MY.UAНовини
Кривавий монстр Кенії: чим займається найсильніша і найтаємніша спецслужба Африки
Кривавий монстр Кенії: чим займається найсильніша і найтаємніша спецслужба Африки

Кривавий монстр Кенії: чим займається найсильніша і найтаємніша спецслужба Африки

Історія кенійської спецслужби починається ще з колоніальних часів, коли Кенія була під британською короною. Спецслужба не раз переформатовувалася, видозмінювалася, працювала на різні уряди, а сьогодні – є однією із найсильніших і найтаємніших на всьому Африканському континенті.

  • 1"Спеціальний Відділ" – очі та вуха Лондона в Кенії
  • 2Повстання Мау-Мау: пошук противників колоніалізму
  • 3Підпорядкування одержимому президенту
  • 4Антитерористична програма і поява NSIS
  • 5Перевтілення у кривавого монстра
  • 6Поява NIS і "полювання" на мусульманів
  • 7Війна криміналу в Кенії

Кенія – країна із довгою і дуже цікавою історією. Переживши непрості часи, попри політичну нестабільність і високий рівень криміналу, сьогодні її вважають країною, яка найдинамічніше розвивається серед держав Східної Африки. Детальніше про кенійську спецслужбу – читайте в матеріалі 24 каналу.

Вірність кенійських спецагентів постійно змінювался різними періодами історії. Спочатку збір та розвідувальні операції в Кенії використовували колоніальні уряди, а пізніше і постколоніальні уряди. Починаючи від забезпечення соціальної та політичної стабільності і закінчуючи катуваннями політичних опонентів.

"Спеціальний Відділ" – очі та вуха Лондона в Кенії

1926 року британці створили в Кенії так званий "Спеціальний Відділ". Він став частиною поліції. Новоспечені агенти стежили за настроями суспільства, збирали інформацію про сусідні країни і доносили це все англійським військовим. Вони стали для Лондона очима і вухами колонії.

Спочатку британці створили спеціальну поліцію в Кенії. Однак під час Першої світової з'явилася потреба у новому розвідувальному відомстві. Так з'явився "Спеціальний Відділ" – каральний орган, що входив у поліцейську структуру, але займався збором розвідданих,
– розповів колишній член кенійської спецслужби Вілсон Бойнет.

Повстання Мау-Мау: пошук противників колоніалізму

Завдання "Спеціального Відділу" дещо змінилися у 1952 році. Тоді в історії Кенії трапилися події, що отримали назву повстання Мау-Мау. Деякі кенійські народи об'єдналися у боротьбі проти британського колоніалізму. Мета зрозуміла – вибороти незалежність. Щоб стримати цей рух, британці направляли в країну своїх офіцерів, які навчали агентів "Спецвідділу" тактиці ведення бою і збору інформації. Кенійська спецура вишукували тих, хто виступав за незалежність і здавала списки британцям.

Війна з Мау-Мау затягнулася аж до 1960 року. За даними істориків, у боях проти британської армії загинули 12 тисяч кенійців. Хоча, в кенійських правозахисників ця цифра сягає і 90 тисяч. У "Спецвідділу" була своя окремо відведена роль – пошук інакодумців і ліквідація на місці. Координувалося вся різня агентами британського МІ5.


У "Спецвідділу" була своя окремо відведена роль / Скриншот

Побороти повстання Мау-Мау вдалося. Але це дало початок процесу становлення незалежності Кенїі, яку вона здобула в 1963 році мирним шляхом через місцеві вибори. Зміни торкнулися і спецслужби.

Підпорядкування одержимому президенту

"Спеціальний Відділ" відокремили від поліцейської системи і перетворили на незалежне відомство, підпорядковане президенту.

"Після отримання незалежності уряд успадкував "мову сили" і використовував "Спеціальний Відділ" для дотримання своїх цінностей. Поліція та розвідувальні служби стали політизованими та пов'язаними із окремими особами. Стали інструментом гноблення і систематично зловживали законами Конституції", – зазначив колишній член кенійської спецслужби Вілсон Бойнет.

Так сталося, коли 1978 року до влади прийшов президент Даніель арап Моі. Свого роду диктатор, одержимий ідеєю влади і тотального контролю. 

