MY.UAНовини
9 травня – свято чи день скорботи?
9 травня – свято чи день скорботи?

9 травня – свято чи день скорботи?

1. А чи свято?2. Історія перемоги3. Історія свята4. Радянські традиції в честь Дня Перемоги5. 9 травня та коронавірус

У 2020 році в Україні відзначається свято з 75-річною історією – День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. На 9 травня зазвичай проходять різноманітні святкові заходи та паради.

А чи свято?

Останні п'ять років свято відзначається в Україні не так масштабно, як у минулі роки. Ставлення до 9 травня у населення кардинально протилежне.

Для одних 9 травня був і залишається Днем найбільшої перемоги. Вони не забувають це свято. І намагаються в цей день дотримуватися традицій: приносити квіти до пам'ятників, в колі сім'ї згадувати родичів, які повернулися після війни, або так і не повернулися.

Для інших 9 травня зовсім не свято, а день скорботи і для когось навіть жалоби. Крім того, це ще і день пам'яті, навіть попри те, що офіційно з 2016 року на честь пам'яті загиблих виділено окремий день – 8 травня, а не 9 травня. Багато людей сумує і пам'ятає ту війну. І не забудуть людей, які ціною життя або здоров'я подарували життя іншим і завдяки яким багато хто живе по сей день. З кожним роком ветерани покидають нас, і скоро ми вже не зможемо чути історії про ті жахливі події з перших вуст.

Історія перемоги

9 травня день скорботи / Фото з вільних джерел

До дня перемоги над фашизмом сили колишнього СРСР йшли чотири роки. Цей час запам'ятався як найбільший подвиг військових, жінок, неповнолітніх, осіб похилого віку, які майже будь-якими способами добували право на щасливе життя без війни й кровопролиття. Не тільки своє життя, але і нащадків — іншими словами, сьогоднішнє життя на землі з мирним небом над головою. І забути цей подвиг дуже складно.

І найважливішою подією був, є і буде День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

В цей день відбулася повна капітуляція військ супротивників. Однак перед цією подією відбулися й інші не менш значущі етапи капітуляції.

За два тижні до 9 травня війська колишнього СРСР майже впритул наблизилися до Берліна, де їх чекав жорстокий опір. Підготовчі переговори 1 травня про повну капітуляцію не виправдалися, що призвело до нападу центральної частини міста. Попри важкі бої, 2 травня над Рейхстагом замайорів прапор наших бійців. Після промови по радіо рейхсміністра пропаганди Німеччини фашистська армія здала зброю і здалася в полон. Так відступив Берлін, але це ще був не фінал.

Акт про повний відступ був підписаний тільки через кілька днів. Німецьке керівництво було змушене погодитися на капітуляцію через недоцільність продовження бойових зіткнень. Вранці 7 травня акт був підписаний обома сторонами збройного конфлікту.

Однак генералу Івану Суслопарову, який представляв керівництво колишнього СРСР, не був відданий наказ зі столиці про дозвіл на підписання такого роду документів. Тому було прийнято рішення підписати 2-ий акт, але вже повіреними особами обох сторін. Акт, що відповідав усім юридичним пунктам, був підписаний 8 травня о 22:43 за центрально-європейським часом. Цей акт і став підтвердженням повної капітуляції Німеччини.

Історія свята

9 травня керівник СРСР Йосип Сталін підписав Указ Головнокомандувача, згідно з яким цей день визнали Днем перемоги.

Перше відкрите відзначення в 1945 році запам'яталося приголомшливим салютом. А парад Перемоги на честь завершення війни пройшов у столиці СРСР 24 червня. Через два дні Сталіну було надано звання Генералісимуса Радянського Союзу.

9 травня в Україні

9 травня день скорботи / Фото з вільних джерел

Зовсім недавно в цей день в Україні проходили мітинги та паради військовослужбовців у супроводі салютів і культу радянських головнокомандувачів. Основна мета парадів – демонстрація військової міці. Зараз же прилюдне використання комуністичної та нацистської символіки у країні заборонено, а святкування змінили скорботу за жертвами й пам'ять про історію певних людей (а не збройного конфлікту).

Сьогодні в Україні 9 травня вважається Днем перемоги над нацизмом у Другій світовій війні – національне свято і вихідний день, який офіційно відзначається з 2016 року. Раніше Україна відзначала 9 травня як День перемоги виходячи з радянського визначення. І відзначався він у незалежній Україні до 2015 року включно.

Цю історичну дату український парламент затвердив 09.04.2015 законом Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-45 років, що входить в пакет законів про заборону комуністичних ідеалів.

З того часу 9 травня відзначається як День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні на зміну звичному з радянських часів Дню перемоги у Великій вітчизняній війні у середині XX століття.

