MY.UAНовини
«Градусні» опитування: чому вони можуть дати викривлені результати?
«Градусні» опитування: чому вони можуть дати викривлені результати?

«Градусні» опитування: чому вони можуть дати викривлені результати?

Колись ходили чутки, що одна з провідних на той час компаній, яка конкурувала з КМІС, розробили ідеальну вибірку для України: розрахувала необхідну кількість точок опитування та відібрала відповідну кількість сіл і містечок.

А далі, кажуть, усі наступні опитування багато років проводили в одних і тих самих населених пунктах.

Чому? Бо можна було суттєво зекономити.

У цих селах обрали відповідальних людей і навчили їх проводити інтерв’ю – тобто бути інтерв’юерами.

А якщо міняти села, то виникають витрати на транспорт або навчання нових інтерв’юерів.

Таким чином, ця компанія могла б суттєво здешивити опитування, або ж суттєво збільшити прибутковість своїх опитувань для себе.

Нині щось віддалено схоже відбувається з різноманітними онлайн-панелями та їхніми похідними.

Поділюся своїми міркуваннями про них, з огляду на свій досвід проведення великої кількості складних досліджень і роки спостереження за панельними дослідженнями в телеметрії.

Що найголовніше в будь-якому опитуванні? Забезпечити репрезентативний відбір учасників до дослідження.

І тут неважливо, яким чином буде вимірюватися той чи інший феномен – за допомогою сайту чи мобільного застосунка.

Тож як можна отримати репрезентативних учасників і як насправді це роблять онлайн-панелі, і «Градус» зокрема? (Ви можете зайти на сайт «Градус» та інсталювати собі програму і пройти верифікацію, щоб відчути справжній процес, я вже зареєструвався та верифікувався з трьох різних телефонів.).

Основну кількість онлайн-панелі складають добровольці.

Їх можна розділити на дві категорії :.

Активісти – люди які хочуть ділитися своїми думками і бути впливовими.

Вірю, що, прочитавши цю статтю, 200-250 із вас таки підуть і стануть «градусниками», щоб залишитися і впливати на показники опитувань.

«Бюджетники» – люди які будуть проходити опитування і мріяти брати в них участь якнайчастіше, щоб отримати свою винагороду – наприклад, оплату за мобільний зв’язок.

Можемо легко уявити теми, для вивчення яких не важливо, чи будуть опитуватися добровольці, чи складно підібрані та переконані для відповіді на запитання люди.

Проте, якщо вам дійсно цікавий більш-менш реальний розподіл відповідей серед широкого загалу людей, це може бути проблемою.

Для розуміння ситуації уявіть, що в піплметричну панель (це панель для вимірювання рейтингів каналів та обсягів споживання реклами) людей би набирали аналогічним чином.

А далі б піплметри роздавали всім охочим з урахуванням контрольних параметрів.

Чи довіряли б ви таким даними, що таке вимірювання відображає смаки всієї України?.

Друге велике застереження щодо простих опитувань, які можуть бути технологічними, чи панельних опитувань – це обсяг реальної панелі в підрядника та навантаження на цю панель.

Ви не єдині, хто замовляє проведення дослідження в компанії-власника онлайн-панелі, і в компанії з ростом її популярності виникає необхідність проведення більше ніж трьох-чотирьох досліджень на місяць.

Це означає, що учасників панелі будуть усе частіше викликати для участі в дослідженнях, особливо якщо вони потрапляють у квоту чи в параметр важкодоступних.

Отже, з одного боку, люди можуть стомлюватися і відповідати, не обдумуючи питання, а з іншого боку – ставати більш освіченими в усіх темах, починати задумуватися над питанням, яке їм ставлять.

В обох випадках ми ризикуємо отримати відповіді, які лише відображають думки панелістів і не є відсотком тих чи інших думок серед суспільства загалом.

Далі це за собою може тягнути хибні висновки та думки людей про людей.

Це не означає, що такі дослідження не потрібні.

