MY.UAНовини
Секс у Старому Києві: як жили борделі понад 100 років тому
Секс у Старому Києві: як жили борделі понад 100 років тому

Секс у Старому Києві: як жили борделі понад 100 років тому

У позаминулому сторіччі Київ був далеко не таким цнотливим, як нам іноді здається. Кияни знались на коханні та вміли його продавати. І всі роки розквіту київські борделі супроводжували неймовірні історії.

  • 1Як ставали повіями?
  • 2Як працювали повії?
  • 3Чи користувались повії популярністю?
  • 4Чи багато повії заробляли?
  • 5Чому сексом заробляли лише жінки?

У тому, як та чим київські повії жили наприкінці ХІХ сторіччя, 24 канал розбирався разом із столичним гідом Дарією Сапожніковою.

Як ставали повіями?

Переважно – з безвиході. Нерідко – підступом.

Наприклад, Анна Мандель – дружина заможного купця – була настільки обурена, коли виявила патологічну зрадливість свого чоловіка, що вирішила помстись. Так, щоби він, самозакоханий і гордий, відчув такі ж сором і ганьбу, які, на її думку, він заподіяв їй. І вона почала відкрито продавати себе, роблячи з цього скандальне шоу на весь Київ.

Чоловік дійсно з міста виїхав. Однак пані Мандель вже встигла зрозуміти, що її молодість і краса гіпнотично впливають на чоловіків. Відтак, продовжила підкорювати найбільш респектабельних клієнтів, витягаючи із них все, що могла. Коли з віком вона стала менш бажаною, пані Мендель, яку вже називали Стара Гінда, аби втримати владу над чоловіками, відкрила у себе аристократичний салон для побачень. Її постійними клієнтами були багаті поміщики та вся вища адміністрація міста, аж до губернатора включно. Тому поліція її не турбувала, хоча приводів до того було більш ніж достатньо.

Жінки у салоні Старої Гінди опинялись переважно випадково – Мандель вправно заводила знайомства на вулиці з молоденькими сімейними жінками, запрошувала їх у свій притон. Коли ж ті приходили у гості до своєї нової знайомої, на них вже чекав клієнт, який оплатив свій відпочинок Старій Гінді.

Контрольні повії перебували на обліку у поліції / Фото my-kiev.com

Хоча, звісно, були елітні публічні будинки, куди дівчата приходили з власної волі і їхніми клієнтами високопоставлені особи. Наприклад, якось раптово зниклу гімназистку після тривалих пошуків розшукали в одному з будинків терпимості. Дівчина, начитавшись бульварних романів, вирішила, що працювати там набагато більш захоплююче, ніж витрачати ще кілька років на навчання, де не було жодних пригод.

Однак історія цієї гімназистки, яку зі скандалом повернули додому, скоріше виключення з правила. Історії, коли до будинків терпимості дівчат заманювали обманом, штучно заганяючи у борговий зашморг, траплялись регулярно. Вирватись на волю звідти мало у кого виходило.

Як працювали повії?

З 1843 року – абсолютно легально. Російський імператор Микола І, під контролем якого перебував Київ, з’ясував, що венеричні захворювання викошують його солдат. Їхнє поширення сягнуло масштабу епідемії і країна могла запросто лишитись без армії. Тому Микола І видав указ і визнав проституцію "терпимою". За умови обов’язкового щотижневого медичного огляду всіх працівниць борделів. У жінок навіть забирали паспорти, видаючи натомість так звані "жовті білети", де відзначалися візити до лікаря.

Звісно, огляди проходили далеко не всі. Але хазяйки найдорожчих борделів уважно стежили, аби лікар проводив обстеження за графіком. Ба більше – самі оглядали жінок ледь не щодня. Правила передбачали, що якщо хворобу виявити самостійно, а не під час планового огляду, то лікування реалізовували за рахунок держави.

Активна кар’єра у більшості жінок тривала не більше 2-3 років. Після цього більшість жінок, все ж, вже отримували цілий букет венеричних захворювань, і їх викидали на вулицю. На щось більше могли розраховувати дівчата, які працювали нелегально та мали виключно багатих клієнтів, які часто ставали їхніми покровителями. Вони, переважно, уникали дурної слави та мали шанси стати утриманкою.

