MY.UAНовини
Жорсткі німецькі правила для "Північного потоку-2": чи виграє від цього Україна
Жорсткі німецькі правила для "Північного потоку-2": чи виграє від цього Україна

Жорсткі німецькі правила для "Північного потоку-2": чи виграє від цього Україна

Росія почала будувати "Північний потік-2" в обхід України, щоб не бути залежною від українського транзиту. Однак, країна зіткнулася з величезною кількістю палок у колесах: американські санкції, європейські правила, касова криза у "Газпромі" тощо.

Чи запрацює врешті "Північний потік-2" та як це позначиться на українській економіці? Про це – далі у статті 24 каналу.

Європейські правила для "Газпрому"

Німецький регулятор застосував щодо "Північного потоку-2" третій енергетичний пакет ЄС.

Це – антимонопольне правило, яке передбачає, що:

  • одна компанія-постачальник може використовувати не більше, ніж 50% труби;
  • оператором транзиту призначається незалежна компанія.

Згідно з цим пакетом, "Газпром" зможе використовувати тільки 50% трубопроводу, а все інше – має залишити конкурентам. Це має унеможливити монополію російського газу в Європі та є частиною програми енергетичної безпеки. А оскільки вхід до газопроводу є тільки у Росії, то "Північний потік-2" просто ризикує залишитись напівпорожнім. За таких умов РФ не зможе відмовитись від українського транзиту та недоотримає значну кількість коштів.


Схема "Північного потоку-2" / Інфографіка з baltnews.ee

У проєкт було вкладено 9,5 мільярда євро. Половина з цієї суми надійшла від європейських інвесторів, тому не лише "Газпром", а й німецькі компанії зацікавлені в тому, щоб труба запрацювала на повну силу. За умови повної завантаженості, проєкт має окупитися приблизно за 14 років. І зрозуміло, що робота лише на 50% потужності вдвічі зменшить рентабельність.

Варто враховувати, що Росія додатково витратила 31 мільярд доларів на прокладання сухопутної труби від Ямалу до Балтійського моря, без якого "Північний потік-2" не міг би функціонувати. Це також є частиною балтійського проєкту, однак Росія у нього вклалась особисто. Тобто остаточний час, коли газопровід повністю окупиться, для "Газпрому" буде значно більшим.

Правила третього енергопакета до Росії застосовують не вперше. Подібна історія також була з "Північним потоком-1", у який також вкладали гроші німецькі компанії. Під дію правил ЄС потрапив трубопровід "OPAL", який є наземним продовженням "Північного потоку-1" в Німеччині.

Ситуація дуже схожа. За позовом польської компанії "PGNiG", "Газпрому" заборонили використовувати половину труби. Росія довго сперечалася з цим, бо їхня компанія є єдиною, яка фізично може наповнювати "OPAL". Суд приймав різні рішення і у 2019 році для "OPAL" все ж таки залишив правила третього енергопакета. Польща перемогла.

Не можна сказати, що це надто вплинуло на кінцевий результат. "Північний потік-1" зараз завантажений на 106%, бо транзитує газ альтернативними німецькими газопроводами. Німеччині економічно було б вигідніше взагалі не чіпати "OPAL" та отримувати дешевий газ, але Європейський суд вирішив, що правила будуть одні для всіх. Зараз німецький регулятор разом із Росією продовжує суд за вивід "OPAL" з-під правил третього енергопакета.

Хто грає проти "Північного потоку-2"?

Свою роль в історії з "Північним потоком-2" грають ще два важливі фактори. Мова про величезні збитки "Газпрому" та американські санкції.

Якщо на початку 2019 на британському хабі NBP газ продавали за 250 доларів/1000 куб. м, то на кінець року контракти коштували вже по 130 доларів. Зараз ціна швидких контрактів на енергоносій через падіння попиту та зміну сезону складає близько 60 доларів.

Також "Газпром" страждає від суттєвого зменшення попиту від Туреччини, яка третину своїх потреб тепер покриває коштом нового Південного газотранспортного коридору, купуючи "блакитне паливо" в Азербайджану.

