MY.UAНовини
Кривавий монстр Кенії: чим займається найсильніша і найтаємніша спецслужба Африки
Кривавий монстр Кенії: чим займається найсильніша і найтаємніша спецслужба Африки

Кривавий монстр Кенії: чим займається найсильніша і найтаємніша спецслужба Африки

Історія кенійської спецслужби починається ще з колоніальних часів, коли Кенія була під британською короною. Спецслужба не раз переформатовувалася, видозмінювалася, працювала на різні уряди, а сьогодні – є однією із найсильніших і найтаємніших на всьому Африканському континенті.

  • 1"Спеціальний Відділ" – очі та вуха Лондона в Кенії
  • 2Повстання Мау-Мау: пошук противників колоніалізму
  • 3Підпорядкування одержимому президенту
  • 4Антитерористична програма і поява NSIS
  • 5Перевтілення у кривавого монстра
  • 6Поява NIS і "полювання" на мусульманів
  • 7Війна криміналу в Кенії

Кенія – країна із довгою і дуже цікавою історією. Переживши непрості часи, попри політичну нестабільність і високий рівень криміналу, сьогодні її вважають країною, яка найдинамічніше розвивається серед держав Східної Африки. Детальніше про кенійську спецслужбу – читайте в матеріалі 24 каналу.

Вірність кенійських спецагентів постійно змінювался різними періодами історії. Спочатку збір та розвідувальні операції в Кенії використовували колоніальні уряди, а пізніше і постколоніальні уряди. Починаючи від забезпечення соціальної та політичної стабільності і закінчуючи катуваннями політичних опонентів.

"Спеціальний Відділ" – очі та вуха Лондона в Кенії

1926 року британці створили в Кенії так званий "Спеціальний Відділ". Він став частиною поліції. Новоспечені агенти стежили за настроями суспільства, збирали інформацію про сусідні країни і доносили це все англійським військовим. Вони стали для Лондона очима і вухами колонії.

Спочатку британці створили спеціальну поліцію в Кенії. Однак під час Першої світової з'явилася потреба у новому розвідувальному відомстві. Так з'явився "Спеціальний Відділ" – каральний орган, що входив у поліцейську структуру, але займався збором розвідданих,
– розповів колишній член кенійської спецслужби Вілсон Бойнет.

Повстання Мау-Мау: пошук противників колоніалізму

Завдання "Спеціального Відділу" дещо змінилися у 1952 році. Тоді в історії Кенії трапилися події, що отримали назву повстання Мау-Мау. Деякі кенійські народи об'єдналися у боротьбі проти британського колоніалізму. Мета зрозуміла – вибороти незалежність. Щоб стримати цей рух, британці направляли в країну своїх офіцерів, які навчали агентів "Спецвідділу" тактиці ведення бою і збору інформації. Кенійська спецура вишукували тих, хто виступав за незалежність і здавала списки британцям.

Війна з Мау-Мау затягнулася аж до 1960 року. За даними істориків, у боях проти британської армії загинули 12 тисяч кенійців. Хоча, в кенійських правозахисників ця цифра сягає і 90 тисяч. У "Спецвідділу" була своя окремо відведена роль – пошук інакодумців і ліквідація на місці. Координувалося вся різня агентами британського МІ5.


У "Спецвідділу" була своя окремо відведена роль / Скриншот

Побороти повстання Мау-Мау вдалося. Але це дало початок процесу становлення незалежності Кенїі, яку вона здобула в 1963 році мирним шляхом через місцеві вибори. Зміни торкнулися і спецслужби.

Підпорядкування одержимому президенту

"Спеціальний Відділ" відокремили від поліцейської системи і перетворили на незалежне відомство, підпорядковане президенту.

"Після отримання незалежності уряд успадкував "мову сили" і використовував "Спеціальний Відділ" для дотримання своїх цінностей. Поліція та розвідувальні служби стали політизованими та пов'язаними із окремими особами. Стали інструментом гноблення і систематично зловживали законами Конституції", – зазначив колишній член кенійської спецслужби Вілсон Бойнет.

Так сталося, коли 1978 року до влади прийшов президент Даніель арап Моі. Свого роду диктатор, одержимий ідеєю влади і тотального контролю. 