Президент Даніель арап Моі / Скриншот

Його бажання викорінити кримінал і насильство із Кенії перетворило країну на поле бою, в якому зійшлися кримінальні авторитети і спецслужби. Що в результаті призвело до страждань цивільних громадян.

Війна, у якій застрягла Кенія, дає спецслужбам країни карт-бланш. Вони можуть убивати і проводити будь-які оборудки, прикриваючись війною. Це дуже небезпечно для звичайних людей,
– наголосив професор Ворицького університету Девід Андерсон. 

Антитерористична програма і поява NSIS

1998 року у Кенії вперше на власній шкірі відчули, що таке Аль-Каїда. 7 серпня у Найробі біля посольства США вибухнула бомба. 234 людини загинули, приблизно 4 тисяч отримали поранення.

Фото 18+

Наслідки вибуху / Скриншоти

Після такого зухвалого нападу на дипустанову Західний світ, здебільшого США і Британія, почали інвестувати в кенійську антитерористичну програму.

Уряд країни задумався над створенням нового ефективного відомства, яке могло би попереджати потенційні напади у майбутньому. Так 1999 року на світ з'явилася NSIS – Національна служба розвідки. Фактично – це був той же "Спеціальний Відділ", але уже із закордонними інвестиціями.

"Західні країни надавали їм зброю, автомобілі і навіть човни для берегової охорони", – розповів колишній спецпризначенець Джордж Мусамалі.


1999 року на світ з'явилася NSIS / Скриншот

Перевтілення у кривавого монстра

У цей період спецслужба тільки починала своє перевтілення у кривавого монстра, але уже під новим іменем. Переважно жертвами ставали критики президента і охочі перейти йому дорогу. Даніель арап Моі встановив у країні однопартійний режим, а всі хто не погоджувався із таким рішенням – зустрічалися із агентами NSIS. За приблизними підрахунками, агентурна мережа тільки у Кенії склала 10 тисяч осіб. І ніхто не знав, як виглядають співробіники, адже вони не носили штабної форми – тільки цивільне вбрання.

Одного дня людина могла прийти в поліцію і сказати, що їй погрожують. На інший день – бам – і ця людина вже мертва. Уже ніхто не скаржиться. Повна тиша,
– згадує колишній спецпризначенець Джордж Мусамалі.

Поява NIS і "полювання" на мусульманів

У 2006 році Ефіопія за підтримки США вторглися до Сомалі, щоб повалити тамтешній уряд і побороти повстанський мусульманський рух під назвою "Союз ісламських судів". Кенія вирішила триматися осторонь. Війна з ісламом у сусідній країні могла би зіграти із Найробі злий жарт у майбутньому. Тим часом мусульманів в Сомалі притискали потужними ракетними обстрілами і авіанальотами.

Що відомо про Союз ісламських судів Це повстанський рух, що виник на початку 90-х років. Вони завоювали довіру серед населення боротьбою із криміналом, наркоторгівлею і мародерством шляхом застосування ісламських законів. Небезпека для сусідніх країн була у тому, що із ровстанського руху вони переросли у потужне військове формування.

Бійня з ними тривала до 2009 року. Розбити в Сомалі їх таки вдалося. Але після занепаду одного ворога народився інший. На світ з'явилося терористичне угрупування Джамаат Аш-Шабааб. Більше того, вони почали шукати і вербувати мусульманів у сусідній Кенії. 

Джамаат Аш-Шабааб / Скриншоти

Щоб не допустити цього, 2010 року NSIS перетворили у NIS. Новоспечене відомство проявило себе вже за рік у Сомалі. Кенія таки ввела свої війська, щоб зупинити поширення тероризму. Агенти вишукували членів угрупування і убивали їх на місцях. Тактика проста: убити терориста до того, як він скоїть теракт.

Вони хотіли витіснити Аш-Шабааб до моря, знищити їх. Але навіть і не підозрювали що відкрили їм двері прямісінько до Кенії. Аш-Шабааб ще в Сомалі показали, що можуть швидко пристосовуватися до будь-яких умов і спричиняти конфлікти на будь-яких рівня. Це робить їх дуже небезпечним ворогом. З таким Кенія ще не стикалася,
– підкреслив професор Ворицького університету Девід Андерсон.

У нового органу з'явилися 8 відділів із чітко окресленими ролями, З головних:

  1. внутрішній,
  2. зовнішній,
  3. контррозвідка.

