MY.UAНовини
США хочуть покарати Китай за коронавірус: наскільки це реально
США хочуть покарати Китай за коронавірус: наскільки це реально

США хочуть покарати Китай за коронавірус: наскільки це реально

Сполучені Штати запускають законодавчий процес, який дозволить їм накласти на Китай санкції за коронавірус. Це лягає у парадигму більш ранньої торгівельної війни президента Трампа з Китаєм. Й тепер Піднебесну будуть "примушувати до співпраці".

Що за нові антикитайські санкції? 

Китай та США звинувачують один одного у створенні пандемії / Фото Lupicinio Law Firm 

То що за нові санкції готуються проти Китаю, розібрався 24 канал.

Коротко про санкції

  • Вони запропоновані Сенатом США, де більшість мають лояльні до президента Трампа республіканці.
  • Штати звинувачують Китай у штучному поширенні вірусу та вимагають за це компенсанцій та санкцій проти КНР. 
  • Головним ініціатором виступає давній союзник чинного очільника США –Ліндсі Грем. Він сказав, що якби не "обман Компартії Китаю", вірус не вбив би 80 тисяч людей в Сполучених Штатах.

Тим часом демократи, які головні у Палаті Представників, наголошують, що Держдеп США досі ігнорував їх заклики прийти та пояснити походження вірусу. Держсекретатем наразі працює Майк Помпео – один з найближчих до Трампа держслужбовців. 

Законопроект "Відповідальність за COVID-19" дозволяє накласти на КНР санкції, якщо Пекін не надасть повний звіт, чому почалась пандемія коронавірусу (звісно, ні надавати його ні платити "репарації" Китай не збирається). 

Це лягає у парадигму більш ранньої торгівельної війни президента Трампа з Китаєм. Й тепер Піднебесну будуть "примушувати до співпраці".  Наскільки це буде успішним – інше питання. Pew Research провели опитування та виявили, що 66% американців погано ставляться до Китаю – найбільший показник з 2005 року. 

В разі прийняття у президента буде 60 діб, щоб надати дані про будь-яке "розслідування щодо COVID-19, яке проводять США, їх союзники, а також ООН чи ВООЗ".

Санкції ж включатимуть у себе: 

  • заморожування активів; 
  • заборону поїздок;
  • скасування віз;
  • обмеження на кредити для китайських компаній та підприємств з боку США;
  • заборону для Китаю розміщувати свої акції на американських біржах.

США також буде вимагати, щоб Китай надав підтвердження закриття всіх "мокрих ринків". Взимку 2019-2020 року з саме з таких локацій, де вбивали та їли майже всіх тварин, коронавірус і стрибнув на людину, почавши епідемію. 

Пандемія, лише привід, щоб пригадати Китаю всі гріхи А ще – звільнив всіх затриманих на демократичних протестах у Гонконзі. Раніше, Сенат планував прийняти закон, який би наклав обмеження на китайських чиновників за порушення прав людини під час переслідування нацменшини уйгурів. Його просували сенатори Марко Рубіо та Мітч Макконнелл.

Офіційний Китай назвав нову ідею сенаторів "аморальною". Там зазначили, що країна була відкрита та прозора з самого початку (але це дійсно геть не так – 24). В той самий час в Піднебесній посилюються анти-іноземні настрої та зростає націоналізм, пише далі CNN. Коли є зовнішний ворог, то Компартія грає на цьому, а більш раціональні голоси стає складно почути. 

І хоча на торгівельному фронті був досягнутий певний компроміс, проте до повного замирення ще далеко. А новий початок бойових дій з "санкціями за ковід" може відсунути кінець економічних баталій ще далі.

Економіка КНР постраждала від коронавірусу на 6,8% у першому кварталі нового року – найбільший спад з 1992. Через те, що підтримувати її зростання може виявитись доволі складно, Компартія може звернутися до ще більшого націоналізму у своїй внутрішній політиці. 

КНР рекламує своє успішне стримування коронавірусу, особливо на фоні провалів США.та інших держав. Це дозволяє Пекіну просувати свої економічні інтереси в обмін на гуманітарну допомогу. Щоправда, часто вона виявляється не тією, яку замовляли, або й взагалі бракованою чи зламаною. Тож уряди мали відправляти її назад. 