Президент Даніель арап Моі / Скриншот

Його бажання викорінити кримінал і насильство із Кенії перетворило країну на поле бою, в якому зійшлися кримінальні авторитети і спецслужби. Що в результаті призвело до страждань цивільних громадян.

Війна, у якій застрягла Кенія, дає спецслужбам країни карт-бланш. Вони можуть убивати і проводити будь-які оборудки, прикриваючись війною. Це дуже небезпечно для звичайних людей,
– наголосив професор Ворицького університету Девід Андерсон. 

Антитерористична програма і поява NSIS

1998 року у Кенії вперше на власній шкірі відчули, що таке Аль-Каїда. 7 серпня у Найробі біля посольства США вибухнула бомба. 234 людини загинули, приблизно 4 тисяч отримали поранення.

Фото 18+

Наслідки вибуху / Скриншоти

Після такого зухвалого нападу на дипустанову Західний світ, здебільшого США і Британія, почали інвестувати в кенійську антитерористичну програму.

Уряд країни задумався над створенням нового ефективного відомства, яке могло би попереджати потенційні напади у майбутньому. Так 1999 року на світ з'явилася NSIS – Національна служба розвідки. Фактично – це був той же "Спеціальний Відділ", але уже із закордонними інвестиціями.

"Західні країни надавали їм зброю, автомобілі і навіть човни для берегової охорони", – розповів колишній спецпризначенець Джордж Мусамалі.


1999 року на світ з'явилася NSIS / Скриншот

Перевтілення у кривавого монстра

У цей період спецслужба тільки починала своє перевтілення у кривавого монстра, але уже під новим іменем. Переважно жертвами ставали критики президента і охочі перейти йому дорогу. Даніель арап Моі встановив у країні однопартійний режим, а всі хто не погоджувався із таким рішенням – зустрічалися із агентами NSIS. За приблизними підрахунками, агентурна мережа тільки у Кенії склала 10 тисяч осіб. І ніхто не знав, як виглядають співробіники, адже вони не носили штабної форми – тільки цивільне вбрання.

Одного дня людина могла прийти в поліцію і сказати, що їй погрожують. На інший день – бам – і ця людина вже мертва. Уже ніхто не скаржиться. Повна тиша,
– згадує колишній спецпризначенець Джордж Мусамалі.

Поява NIS і "полювання" на мусульманів

У 2006 році Ефіопія за підтримки США вторглися до Сомалі, щоб повалити тамтешній уряд і побороти повстанський мусульманський рух під назвою "Союз ісламських судів". Кенія вирішила триматися осторонь. Війна з ісламом у сусідній країні могла би зіграти із Найробі злий жарт у майбутньому. Тим часом мусульманів в Сомалі притискали потужними ракетними обстрілами і авіанальотами.

Що відомо про Союз ісламських судів Це повстанський рух, що виник на початку 90-х років. Вони завоювали довіру серед населення боротьбою із криміналом, наркоторгівлею і мародерством шляхом застосування ісламських законів. Небезпека для сусідніх країн була у тому, що із ровстанського руху вони переросли у потужне військове формування.

Бійня з ними тривала до 2009 року. Розбити в Сомалі їх таки вдалося. Але після занепаду одного ворога народився інший. На світ з'явилося терористичне угрупування Джамаат Аш-Шабааб. Більше того, вони почали шукати і вербувати мусульманів у сусідній Кенії. 

Джамаат Аш-Шабааб / Скриншоти

Щоб не допустити цього, 2010 року NSIS перетворили у NIS. Новоспечене відомство проявило себе вже за рік у Сомалі. Кенія таки ввела свої війська, щоб зупинити поширення тероризму. Агенти вишукували членів угрупування і убивали їх на місцях. Тактика проста: убити терориста до того, як він скоїть теракт.

Вони хотіли витіснити Аш-Шабааб до моря, знищити їх. Але навіть і не підозрювали що відкрили їм двері прямісінько до Кенії. Аш-Шабааб ще в Сомалі показали, що можуть швидко пристосовуватися до будь-яких умов і спричиняти конфлікти на будь-яких рівня. Це робить їх дуже небезпечним ворогом. З таким Кенія ще не стикалася,
– підкреслив професор Ворицького університету Девід Андерсон.