Визначення "Велика Вітчизняна Війна" застосовувалося в Радянському Союзі, щоб акцентувати на тому, що в цій війні солдати захищали СРСР як спільну Вітчизну. І з 2016 року під час вшанування пам'яті жертв в період Другої світової війни, за ініціативи голови Українського інституту національної пам'яті В. В'ятровича, заборонено використання символіки СРСР.

З того часу офіційною емблемою святкування Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, як і Дня пам'яті та примирення (8 травня), визнано вважати квітку червоного маку — прийнятий у світі знак відзначення пам'ятних днів Другої світової війни. В Україні емблема реалізована у своїй стилістиці, створеній харківським дизайнером Сергієм Мишакіним. Девіз 8 та 9 травня: "1939-1945. Пам'ятаємо. Перемагаємо".

Радянські традиції в честь Дня Перемоги

Парад

Військовий парад на 9 травня вважався фактично основним елементом святкування. По головній площі держави та у великих містах-героях проходить марш батальйонів армії, а також сучасна бойова техніка. Крім того, невід'ємною частиною параду є авіація. Як знатних гостей заходів на парад запрошуються ветерани війни, представники влади, гості держави.

Покладання квітів та хвилина мовчання

9 травня день скорботи / Фото з вільних джерел

У кожному місті відведені спеціальні місця бойової слави. До цих меморіалів, пам'ятників (як правило, пам'ятника Невідомому солдату та Вічного вогню), інших місць пам'яті загиблих ходять люди протягом усього дня, щоб віддати шану і покласти квіти, вінки. Частиною урочистої церемонії є хвилина мовчання. Це данина шани та поваги героям, які пожертвували своїм життям для світу і перемоги.

9 травня та коронавірус

У 2020 році міжнародні свята, історичні дати, церковні свята відзначаються не так, як раніше. Причиною тому є епідемія коронавірусної інфекції, яка не пройшла повз Україну.

У карантинних умовах пройшло відзначення головних церковних свят – зокрема, Великодня. Таким же чином буде святкуватися і 9 травня.

Оприлюднено, що масштабні акції на 9 травня в столиці будуть заборонені. Як альтернатива вознесінню квітів до пам'ятників, на кладовища до могил рідних, мер Києва Кличко запропонував привітати ветеранів телефоном - піддатися спогадами про рідних і поділитися їхніми розповідями на сайтах соцмереж.

9 травня день скорботи / Фото з вільних джерел

В інших регіонах України також підтримують ініціативу утримання від проведення масштабних акцій.

Так, глава міста Харкова Геннадій Кернес днями попросив харків'ян приєднатися до акції "Полк Безсмертної Перемоги". А саме рівно опівдні вийти на балкони квартир або у двір будинків з фотопортретами родичів учасників війни та влаштувати національну хвилину мовчання на вшанування їх подвигу.

У Дніпрі також підтримали ініціативу. Глава міста Борис Філатов повідомив, що святкувати 9 травня будуть в online-режимі. І попросив дніпрян взяти участь у флешмобі. На думку Філатова, народ повинен знати та зберігати історії вітчизняних героїв і закликав розповісти про них дніпрян. До своїх постів попросив додавати хештег #Герої_Дніпра. Ім'я кожного ветерана буде перенесено на будівлю міської ради лазерною проєкцією.

В Запоріжжі намічений автомобільний пробіг "Полк Перемоги". Усі охочуючі зможуть проїхатися по місту з прапорами на машинах і покласти квіти до пам'ятників і меморіалів. Крім того, в місті намічається урочистий телемарафон. Приносити квіти до пам'ятників планують дозволити, але за умови скупчення не більше 10 осіб.

