MY.UAНовини
Культура на карантині: якої підтримки від держави очікувати митцям
Культура на карантині: якої підтримки від держави очікувати митцям

Культура на карантині: якої підтримки від держави очікувати митцям

Від карантинних обмежень, введених через пандемію COVID-19, сфера культури зазнає чи не найбільших збитків – люди вперше позбавлені можливості відвідувати театри та кіно, музеї, концерти улюблених виконавців. І як довго це триватиме, з упевненістю не може сказати ніхто.

Проте, що зрозуміло уже зараз: креативні індустрії потребують підтримки, передусім – з боку держави, аби мати змогу продовжувати діяльність, коли це буде дозволено. Що ж обіцяє влада і яких кроків очікують культурні діячі – з'ясовував сайт 24 каналу. 

Чому галузь страждає від карантину чи не найбільше?

Про те, що сфера культури в Україні найбільше постраждала від обмежень, запроваджених у зв’язку протидією пандемії COVID-19, зазначила в.о. міністра культури та інформаційної політики Світлани Фоменко. 

Через пандемію люди змушені дотримуватися соціальної дистанції, будь-які масові заходи скасовано і кількість осіб, які можуть групою перебувати в одному місці, суворо обмежена. Відповідно, не може йтися про жодні концерти, походи в кіно й проведення інших культурних заходів, без яких багато хто ще кілька місяців тому не уявляв свого життя.

Значна частина працівників галузі наразі втратила основний дохід та перебувають у вимушеній відпустці. Тоді як суми бюджету, виділені на розвиток сфери культури, суттєво врізали. Так, 13 квітня Верховна Рада ухвалила зміни до закону "Про державний бюджет на 2020 рік". Ним передбачено скорочення видатків за бюджетними програмами Міністерства культури та інформаційної політики загалом на 7,2 млрд грн (виділено 8,2 млрд грн, у попередньому варіанті бюджету пропонувалося 15,4 млрд грн).

У пояснювальній записці до законопроєкту №3379 прогнозують, що втрати в травні-червні становитимуть не менше 50% для креативних індустрій та 95% у сфері культури та туризму. Прогнозоване скорочення робочих місць – на рівні 20%.

Як держава планує підтримувати сферу культури?

Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики та Комітет свободи слова 24 квітня підтримали три законопроєкти:

  • №3377 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо державної підтримки сфери культури, креативних індустрій, туризму, малого та середнього бізнесу у зв'язку з дією обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)";
  • №3378 "Про внесення зміни до Бюджетного Кодексу України щодо державної підтримки сфери культури у зв'язку з дією обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)";
  • №3379 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо державної підтримки культури, малого бізнесу та креативних індустрій у зв'язку з дією заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)".

Тут йдеться про зміни до низки законодавчих актів щодо державної підтримки сфери культури, туризму, малого та середнього бізнесу тощо.

Зокрема, законопроєкти передбачають такі рішення:

  • введення податкових пільг та преференцій зі сплати орендної плати та податку за земельні ділянки державної та комунальної власності;
  • звільнення деяких операцій від сплати низки податків та зборів;
  • можливість зменшення орендної плати за користування нерухомим майном;
  • спрощується процедура отримання державної допомоги;
  • державна підтримка кінематографії до кінця року доповнюється наданням державної субсидії (обсягом до 100%) на розвиток кінопроєкту.

Також пропонують низку додаткових рекомендацій, серед яких:

  • безвідсоткове кредитування під зобов’язання не скорочувати найманих працівників;
  • компенсації частини відсотків по банківських кредитах для організацій, у штаті яких офіційно працевлаштовані не менше ніж 50 осіб, і які під час карантину не проводили скорочень працівників (або створять щонайменше 50 робочих місць після закінчення карантину);
  • надання адресної фінансової підтримки туроператорам, які понесли значні витрати.

13 травня Верховна Рада підтримала законопроєкт №3377. Як зазначив очільник Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Олександр Ткаченко, це допоможе культурі відновитися після карантинної кризи. Попереду – друге читання.

