MY.UAНовини
Кривавий монстр Кенії: чим займається найсильніша і найтаємніша спецслужба Африки
Кривавий монстр Кенії: чим займається найсильніша і найтаємніша спецслужба Африки

Кривавий монстр Кенії: чим займається найсильніша і найтаємніша спецслужба Африки

Історія кенійської спецслужби починається ще з колоніальних часів, коли Кенія була під британською короною. Спецслужба не раз переформатовувалася, видозмінювалася, працювала на різні уряди, а сьогодні – є однією із найсильніших і найтаємніших на всьому Африканському континенті.

  • 1"Спеціальний Відділ" – очі та вуха Лондона в Кенії
  • 2Повстання Мау-Мау: пошук противників колоніалізму
  • 3Підпорядкування одержимому президенту
  • 4Антитерористична програма і поява NSIS
  • 5Перевтілення у кривавого монстра
  • 6Поява NIS і "полювання" на мусульманів
  • 7Війна криміналу в Кенії

Кенія – країна із довгою і дуже цікавою історією. Переживши непрості часи, попри політичну нестабільність і високий рівень криміналу, сьогодні її вважають країною, яка найдинамічніше розвивається серед держав Східної Африки. Детальніше про кенійську спецслужбу – читайте в матеріалі 24 каналу.

Вірність кенійських спецагентів постійно змінювался різними періодами історії. Спочатку збір та розвідувальні операції в Кенії використовували колоніальні уряди, а пізніше і постколоніальні уряди. Починаючи від забезпечення соціальної та політичної стабільності і закінчуючи катуваннями політичних опонентів.

"Спеціальний Відділ" – очі та вуха Лондона в Кенії

1926 року британці створили в Кенії так званий "Спеціальний Відділ". Він став частиною поліції. Новоспечені агенти стежили за настроями суспільства, збирали інформацію про сусідні країни і доносили це все англійським військовим. Вони стали для Лондона очима і вухами колонії.

Спочатку британці створили спеціальну поліцію в Кенії. Однак під час Першої світової з'явилася потреба у новому розвідувальному відомстві. Так з'явився "Спеціальний Відділ" – каральний орган, що входив у поліцейську структуру, але займався збором розвідданих,
– розповів колишній член кенійської спецслужби Вілсон Бойнет.

Повстання Мау-Мау: пошук противників колоніалізму

Завдання "Спеціального Відділу" дещо змінилися у 1952 році. Тоді в історії Кенії трапилися події, що отримали назву повстання Мау-Мау. Деякі кенійські народи об'єдналися у боротьбі проти британського колоніалізму. Мета зрозуміла – вибороти незалежність. Щоб стримати цей рух, британці направляли в країну своїх офіцерів, які навчали агентів "Спецвідділу" тактиці ведення бою і збору інформації. Кенійська спецура вишукували тих, хто виступав за незалежність і здавала списки британцям.

Війна з Мау-Мау затягнулася аж до 1960 року. За даними істориків, у боях проти британської армії загинули 12 тисяч кенійців. Хоча, в кенійських правозахисників ця цифра сягає і 90 тисяч. У "Спецвідділу" була своя окремо відведена роль – пошук інакодумців і ліквідація на місці. Координувалося вся різня агентами британського МІ5.


У "Спецвідділу" була своя окремо відведена роль / Скриншот

Побороти повстання Мау-Мау вдалося. Але це дало початок процесу становлення незалежності Кенїі, яку вона здобула в 1963 році мирним шляхом через місцеві вибори. Зміни торкнулися і спецслужби.

Підпорядкування одержимому президенту

"Спеціальний Відділ" відокремили від поліцейської системи і перетворили на незалежне відомство, підпорядковане президенту.

"Після отримання незалежності уряд успадкував "мову сили" і використовував "Спеціальний Відділ" для дотримання своїх цінностей. Поліція та розвідувальні служби стали політизованими та пов'язаними із окремими особами. Стали інструментом гноблення і систематично зловживали законами Конституції", – зазначив колишній член кенійської спецслужби Вілсон Бойнет.

Так сталося, коли 1978 року до влади прийшов президент Даніель арап Моі. Свого роду диктатор, одержимий ідеєю влади і тотального контролю. 