Вони чудові для отримання відповідей на прості запитання – наприклад, що б ви хотіли отримати на день народження або яка ваша улюблена страва.

Якщо ви думаєте, що в дослідженні достатньо, щоб вибірка відповідала таким контрольним параметрам, як стать, вік, регіон і розмір населеного пункту, – то цього недостатньо.

Це все працює лише, якщо учасники дослідження відібрані випадковим чином без перекосів у бік добровольців, чи родичів, чи будь-якого іншого штучного параметру.

Поговорімо про плюси технологічних досліджень.

Уявімо собі що у вас є тема, яка нечуттєва до добровольців.

Тоді використання технологічних інструментів відкриває деякі переваги, але за кожною з них стоять і великі недоліки.

Наприклад, тестування відео та зображень.

Насправді технологічні дослідження корисні для тестування телевізійних продуктів, рекламних роликів та політичних промов.

Але чи можемо ми в такому разі контролювати, на відміну від класичних опитувань, чи дійсно учасник опитування звертає увагу на екран, а не чекає питання та варіантів відповідні на нього, щоб відповісти?.

Чи, наприклад, використання довгого списку варіантів відповіді.

Можна змусити учасника опитування ознайомитися з довгим списком альтернатив, але чи прочитає він усі? А можна використовувати дихотомічну шкалу і бути впевненим, що респондент почув і подумав про кожну з альтернатив.

Швидкість дослідження.

Ви можете думати і навіть переконати себе, що використання онлайн-опитувань та опитувань у застосунках – це швидше, ніж, наприклад, телефонні опитування.

Але поверну вас до реальності – при телефонному опитуванні ваш час залежить лише від кількості інтерв’юерів, і загалом за день реально робити до 800 коротких інтерв’ю штатом у 15 інтерв’юерів.

І тут є перевага, що ви можете телефонувати на випадкові номери, які ніколи не закінчуються, тобто процес опитування не спиняється.

А що ви матимете в онлайн-опитуваннях? У перші години, коли ви розіслати запрошення до участі в опитуванні, у вас дійсно буде багато охочих з тих, кого ви відібрали взяти участь в опитуванні, і це будуть активні учасники.

Далі теми будуть спадати, оператор панелі буде стимулювати учасників – наприклад, пропонувати вищу винагороду.

Як наслідок, якість учасників із часом погіршуватиметься.

При малих обсяг панелістів у певній контрольній групі виникне необхідність опитувати тих, хто недавно відповідав і брав участь в іншому проєкті.

У результаті середній час зрівняється.

Важливо, що результати онлайн-опитування будуть носити попередній характер, бо дані наприкінці проєкту потрібно буде зважити і проконтролювати.

Тому в реальних умовах економії по часу у вас не буде.

Ціна дослідження.

Усе дуже індивідуально, але якщо порівняти пропозиції, то сильно зекономити на онлайн-опитуванні вам не вдасться, а ризики, які ви отримаєте, не співмірні.

Насамкінець – про ризики.

На відміну від телефонного опитування, де запитання ставить інтерв’юер, у мобільному застосунку респондент може відволікатися від питання, не читати питання, вибирати відповіді навмання.

Що гірше — він може «гуглити» відповіді або шукати інформацію про феномен чи продукт, про який його запитують.

Отже, це ставить обмеження на використання такої методики для вивчення знання.

Наприклад, якщо ви хочете дізнатися, чи респондент знає чи не знаю ведучу чи ведучого.

Крім того, респондент може дати відповідати на запитання іншим людям, які його оточують (і мають інші характеристики).

Якщо респондент братиме участь у багатьох різних опитуваннях, він стане «навченим» і буде знати більше лише тому, що йому ставили певні запитання на теми, про які він раніше, можливо, і не думав.

Крім того, є ризики, що частина панелістів «підсяде» на такі процеси і заведе собі декілька акаунтів для поповнення всіх своїх мобільних телефонів.

