MY.UAНовини
COVID-19: чи виправдаються карантинні обмеження?
COVID-19: чи виправдаються карантинні обмеження?

COVID-19: чи виправдаються карантинні обмеження?

Ми, за всіма ознаках, разом з усім світом поступово проходимо пік (першої хвилі?) пандемії та починаємо все більше задумуватися над цілим рядом питань. Головне з них — хто буде нести відповідальність? Про це було в більш ранньому матеріалі. А ще всіх турбує те, чи не занадто жорсткі протиепідемічні заходи були запроваджені. Адже фактичний перехід країни на двомісячну “паузу” призвів до надто негативних наслідків як для економіки, так і для життя людей.

Спробуємо розібратися з цим питанням та проаналізувати ступінь перспективності судових позовів щодо виправданості карантинних обмежень.

Головним аргументом на користь надмірності вказаних заходів, без сумніву, є і буде порівняно невелика кількість в Україні як захворілих, так і загиблих від коронавірусу. І це, на щастя, дійсно так. При практично нульовій готовності нашої системи охорони здоров'я до епідемії — в нас досить невисокий відсоток за цими показниками. Багато хто висуває претензію до влади: то чи варто було обмежувати життєдіяльність суспільства, можливо, ми б і так впоралися?

Сьогодні постійно чуємо голоси тих наших співгромадян, які абсолютно переконані в надмірності і зайвості карантинних обмежень. Вони впевнені в тому, що “українцям коронавірус не страшний”, “коронавірус — як грип”, “ми ж не американці, антибіотики не їмо постійно”, “більшість хворіє безсимптомно — ви хоч одного хворого на коронавірус бачили?! - тож карантин непотрібний”, “влада лякає коронавірусом, щоб ввести незаконні обмеження” тощо.

Такі твердження, безумовно, мають право на існування. Тим не менш, на нашу думку, вони є класичним прикладом так званої “помилки врятованого”. Її ілюструють по-різному, але найбільш відомим є міф про дельфінів-рятівників, коли всі говорять тільки про тих людей, хто завдяки дельфінам опинився на суші, але не згадують про тих, кого дельфіни заштовхали від берега.

Люди схильні фокусуватися на “історіях успіху”. Але статистика смертності від коронавірусу протверезила багатьох, в тому числі й політиків, які на початку пандемії відмовлялися навіть чути голоси лікарів про те, що такого вірусу вони ще не бачили, а наслідків цієї хвороби поки що не здатний прогнозувати ніхто.

Тим не менш, українці йдуть (і будуть іти) до судів, оскаржуючи правомірність закриття кордону України та припинення регулярних перевезень, зупинення роботи громадського транспорту, торговельних центрів, закладів громадського харчування та інших карантинних обмежень. І в цьому ми не одинокі. Наприклад, у Новій Зеландії вже більше місяця тому були подані позови проти прем'єр-міністра зі звинувачуваннями у спробі через карантинні обмеження встановити авторитарне правління та намірах зруйнувати економіку країни. При цьому експерти включають Нову Зеландію до тих держав, які пройшли пандемічний шторм найбільш вдало.

Чи мають такі позови шанси на їх задовільнення в судах?

Скоріше за все, саме в цих позовів шансів не дуже багато.

По-перше, Україна ввела карантин рівно тоді, коли ВООЗ оголосила пандемію коронавірусу.

Можливо, варто було б зробити це раніше. У тому числі, щоб мати можливість ввести обсервацію вже для тих, хто мав приїхати на березневі канікули додому. Адже вже на початку березня була інформація від китайців про те, що без карантину смертність від новітнього вірусу сягає 17%. І вже тоді деякі відомі лікарі закликали негайно закривати школи, скасовувати авіаперельоти через крайню агресивність коронавірусу.

По-друге, як на початку пандемії, так і зараз відсутня достовірна інформація щодо природи COVID-19, його уразливих можливостей і, головне, щодо шляхів його попередження та лікування. Людство тільки на початку боротьби з новим вірусом.

По-третє, загальна атмосфера в нашому суспільстві все ж на користь обмежень заради збереження життя. Як свідчать соцопитування, на пряме питання “скільки Ви готові терпіти карантин за умов неможливості передбачити кількість хворих?”, 59% опитаних українців відповіли, що готові терпіти карантин, скільки потрібно.