"Жовтий білет" був не лише аналогом медкарти, він заміняв дівчатам паспорт / Фото fakty.ua

Але і тут бували виключення. Наприклад, великою популярністю на Подолі користувався бордель під назвою "Демократік". Його хазяйка уважно стежила за тим, аби її дівчатам жилось як найкомфортніше. Вона принципово відмовляла в обслуговуванні нечемним, надто п’яним і незнайомим клієнтам. Не маючи власних дітей, про всіх дівчат дбала, як про рідних. І за першої ліпшої нагоди намагалась вдало видати їх заміж та забезпечити пристойним приданим. Зрештою, вона ліквідувала унікальний заклад, аби забезпечити майбутнє двом племінницям. Але її історія надто відрізняється від всього того, що відбувалось у будинками розпусти у старому Києві.

Чи користувались повії популярністю?

Ще й як. З 1861 року, коли скасували кріпацтво, Київ почав стрімко розростатись – він стає транспортним центром, цукровою столицею та містом, із надстрімким розвитком заводів та будівництва. Чим більше робітників приїжджає у місто, тим більше стає бажаючих купити кохання. Тому кількість найрізноманітніших будинків терпимості почала стрімко зростати.

Втім, великий попит на послуги не означав нормального ставлення до дівчат. Патріархальний Київ ніяк не міг змиритись зі славою міста елітних кокоток. Саме тому квартал червоних ліхтарів у Києві досить довго не міг ніде заземлитись.

Андріївський узвіз став першою загальнознаною вулицею червоних ліхтарів у Києві / Фото interesniy.kiev.ua

Спочатку звичайні, не елітні, будинки терпимості були локалізовані в районі, що розташовувався у районі Хрестів – недалеко від Києво-Печерської лаври. Але там надто часто відбувались криваві погроми. Згодом вони змістились на Андріївський узвіз. Звідти їх витіснили на Поділ за так звану "Канаву", але після обурення місцевих жителів, вони змістились в район вулиці Еспланадної і Льва Толстого, Шота Руставелі. Пізніше, коли в одному з борделів на Еспланадній помер цивільний губернатор Києва, їх було вирішено перевезти на окраїну міста – вулицю Ямську, неподалік від Байкового кладовища.

Упереджене ставлення киян до жінок, які продавали кохання, міська влада, призначена з Москви, часто використовували у власних політичних цілях. У 1860-х серед киян почалась повальна мода на вишиванки. Адміністрацію міста це дратувало – масову любов киян до національного одягу сприймали за демонстрацію сепаратизму. Носіння вишиванок заборонили та пригрозили містянам штрафами.

Це могло б спрацювати, якби не випадок. Саме у це період французька імператриця Євгенія (яка задавала тон моди всьому цивілізованому світу) захопилась українськими мотивами і почала активно їх використовувати у своїх сукнях. І майже одразу паризькі модні журнали зарясніли зображеннями варіацій на тему української вишиванки. Зовсім скоро мода дісталась столиці Російської імперії і Петербургом почали ходити модниці у жакетах, поверх вишиванок, та у вкорочених українських спідницях, одягнених поверх величезних кринолінів. Влада Києва за всім цим спостерігали із жахом – у таких умовах боротьба з "сепаратизмом" втратила будь-який сенс.

Зрештою, коли масове захоплення народним українським одягом дещо згасло, київський поліцмейстер Гюббенет знайов вихід із ситуації. Він наказав власницям київських будинків розпусти вдягти своїх дівчат в українському стилі, та стежити, аби працювати в місто вони в іншому одязі не виходили. Провокація вдалася – пристойні киянки стрімко перевдягались і на якийсь час вишиванки майже зникли із київських вулиць.

Чи багато повії заробляли?

Дивлячись, які. Кокотки та працівниці елітних закладів – багато.

Повії, яких називали "артистками" – які заманювали клієнтів у шинках та кав’ярнях пропозицією "пригостити панночку лимонадом" – не завжди, бо мусили віддавати чималий відсоток шинкарям. Але вони часто могли покращити рівень заробітку, вчасно обпоївши клієнта та забравши у нього все цінне, що той мав при собі.

