MY.UAНовини
COVID-19: чи виправдаються карантинні обмеження?
COVID-19: чи виправдаються карантинні обмеження?

COVID-19: чи виправдаються карантинні обмеження?

Ми, за всіма ознаках, разом з усім світом поступово проходимо пік (першої хвилі?) пандемії та починаємо все більше задумуватися над цілим рядом питань. Головне з них — хто буде нести відповідальність? Про це було в більш ранньому матеріалі. А ще всіх турбує те, чи не занадто жорсткі протиепідемічні заходи були запроваджені. Адже фактичний перехід країни на двомісячну “паузу” призвів до надто негативних наслідків як для економіки, так і для життя людей.

Спробуємо розібратися з цим питанням та проаналізувати ступінь перспективності судових позовів щодо виправданості карантинних обмежень.

Головним аргументом на користь надмірності вказаних заходів, без сумніву, є і буде порівняно невелика кількість в Україні як захворілих, так і загиблих від коронавірусу. І це, на щастя, дійсно так. При практично нульовій готовності нашої системи охорони здоров'я до епідемії — в нас досить невисокий відсоток за цими показниками. Багато хто висуває претензію до влади: то чи варто було обмежувати життєдіяльність суспільства, можливо, ми б і так впоралися?

Сьогодні постійно чуємо голоси тих наших співгромадян, які абсолютно переконані в надмірності і зайвості карантинних обмежень. Вони впевнені в тому, що “українцям коронавірус не страшний”, “коронавірус — як грип”, “ми ж не американці, антибіотики не їмо постійно”, “більшість хворіє безсимптомно — ви хоч одного хворого на коронавірус бачили?! - тож карантин непотрібний”, “влада лякає коронавірусом, щоб ввести незаконні обмеження” тощо.

Такі твердження, безумовно, мають право на існування. Тим не менш, на нашу думку, вони є класичним прикладом так званої “помилки врятованого”. Її ілюструють по-різному, але найбільш відомим є міф про дельфінів-рятівників, коли всі говорять тільки про тих людей, хто завдяки дельфінам опинився на суші, але не згадують про тих, кого дельфіни заштовхали від берега.

Люди схильні фокусуватися на “історіях успіху”. Але статистика смертності від коронавірусу протверезила багатьох, в тому числі й політиків, які на початку пандемії відмовлялися навіть чути голоси лікарів про те, що такого вірусу вони ще не бачили, а наслідків цієї хвороби поки що не здатний прогнозувати ніхто.

Тим не менш, українці йдуть (і будуть іти) до судів, оскаржуючи правомірність закриття кордону України та припинення регулярних перевезень, зупинення роботи громадського транспорту, торговельних центрів, закладів громадського харчування та інших карантинних обмежень. І в цьому ми не одинокі. Наприклад, у Новій Зеландії вже більше місяця тому були подані позови проти прем'єр-міністра зі звинувачуваннями у спробі через карантинні обмеження встановити авторитарне правління та намірах зруйнувати економіку країни. При цьому експерти включають Нову Зеландію до тих держав, які пройшли пандемічний шторм найбільш вдало.

Чи мають такі позови шанси на їх задовільнення в судах?

Скоріше за все, саме в цих позовів шансів не дуже багато.

По-перше, Україна ввела карантин рівно тоді, коли ВООЗ оголосила пандемію коронавірусу.

Можливо, варто було б зробити це раніше. У тому числі, щоб мати можливість ввести обсервацію вже для тих, хто мав приїхати на березневі канікули додому. Адже вже на початку березня була інформація від китайців про те, що без карантину смертність від новітнього вірусу сягає 17%. І вже тоді деякі відомі лікарі закликали негайно закривати школи, скасовувати авіаперельоти через крайню агресивність коронавірусу.

По-друге, як на початку пандемії, так і зараз відсутня достовірна інформація щодо природи COVID-19, його уразливих можливостей і, головне, щодо шляхів його попередження та лікування. Людство тільки на початку боротьби з новим вірусом.