Президент Даніель арап Моі / Скриншот

Його бажання викорінити кримінал і насильство із Кенії перетворило країну на поле бою, в якому зійшлися кримінальні авторитети і спецслужби. Що в результаті призвело до страждань цивільних громадян.

Війна, у якій застрягла Кенія, дає спецслужбам країни карт-бланш. Вони можуть убивати і проводити будь-які оборудки, прикриваючись війною. Це дуже небезпечно для звичайних людей,
– наголосив професор Ворицького університету Девід Андерсон. 

Антитерористична програма і поява NSIS

1998 року у Кенії вперше на власній шкірі відчули, що таке Аль-Каїда. 7 серпня у Найробі біля посольства США вибухнула бомба. 234 людини загинули, приблизно 4 тисяч отримали поранення.

Фото 18+

Наслідки вибуху / Скриншоти

Після такого зухвалого нападу на дипустанову Західний світ, здебільшого США і Британія, почали інвестувати в кенійську антитерористичну програму.

Уряд країни задумався над створенням нового ефективного відомства, яке могло би попереджати потенційні напади у майбутньому. Так 1999 року на світ з'явилася NSIS – Національна служба розвідки. Фактично – це був той же "Спеціальний Відділ", але уже із закордонними інвестиціями.

"Західні країни надавали їм зброю, автомобілі і навіть човни для берегової охорони", – розповів колишній спецпризначенець Джордж Мусамалі.


1999 року на світ з'явилася NSIS / Скриншот

Перевтілення у кривавого монстра

У цей період спецслужба тільки починала своє перевтілення у кривавого монстра, але уже під новим іменем. Переважно жертвами ставали критики президента і охочі перейти йому дорогу. Даніель арап Моі встановив у країні однопартійний режим, а всі хто не погоджувався із таким рішенням – зустрічалися із агентами NSIS. За приблизними підрахунками, агентурна мережа тільки у Кенії склала 10 тисяч осіб. І ніхто не знав, як виглядають співробіники, адже вони не носили штабної форми – тільки цивільне вбрання.

Одного дня людина могла прийти в поліцію і сказати, що їй погрожують. На інший день – бам – і ця людина вже мертва. Уже ніхто не скаржиться. Повна тиша,
– згадує колишній спецпризначенець Джордж Мусамалі.

Поява NIS і "полювання" на мусульманів

У 2006 році Ефіопія за підтримки США вторглися до Сомалі, щоб повалити тамтешній уряд і побороти повстанський мусульманський рух під назвою "Союз ісламських судів". Кенія вирішила триматися осторонь. Війна з ісламом у сусідній країні могла би зіграти із Найробі злий жарт у майбутньому. Тим часом мусульманів в Сомалі притискали потужними ракетними обстрілами і авіанальотами.

Що відомо про Союз ісламських судів Це повстанський рух, що виник на початку 90-х років. Вони завоювали довіру серед населення боротьбою із криміналом, наркоторгівлею і мародерством шляхом застосування ісламських законів. Небезпека для сусідніх країн була у тому, що із ровстанського руху вони переросли у потужне військове формування.

Бійня з ними тривала до 2009 року. Розбити в Сомалі їх таки вдалося. Але після занепаду одного ворога народився інший. На світ з'явилося терористичне угрупування Джамаат Аш-Шабааб. Більше того, вони почали шукати і вербувати мусульманів у сусідній Кенії. 

Джамаат Аш-Шабааб / Скриншоти

Щоб не допустити цього, 2010 року NSIS перетворили у NIS. Новоспечене відомство проявило себе вже за рік у Сомалі. Кенія таки ввела свої війська, щоб зупинити поширення тероризму. Агенти вишукували членів угрупування і убивали їх на місцях. Тактика проста: убити терориста до того, як він скоїть теракт.

Вони хотіли витіснити Аш-Шабааб до моря, знищити їх. Але навіть і не підозрювали що відкрили їм двері прямісінько до Кенії. Аш-Шабааб ще в Сомалі показали, що можуть швидко пристосовуватися до будь-яких умов і спричиняти конфлікти на будь-яких рівня. Це робить їх дуже небезпечним ворогом. З таким Кенія ще не стикалася,
– підкреслив професор Ворицького університету Девід Андерсон.

У нового органу з'явилися 8 відділів із чітко окресленими ролями, З головних:

  1. внутрішній,
  2. зовнішній,
  3. контррозвідка.

