MY.UAНовини
Жорсткі німецькі правила для "Північного потоку-2": чи виграє від цього Україна
Жорсткі німецькі правила для "Північного потоку-2": чи виграє від цього Україна

Жорсткі німецькі правила для "Північного потоку-2": чи виграє від цього Україна

Росія почала будувати "Північний потік-2" в обхід України, щоб не бути залежною від українського транзиту. Однак, країна зіткнулася з величезною кількістю палок у колесах: американські санкції, європейські правила, касова криза у "Газпромі" тощо.

Чи запрацює врешті "Північний потік-2" та як це позначиться на українській економіці? Про це – далі у статті 24 каналу.

Європейські правила для "Газпрому"

Німецький регулятор застосував щодо "Північного потоку-2" третій енергетичний пакет ЄС.

Це – антимонопольне правило, яке передбачає, що:

  • одна компанія-постачальник може використовувати не більше, ніж 50% труби;
  • оператором транзиту призначається незалежна компанія.

Згідно з цим пакетом, "Газпром" зможе використовувати тільки 50% трубопроводу, а все інше – має залишити конкурентам. Це має унеможливити монополію російського газу в Європі та є частиною програми енергетичної безпеки. А оскільки вхід до газопроводу є тільки у Росії, то "Північний потік-2" просто ризикує залишитись напівпорожнім. За таких умов РФ не зможе відмовитись від українського транзиту та недоотримає значну кількість коштів.


Схема "Північного потоку-2" / Інфографіка з baltnews.ee

У проєкт було вкладено 9,5 мільярда євро. Половина з цієї суми надійшла від європейських інвесторів, тому не лише "Газпром", а й німецькі компанії зацікавлені в тому, щоб труба запрацювала на повну силу. За умови повної завантаженості, проєкт має окупитися приблизно за 14 років. І зрозуміло, що робота лише на 50% потужності вдвічі зменшить рентабельність.

Варто враховувати, що Росія додатково витратила 31 мільярд доларів на прокладання сухопутної труби від Ямалу до Балтійського моря, без якого "Північний потік-2" не міг би функціонувати. Це також є частиною балтійського проєкту, однак Росія у нього вклалась особисто. Тобто остаточний час, коли газопровід повністю окупиться, для "Газпрому" буде значно більшим.

Правила третього енергопакета до Росії застосовують не вперше. Подібна історія також була з "Північним потоком-1", у який також вкладали гроші німецькі компанії. Під дію правил ЄС потрапив трубопровід "OPAL", який є наземним продовженням "Північного потоку-1" в Німеччині.

Ситуація дуже схожа. За позовом польської компанії "PGNiG", "Газпрому" заборонили використовувати половину труби. Росія довго сперечалася з цим, бо їхня компанія є єдиною, яка фізично може наповнювати "OPAL". Суд приймав різні рішення і у 2019 році для "OPAL" все ж таки залишив правила третього енергопакета. Польща перемогла.

Не можна сказати, що це надто вплинуло на кінцевий результат. "Північний потік-1" зараз завантажений на 106%, бо транзитує газ альтернативними німецькими газопроводами. Німеччині економічно було б вигідніше взагалі не чіпати "OPAL" та отримувати дешевий газ, але Європейський суд вирішив, що правила будуть одні для всіх. Зараз німецький регулятор разом із Росією продовжує суд за вивід "OPAL" з-під правил третього енергопакета.

Хто грає проти "Північного потоку-2"?

Свою роль в історії з "Північним потоком-2" грають ще два важливі фактори. Мова про величезні збитки "Газпрому" та американські санкції.

Якщо на початку 2019 на британському хабі NBP газ продавали за 250 доларів/1000 куб. м, то на кінець року контракти коштували вже по 130 доларів. Зараз ціна швидких контрактів на енергоносій через падіння попиту та зміну сезону складає близько 60 доларів.

Також "Газпром" страждає від суттєвого зменшення попиту від Туреччини, яка третину своїх потреб тепер покриває коштом нового Південного газотранспортного коридору, купуючи "блакитне паливо" в Азербайджану.