По-третє, загальна атмосфера в нашому суспільстві все ж на користь обмежень заради збереження життя. Як свідчать соцопитування, на пряме питання “скільки Ви готові терпіти карантин за умов неможливості передбачити кількість хворих?”, 59% опитаних українців відповіли, що готові терпіти карантин, скільки потрібно.

Некоректно порівнювати результати опитування українського КМІС з опитуваннями в Німеччині, яка підготувалася до пандемії коронавірусу і точно знала, яке навантаження здатні витримати німецькі заклади охорони здоров'я. Тим не менш, показово, що на питання “Чи вважаєте Ви за потрібне ослабити карантин?”, цілих 54% німецьких громадян відповіли, що вважають послаблення карантину передчасним. І це в Німеччині, яка не знехтувала попередженням вчених про ймовірну епідемію й підготувалася заздалегідь. Під час введення суворого карантину Ангела Меркель мала точні цифри щодо резервів медичної системи країни. Якщо 1 хворий інфікує лише 1 людину, то скоро хвиля зараження піде на спад. Якщо допустити, що 1 хворий заразить 1,1 людину, то німецькі лікарні будуть завантажені в жовтні 2020 року і не дозволять лікувати людей, що потребуватимуть допомоги у зв'язку з традиційними сезонними респіраторними захворюваннями холодної пори. Якщо ж дозволити 1 хворому інфікувати 1,2 людини — німецькі клініки заповняться вже до кінця червня 2020 року. Отака проста арифметика.

Про те, що застереження вчених щодо небезпеки нового коронавірусу були не примарними, свідчить той факт, що ще в 2012 році відбувся спільний брифінг уряду та інституту Роберта Коха в німецькому Бундестазі на тему “Аналіз ризиків, викликаних пандемією коронавірусу Modi-Sars”. Це був звіт перед суспільством, в якому держава відповідала, як саме вона превентивно планує захист цивільного населення від імовірної катастрофи внаслідок пандемії нового гіпотетичного коронавірусу задля гарантування забезпечення життєдіяльності, громадської безпеки та порядку в Німеччині. У сценарії, що лежав в основі стратегії для протистояння новому коронавірусу, німецькі вчені інституту Коха заклали летальність у 10%, три хвилі епідемії за три роки, кожна з яких інфікує 29, 23 і 26 мільйонів німецьких громадян. Чому в модель було закладено 3 роки? Рівно стільки прогнозувалося на винахід вакцини. Та навіть ця країна не очікувала приходу вірусу, який мутуватиме з неконтрольованою швидкістю і який спричинить паніку серед лікарів через свою надто високу активність і спосіб руйнування людського організму.

Як вже стало відомо лікарям, на відміну від інших коронавірусів, COVID-19 вражає периферійні судини, тому він так важко відображається на рентгені і тому в багатьох випадках пізно диагностується в принципі. Водночас “безсимптомний носій” не означає, що організм людини, який не відчуває симптомів зараження, не руйнується — звідси хвиля інсультів у людей, що, як виявляється постфактум, мали коронавірус. Також, на відміну від інших коронавірусів, COVID-19 живе переважно у верхніх дихальних шляхах — не в легенях, як вважали на початку, зруйновані легені є наслідком знищення вірусом легеневих судин — тому він такий високозаразний, і ось звідки вимога носити маску як мінімум.

Багатьом нашим же громадянам заклик утримувати соціальну дистанцію й носити маски здається глузуванням або законним приводом нажитися на продажу масок і штрафах за неносіння. Кожний має право на свої висновки.