Суперечки за спірні території (особливо мілітарізація островів) також можуть загостритися. Й тут треба оцінити стан, в якому знаходяться дві столиці перед новим етапом протистояння. 

Відносини КНР та США: травма на десятиліття 

Найнижча точка відносин / Фото Baaz

Замість того, щоб об'єднатися проти пандемії, дві наддержави направили свої й так проблемні відносини ще нижче у прірву, пише CNN. Й тепер можуть пройти десятиліття перш ніж вони зможуть відновитися (якщо таке взагалі відбудеться).

Звинувачення щодо штучного створення вірусу та його розповсюдженні, КНР зустрічала все більш і більш жорсткою риторикою. Помпео державні ЗМІ назвали, наприклад, "ворогом людства", а дії Трампа пояснювали скорими виборами та підняттям авторитету серед республіканців. 

Більше того, китайські дипломати просували теорію змови, що це… США привезли вірус в місто Ухань, де все і почалося. 

У відповідь Трамп назвав COVID-19 "китайським вірусом". Так робив, до речі, не лише він. Сполучені Штати також сумнівалися у реальності наданих Пекіном цифр хворих та загиблих (у цьому є резон, як ми писали – 24), Трамп казав, що вірус нібито створений штучно у лабораторії (хоча експерти та медики давно відкинули цю теорію). 

Різке погіршення відносин між Вашингтоном та Пекіном аналітики називають "найнижчою точкою". Ситуація, з якою зіткнувся Трамп –небезпечна та драматична, визнав для CNN Девід Цвейг, директор Transnational China Consulting Limited. "Якщо у 2016 році це була робота людей, в 2020 – життя людей", – наголосив він. 

Та сама історична зустріч / Фото NBR

Ши Иньхун, який є радником уряду та професор міжнародних відносин в університеті Женьмінь, сказав, що "нинішня ситуація – найгірша з 1972 року, коли Мао зустрівся з експрезидентом Ніксоном в Пекіні". Тоді будучи посланцем уряду, Ніксон вилетів в Китай для нормалізації відносин у розпал Холодної війни.

Дві країни мають що закинути одна одній Але ж далі були: репресії з боку Китаю проти протестувальників на площі Тяньаньмень в 1989 році, американське бомбування посольства Китаю в Белграді в 1999, зіткнення літаків двох держав у 2001, криза 2008 року, постійна агресивна поведінка КНР у Східно-Китайському морі та протоках біля Тайваню, підтримка Китаєм лінії Росії щодо конфлікту в Сирії. 

Після 2018 року відносини увійшли у стадію всесторонньої конкуренції. Але після пандемії все може бути гірше, бо були нанесені серйозні удари, – зазначає Ши.

Конфлікт розповсюдився на технологію, геополітику, ідеологію, торгівлю. Зіткнення тривають, бо пандемія порушує ланцюги поставок, як серйозно зав'язані на Китай. 

Чи можна змусити Китай відповідати у суді? 

Отже, країни, скоріш за все, будуть подавати до суду на Китай, щоб домогтися справедливості та вимагати компенсувати втрати від пандемії. Штат Міссурі в США вже це зробив за ним послідувала Флорида.

У першому подібному поданні акцентується увага на тому, що Китай "обманював світову спільноту, арештовував інформаторів, заперечував передачу від людини до людини перед обличчям доказів, знищував важливі наукові дослідження, дозволив заразити мільони людей". Ця пандемія, наголошує штат Міссурі, була необов'язковою та її можна було уникнути. 

Чи є цей гарною стратегією та чи принесе вона очікувані результати? Щодо цього є аргументовані сумніви. Експерти кажуть, що це важка справа, бо держави захищені від переслідувань своїм імунітетом (якщо тільки це не країна-спонсор тероризму).

Подавати позови проти лідерів країн не має сенсу, аргументує колумніст Стівен Картер для Bloomberg. А після прийняття в 1976 році Закону про іноземний суверенний імунітет, держави навіть можуть не відповідати на позов проти них. Навіть виробники, якщо вони державні, захищені від судового розгляду (також у тих випадках, коли їх вироби спричинили чиюсь смерть).