Некоректно порівнювати результати опитування українського КМІС з опитуваннями в Німеччині, яка підготувалася до пандемії коронавірусу і точно знала, яке навантаження здатні витримати німецькі заклади охорони здоров'я. Тим не менш, показово, що на питання “Чи вважаєте Ви за потрібне ослабити карантин?”, цілих 54% німецьких громадян відповіли, що вважають послаблення карантину передчасним. І це в Німеччині, яка не знехтувала попередженням вчених про ймовірну епідемію й підготувалася заздалегідь. Під час введення суворого карантину Ангела Меркель мала точні цифри щодо резервів медичної системи країни. Якщо 1 хворий інфікує лише 1 людину, то скоро хвиля зараження піде на спад. Якщо допустити, що 1 хворий заразить 1,1 людину, то німецькі лікарні будуть завантажені в жовтні 2020 року і не дозволять лікувати людей, що потребуватимуть допомоги у зв'язку з традиційними сезонними респіраторними захворюваннями холодної пори. Якщо ж дозволити 1 хворому інфікувати 1,2 людини — німецькі клініки заповняться вже до кінця червня 2020 року. Отака проста арифметика.

Про те, що застереження вчених щодо небезпеки нового коронавірусу були не примарними, свідчить той факт, що ще в 2012 році відбувся спільний брифінг уряду та інституту Роберта Коха в німецькому Бундестазі на тему “Аналіз ризиків, викликаних пандемією коронавірусу Modi-Sars”. Це був звіт перед суспільством, в якому держава відповідала, як саме вона превентивно планує захист цивільного населення від імовірної катастрофи внаслідок пандемії нового гіпотетичного коронавірусу задля гарантування забезпечення життєдіяльності, громадської безпеки та порядку в Німеччині. У сценарії, що лежав в основі стратегії для протистояння новому коронавірусу, німецькі вчені інституту Коха заклали летальність у 10%, три хвилі епідемії за три роки, кожна з яких інфікує 29, 23 і 26 мільйонів німецьких громадян. Чому в модель було закладено 3 роки? Рівно стільки прогнозувалося на винахід вакцини. Та навіть ця країна не очікувала приходу вірусу, який мутуватиме з неконтрольованою швидкістю і який спричинить паніку серед лікарів через свою надто високу активність і спосіб руйнування людського організму.

Як вже стало відомо лікарям, на відміну від інших коронавірусів, COVID-19 вражає периферійні судини, тому він так важко відображається на рентгені і тому в багатьох випадках пізно диагностується в принципі. Водночас “безсимптомний носій” не означає, що організм людини, який не відчуває симптомів зараження, не руйнується — звідси хвиля інсультів у людей, що, як виявляється постфактум, мали коронавірус. Також, на відміну від інших коронавірусів, COVID-19 живе переважно у верхніх дихальних шляхах — не в легенях, як вважали на початку, зруйновані легені є наслідком знищення вірусом легеневих судин — тому він такий високозаразний, і ось звідки вимога носити маску як мінімум.

Багатьом нашим же громадянам заклик утримувати соціальну дистанцію й носити маски здається глузуванням або законним приводом нажитися на продажу масок і штрафах за неносіння. Кожний має право на свої висновки.

Часто наводять приклад Швеції як країни, що ніби проходить пандемію з менш руйнівними наслідками для соціуму та економіки. І отут виникає одразу два контраргументи. По-перше, у Швеції, згідно з Конституцією, введення надзвичайного стану можливе в єдиному випадку — виключно в разі війни. А по-друге, мало хто згадує, що на тлі 23918 захворілих і 2941 померлих в Швеції, втрати сусідів на порядок нижчі. Данські парламентарі ще 10 березня проголосували надзвичайні заходи на період до березня 2021 року, яких Данія не бачила останні 75 років і які, звісно, дехто вже охрестив терором. Як наслідок — у Данії в 6 раз менше загиблих. У Норвегії, яка повністю закрила країну 16 березня, встановивши вкрай суворі карантинні обмеження, — майже в 12 разів нижча цифра померлих від коронавірусу.

Оця суха статистика й стане справжнім “гамбурзьким рахунком” для оцінки ефективності кожної країни щодо захисту життя своїх громадян.

