо тих, хто доводить таку тактику до абсолюту.

Звідси ще одна риса популістів – пропонувати прості, "зрозумілі простим людям" рішення для складних проблем.

Тобто рішення, які (і це всім, окрім самих "простих людей", відомо) взагалі неможливо виконати.

До прикладу, головною передвиборчою вимогою згаданої вище грецької "Сірізи" було припинення співробітництва з Міжнародним валютним фондом та невиконання вимог ЄС щодо бюджетної економії.

Ясна річ, одразу після перемоги на виборах обидві вимоги були відкинуті самим лідером партії.

У цьому місці у популістів, здавалося б, виникає проблема.

Як, не виконуючи обіцянки, не втрачати популярності? І тут їм на допомогу приходить він.

Зазвичай колективний.

У кожної популістської сили наготові є принаймні один такий.

Той, хто є джерелом усіх проблем, кого в наш дім впустили "старі еліти", той, хто перетворив нашу прекрасну, гарну і багату (підставте назву будь-якої країни) на місце, в якому більше неможливо нормально жити.

Останніми роками для більшості європейських популістів таким колективним ворогом є мігранти або біженці.

Проте бувають і варіації.

У згаданій вище Греції – це Брюссель; польські і грецькі популісти разом також полюбляють історичних ворогів, наприклад, Німеччину, від якої можна час від часу на позір вимагати репарацій за Другу світову війну.

Для доведення своєї "народності", існує інструмент, який єднає абсолютно всіх популістів – референдум.

Він є буцімто можливістю для "простих людей" сказати своє вагоме слово.

Та обставина, що "прості люди" можуть зовсім не розумітись на змісті поставлених запитань, популістів не відлякує.

За їхньої активної медійної підтримки, наприклад, 2016 року в Нідерландах відбувся референдум щодо підписання угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

В останні тижні перед плебісцитом місцеві популісти та євроскептики активно "пояснювали" громадянам, що йдеться, ні більше ні менше, про членство України в ЄС та майбутній наплив українських мігрантів.

Щоправда, попри перемогу популістів на цьому референдумі, угоду про асоціацію Нідерланди підписали.

Зазвичай – і це ще одна спільна риса популістів – веде їх у "світле майбутнє" яскравий харизматичний лідер.

Вся Європа зараз знає лідера італійської "Ліги півночі" та міністра внутрішніх справ Маттео Сальвіні.

Чи знав хтось раніше за межами Італії прізвище місцевого міністра внутрішніх справ? Але бувають і винятки: правопопулістську "Альтернативу для Німеччини" очолюють одночасно декілька людей, жоден з яких не вирізняється особливою харизмою.

Сучасні медіа – ідеальне поле для росту популізму, де реальна політика і її публічне театрально-видовищне представлення стають двома мало пов'язаними між собою сферами.

Чому люди голосують за популістів.

Можна подумати, що за популістів голосують бідні, затуркані і неосвічені люди.

Так зручно думати, одразу унеможливлюючи варіант самому стати жертвою популістів.

І така думка популярна в науці.

Щонайменше дві великі теорії так і пояснюють успіх популістів: це започаткована американськими політологами Сеймуром Ліпсетом та Стейном Рокканом теорія розломів і теорія лузерів модернізації, розроблена їхніми німецькими колегами Вільгельмом Хайтмайером, Тімом Шпіром та іншими.

Згідно з першою, розвиток суспільства завжди супроводжується поділом людей на тих, хто від цього розвитку виграє (наприклад багатіє, отримує більше соціального визнання, прав, влади чи інших благ), та тих, які відчувають, що зміни і пов'язаний з ними перерозподіл соціальних благ – не на їхню користь.

Виникає протистояння, що і створює в суспільстві "розлом".

Раніше він проходив, скажімо, між містянами та селянами чи між робітниками та власниками виробництв.

У сучасних же суспільствах розкол відбувається між тими, хто виграє від глобалізації (відкритих кордонів; мобільності людей, товарів, знань і грошей; втрати ролі церкви та національних держав; розбудови економіки знань тощо), і тими, кого глобалізація по-справжньому лякає.

Тобто людьми, професійні навички яких тепер не такі затребувані чи яких дратує наплив іноземців в їхні країни, або ж тих, хто сумує за "сильною рукою" держави тощо.

Саме ця друга група, за цією теорією, і намагається знайти прихисток в обнадійливих обіцянках популістів, що скоро це "глобальне пекло" скінчиться.