До речі, на турецькому напрямку в планах є побудова труби через Каспійське море з Туркменістану в обхід Росії, що може призвести до появи на європейському ринку ще одного, а може і декількох великих гравців. "Газпром" своєю чергою намагається блокувати будівництво газопроводу через Каспійське море.


Схема Транскаспійського газопроводу / Інфографіка з haqqin.az

Небезпечним конкурентом Росії на європейському ринку виступають і США, які пропонують країнам ЄС поступово переходити на американський скраплений газ. Наприклад, за даними Reuters, за період з жовтня по січень 2019 року Європа придбала 3.23 мільйона тонн скрапленого газу проти 0.7 мільйона тонн в цей же період в 2018.

А декілька днів тому свою угоду з "Газпромом" про постачання газу розірвала Польща. Країна поступово планує переходити на альтернативних постачальників з Норвегії та США.

Як наслідок, в бюджеті російської компанії з'явилась дірка на 10 мільярдів доларів, яку доведеться покривати кредитами або субсидіями, вважає аналітик агентства "Ведомости" Дмитро Мариченко. Експерти з компанії "Сбербанк CIB" прогнозують, що компанія матиме збитки до кінця 2021 року. Це, зокрема, означає, що "Газпрому" може не вистачити власних грошей на інвестпроєкти, заплановані на 2020-2021 роки.

Звісно, рішення про застосування третього енергопакета ще може бути оскаржене в суді, чим росіяни і скористаються.

Американські санкції та безпека

Американці розглядають Росію як конкурента на газовому ринку Європи. Кандидат економічних наук Олександр Хмелевський у коментарі 24 каналу зазначив, що коронавірусна криза може зробити наслідки від запуску "Північного потоку-2" особливо екстремальними для США.

Зараз, у зв'язку з економічною кризою, споживання газу в ЄС суттєво скоротилося, ціна на нього впала. Оскільки собівартість американського газу, з урахуванням його поставок в Європу, значно вище ніж російського, американці опинилися під загрозою втрати своєї частки на європейському ринку. Запуск "Північного потоку-2" поставить хрест на їхніх планах в Європі,
– сказав Хмелевський.

Важливим фактором для нових постачальників газу в Європу є суттєве розширення європейського ринку. Зокрема, видобуток газу скорочуватимуть в Нідерландах. Це пов'язано з бажанням європейців поліпшити стан екології та зменшити шкідливе виробництво. Це означає, що тепер ЄС буде більше імпортувати з інших країн.

Мотиви блокування будівництва "Північного потоку-2" є не тільки економічними, а й політичними. Зокрема, Трамп вбачає у будівництві труби збільшення залежності Європи від Росії та її енергоресурсів. В Україні таке називають "нафтогазова голка".

Провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України Андрій Мартинов у коментарі 24 каналу зазначає, що Росія підкуповує Німеччину дешевшими логістичними послугами, у порівнянні з конкурентами – США, Норвегією, Алжиром або Катаром. Отже, російська енергія є відносно дешевою, вона сприяє розвитку німецької промисловості.


Трамп переконав Меркель купувати більше американського газу / Фото AP Images

"Трамп багато разів дорікав Німеччині за купівлю російського газу, що це робить Росію сильнішою. Німеччина ще до пандемії залучила катарський капітал для будівництва на атлантичному узбережжі Франції та на німецькому березі Балтики додаткових терміналів для прийняття американського скрапленого газу. На думку Меркель, такий компроміс мав заспокоїти Вашингтон та допомогти Німеччині виконати нормативні положення "Європейської енергетичної хартії" щодо диверсифікації (урізноманітнення, – прим. авт.) джерел постачання газу", – сказав Мартинов.