З'явилися і нові завдання. Хоча, насправді вони тільки на папері. В реальності спецслужба іде зовсім не тим курсом, який прописаний у законі. Документ на 75 сторінок повністю описував структуру, функції і повноваження нової спецслужби. NIS отримали мандат на збір інформації для уряду країни.

Словом, агентам NIS повністю розв'язали руки, щоб вони були в курсі усіх справ не тільки в себе в країні, а й могли вільно оперувати і збирати інформацію за кордоном. Тим не менш, це не допомогло їм попередити теракт 2013 року. 21 вереся у торгівельний центр Найробі зайшли більше 10 терористів, взяли заручників і почали перестрілку. Члени Джамаат Аш-Шабааб убили більше 60 людей і майже 200 отримали поранення. Це була їхня відповідь за вторгнення Кенії в Сомалі.

Теракт у ТЦ / Скриншоти

Звідтоді NIS почали "полювання" на мусульманів. Їх вишукували по всій країні: витягували з домівок, переовлювали на вулицях, убивали навіть у мечетях. Сповідувати іслам стало небезпечно для життя. Їх сотнями пакували за ймовірну причетність до Джамаат Аш-Шабааб. Звичайно ж ніхто розбиратися не хотів. Усіх мусільман чесали під одну гребінку.


NIS почали "полювання" на мусульманів / Скриншот

Цікаво, що NIS напряму не причетна до убивства мусульманів у Кенії. Адже це цивільна організація. За усі досудові розслідування і розправи відповідальний спеціальний підрозділ поіції: "Директорат кримінальних розслідувань". Однак цим підрозділом керує уряд і президент, а глава NIS – радник президента із національної безпеки. Тому формально, руки агентури чисті. Усі убивства і розправи вони роблять руками кенійських копів.

Позасудові убивства трапляються настільки часто, що уряд просто не звертає на них уваги. Не вважає їх чимось таким, що потрібно розслідувати. Вони стаються практично щодня. Це вже норма,
– сказав правозахисник Хусейн Халід.

Почасти, уряд не закриває очі на убивства, бо самі ж убивства насправді сфабриковані. Якшо у перестрілці загине цивільна людина (жодним чином не причетна до криміналу), їй нерідко підкидають пістолет або ніж, щоб повісити на спробу убивства чи нападу на поліцейського. Інколи доходить навіть до того, що людей убивають при очевидцях. Справи не йдуть на розгляд, винних ніхто не шукає. Тіла скидають в ліс і живуть далі, у пошуках уже нових жертв.

Війна криміналу в Кенії

А ще поліцейські на чолі з агентами NIS оголосили війну криміналу в Кенії. Якщо злочинець потрапляє на очі правоохоронців чи агентів, його одразу убивають. Найзапеклішими ворогами є Мунґікі – заборонена у Кенії етнічна організація. Кенійська мафія. Війна із ними настільки запекла, що часто вона переходить усі дозволені межі.

Наприклад, коли хтось із копів потрапляє в руки членів Мунґікі, то служителям закону відрізають голови. Коли ж ловлять бандита – катують і скидають у братську могилу до інших зловмисників. Війна між криміналом і спецурою в країні триває вже більше 20 років.


Майна Ндженґа – засновник Мунґікі

Детальніше про майбутнє кенійської спецслужби – дивіться у відео програми.