До речі, на турецькому напрямку в планах є побудова труби через Каспійське море з Туркменістану в обхід Росії, що може призвести до появи на європейському ринку ще одного, а може і декількох великих гравців. "Газпром" своєю чергою намагається блокувати будівництво газопроводу через Каспійське море.


Схема Транскаспійського газопроводу / Інфографіка з haqqin.az

Небезпечним конкурентом Росії на європейському ринку виступають і США, які пропонують країнам ЄС поступово переходити на американський скраплений газ. Наприклад, за даними Reuters, за період з жовтня по січень 2019 року Європа придбала 3.23 мільйона тонн скрапленого газу проти 0.7 мільйона тонн в цей же період в 2018.

А декілька днів тому свою угоду з "Газпромом" про постачання газу розірвала Польща. Країна поступово планує переходити на альтернативних постачальників з Норвегії та США.

Як наслідок, в бюджеті російської компанії з'явилась дірка на 10 мільярдів доларів, яку доведеться покривати кредитами або субсидіями, вважає аналітик агентства "Ведомости" Дмитро Мариченко. Експерти з компанії "Сбербанк CIB" прогнозують, що компанія матиме збитки до кінця 2021 року. Це, зокрема, означає, що "Газпрому" може не вистачити власних грошей на інвестпроєкти, заплановані на 2020-2021 роки.

Звісно, рішення про застосування третього енергопакета ще може бути оскаржене в суді, чим росіяни і скористаються.

Американські санкції та безпека

Американці розглядають Росію як конкурента на газовому ринку Європи. Кандидат економічних наук Олександр Хмелевський у коментарі 24 каналу зазначив, що коронавірусна криза може зробити наслідки від запуску "Північного потоку-2" особливо екстремальними для США.

Зараз, у зв'язку з економічною кризою, споживання газу в ЄС суттєво скоротилося, ціна на нього впала. Оскільки собівартість американського газу, з урахуванням його поставок в Європу, значно вище ніж російського, американці опинилися під загрозою втрати своєї частки на європейському ринку. Запуск "Північного потоку-2" поставить хрест на їхніх планах в Європі,
– сказав Хмелевський.

Важливим фактором для нових постачальників газу в Європу є суттєве розширення європейського ринку. Зокрема, видобуток газу скорочуватимуть в Нідерландах. Це пов'язано з бажанням європейців поліпшити стан екології та зменшити шкідливе виробництво. Це означає, що тепер ЄС буде більше імпортувати з інших країн.

Мотиви блокування будівництва "Північного потоку-2" є не тільки економічними, а й політичними. Зокрема, Трамп вбачає у будівництві труби збільшення залежності Європи від Росії та її енергоресурсів. В Україні таке називають "нафтогазова голка".

Провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України Андрій Мартинов у коментарі 24 каналу зазначає, що Росія підкуповує Німеччину дешевшими логістичними послугами, у порівнянні з конкурентами – США, Норвегією, Алжиром або Катаром. Отже, російська енергія є відносно дешевою, вона сприяє розвитку німецької промисловості.


Трамп переконав Меркель купувати більше американського газу / Фото AP Images

"Трамп багато разів дорікав Німеччині за купівлю російського газу, що це робить Росію сильнішою. Німеччина ще до пандемії залучила катарський капітал для будівництва на атлантичному узбережжі Франції та на німецькому березі Балтики додаткових терміналів для прийняття американського скрапленого газу. На думку Меркель, такий компроміс мав заспокоїти Вашингтон та допомогти Німеччині виконати нормативні положення "Європейської енергетичної хартії" щодо диверсифікації (урізноманітнення, – прим. авт.) джерел постачання газу", – сказав Мартинов.

Сполучені Штати погрожують санкціями компаніям, які намагаються добудувати "Північний потік-2". Американці ввели заходи проти швейцарської компанії, яка прокладала труби. Під тиском вона вимушена була відмовитись від проєкту. Нещодавно росіяни залучили для будівництва компанію "Академік Черський", яка також ризикує потрапити під санкції. США пригрозили новими санкціями, якщо трубу все ж таки добудують.

Що буде з українським транзитом?