Сполучені Штати погрожують санкціями компаніям, які намагаються добудувати "Північний потік-2". Американці ввели заходи проти швейцарської компанії, яка прокладала труби. Під тиском вона вимушена була відмовитись від проєкту. Нещодавно росіяни залучили для будівництва компанію "Академік Черський", яка також ризикує потрапити під санкції. США пригрозили новими санкціями, якщо трубу все ж таки добудують.

Що буде з українським транзитом?

Росія будує "Північний потік-2" для того, щоб позбутися транзиту через своїх сусідів. Саме тому будівництво обох "Північних потоків" завжди супроводжувалось критикою від країн-транзитерів – України, Білорусі та Польщі.

Росії дуже хотілося б прямо впливати на країни Європи та забрати в України можливість диктувати свої умови.

Наприкінці 2019 року "Нафтогаз" уклав нову угоду з "Газпромом" про транзит. Росія наполягала, щоб це була короткострокова угода на один рік (до завершення Північного потоку-2 залишався рік, тому український транзит надалі міг бути просто непотрібним). Україна ж наполягала на тому, щоб угоду уклали одразу на 5 років за принципом "качай або плати". Тепер Росія 5 років має обов'язково качати українською трубою газ у певній кількості або платити таку ж суму без транзиту.

Згідно з угодою, в перший рік Росія має перекачати через Україну щонайменше 65 мільярдів куб. м "блакитного палива", а в наступні 4 роки – по 40 мільярдів куб. м. Очевидно, що Росія вибила собі інші умови на перший рік, доки "Північний потік-2" ще не почав працювати.

Щоб розуміти важливість транзиту для України, наведемо конкретні цифри. Український бюджет за 2019 рік від транзиту російського газу отримав 70 мільярдів гривень. Це майже 7% від усіх доходів державного бюджету. За наступні 5 років Україна за новою угодою має отримати щонайменше 7 мільярдів доларів.

Президент РФ Володимир Путін анонсував запуск "Північного потоку-2" у 2021 році. Якщо все ж таки через санкції трубопровід не добудують, то виграти від цього може український транзит (Росія може збільшувати транспортування газу через Україну, але не зменшувати).


Виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко на зустрічі з головою правління "Газпрому" Олексієм Міллером / Фото Szymon Kardas

Утім, в довгостроковій перспективі для України все буде залежати від того, як працюватиме "Північний потік-2": повністю, упівсили або ж його взагалі не будуть використовувати. Радниця голови правління "Нафтогазу" Олена Зеркаль зазначила, що збереження транзитної ролі України досі під питанням. З її слів, якщо російський трубопровід буде добудовано, наш транзит з високою ймовірністю буде дорівнювати нулю.

Саме тому, санкції США мають зараз вирішальне значення для блокування будівництва. Як відомо, російський трубоукладач "Академік Черський" вже зайшов у німецький порт Мукран, де знаходиться логістичний центр Nord Stream 2 AG та зберігаються матеріали для завершення будівництва. Наші американські партнери запевняють, що "Газпрому" не вдасться залучити свій флот без ризику для всієї компанії та її акціонерів потрапити під жорсткі санкції США,
– пишевона.

Злий жарт з Україною можуть зіграти невдачі Росії на європейському газовому ринку, переконаний кандидат економічних наук Олександр Хмелевський. Нарощування американських поставок газу в Європу поступово буде призводити до скорочення обсягів транзиту через Україну. Тому Україні варто готуватися до скорочення транзитних поставок незалежно від того, буде побудовано "Північний потік-2" або ні.