Для нашої країни ці цифри особливо чутливі. Останні роки ми постійно тяжко оплакуємо загиблих у війні з Росією, яких на сьогодні нараховується більше 13 тисяч. Що сталося б з нами сьогодні, коли б фактом стала кількість захворілих в сотні тисяч, а загиблих майже в 16% від цього числа, як в тій же Бельгії, де померлих від коронавірусу — близько 8300 осіб, в країні з населенням в 11 мільйонів, тобто в 4 рази меншій, ніж Україна? І це за неповні два місяці. Або в Італії, де відсоток загиблих близько 14, кількість загиблих близько 30 тисяч за кількості населення — близько в півтора рази більшій за нашу? І це в країнах, набагато більш розвинутих економічно. Слід відмітити, що саме в цих країнах статистику можна назвати досить коректною, адже там рахують усіх, у кого був виявлений коронавірус після смерті, а не лише тих, хто був госпіталізований з діагнозом “коронавірус” і помер від нього в шпиталі.

Одна з головних функцій держави — безпеково-соціальна, тобто підтримка життєдіяльності суспільства та захист населення тоді, коли це є необхідним. Тому коли з'являється нова невідома небезпека, яка дуже швидко розповсюджується, яка може загрожувати всьому населенню, важко діагностується і від якої поки що немає ані ліків, ані вакцини, відповідальна держава не має права діяти за принципом “якось воно буде”.

Інша річ, наскільки карантинні обмеження в Україні були дійсно однаковими для всіх, чи є з боку держави економічна підтримка людей і невеликого бізнесу в цей час та як країна виходить з карантину. Але це вже окрема історія й інші можливі судові баталії...

Подпишись на Telegram-канал и посмотри, что будет дальше!