Росія будує "Північний потік-2" для того, щоб позбутися транзиту через своїх сусідів. Саме тому будівництво обох "Північних потоків" завжди супроводжувалось критикою від країн-транзитерів – України, Білорусі та Польщі.

Росії дуже хотілося б прямо впливати на країни Європи та забрати в України можливість диктувати свої умови.

Наприкінці 2019 року "Нафтогаз" уклав нову угоду з "Газпромом" про транзит. Росія наполягала, щоб це була короткострокова угода на один рік (до завершення Північного потоку-2 залишався рік, тому український транзит надалі міг бути просто непотрібним). Україна ж наполягала на тому, щоб угоду уклали одразу на 5 років за принципом "качай або плати". Тепер Росія 5 років має обов'язково качати українською трубою газ у певній кількості або платити таку ж суму без транзиту.

Згідно з угодою, в перший рік Росія має перекачати через Україну щонайменше 65 мільярдів куб. м "блакитного палива", а в наступні 4 роки – по 40 мільярдів куб. м. Очевидно, що Росія вибила собі інші умови на перший рік, доки "Північний потік-2" ще не почав працювати.

Щоб розуміти важливість транзиту для України, наведемо конкретні цифри. Український бюджет за 2019 рік від транзиту російського газу отримав 70 мільярдів гривень. Це майже 7% від усіх доходів державного бюджету. За наступні 5 років Україна за новою угодою має отримати щонайменше 7 мільярдів доларів.

Президент РФ Володимир Путін анонсував запуск "Північного потоку-2" у 2021 році. Якщо все ж таки через санкції трубопровід не добудують, то виграти від цього може український транзит (Росія може збільшувати транспортування газу через Україну, але не зменшувати).


Виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко на зустрічі з головою правління "Газпрому" Олексієм Міллером / Фото Szymon Kardas

Утім, в довгостроковій перспективі для України все буде залежати від того, як працюватиме "Північний потік-2": повністю, упівсили або ж його взагалі не будуть використовувати. Радниця голови правління "Нафтогазу" Олена Зеркаль зазначила, що збереження транзитної ролі України досі під питанням. З її слів, якщо російський трубопровід буде добудовано, наш транзит з високою ймовірністю буде дорівнювати нулю.

Саме тому, санкції США мають зараз вирішальне значення для блокування будівництва. Як відомо, російський трубоукладач "Академік Черський" вже зайшов у німецький порт Мукран, де знаходиться логістичний центр Nord Stream 2 AG та зберігаються матеріали для завершення будівництва. Наші американські партнери запевняють, що "Газпрому" не вдасться залучити свій флот без ризику для всієї компанії та її акціонерів потрапити під жорсткі санкції США,
– пишевона.

Злий жарт з Україною можуть зіграти невдачі Росії на європейському газовому ринку, переконаний кандидат економічних наук Олександр Хмелевський. Нарощування американських поставок газу в Європу поступово буде призводити до скорочення обсягів транзиту через Україну. Тому Україні варто готуватися до скорочення транзитних поставок незалежно від того, буде побудовано "Північний потік-2" або ні.