"Потрібно шукати альтернативні поставки газу, будувати газовий термінал на Чорному морі, нові газогони. В іншому випадку ми не лише втратимо транзит газу, але й не зможемо забезпечити газом потреби України", – сказав експерт у коментарі 24 каналу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Міс Всесвіт-2024: хто переміг та місце України на конкурсі
GlavRed
2024-11-17T11:36:14Z
ТЦК прокоментував затримання двох музикантів відомої співачки перед концертом: "Перебував у розшуку"
TSN
2024-11-17T11:15:43Z
Єфросиніна показала, як з сином в метро ховалася від російських ракет та дронів: "Майже босоніж"
TSN
2024-11-17T10:51:39Z
Помер соліст гурту На-На: що сталося
GlavRed
2024-11-17T10:39:34Z
Анна Саліванчук замилувала фото зі старшим сином і розчулила вітаннями його з 9-річчям
TSN
2024-11-17T10:21:38Z
"Дитяче Євробачення-2024": хто переміг та яке місце посіла Україна у конкурсі
TSN
2024-11-17T10:09:39Z
Зірка "Кухні" Кузнєцова заговорила про плани нареченого-росіянина переїхати до України: "Буде важко"
TSN
2024-11-17T10:09:12Z
Українська драма-трилер «БожеВільні» перемогла на міжнародному кінофестивалі у Болгарії
УкраинФорм
2024-11-17T10:06:02Z
Від Елеонори Рузвельт і Жаклін Кеннеді до Джилл Байден: найстильніші перші леді США
Фокус
2024-11-17T10:00:54Z
Сибіга про масштабну атаку Росії: Це відповідь Путіна всім тим, хто дзвонив і відвідував його
УкраинФорм
2024-11-17T11:45:03Z
Яку зброю Китай міг передати Росії та чому Захід не наважується різко відреагувати
24tv
2024-11-17T11:42:54Z
Іранський журналіст вчинив самогубство на знак протесту проти репресивного режиму
Детектор М
2024-11-17T11:39:12Z
Росіяни зробили запаси ракет на декілька масованих обстрілів - ЦПД
УкраинФорм
2024-11-17T11:30:57Z
Понад 700 повідомлень про НЛО: розсекречено звіт Пентагону
InternetUA
2024-11-17T11:27:08Z
Перший бунт проти Трампа: що може спровокувати невдоволення в уряді США
24tv
2024-11-17T11:27:05Z
МВС Німеччини вимагає суворого контролю за забороною на ножі на різдвяних ярмарках
Европейская правда
2024-11-17T11:24:52Z
У світі реагують на масовану атаку РФ по Україні
УкраинФорм
2024-11-17T11:24:50Z
Нові призначення Трампа: експерт розповів, що він разом із Маском готує світові
Политека
2024-11-17T11:19:49Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Повний список хвороб, які точно звільняють від мобілізації
24tv
2024-11-17T11:42:45Z
Який хліб найкорисніший: його треба їсти для схуднення та зниження цукру в крові
TSN
2024-11-17T11:09:10Z
Експерти назвали 5 найкращих чаїв, які допоможуть поліпшити рівень цукру в крові
24tv
2024-11-17T10:30:00Z
Як яйця можуть покращити когнітивні функції
360ua.news
2024-11-17T10:24:37Z
Страх перед неминучим: медсестра розповіла про те, що відбувається з тілом після смерті
Фокус
2024-11-17T10:12:19Z
Перловка буде ароматною, соковитою й ніжною: секрет приготування криється в перших кроках
TSN
2024-11-17T10:09:59Z
"Розпізнає" залишки пухлини в мозку: ефективність нової терапії раку 92%
24tv
2024-11-17T06:06:02Z
Якраз для холодної пори: прості трюки, які допоможуть вам почуватися бадьорим уранці
24tv
2024-11-17T05:06:59Z
Окупована ЗАЕС на страшній межі: в Міненерго розповіли про дикий крок окупантів
GlavRed
2024-11-17T11:42:36Z
Масована атака на енергосистему: в Укренерго розповіли про наслідки влучань
