MY.UAНовини
Культура на карантині: якої підтримки від держави очікувати митцям
Культура на карантині: якої підтримки від держави очікувати митцям

Культура на карантині: якої підтримки від держави очікувати митцям

Від карантинних обмежень, введених через пандемію COVID-19, сфера культури зазнає чи не найбільших збитків – люди вперше позбавлені можливості відвідувати театри та кіно, музеї, концерти улюблених виконавців. І як довго це триватиме, з упевненістю не може сказати ніхто.

Проте, що зрозуміло уже зараз: креативні індустрії потребують підтримки, передусім – з боку держави, аби мати змогу продовжувати діяльність, коли це буде дозволено. Що ж обіцяє влада і яких кроків очікують культурні діячі – з'ясовував сайт 24 каналу. 

Чому галузь страждає від карантину чи не найбільше?

Про те, що сфера культури в Україні найбільше постраждала від обмежень, запроваджених у зв’язку протидією пандемії COVID-19, зазначила в.о. міністра культури та інформаційної політики Світлани Фоменко. 

Через пандемію люди змушені дотримуватися соціальної дистанції, будь-які масові заходи скасовано і кількість осіб, які можуть групою перебувати в одному місці, суворо обмежена. Відповідно, не може йтися про жодні концерти, походи в кіно й проведення інших культурних заходів, без яких багато хто ще кілька місяців тому не уявляв свого життя.

Значна частина працівників галузі наразі втратила основний дохід та перебувають у вимушеній відпустці. Тоді як суми бюджету, виділені на розвиток сфери культури, суттєво врізали. Так, 13 квітня Верховна Рада ухвалила зміни до закону "Про державний бюджет на 2020 рік". Ним передбачено скорочення видатків за бюджетними програмами Міністерства культури та інформаційної політики загалом на 7,2 млрд грн (виділено 8,2 млрд грн, у попередньому варіанті бюджету пропонувалося 15,4 млрд грн).

У пояснювальній записці до законопроєкту №3379 прогнозують, що втрати в травні-червні становитимуть не менше 50% для креативних індустрій та 95% у сфері культури та туризму. Прогнозоване скорочення робочих місць – на рівні 20%.

Як держава планує підтримувати сферу культури?

Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики та Комітет свободи слова 24 квітня підтримали три законопроєкти:

  • №3377 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо державної підтримки сфери культури, креативних індустрій, туризму, малого та середнього бізнесу у зв'язку з дією обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)";
  • №3378 "Про внесення зміни до Бюджетного Кодексу України щодо державної підтримки сфери культури у зв'язку з дією обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)";
  • №3379 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо державної підтримки культури, малого бізнесу та креативних індустрій у зв'язку з дією заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)".

Тут йдеться про зміни до низки законодавчих актів щодо державної підтримки сфери культури, туризму, малого та середнього бізнесу тощо.

Зокрема, законопроєкти передбачають такі рішення:

  • введення податкових пільг та преференцій зі сплати орендної плати та податку за земельні ділянки державної та комунальної власності;
  • звільнення деяких операцій від сплати низки податків та зборів;
  • можливість зменшення орендної плати за користування нерухомим майном;
  • спрощується процедура отримання державної допомоги;
  • державна підтримка кінематографії до кінця року доповнюється наданням державної субсидії (обсягом до 100%) на розвиток кінопроєкту.

Також пропонують низку додаткових рекомендацій, серед яких:

  • безвідсоткове кредитування під зобов’язання не скорочувати найманих працівників;
  • компенсації частини відсотків по банківських кредитах для організацій, у штаті яких офіційно працевлаштовані не менше ніж 50 осіб, і які під час карантину не проводили скорочень працівників (або створять щонайменше 50 робочих місць після закінчення карантину);
  • надання адресної фінансової підтримки туроператорам, які понесли значні витрати.

13 травня Верховна Рада підтримала законопроєкт №3377. Як зазначив очільник Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Олександр Ткаченко, це допоможе культурі відновитися після карантинної кризи. Попереду – друге читання.

Цей законопроєкт передбачає у тому числі:

  • розширення застосування грантової системи державної допомоги для інституційної та індивідуальної підтримки у сфері культури, креативних індустрій та туризму;
  • виділені гроші не будуть оподатковуватися та є безповоротними;
  • введення низки полегшень на час карантину та до кінця року.