Читайте все новости по теме "Коронавирус" на OBOZREVATEL.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Конгесмени США підтримали продовження військової допомоги Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:18:35Z
Румунія і Німеччина поглиблюють оборонне партнерство
Европейская правда
2025-07-19T09:13:10Z
Трамп заявив, що БРІКС "згасає" після його погроз
Европейская правда
2025-07-19T09:01:55Z
Капітуляція? Про «перемовний трек» з Росією і завдання Умєрову
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:51:48Z
По всій Польщі пройдуть протести проти міграції
Европейская правда
2025-07-19T08:19:03Z
Скільки у росіян «Орєшніка». Українська розвідка розкрила секрет Путіна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:00:39Z
ЗМІ: глава МЗС Туреччини обговорив із Рубіо ситуацію в Сирію
Европейская правда
2025-07-19T07:49:44Z
Фінляндія отримає від ЄС 1,6 млрд євро на утримання кордону з Росією
Европейская правда
2025-07-19T07:48:41Z
Литовська опозиція пропонує посилити імміграційну політику
Европейская правда
2025-07-19T07:31:58Z
Prometey виставив на продаж діючий елеватор на Дніпропетровщині
AgroPortal
2025-07-19T09:00:56Z
Світові ціни на фундук зростуть: причина — погода в Туреччині
AgroPortal
2025-07-19T08:30:36Z
В Україні прогнозують 29,26 млн т урожаю кукурудзи
AgroPortal
2025-07-19T07:30:25Z
Cargill та PepsiCo об'єднують зусилля для розвитку сталого землеробства
AgroPortal
2025-07-19T06:00:52Z
Чеддер дешевшає, а сухе молоко дорожчає — підсумки липневих торгів GDT
Agravery
2025-07-19T05:21:49Z
Світовий ринок пшениці: в яких умовах доведеться торгувати Україні
AgroPortal
2025-07-19T05:00:34Z
Reuters: Грецькі танкери продовжують постачати російську нафту попри санкції ЄС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T00:36:23Z
Трамп підписав визначальний для ринку криптовалюти закон про стейблкоїни
УкраинФорм
2025-07-18T19:48:44Z
Rheinmetall веде переговори з Румунією щодо створення спільного підприємства
Европейская правда
2025-07-18T19:22:29Z
У клубі Києва під час вечірки вмикали російську музику
VGorode
2025-07-19T08:18:04Z
Російський командир наказав пристрелити власного пораненого бійця – перехоплення ГУР
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:12:41Z
«Атеш» виявив польовий госпіталь у бригаді морпіхів РФ в Севастополі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:18:30Z
Суд відмовився арештувати «будинок розпусти» у центрі Києва, пов'язаний з Кличком
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:06:49Z
Виконував бойові завдання на рідній Лиманщині та в районі Авдіївки. Згадаймо Ярослава Труша
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:00:23Z
Карта бойових дій в Україні станом на 19 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:54:37Z
Продовольчі ярмарки у Києві 19-20 липня: де можна придбати фермерські продукти
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:24:37Z
В Україні хмарно з проясненнями: прогноз погоди на 19 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T03:33:45Z
Царьов поскаржився на занепад Донецька: місто троянд перетворилося на «місто пакетів в унітазі»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:33:16Z
Ось якого розміру мають бути біцепси у вашому віці
24tv
2025-07-18T18:39:33Z
МОЗ отримало велику партію вакцини ПЕНТА-Hib для захисту дітей від п’яти хвороб
360ua.news
2025-07-18T18:21:51Z
Що таке медикаментозний сон: коли його застосовують та наскільки він безпечний
24tv
2025-07-18T18:09:32Z
Знижує стрес, відновлює гормональний фон та зміцнює волосся: дивовижні властивості звичайної липи
Знай
2025-07-18T17:51:40Z
Генетично відбірні діти: у США тестують ембріони на шизофренію, рак і IQ, серед клієнтів – Маск
24tv
2025-07-18T16:15:30Z
У Вінниці відкрився центр психологічного здоров’я «Відновлення»
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:22Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
У Трампа діагностували хронічну венозну недостатність - що відомо про цю хворобу
Gazeta UA
2025-07-18T14:33:20Z
Рік без Ірини Фаріон. Спогади найкращої подруги
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:03:45Z
У Фінляндії можна безкоштовно отримати житло: як працює програма
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:03:44Z
Вступна кампанія 2025: майже 400 тис абітурієнтів вже готові до вступу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:54:42Z
Україна повернула з окупації 11 дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:45:41Z
Літературознавиця, що викладає в західних університетах: Міф про «велику російську культуру» досі живий
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:00:38Z
Рік після загибелі Ірини Фаріон: Львів вшановує пам'ять
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:06:07Z
Чи правильно казати «зеесушник», «есбеушник»? 10 запитань до мовознавиці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:15:26Z
19 липня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T03:21:32Z
Ніде в світі такого досі нема: експерт розповів, як Україна створила новий тип зброї
InternetUA
2025-07-18T19:48:40Z
В Іспанії на аукціоні продали найдорожчий сир у світі
AgroPortal
2025-07-19T06:30:18Z
Цей секрет змінює все: варена картопля буде смачної як ніколи – хитрість із сіллю
24tv
2025-07-18T19:24:53Z
Всі здивуються, що це з "Мівіни": простий і смачний салат з вермішелі
Telegraf
2025-07-18T19:24:51Z
Гороскоп на 19 липня: Овнам - зустрічі, Тельцям - пропозиція на співпрацю
FaceNews
2025-07-18T19:15:39Z
Несподіване місце, що приваблює комах у ванну кімнату: як цьому покласти край
24tv