Це найцікавіший момент.

Його на озброєння можуть узяти російські ботоферми та конкуренти.

Якщо хтось почне масово реєструватися в системі як потенційні панелісти – є ризики, що в певний момент він зможе маніпулювати результатами.

Й отримані відповіді будуть видаватися за думки українців, а фактично це будуть маніпулятивні відповіді.

Або інший варіант.

Наприклад, якісь телеканали будуть тестувати свої пілоти.

А хтось уже зараз масово зареєструє людей з профілями цільової аудиторії того чи іншого каналу.

І під час опитування ці учасники панелі на хороші продукти казатимуть, що вони погані, і навпаки.

У результаті канал, який проводив це дослідження, в ефірі матиме просідання показників.

Я веду до того, що опитувати випадкових людей – це все-таки в рази краще, ніж добровольців з атиповою мотивацію.

Спонсорський логотип.

Це найфантастичніша ідея.

Але ж ви знаєте, як працює гугл? Якщо у вас якийсь бренд чи телеканал почне в телефоні загадуватися частіше, то гугл чи фейсбук почне вам показувати цей бренд частіше в інших вікнах.

Тому коли буде наступне опитування, ви вже точно надивитеся в інтернеті цієї рекламі більше, ніж зазвичай, і можете дати викривлені результати.

Онлайн-мобільні панелі – це технологічність збору даних, але жодним чином не соціологічне дослідження.

Бо нівелюється така складова, як реальний відбір респондента до участі в дослідженні.

Треба зовсім по-іншому формувати та відбирати учасників опитування.

Ці панелі – це швидкий полінг на розважальні та легкі теми.

Перше питання, яке мають ставити замовники досліджень: звідки ваші респонденти – це добровольці чи набрані за всіма принципами випадковості респонденти? Друге – як часто вони беруть участь в інших опитуваннях? Чи отримують вони винагороду і заохочення за залучення нових респондетів (своїх друзів)?.

І поради для ЗМІ, які посилаються чи поширюють інформацію на основі цих «градусних» вимірювань.

Не забувайте вказувати, що вибірка покриває не всю Україну і цифри стосуються лише людей певного віку, які проживають у певних населених пунктах.

Зважайте, що такого роду опитування не покривають близько 60% населення України й отримані цифри мають багато обмежень.

У наступному матеріалі ми зі співавторкою піднімемо питання ротації телевізійних панелістів.

Чи не пов’язане падіння загального телеперегляду зі зростанням середнього часу участі панеліста в телевізійному дослідженні? Станом на початок 2020 року, тобто на шостий рік функціонування панелі, майже 24% сімей – це люди, які в панелі з першого дня.

Добре це чи погано – дискусійне питання, щодо якого ми незабаром спробуємо подискутувати.

Думки, висловлені в рубриці Column, передають виключно погляди самих авторів і можуть не збігатися з позицією редакції «Детектора медіа».