Наступний крок, за словами Ткаченка – досягти зменшення ставки ПДВ і ввести її на рівні 7%. На гранти будуть вимагати виділити щонайменше 1,8 млрд грн – ця сума має бути закладена в бюджет уже цього року.

Позиція діячів культури: яких кроків чекають від держави?

Як розповіла у коментарі сайту 24 каналу генеральна директорка Мистецького арсеналу Олеся Островська-Люта, зараз культурним інституціям дуже потрібна ясність щодо подальшого розвитку подій (наскільки це можливо) і координація різних державних служб.

Зокрема, йдеться про узгодженість підходів і вимог до роботи інституцій з боку органів управління: МОЗ, санітарних служб, регулюючих органів на кшталт Антимонопольного комітету. Наразі цієї координації бракує – кожен впроваджує свої вимоги, які не завжди можливо виконати.

Однак, за словами генеральної директорки, законопроєкт щодо підтримки культури на період пандемії, внесений Комітетом з питань гуманітарної політики, є дуже вдалим кроком.

Там враховано багато викликів, тому я сподіваюся на прийняття цього закону. Звичайно, інституціям культури, які зазнали економічного удару, потрібні прямі фінансові "ін'єкції" на підтримку інституційної роботи. Але мені складно судити, наскільки це взагалі можливо, за нинішньої економічної ситуації,
– пояснила Олеся Островська-Люта.

Що стосується безпосередньо діяльності Мистецького арсеналу, то на культурний комплекс зараз докорінним чином впливають дві речі:

  • поки що немає змоги організовувати фестивалі, виставки, дискусії і спектаклі так, як це було до пандемії, але при цьому необхідно тримати контакт з аудиторіями. Тому велика частина програмної діяльності тепер переходить в онлайн: "Це – складна енергозатратна робота, секрети якої треба опановувати прямо в реальному часі. Вона має зовсім інший вплив на аудиторію, і наразі ще не існує моделі монетизації такої роботи";
  • як і кожна інституція, чия економічна модель залежить від проведення подій в реальному просторі, Мистецький арсенал потерпає від дуже важкого економічного удару. Тому тут зараз намагаються максимально обмежувати витрати (хоч це може вплинути на якість програмної роботи, зокрема й онлайн) та шукають алгоритми зменшення удару.


Одна з виставок у Мистецькому арсеналі / Фото Мистецький арсенал

Щодо театрів, то тут проблеми з підтримкою від держави були і до карантину. Зараз же ситуація в рази ускладнилася.

Драматург, керівниця драматургічного відділу Центру Леся Курбаса Неда Неждана пояснює сайту 24 каналу, що найбільше наразі потерпають незалежні театри, які фактично залишилися без засобів існування: жодної програми для їх адресної підтримки немає. При тому, що ці заклади працюють для таких же громадян і сплачують податки. Те саме стосується драматургів, перекладачів, інших фрілансерів, які отримували заробіток лише зі збору. Знову ж таки, усі вони платять податки державі.

Так, незалежним театрам на час карантину необхідні хоча б якісь разові виплати. А на майбутнє – те, про що давно говориться, – надання приміщень на пільгових умовах – не оренди, як зараз, а резиденції. Така практика існує в усьому світі, де незалежні театри складають більшість, і є багато програм підтримки, зокрема і драматургів.

Я можу назвати десяток програм підтримки у Франції, Німеччині, Англії. У нас – жодної. І цей карантин якраз проявляє таку фактично геноцидну політику щодо митців,
– зазначила Неда Неждана.

Зараз багато фірм закривають, з'являються приміщення в комунальній власності. Якби їх надали незалежним театрам – це вже могло б дати якийсь старт на майбутнє, щоб потім вийти з цієї кризи. В іншому разі вона може стати непоправним ударом для зазначених категорій митців.

Для драматургів же, за словами експертки, варто хоча б повернути ті програми закупівель п'єс і перекладів, які були раніше. А також – створити нові програми підтримки, адресні: на книги, постановки тощо, які існують в усьому світі. В Україні така була єдина і стосувалася вона закупівель першопрочитань – тобто перших постановок п'єси і перекладів. Однак ще Віктор Янукович її заблокував, а потім – ліквідували взагалі.