GlavRed
2024-11-17T11:27:40Z
Україна стала головним торговим партнером Німеччини у пост-СРСР
Петр и Мазепа
2024-11-17T11:24:37Z
Як зміняться ціни на продукти до кінця 2025 року: прогноз НБУ
Фокус
2024-11-17T10:51:35Z
Заблокували рахунок після продажу квартири: ПриватБанк назвав причину
Хвиля
2024-11-17T10:45:05Z
Політичний вплив на криптовалютний ринок
360ua.news
2024-11-17T10:42:43Z
Аграрії робитимуть ставку на прибуткові культури
AgroPortal
2024-11-17T10:30:17Z
Компанія-власниця TikTok оцінила себе у $300 млрд
Детектор М
2024-11-17T10:27:49Z
Галущенко про наслідки повітряної атаки РФ: Електропостачання відновлюємо за резервними схемами
УкраинФорм
2024-11-17T10:24:51Z
Перший постріл й одразу влучання. Повітряні сили ЗСУ показали військову, яка збила крилату ракету
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T11:39:20Z
Запущено проєкт реінтеграції ветеранів у агросектор
Петр и Мазепа
2024-11-17T11:33:24Z
Безпілотники ЗСУ ускладнюють просування росіян і допоможуть виграти війну – ISW
iPress
2024-11-17T11:30:53Z
Військовий пояснив, як треба мобілізувати 18-річних: "Жарти, теплі стосунки, спільна мета"
Знай
2024-11-17T11:30:27Z
БпЛА атакували Іжевський електромеханічний завод "Купол": там Росія виробляє ЗРК "Тор"
24tv
2024-11-17T11:30:00Z
Показали найкрасивішу в світі жінку: вперше за 10 років нею стала блондинка
Фокус
2024-11-17T11:27:57Z
Сьогодні наші пілоти F-16 збили близько 10 повітряних цілей, – Зеленський
24tv
2024-11-17T11:12:43Z
Символ кохання та шлюбу: історія обручки Кейт Міддлтон
Фокус
2024-11-17T11:00:37Z
«Баю, бляха, бай» і християнські цінності. В фейсбуці відбувся перепис населення без почуття гумору
Детектор М
2024-11-17T11:00:31Z
Британська розвідка проаналізувала посилення тиску російських військ на Куп'янськ
Европейская правда
2024-11-17T11:36:42Z
У Києві після масованого обстрілу можуть запровадити стабілізаційні відключення, – КМВА
24tv
2024-11-17T11:33:37Z
Погода в Одесі на тижні з 18 по 24 листопада потріпає нерви: яких "сюрпризів" чекати
Политека
2024-11-17T11:33:32Z
На Вінниччині внаслідок ракетної атаки зруйнована база академічного веслування
УкраинФорм
2024-11-17T11:30:13Z
У Києві рятувальники вилучили частину ракети з житловой п’ятиповерхівки
УкраинФорм
2024-11-17T11:21:31Z
Спостерігається зменшення обстрілів прикордоння північних областей України - ОТУ «Сіверськ»
УкраинФорм
2024-11-17T10:51:39Z
Росіяни тиснуть на 6 напрямках, чи є ознаки підготовки до наступу на Запоріжжі: огляд фронту ISW
24tv
2024-11-17T10:45:25Z
У КМВА пояснили, чому не відкривають під час повітряної тривоги станції метро, які на поверхні
TSN
2024-11-17T10:36:48Z
Ворожий обстріл Миколаєва: з'явилися фото наслідків атаки БпЛА
TSN
2024-11-17T10:36:10Z
Гороскоп на тиждень з 18 по 24 листопада: Ракам - витрати, Стрільцям - завал на роботі
GlavRed
2024-11-17T11:27:33Z
Перший в історії: у Нью-Йорку збудують вигнутий хмарочос, який стане найдовшим у світі
24tv
2024-11-17T10:36:34Z
Крихітна вітальня – не біда: слідуйте цим 7 правилам, і вона матиме ідеальний вигляд
24tv
2024-11-17T10:30:35Z
Як посмажити рибу, щоб не підгорало борошно: про це майже ніхто не знає
TSN
2024-11-17T10:21:37Z
Ці 5 речей ніколи не можна зберігати біля плити
24tv
2024-11-17T09:45:46Z
