MY.UAНовини
Жорсткі німецькі правила для "Північного потоку-2": чи виграє від цього Україна
Жорсткі німецькі правила для "Північного потоку-2": чи виграє від цього Україна

Жорсткі німецькі правила для "Північного потоку-2": чи виграє від цього Україна

Росія почала будувати "Північний потік-2" в обхід України, щоб не бути залежною від українського транзиту. Однак, країна зіткнулася з величезною кількістю палок у колесах: американські санкції, європейські правила, касова криза у "Газпромі" тощо.

Чи запрацює врешті "Північний потік-2" та як це позначиться на українській економіці? Про це – далі у статті 24 каналу.

Європейські правила для "Газпрому"

Німецький регулятор застосував щодо "Північного потоку-2" третій енергетичний пакет ЄС.

Це – антимонопольне правило, яке передбачає, що:

  • одна компанія-постачальник може використовувати не більше, ніж 50% труби;
  • оператором транзиту призначається незалежна компанія.

Згідно з цим пакетом, "Газпром" зможе використовувати тільки 50% трубопроводу, а все інше – має залишити конкурентам. Це має унеможливити монополію російського газу в Європі та є частиною програми енергетичної безпеки. А оскільки вхід до газопроводу є тільки у Росії, то "Північний потік-2" просто ризикує залишитись напівпорожнім. За таких умов РФ не зможе відмовитись від українського транзиту та недоотримає значну кількість коштів.


Схема "Північного потоку-2" / Інфографіка з baltnews.ee

У проєкт було вкладено 9,5 мільярда євро. Половина з цієї суми надійшла від європейських інвесторів, тому не лише "Газпром", а й німецькі компанії зацікавлені в тому, щоб труба запрацювала на повну силу. За умови повної завантаженості, проєкт має окупитися приблизно за 14 років. І зрозуміло, що робота лише на 50% потужності вдвічі зменшить рентабельність.

Варто враховувати, що Росія додатково витратила 31 мільярд доларів на прокладання сухопутної труби від Ямалу до Балтійського моря, без якого "Північний потік-2" не міг би функціонувати. Це також є частиною балтійського проєкту, однак Росія у нього вклалась особисто. Тобто остаточний час, коли газопровід повністю окупиться, для "Газпрому" буде значно більшим.

Правила третього енергопакета до Росії застосовують не вперше. Подібна історія також була з "Північним потоком-1", у який також вкладали гроші німецькі компанії. Під дію правил ЄС потрапив трубопровід "OPAL", який є наземним продовженням "Північного потоку-1" в Німеччині.

Ситуація дуже схожа. За позовом польської компанії "PGNiG", "Газпрому" заборонили використовувати половину труби. Росія довго сперечалася з цим, бо їхня компанія є єдиною, яка фізично може наповнювати "OPAL". Суд приймав різні рішення і у 2019 році для "OPAL" все ж таки залишив правила третього енергопакета. Польща перемогла.

Не можна сказати, що це надто вплинуло на кінцевий результат. "Північний потік-1" зараз завантажений на 106%, бо транзитує газ альтернативними німецькими газопроводами. Німеччині економічно було б вигідніше взагалі не чіпати "OPAL" та отримувати дешевий газ, але Європейський суд вирішив, що правила будуть одні для всіх. Зараз німецький регулятор разом із Росією продовжує суд за вивід "OPAL" з-під правил третього енергопакета.

Хто грає проти "Північного потоку-2"?

Свою роль в історії з "Північним потоком-2" грають ще два важливі фактори. Мова про величезні збитки "Газпрому" та американські санкції.

Якщо на початку 2019 на британському хабі NBP газ продавали за 250 доларів/1000 куб. м, то на кінець року контракти коштували вже по 130 доларів. Зараз ціна швидких контрактів на енергоносій через падіння попиту та зміну сезону складає близько 60 доларів.

Також "Газпром" страждає від суттєвого зменшення попиту від Туреччини, яка третину своїх потреб тепер покриває коштом нового Південного газотранспортного коридору, купуючи "блакитне паливо" в Азербайджану.

До речі, на турецькому напрямку в планах є побудова труби через Каспійське море з Туркменістану в обхід Росії, що може призвести до появи на європейському ринку ще одного, а може і декількох великих гравців. "Газпром" своєю чергою намагається блокувати будівництво газопроводу через Каспійське море.


Схема Транскаспійського газопроводу / Інфографіка з haqqin.az

Небезпечним конкурентом Росії на європейському ринку виступають і США, які пропонують країнам ЄС поступово переходити на американський скраплений газ. Наприклад, за даними Reuters, за період з жовтня по січень 2019 року Європа придбала 3.23 мільйона тонн скрапленого газу проти 0.7 мільйона тонн в цей же період в 2018.

