MY.UAНовини
Скриньку Пандори відкрили: як "державні гарантії" можуть привести Україну до нової економічної кризи
Скриньку Пандори відкрили: як "державні гарантії" можуть привести Україну до нової економічної кризи

Скриньку Пандори відкрили: як "державні гарантії" можуть привести Україну до нової економічної кризи

В Офісі Президента оголосили, що Укрексімбанк підписав з Державним агентством автомобільних доріг України (Укравтодор) договір про надання першого траншу фінансування на оновлення доріг у розмірі 5,782 млрд грн.

Саме на таку суму Укравтодор випустив корпоративні облігації гарантовані державою, які купив Укрексімбанк.

Загальна сума фінансування становитиме 19,3 млрд грн.

Новина ця є з різних боків екстраординарною.

По-перше, йдеться про дуже великий обсяг позики – майже 20 млрд грн, які Укрексімбанк планує надати Укравтодору – це 40% всього кредитного портфелю державного банку.

Надання банком такої великої позики "в одні руки" було б неможливим, якби не державні гарантії для Укравтодора: без них позика суперечила б нормативам НБУ.

По-друге, за словами члена Наглядової ради Укрексімбанку Вікторії Страхової, кредит Укравтодору буде надано за рахунок коштів рефінансування Нацбанку.

До цього Укрексімбанк оголосив, що НБУ надасть йому кредит рефінансування на 20 млрд грн під заставу облігацій внутрішньої державної позики.

Трохи згодом НБУ оголосив, що буде видавати кредити рефінансування не тільки під державні цінні папери, а й під заставу корпоративних облігацій гарантованих державою.

Схоже, це стане "обкаткою" способу, яким уряд та Нацбанк стимулюватимуть економіку в поточному році: держава гарантуватиме позики державним та, можливо, приватним компаніям, а банки – кредитуватимуть їх за гроші рефінансу НБУ.

НБУ гне свою лінію.

Як різке зниження облікової ставки допоможе пережити кризу.

Це справді може дати економіці поштовх сьогодні, але це також може створити вибухову суміш, яка матиме негативний вплив на стабільність державних фінансів, а отже й економіки уже в недалекому майбутньому.

Чому? Державні гарантії для Укравтодору структуровано так, що фактично він має можливість не повертати цю позику.

Натомість повертати її буде Мінфін, тобто платники податків.

Хто буде повертати кредит.

Ще в січні 2020 року Верховна Рада внесла зміни до бюджету-2020 та Бюджетного Кодексу, якими вивела Укравтодор з-під дії ключових правил надання державних гарантій для позичальників.

Тепер Укравтодор не повинен доводити свою спроможність обслуговувати ці борги, тобто, може не вносити майнового чи іншого забезпечення для отримання держгарантій під свою позику.

І не зобов'язаний платити за використання держгарантій.

Разом з тим, Укравтодор не має власних джерел надходжень, його фінансує державний бюджет.

Тобто фактично йдеться про те, що повертати кредит у будь-якому разі буде Мінфін.

Як фінансується Укравтодор.

Тож, це означає, що державний Укрексімбанк під державні гарантії надасть кредит до 20 млрд грн державному Укравтодору.

При цьому гроші для видачі кредиту держбанк може взяти як рефінанс в НБУ під заставу державних (або ж гарантованих державою) боргових паперів у своєму портфелі.

Кредит Укравтодору стане прецедентом.

Укравтодор може виявитись не єдиним великим клієнтом державних банків, які отримають державну гарантію.

Змінами до бюджету-2020 парламент повністю зняв обмеження на надання державних гарантій в поточному році.

Це означає, що аналогічні гарантії можуть отримати й інші державні, а можливо, й не тільки державні компанії.

Одночасно Національний банк розширює використання інструменту довгострокового рефінансування – аукціони з надання довгострокового рефінансування банкам на строк до 5 років.