Цей законопроєкт передбачає у тому числі:

  • розширення застосування грантової системи державної допомоги для інституційної та індивідуальної підтримки у сфері культури, креативних індустрій та туризму;
  • виділені гроші не будуть оподатковуватися та є безповоротними;
  • введення низки полегшень на час карантину та до кінця року.

Наступний крок, за словами Ткаченка – досягти зменшення ставки ПДВ і ввести її на рівні 7%. На гранти будуть вимагати виділити щонайменше 1,8 млрд грн – ця сума має бути закладена в бюджет уже цього року.

Позиція діячів культури: яких кроків чекають від держави?

Як розповіла у коментарі сайту 24 каналу генеральна директорка Мистецького арсеналу Олеся Островська-Люта, зараз культурним інституціям дуже потрібна ясність щодо подальшого розвитку подій (наскільки це можливо) і координація різних державних служб.

Зокрема, йдеться про узгодженість підходів і вимог до роботи інституцій з боку органів управління: МОЗ, санітарних служб, регулюючих органів на кшталт Антимонопольного комітету. Наразі цієї координації бракує – кожен впроваджує свої вимоги, які не завжди можливо виконати.

Однак, за словами генеральної директорки, законопроєкт щодо підтримки культури на період пандемії, внесений Комітетом з питань гуманітарної політики, є дуже вдалим кроком.

Там враховано багато викликів, тому я сподіваюся на прийняття цього закону. Звичайно, інституціям культури, які зазнали економічного удару, потрібні прямі фінансові "ін'єкції" на підтримку інституційної роботи. Але мені складно судити, наскільки це взагалі можливо, за нинішньої економічної ситуації,
– пояснила Олеся Островська-Люта.

Що стосується безпосередньо діяльності Мистецького арсеналу, то на культурний комплекс зараз докорінним чином впливають дві речі:

  • поки що немає змоги організовувати фестивалі, виставки, дискусії і спектаклі так, як це було до пандемії, але при цьому необхідно тримати контакт з аудиторіями. Тому велика частина програмної діяльності тепер переходить в онлайн: "Це – складна енергозатратна робота, секрети якої треба опановувати прямо в реальному часі. Вона має зовсім інший вплив на аудиторію, і наразі ще не існує моделі монетизації такої роботи";
  • як і кожна інституція, чия економічна модель залежить від проведення подій в реальному просторі, Мистецький арсенал потерпає від дуже важкого економічного удару. Тому тут зараз намагаються максимально обмежувати витрати (хоч це може вплинути на якість програмної роботи, зокрема й онлайн) та шукають алгоритми зменшення удару.


Одна з виставок у Мистецькому арсеналі / Фото Мистецький арсенал

Щодо театрів, то тут проблеми з підтримкою від держави були і до карантину. Зараз же ситуація в рази ускладнилася.

Драматург, керівниця драматургічного відділу Центру Леся Курбаса Неда Неждана пояснює сайту 24 каналу, що найбільше наразі потерпають незалежні театри, які фактично залишилися без засобів існування: жодної програми для їх адресної підтримки немає. При тому, що ці заклади працюють для таких же громадян і сплачують податки. Те саме стосується драматургів, перекладачів, інших фрілансерів, які отримували заробіток лише зі збору. Знову ж таки, усі вони платять податки державі.

Так, незалежним театрам на час карантину необхідні хоча б якісь разові виплати. А на майбутнє – те, про що давно говориться, – надання приміщень на пільгових умовах – не оренди, як зараз, а резиденції. Така практика існує в усьому світі, де незалежні театри складають більшість, і є багато програм підтримки, зокрема і драматургів.

Я можу назвати десяток програм підтримки у Франції, Німеччині, Англії. У нас – жодної. І цей карантин якраз проявляє таку фактично геноцидну політику щодо митців,
– зазначила Неда Неждана.

Зараз багато фірм закривають, з'являються приміщення в комунальній власності. Якби їх надали незалежним театрам – це вже могло б дати якийсь старт на майбутнє, щоб потім вийти з цієї кризи. В іншому разі вона може стати непоправним ударом для зазначених категорій митців.