Уряд Китаю зробив ставку на те, що він все одно не понесе жодної відповідальності за пандемію і він буде ігнорувати рішення судів. Втім, США можуть продовжувати наполягати, що Китай порушив Закон про суверенний імунітет, тож державу цілком можна змусити відповідати.  Але за що саме? 

Іванна Стреднер з Американського Інституту Підприємництва, поговорила на цю тему для The Diplomat. За її словами, Китай в теорії можна притягти до відповідальності за недбалість та скоєння міжнародно-правових діянь, які призвели до глобального економічно-політичної кризи. Так, КНР порушив правила ВООЗ, коли не повідомляв про спалах зо два місяці. Але міжнародні інституції тут зовсім безсилі, бо самі залежать від грошей з Китаю (той же ВООЗ, до речі). 

На думку Стреднер, у КНР порушили міжнародне право. Згідно з ним, Китай має компенсувати збитки, моральні та матеріальні, якщо для цього є підстави. ВООЗ може передати справу до Міжнародного Суду ООН, але Китай буде оскаржувати його юрисдикцію, як він це вже робив. А от далі все лягає на плечі судової системи Китаю і справа, фактично, зникає. В Радбезі ООН, якщо він збереться карати КНР за пандемію, Пекін має право вето на будь-яку резолюцію. 