Тобто, якщо Нацбанк не встановить обмежень, будь-який банк зможе отримати кредит від НБУ на будь-яку необхідну йому суму, якщо має відповідну заставу, наприклад, ті ж самі ОВДП.

Активними користувачами цього інструменту, ймовірно, будуть державні банки.

За даними НБУ, на 1 березня банки мали у власності ОВДП на загальну суму 322 млрд грн, номінальна вартість.

При цьому 85% ОВДП було сконцентровано в портфелях чотирьох державних банків: Привату, Ощадбанку, Укрексімбанку, та Укргазбанку.

Таким чином, з одного боку, держава зможе гарантувати необмежений обсяг кредитів.

З іншого – банки, в тому числі державні, зможуть отримати значний обсяг дешевих грошей у Національного банку під кредити, які вони, у випадку наявності в позичальників держгарантій, зможуть також надавати в значному обсязі (залежно від коефіцієнтів покриття рефінансу заставою).

В короткій перспективі такий підхід виглядає виграшним для уряду та парламенту, адже держава отримує гроші, які фактично будуть надруковані Нацбанком, для фінансування будівництва чи інших проєктів.

Але це також означає й ризики для державних фінансів, а відтак, і для майбутнього економічного розвитку.

Державні гарантії – ефективний інструмент підтримки підприємств.

А під час кризи часто – один із небагатьох доступних для уряду інструментів.

Вони дозволяють вирішувати одразу кілька проблем потенційного позичальника.

Наприклад, здешевлюють вартість кредитів, подовжують період надання кредитів, дають можливість отримати кредити тим, в кого за інших умов може не бути такої можливості.

Але державні гарантії – це ще і значний ризик для державних фінансів.

Якщо у позичальника немає спроможності, або ж достатньої мотивації, сплачувати за кредитом, гасити його борги врешті решт буде держава.

Щоб цей ризик мінімізувати, є певні правила надання держгарантій, прописані в Бюджетному Кодексі України:.

По-перше, обсяг гарантій, що надаються протягом року, не повинен перевищувати 3% планових доходів загального фонду державного бюджету.

В законі про державний бюджет на 2020 була норма, що обсяг державних гарантій не може перевищувати 29 млрд грн.

По-друге, суб’єкт господарювання повинен надавати забезпечення для отримання держгарантії, а також платити за її використання.

По-третє Мінфін може гарантувати не більше 80% боргових зобов’язань суб’єкта господарювання (решту – навіть за настання гарантійного випадку – має сплачувати він сам).

Останніми змінами до бюджету та Бюджетного кодексу парламент скасував на 2020 рік обмеження на надання державний гарантій, вимогу щодо гарантування не більше 80% позики, та дозволив надавати гарантії будь-яким позичальників, які хочуть отримати гарантії для фінансування інвестиційних проєктів.

Тепер держгарантії можуть надаватись у будь-якому обсязі.

Під будь-який інвестиційний проєкт.

І держава гарантуватиме не 80% суми позики, а всі 100%.

Що це означає? Що будь-яка компанія, яка отримала державні гарантії та хоче здійснити будь-який інвестиційний проект, зможе отримати кредит в банку незалежно від того, чи мала б вона можливість отримати фінансування за інших умов.

Звучить добре? Лише на перший погляд.

Якщо банк має потужну систему корпоративного управління, він може відсіювати клієнтів, які не спроможні повернути позику – хоч з гарантією, хоч без неї.

Якщо ж якісної системи корпоративного пуправління та системи ризик-менеджменту в банку немає або ж банк схильний ухвалювати політично заангажовані рішення, то він надаватиме кредити під держгарантії незалежно від того, чи зможе позичальник цей борг повернути.

А у випадку невиконання компаніями своїх зобов’язань платити за них буде уряд.

Лише у 2019 році Мінфін сплатив 1,7 млрд грн за позиками, які брали в далеких 2009, 2011 та 2016 роках три держустанови.