Працівниці дешевих притонів, як правило, перебували, фактично, у рабстві власників, не отримуючи за роботу більше того, що було потрібно, аби підтримувати їхнє самопочуття на відносно належному рівні.

Буквально за копійки працювали так звані "мінерашки". Ці дівчата продавали на вуличних лотках мінеральну воду або квас. Крім напоїв у них також можна було купити сексуальні послуги, які вони надавали там же, за ширмочкою у цьому ж лотку.

Офіційно будинкам розпусти було заборонено брати на роботу чи обслуговувати неповнолітніх. Однак це правило порушували найчастіше / Фото discours.io

Чому сексом заробляли лише жінки?

Насправді, чоловіки також цим заробляли, але про особливості їхнього побуду дослідники майже не пишуть. Та і називались чоловіки, які професійно продавали секс, інакше, часто маючи абсолютно невинні офіційні професії. Хлопці, які неофіційно надавали послуги гомосексуальним клієнтам, наприклад, найчастіше працювали банщиками.

Окремою кастою були шлюбні аферисти та мисливці за нареченими. Чоловіки, які спеціалізувались на дружинах заможних киян чи багатих вдовах, називались альфонсами. Одним з найвідоміших був хлопець, якого на рідній вулиці прозвали Сєнька-жуїр. Цей неймовірно красивий хлопець витрачав на догляд за собою чимало зусиль, щодня приймав ванни та одягався у кращих кравців.