У нового органу з'явилися 8 відділів із чітко окресленими ролями, З головних:

  1. внутрішній,
  2. зовнішній,
  3. контррозвідка.

З'явилися і нові завдання. Хоча, насправді вони тільки на папері. В реальності спецслужба іде зовсім не тим курсом, який прописаний у законі. Документ на 75 сторінок повністю описував структуру, функції і повноваження нової спецслужби. NIS отримали мандат на збір інформації для уряду країни.

Словом, агентам NIS повністю розв'язали руки, щоб вони були в курсі усіх справ не тільки в себе в країні, а й могли вільно оперувати і збирати інформацію за кордоном. Тим не менш, це не допомогло їм попередити теракт 2013 року. 21 вереся у торгівельний центр Найробі зайшли більше 10 терористів, взяли заручників і почали перестрілку. Члени Джамаат Аш-Шабааб убили більше 60 людей і майже 200 отримали поранення. Це була їхня відповідь за вторгнення Кенії в Сомалі.

Теракт у ТЦ / Скриншоти

Звідтоді NIS почали "полювання" на мусульманів. Їх вишукували по всій країні: витягували з домівок, переовлювали на вулицях, убивали навіть у мечетях. Сповідувати іслам стало небезпечно для життя. Їх сотнями пакували за ймовірну причетність до Джамаат Аш-Шабааб. Звичайно ж ніхто розбиратися не хотів. Усіх мусільман чесали під одну гребінку.


NIS почали "полювання" на мусульманів / Скриншот

Цікаво, що NIS напряму не причетна до убивства мусульманів у Кенії. Адже це цивільна організація. За усі досудові розслідування і розправи відповідальний спеціальний підрозділ поіції: "Директорат кримінальних розслідувань". Однак цим підрозділом керує уряд і президент, а глава NIS – радник президента із національної безпеки. Тому формально, руки агентури чисті. Усі убивства і розправи вони роблять руками кенійських копів.

Позасудові убивства трапляються настільки часто, що уряд просто не звертає на них уваги. Не вважає їх чимось таким, що потрібно розслідувати. Вони стаються практично щодня. Це вже норма,
– сказав правозахисник Хусейн Халід.

Почасти, уряд не закриває очі на убивства, бо самі ж убивства насправді сфабриковані. Якшо у перестрілці загине цивільна людина (жодним чином не причетна до криміналу), їй нерідко підкидають пістолет або ніж, щоб повісити на спробу убивства чи нападу на поліцейського. Інколи доходить навіть до того, що людей убивають при очевидцях. Справи не йдуть на розгляд, винних ніхто не шукає. Тіла скидають в ліс і живуть далі, у пошуках уже нових жертв.

Війна криміналу в Кенії

А ще поліцейські на чолі з агентами NIS оголосили війну криміналу в Кенії. Якщо злочинець потрапляє на очі правоохоронців чи агентів, його одразу убивають. Найзапеклішими ворогами є Мунґікі – заборонена у Кенії етнічна організація. Кенійська мафія. Війна із ними настільки запекла, що часто вона переходить усі дозволені межі.

Наприклад, коли хтось із копів потрапляє в руки членів Мунґікі, то служителям закону відрізають голови. Коли ж ловлять бандита – катують і скидають у братську могилу до інших зловмисників. Війна між криміналом і спецурою в країні триває вже більше 20 років.


Майна Ндженґа – засновник Мунґікі

Детальніше про майбутнє кенійської спецслужби – дивіться у відео програми.