"Потрібно шукати альтернативні поставки газу, будувати газовий термінал на Чорному морі, нові газогони. В іншому випадку ми не лише втратимо транзит газу, але й не зможемо забезпечити газом потреби України", – сказав експерт у коментарі 24 каналу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Развод в несколько кликов — "Дия" готовит новую функцию
Telegraf
2025-02-08T18:12:52Z
В работе PlayStation Network возникли проблемы
Апостроф
2025-02-08T17:57:42Z
«Обесчещенный»: Энтузиаст перевел на русский язык плакаты и текстуры в Dishonored
GameMag
2025-02-08T17:13:48Z
iPad Air і MacBook Air стануть потужнішими від багатьох ПК
Portaltele
2025-02-08T16:52:58Z
Сервисы PlayStation рухнули и до сих пор не восстановились
GameMag
2025-02-08T16:19:20Z
Любителям аркад удалось взломать бородатый баг в "Donkey Kong": понадобилось всего 44 года
Знай
2025-02-08T15:51:19Z
Таропрогноз на 9 февраля 2025: выберите карту и узнайте, что вас ждет в воскресенье
Telegraf
2025-02-08T15:48:13Z
Украинские полярники показали уникальные кадры спящих тюленей-крылеидов
Комсомольская правда
2025-02-08T15:39:00Z
Vodafone запустил звонки через Wi-Fi. Украинцы оценили качество новой услуги
Telegraf
2025-02-08T15:30:28Z
Финансовый гороскоп на неделю: кого из знаков Зодиака ждет прибыль 10-16 февраля
UAToday
2025-02-08T17:06:15Z
В каком возрасте наступает пик счастья? Ответ психологов удивит всех
Знай
2025-02-08T16:51:32Z
Гороскоп на 9 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-08T16:30:15Z
Секрет удачного кадра: 8 лайфхаков от профессионального фотографа
Marie Claire
2025-02-08T16:00:53Z
Сварили идеальное яйцо: ученые раскрыли необычный секрет их приготовления
Фокус
2025-02-08T15:51:10Z
Когда лучше есть мясо, орехи, сыры или гречку: диетологи ошеломили ответом
TSN
2025-02-08T15:36:40Z
Сочный взрыв вкуса: горячие мясные бутерброды, от которых не оторваться, рецепт для завтрака
Знай
2025-02-08T13:51:10Z
Большинство огородников неправильно выбирают семена: запомните правило трех "П"
TSN
2025-02-08T13:36:55Z
Львам - любовь, Близнецам - веселье: Таро-прогноз на День святого Валентина 2025 для всех знаков
Фокус
2025-02-08T12:30:41Z
В РФ умер капитан, причастный к убийству 59 гражданских в Грозе на Харьковщине
Gazeta UA
2025-02-08T18:00:01Z
В Киеве загорелся мужской монастырь: что известно
Telegraf
2025-02-08T17:36:49Z
В церкви Выдубицкого монастыря в Киеве произошло задымление
Комсомольская правда
2025-02-08T16:58:13Z
В Москве сильно горит - что известно
Апостроф
2025-02-08T16:54:08Z
На Аляске упал самолет Cessna Caravan с 10 пассажирами: обломки нашли в морских льдах
Фокус
2025-02-08T16:45:08Z
В Запорожье подростки убили собаку ради селфи, а потом сожгли ее
Комсомольская правда
2025-02-08T16:18:04Z
На известную российскую фигуристку совершено нападение
Telegraf
2025-02-08T16:03:59Z
В Харькове раздались взрывы: что известно
TSN
2025-02-08T15:48:28Z
На юго-западе Китая произошел оползень - много пропавших без вести
Апостроф
2025-02-08T14:21:16Z
"Жирона" с Цыганковым разгромно проиграла "Атлетику" в матче Ла Лиги
TSN
2025-02-08T17:36:41Z
Баба Ванга против Нострадамуса: ИИ предположил, кто из них победит в боксерском поединке
Фокус
2025-02-08T16:00:45Z
Беринчик - Дэвис: букмекеры не верят в украинского чемпиона
Telegraf
2025-02-08T15:30:30Z
"Я должен отобрать титул": непобедимый соперник Беринчика пригрозил украинцу нокаутом
TSN
2025-02-08T15:21:49Z
Гол Антоні не став на заваді для вражаючого камбеку Сельти
Football.ua
2025-02-08T15:07:27Z
Кличко рассказал, кто посоветовал ему оставить бокс после самого загадочного поражения в своей карьере
Gazeta UA
2025-02-08T14:24:55Z