З теорії розломів виросла і теорія лузерів модернізації.

Тут йдеться про людей, які внаслідок глобальних економічних змін уже втратили свій колишній соціальний статус і потихеньку дрейфують в сторону соціального дна.

Трудових мігрантів, які "крадуть наші робочі місця", політичні еліти, які "забули про простих людей", державу, яка "щораз глибше залазить до нашої кишені".

До цього переліку в Євросоюзі ще додається "Брюссель, який тягне з нашої країни всі соки".

Повний список може трохи варіюватись.

І тут знову, як Чіп і Дейл, на допомогу спішать популісти, які "такої самої думки, як і простий народ" і обіцяють дуже скоро всіх покарати і відновити справедливість.

У цих теорій є і критики.

2017 року Німеччина бурхливо обговорювала результати нового дослідження, проведеного під керівництвом професора Лейпцігського університету Хольгера Ленгфелда.

Автори з'ясували, що виборці правопопулістської "Альтернативи для Німеччини" – насправді ніякі не лузери модернізації: за своєю освітою, рівнем доходу чи ставленням до розвитку суспільства вони нічим не відрізняються від пересічного бюргера.

Правда, і ці висновки багаторазово оскаржувалися, зокрема дослідниками із університетів Хемніцу та Нижнього Рейну.

Що можна сказати точно, так це те, що багаті і розвинуті демократії є такими самими незахищеними від популізму, як і бідні та нестійкі.

Відрізняються лише почуття, на яких грають популісти.

Якщо у багатій Британії ворог і причина всіх бід, на думку таких політиків, – трудові мігранти з Румунії і Польщі, яких Туманний Альбіон буцімто вимушений впускати до себе через членство у ЄС, то, наприклад, у набагато біднішій Угорщині мігрантів замало, щоби на них можна було спустити усіх собак.

Там лебедина пісня популістів – славне минуле "Великої Угорщини", землі, які у неї "відібрали", та угорці, що опинилися за кордоном неньки.

Тут мова зокрема і про українське Закарпаття, яке угорські популісти, особливо перед виборами, героїчно захищають від "насильницької українізації".

На цьому ґрунті угорський уряд, правда, вже встиг зіпсувати стосунки майже з усіма сусідами.

Але чого не зробиш, якщо людям подобається.

Винні у розквіті популізму поки остаточно не встановлені і не спіймані, але є один підозрюваний.

У цій медійній логіці виграють сили, що роблять ставку на театральність, видовищність, емоційність і мінімум "нудних економічних викладок".

Тобто сучасні медіа – ідеальне поле для росту популізму, де реальна політика і її публічне театрально-видовищне представлення стають двома мало пов'язаними між собою сферами.

Зокрема в Італії такий вплив телебачення вже має руйнівні наслідки.

За даними групи вчених з університетів Мілану, Барселони та Лондону, тривалий перегляд італійцями місцевого розважального телебачення негативно впливає на їхній інтелект та підвищує ймовірність підтримки популістських партій.

Серед іншого, на такому ефекті телешоу базувалася і популярність італійського прем'єра та політика-популіста Сільвіо Берлусконі, який за сумісництвом є телемагнатом і творцем першої великої мережі комерційного телебачення в Європі.

Ще тим популістом у США є сам президент – Дональд Трамп / Ілюстраці Куншт.

Чому популізм – це погано.

Бо пропонує прості рішення для складних соціальних, економічних, політичних проблем, які насправді за своєю природою взагалі не є рішеннями.

Замість справжніх рішень виборцю подається яскравий сурогат, ціллю якого є винятково максимальна короткотермінова популярність і медійна увага.

Як наслідок, фактична реалізація таких "рішень" схожа на лікування раку засобами народної медицини: у кращому разі нічого не змінюється, в гіршому ж наслідки можуть бути фатальними.

Сучасна політика знає багато таких прикладів.

Запущений популістами "Брекзіт", що починався як медійний хайп, став нерозв'язним завданням для політичної еліти країни, бо за будь-якого сценарію виходу від нього втрачають усі, зокрема самі прихильники "розриву" з Європою.

Німецькі колеги британських популістів виступають за обмеження імміграції, хоча вже зараз "промислове серце Європи" страждає від нестачі працівників робітничих спеціальностей.

Головний популіст США – Дональд Трамп – серед багатьох своїх утопічних проєктів увійде в історію, мабуть, через вихід із Паризької кліматичної угоди, наближуючи тим самим кліматичну катастрофу.