Крім того, зазначимо, що 9 травня у 2020 році все ще вважається вихідним днем. Беручи до уваги, що в поточному році 9 травня припадає на суботу, вихідний всіх нас очікує до того ж і 11 травня.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На війні проти України загинув відомий російський снайпер
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T18:42:34Z
Келлог розкрив деталі мирного плану США із 22 пунктів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T18:03:51Z
Естонія заявила про затримання Росією танкера, який вийшов з її порту
Европейская правда
2025-05-18T17:33:50Z
Скандал у Львові: ветеран заявив, що його побили працівники ТЦК
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T17:33:21Z
Франція відкинула закиди засновника Telegram про втручання у вибори в Румунії
Европейская правда
2025-05-18T17:13:08Z
Стармер і Макрон приводить Трампа до тями
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T17:12:11Z
Український солдат випросив зброю у президента Макрона
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T17:09:18Z
У Будапешті триває масштабний протест проти драконівського закону Орбана
Европейская правда
2025-05-18T16:49:48Z
Вибори в Польщі і Румунії, Трамп захистив Путіна, зустріч Зеленського з Папою: новини вихідних
Европейская правда
2025-05-18T16:21:54Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Одна з країн удруге поспіль отримала нуль від публіки на «Євробаченні»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T15:51:06Z
Заслужений артист України Михайло Кришталь відзначає ювілей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T15:21:28Z
Під час промови в Каннах Анджеліна Джолі згадала українську письменницю
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T12:33:00Z
Бурмака про Ziferblat на Євробаченні: «Вони несли світло і надію з країни, яку бомблять»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T11:03:55Z
Євробачення: член українського журі віддав друге місце проросійському учаснику
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T08:18:02Z
Фінал Євробачення, атака на Київщину: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T03:06:17Z
Фінал «Євробачення-2025»: пряма трансляція
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T01:03:31Z
"Тупорила втрата людей": Генштаб відреагував на звинувачення комбата з "Маґури"
FaceNews
2025-05-18T17:36:15Z
Відомий комбат вирішив звільнитися через «дебільні завдання». Генштаб відреагував
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T17:06:20Z
Зеленський зробив Папі Римському несподіваний подарунок
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T16:51:30Z
Росія готує запуск ракети "Ярс" цієї ночі: військові аналітики вказали найбільш дивний момент
FaceNews
2025-05-18T16:27:28Z
Влада Херсонщини вкладає 100 млн у відбудову гімназії за 20 км від лінії фронту
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T15:09:04Z
Зеленський проведе закриту зустріч з Папою Римським
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T14:06:59Z
Генштаб розповів, що відбувається на Курському напрямку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T13:45:30Z
Папа Римський Лев XIV офіційно зійшов на престол: як відбувалась церемонія інтронізації
FaceNews
2025-05-18T13:00:39Z
Папа Римський у своїй промові згадав про Україну і справедливий мир
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T12:21:32Z
Банани на межі зникнення через зміни клімату
AgroPortal
2025-05-18T10:30:18Z
Розведення чи забій: як раціон свиней залежить від місця їх збуту
AgroPortal
2025-05-18T09:00:30Z
Україну 17 травня накрила потужна магнітна буря: як вберегтися
TSN
2025-05-17T20:26:51Z
Найгірший сніданок: що не можна їсти зрання
ТСН
2025-05-17T20:26:34Z
Чому досвідчені кухарі радять варити пельмені в молоці: спробуйте хоча б раз — результат вас неодмінно здивує
TSN
2025-05-17T20:25:53Z
Замініть сніданок і схуднете на два розміри одягу за п’ять місяців: що потрібно їсти на початку дня
TSN
2025-05-17T20:25:32Z
Що буде з організмом, якщо вживати імбир щодня
ТСН
2025-05-17T20:25:07Z
Причини полюбити кабачки: чим корисний цей овоч
ТСН
2025-05-17T20:23:35Z
Що краще не їсти, щоб схуднути: перелік шкідливих продуктів
ТСН
2025-05-17T20:23:02Z
Де в Україні найбільш забруднена вода: еколог назвав регіони
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T18:12:04Z
Із окупованої території повернули 15-річного хлопця, який понад три роки не бачив батька
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T16:30:30Z
ЗСУ взяли в полон заплаканого сенегальця
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T14:12:07Z
ЗСУ завадили росіянам прорвати держкордон у Харківській області
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T12:54:16Z
В боях за Україну загинув доброволець з Латвії
Европейская правда
2025-05-18T10:18:46Z
«Імперії завжди падають». Зеленський вшанував пам’ять жертв депортації кримських татар
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T09:00:41Z
Крим є невід’ємною частиною України: заява Меджлісу кримськотатарського народу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T07:45:50Z
Україна сьогодні вшановує пам'ять жертв геноциду кримських татар
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T06:30:43Z