В бюджеті на 2020 рік на виконання державою гарантійних зобов’язань також закладено 1,7 млрд грн.

Для порівняння, обсяг субвенції на Нову українську школу в бюджеті 2020 року, або ж субвенції на місцеві вибори – це лише 1 млрд грн.

На відміну від них, видатки на виконання державою гарантійних зобов’язань є захищеними й тому не були знижені через коронавірусну кризу.

Якою є прострочена заборгованість підприємств за кредитами під державні гарантії, мільйони доларів.

Більша частина простроченої заборгованості вже не відображається у гарантованому державою боргу, оскільки цей борг було погашено державою за позичальника перед кредиторами, і тепер вона відображається у статистиці лише як борг позичальників перед Мінфіном.

Граблі, по яких Україна вже проходила, і не раз.

Раніше інструмент державних гарантій активно використовував уряд Миколи Азарова.

Пік припав на 2012 рік, коли Україна готувалась до Євро-2012.

Лише за 2012 рік було видано державних гарантій на понад 75 млрд грн (із них майже 40% – Нафтогазу та його "дочці", 32% – Державній продовольчо-зерновій корпорації під злощасний китайський кредит, 18% – Укравтодору, решту – ДП "Фінансування інфраструктурних проєктів", Державній іпотечній установі та Укрексімбанку.

Протягом 2011-2013 років уряд Миколи Азарова надав Укравтодору гарантії на 22 млрд грн (2,75 млрд дол).

Всього за цей період уряд "прогарантував" кредити на 110 млрд грн (13,8 млрд дол).

Не всі з цих гарантій було "вибрано".

Яку саме суму гарантованих кредитів було "вибрано" у кожному році – наразі невідомо.

Проте вже у 2014 році обсяг невиконання позичальниками своїх боргових зобов’язань, взятих ними під державні гарантії у попередні роки, почав стрімко зростати.

Обсяг простроченої заборгованості позичальників перед державою за гарантованими кредитами зріс з 15 млрд у 2011 році до 43 млрд у 2015 році і до 56 млрд грн – у 2017.

Після цього пішов на спад.

Скільки (на яку суму) держава надала держгарантій та cкільки повернули.

Чверть збільшення простроченої заборгованості у 2015 році була зумовлена девальвацією гривні.

Значна кількість позичальників з моменту отримання позики збанкрутувала.

Серед установ, за кредитами яких в останні роки платила держава – Енергоатом, ДП "Київський авіаційний завод "Авіант", ДП "Дирекція з будівництва та управління національного проєкту "Повітряний експрес" та інші інфраструктурні об'єкти Київського регіону", ДП "Укркосмос" та багато інших.

Внутрішні та зовнішні гарантії, надані державою, мільйони доларів.

Іншими словами, замість допомоги людям чи здійснення інвестицій, Україна ще й досі виплачує за неспроможних позичальників кредити, отримані багато років тому.

Тому, не ставлячи під сумнів необхідність активізації кредитування, важливо дуже ретельно шукати баланс між "швидкими" грошима та довгостроковими наслідками для державних фінансів – а відтак і економіки.

І якщо в цілому підтримка державою позичальників у складний для економіки момент є позитивом, відмова від "пасків безпеки" у вигляді мінімальних вимог до позичальників – це відвертий ризик.

Контроль за цими ризиками – це спільна робота Національного банку, Міністерства фінансів та суспільства.

Вкрай важливо запобігти ситуації, коли гарантовані державою кредити отримають компанії, які не мають можливості (чи бажання) їх повертати.

Бо платити за цими кредитами згодом будуть всі платники податків нашої країни.

Дарина Марчак, керівник Центру аналізу публічних фінансів та публічного управління Київської Школи Економіки.

