Експерти вважають, що можливе призначення колишнього президента Грузії Міхеіла Саакашвілі в Кабінет міністрів України може спричинити низку конфліктів в уряді, а для самого Саакашвілі може стати і можливістю посісти крісло прем’єра.
У коментарі ТСН.ua політичний експерт Володимир Фесенко зазначив, що президент Зеленський уже тривалий час шукає кандидата на посаду віцепрем’єра із економічного розвитку і врешті зупинився на кандидатурі Саакашвілі, якого, можливо, просуває дехто із оточення президента.
"Саакашвілі підтримував Зеленського під час президентських виборів. Насамперед, думаю, тому що проти Порошенка. Потім були спільні знайомі, контакти із частиною команди Зеленського. І в принципі Саакашвілі позитивно відгукувався про діяльність нового молодого президента України. Я думаю, що це теж вплинуло. І можливо також впливало на деяких людей в команді президента і на самого Зеленського історія Саакашвілі. Отой міф великого реформатора, який склався в Грузії. У нас щоправда в Україні історія Саакашвілі була не такою успішною, скоріше навпаки. І над цим треба замислитися. Але успішний досвід реформ у Грузії, він впливав на частину команду Зеленського. Тому перебираючи різні кандидатури, вони зупинилися на кандидатурі Саакашвілі. Тим більше, що скоріше за все, команда Саакашвілі через різних посередників надсилала сигнали, що він зможе війти в уряд і взяти на себе економічний блок", - пояснив Фесенко.
Однак експерт вважає, що поява Саакашвілі в уряді спричинить конфліктність між ним та іншими урядовцями, а також прем’єр-міністром Денисом Шмигалем, і це буде боротьба за лідерство.
"Спочатку це буде протистояння, змагання із прем’єр-міністром за те, хто більш досвідчений, хто більш розумний, хто краще знає, яке рішення ухвалювати. Далі давайте не забувати – дуже непрості стосунки були у Саакашвілі з Аваковим. А Аваков не остання людина в уряді. І можуть оці складні відносини зараз знову спалахнути і вилитися в новий конфлікт. Неминуче це буде у публічній сфері. А Зеленський дуже не любить конфліктів у своїй команді. І йому про це треба пам’ятати", - зазначив він.
На думку Фесенка, компетентність Саакашвілі не можна ставити під сумнів, однак проблема полягає саме у його темпераменті та конфліктності.
"Немає сумнівів, він компетентний. Це людина, яка керувала Грузією дві каденції, яка має досвід реформ, купу міжнародних зв’язків. Немає сумнівів у його компетентності. Проблема не в компетентності, а в його конфліктності, в його темпераменті. Такі люди із такими лідерськими задатками не можуть ділити владу з іншими. Або він головний і всі інші йому підкоряються прямо або опосередковано, або буде конфлікт з іншим лідером", - наголошує політолог.
На думку професора Києво-Могилянської академії, наукового директора Фонду "Демократичні ініціативи" Олексія Гараня, призначення колишнього президента Грузії Міхеіла Саакашвілі в український уряд навряд чи стане правильним рішенням через його авантюризм та конфліктність.
"Я чесно кажучи шокований цією ідеєю. Тому що головна причина полягає в тому, що Саакашвілі під час перебування на посаді голови Одеської ОДА показав, що він не готовий займатися конкретною клопіткою роботою, шукати політичну підтримку, створювати базу підтримки необхідних реформ. Замість цього він займався поїздками по регіону, тобто займався просто звичайним піаром. І він також порушував етику державного службовця, тому що будучи сам держслужбовцем, він при цьому займався нищівною критикою прем’єр-міністра. А це було пряме порушення функцій державного службовця", - пояснює він у коментарі ТСН.ua.
За словами експерта, дії Саакашвілі після його звільнення були справжніми діями авантюриста – незаконний прорив державного кордону України, а також дестабілізація ситуації в центрі Києва із наметовим містечком. Ще одним негативним аспектом є те, що Саакашвілі втратив підтримку Заходу щодо реформ.
"Більше того ми можемо сказати, що Саакашвілі зараз не має належної репутації на Заході, тобто якщо раніше у нього була репутація реформатора, і що він в Грузії, принаймні на початку свого президентства дійсно робив реформи, які підтримував Захід, то потім він цю підтримку втратив. І зараз до нього немає ставлення, як до реформатора", - зазначив Гарань.
Він також розповів, що ситуація в Україні не схожа на ситуацію в Грузії, де Саакашвілі мав партійну більшість та міг діяти жорстко без жодних компромісів.
"На посаді глави ОДА Саакашвілі не зрозумів, що йому потрібно думати про розширення цієї бази підтримки, йому треба шукати компроміси, йому треба переконувати інших, тому що Україна – не Грузія… Для мене це рішення дуже дивне. Я не думаю, що воно спрацює в плюс. Якщо все це підтвердиться, то я не думаю, що це спрацює в плюс ані Шмигалю, ані Зеленському", - підкреслив експерт.
Колишній міністр економіки Тимофій Милованов також зазначає, що призначення Саакашвілі в уряд лише створить фактично три лінії конфлікту всередині Кабміну.
"Призначення Міхеіла Саакашвілі надзвичайно цікаве. Воно створить як мінімум три конфлікти всередині уряду. Перша лінія - старий конфлікт з Аваковим. Саакашвілі має потенціал значно послабити позицію та вплив міністра внутрішніх справ. Друга лінія - з прем’єр-міністром. Саакашвілі набагато більш досвідчений політик. Його медійність значно вище. І він має незалежну політичну підтримку в Україні - українців які підтримують саме його, незалежно від президента, прем’єра чи політичної більшості в парламенті. Третя - з фінансово-економічним блоком. Саакашвілі реформатор, перш за все в економіці. І для реформ йому буде потрібний контроль над профільними міністерствами", - вважає він.
Призначення Михаїла Саакашвілі надзвичайно цікаво. Воно створить як мінімум три конфлікти всередині уряду. Перша лінія -...
Опубліковано Тимофеєм Миловановим Середа, 22 квітня 2020 р.
Водночас, політичний експерт Юрій Романенко пише про те, що вже влітку Саакашвілі може стати повноцінним прем’єр-міністром України та змінить Шмигаля на цій посаді.
"Однак, якщо серйозно, то це призначення - пролог до відставки Шмигаля. Уже влітку. Очевидно, що Саакашвілі заводять на прем'єра. Зеленський хоче позбутися впливу олігархів. А оскільки Зеленський дуже хоче отримати кредит МВФ, але не знає як вгамувати Коломойського, то потрібен бультер'єр. А Міша - це саме він", - пише він.
На його думку, після призначення Саакашвілі усередині влади розпочнеться потужний конфлікт між різними урядовцями та олігархами і самим колишнім президентом Грузії.
Саакашвили как приговор Шмыгалю С назначением Саакашвили радует то, то теперь шоу будет больше и ярче. Срач в прямом...
Опубліковано Yuriy Romanenko Середа, 22 квітня 2020 р.
Відео Саакашвілі можуть призначити віцепрем’єром з питань реформ в Україні
Саакашвілі повертається. Колишнього президента Грузії та ексочільника Одеської ОДА можуть призначити в Україні віцепрем’єром. Його кандидатуру можуть винести на розгляд позачергового засідання парламенту вже в цю п'ятницю. Міхеїл Саакашвілі назвав пропозицію від президента України Володимира Зеленського стати віцепрем'єром з питань реформ великою честю.