Часто наводять приклад Швеції як країни, що ніби проходить пандемію з менш руйнівними наслідками для соціуму та економіки. І отут виникає одразу два контраргументи. По-перше, у Швеції, згідно з Конституцією, введення надзвичайного стану можливе в єдиному випадку — виключно в разі війни. А по-друге, мало хто згадує, що на тлі 23918 захворілих і 2941 померлих в Швеції, втрати сусідів на порядок нижчі. Данські парламентарі ще 10 березня проголосували надзвичайні заходи на період до березня 2021 року, яких Данія не бачила останні 75 років і які, звісно, дехто вже охрестив терором. Як наслідок — у Данії в 6 раз менше загиблих. У Норвегії, яка повністю закрила країну 16 березня, встановивши вкрай суворі карантинні обмеження, — майже в 12 разів нижча цифра померлих від коронавірусу.

Оця суха статистика й стане справжнім “гамбурзьким рахунком” для оцінки ефективності кожної країни щодо захисту життя своїх громадян.

Для нашої країни ці цифри особливо чутливі. Останні роки ми постійно тяжко оплакуємо загиблих у війні з Росією, яких на сьогодні нараховується більше 13 тисяч. Що сталося б з нами сьогодні, коли б фактом стала кількість захворілих в сотні тисяч, а загиблих майже в 16% від цього числа, як в тій же Бельгії, де померлих від коронавірусу — близько 8300 осіб, в країні з населенням в 11 мільйонів, тобто в 4 рази меншій, ніж Україна? І це за неповні два місяці. Або в Італії, де відсоток загиблих близько 14, кількість загиблих близько 30 тисяч за кількості населення — близько в півтора рази більшій за нашу? І це в країнах, набагато більш розвинутих економічно. Слід відмітити, що саме в цих країнах статистику можна назвати досить коректною, адже там рахують усіх, у кого був виявлений коронавірус після смерті, а не лише тих, хто був госпіталізований з діагнозом “коронавірус” і помер від нього в шпиталі.

Одна з головних функцій держави — безпеково-соціальна, тобто підтримка життєдіяльності суспільства та захист населення тоді, коли це є необхідним. Тому коли з'являється нова невідома небезпека, яка дуже швидко розповсюджується, яка може загрожувати всьому населенню, важко діагностується і від якої поки що немає ані ліків, ані вакцини, відповідальна держава не має права діяти за принципом “якось воно буде”.

Інша річ, наскільки карантинні обмеження в Україні були дійсно однаковими для всіх, чи є з боку держави економічна підтримка людей і невеликого бізнесу в цей час та як країна виходить з карантину. Але це вже окрема історія й інші можливі судові баталії...

Подпишись на Telegram-канал и посмотри, что будет дальше!