Карта бойових дій в Україні станом на 18 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T05:48:49Z
У саркофазі ЧАЕС виявили 330 дірок розміром 30-50 см після атаки дронів
FaceNews
2025-05-18T16:03:19Z
Близько 100 людей евакуювали зі швейцарського села через загрозу обвалу
Европейская правда
2025-05-18T16:01:11Z
У другому найбільшому аеропорту Франції через збій скасували 40% рейсів
Европейская правда
2025-05-18T15:37:41Z
Рекламний щит убив туристку у аеропорту Шарм-ель-Шейха
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T15:36:57Z
​У Харкові чоловік викинувся з вікна ТЦК​ і розбився на смерть: стали відомі нові подробиці
FaceNews
2025-05-18T13:12:14Z
На Курщині дрон атакував будинок чиновника, у якому жили офіцери РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T11:54:41Z
У ТЦК Харкова помер чоловік: поліція заявила про самогубство
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T10:03:41Z
В Україні з'явилась нова шахрайська схема, пов’язана з держзрадою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T09:18:40Z
На Одещині під час пожежі загинули двоє дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T04:12:10Z
Виробництво яєць на птахофабриках України перевищило 6 млрд
AgroPortal
2025-05-18T13:00:54Z
За час незалежності площі під цукровим буряком в Україні знизилися ушестеро
AgroPortal
2025-05-18T12:30:10Z
Українським виробникам харчів допоможуть з виходом на ринок Німеччини
AgroPortal
2025-05-18T11:30:52Z
Курс валют в Україні 18 травня 2025 року: скільки коштує долар та євро
VGorode
2025-05-18T08:57:39Z
Ваучери на насіння і добрива: стартувала нова програма підтримки фермерів Сумщини
Agravery
2025-05-18T08:31:36Z
Очікувати зниження цін на м'ясо найближчим часом не варто
AgroPortal
2025-05-18T07:30:10Z
Експортерам молочки нагадали, які квоти ЄС можуть повернутися з червня
AgroPortal
2025-05-18T06:30:23Z
Фермери не поспішають укладати форвардні контракти на соняшник
AgroPortal
2025-05-18T06:00:48Z
Зелений курс – це не тренд, а національна політика, - Віталій Коваль
Agravery
2025-05-18T05:12:57Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Не буряк і не томатна паста: що додати в борщ, щоб він вийшов насиченого червоного кольору
TSN
2025-05-17T20:25:56Z
Чим полити троянди навесні 2025 року, щоб вони пишно квітнули і стали прикрасою саду
ТСН
2025-05-17T20:24:56Z
Додайте до гречки один продукт — страва стане, наче з мішленівського ресторану
TSN
2025-05-17T20:24:32Z
Мода на ревінь: три страви із весняного овочу
ТСН
2025-05-17T20:23:47Z
Ваші нігті скажуть “дякую”: коли знімати гель-лак, навіть якщо він ідеальний
ТСН
2025-05-17T20:23:41Z
Смачний та простий весняний тарт зі сметаною і зеленою цибулею: рецепт
ТСН
2025-05-17T20:23:22Z
В Україні почали випускати зубну пасту зі смаком борщу
AgroPortal
2025-05-17T07:30:18Z
Ці знаки зодіаку практично ніколи не дотримуються своїх обіцянок: на них не варто покладатися
TSN
2025-05-16T19:22:47Z
Насмажите втричі більше без додавання рису чи картоплі: рецепт пухких котлет від досвідчених кулінарів
TSN
2025-05-16T19:22:36Z
Про що "говорять" дельфіни: сенсаційне відкриття дослідників
TSN
2025-05-17T20:26:18Z
Місяць повільно віддаляється від Землі: чи загрожує нам його втрата
ТСН
2025-05-17T20:22:13Z
ЦРУ знайшло інопланетян: названо місце розташування бази прибульців
ТСН
2025-05-17T20:21:26Z
Істота з найбільшим серцем здатна виживати за температури 400°C
ТСН
2025-05-17T20:21:22Z
iPhone 17 Air стане першим смартфоном Apple з акумулятором нового типу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T17:12:25Z
На Марсі вперше побачили полярне сяйво неозброєним оком: у чому унікальність відкриття NASA
ТСН
2025-05-16T19:24:40Z
Які магнітні бурі очікуються 16 травня та як з ними впоратися
TSN
2025-05-16T19:23:14Z
Сусідня до Чумацького шляху галактика розривається на частини: нові відкриття астрономів
TSN
2025-05-16T19:20:30Z
На Марсі вперше зафіксовано полярне сяйво
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T07:00:41Z
Ультрамарафонцю з РФ не зарахували світовий рекорд через російський прапор
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T16:00:58Z
«Динамо» достроково стало чемпіоном України з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T14:33:39Z
Міжнародна федерація футбольної історії та статистики назвала найкращого гравця в історії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T14:12:39Z
Найкращий результат за останні 24 роки: Ярослава Магучіх виграла золотий етап Континентального туру в Токіо
FaceNews
2025-05-18T13:45:35Z
«Нелюди вирішили поховати». Тренерка з РФ прокоментувала скандал навколо російських фігуристів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T16:45:42Z
Яке громадянство має ексфутболіст Анатолій Тимощук: що кажуть російські реєстри про нового «клієнта» СБУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T15:00:16Z
Чемпіонський парад «Барселони» зібрав більше 600 тисяч учасників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T09:48:59Z
ЗМІ назвали головну трансферну ціль «Реала»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:24:06Z
Від легенди футболу до пособника окупантів. Шлях Анатолія Тимощука
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T05:00:37Z