Тексти авторських колонок суб'єктивні та не претендують на всебічне висвітлення теми.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Китаї розкритикували ЄС за санкції проти компаній країни через співпрацю з РФ
Европейская правда
2025-07-18T17:42:44Z
У США остаточно скасували фінансування суспільних ЗМІ та іноземної допомоги
ZN UA
2025-07-18T17:40:54Z
Україна на шляху до виборів
360ua.news
2025-07-18T17:39:27Z
Екслідер німецьких соціал-демократів регулярно їздив у Москву з 2022 року
Европейская правда
2025-07-18T17:37:22Z
Між Зеленським і Трампом є політична домовленість щодо українських дронів для США
Лига
2025-07-18T17:36:30Z
Свириденко анонсувала можливе скорочення чиновників у Кабміні після аудиту
Комсомольская правда
2025-07-18T17:34:35Z
Радник Орбана заявив, що Україну "не просили воювати" з Росією від імені Угорщини
Европейская правда
2025-07-18T17:30:33Z
Путін не прийме ультиматум Трампа і здатен на відчайдушний крок - Foreign Affairs
GlavRed
2025-07-18T17:27:41Z
ЄС оприлюднив деталі нових санкцій проти Росії
УкраинФорм
2025-07-18T17:27:32Z
Штрафи для ФОП у 2025: хто ризикує через перевищення лімітів доходу
360ua.news
2025-07-18T17:42:46Z
В Україні з'явиться аналог DOGE
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:13:52Z
Rheinmetall веде переговори з Румунією щодо створення спільного підприємства
Европейская правда
2025-07-18T17:13:45Z
Платина встановила 10-річний рекорд
360ua.news
2025-07-18T17:12:39Z
Нафтовий удар ЄС по Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:12:28Z
"Укрзалізниця" додала нові поїзди на популярний маршрут: відома вартість та розклад
Хвиля
2025-07-18T17:12:24Z
Субсидії для пенсіонерів у Кривому Розі: українцям пояснили, коли і на який період призначається допомога
Политека
2025-07-18T17:00:56Z
Де будуть нові будинки, а де ринок застиг: війна змінила ринок житла по областях України
24tv
2025-07-18T16:54:51Z
В Україні оренда квартир зросла до 47 тис. грн: скільки платять у великих містах
Фокус
2025-07-18T16:51:25Z
Генетично відбірні діти: у США тестують ембріони на шизофренію, рак і IQ, серед клієнтів – Маск
24tv
2025-07-18T16:15:30Z
У Вінниці відкрився центр психологічного здоров’я «Відновлення»
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:22Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
У Трампа діагностували хронічну венозну недостатність - що відомо про цю хворобу
Gazeta UA
2025-07-18T14:33:20Z
Буряк почне рости як на дріжджах: потрібне суперове добриво
24tv
2025-07-18T13:45:15Z
Пілатес TRX допомагає швидко схуднути: ця практика вже підкорила тисячі дівчат
24tv
2025-07-18T13:36:38Z
В Україні почали виплачувати лікарняні по-новому: що зміниться
GlavRed
2025-07-18T13:27:54Z
Те, що він непотрібен – міф: навіщо апендикс в організмі людини і чи можна жити без нього
GlavRed
2025-07-18T12:27:44Z
Буковину накрила негода: розмиті дороги, повалені дерева та затоплені підвали
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:36:39Z
Справжній потоп накрив Україну: синоптики та рятувальники б'ють на сполох
GlavRed
2025-07-18T17:30:43Z
Нова платіжка за квартиру з 1 серпня: за що платитимуть більше у Харкові
Политека
2025-07-18T17:30:07Z
В Україну вривається потужний шторм: синоптики назвали дату повернення спеки
GlavRed
2025-07-18T17:27:08Z
На Донеччині тривають найзапекліші бої: Сирський доповів Зеленському про ситуацію на фронті
Gazeta UA
2025-07-18T17:21:45Z
Скільки відсотків території Луганщини окупувала Росія: в ОВА відповіли