Для драматургів же, за словами експертки, варто хоча б повернути ті програми закупівель п'єс і перекладів, які були раніше. А також – створити нові програми підтримки, адресні: на книги, постановки тощо, які існують в усьому світі. В Україні така була єдина і стосувалася вона закупівель першопрочитань – тобто перших постановок п'єси і перекладів. Однак ще Віктор Янукович її заблокував, а потім – ліквідували взагалі.

Звичайні театри (ті, які мають підтримку), звісно, сьогодні також зіштовхнулися зі значними обмеженнями: "Але там хоча б щось є, тут – взагалі нічого".

Криза ускладнила і без того непросте становище українських театрів / Фото unsplash 

Фактично все вищезгадане – нормальна практика, якої у нас не існує. Просто карантин ці проблеми зробив ще більш видимими – зараз немає і тих джерел фінансування, які були раніше (наприклад, продаж квитків).

Крім того, як зазначає Неда Неждана, варто було б виділити разову екстрену програму для тих театрів, драматургів, перекладачів, які активно працювали і втратили можливість будь-яких компенсацій на час карантину. При цьому, за її словами, разові гранти, без адресних програм, глобально не вирішать нічого. Вони можуть бути тільки як бонус.

Я якось проїжджала і побачила людину з табличкою "Я не їв два дні". І я собі з жахом думаю, а скільки людей в театральній сфері, в незалежному секторі, зараз у таких умовах?

Сам Центр Леся Курбаса також потерпає через відсутність грошей з вистав та продажу книг – відповідно, зарплати працівників скоротилися. І, якщо майстер-класи та певну наукову роботу тут проводять онлайн (хоч це і безкоштовно та звузило аудиторію), то стосовно самих вистав – репетиції нібито дозволили, але на практиці постає низка проблем. Наприклад, з добиранням до Центру для акторів та інших працівників: витрати на транспорт (таксі) не компенсують, а дозволів на користування автобусами та тролейбусами немає.

12 травня працівники культурних та креативних індустрій спробували привернути увагу до проблем галузі в період карантину – у 20 українських містах у небо спрямували сотні прожекторів. Організатори та учасники акції закликали владу почати діалог щодо можливих сценаріїв виходу з карантину для культурної сфери.

Вони зазначають: "коли уряди інших країн рятують свої економіки шляхом підтримки населення та бізнесу, планують поетапні виходи з карантину та прогнозують ймовірні сценарії для індустрій, український уряд ще тільки розробляє програми подолання кризи".

При цьому сфера креативних індустрій та видовищних заходів знаходиться у забутті… План майже готовий для всіх галузей, окрім індустрії культури та видовищ. Схоже нас немає в сценарії уряду,
– сказано на сторінці Kyiv Music Days у Facebook.

На відповідь чекають понад 250 тисяч українських артистів, акторів, музикантів, організаторів заходів тощо, роботу яких зупинив карантин і які наразі не мають повного розуміння того, як буде відновлюватися їхня діяльність.

Дивіться відео акції #стопкультурнийкарантин:

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Вчені з Харкова з'ясували, чому відбулося наймасовіше падіння космічних апаратів в історії
Фокус
2025-02-08T20:42:16Z
Вчені створили унікальну сонячну панель, яка вирішує одразу кілька проблем
24tv
2025-02-08T20:30:02Z
Boeing скоротить 400 співробітників програми місячних ракет
УкраинФорм
2025-02-08T19:51:50Z
Neuralink у 2025 році: що буде далі з мозковими імплантами Ілона Маска
InternetUA
2025-02-08T19:49:43Z
Нету, Дьюзбері-Голл та Гюсто зіграють із перших хвилин кубкового матчу проти Брайтона
Football.ua
2025-02-08T19:18:15Z
PlayStation Network не працює по всьому світу: геймери вимагають відшкодування
24tv
2025-02-08T19:03:55Z
Borderlands 4 стане найвідкритішою грою в серії: мільярди стволів та нові меми, що вже знаємо
Знай
2025-02-08T18:51:20Z
Покупці Samsung Galaxy S25 скаржаться на перегрів і думають про повернення смартфона
InternetUA
2025-02-08T17:22:58Z
Моделювання зіткнення астероїда із Землею розкриває майбутнє та несподіване відновлення океану
Portaltele
2025-02-08T16:52:35Z
Витончена вечеря за лічені хвилини: запіканка як з ресторану на всю сім'ю
24tv
2025-02-08T20:03:31Z
Білл Ґейтс розкрив 3 якості, які допомогли йому досягти успіху
InternetUA
2025-02-08T18:01:21Z
Затиснуті між двома реальностями: чому люди поводяться неадекватно в аеропортах
Фокус
2025-02-08T18:00:36Z
Швидкий порятунок: що робити, якщо в орхідеї відмирають корені
24tv
2025-02-08T17:51:03Z
Солодка валентинка: простий, але вишуканий десерт
Telegraf
2025-02-08T16:51:41Z
Простий рецепт домашнього хліба від судді "Мастер Шеф" Хіменеса-Браво: дуже смачний і мʼякий
Политека
2025-02-08T16:42:20Z
Як компактно та елегантно скласти рушники: легкий спосіб, який зможе повторити кожен
24tv
2025-02-08T16:39:04Z
Фахівці розповіли, навіщо сипати склянку солі в унітаз: як ця хитрість допоможе заощадити час
TSN
2025-02-08T16:36:31Z
Оптична ілюзія під силу не всім: знайдіть папугу серед листя за 5 секунд
GlavRed
2025-02-08T16:27:24Z
Удар РФ по Полтаві: у лікарні помер поранений, кількість жертв зросла до 15
УкраинФорм
2025-02-08T21:18:47Z
В Одесі побили 72-річну матір загиблого воїна. Мер Труханов відреагував
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T21:06:41Z
У Балтійському морі обірвався кабель російського «Ростелекому»
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T21:03:01Z
У Чернівцях судмедексперти назвали причину смерті чоловіка в ТЦК
ZN UA
2025-02-08T19:31:01Z
Атака дронів: у кількох областях оголошена повітряна тривога
УкраинФорм
2025-02-08T19:09:58Z
В Київському монастирі сталася пожежа: які наслідки
TSN
2025-02-08T19:06:32Z
Поліцейські заблокували Telegram-канал та затримали його адміна за переправлення ухилянтів
InternetUA
2025-02-08T18:51:50Z
У Москві сталася пожежа у будівлі колишнього електрозаводу, є постраждалі - соцмережі
УкраинФорм
2025-02-08T18:12:37Z
У Харкові затримали вимагача, який погрожував жертві розправою та знищенням майна
Украина Криминальная
2025-02-08T17:48:20Z
Друге "срібло" у сезоні: український легкоатлет здобув нагороду на турнірі у Чехії
24tv
2025-02-08T21:12:34Z
Гвардіола: Завтра мене не звільнять – це точно!
Football.ua
2025-02-08T21:01:03Z
Гравець Барселони відхилив вигідну пропозицію із Саудівської Аравії
Football.ua
2025-02-08T20:33:21Z
Бенфіка з Трубіним здолала Морейренсе в результативному матчі
Football.ua
2025-02-08T20:21:58Z
Еріксен завершить кар'єру наприкінці сезону — ЗМІ
Football.ua