Тож справи проти Китаю навряд чи будуть ефективні, а от санкції –потенційно дадуть кращий результат вкупі з відчуженням активів китайських компаній закордоном. 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Исторический прецедент: трое экспрезидентов США выступили с критикой Трампа
Факти ICTV
2025-04-20T14:48:08Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Вэнс о прекращении войны: есть некоторые интересные вещи, о которых мы можем сообщить
Европейская правда
2025-04-18T15:54:08Z
«В ближайшие дни победа Украины будет закреплена официально!» Саакашвили дал громкий прогноз
Апостроф
2025-04-20T15:57:31Z
«Что ты несешь?» Актер и ветеран ВСУ Виктор Розовый разозлил свою мать упоминанием о Гитлере
Апостроф
2025-04-20T15:45:38Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
"Половина – непригодны, другие – СЗЧ": боевой командир раскритиковал результаты мобилизации
Знай
2025-04-17T18:30:38Z
Вице-президент США встретился с Папой Римским
Европейская правда
2025-04-20T15:51:14Z
Когда и как зарегистрироваться на НМТ, если не успели вовремя: открыто дополнительное "окошко"
Знай
2025-04-20T15:51:00Z
Удивите себя и родных. Все языковые нюансы, которые нужно знать к Пасхе
Telegraf
2025-04-19T16:12:53Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
Украинский опыт: в Европе выясняли, как прорвать российскую ПВО без помощи США, — RUSI
Фокус
2025-04-16T10:36:21Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
"Вот этих уродов послать на передовую, тогда они точно не будут слушать российские песни". Интервью с актрисой Ниной Набокой/Нина Набока считает, что маленьких ролей не бывает, есть маленькие актеры
Апостроф
2025-04-20T13:57:45Z
Канье Уэст и Бьянка Цензори снова обескуражили поклонников
Фокус
2025-04-20T12:30:33Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
Звезда фильма "Васаби" Реко Хиросуэ испытывала приемы на медсестре: актрису задержали за драку
Знай
2025-04-19T15:51:06Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Работа для пенсионеров в Киеве: работодатели дадут проживание и заплатят от 25 тысяч, перечень привлекательных вакансий
Политека
2025-04-20T16:01:34Z
Гороскоп на 21 апреля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-04-20T15:27:09Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
Несмотря на объявленное перемирие, российские войска продолжают обстрелы по всем направлениям - ЦПД
Gazeta UA
2025-04-19T17:54:31Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Как вывести пятна от вина, кофе, травы и чернил: простые и действенные советы
UAToday
2025-04-20T16:03:33Z
Желтое, голубое или зеленое: о чем может рассказать цвет маминого молока
Знай
2025-04-20T13:51:57Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
5 признаков аллергии на алкоголь
UAToday
2025-04-20T12:03:59Z
Пейте кофе перед дневным сном: получите заряд энергии
UAToday
2025-04-20T09:00:23Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
В Виннице произошло смертельное ДТП: трое погибших
Gazeta UA
2025-04-20T11:57:14Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
В Киеве обнаружили крупный схрон с оружием
Корреспондент
2025-04-16T13:03:02Z
Трагедия в Одессе: к супругам пришел знакомый и взорвал гранату
Telegraf
2025-04-11T19:21:23Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Их красоте обзавидуются соседки: как сажать бархатцы в апреле и что нельзя делать
Telegraf
2025-04-20T15:42:46Z
Лунный календарь стрижек на май 2025: когда идти к парикмахеру
Факти ICTV
2025-04-20T14:51:46Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Морковь взойдет через 3 дня: как правильно сажать и каких ошибок следует избегать
Знай
2025-04-20T12:52:10Z
10 высказываний, которые должны забыть родители в разговоре с детьми
Gazeta UA
2025-04-20T11:51:58Z
Китай готовится открыть самый высокий мост в мире
Comments UA
2025-04-20T06:57:35Z
Четыре основных ингредиента – и пикантный салат на столе: как приготовить закуску с картофелем и сельдью
Telegraf
2025-04-20T03:16:01Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
В Украине могут резко упасть цены на топливо в случае перемирия на Черном море - совладелец сети АЗС
Gazeta UA
2025-04-19T11:03:18Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Электроэнергия бьет по карману: почему тарифы в Украине больше чем в Европе
Знай
2025-04-20T14:31:50Z
"Все для буржуя": Lifecell запустил новый тариф, но украинцам не по карману
Знай
2025-04-20T13:12:45Z
Компания в Германии поставляла хром для российских орудий - СМИ
Корреспондент
2025-04-20T13:10:23Z
Владельцев котлов ждут проблемы: украинцам придется перейти на другое отопление
Хвиля
2025-04-20T12:48:37Z
На еду не хватит: какой будет пенсия при зарплате 8000 грн
Знай
2025-04-20T11:12:17Z
Цены на квартиры во Львове: украинцев удивили, сколько придется заплатить
Политека
2025-04-20T10:30:58Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Свитолина выиграла престижный турнир, не отдав ни сета
Telegraf
2025-04-20T15:42:31Z
Манчестер Сити присмотрел потенциального вратаря
Корреспондент
2025-04-20T15:36:27Z
Украинец Зинченко помог "Арсеналу" разгромить аутсайдера английской Премьер-лиги
ZN UA
2025-04-20T15:03:39Z
Два серебра и бронза: Онофрийчук продолжают покоряться вершины
Корреспондент
2025-04-20T14:45:34Z
Кривбасс разгромно победил Зарю, избежав очередного поражения
Корреспондент
2025-04-20T14:06:54Z
VAR работает: объяснение причин длительной проверки гола Шахтера
Корреспондент
2025-04-20T13:12:41Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
iPhone не обнаруживает SIM-карту: пять способов решить проблему
Gazeta UA
2025-04-20T16:03:07Z
В Японии началось продвижение Switch 2 — Nintendo выпустила первые рекламные ролики
GameMag
2025-04-20T15:34:53Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
10 японских авто, ставших хитами на рынке подержанных машин
UAToday
2025-04-20T14:03:58Z
Эксклюзив за $7,5 миллиона: на аукцион выставили Ferrari знаменитого кутюрье
Фокус
2025-04-20T10:57:10Z
Точно не прогадаете: названы топ-3 марки японских авто, которые не теряют цены
Comments UA
2025-04-19T08:45:12Z
Американский автогигант прекратил поставки машин в Китай – CNN
ZN UA
2025-04-19T02:16:30Z
Эти машины лучше не трогать: патрульные признались, какие авто боятся останавливать
Знай
2025-04-18T19:30:15Z
Subaru представила сразу три новых автомобиля
Корреспондент
2025-04-18T17:27:35Z
В России за полгода удалось продать всего один электромобиль Lada
Корреспондент
2025-04-18T15:42:43Z