А декілька днів тому свою угоду з "Газпромом" про постачання газу розірвала Польща. Країна поступово планує переходити на альтернативних постачальників з Норвегії та США.

Як наслідок, в бюджеті російської компанії з'явилась дірка на 10 мільярдів доларів, яку доведеться покривати кредитами або субсидіями, вважає аналітик агентства "Ведомости" Дмитро Мариченко. Експерти з компанії "Сбербанк CIB" прогнозують, що компанія матиме збитки до кінця 2021 року. Це, зокрема, означає, що "Газпрому" може не вистачити власних грошей на інвестпроєкти, заплановані на 2020-2021 роки.

Звісно, рішення про застосування третього енергопакета ще може бути оскаржене в суді, чим росіяни і скористаються.

Американські санкції та безпека

Американці розглядають Росію як конкурента на газовому ринку Європи. Кандидат економічних наук Олександр Хмелевський у коментарі 24 каналу зазначив, що коронавірусна криза може зробити наслідки від запуску "Північного потоку-2" особливо екстремальними для США.

Зараз, у зв'язку з економічною кризою, споживання газу в ЄС суттєво скоротилося, ціна на нього впала. Оскільки собівартість американського газу, з урахуванням його поставок в Європу, значно вище ніж російського, американці опинилися під загрозою втрати своєї частки на європейському ринку. Запуск "Північного потоку-2" поставить хрест на їхніх планах в Європі,
– сказав Хмелевський.

Важливим фактором для нових постачальників газу в Європу є суттєве розширення європейського ринку. Зокрема, видобуток газу скорочуватимуть в Нідерландах. Це пов'язано з бажанням європейців поліпшити стан екології та зменшити шкідливе виробництво. Це означає, що тепер ЄС буде більше імпортувати з інших країн.

Мотиви блокування будівництва "Північного потоку-2" є не тільки економічними, а й політичними. Зокрема, Трамп вбачає у будівництві труби збільшення залежності Європи від Росії та її енергоресурсів. В Україні таке називають "нафтогазова голка".

Провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України Андрій Мартинов у коментарі 24 каналу зазначає, що Росія підкуповує Німеччину дешевшими логістичними послугами, у порівнянні з конкурентами – США, Норвегією, Алжиром або Катаром. Отже, російська енергія є відносно дешевою, вона сприяє розвитку німецької промисловості.


Трамп переконав Меркель купувати більше американського газу / Фото AP Images

"Трамп багато разів дорікав Німеччині за купівлю російського газу, що це робить Росію сильнішою. Німеччина ще до пандемії залучила катарський капітал для будівництва на атлантичному узбережжі Франції та на німецькому березі Балтики додаткових терміналів для прийняття американського скрапленого газу. На думку Меркель, такий компроміс мав заспокоїти Вашингтон та допомогти Німеччині виконати нормативні положення "Європейської енергетичної хартії" щодо диверсифікації (урізноманітнення, – прим. авт.) джерел постачання газу", – сказав Мартинов.

Сполучені Штати погрожують санкціями компаніям, які намагаються добудувати "Північний потік-2". Американці ввели заходи проти швейцарської компанії, яка прокладала труби. Під тиском вона вимушена була відмовитись від проєкту. Нещодавно росіяни залучили для будівництва компанію "Академік Черський", яка також ризикує потрапити під санкції. США пригрозили новими санкціями, якщо трубу все ж таки добудують.

Що буде з українським транзитом?

Росія будує "Північний потік-2" для того, щоб позбутися транзиту через своїх сусідів. Саме тому будівництво обох "Північних потоків" завжди супроводжувалось критикою від країн-транзитерів – України, Білорусі та Польщі.

Росії дуже хотілося б прямо впливати на країни Європи та забрати в України можливість диктувати свої умови.

Наприкінці 2019 року "Нафтогаз" уклав нову угоду з "Газпромом" про транзит. Росія наполягала, щоб це була короткострокова угода на один рік (до завершення Північного потоку-2 залишався рік, тому український транзит надалі міг бути просто непотрібним). Україна ж наполягала на тому, щоб угоду уклали одразу на 5 років за принципом "качай або плати". Тепер Росія 5 років має обов'язково качати українською трубою газ у певній кількості або платити таку ж суму без транзиту.

Згідно з угодою, в перший рік Росія має перекачати через Україну щонайменше 65 мільярдів куб. м "блакитного палива", а в наступні 4 роки – по 40 мільярдів куб. м. Очевидно, що Росія вибила собі інші умови на перший рік, доки "Північний потік-2" ще не почав працювати.