2025-02-08T20:00:06Z
Пропустив четвертий матч в сезоні: стало відомо, чому Миколенко не зіграв у Кубку Англії
24tv
2025-02-08T19:54:25Z
Мілан із дебютним голом Сантьяго Хіменеса здолав Емполі
Football.ua
2025-02-08T19:51:02Z
Боруссія М зіграла внічию з Айнтрахтом
Football.ua
2025-02-08T19:37:55Z
Вільярреал не без проблем обіграв Лас-Пальмас
Football.ua
2025-02-08T19:37:41Z
Зав'язли в лісі та не змогли перерізати логістику, – командир 37 бригади про операцію в Кринках
24tv
2025-02-08T21:12:49Z
На фронті - 125 зіткнень, ЗСУ ліквідували 120 окупантів на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-02-08T21:06:37Z
Залишене комунальниками гілля: чи можна забрати його на дрова за законом
Политека
2025-02-08T21:00:46Z
Ціна – низька, цінність – висока
Gazeta UA
2025-02-08T20:30:47Z
Співвідношення артснарядів між арміями України та РФ за рік скоротилося уп'ятеро – Сирський
Лига
2025-02-08T19:48:26Z
Ворог змінив тактику: українські воїни зупинили масовану атаку Росії у Курській області
24tv
2025-02-08T19:09:50Z
Україну скують морози: де влупить -11 градусів
GlavRed
2025-02-08T18:27:16Z
Сонячно та морозно: синоптикиня розповіла якою буде погода наступного тижня
TSN
2025-02-08T18:18:57Z
Росіяни зменшили піхотні, але активізували штурми іншого типу, – речник "Легіону Свободи"
24tv
2025-02-08T18:15:28Z
Українці скаржаться на збій у "Дії" після початку голосування в нацвідборі на Євробачення-2025: що кажуть у Федорова
Telegraf
2025-02-08T21:09:50Z
Євробачення-2025: переможцем Нацвідбору став гурт Ziferblat
УкраинФорм
2025-02-08T21:09:24Z
Учасник Дитячого Євробачення Артем Котенко не стримав сліз на сцені Нацвідбору-2025
24tv
2025-02-08T20:30:24Z
Тіна Кароль одягнула оригінальну сукню-тюльпан у фіналі Нацвідбору на Євробачення-2025
24tv
2025-02-08T20:21:44Z
Я теж жертва домагань, – фіналістка Нацвідбор-2025 шокувала особистим зізнанням на сцені
24tv
2025-02-08T20:15:17Z
PARFENIUK розповів подробиці стосунків із Сімбочкою: збирала компромат та шантажувала
Комсомольская правда
2025-02-08T20:13:14Z
Чому Андрія Данилка немає в журі Нацвідбору: голова делегації від України назвала причину
24tv
2025-02-08T19:51:16Z
"Євробачення-2025": Танчинець порівняв учасників Ziferblat з Фредді Мерк'юрі і пояснив чому
TSN
2025-02-08T19:48:39Z
Гурт Ziferblat, якому пророкують перемогу, яскраво виступив у фіналі Нацвідбору-2025
24tv
2025-02-08T19:45:08Z
Від оборони до наступу на Курщину: Сирський прозвітував про військові досягнення
Хвиля
2025-02-08T21:15:01Z
ЗМІ: 8 із 10 чоловіків готові на союз із кібер-партнеркою замість реальної жінки
GlavRed
2025-02-08T21:06:43Z
Суди карають українців за законами, яких не існує
Знай
2025-02-08T20:51:59Z
Зеленський зустрівся з головою Військового комітету НАТО
1News
2025-02-08T20:48:50Z
Найчастіше нелегально потрапити до Німеччини намагаються українці і сирійці – статистика уряду
Европейская правда
2025-02-08T20:33:38Z
Лазер проти "шахедів": стали відомі деталі про нову українську зброю "Тризуб"
GlavRed
2025-02-08T20:21:40Z
В Україні готують спеціальні військові контракти для молоді 18-24 років: нардеп повідомив деталі
TSN
2025-02-08T20:15:33Z
Українців просять задекларувати "Зимову тисячу": подробиці вимоги
Политека
2025-02-08T20:00:14Z
Дивіться під ноги: в Україні змії прокинулись від зимової сплячки
TSN
2025-02-08T19:36:52Z
Неправильний діагноз призвів до абортів у Британії – постраждалі звинуватили медиків
24tv
2025-02-08T19:03:09Z