Автор: Фахрудін Шарафмал
Теги: Теракт Історія Велика Британія Новини США Кенія Іслам Жертви Африка Спецслужби
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
ЄС хоче залучити 200 млрд євро у розвиток штучного інтелекту
InternetUA
2025-02-12T03:01:07Z
Як перетворити телефон на сигналізацію: експерти розповіли про корисні налаштування
Политека
2025-02-12T02:00:36Z
Китай та NASA зупинятимуть астероїд "найвищого ризику", який невдовзі може впасти на Землю
Фокус
2025-02-12T01:30:28Z
Як перетворити телефон на роутер і роздати мобільний інтернет: доступні способи
Политека
2025-02-12T00:00:36Z
Археологи знайшли велике загублене місто
Gazeta UA
2025-02-11T23:39:45Z
Український прапор просто зараз прямує до Місяця, – Юлія Саніна
Фокус
2025-02-11T23:36:43Z
У Мілані під замком виявили таємничі тунелі, ескізи яких міг створити Леонардо да Вінчі
УкраинФорм
2025-02-11T22:36:58Z
Чотири головні ознаки: хакер розповів, як зрозуміти, що ваш телефон зламали
Политека
2025-02-11T21:27:44Z
Знайшли гроші диявола: археологи виявили унікальні скарби в Нідерландах
Фокус
2025-02-11T21:15:34Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 3 секунди знайти цифру 8
GlavRed
2025-02-12T03:33:14Z
Леви досягнуть бажаного успіху: гороскоп на 12 лютого
24tv
2025-02-12T03:00:18Z
Гороскоп на завтра 13 лютого: Близнюкам - полегшення, Дівам - сюрприз
GlavRed
2025-02-12T02:45:37Z
Без йоду і прямо в магазині або вдома: як швидко перевірити якість срібла
GlavRed
2025-02-12T02:12:42Z
14 лютого принесе незабутні моменти: астрологи назвали ТОП-4 знаки зодіаку
GlavRed
2025-02-12T01:27:35Z
Тільки 1% людей впорається із завданням: знайдіть власника собаки за 5 секунд
GlavRed
2025-02-12T01:27:33Z
Як приготувати український борщ: суддя "Мастер Шеф" Ярославський дав фірмовий рецепт
Политека
2025-02-12T01:00:31Z
5 неочевидних ознак, що вашу кухню захопив безлад: ось що з цим робити
24tv
2025-02-11T20:48:20Z
Що треба робити, щоб банани не чорніли: експерти поділились лайфхаком
GlavRed
2025-02-11T20:27:53Z
В Одесі затримали чоловіка, який продавав гуманітарні автівки для військових
УкраинФорм
2025-02-12T03:45:59Z
За розпусні дії стосовно 11-річної подружки доньки жителя Миргородщини засуджено до 6 років ув’язнення
Украина Криминальная
2025-02-12T02:06:45Z
Поліція повідомила про підозру окупанту щодо розстрілу цивільних у Гостомелі
УкраинФорм
2025-02-12T01:33:38Z
Окупанти засудили мешканця лівобережжя Херсонщини, звинувативши у шпіонажі - ЗМІ
УкраинФорм
2025-02-12T01:09:55Z
У Стамбулі через снігопади скасували навчання в усіх навчальних закладах
УкраинФорм
2025-02-12T00:45:50Z
Прикордонники викрили контрабанду психотропів і ліків на ₴1,3 млн
Украина Криминальная
2025-02-12T00:33:26Z
У Львові затримали організатора каналу переправлення осіб через кордон
УкраинФорм
2025-02-12T00:12:41Z
Жителя Київщини судитимуть за шахрайство на ₴600 тис
Украина Криминальная
2025-02-11T23:45:54Z
У Рівненській області чоловіки побили військовослужбовців ТЦК
Украина Криминальная
2025-02-11T23:21:11Z
Україна виборола перші медалі на Іграх Нескорених
УкраинФорм
2025-02-12T02:30:54Z
Футболіста Девіда Бекхема викрили у зв'язках із РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T23:39:26Z
Монако — Бенфіка: цікаві варіанти ставок на матч Ліги чемпіонів
Football.ua
2025-02-11T22:51:16Z
Синьо-жовтий подіум: Україна здобула перше "золото" на Іграх нескорених
24tv
2025-02-11T22:33:27Z
Ювентус вперше з січня 2024 року здобув три перемоги поспіль
Football.ua
2025-02-11T22:28:18Z
"Реал" без Луніна вирвав перемогу над "Манчестер Сіті" в першому матчі плейоф Ліги чемпіонів
TSN
2025-02-11T22:18:15Z
Дембеле повторив бомбардирське досягнення Неймара, Б'янкі та Мбаппе в ПСЖ
