Дослідники з Гетеборзького університету розробили новий аналіз крові для діагностики хвороби Альцгеймера, повідомляє Medical Express з посиланням на The Lancet Neurology.
Метод заснований на вимірюванні конкретного варіанту білка MAPT у звичайних пробах крові, що робить тест порівняно простим у виконанні та дешевим.
Хвороба Альцгеймера характеризується двома патологічними змінами тканини нервової системи:.
Утвореннями позаклітинних скупчень білка, який називається бета-амілоїдом;.
Нейрофібрилами, що складаються з білка MAPT, які злиплися в крихітних ураженнях у нейронах мозку шляхом біохімічного процесу, відомого як фосфорилювання.
Як проводиться новий аналіз крові на Альцгеймера.
Новий аналіз крові на Альцгеймера проводиться шляхом вимірювання фосфорильованого MAPT (P-tau181) у звичайних пробах крові.
Вчені зазначають, що аналіз необхідно проводити методом, відомим як "Single Molecule Array".
Simoa – це цифрова та найчутливіша форма ІФА-тесту, яка найкраще виявляє різноманітні маркери білка.
Так, можливість вимірювати P-tau181 вже існує, але аналіз проводять за зразками спинномозкової рідини, адже там цієї речовини більше, ніж у зразках крові.
Окрім того, є можливість діагностувати Альцгеймера за допомогою вдосконаленої методики позитронно-емісійної томографії (ПЕТ).
Однак, перший варіант діагностики важко виконати в рамках первинного лікування, а другий варіант діагностики дуже дорогий.
Відтак, можливість віднайти патологію за допомогою звичайного аналізу крові є дуже цінною.
Опубліковані результати дослідників демонструють, що аналіз виявив високий рівень P-tau181 на ранній стадії хвороби Альцгеймера.
Також важливо, що цей аналіз показав хорошу здатність відрізнити хворобу Альцгеймера від інших захворювань мозку, таких як лобово-скронева деменція та хвороба Паркінсона, при яких рівень P-tau181 в крові був абсолютно нормальним.
Вчені сподіваються, що їхній новий аналіз крові допоможе лікарям з первинної медицини виявляти Альцгеймера на ранній стадії у майбутньому та стане допоміжним маркером у розробці ліків до хвороби.
Ми також вважаємо, що рівень P-tau181 у плазмі крові може бути важливим маркером для показу та моніторингу ефективності нових препаратів проти Альцгеймера, які зараз розробляються,.
– сказав один з авторів дослідження Генрік Цеттерберг.