Читайте все новости по теме "Коронавирус" на OBOZREVATEL.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Алгоритми тіктоку та іксу просувають ультраправу партію AfD перед виборами в Німеччині, — дослідження
Детектор М
2025-02-20T19:45:54Z
Турецькі розробники представили революційні мінометні системи ALKAR
InternetUA
2025-02-20T19:33:25Z
Microsoft представила AI-модель Muse, яка генерує ігровий процес, але не замінить розробників
24tv
2025-02-20T19:24:24Z
Що буде, якщо ввести PIN-код банківської карти у зворотному порядку
InternetUA
2025-02-20T18:58:47Z
Відмова від інтернету робить людей щасливішими: скільки має тривати перерва
24tv
2025-02-20T18:48:45Z
Розробники та дослідники не оцінили "найрозумніший ШІ у світі" Ілона Маска - Grok 3
InternetUA
2025-02-20T18:28:23Z
Показали себе усьому світу: новий щемливий тренд про Україну розриває мережу
24tv
2025-02-20T18:27:58Z
Зарядні станції Acer в Україні: перемикання за 14 мс, до 2560 Вт∙год місткості та ціна від 18 тис. грн
ITC
2025-02-20T18:19:40Z
Модем Apple C1 5G в iPhone 16e покращує автономність — його ймовірно отримають iPhone 17 Air
ITC
2025-02-20T18:19:35Z
Дайте нове життя старим плінтусам: як їх демонтувати та на що можна перетворити
24tv
2025-02-20T20:00:39Z
Сороконіжка в будинку – небезпека чи користь?
GlavRed
2025-02-20T19:27:28Z
Як підготувати зимове взуття на збереження після сезону
24tv
2025-02-20T19:12:54Z
Скільки часу можна зберігати консервацію вдома: вона має термін придатності
24tv
2025-02-20T18:57:36Z
6 речей, які ви прямо зараз можете викинути з шафи, щоб звільнити місце
24tv
2025-02-20T18:24:10Z
Волосся буде чистим тиждень: прості лайфхаки, аби голова не жирнилася
24tv
2025-02-20T17:54:14Z
Не спішіть викидати: що можна зробити з черствого хліба
GlavRed
2025-02-20T17:27:41Z
Де число 68 на картинці: загадка на 7 секунд для найсміливіших розумників
GlavRed
2025-02-20T17:27:41Z
Як отримати багатий урожай кімнатного перцю: важливі нюанси посадки та догляду
24tv
2025-02-20T16:48:48Z
У Херсоні завершили розбирати завали багатоповерхівки - двоє загиблих, п’ятеро постраждалих
УкраинФорм
2025-02-20T19:54:55Z
Збирав інформацію для фсб рф - жителю Хмельниччини повідомлено про підозру
InternetUA
2025-02-20T19:37:42Z
У Києві викрили зловмисників, які продавали гуманітарні авто, призначені для ЗСУ
Украина Криминальная
2025-02-20T19:37:40Z
У Польщі впали уламки ракети Falcon 9
InternetUA
2025-02-20T19:37:09Z
На Київщині та ще у низці областей - повітряна тривога, є загроза атаки дронів
УкраинФорм
2025-02-20T19:36:13Z
В Сумах через пожежу загинуло немовля
1News
2025-02-20T19:27:42Z
Шахраї представилися банкірами та видурили у двох українців 33 тисячі гривень
InternetUA
2025-02-20T18:43:22Z
В Одесі на парковці прокуратури пролунав вибух - люди не постраждали
ZN UA
2025-02-20T18:34:48Z
На Житомирщині вчитель побив двох учнів: поліція з'ясовує обставини інциденту
24tv
2025-02-20T18:33:55Z
Неймовірний перфоманс Дібали вивів Рому у наступний раунд Ліги Європи: відеоогляд матчу
24tv
2025-02-20T20:06:50Z
"Обидва великі бійці": китайський гігант дав прогноз на бій Дюбуа – Паркер
24tv
2025-02-20T19:57:21Z
Ліга Конференцій. Бетіс пройшов Гент та інші матчі 1/16 фіналу
Football.ua
2025-02-20T19:55:58Z
Рома без Довбика та з дублем Дібали здолала Порту на шляху в 1/8 фіналу Ліги Європи
Football.ua
2025-02-20T19:45:31Z