24tv
2025-07-18T16:48:35Z
Росіяни намагаються оточити Вовчанськ – речник ЗСУ
TSN
2025-07-18T16:33:41Z
Місто нескорених. Як Суми живуть під щоденними обстрілами Росії
Telegraf
2025-07-18T16:30:35Z
Новий графік руху транспорту в Києві: українців попередили, як зміняться маршрути на вихідних
Политека
2025-07-18T16:01:47Z
"Вони бачать": Telegram-канали допомагають ЗС РФ під час повітряних атак, — Ігнат
Фокус
2025-07-18T17:42:44Z
Нові правила використання дронів: що змінилося для військових
Хвиля
2025-07-18T17:36:51Z
Діти ВПО зможуть навчатися за старими умовами - МОН скасувало наказ
Комсомольская правда
2025-07-18T17:33:25Z
Викликав масову істерію: як СРСР боровся з колорадським жуком і чому програв
GlavRed
2025-07-18T17:27:31Z
Шмигаль зустрівся з Сирським, готують нове постачання озброєння ЗСУ
Лига
2025-07-18T17:22:46Z
Ніде в світі такого досі нема: експерт розповів, як Україна створила новий тип зброї
InternetUA
2025-07-18T17:18:14Z
Прифронтові громади вперше за 2025 рік отримають спецвипуск газети «Слобідський край»
Детектор М
2025-07-18T17:15:40Z
"Мій вчитель був шокований": біженка розповіла, що думали німці про українців до війни
24tv
2025-07-18T17:03:13Z
Мадяр: Ми не бачимо закінчення війни – ні завтра, ні, ймовірно, цього року
Лига
2025-07-18T16:45:09Z
Для чого насправді потрібна "Х" на спині піджака - стиліст розкрив таємницю
GlavRed
2025-07-18T17:39:07Z
Париж не за всі гроші світу: які визначні місця можна побачити абсолютно безкоштовно
24tv
2025-07-18T16:54:07Z
"Метод печерної людини": як зберегти прохолоду в спеку без кондиціонера
24tv
2025-07-18T16:45:54Z
Секрет гарної подорожі: чи треба присідати перед дорогою
24tv
2025-07-18T16:45:04Z
Кабачки зі смаком грибі: оригінальна закуска на зиму, від якої усі будуть в захваті
24tv
2025-07-18T16:33:53Z
Ось як викинути старе дзеркало, аби не накликати негаразди: не всі знають
24tv
2025-07-18T15:51:12Z
Збережіть часник аж до весни: прості секрети збереження урожаю
24tv
2025-07-18T15:30:38Z
Їх неможливо забути: 3 знаки зодіаку, розставання з якими пережити найважче
GlavRed
2025-07-18T15:27:27Z
"Чорний список" для консервації: які продукти краще не закривати в банки
GlavRed
2025-07-18T14:39:30Z
Disney бореться за Міккі Мауса в суді
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:42:12Z
Грала з кожної праски: яку пісню кожен українець чув у 2009 році
24tv
2025-07-18T17:18:26Z
Netflix змінив правила: ШІ вперше в справжньому серіалі – вибухова сцена в El Eternauta
Фокус
2025-07-18T16:57:11Z
Netflix уперше використав генеративний ШІ для спецефектів у серіалі
InternetUA
2025-07-18T16:52:39Z
Вийшов трейлер фільму «Малевич»
УкраинФорм
2025-07-18T16:18:41Z
Дівчина показала маленький трюк, який робить будинок у 10 разів дорожчим на вигляд
Фокус
2025-07-18T16:15:22Z
Фільм про останній концерт Оззі Осборна і Black Sabbath вийде у прокат наступного року
УкраинФорм
2025-07-18T16:06:07Z
Наталка Денисенко вперше прокоментувала розлучення з Федінчиком і чому уникає коментарів
TSN
2025-07-18T15:45:28Z
Від полум'яної міді до дзеркального чорного: трендові фарбування волосся на літо 2025
24tv
2025-07-18T15:27:10Z
На Миколаївщині п'яний чоловік без водійських прав возив друзів на даху авто
24tv
2025-07-18T17:42:51Z
Поліція затримала підозрюваного в підпалі греко-католицької церкви на Закарпатті
УкраинФорм
2025-07-18T17:36:08Z
У Росії горить військова частина, над містом здіймається чорний дим
Telegraf
2025-07-18T17:36:02Z