На початку 1880-х років його помітила молода дружина багатого купця-старообрядця Пономарьова. Роман у них закрутився авантюрний і пристрасний. Дуже швидко Сєнька став не лише коханцем Пономарьової, а і найкращим другом її чоловіка, який почав доручати йому вирішення робочих питань. Від вдалих угод Сєнька отримував комісійні. Ці дивні стосунки тривали 10 років. Аж поки альфонс зовсім не розперезався: він завів собі молоду утриманку і відкрито оселився з нею на арендованій квартирі. Пономарьова такої зради йому не пробачила.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
WP: США і Європа переконали Зеленського не відмовлятись від переговорів у Стамбулі
Европейская правда
2025-05-14T19:48:50Z
Опонент Орбана почав пішу ходу, протестуючи проти підтримки ультраправого Сіміона
Европейская правда
2025-05-14T19:34:29Z
Переговори в Стамбулі. Названо склад української делегації
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T19:30:45Z
Кількість жертв після удару РФ по Сумах зросла
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T19:21:19Z
Ле Пен підтримала ультраправого кандидата в президенти Румунії
Европейская правда
2025-05-14T19:09:35Z
Интрига вокруг Стамбула, санкции для теневого флота, деблокада КПП с Польшей: новости дня
Европейская правда
2025-05-14T18:40:33Z
Переговори у Стамбулі: Зеленський визначить дії України, коли побачить склад делегації РФ
Европейская правда
2025-05-14T18:36:10Z
Новий посол України в Туреччині, затримання Гладковського. Головне за 14 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T18:12:33Z
Трамп вперше зустрівся з новим президентом Сирії
Европейская правда
2025-05-14T18:03:58Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Рік був пеклом": Віктор Розовий розлучається з дружиною, а вона публічно розповіла про причину
FaceNews
2025-05-14T18:12:27Z
Представник Норвегії на Євробаченні розповів про свій зв'язок із Україною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:33:43Z
Виступ України на "Євробаченні-2025" розірвав YouTube за переглядами: номери яких ще країн у топі
ТСН
2025-05-14T13:21:44Z
Фіналіст "Євробачення-2025" неочікувано заспівав українською пісню Bird of Pray
ТСН
2025-05-14T12:33:50Z
Гуморист Розовий розлучається з дружиною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:09:23Z
Дружина зірки "Ліги сміху" Віктора Розового подала на розлучення через його зради: "Рік був пеклом"
ТСН
2025-05-14T11:33:14Z
На могилі Ніни Матвієнко встановлено пам’ятник
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:48:48Z
47-річний Том Гарді шокував своїми проблемами зі здоров'ям і здивував причиною їхньої появи
ТСН
2025-05-14T10:36:34Z
Пісторіус допустив відновлення призову до Бундесверу, якщо добровольців буде мало
Европейская правда
2025-05-14T18:42:30Z
Наші в Іспанії. Інтерв’ю з українським консулом у Барселоні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T18:30:00Z
Курсантам ВВНЗ підвищили стипендію
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T18:24:09Z
«Оголена жінка з автоматом – позорище». У Кременчуці розгорівся скандал через скульптуру
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T17:06:35Z
Патріарх Кирило зʼявився на публіці з краденою панагією українського митрополита
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:33:56Z
Мерц заявив про амбіційні зміни в армії Німеччини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:18:03Z
Влада Парижа дозволить купатись у Сені, яку очищали перед Олімпіадою
Европейская правда
2025-05-14T15:13:05Z
Мерц заявив, що Бундесвер повинен стати найсильнішою армією Європи
Европейская правда
2025-05-14T15:00:01Z
Як сталося «диво»: архієпископ УПЦ МП пояснив спільний молебень з ПЦУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:24:20Z
Спалах гепатиту А у Києві. У лікарнях перебуває 19 дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:39:58Z
В Україні лютує смертельна інфекційна хвороба: як вберегтися
TSN
2025-05-14T13:21:21Z
Що корисніше: кріп чи петрушка — чому нутриціологи віддають лідерство серед зелені
ТСН
2025-05-14T11:33:50Z
У Соломʼянському районі лікарі проводять виїзне обстеження на вірус гепатиту А
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:51:07Z
Що потрібно знати про вірусний гепатит А: як передається, симптоми, пояснює експерт
TSN
2025-05-14T09:48:09Z
Що можна додати до супу, щоб зробити його смачнішим: ці інгредієнти кидають наприкінці варіння
ТСН
2025-05-14T09:33:11Z
Лікарня «Феофанія» відтепер надає послуги для всіх громадян – голова КМВА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:20Z
Кір шалено атакує Київ: з 10 контактних хворіють 9 — де найбільший ризик "підчепити"
ТСН
2025-05-14T03:58:47Z
Головки капусти виростуть великими, міцними й соковитими, якщо посадити поруч ці рослини
ТСН
2025-05-14T03:58:39Z
Лінія фронту станом на 14 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T19:45:39Z
У Сумах оголошено день жалоби після російського удару
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T18:54:15Z
Суд захистив історичну садибу Дмитрієва на Подолі від забудови
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:30:56Z
Чи буде влітку гаряча вода у Києві? Відповідь «Київтеплоенерго»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:21:54Z
Укргідрометцентр попередив про небезпечні метеорологічні явища у Києві та області
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:03:04Z
Масова втеча псевдоволонтерів з дозволу ЛОВА: перші результати розслідування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:39:39Z