Звичайні театри (ті, які мають підтримку), звісно, сьогодні також зіштовхнулися зі значними обмеженнями: "Але там хоча б щось є, тут – взагалі нічого".

Криза ускладнила і без того непросте становище українських театрів / Фото unsplash 

Фактично все вищезгадане – нормальна практика, якої у нас не існує. Просто карантин ці проблеми зробив ще більш видимими – зараз немає і тих джерел фінансування, які були раніше (наприклад, продаж квитків).

Крім того, як зазначає Неда Неждана, варто було б виділити разову екстрену програму для тих театрів, драматургів, перекладачів, які активно працювали і втратили можливість будь-яких компенсацій на час карантину. При цьому, за її словами, разові гранти, без адресних програм, глобально не вирішать нічого. Вони можуть бути тільки як бонус.

Я якось проїжджала і побачила людину з табличкою "Я не їв два дні". І я собі з жахом думаю, а скільки людей в театральній сфері, в незалежному секторі, зараз у таких умовах?

Сам Центр Леся Курбаса також потерпає через відсутність грошей з вистав та продажу книг – відповідно, зарплати працівників скоротилися. І, якщо майстер-класи та певну наукову роботу тут проводять онлайн (хоч це і безкоштовно та звузило аудиторію), то стосовно самих вистав – репетиції нібито дозволили, але на практиці постає низка проблем. Наприклад, з добиранням до Центру для акторів та інших працівників: витрати на транспорт (таксі) не компенсують, а дозволів на користування автобусами та тролейбусами немає.

12 травня працівники культурних та креативних індустрій спробували привернути увагу до проблем галузі в період карантину – у 20 українських містах у небо спрямували сотні прожекторів. Організатори та учасники акції закликали владу почати діалог щодо можливих сценаріїв виходу з карантину для культурної сфери.

Вони зазначають: "коли уряди інших країн рятують свої економіки шляхом підтримки населення та бізнесу, планують поетапні виходи з карантину та прогнозують ймовірні сценарії для індустрій, український уряд ще тільки розробляє програми подолання кризи".

При цьому сфера креативних індустрій та видовищних заходів знаходиться у забутті… План майже готовий для всіх галузей, окрім індустрії культури та видовищ. Схоже нас немає в сценарії уряду,
– сказано на сторінці Kyiv Music Days у Facebook.

На відповідь чекають понад 250 тисяч українських артистів, акторів, музикантів, організаторів заходів тощо, роботу яких зупинив карантин і які наразі не мають повного розуміння того, як буде відновлюватися їхня діяльність.

Дивіться відео акції #стопкультурнийкарантин:

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Перевірка на причетність до РФ. Кабмін затвердив ключовий документ для церков
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T16:42:54Z
Пропалестинські протести у Берліні переросли у сутички: десятки постраждалих
Европейская правда
2025-05-16T16:36:55Z
Мережа розкритикувала Тимошенко за фото зі скандальним нардепом Бойком
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T16:24:37Z
Україна підтвердила, що у Стамбулі від Росії лунали неприйнятні вимоги
Европейская правда
2025-05-16T16:12:47Z
Фіговий листок Стамбула на плані Путіна
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T16:09:38Z
Туск після телефонної розмови з Трампом: "Нас, ймовірно, чекають дуже важкі дні"
Европейская правда
2025-05-16T16:09:30Z
Глава МЗС Туреччини: Україна і РФ "принципово" домовились зустрітись знову
Европейская правда
2025-05-16T16:03:27Z
МЗС: Україна очікує на якнайшвидшу зустріч Зеленського з Путіним
Европейская правда
2025-05-16T16:01:06Z
Другий тур президентських виборів у Румунії. Лідер української діаспори назвав правильного кандидата
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T16:00:43Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Софія Єгорова – "Моє місто" – 1 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-05-16T16:12:00Z
Культовий гурт та яскрава зірка! Within Temptation і Jerry Heil випустили спільну пісню
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T14:33:46Z
Полякова потрапила в аварію та показала розбитий ніс
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T12:12:58Z
Представниця Польщі на Євробаченні заспівала з гуртом Ziferblat
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T11:57:05Z
Диван зачекає: куди піти у Києві цими вихідними, 17 - 18 травня
VGorode
2025-05-16T11:42:22Z
Alena Omargalieva – "Мужчина" – 3 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-05-16T11:33:04Z
Куди сходити у Києві на вихідні 17-18 травня: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T11:03:57Z
На головному вокзалі України виступила піаністка, історія якої розчулила мережу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T10:48:19Z
Померла мовознавиця Марія Плющ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T16:42:06Z
Литва планує прискорити будівництво нових військових полігонів
Европейская правда
2025-05-16T15:55:00Z
В Латвії покарали чоловіка за заклик "знищувати українців"
Европейская правда
2025-05-16T14:57:51Z
Жителі Русанівки обурені літнім майданчиком на місці однієї з найкрасивіших зелених зон
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T12:39:00Z
Папа Римський запропонував провести мирні переговори у Ватикані
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T12:30:24Z
Три тисячі дубових хрестів для військового цвинтаря. Стало відомо, кому дістанеться замовлення на 50 млн грн
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T12:18:26Z
Тищенко – у кімоно, Клопотенко – у спідниці. Соцмережі здивовані образами на День вишиванки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T12:15:01Z
Працівники популярної кав'ярні в США страйкують через новий дрескод
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T12:06:47Z
Гурт Ziferblat вразив Швейцарію яскравими образами на День вишиванки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T11:30:46Z
Спалах гепатиту А у Києві. Кількість хворих зросла, пересувна лабораторія продовжить роботу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T13:06:59Z
Як вилікувати яблуню від чорного раку: на що звернути увагу, яка профілактика можлива
ТСН
2025-05-15T14:41:23Z
Один із найпопулярніших продуктів допоможе прожити до 100 років
TSN
2025-05-15T14:40:32Z
Спадний Місяць від 13 травня до 26 травня 2025 року: що варто зробити
ТСН
2025-05-15T14:39:07Z
Україну 15 травня накрила потужна магнітна буря
ТСН
2025-05-15T14:38:37Z
Мошки в Україні: чому їхні укуси небезпечні та коли варто бігти до лікаря
ТСН
2025-05-15T14:36:37Z
Виявлено простий спосіб зниження тиску без ліків: які продукти треба вживати
TSN
2025-05-15T14:36:08Z
Що покласти в лунку, коли садите огірки: завдяки звичайному бур’яну ви збиратимете їх відрами щодня
TSN
2025-05-15T14:35:57Z
Не 10 тисяч: науковці підрахували, скільки кроків треба робити щодня
TSN
2025-05-15T14:34:38Z
У Румунії в ДТП постраждали двоє французьких солдатів
Европейская правда
2025-05-16T15:36:18Z
Свідок підтвердив передачу хабаря у справі нардепки Марченко
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T15:09:38Z
На Вінниччині чоловік до смерті забив співмешканку металевою палицею
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T08:48:59Z
Затримано двох іноземців за зухвалий розбійний напад на громадянина Туреччини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T08:48:44Z
Салют з вікна в комендантську годину: жителю Оболоні загрожує до пʼяти років за ґратами
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T07:57:58Z
Суд виніс вирок киянину, який погрожував ножем кур’єрам служби доставки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T07:30:19Z
У Башкортостані прогримів вибух на заводі: є значні руйнування та постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T07:00:35Z
У Підмосков’ї масштабна пожежа: палають склади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T03:24:54Z
