MY.UAНовини
Кодекси честі: чим схожі та чим відрізняються редакційні політики західної преси
Кодекси честі: чим схожі та чим відрізняються редакційні політики західної преси

Кодекси честі: чим схожі та чим відрізняються редакційні політики західної преси

Майже рік я працював у рамках проекту, метою якого був аналіз як українських, так і іноземних ЗМІ.

Я щодня вивчав порядок денний статей та редакційні особливості найбільш впливових видань США, Великої Британії, Німеччини та Франції.

Кожного дня я стикався з характерним стилем подачі матеріалу The New York Times, The Wall Street Journal, Financial Times, The Times, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Die Zeit, Le Monde, Le Figaro та багатьох інших.

Згодом усе частіше почав себе запитувати: чому, навіть не відкривши статтю в американській The New York Times чи на британському BBC, можна сказати, як у ній буде викладено матеріал? Окрім цього, в епоху фейкових новин та постправди виникло бажання дізнатися більше про найкращі світові практики боротьби з розповсюдженням недостовірної інформації.

Згодом я спробував систематизувати підходи видань до формування новини та її подачі у вигляді статті, відео- та фотозвіту тощо.

Протягом двох місяців я проаналізував усю наявну у відкритому доступі інформацію стосовно редакційної політики чотирьох провідних американських видань (The New York Times, The Wall Street Journal, The Washington Post, Los Angeles Times), п’ятьох британських (BBC, The Times, Financial Times, The Guardian та The Independent), чотирьох німецьких (Die Zeit, Der Spiegel, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Süddeutsche Zeitung) та чотирьох французьких (Le Monde, Le Figaro, Le Parisien та Libération).

Критеріями відбору саме цих видань були кількісні (наклад видання, кількість щоденних відвідувачів сайту, кількість кореспондентів у світі тощо) та якісні (репутація видання у країні, резонанс їхніх статей тощо).

Часто деякі видання просто не оприлюднюють (або публікують украй мало) у відкритому доступі принципи редакційної політики, тому деякі відомі ресурси не потрапили до списку.

Нижче – підсумки проаналізованого матеріалу та загальні тенденції в редакційній політиці вищевказаних видань.

Американські ЗМІ посилаються або на Конституцію США (The New York Times), або на журналістські заповіді своїх засновників (The Washington Post) для обґрунтування своєї виняткової місії в донесенні правдивої інформації читачеві.

Для всіх проаналізованих видань США спільне одне бажання – за жодних обставин не допустити компрометації.

Тому вони ретельно перераховують усі можливі ситуації, за яких їхній кореспондент чи журналіст не повинен себе дискредитувати (не перебувати членом жодної партії, не дозволяти своїм джерелам заплатити за діловий обід у ресторані тощо).

Читач для американських ЗМІ – найвища цінність.

The New York Times, наприклад, називає своїх читачів «роботодавцями».

Також видання у США частіше від інших наголошують на фактичному ототожненні особистого акаунту журналіста в соцмережах з позицією видання, закликаючи всіх своїх співробітників постійно стежити за своєю активністю у Facebook, Twitter, Linked.

In чи на будь-якій іншій платформі та не забувати, що передусім вони – представники видання, а не фізичні особи.

Наприклад, на цьому наголошує The New York Times.

Британські ЗМІ також цінують свого читача, однак, у своїх редакційних політиках увага акцентується не так на всебічній подачі матеріалу (хоча й на цьому теж), як на забороні своїм журналістам використовувати отриману під час виконання своїх робочих обов’язків інформацію для власного збагачення (Financial Times), а також на повазі та врахуванні інтересів об’єктів та джерел журналістського розслідування (The Guardian).

Варто також зазначити, що в Британії, на відміну від США, Німеччини та Франції, існує незалежна наглядова організація під назвою Independent Press Standards Organization (IPSO), члени якої (а це багато британських видань) дотримуються складених нею загальних норм редакційної політики.

Тобто переважна більшість видань країни дотримується одного й того ж кодексу журналістики.

А The Guardian, наприклад, у пам’ятці про свою редакторську політику додатково посилається на The New York Times та The Washington Post.

Німецькі видання мають свою особливість.

Одна з найвпливовіших газет країни, Frankfurter Allgemeine Zeitung, приміром, присвятила декілька сторінок своєї редакційної політики описові професійності своїх журналістів та процесові створення новини – від збору інформації журналістом до публікації статті онлайн чи в друкованій газеті.

Німецький щотижневик Der Spiegel звертає увагу на важливість дотримання принципів гендерної рівності у подачі матеріалу, а також вказує на важливість публікації своїх матеріалів не «згори-донизу» (читач ніколи не повинен отримувати готовий аналіз ситуації), а «горизонтально», від журналіста до читача (матеріал повинен містити відкриті питання, змушувати читача мізкувати над проблемою).

Окрім того, саме у Der Spiegel, на відміну від усіх інших видань (де відповідальність за точність та правдивість інформації несуть автори статті та їхні редактори), існує окремий відділ, який додатково перевіряє достовірність поданого журналістами матеріалу.

Редакційна політика французьких видань невиразна (принаймні до такого висновку можна дійти після опрацювання досить незначної інформації, що міститься у відкритому доступі).

Видання, як правило, під час пояснень своєї редакційної політики посилаються на так звану Хартію професійної журналістської етики (Charte D’étique Professionnelle des Journalistes), прийняту у Франції 2011 року.

Хартія в загальних рисах описує права та обов’язки журналістів.