АЗ вибив Галатасарай, Стяуа пройшов ПАОК та вийшов до 1/8 фіналу Ліги Європи
Football.ua
2025-02-20T19:45:16Z
У Ромі прокоментували пошкодження Довбика
Football.ua
2025-02-20T19:37:22Z
Ющишин залишив Верес
Football.ua
2025-02-20T19:25:05Z
Колишній форвард Динамо Шкурін перебрався до Легії
Football.ua
2025-02-20T19:01:28Z
МанЮнайтед шукає нового тренера: потенційний кандидат тренує українця
24tv
2025-02-20T18:57:27Z
Потепління до +15: на Україну чекає різка зміна погоди
TSN
2025-02-20T20:06:49Z
У Києві оголосили повітряну тривогу: що загрожує столиці
TSN
2025-02-20T20:06:28Z
Загарбники обстріляли Гуляйполе, є загиблий
УкраинФорм
2025-02-20T19:57:32Z
Морпіхи знищили 10 одиниць техніки окупантів на Покровському напрямку
24tv
2025-02-20T19:45:10Z
У зоні примусової евакуації на Донеччині залишаються 65 дітей
УкраинФорм
2025-02-20T19:33:05Z
Російський дрон ударив по приватному сектору в Сумах
УкраинФорм
2025-02-20T19:30:43Z
З костелу Св. Миколая у Києві в радянські часи "глушили" західні радіостанції
Khreschatyk
2025-02-20T18:54:38Z
Спишуть з карток автоматично: пасажирів попередили про "нюанс" з оплатою проїзду в Києві
Хвиля
2025-02-20T18:45:28Z
Щасливі числа на 2025 рік для Левів: як досягти успіху, використовуючи астрологію
Политека
2025-02-20T18:42:40Z
"Швидка, втрата свідомості, лікарня": Цибульська розповіла про страшну ДТП
GlavRed
2025-02-20T19:57:13Z
Відновлення Держпрому і збереження Музею Григорія Сковороди: на Харківщину приїде місія ЮНЕСКО
Мій Харків
2025-02-20T19:25:49Z
3-5 тисяч доларів на місяць: зірка "Жіночого Кварталу" розкрив свої доходи
24tv
2025-02-20T19:24:01Z
На Berlinale пройшла прем’єра українського фільму «Стрічка часу»
УкраинФорм
2025-02-20T18:45:29Z
На низькому старті: Анн Кошмал показала підготовку до народження малюка
GlavRed
2025-02-20T18:27:36Z
Де зараз прихильниця російської мови Світлана Лобода, яка заявила про зустріч із Залужним
24tv
2025-02-20T17:54:04Z
Третя дружина Остапчука озвучила діагноз новонародженого сина
GlavRed
2025-02-20T17:27:43Z
Олена Тополя презентувала кліп на трек “Дай собі мене” — історію про самовираження та важливість бути собою.
FM-TV
2025-02-20T17:18:28Z
Оголосили короткий список номінантів кінофестивалю Cinema for Victory 2025
Детектор М
2025-02-20T17:12:38Z
На якій відстані від будинку можна садити дерева
24tv
2025-02-20T20:03:40Z
Нещасний випадок на роботі: у ПФУ розповіли, які виплати можуть отримати українці
Политека
2025-02-20T20:00:55Z
На Київщині працює ППО
УкраинФорм
2025-02-20T19:57:05Z
Бійці відстежили шлях до секретної бази росіян: у Forbes розповіли про унікальну операцію
24tv
2025-02-20T19:33:34Z
Виплати на поховання у 2025 році: у ПФУ розповіли, як отримати та яка сума надається
Политека
2025-02-20T19:27:51Z
Карпати можуть накрити лавини, українців попередили про 20-градусний мороз
Комсомольская правда
2025-02-20T18:55:58Z
60% українців готові терпіти матеріальні труднощі заради особистих свобод
УкраинФорм
2025-02-20T18:45:51Z
Судинне утворення, – дружина Остапчука розповіла про ваду в 2-місячного сина
24tv
2025-02-20T18:42:26Z
У «Резерв+» згенеровані близько 16 тисяч електронних направлень на ВЛК - Міноборони
УкраинФорм
2025-02-20T18:39:52Z
Коли губи треба зменшувати. Косметолог розповіла про процедуру, яку тепер обирають жінки
ГЛАВКОМ NET
2025-02-20T20:00:50Z
Імбир можна виростити вдома: як це зробити правильно