Football.ua
2025-02-11T21:24:51Z
Девіс хотів забрати пояс Берінчика: як пройшла перша битва поглядів боксерів
24tv
2025-02-11T21:09:47Z
ПСЖ розбив "Брест" у стартовому матчі 1/16 фіналу Ліги чемпіонів
TSN
2025-02-11T20:30:33Z
Росіяни змогли просунутися на 7 напрямках, ЗСУ мали успіхи під Торецьком: аналіз і карти ISW
24tv
2025-02-12T03:48:13Z
У Києві пролунала серія вибухів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T03:39:19Z
Внаслідок ракетного обстрілу Києва щонайменше одна людина загинула
УкраинФорм
2025-02-12T03:34:58Z
Внаслідок ракетної атаки столиці є влучання та пожежі у двох районах Києва
УкраинФорм
2025-02-12T03:18:18Z
Влада повідомила, як змінилася площа парків Києва за останні 10 років
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T03:03:13Z
В Києві працює ППО, чутно вибухи: росіяни намагаються атакувати місто балістикою
Telegraf
2025-02-12T02:39:44Z
Водоканал на Житомирщині внаслідок забруднення річки спричинив збитки на понад ₴3,6 мільйона
УкраинФорм
2025-02-12T00:54:50Z
Довічне ув’язнення отримав зрадник, який штурмував Попасну й Бахмут
УкраинФорм
2025-02-12T00:30:58Z
Діденко попередила про "замасковане" потепління та новий прихід морозів
Хвиля
2025-02-12T00:09:28Z
Український анімаційний фільм «Я померла в Ірпені» отримав нагороду у Франції
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T02:15:49Z
Після семи років разом і народження двох дітей: зірка Володаря перснів одружився
GlavRed
2025-02-12T00:27:41Z
Тарас Цимбалюк різко скинув вагу і показав, який тепер вигляд має
GlavRed
2025-02-12T00:27:02Z
Євробачення-2025: конкурсну пісню для учасниці від Ірландії написала росіянка
GlavRed
2025-02-11T23:27:15Z
"Вона пропагує": зрадниці Лоліті пред'явили звинувачення в РФ
GlavRed
2025-02-11T21:27:08Z
Як виглядав перший музичний кліп в українському шоубізнесі та хто його створив
24tv
2025-02-11T20:39:37Z
Все не просто, – Тоня Матвієнко висловилась про свій хіт "Кульбаби" та заробіток з пісні
24tv
2025-02-11T20:27:24Z
"У машині він починає": Анна Саліванчук повідомила про домагання
GlavRed
2025-02-11T20:27:00Z
Не тільки зірка "Друзів": 4 найкращі фільми з Дженніфер Еністон
24tv
2025-02-11T19:48:52Z
«Контракт 18-24»: що відомо про бригади, у яких можуть служити молоді добровольці
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T03:39:09Z
Яке сьогодні свято 12 лютого 2025 року: що не можна робити після заходу сонця
GlavRed
2025-02-12T03:31:36Z
Комунальні пільги: чи можна переоформити, якщо отримувач потрапив у полон
ZN UA
2025-02-12T03:02:28Z
Погрози ТЦК та лялька вуду. В Одесі жінка знайшла оригінальний спосіб "підзаробити"
Telegraf
2025-02-12T02:33:37Z
Польща планує змінити правила виплат на дітей: це торкнеться і українців
ZN UA
2025-02-12T02:25:37Z
Аліменти та виплати на дітей у 2025 році: який розмір допомоги та умови отримання
Хвиля
2025-02-12T02:09:51Z
Канадські військові показали, як навчають бійців ЗСУ тактичної медицини
УкраинФорм
2025-02-12T02:03:52Z
ВЛК незабаром почнуть тестувати електронні черги - Верещук
InternetUA
2025-02-12T02:01:39Z
Пенсія майже така сама, як і зарплата. Хто з українців отримуватиме таку виплату в 2025
Telegraf
2025-02-12T01:30:13Z
На Одещині створять п’ять реабілітаційних центрів для постраждалих унаслідок війни
УкраинФорм
2025-02-12T01:48:28Z
Обмежено придатні можуть стати порушниками обліку: чому та як цього уникнути
Telegraf
2025-02-11T23:30:38Z
Науковці з’ясували, у який час доби люди відчувають себе найщасливішими
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T23:09:57Z
Сім явних ознак, що ви спите недостатньо
Gazeta UA
2025-02-11T21:03:22Z