Автор: Фахрудін Шарафмал
Теги: Теракт Історія Велика Британія Новини США Кенія Іслам Жертви Африка Спецслужби
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Макрон заявив, що Франція має намір визнати Палестину як державу
УкраинФорм
2025-07-25T04:54:16Z
Греція погрожує заблокувати доступ Туреччини до оборонного фонду ЄС
УкраинФорм
2025-07-25T04:51:35Z
У Болгарії дозволять брати участь у засіданнях суду онлайн
InternetUA
2025-07-25T04:21:57Z
«Вже формується два протиборчі блоки», - експерт розповів про фази світового конфлікту
Политека
2025-07-25T04:21:36Z
Новообраний президент Польщі назвав Туска «найгіршим премʼєром»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T04:21:25Z
Карні звинуватив Ізраїль у порушенні міжнародного права
УкраинФорм
2025-07-25T04:12:13Z
В законі про НАБУ знайшлася нова "зрада": чи справді тепер можна вдиратися в житло без рішення суду
Telegraf
2025-07-25T04:03:51Z
Виступи під театром Франка: спроба політологічного аналізу
GlavRed
2025-07-25T03:27:56Z
Розмноження полуниці вусами — як це правильно робити
TSN
2025-07-25T04:18:24Z
То все ж таки "гумка" чи "резинка": вчителька назвала одну з найпоширеніших помилок
GlavRed
2025-07-25T03:27:49Z
Притягнете хаос та безгрошів'я: у які дні не можна мити голову
GlavRed
2025-07-25T03:27:26Z
Тест на IQ: знайдіть 3 відмінності на картинці з дівчинкою-художницею за 49 сек
GlavRed
2025-07-25T03:27:15Z
Такі сирники ви точно не їли: приготуйте ще варіацію з кабачком
Telegraf
2025-07-25T03:18:41Z
Накриє хвиля багатства і перемог: шукайте себе у списку найщасливіших знаків зодіаку
Gazeta UA
2025-07-25T03:12:11Z
Цю страву так готували ще сотні років тому: як зробити автентичний козацький куліш
24tv
2025-07-25T03:09:58Z
З Днем ангела Ганни 2025: красиві картинки-привітання з іменинами
24tv
2025-07-25T03:06:55Z
Світ змінює правила: 6 знаків китайського зодіаку, чиє життя перевернеться з ніг на голову
Знай
2025-07-25T02:51:39Z
"Ніколи не втрачав до неї своїх почуттів": що Бред Пітт думає про новий роман Дженніфер Еністон
GlavRed
2025-07-24T23:27:18Z
Міні-Джеджула: багатодітний шоумен показав одномісячну доньку від секретної дружини
GlavRed
2025-07-24T22:27:29Z
YOGEN – "Mono" – 9 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-24T22:12:43Z
Хрещена Насті Каменських зробила несподіване зізнання про співачку
GlavRed
2025-07-24T21:27:18Z
3 популярні серіали з Андрієм Ісаєнком, який зіграв у скандальному фільмі "Раша гудбай"
24tv
2025-07-24T21:21:17Z
Діві 56: як сьогодні одягається найстильніша співачка США
24tv
2025-07-24T20:57:08Z
Звинуватили у нищенні спадщини: як Prada потрапила у гучний скандал через нові сандалії
24tv
2025-07-24T20:36:34Z
Від перших кроків в шоубізі до статусу ікони: як змінилась Дженніфер Лопес за час кар'єри
24tv
2025-07-24T20:03:04Z
Помер професійний реслер і актор Галк Гоган
УкраинФорм
2025-07-24T19:18:26Z
Скільки кроків на день потрібно робити, щоб підтримати форму
Комсомольская правда
2025-07-25T04:58:32Z
Вчені знайшли засіб проти вірусу, що викликає рак крові
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T04:57:27Z
Високий чи низький – який тиск небезпечніший
24tv
2025-07-25T04:42:12Z
Всього 7000 кроків на день знижують ризики для здоров'я
УкраинФорм
2025-07-25T03:09:05Z
В Івано-Франківську кардіохірурги вперше здійснили забір донорського серця для трансплантації
УкраинФорм
2025-07-25T02:57:25Z
В Україну надійшла перша партія телемедичного обладнання у рамках співпраці МОЗ і C3Medical