Ukraine, спеціально для ЕП.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
"От греха подальше...": беременная жена Остапчука разделась, и заявила, что делает "заначки"
Знай
2024-11-16T18:51:26Z
Катя Осадчая стала "шляпным альтер-эго" голливудской звезды
Апостроф
2024-11-17T19:30:14Z
Распродает платья и аксессуары: Анджелина Джоли столкнулась с финансовым кризисом
Фокус
2024-11-17T19:21:24Z
Медиум, говорящая с мертвыми, утверждает, что ее преследовал дух актера Пола Уокера
Фокус
2024-11-16T13:21:07Z
"Думал, погибну много раз": американский стендап-комик побывал в Харькове во время обстрела
Апостроф
2024-11-14T10:15:39Z
Моника Беллуччи снялась для китайского глянца
Фокус
2024-11-06T13:45:09Z
Шольц защищает свой звонок Путину
Корреспондент
2024-11-17T19:57:02Z
Зеленский встревожил планами РФ на ближайшее время: к чему призывает всех украинцев
Comments UA
2024-11-16T18:36:48Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
NYT: Спецпосланником Трампа по Украине может стать уроженец РФ
Европейская правда
2024-11-17T07:21:17Z
Турция помешала президенту Израиля попасть на саммит в Баку
UAToday
2024-11-17T20:45:15Z
Мирная инициатива Трампа: в CNN раскрыли, какой подвох заложен в возможном договоре Киева и Москвы
Новости Украины
2024-11-17T20:33:59Z
Савченко написала на Безуглую заявление в Госбюро расследований и СБУ: в чем обвиняет
Апостроф
2024-11-13T12:36:30Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Назван план прекращения огня в Украине, который рассматривает Трамп
Comments UA
2024-11-13T07:33:34Z
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Кличко сообщил подробные последствия атаки по Киеву
Comments UA
2024-11-17T08:54:06Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
Блэкаут в Одессе: в городе не могут заживить критическую инфраструктуру, закрывают школы
Фокус
2024-11-17T20:39:35Z
Когда в Одессе снова появится свет и что будет с транспортом — в городе ответили
TSN
2024-11-17T20:18:30Z
Ракетная атака: в Одессе уже раздаются взрывы
TSN
2024-11-17T06:06:49Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
9 признаков, что вы едите недостаточно углеводов
Marie Claire
2024-11-17T18:31:07Z
Судороги в икрах ночью: почему возникают и что делать, чтоб не испортить сон
Знай
2024-11-17T15:51:24Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Наперегонки со смертью: ученые представили новый метод спасения жизни при нападении акулы
Фокус
2024-11-16T19:36:35Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Минимальный взнос при полученных пенсиях возрос: что ждать украинцам с ноября
Знай
2024-11-04T20:12:39Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
В Украине заметно пересчитали тарифы: какая услуга в 2024 году оказалась "золотой"
Знай
2024-11-17T20:30:37Z
Цены начали снижаться: какие продукты можно купить дешевле
Знай
2024-11-17T20:12:01Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
Британия провела первое успешное испытание новой управляемой крылатой ракеты
Европейская правда
2024-11-17T20:45:06Z
Коммунальный коллапс: Попенко объяснил, чем грозит лишение брони десятков тысяч военнообязанных
Хвиля
2024-11-17T20:30:38Z
Григорий Решетник, Надежда Матвеева и другие рассказали, какой была их студенческая жизнь
Фокус
2024-11-17T07:12:43Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
ЦПД: Солдаты КНДР попали под обстрел в Курской области
Корреспондент
2024-11-04T11:46:11Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Булгур по-турецки в томатном соусе: ароматный гарнир, который подходит к любому мясу
Marie Claire