Знайшли новий негативний наслідок використання менструальних чаш
24tv
2025-02-11T18:45:31Z
Ламкі нігті, роздутий живіт і плями на шкірі: ШІ показав, що буде, якщо не спати 7 годин на добу
FaceNews
2025-02-11T18:42:16Z
Богуславська лікарня тимчасово припинила планову госпіталізацію через грип і ГРВІ
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T17:51:12Z
В Україні впроваджують програму безоплатної психологічної допомоги для ветеранів
УкраинФорм
2025-02-11T16:27:55Z
Чому рибу обов'язково потрібно подавати з лимоном: ця хитрість не лише для покращення смаку
TSN
2025-02-11T15:36:14Z
WOG, ОККО та SOCAR здивували цінами на бензин А-95: що відбувається на ринку
Хвиля
2025-02-12T03:06:22Z
Держреєстратор з Кіровоградщини незаконно змінив право власності на землі вартістю понад ₴70 мільйонів
УкраинФорм
2025-02-12T02:22:32Z
Підклав бомбу Україні: нові тарифи Трампа боляче вдарять українських металургів
Telegraf
2025-02-12T01:00:00Z
Український експорт до Німеччини зріс майже на 20 відсотків і значно випередив російський
УкраинФорм
2025-02-11T23:36:48Z
Україні потрібно подвоїти ВВП: економіст дав прогноз на найближчі роки
24tv
2025-02-11T22:03:03Z
У Нідерландах споживання газу скоротилося на чверть за п’ять років
УкраинФорм
2025-02-11T21:54:48Z
Американська компанія купила українського розробника ШІ-чатботів BotsCrew: що відомо
InternetUA
2025-02-11T21:52:14Z
Добудувавши два енергоблоки на Хмельницькій АЕС, можна буде виробляти понад 2 гігавати електрики, - Зеленський
Комсомольская правда
2025-02-11T20:52:52Z
Індекс сприйняття корупції: Україна погіршила свої показники у 2024 році
iPress
2025-02-11T20:12:18Z
Заощадити можна понад 8 000 грн на рік: механік назвав секретну кнопку у авто
GlavRed
2025-02-11T22:27:58Z
Як перевірити авто з Європи, США та інших країн за VIN-кодом?
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T20:45:52Z
Більшість не знає: чому не варто використовувати литі диски на авто взимку
GlavRed
2025-02-11T20:27:15Z
Volvo модернізував процес зарядки електромобілів та гібридів
AutoGeek
2025-02-11T19:36:48Z
На шасі Ford Trucks F-Line в Україні виготовили цікавий комунальний автомобіль
AutoCentre
2025-02-11T19:12:55Z
Кладовище електромобілів: Jaguar викупила проблемні I-Pace у власників та відправила їх на смітник
ITC
2025-02-11T17:16:10Z
DAF Trucks зміцнює свої позиції на ринку вантажівок
AutoCentre
2025-02-11T16:15:27Z
Спад на ринку вживаних авто: які моделі купували найчастіше
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T16:12:53Z
Tesla запустила суперкомп'ютер Cortex з 50 000 ШІ-чипів NVIDIA H100
24tv
2025-02-11T16:09:37Z
Сійярто похизувався, що Угорщина дасть 1 млн євро армії Лівану, а не України
Европейская правда
2025-02-12T03:42:23Z
"По Росії має летіти і буде летіти у відповідь": Коваленко про атаку балістикою по Києву
ZN UA
2025-02-12T03:34:03Z
«Кокетство з обох сторін»: журналіст розповів, чи була все ж таки розмова між путіним і Трампом
Знай
2025-02-12T03:21:59Z
Тоді в нього не залишиться вибору: Маломуж назвав інструменти тиску на Путіна
24tv
2025-02-12T03:21:52Z
По Києву та передмістю було запущено рашистами від 4х балістичних ракет Іскандер-М/КН-23
Украина Криминальная
2025-02-12T03:12:51Z
Росія вночі атакувала Київ та передмістя балістичними ракетами: що відомо про наслідки
Фокус
2025-02-12T03:06:39Z
Єдиний вихід – це робити те, що в Україні робиться для очищення лав, - Ростислав Мурзагулов про російську опозицію
Политека
2025-02-12T03:06:31Z
Росія здійснила ракетний удар по Києву: стали відомі наслідки
TSN
2025-02-12T03:03:31Z
Чому лютий 2025 року – ключовий місяць для налагодження контактів із Трампом
24tv
2025-02-12T02:36:04Z