УкраинФорм
2025-07-25T02:21:28Z
Мікроскоп на основі ШІ передбачає утворення хвороб мозку - дослідження
InternetUA
2025-07-25T02:04:23Z
Вчені знайшли новий спосіб визначення тривалості життя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T01:30:08Z
Українські вчені створили пристрій для вилучення уламків у польових умовах
360ua.news
2025-07-24T18:21:52Z
Окупанти вдарили по Дніпропетровщині: є поранений та багато руйнувань
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T04:57:37Z
Під загрозою великі міста: Жданов розкрив задум армії РФ на фронті до осені
GlavRed
2025-07-25T04:45:56Z
Мінус 980 окупантів, артсистеми й десятки іншої техніки: втрати ворога на 25 липня
24tv
2025-07-25T04:45:53Z
Втрати росіян на фронті перетнули психологічну позначку
Gazeta UA
2025-07-25T04:45:36Z
На Харківщині росіяни мали успіх на кількох відтинках: в ISW кажуть, що ті змогли загарбати
ZN UA
2025-07-25T04:39:45Z
Росіяни за добу обстріляли 17 населених пунктів Запоріжжя, є поранена
УкраинФорм
2025-07-25T04:36:21Z
У Криму за пів року окупанти провели щонайменше 45 військових навчань
УкраинФорм
2025-07-25T04:27:40Z
Російські окупанти просунулися відразу на кількох напрямках: огляд і карти фронту від ISW
24tv
2025-07-25T03:57:10Z
Загинув у ворожому полоні: на Волині повідомили про втрату захисника Віталія Фокіна
24tv
2025-07-25T03:57:07Z
Син бізнесмена, "крипто-барбі" і "темщик" з Білорусі: що відомо про кривдників Марії Ковальчук
24tv
2025-07-25T04:51:54Z
Успіння праведної Анни: яких особливих заборон мають дотримуватись вагітні
Gazeta UA
2025-07-25T04:33:54Z
Робота для пенсіонерів у Кривому Розі: кому і за що готові платити до 17 тисяч
Политека
2025-07-25T04:30:26Z
У США підтримали продаж Україні військової допомоги більше ніж на 300 мільйонів доларів
Комсомольская правда
2025-07-25T04:25:38Z
Не лише хлопці, навіть дівчата: українські школярі масово виїжджають з України
Знай
2025-07-25T04:21:27Z
Штрафи за неоновлення даних у ТЦК: журналістка відповіла, чи минув термін покарання
Политека
2025-07-25T04:18:01Z
Українські біженці можуть повернути пенсію онлайн: як оформити виплати за кордоном
Хвиля
2025-07-25T04:15:35Z
З Днем системного адміністратора 2025: найкращі листівки для привітань
Telegraf
2025-07-25T04:06:52Z
25 липня – яке церковне свято: чому сьогодні не можна лінуватися
24tv
2025-07-25T04:03:23Z
На Івано-Франківщині у ДТП загинув народний депутат Ярослав Рущишин
Комсомольская правда
2025-07-25T04:42:18Z
У Тамбовській області РФ атаковано пороховий завод
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T04:36:26Z
В Україні викрили десятки шахрайських кол-центрів: псевдо-брокери виманювали гроші іноземців
InternetUA
2025-07-25T04:27:51Z
У Дніпрі 14-річний хлопець зарізав жінку біля банкомату
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T04:27:16Z
На Вінниччині у ДТП загинув 29-річний поліцейський
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T04:03:04Z
Поліція затримала поляка, якого розшукував Інтерпол за секс-злочини проти дітей
УкраинФорм
2025-07-25T03:57:07Z
Житель Сіверськодонецька отримав 15 років в`язниці за підпали об’єктів Укрзалізниці та Сил оборони
УкраинФорм
2025-07-25T03:42:13Z
Атака дронів по Україні, вибухи в Росії: хронологія 1248 дня війни
24tv
2025-07-25T03:30:26Z
Дрони атакують різні регіони Росії: у Невинномиську під ударом міг опинитися завод "Азот"
24tv
2025-07-25T03:30:20Z
"У нас ще є шанси": Сульшер – про поразку від Шахтаря