24tv
2025-02-20T19:54:07Z
Секрет довголіття та гострого розуму – саме у цих тренуваннях
24tv
2025-02-20T19:45:56Z
Двох відповідей немає: чи можна мити м'ясо перед приготуванням
24tv
2025-02-20T19:03:11Z
МОЗ через епідситуацію доручило регіонам посилити готовність лікарень
УкраинФорм
2025-02-20T18:57:58Z
Епідемія в розпалі. Ляшко розповів, у якій області найскладніша ситуація
ГЛАВКОМ NET
2025-02-20T18:24:25Z
У Європі змінилась тривалість життя: дані дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-02-20T18:03:16Z
Прикмети та поради фен-шуй: чому не можна спати головою до вікна
GlavRed
2025-02-20T17:27:50Z
Стало відомо, що не можна садити після цибулі
AgroNews
2025-02-20T17:21:35Z
Найвища ціна за 10 років: в Україні рекордно подорожчав популярний продукт
GlavRed
2025-02-20T19:57:45Z
Фінансовий колапс: експерт розповів, чому скорочення видатків не врятує українську економіку
Политека
2025-02-20T19:42:33Z
УЗ в січні перевезла на експорт 3,32 млн т залізної руди
AgroNews
2025-02-20T19:21:42Z
Індексація пенсій у 2025: чому частина пенсіонерів отримає доплати лише влітку
Знай
2025-02-20T18:36:42Z
Озвучено ціни на латунь в Україні у лютому
AgroNews
2025-02-20T18:18:08Z
Пенсія при зарплаті 7000 гривень: якою буде сума
Политека
2025-02-20T18:15:38Z
Є нюанси: чи можна везти за кордон українську картоплю
24tv
2025-02-20T18:09:41Z
Українці почали знімати більше готівки: НБУ назвав суми
24tv
2025-02-20T17:57:09Z
Аграрії степової зони змінюють структуру посівів та кількість культур
УкраинФорм
2025-02-20T17:18:00Z
Бойкот Маска чи пауза перед новим злетом. Продажі Tesla рекордно падають
ГЛАВКОМ NET
2025-02-20T19:06:30Z
Як вантажівка Volvo ECT випередила свій час
AutoCentre
2025-02-20T19:01:38Z
800-сильна ракета: у Києві засвітився яскравий тюнінгований "Гелендваген"
Фокус
2025-02-20T19:00:00Z
На Bauma-2025 покажуть три виконання вантажівки FUSO Canter
AutoCentre
2025-02-20T18:00:55Z
Батареї електрокарів можуть зберігати понад 90% "здоров'я" після 120 000 км: деталі
Фокус
2025-02-20T17:21:52Z
Колишній конкурент Tesla заявив про банкрутство
ГЛАВКОМ NET
2025-02-20T16:30:40Z
Транспортний податок: які авто оподатковуються та скільки потрібно платити
24tv
2025-02-20T16:15:12Z
Електричний стартап Nikola Corporation поповнив список банкрутів
AutoCentre
2025-02-20T16:03:25Z
Як проїхати на авто мільйон кілометрів: водіям розповіли про 3 секрети
GlavRed
2025-02-20T15:27:05Z
Екскерівника державної компанії підозрюють у «відмиванні» майже 400 мільйонів Укроборонпрому
УкраинФорм
2025-02-20T20:07:52Z
Тиск США та переговори з Келлогом: головні новини України
GlavRed
2025-02-20T20:06:58Z
США зупинили продаж зброї Україні – нардеп
TSN
2025-02-20T20:06:52Z
Куди поділася частина грошей, призначених для України? Маск зробив несподівану заяву
ГЛАВКОМ NET
2025-02-20T20:06:32Z
У Білому домі назвали дати візитів Макрона і Стармера
Европейская правда
2025-02-20T20:06:31Z
США не зупиняли продаж зброї Україні – Устінова спростувала інформацію колеги-однопартійця
ZN UA
2025-02-20T20:04:55Z
Мелоні обговорила із Трюдо досягнення миру в Україні
УкраинФорм
2025-02-20T20:03:56Z
Білий дім заперечує, що Трамп може піддаватися маніпуляціям Путіна
УкраинФорм
2025-02-20T20:03:18Z
The Economist випустив номер із Трампом та Путіним на обкладинці: Найгірший кошмар Європи
Комсомольская правда
2025-02-20T20:03:03Z