2025-07-18T19:00:12Z
У мережі показали європейський острів, який з висоти нагадує відбиток пальця: у чому феномен
24tv
2025-07-18T18:39:34Z
Для чого насправді потрібна "Х" на спині піджака - стиліст розкрив таємницю
GlavRed
2025-07-18T18:27:46Z
Більше не треба гнути спину. Як зробити своїми руками крапельний полив
Telegraf
2025-07-18T18:06:20Z
Ці речі в секонд-хенді краще не купувати: тільки витратите гроші дарма
24tv
2025-07-18T17:57:47Z
Собака-художник на ім'я Далі став зіркою соцмереж в Індії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:00:29Z
YAKTAK – "Цілую малинові" – 6 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-18T22:57:11Z
Правила стилю Пріянки Чопри: як одягається відома модель
24tv
2025-07-18T19:51:48Z
Хороших новин немає: Симоньян розповіла про стан Кеосаяна
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Вилитий Кіркоров: син Стоцької пішов ще й на зріст
GlavRed
2025-07-18T19:27:29Z
Руйнування будівлі в Буенос-Айресі: Netflix використав штучний інтелект у серіалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:54:18Z
Батіг Індіани Джонса, подарунок від Гаррісона Форда, продали за шалені гроші: сума вражає
Фокус
2025-07-18T18:27:32Z
Після скандалу зі зрадою на концерті Coldplay Федоров анонсував цікаву послугу в Дії
24tv
2025-07-18T18:03:05Z
Disney бореться за Міккі Мауса в суді
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:42:12Z
У Німеччині через інцидент з феєрверками на ярмарку постраждали 19 осіб
Европейская правда
2025-07-19T08:37:27Z
Українські військові ліквідували міну, прибиту хвилями до узбережжя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:27:05Z
Атака на Павлоград: пошкоджено пожежну частину, підприємства, п’ятиповерхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:45:18Z
Південна Корея бореться з паводками: понад сім тис людей покинули свої домівки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:48:58Z
«Дипломатичний» виїзд за $18 тис: у Львові викрили ексвикладача вишу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:06:03Z
Залишив напис і підпалив храм: на Закарпатті затримано підозрюваного
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:45:30Z
Людей виводили з палаючих квартир після атаки БпЛА: ДСНС показала фото з Одеси
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:00:54Z
Рф вдарила по будинку у Одесі, є загибла та постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T23:45:15Z
У Росії пролунали вибухи: деякі регіони опинилися під атакою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T21:54:33Z
Головний бій року. Все, що потрібно знати про протистояння між Усиком та Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:42:05Z
Продовження "дружби": Ноттінгем продав гравця за 23 млн євро до Ботафогу – той має 276 хвилин за сезон АПЛ
Football.ua
2025-07-18T20:00:47Z
Кохання, перевірене часом: найкращі романтичні фото Олександра Усика з дружиною Катериною
24tv
2025-07-18T19:51:56Z
Ювентус може підписати Васкеса – журналіст
Football.ua
2025-07-18T19:42:35Z
Легендарний Леннокс Льюїс розповів, коли Усик має завершити кар'єру
24tv
2025-07-18T19:36:42Z
Спортсмени закликають FIE переглянути спрощений допуск росіян до змагань
iPress
2025-07-18T19:30:51Z
Штутгарт не планує продавати Вольтемаде до Баварії навіть за 60 млн євро — Плеттенберг
Football.ua
2025-07-18T19:30:05Z
Усик показав рекордну вагу в кар'єрі перед реваншем проти Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:24:39Z
Слава Україні! Усик потужно завершив останню дуель поглядів із Дюбуа
Telegraf
2025-07-18T19:09:21Z
В Туреччині розпочали перевірки Visa та Mastercard
Европейская правда
2025-07-19T07:13:58Z
Прогноз магнітних бур на 19-21 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:03:11Z
ChatGPT забирає читачів у Google: що буде з новинами?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T20:03:36Z
Чим відрізняються 2 дідусі: із загадкою впораються лише справжні інтелектуали
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Жодних вологих серветок. Як правильно чистити екран смартфона
InternetUA
2025-07-18T19:13:19Z
Новий інструмент ChatGPT може виконувати доручення та керувати комп’ютером
360ua.news
2025-07-18T19:12:45Z
Монітори пишуть, що могли злетіти Ту: в ЦПД закликали бути уважними до тривог
24tv
2025-07-18T19:09:35Z
Американські розробники представили новітній дрон Z1 класу Group II, що працює на водні
InternetUA
2025-07-18T18:28:22Z
У ChatGPT додалися функції агента-помічника
ZN UA
2025-07-18T18:24:40Z
Феєрійний мотоцикл з двигуном Ferrari V8 стає загрозою для суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T19:18:46Z
Наступний електричний позашляховик від Porsche може викликати найбільше суперечок
Топ Жир
2025-07-18T18:48:28Z
Прощання з трасою: чемпіон «Формули-1» Дженсон Баттон завершить гоночну кар’єру після сезону 2025 року
ITC
2025-07-18T18:19:04Z
Плани Jaguar та Range Rover щодо випуску електромобілів несподівано відклали, повідомляють джерела
Топ Жир
2025-07-18T18:03:03Z
Цей легкий двигун видає потужність, яка перевершує більшість суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T17:33:52Z
Бензин, гібрид або електро: General Motors показали семимісний кросовер за $10 000
Фокус
2025-07-18T16:57:42Z
Цей GR Corolla спочатку намагався наздогнати Porsche 911, а потім згорів у вогні
Топ Жир
2025-07-18T16:48:13Z
Subaru представила електрокросовер Uncharted — з розгоном до «сотні» за 5 секунд і запасом ходу 492 км
ITC
2025-07-18T16:28:32Z
Цей Volkswagen не потребує ідентифікації, щоб подарувати вам заряд енергії, який змусить вас злетіти
Топ Жир
2025-07-18T16:03:49Z