Як змусити помаду триматися довше та не сушити губи
Знай
2025-02-08T17:51:11Z
Детокс на соках може бути небезпечним: що варто знати
TSN
2025-02-08T16:18:50Z
Попереджає про небезпеку заздалегідь: учені розповіли про унікальну властивість нашого носа
Фокус
2025-02-08T15:12:55Z
5 звичок, які уповільнюють одужання при застуді: не робіть цього в жодному разі
Знай
2025-02-08T14:51:01Z
Буде свіжим упродовж місяців: як зберігати імбир
GlavRed
2025-02-08T13:27:28Z
В який час доби люди найщасливіші
24tv
2025-02-08T13:24:30Z
Навіщо прати одяг з оцтом: корисні переваги, які варто знати
24tv
2025-02-08T13:18:14Z
Прихована загроза сокового детоксу: що він робить із нашим кишечником
Фокус
2025-02-08T13:12:35Z
Картопля не подешевшає: у чому причина і чому українцям доведеться звикати
Хвиля
2025-02-08T20:30:00Z
Сотні тисяч гривень за газ: чому з українців можуть стягнути надмірні гроші
Политека
2025-02-08T20:27:34Z
Канада прагне зміцнення торговельних зв'язків з ЄС на тлі тарифних погроз Трампа
Европейская правда
2025-02-08T20:06:18Z
Ілон Маск хоче позбутися монет у США: як це пояснюють
InternetUA
2025-02-08T18:58:09Z
Соціальна пенсія 2025: як оформити виплати у 2025 році
Политека
2025-02-08T18:42:18Z
«Каметсталь» розширює сортамент прокату для польського ринку
AgroNews
2025-02-08T18:36:08Z
Дострокова пенсія в Україні: хто може вийти на неї в 50 та 55 років
Политека
2025-02-08T18:27:46Z
Ціни на цибулю в Україні впали на 12%: скільки коштує продукт
Политека
2025-02-08T18:00:45Z
Українські аграрії з початку року отримали ₴2,3 мільярда доступних кредитів
УкраинФорм
2025-02-08T17:54:32Z
Ілон Маск створить 10 000 роботів гуманоїдів Optimus протягом 2025 року
InternetUA
2025-02-08T20:34:11Z
Експерт вказав на три критичні моменти при покупці авто зі США: на що звернути увагу
Хвиля
2025-02-08T19:45:08Z
Водіям на замітку: названа кнопка, яка запобігає викраденню авто
ТСН
2025-02-08T15:48:13Z
Червоні поворотники та сертифікація: експерт розповів про нюанси реєстрації американських авто в Україні
Хвиля
2025-02-08T15:15:49Z
Як правильно розвернутися на дорозі: тест ПДР, який вирішать не всі водії
GlavRed
2025-02-08T14:27:49Z
Сума покарання до 34 000 гривень: в Україні вводять нові штрафи для водіїв
GlavRed
2025-02-08T14:27:04Z
Київські майстри не дали згнити розкішній "ластівці" Lincoln Continental із серіалів про ФБР
Знай
2025-02-08T12:51:44Z
У Volvo анонсували нові моделі електрокарів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T11:18:38Z
Як у США з’явилася «вантажівка завтрашнього дня»
AutoCentre
2025-02-08T10:04:56Z
Трамп доручив Маску провести аудит витрат Пентагону
InternetUA
2025-02-08T21:01:42Z
"Не умовно, а конкретно": Зеленський запросить Трампа до України
24tv
2025-02-08T20:54:46Z
Що може стати ключовою подією для України наступного тижня
24tv
2025-02-08T20:51:36Z
Трамп підписав указ про припинення фінансової допомоги ПАР
УкраинФорм
2025-02-08T20:48:15Z
Падіння у прірву продовжиться: експерт розповів, що буде з економікою РФ після закінчення війни в Україні
Политека
2025-02-08T20:42:03Z
Трамп зробив заяву про депортацію принца Гаррі зі США і назвав Меган "жахливою"
GlavRed
2025-02-08T20:39:49Z
Скільки росіян взяли в полон за час Курської операції: Сирський розповів
TSN
2025-02-08T20:36:49Z
США запровадили санкції проти прокурора Міжнародного кримінального суду Каріма Хана – ЗМІ
ZN UA
2025-02-08T20:34:32Z
"З неефективним держапаратом Україні й без війни важко вижити"
Gazeta UA
2025-02-08T20:30:13Z