З'явилися і нові завдання. Хоча, насправді вони тільки на папері. В реальності спецслужба іде зовсім не тим курсом, який прописаний у законі. Документ на 75 сторінок повністю описував структуру, функції і повноваження нової спецслужби. NIS отримали мандат на збір інформації для уряду країни.

Словом, агентам NIS повністю розв'язали руки, щоб вони були в курсі усіх справ не тільки в себе в країні, а й могли вільно оперувати і збирати інформацію за кордоном. Тим не менш, це не допомогло їм попередити теракт 2013 року. 21 вереся у торгівельний центр Найробі зайшли більше 10 терористів, взяли заручників і почали перестрілку. Члени Джамаат Аш-Шабааб убили більше 60 людей і майже 200 отримали поранення. Це була їхня відповідь за вторгнення Кенії в Сомалі.

Теракт у ТЦ / Скриншоти

Звідтоді NIS почали "полювання" на мусульманів. Їх вишукували по всій країні: витягували з домівок, переовлювали на вулицях, убивали навіть у мечетях. Сповідувати іслам стало небезпечно для життя. Їх сотнями пакували за ймовірну причетність до Джамаат Аш-Шабааб. Звичайно ж ніхто розбиратися не хотів. Усіх мусільман чесали під одну гребінку.


NIS почали "полювання" на мусульманів / Скриншот

Цікаво, що NIS напряму не причетна до убивства мусульманів у Кенії. Адже це цивільна організація. За усі досудові розслідування і розправи відповідальний спеціальний підрозділ поіції: "Директорат кримінальних розслідувань". Однак цим підрозділом керує уряд і президент, а глава NIS – радник президента із національної безпеки. Тому формально, руки агентури чисті. Усі убивства і розправи вони роблять руками кенійських копів.

Позасудові убивства трапляються настільки часто, що уряд просто не звертає на них уваги. Не вважає їх чимось таким, що потрібно розслідувати. Вони стаються практично щодня. Це вже норма,
– сказав правозахисник Хусейн Халід.

Почасти, уряд не закриває очі на убивства, бо самі ж убивства насправді сфабриковані. Якшо у перестрілці загине цивільна людина (жодним чином не причетна до криміналу), їй нерідко підкидають пістолет або ніж, щоб повісити на спробу убивства чи нападу на поліцейського. Інколи доходить навіть до того, що людей убивають при очевидцях. Справи не йдуть на розгляд, винних ніхто не шукає. Тіла скидають в ліс і живуть далі, у пошуках уже нових жертв.

Війна криміналу в Кенії

А ще поліцейські на чолі з агентами NIS оголосили війну криміналу в Кенії. Якщо злочинець потрапляє на очі правоохоронців чи агентів, його одразу убивають. Найзапеклішими ворогами є Мунґікі – заборонена у Кенії етнічна організація. Кенійська мафія. Війна із ними настільки запекла, що часто вона переходить усі дозволені межі.

Наприклад, коли хтось із копів потрапляє в руки членів Мунґікі, то служителям закону відрізають голови. Коли ж ловлять бандита – катують і скидають у братську могилу до інших зловмисників. Війна між криміналом і спецурою в країні триває вже більше 20 років.


Майна Ндженґа – засновник Мунґікі

Детальніше про майбутнє кенійської спецслужби – дивіться у відео програми.