Поліцейські викрили молодика, який у Telegram-каналі продавав наркотики
InternetUA
2025-07-18T17:34:57Z
Росія атакувала Дніпро: у місті пролунали вибухи
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:33:08Z
Серія вибухів у Дніпрі: ЗС РФ обстрілюють місто балістикою
Фокус
2025-07-18T17:30:45Z
Масштабні вибухи одразу в кількох великих містах - РФ вдарила по Україні балістикою
GlavRed
2025-07-18T17:27:57Z
У Дніпрі та Запоріжжі пролунали вибухи
УкраинФорм
2025-07-18T17:24:39Z
Ампутація не врятувала: на Полтавщині чоловіка без ніг судили за ухилення від призову
Фокус
2025-07-18T17:21:32Z
Лукман повністю узгодив особисті умови з Інтером
Football.ua
2025-07-18T17:22:34Z
Слава Україні! Усик потужно завершив останню дуель поглядів із Дюбуа
Telegraf
2025-07-18T17:22:34Z
Брайтон відмовив Мілану в продажі Еступіньяна — Ді Марціо
Football.ua
2025-07-18T17:22:09Z
Битва за "абсолют": коли та о якій годині відбудеться реванш Усик – Дюбуа
24tv
2025-07-18T17:18:28Z
Мадуеке: Довіряю своїм інстинктам і вірю, що Арсенал — це правильний вибір
Football.ua
2025-07-18T17:01:35Z
Левадія підписала бразильця з Полісся
Football.ua
2025-07-18T16:52:54Z
Усика освистали на церемонії зважування: відео реакції боксера
24tv
2025-07-18T16:45:23Z
Англійський клуб має намір перехопити українця Забарного у ПСЖ - ЗМІ
ZN UA
2025-07-18T16:39:35Z
Усик та Дюбуа провели останню битву поглядів: хто переміг у протистоянні
24tv
2025-07-18T16:24:41Z
Цей легкий двигун видає потужність, яка перевершує більшість суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T17:33:52Z
Бензин, гібрид або електро: General Motors показали семимісний кросовер за $10 000
Фокус
2025-07-18T16:57:42Z
Цей GR Corolla спочатку намагався наздогнати Porsche 911, а потім згорів у вогні
Топ Жир
2025-07-18T16:48:13Z
Прощання з трасою: чемпіон «Формули-1» Дженсон Баттон завершить гоночну кар’єру після сезону 2025 року
ITC
2025-07-18T16:37:23Z
Subaru представила електрокросовер Uncharted — з розгоном до «сотні» за 5 секунд і запасом ходу 492 км
ITC
2025-07-18T16:28:32Z
Цей Volkswagen не потребує ідентифікації, щоб подарувати вам заряд енергії, який змусить вас злетіти
Топ Жир
2025-07-18T16:03:49Z
Smart показав великий електрифікований кросовер із запасом ходу 1600 км
Фокус
2025-07-18T15:00:08Z
Митові збори майже миттєво знищили асортимент цього бренду
Топ Жир
2025-07-18T14:48:32Z
Smart представив офіційні зображення моделі #5
AutoCentre
2025-07-18T14:27:10Z
Що робити, якщо протекла батарейка: корисні поради на всі випадки життя
Фокус
2025-07-18T17:36:04Z
"Це яка мова взагалі? Сорі, я з Шотландії": фраза одеситки стала новим мемом у TikTok
Фокус
2025-07-18T17:12:16Z
Оновлення не допоможуть: чому не варто розраховувати, що смартфон прослужить 7 років
Фокус
2025-07-18T17:06:20Z
Найменший у світі авіаносець: в Україні винайшли новий надводний дрон, – Forbes
24tv
2025-07-18T16:27:11Z
На ПК можна безкоштовно отримати одну з найкращих стратегій з усіма доповненнями
InternetUA
2025-07-18T16:22:13Z
Південна Корея хоче створити базу на Місяці до 2045 року
iPress
2025-07-18T16:12:36Z
Як не загубитися у світі ШІ: 5 історій про те, як AI вже зараз допомагає в роботі, творчості та житті
TSN
2025-07-18T16:06:39Z
29 липня - онлайн-зустріч «Малий бізнес під час війни: як знаходити опору в нестабільності» від Східного Варіанту
Детектор М
2025-07-18T16:06:12Z
Просто не впізнати: люди не вірять у неймовірне перевтілення дівчини
Фокус
2025-07-18T15:57:32Z