Чемпионат мира по биатлону-2025: расписание всех гонок и где смотреть
TSN
2025-02-08T14:06:56Z
Промоутер Александра Усика пояснил, почему не стоит ждать боя украинского чемпиона с Мартином Баколе
Известия Киев
2025-02-08T12:37:54Z
Названа неожиданная причина срыва трансфера звезды "Динамо" в Англию
Telegraf
2025-02-08T12:33:36Z
Освободившийся из плена боец впервые увидит свою дочь
TSN
2025-02-08T17:06:58Z
ВСУ уничтожили в Донецкой области российский штурмовик Су-25
Апостроф
2025-02-08T16:27:59Z
С тремя спальнями и элитной мебелью: в Киеве можно снять царские хоромы за полмиллиона в месяц
Telegraf
2025-02-08T16:09:45Z
Гороскоп на воскресенье 9 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-08T16:00:45Z
В Киеве может появиться еще один микрорайон: что говорят эксперты и местные власти
TSN
2025-02-08T15:51:16Z
Бои за Торецк: Washington Post оценил, чем опасна оккупация города
TSN
2025-02-08T15:33:42Z
Миллион рублей и тюрьма: пленный оккупант под Покровском рассказал о мотивации в ВС РФ
Фокус
2025-02-08T15:30:14Z
В Николаеве волонтеры пытаются пристроить четырехлапых, которые остались под обстрелами: трогательные кадры
TSN
2025-02-08T15:21:11Z
Атака БпЛА на Ростовскую область - местные власти прибегли к режиму чрезвычайной ситуации
Апостроф
2025-02-08T15:03:51Z
Абіє довела до мурашек выступлением на нацотборе и просто со сцены заявила о домагательствах
TSN
2025-02-08T17:48:16Z
Трансляция Нацотбора на «Евровидение-2025» - зрители столкнулись с первыми проблемами
Апостроф
2025-02-08T17:24:38Z
Больше не может говорить? Как изменился "крепкий орешек" Брюс Уиллис и что известно о его состоянии
Telegraf
2025-02-08T17:03:06Z
Исполнилось 100 лет со дня рождения выдающегося украинского художника Виктора Зарецкого
ZN UA
2025-02-08T15:31:42Z
«Пугает количество одобрительных комментариев»: блогер раскритиковала анонс комедии «Песики»
Апостроф
2025-02-08T15:30:37Z
Девушкам среднего размера: как одеваться в стиле midsize — 12 советов
Marie Claire
2025-02-08T13:01:08Z
Канье Уэст опубликовал футболку со свастикой: считает, что придумал шедевр
Фокус
2025-02-08T12:06:36Z
Букмекеры определились с украинским фаворитом на "Евровидение-2025"/Опубликован рейтинг исполнителей
Апостроф
2025-02-08T11:39:04Z
Родилась в Чернигове, а потом признавалась Москве в любви: где сейчас экс-солистка группы "Лицей" Ишханишвили
Telegraf
2025-02-08T11:27:57Z
Ищут утешения: сколько мужчин готовы закрутить роман с кибер-подругой
Фокус
2025-02-08T18:15:53Z
Базовая подготовка не для всех: кого освободят от обучения военному мастерству
Знай
2025-02-08T18:06:54Z
Творческой молодежи предлагают нестандартную работу в Украине с достойной зарплатой
Telegraf
2025-02-08T17:57:02Z
Родителям не говорили. Почему в СССР могли изменять дату рождения детей
Telegraf
2025-02-08T17:33:29Z
Магнитная буря потрепает нервы украинцам: названа опасная дата
Политека
2025-02-08T17:27:26Z
Странная привычка, существовавшая во времена СССР: зачем женщины клали колготки в морозильную камеру
TSN
2025-02-08T17:21:36Z
Уже три года развозит каждый день воду людям: николаевцы рассказали трогательную историю
TSN
2025-02-08T17:06:49Z
На войне погиб известный одесский художник Андрей Рубан
Gazeta UA
2025-02-08T16:48:57Z
"Уезжайте вон": ведущая Янина Соколова жестко высказалась об уклонистах в прямом эфире
Фокус
2025-02-08T16:21:26Z
Определяет риск преждевременных родов: ученые назвали важнейший витамин для беременных
Фокус
2025-02-08T13:57:58Z
Как снова не набрать вес после похудения
TSN
2025-02-08T12:54:29Z
Витамин D и мозг: ученые нашли связь с памятью и старением, вы будете впечатлены
Знай