2024-11-17T20:31:06Z
Пока не очень холодно, можно готовить и не травить себя магазинным: рецепт домашней Фанты
Знай
2024-11-17T17:51:30Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
Диетические котлеты из индейки в духовке: получается некалорийно и очень вкусно
Фокус
2024-11-08T05:06:37Z
Женщина повторила судьбу матери, тоже став алкоголичкой: как ей удалось завязать
Фокус
2024-11-17T17:42:32Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Пол вызвал Макгрегора на бой по правилам ММА
UAToday
2024-11-17T19:42:57Z
"Все равно победил": Майк Тайсон прокомментировал свое поражение и рассказал о здоровье
Фокус
2024-11-17T17:27:01Z
Албания – Украина: анонс, где и когда смотреть решающий матч в Лиге наций
ZN UA
2024-11-17T16:30:37Z
Владелец именитого французского клуба высказался о вероятном понижении в классе
Корреспондент
2024-11-17T16:15:33Z
Тренер сборной Аргентины U-20 отметился необычным поступком в спарринге про
Корреспондент
2024-11-17T14:57:55Z
"Динамо" и "Шахтер" интересуются талантом "Ворсклы"
ZN UA
2024-11-17T14:39:26Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
Удар баллистикой по Сумам: среди погибших есть дети, из девятиэтажки эвакуируют людей
ZN UA
2024-11-17T20:27:42Z
Часть Украины охватила воздушная тревога: где опасно
TSN
2024-11-17T16:16:43Z
В Киеве ГСЧС автокраном сняла с крыши пятиэтажки обломки сбитой ракеты
ZN UA
2024-11-17T15:09:36Z
130 хомяков умудрились сбежать из своих клеток и "заставили" пилота идти на посадку
Фокус
2024-11-17T12:30:59Z
Обломки упали в горах: на Закарпатье найден российский БПЛА
Новости Украины
2024-11-17T12:09:40Z
На популярном туристическом пляже нашли человеческую голову
Comments UA
2024-11-17T12:00:28Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
В WhatsApp появилась новая функция – пользователи ждали ее много лет
UAToday
2024-11-17T19:42:23Z
Ліга націй. Норвегія розгромила Казахстан із хет-триком Голанда, Австрія та Словенія переможця не виявили
Football.ua
2024-11-17T19:24:40Z
Ремейк культовой JRPG Dragon Quest III показал в Steam лучший старт среди всех одиночных игр Square Enix
GameMag
2024-11-17T17:36:32Z
Пресная вода исчезает с большой скоростью: ученые из NASA бьют тревогу из-за новых данных
Фокус
2024-11-17T16:00:47Z
Вокруг света за пару часов: ученые разработали уникальный способ прокладывания маршрутов
Фокус
2024-11-17T15:12:24Z
Недорогая технология возвращает 100% емкости аккумуляторов: что придумали ученые
Фокус
2024-11-17T15:00:32Z
Отмечаем 20-летие "Half-Life 2": бесплатная закачка игры, и крутой фильм от Valve
Знай
2024-11-17T14:51:46Z
Владельцем Mercedes-AMG можно стать без огромных затрат: ТОП-10 б/у вариантов
Знай
2024-11-17T16:51:04Z
Новый электромобиль Nissan станет недорогой альтернативой Tesla Model S
Фокус
2024-11-17T11:15:04Z
Шик за $600 000: в Киеве заметили новый электрокар Rolls-Royce в интересных цветах
Фокус
2024-11-17T09:45:35Z
В Запорожье из "Славуты" сделали элитное купе: не ври, ты тоже всегда хотел себе такую
Знай
2024-11-15T18:51:47Z
Механики молчат об этом: эксперт рассказал о секретном пространстве в автомобиле
Фокус
2024-11-15T15:57:20Z
Штраф за превышение скорости можно отменить: какими лазейками пользуются водители
Знай
2024-11-15T12:51:27Z
Водители попадут в новое налоговое ярмо: кто заплатит за свой автомобиль сумасшедшие деньги
Знай
2024-11-15T07:21:09Z
Отец купил любимой 6-летней дочери уникальное авто - повзрослев, девушка выручила 1,2 млн грн
Знай
2024-11-15T05:51:16Z
Подробности гибели легендарного пилота F-16: что известно сейчас
Политека
2024-11-14T08:43:37Z