У Сумах окупанти вдарили по промисловому об’єкту: є загиблі та поранені
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:21:17Z
У Подільському районі комунальники пересаджують дерева та кущі, які заважають будівництву метро
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:45:22Z
В Україні розробили унікальну "антидронову стіну", яка може захистити фронт
ТСН
2025-05-14T12:33:53Z
З початку року Росія рекордну кількість разів закривала аеропорти через атаки дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T19:15:29Z
Рада визнала подорожчання світла помилкою, зате "Енергоатом" та "Укргідроенерго" зняли "вершки" у 88 млрд грн
FaceNews
2025-05-14T15:39:10Z
Данія розглядає можливість скасування 40-річної заборони на атомну енергетику
Европейская правда
2025-05-14T15:13:39Z
Законопроєкт про залучення інвестицій у рибну галузь пройшов перше читання
AgroPortal
2025-05-14T15:00:07Z
IFC виділила $40 млн Астарті на будівництво заводу з переробки сої
AgroPortal
2025-05-14T14:30:28Z
Cygnet завершила сівбу: найбільше відвели під кукурудзу
AgroPortal
2025-05-14T14:00:12Z
У Вінницькій області активно сіють кукурудзу, сою, гречку та просо
Agravery
2025-05-14T13:45:56Z
Замість штрафів після атак газовидобувна галузь потребує підтримки – Оринчак
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:42:45Z
АгроВіста встановить сонячну електростанцію на даху ферми
AgroPortal
2025-05-14T13:30:36Z
На півдні Франції блискавка влучила в зоопарк: 13 постраждалих
Европейская правда
2025-05-14T17:03:10Z
Конспірація не допомогла. У Києві поліція вдруге затримала організатора схем для ухилянтів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:06:52Z
У Сумах російські війська вдарили по інфраструктурному об'єкту: що відомо
TSN
2025-05-14T13:21:36Z
14-річна дівчина випала з вікна учбового закладу у Дніпровському районі Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:30:27Z
Вчителька з Вінниці допомагала чоловікам втекти за кордон: деталі схеми
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:45:10Z
Вночі на Хмельниччині сталися сильні вибухи: що відомо про атаку "Шахедів"
TSN
2025-05-14T07:33:09Z
Біля узбережжя Криту стався землетрус
Европейская правда
2025-05-14T06:42:49Z
Нацполіція проводить масштабну спецоперацію з понад 200 обшуками: що трапилось
TSN
2025-05-14T03:59:36Z
СБУ викрила зрадника, який готував удар по лініях електропередач Рівненської АЕС
ТСН
2025-05-14T03:58:20Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Ретроградний Меркурій у 2025 році: чого чекати і кого омине травень
VGorode
2025-05-14T13:30:40Z
Всі подруги проситимуть у вас рецепт: торт "Жіночий каприз"
ТСН
2025-05-14T12:33:42Z
Зустрічайте безалкогольну новинку — "Біле Alco 0" зі смаком грейпфрута
VGorode
2025-05-14T10:21:25Z
Скільки днів не псується варена гречка: експерти розповіли про точну тривалість зберігання популярної страви
ТСН
2025-05-14T08:33:20Z
Несподівані формати відпочинку: що стає популярним серед багатіїв
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:27:48Z
Найпопулярніші фрукти у світі перебувають на межі зникнення: що відомо
TSN
2025-05-14T03:59:04Z
Як відлякати птахів від вишень, черешень та малини: три найкращі способи
ТСН
2025-05-14T03:58:58Z
Нумерологи стверджують, що у ці дати народжуються найпривабливіші жінки: перевір свою
ТСН
2025-05-14T03:58:54Z
Як зберегти редиску від тріщин: основні поради для городників
TSN
2025-05-14T03:58:09Z
Найкращий тенісист світу провів зустріч з Папою Римським
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:48:24Z
Жеребкування Євро-2026: гандболіст збірної України назвав бажаних суперників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:36:27Z
Школярка загинула від влучання списа в голову на тренуванні з легкої атлетики у Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:21:19Z
«Шахтар» – «Динамо»: де та коли дивитися трансляцію фіналу Кубка України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:36:32Z
На фронті загинув призер чемпіонатів світу з веслування Олександр Калініченко
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:18:18Z
Президент Бразилії відреагував на призначення іноземця головним тренером збірної
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:09:01Z
Євроліга прокоментувала загибель 17-річного баскетболіста
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:51:58Z
«Приниження». Російський тренер влаштував істерику через недопуск ковзанярів з РФ до Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:36:00Z
Збірна України з баскетболу дізналась потенційних суперників у кваліфікації чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:12:05Z
Міноборони повідомило, чим займатиметься новостворене Управління космічної політики
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T17:03:29Z
Керування мозком: Apple тестує нове управління iPhone
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T16:01:33Z
Мегаполіси США поступово йдуть під воду: дані вчених вражають
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:06:46Z
Блакитні очі — подарунок одного предка: вчені довели спільне походження мільйонів людей
ТСН
2025-05-14T13:21:46Z
Світло має секрет?: Нове відкриття ставить під сумнів основи фізики
ТСН
2025-05-14T11:33:08Z
Apple розробляє технологію керування iPhone силою думки - імплант вже тестують
TSN
2025-05-14T09:48:07Z
Чи ваш кіт психопат? Вчені створили тест, який дає відповідь
TSN
2025-05-14T08:06:41Z
Магнітна буря 13 травня: яка буде її активність
TSN
2025-05-14T05:18:49Z
Як ухвалювати рішення за секунди: техніка від ЦРУ
ТСН
2025-05-14T03:59:19Z