Щоб розуміти важливість транзиту для України, наведемо конкретні цифри. Український бюджет за 2019 рік від транзиту російського газу отримав 70 мільярдів гривень. Це майже 7% від усіх доходів державного бюджету. За наступні 5 років Україна за новою угодою має отримати щонайменше 7 мільярдів доларів.

Президент РФ Володимир Путін анонсував запуск "Північного потоку-2" у 2021 році. Якщо все ж таки через санкції трубопровід не добудують, то виграти від цього може український транзит (Росія може збільшувати транспортування газу через Україну, але не зменшувати).


Виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко на зустрічі з головою правління "Газпрому" Олексієм Міллером / Фото Szymon Kardas

Утім, в довгостроковій перспективі для України все буде залежати від того, як працюватиме "Північний потік-2": повністю, упівсили або ж його взагалі не будуть використовувати. Радниця голови правління "Нафтогазу" Олена Зеркаль зазначила, що збереження транзитної ролі України досі під питанням. З її слів, якщо російський трубопровід буде добудовано, наш транзит з високою ймовірністю буде дорівнювати нулю.

Саме тому, санкції США мають зараз вирішальне значення для блокування будівництва. Як відомо, російський трубоукладач "Академік Черський" вже зайшов у німецький порт Мукран, де знаходиться логістичний центр Nord Stream 2 AG та зберігаються матеріали для завершення будівництва. Наші американські партнери запевняють, що "Газпрому" не вдасться залучити свій флот без ризику для всієї компанії та її акціонерів потрапити під жорсткі санкції США,
– пишевона.

Злий жарт з Україною можуть зіграти невдачі Росії на європейському газовому ринку, переконаний кандидат економічних наук Олександр Хмелевський. Нарощування американських поставок газу в Європу поступово буде призводити до скорочення обсягів транзиту через Україну. Тому Україні варто готуватися до скорочення транзитних поставок незалежно від того, буде побудовано "Північний потік-2" або ні.

"Потрібно шукати альтернативні поставки газу, будувати газовий термінал на Чорному морі, нові газогони. В іншому випадку ми не лише втратимо транзит газу, але й не зможемо забезпечити газом потреби України", – сказав експерт у коментарі 24 каналу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
В Китае отреагировали на санкции ЕС против России
Корреспондент
2025-07-19T01:48:50Z
Трамп подал в суд на WSJ, которая написала о его письме Эпштейну
Корреспондент
2025-07-19T00:57:14Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Украина заполнила газовые хранилища почти на 30%
Корреспондент
2025-07-18T20:00:43Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Павлоград под массированной атакой БПЛА
Корреспондент
2025-07-19T01:09:01Z
Сырский сообщил о заходе россиян в Покровск
Comments UA
2025-07-18T21:48:47Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Чехии легализировали каннабис: сколько марихуаны разрешено иметь
Фокус
2025-07-18T19:06:28Z
Экспертша предупредила, от чего можно отравиться в жару
TSN
2025-07-18T18:21:07Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Медкабинет, еАкциз, еНотариат: в "Дії" появятся новые функции
Gazeta UA
2025-07-18T19:54:39Z
Война в Украине: военные откровенно рассказали, что происходит на Запорожском направлении
TSN
2025-07-18T19:21:46Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
В Лондонском Тауэре выставили саблю гетмана Мазепы. Экспозицию открыл Стивен Фрай
Gazeta UA
2025-07-18T18:21:52Z
Десять вещей, которые должны у каждого: как комбинировать образы и выглядеть стильно
Знай
2025-07-18T16:51:03Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
В Украине есть самый "библейский" мост: где он находится и чем интересен
Telegraf
2025-07-18T19:39:13Z
Из долгов потом не выберетесь: 5 вещей, которые притягивают в дом нищету
Знай
2025-07-18T18:51:19Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Поджог церкви на Закарпатье: подозреваемый задержан
Корреспондент
2025-07-18T23:51:42Z
Удар по Одессе: погиб человек
Корреспондент
2025-07-18T23:21:33Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Иван Ракитич занял должность технического директора Хайдука
Корреспондент
2025-07-18T21:09:14Z
На церемонии взвешивания у Дюбуа было на 8 кг больше, чем у Усика
Корреспондент
2025-07-18T20:27:19Z
Украинский сумоист быстро продвигается вверх по рангам
Корреспондент
2025-07-18T20:15:04Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
22-летний вратарь клуба Бернли может вернуться в родной Ман Сити
Корреспондент
2025-07-18T19:30:31Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Фанаты Frostpunk 2 могут выиграть 10 тысяч долларов и мощные видеокарты: разработчики объявили конкурс
Знай
2025-07-18T19:51:27Z
Meta отказалась подписывать кодекс практики ЕС по искусственному интеллекту
Корреспондент
2025-07-18T19:45:11Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z