Football.ua
2025-07-25T04:51:11Z
Будинок футболіста топ-клубу Серії А пограбували
Football.ua
2025-07-25T04:30:41Z
Виграла "золото" Афін-2004 та брала участь у талант-шоу: де зараз борчиня Ірина Мерлені
24tv
2025-07-25T04:21:55Z
Колишній тренер Усика назвав потенційних суперників українського боксера
24tv
2025-07-25T04:12:47Z
Мають свою команду удома: українські футболісти-татусі, які виховують трьох і більше дітей
24tv
2025-07-25T02:21:20Z
"Шахтар" здивував тактикою: як "гірники" здобули яскраву перемогу над "Бешикташем"
GlavRed
2025-07-24T22:27:05Z
"Шахтар" переміг "Бешикташ" у матчі-трилері
Telegraf
2025-07-24T22:18:05Z
Туран: "Я задоволений, але цього недостатньо"
Football.ua
2025-07-24T21:57:21Z
"Ми ще зустрінемося": Абрагам попередив Шахтар після поразки
Football.ua
2025-07-24T21:24:40Z
Дрони паралізували роботу восьми аеропортів РФ
Gazeta UA
2025-07-25T04:48:26Z
Українці відчують "ціновий удар": виробники масово підняли ціни на продукти
Хвиля
2025-07-25T04:42:53Z
Валюта стрімко подорожчала - курс на 25 липня
Gazeta UA
2025-07-25T04:21:33Z
Що буде з доларом на початку осені
Комсомольская правда
2025-07-25T04:06:52Z
Пенсії під питанням: кому та як потрібно пройти ідентифікацію для отримання виплат
Хвиля
2025-07-25T03:51:29Z
Пенсія на горизонті: як діяти роботодавцю, коли працівник досяг пенсійного віку
ZN UA
2025-07-25T03:42:12Z
Apple уникне щоденних штрафів ЄС, змінивши правила App Store
InternetUA
2025-07-25T03:01:00Z
Ера дешевих продуктів минає: чому вже не буде недорогих фруктів і овочів
AgroPortal
2025-07-25T03:00:59Z
До 550 гривень: Ашан, Метро та Варус опублікували нові ціни на ковбасу та сир
Хвиля
2025-07-25T03:00:47Z
Як встановити бета-версію iOS 26 на iPhone
InternetUA
2025-07-25T04:01:02Z
Британські вчені: на ключах від авто більше бактерій, ніж на смартфоні
Топ Жир
2025-07-25T04:00:49Z
Де у світі є плавучий острів, що роками "ходить" по колу і не тоне
24tv
2025-07-25T03:18:35Z
OpenAI планує запуск GPT-5 вже у серпні
InternetUA
2025-07-25T01:03:51Z
Samsung LockStar отримає нові анімації розблокування для Android 16
InternetUA
2025-07-24T23:51:17Z
Польські археологи виявили дерев'яне обличчя під водою
Gazeta UA
2025-07-24T22:42:33Z
Маск відреагував на збій Starlink
Gazeta UA
2025-07-24T21:54:11Z
OpenAI підтвердила майбутню функцію навчання в ChatGPT: кому вона буде корисною
InternetUA
2025-07-24T21:52:33Z
В Ірландії скандал через вікову перевірку платформи Х: що відомо
InternetUA
2025-07-24T21:28:33Z
Цей шматок мила може бути найміцнішою річчю, яку створив Ford за рік
Топ Жир
2025-07-25T04:03:44Z
Що означає індикатор ABS в автомобілі та що робити, якщо він загорівся
24tv
2025-07-25T03:33:45Z
Надрозкішні апартаменти Pagani Residences обладнані гаражем усередині гаражу
Топ Жир
2025-07-25T01:18:32Z
Найкрутіший Lincoln, який так і не вийшов у продаж, оснащувався двигуном V12 від суперкара
Топ Жир
2025-07-25T00:33:09Z
Mercedes прикрашає безлику форму зірками
Топ Жир
2025-07-24T23:48:29Z
Закон Коннектикуту про ліву смугу жорстко обмежить повільних водіїв з наступного року
Топ Жир
2025-07-24T23:18:30Z
Ціна американського кросовера Subaru зросла, але оновлення виявилися незначними
Топ Жир
2025-07-24T22:18:18Z
Цей водоплавний монстр з двигуном RX-7 перетворює будь-який водоймище на вашу особисту гоночну трасу
Топ Жир
2025-07-24T21:48:08Z
Тойота без зайвого шуму вдосконалила свою найдоступнішу седану модель
Топ Жир
2025-07-24T21:18:29Z