У Барселоні авто в'їхало в натовп вболівальників перед матчем: є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T23:09:58Z
У Департаменті соцполітики КМДА відбуваються обшуки втретє від початку року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T14:39:17Z
Гідрометцентр: Відсутність спеки сприяла ярим культурам, а заморозки — шкодили
AgroPortal
2025-05-16T14:30:37Z
Найкоштовніше прифронтове будівництво в Україні: на відбудову села на Херсонщині піде 2 млрд
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T13:39:23Z
Де цими вихідними у Києві пройдуть продуктові ярмарки. Адреси
VGorode
2025-05-16T13:09:53Z
«695 форм тортур, 186 місць утримання»: розслідувачі дізналися, де катують українських полонених
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T13:00:34Z
На фронті загинув депутат Вишгородської міськради Олександр Кладієнко
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T12:36:05Z
Після акту вандалізму Алею Героїв на Майдані охороняє поліція зі зброєю
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T12:09:41Z
Ворог прорвав оборону ЗСУ біля Малинівки: яка ситуація на фронті
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T11:45:35Z
Київ виділятиме захисникам з інвалідністю пів мільйона під переобладнання житла
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T11:06:51Z
Ставки фрахту на перевезення зерна залишаються стабільними
AgroPortal
2025-05-16T16:00:22Z
Українське сухе молоко змінить географію експорту
AgroPortal
2025-05-16T15:00:09Z
Експорт кукурудзи сповільнюється, і ціни знижуються
AgroPortal
2025-05-16T14:00:02Z
Аграрії засіяли вже 87% ярих зернових та зернобобових культур від прогнозованих площ
Agravery
2025-05-16T13:45:36Z
Контейнерний гігант MSC придбав активи в Україні
AgroPortal
2025-05-16T13:30:55Z
Україна з початку року експортувала ВРХ на $16 млн
AgroPortal
2025-05-16T13:00:37Z
Молдова втратила половину врожаю малини
AgroPortal
2025-05-16T12:00:28Z
Компанія «Сігнет» завершила весняну посівну кампанію
Agravery
2025-05-16T11:31:37Z
Україна відправила на експорт 37 млн т зерна
AgroPortal
2025-05-16T11:00:37Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Японський ресторан заборонив вхід для китайців: причина дивує
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T11:24:42Z
Вчені склали рейтинг рис ідеального партнера для життя
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T05:06:13Z
Батьки і школа — одна команда: досвід КМДШ, який допомагає дітям зростати щасливими
TSN
2025-05-15T15:33:27Z
Астрологи назвали 4 найуспішніші місяці народження
TSN
2025-05-15T14:40:41Z
Покладіть сковороду до поліетиленового пакета і залийте цією рідиною: навіть дуже пригоріла поверхня очиститься
TSN
2025-05-15T14:38:36Z
Астрологи назвали єдиний знак зодіаку, який легко може закохатися в будь-кого
TSN
2025-05-15T14:37:45Z
Народні засоби від бур’янів: 5 ефективних способів їх позбутися без перекопування
TSN
2025-05-15T14:37:24Z
Звичайні варені макарони стануть в рази смачнішими: додайте цей простий інгредієнт
ТСН
2025-05-15T14:36:25Z
Вирощування перцю: 10 помилок, які позбавляють вас великих врожаїв
TSN
2025-05-15T14:36:01Z
П'ятиразовий олімпійський чемпіон зізнався у наркозалежності
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T15:42:44Z
У Києві пройде зустріч гравців збірної України з футболу з вболівальниками
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T15:12:30Z
Очолював «Союз дагестанців». ЗСУ знищили 54-річного російського тренера з боксу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T13:39:22Z
Вікенд для легіонерів збірної України: фінал Яремчука та боротьба за чемпіонство Трубіна
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T12:18:41Z
Завтра у Швейцарії у Базелі – фінал «Євробачення 2025». Хто ж здобуде Перемогу? Швеція, Австрія чи Франція? Сьогодні ми вас познайомимо із усіма ТОП-3 треками за ставками букмекерів.
FM-TV
2025-05-16T11:06:01Z
Тимощуку повідомлено про підозру у фінансуванні військових підрозділів РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T10:39:07Z
УЄФА розкритикувала президента ФІФА за участь у турне Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T10:12:11Z
Ребров прокоментував перемогу «Шахтаря» у Кубку України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T09:57:03Z
Керівництво «Лейкерс» ухвалило рішення щодо подальшого майбутнього Леня – ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T09:48:48Z
На Марсі вперше зафіксовано полярне сяйво
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T07:00:41Z
Три країни Європи можуть обмежити доступ до соцмереж
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T06:15:39Z
Повний гайд розʼємами сучасних телевізорів: що означають кольори USB та інші відмітки
Корреспондент
2025-05-16T06:03:42Z
Прогноз магнітних бур на 16-18 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T04:36:02Z
Жінка відвела пса до грумера — результат вразив усіх
ТСН
2025-05-15T18:18:55Z
У Росії стався масштабний збій у роботі інтернету
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T17:12:47Z
Чому корабель на Місяці перекинувся: у компанії назвали три головні причини
TSN
2025-05-15T14:37:44Z
Сонце лютує: потужний спалах паралізував комунікації, загроза зростає
ТСН
2025-05-15T14:36:02Z
Потужний спалах на Сонці відключив радіозв'язок на 5 континентах
FaceNews
2025-05-15T12:54:32Z