2025-02-08T11:51:05Z
Пять народных средств для крепкой рассады, которые знали наши бабушки: урожай будет большим на 100%
TSN
2025-02-08T10:36:30Z
Близнецы следовали двум разным диетам 12 недель: их результаты удивили ученых
Фокус
2025-02-08T10:21:26Z
100% успеха в лечении рака почек: ученые из США сделали прорыв
Знай
2025-02-08T09:51:39Z
Украинцы могут получить денежную помощь на лечение: какую сумму обещают
Знай
2025-02-08T09:21:23Z
С Днем стоматолога: короткие и красивые поздравления коллегам и родным
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:05Z
Этот тест обнаруживает сердечные заболевания на ранней стадии
Comments UA
2025-02-08T07:48:33Z
Богатые платят меньше бедных: украинцам показали дикую несправедливость налоговой системы
Хвиля
2025-02-08T18:15:48Z
Некоторые украинцы могут получить две субсидии в одни руки: кому это доступно
Фокус
2025-02-08T17:00:55Z
Проблемы с долларами: в НБУ предупредили банки и украинцев, будьте внимательны при обмене валют
Знай
2025-02-08T16:36:29Z
Пенсия в Украине: состоится ли индексация выплат в феврале 2025 года
Фокус
2025-02-08T16:00:07Z
Долги за газ – искусственные? ВСК ВРУ выявила масштабные нарушения «Нафтогаза»
Comments UA
2025-02-08T15:36:44Z
Отберут пенсии без предупреждения: кто будет вынужден выживать на копейки или попрошайничать
Знай
2025-02-08T15:30:39Z
Без справки от "Нефтегаза" не будет субсидии: кому нужно ее получить
Знай
2025-02-08T15:12:01Z
Достройка Хмельницкой АЭС имеет решающее значение для восстановления Украины – нардеп
TSN
2025-02-08T15:03:18Z
Украинцы могут получить скидку на электроэнергию: как это сделать
Фокус
2025-02-08T14:30:01Z
Их выпустили всего 1500: в Киеве засветился заряженный 700-сильный пикап за $100 000
Фокус
2025-02-08T09:36:12Z
Почему в Германии нельзя ездить на авто с полупустым баком: ответ удивит
GlavRed
2025-02-08T04:27:20Z
Зимой электромобили теряют до 37% заряда – но не все: какие кары не боятся холода
Знай
2025-02-07T20:51:16Z
Эксперты объяснили, что произойдет, если заправить машину бензином с высоким октановым числом
UAToday
2025-02-07T20:48:24Z
От создателя "Мивины": представлен дешевый электрокар с запасом хода 180 км
Фокус
2025-02-07T16:36:44Z
Необычный мотоцикл Honda в заводской коробке продали за $200 000
Фокус
2025-02-07T14:42:55Z
Культовая капсула времени: найден редкий 23-летний Nissan с пробегом 360 км
Фокус
2025-02-07T11:36:22Z
Еще с заводскими наклейками: в Киеве заметили новейшую Skoda Superb 2025, вот он - флагман
Знай
2025-02-07T09:51:55Z
В Украине появится самый дешевый электрокроссовер Kia: подробности и цены
Фокус
2025-02-07T09:30:42Z
Сотрудников USAID вернут из принудительного отпуска: в США суд заблокировал решение правительства
TSN
2025-02-08T17:48:31Z
Шольц назвал "неуместными" разговоры о миротворцах в Украине
Корреспондент
2025-02-08T17:30:08Z
Зеленский: Путин увеличивает численность своей армии еще на 100 000 человек
Лига
2025-02-08T17:27:09Z
Дональд Трамп отреагировал на признание в любви от Илона Маска
Comments UA
2025-02-08T17:18:43Z
Масштабные протесты в Словакии: митинги против Фицо поддержала провинция
TSN
2025-02-08T16:51:22Z
Россия вербует украинцев для атак на ТЦК, а затем ликвидирует их – The Washington Post
Comments UA
2025-02-08T16:48:09Z
Трамп против ЮАР: Белый дом прекращает финансовую помощь и запускает программу переселения
Comments UA
2025-02-08T16:30:10Z
ХАМАС освободил троих израильских заложников в рамках пятого раунда обмена пленными
ZN UA
2025-02-08T16:30:06Z
Ветеран ВСУ пожаловался на медика, который отказался от украинского языка: врач уже фигурант уголовного дела
Политека
2025-02-08T16:27:06Z