Автор: Фахрудін Шарафмал
Теги: Теракт Історія Велика Британія Новини США Кенія Іслам Жертви Африка Спецслужби
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Качка попытался убедить ЕС, что закон об "убийстве" НАБУ не вредит евроинтеграции
Европейская правда
2025-07-22T17:55:56Z
Суд арестовал руководителя подразделения НАБУ Магамедрасулова
Корреспондент
2025-07-22T17:27:57Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
СМИ узнали об изменениях в поставках Patriot Киеву
Корреспондент
2025-07-19T02:24:58Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
Какие документы проверяют на блокпостах: юрист раскрыла важную деталь
UAToday
2025-07-22T18:33:10Z
В Киеве из-за непогоды пострадали пятеро человек
Корреспондент
2025-07-22T18:21:07Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Приправы, которые очищают организм от мусора
UAToday
2025-07-22T16:06:56Z
Диетологи назвали 5 причин, почему человек не худеет даже при дефиците калорий
UAToday
2025-07-22T16:06:35Z
В Украине заболеваемость корью выросла в 11 раз
Корреспондент
2025-07-22T12:36:45Z
Противораковые препараты остановили симптомы деменции - исследование
Корреспондент
2025-07-21T19:45:57Z
Какой напиток лучше пить утром: диетологи назвали два популярных напитка, которые вредят желудку, если их употреблять натощак
TSN
2025-07-21T15:33:45Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Умер легендарный британский рок-музыкант Оззи Осборн
Корреспондент
2025-07-22T18:33:52Z
Футурама возвращается: 13-й сезон выйдет сразу
Корреспондент
2025-07-22T15:09:03Z
Гитаристка The Rasmus высказалась о визите в Украину
Корреспондент
2025-07-22T06:54:39Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Грубые ошибки при мариновании шашлыка, которые делают мясо сухим и безвкусным
UAToday
2025-07-22T18:00:23Z
Гороскоп на среду 23 июля 2025 года
UAToday
2025-07-22T16:06:55Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 23 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-22T07:54:23Z
Шампанское» из чернобровцев: не только интересно, но и очень вкусно
TSN
2025-07-21T15:33:14Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
В России предлагают призывать в армию в течение всего года
Корреспондент
2025-07-22T16:54:06Z
В ГНСУ показали видео о российском "дронопаде"
Корреспондент
2025-07-22T14:57:27Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В Черкассах тренер проиграла в казино 1,35 млн грн, собранных на поездку детей в Грузию
Фокус
2025-07-17T20:57:44Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Coca-Cola объявила о запуске нового напитка в США
Корреспондент
2025-07-22T17:09:15Z
AstraZeneca построит в США крупнейший в мире фармацевтический завод
Корреспондент
2025-07-22T14:36:35Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Стерлинг может попробовать силы в новом чемпионате
Корреспондент
2025-07-22T18:18:12Z
Английский клуб подписал контракт с Кристианом Шевченко
Корреспондент
2025-07-22T17:30:09Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Усик против Дюбуа: названа причина опоздания британца на бой
UAToday
2025-07-22T16:06:41Z
Оценена стоимость трансфера Кинарейкина в один из клубов Испании
Корреспондент
2025-07-22T16:00:55Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Полиция установила личность мужчины, который запускал салют в Буче
Корреспондент
2025-07-22T18:00:34Z
В Турции снова борются с масштабными лесными пожарами
Европейская правда
2025-07-22T16:25:59Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
В Северном море нашли британский корабль, затонувший в Первую мировую
Корреспондент
2025-07-22T03:39:45Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Учёные вырастили водоросли в условиях Марса
UAToday
2025-07-22T16:06:46Z
Немецкому правительству разрешили вести Facebook-страницы
Европейская правда
2025-07-22T15:36:27Z
Летний комфорт в вашем доме: выбираем кондиционер
BigMir
2025-07-22T14:11:58Z
Казино от 1 гривны: как играть с минимальным бюджетом
VGorode
2025-07-22T12:33:50Z
Роль инновационных технологий в трансформации химической промышленности: пример «Химпрома» под руководством Егора Буркина
VGorode
2025-07-22T12:12:59Z
Ошибка, которая сжигает автомобильную электронику: как не уничтожить авто во время зарядки АКБ
UAToday
2025-07-22T16:06:16Z
Китайская BYD подтвердила запуск конкурента Bentley и Ferrari в Европе
Корреспондент
2025-07-21T18:30:40Z
На таком катался Американский жиголо. В Украине заметили изысканный ретро-спорткар
Telegraf
2025-07-21T14:18:57Z
Важно знать всем водителям: за какие нарушения с номерными знаками могут оштрафовать
Comments UA
2025-07-21T14:06:49Z
Бешеный спрос: подержанные электрокроссоверы Xiaomi стали дороже новых
Фокус
2025-07-21T10:57:50Z
В Украину завозят больше легковых автомобилей: какие авто выбирают украинцы
Comments UA
2025-07-21T10:27:04Z
Назвали бестселлеры новых легковушек на рынке - рейтинг
Gazeta UA
2025-07-21T10:03:36Z
Настоящий эксклюзив: в Украину привезли очень редкий спорткар Porsche на 500 сил
Фокус
2025-07-21T10:00:48Z
Двухколесный суперкар: создан уникальный мотоцикл Ferrari
Фокус
2025-07-20T07:27:34Z