Уряд популістів в Італії, перешкоджаючи порятунку біженців, прирікає багатьох з них на загибель.

Список можна продовжувати.

Чи є у популізму майбутнє.

Популізм має майбутнє, поки є люди, які на нього купуються.

Тож якщо ідеальна популістська партія з першого абзацу прийшлася вам до вподоби, то ви і є майбутнім популізму.

Насправді, ускладнення суспільства з одного боку і його медіатизація (перетворення політики на частину індустрії розваг) з іншого – це ті тенденції, з яких уже виріс популізм, і які, посилюючись, дають йому ще більше шансів.

Що робити, щоби популістів не було.

"Роз'яснювальної роботи" перед виборами провести не вдасться.

Виборців популістів не можна просто присоромити, бо так вони лише інтерналізують своє відчуття "зайвого гостя" в суспільстві й політичній еліті, тобто стають ще більш податливими для популістів.

Дати просту відповідь на це запитання означало би стати популістом.

Простих ліків від популізму немає, проте деякі країни Заходу випробовують різні інструменти протидії.

Наприклад, у Німеччині таким інструментом вважають громадську систему теле- і радіомовлення, за яку має платити кожний громадянин (навіть якщо у нього взагалі немає телебачення).

Суть у тому, щоби створювати суспільно-політичні передачі і фільми незалежно від політиків, бізнесу і тиску рейтингів та хайпу.

Головний критерій – якість, яку контролює незалежна наглядова рада.

Вважається, що зокрема завдяки цьому рейтинг популістів у ФРН ледве досяг відносно скромних 10-12%.

Інший засіб – громадянська освіта у школі.

У цьому плані показовою є ситуація в Україні, де інформація про демократичний устрій, суть парламентаризму чи права людини ніколи не входили до переліку "базових компетенцій" молодого громадянина.

Спільна слабкість усіх методів протидії популізму, звичайно, в тому, що вони нудніші та складніші за самих популістів.

Хочете стати розумнішими за 5 хвилин? Підписуйтеся на розсилку Куншт про новини науки та технологій.