Серед положень Хартії можна виділити одне, яке не повторюється в жодних інших проаналізованих ЗМІ – «журналістика полягає в пошуку, перевірці, правильній контекстуалізації, оформленні та публікації достовірної інформації – журналістику не можна плутати з простим донесенням інформації до відома».

Відмінності між усіма вищеперерахованими виданнями (по країнах) можна простежити на прикладі висвітлення одного й того ж інформаційного приводу.

Візьмімо на розгляд тему поширення коронавірусної хвороби COVID-19.

Американські видання, як правило, публікують великий лонгрід, у якому переховують усі можливі думки по цій темі якомога ширшого кола експертів.

Ставлення автора/ки статті до проблеми ви не дізнаєтеся.

Британські видання теж намагатимуться донести до читача максимум інформації, проте в їхніх статтях можна чітко простежити думку автора/ки.

Така думка базуватиметься на великій кількості інформації, вона змушуватиме читача замислитися, але все одно – автори статті висловлять своє бачення.

Німецькі видання обов’язково візьмуть інтерв’ю в людей, дотичних до теми, в експертів.

Німецька журналістська культура не може обійтися без експертної думки, без прямої мови.

Французькі видання радше опублікують сухі факти стосовно поширення вірусу, обов’язково проведуть історичні паралелі (зараз активно обговорюється поширення іспанського грипу 1918 року).

Для них не характерно ділитися своїм баченням проблеми – це завдання вони покладають виключно на читача.

Попри відмінності, є в редакційних політиках цих видань багато спільного.

Наприклад, усі видання одноголосно повторюють один і той самий принцип – уникати роботи із джерелами, що згодні дати коментар лише на умовах анонімності.

Це підриває авторитет видання.

Переважна більшість ЗМІ покладає відповідальність за достовірність поданої в статті інформації на її автора та редактора.

Однак, як було зазначено вище, у німецькому Der Spiegel існує окремий відділ, який додатково перевіряє достовірність поданого журналістом матеріалу.

Також під терміном «off the record» (інформація, повідомлена не для запису) дуже багато інших видань часто розуміють принцип «not for attribution to me» (інформація, яку можна оприлюднювати, проте без посилання на джерело).

На цьому наголошує, наприклад, The Washington Post.

У цілому, принципи редакційної політики перерахованих вище видань можуть послугувати орієнтиром і для багатьох українських медіа, які у своїй роботі намагаються дотримуватися найвищих стандартів журналістики.

Теги за темою
СуспільствоСтатті
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
США сначала будут передавать оружие странам, которые отдадут свои запасы Украине, - WSJ
UAToday
2025-07-20T03:27:52Z
Сколько человек мобилизуют ежемесячно в Украине: нардеп назвал цифры
UAToday
2025-07-20T03:27:44Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Отдадут все до копейки: украинцы могут вернуть деньги за некачественные услуги ЖКХ
Знай
2025-07-20T02:06:50Z
Россия потеряет десятки миллиардов из-за нового ценового потолка на нефть
Апостроф
2025-07-19T21:21:53Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Диетологи назвали сыр №1 для желающих похудеть: помогает в контроле веса
UAToday
2025-07-20T03:27:06Z
Опасная болезнь: как уберечься от холеры
ZN UA
2025-07-19T22:24:58Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Никогда не ешьте этот овощ, если не хотите вонять целый день
Telegraf
2025-07-07T04:00:12Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
Ситуация на фронте на вечер 19 июля 2025 года
UAToday
2025-07-20T03:27:36Z
В Донецке прогремели мощные взрывы: враг жалуется на прилет
UAToday
2025-07-20T03:27:31Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Деньги больше не придут: в Украине массово сократят количество льготников
Знай
2025-07-20T03:36:03Z
Морская ПВО сработала по дронам: в ВМС рассказали, сколько удалось сбить
ZN UA
2025-07-20T03:34:24Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
За беременной Тодоренко на фестивале приехала скорая помощь: что случилось
GlavRed
2025-07-19T20:30:38Z
В Лондонском Тауэре выставили саблю гетмана Мазепы. Экспозицию открыл Стивен Фрай
Gazeta UA
2025-07-18T18:21:52Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как избавиться от желтых пятен под мышками на белых вещах: три идеи
UAToday
2025-07-20T03:27:57Z
Секрет в соусе: как сделать фаршированные перцы сочными
Telegraf
2025-07-20T03:18:31Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Неизвестные дроны сбили графики почти сотни поездов в России: что произошло
UAToday
2025-07-20T03:27:14Z
В Запорожье увеличилось количество пострадавших от российских дронов
Корреспондент
2025-07-20T03:03:16Z
"Вагнеровцы" расстреляли 11 человек на шахте в Африке - СМИ
Корреспондент
2025-07-19T07:54:50Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Что Усик сказал после боя: кому посвятил победу над Дюбуа
Comments UA
2025-07-20T03:42:40Z
Нокаут в пятом: лучшие моменты боя Усик-Дюбуа
Корреспондент
2025-07-20T03:30:30Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
В WBC оценили выступление Усика в реванше, назвав его шедевральным
Корреспондент
2025-07-20T03:12:55Z
Дюбуа проиграл реванш и оправдывает свое поражение силой Усика в боксе
Корреспондент
2025-07-20T02:57:39Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Украинец нашел настоящий фан-клуб пса Патрона: видео насмешило сеть
Telegraf
2025-07-19T22:33:45Z
Проверка для мозга: найти пчелу среди цветной суеты может только гений
GlavRed
2025-07-19T22:27:45Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z