Автор: Микита Кацуба.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Зеленский в Ватикане встретился с Венсом
Европейская правда
2025-05-18T14:48:10Z
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
Лидер ХАМАС погиб в туннелях Сектора Газа: что известно
UAToday
2025-05-18T22:36:45Z
Вэнс сказал, о чем говорил с Зеленским в Риме
Корреспондент
2025-05-18T22:27:51Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
США представили России мощный мирный план - Рубио
Корреспондент
2025-05-17T16:57:07Z
Трамп хочет поскорее встретиться с Путиным: подробности заявления Рубио
TSN
2025-05-17T22:54:59Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
2025-05-16T19:19:10Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
Боно появился на Каннском фестивале вместе с военными ВСУ
Корреспондент
2025-05-18T02:27:29Z
"Евровидение-2025": выступление Израиля пытались сорвать
TSN
2025-05-17T21:48:41Z
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
2025-05-14T05:18:43Z
Баранчик Шон появится на экранах
Корреспондент
2025-05-09T08:30:51Z
От гламурной блонды до элегантной леди: как изменилась Оля Полякова за 20 лет
Gazeta UA
2025-05-09T08:06:38Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
18 мая: церковный праздник сегодня, три вещи, которые лучше не делать в этот день
UAToday
2025-05-18T04:00:15Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
На российско-белорусских учениях отработают ядерный удар
Корреспондент
2025-05-18T22:37:17Z
У Джо Байдена диагностировали рак с метастазами
Корреспондент
2025-05-18T22:36:38Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
2025-05-17T21:18:17Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Тест на долголетие: одно упражнение предполагает продолжительность жизни
TSN
2025-05-18T22:37:33Z
ТЦК могут мобилизовать нездоровых мужчин: "Наличие болезни автоматически не влияет на службу"
UAToday
2025-05-18T19:15:08Z
В Украине стремительно растет заболеваемость корью: уже зафиксированы смертельные случаи
TSN
2025-05-15T14:34:56Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
2025-05-13T09:03:06Z
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
2025-05-17T21:18:56Z
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
2025-05-17T21:18:45Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
На фронте продолжаются бои на 12 направлениях - Генштаб
Корреспондент
2025-05-18T19:51:40Z
Гороскоп на 19 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-18T19:15:57Z
Россияне обстреляли Донецкую область, есть жертвы
Корреспондент
2025-05-17T17:33:33Z
Атака шахедов: в Киеве прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-18T00:18:39Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
2025-05-16T11:57:53Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
Россияне обстреляли пассажирский локомотив в Херсоне
Корреспондент
2025-05-18T18:09:17Z
В ТЦК на Николаевщине мужчина порезал себе руку
Корреспондент
2025-05-18T11:30:03Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
2025-05-17T21:18:55Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
2025-05-17T20:22:26Z
Гороскоп на 18 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-17T15:30:37Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Если не цветут пионы: что делать
TSN
2025-05-18T22:37:14Z
Как вырастить хороший урожай лука: все хитрости посадки и ухода
TSN
2025-05-18T22:37:01Z
На Канарских островах протестуют против засилья туристов
Европейская правда
2025-05-18T16:21:34Z
10 ошибок во время выращивания рассады и как их избежать
TSN
2025-05-17T20:23:13Z
Гороскоп на воскресенье 18 мая 2025 года
UAToday
2025-05-17T15:00:36Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Продажи электромобилей Xiaomi падают на фоне кризиса доверия к компании
Корреспондент
2025-05-16T16:30:22Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
Toyota представила электрический bZ4X Touring
Корреспондент
2025-05-15T16:51:36Z
По 5 тысяч за машину: почему автогражданка в Украине так сильно подорожала в 2025 году
VGorode
2025-05-15T09:57:26Z
В Украине вырос спрос на гибридные автомобили
Корреспондент
2025-05-15T09:33:10Z
Надежные и комфортные: названы 10 лучших автомобилей с пробегом за свои деньги
UAToday
2025-05-15T08:03:42Z
Хакеры превратили Nissan LEAF в дистанционно управляемую машину
Корреспондент
2025-05-14T19:18:55Z
Audi показала новый e-tron GT quattro
Корреспондент
2025-05-14T16:00:31Z
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
2025-05-18T16:39:20Z
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
2025-05-16T23:51:08Z
Бельгия передаст Украине помощь на 1 млрд евро
Корреспондент
2025-05-18T10:12:52Z
Стармер анонсировал новое соглашение с ЕС
Корреспондент
2025-05-18T00:51:10Z
Турция открыла новое газовое месторождение в Чёрном море
Корреспондент
2025-05-17T20:21:45Z
Кабмин ускорил установку мобильных вышек
UAToday
2025-05-16T20:03:46Z
Бронирование от мобилизации на предприятиях: будут ли изменения
UAToday
2025-05-16T20:03:27Z
Цена на электроэнергию в Украине на самом высоком уровне в Европе - эксперт
Корреспондент
2025-05-16T20:03:17Z
В Великобритании запустят авиарейсы на водородно-электрической тяге
Корреспондент
2025-05-16T18:12:19Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
2025-05-18T19:15:31Z
Популярное приложение Приват24 приостановит работу: что произошло
TSN
2025-05-17T21:18:24Z
Почему две стороны Луны имеют разный вид: ученые NASA сделали важное открытие
UAToday
2025-05-17T11:03:02Z
Ученые раскрыли секрет рыжих кошек, который не давал покоя десятилетиями
TSN
2025-05-16T19:19:42Z
В Ираке обнаружили рельеф с изображением последнего ассирийского царя
Корреспондент
2025-05-16T17:21:23Z
В Китае представили цифрового военачальника на основе ИИ DeepSeek
Корреспондент
2025-05-16T16:36:46Z
Киберспорт по популярности догоняет топовые футбольные дерби: инсайты дискуссионной панели GGBET UA на SBC Summit Ukraine
Корреспондент
2025-05-16T15:39:33Z
Какие магнитные бури ожидаются 16 мая и как с ними справиться
UAToday
2025-05-16T10:03:52Z
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
2025-05-16T20:36:12Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
Меняю Милан на Барселону: лидер итальянского гранда очень хочет в Испанию
Корреспондент
2025-05-18T22:51:26Z
Украинский боксер Богачук прокомментировал победный бой
Корреспондент
2025-05-18T22:33:24Z
Реал играет с Луниным и в два гола переигрывает Севилью
Корреспондент
2025-05-18T22:21:52Z
Крапивцов и Цыганков играли достойно, но Жирона проиграла
Корреспондент
2025-05-18T21:57:29Z
Футбольная элита играла в России в выставочном матче
Корреспондент
2025-05-18T21:27:53Z