Такого прозорого бульйону ви ще не бачили: який простий секрет гарантує ідеальний результат
24tv
2024-11-17T09:30:27Z
Леви, Стрільці та Риби: кому пощастить із грошима до кінця 2024 року Таро-прогноз
Фокус
2024-11-17T08:12:19Z
Свято наближається: 5 ідей вуличного різдвяного декору своїми руками
24tv
2024-11-17T07:45:03Z
Деякі знаки зодіаку в листопаді відправляться у романтичну подорож з коханою людиною
24tv
2024-11-17T07:09:38Z
Український танцювальний дует переміг на турнірі в Аланії
УкраинФорм
2024-11-17T11:42:20Z
Скандальний легіонер Полісся змінить команду: гравцем цікавиться клуб із УПЛ
24tv
2024-11-17T11:42:14Z
Албанія – Україна: де дивитися і ставки букмекерів на вирішальний матч Ліги націй
TSN
2024-11-17T11:33:03Z
"Ніякий": легендарний тренер Волині жорстко розкритикував головну зірку збірної України
24tv
2024-11-17T11:00:57Z
Суркіс розкрив ввжливу деталь у контракті Шапаренка з Динамо
24tv
2024-11-17T10:36:05Z
Збірна України в Лізі націй-2024/25: розклади для "синьо-жовтих" перед останнім туром
TSN
2024-11-17T10:21:42Z
Легендарний боєць UFC оголосив про завершення кар'єри: відео прощання
24tv
2024-11-17T09:51:55Z
Президентка Палмейраса — щодо трансферу Неймара: У нас тут не лазарет
Football.ua
2024-11-17T09:49:01Z
Збірна України виграла три медалі молодіжного Євро із дзюдо у Польщі
УкраинФорм
2024-11-17T09:33:45Z
У Херсоні через атаку російського дрона загинула жінка
УкраинФорм
2024-11-17T11:48:52Z
У Бурштині на Івано-Франківщині через ворожий обстріл відсутнє теплопостачання
УкраинФорм
2024-11-17T11:45:22Z
Працівник ритуальної служби, який викинув урни з залишками праху померлих, відбудеться штрафом
Украина Криминальная
2024-11-17T11:33:53Z
На Тернопільщині унаслідок падіння уламків ракет пошкоджені вікна і балкони
УкраинФорм
2024-11-17T11:12:02Z
У Херсоні під вогонь росіян потрапив автобус із пасажирами
УкраинФорм
2024-11-17T11:09:54Z
Рятувальники показали наслідки масованої атаки РФ
УкраинФорм
2024-11-17T11:09:24Z
Удар по Миколаєву: кількість постраждалих зросла до семи, двоє загиблих
УкраинФорм
2024-11-17T10:43:47Z
Обстріл Прикарпаття: рятувальники ліквідували пожежу на об’єкті критичної інфраструктури
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T10:27:10Z
В Індійському океані знайшли затонулий в 1942 році легендарний есмінець USS Edsall
InternetUA
2024-11-17T10:27:05Z
Американські розробники представили гіперзвуковий літак, що наблизився до надзвукових швидкостей
InternetUA
2024-11-17T11:34:01Z
Ракети NASA створили штучні хмари над Норвегією
iPress
2024-11-17T11:30:32Z
Як зробити швидку серію фотографій на iPhone: проста інструкція
GlavRed
2024-11-17T11:27:04Z
Тонни відходів будуть перетворені на електроенергію: як працює незвичайна технологія
InternetUA
2024-11-17T11:01:51Z
Як навчитись ефективно читати великі тексти за допомогою ШІ
Детектор М
2024-11-17T11:00:47Z
Як швидко зарядити смартфон, якщо у вас мало часу: найочевидніший і найпростіший спосіб
Политека
2024-11-17T10:43:02Z
Ілон Маск назвав дві ключові дати для людства
InternetUA
2024-11-17T10:33:10Z
Пентагон оприлюднив звіт про сотні нових спостережень НЛО та без доказів позаземного життя
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T10:24:45Z
Дівам варто знайти гармонію, а Скорпіонам потрібно діяти активно: гороскоп за картами Таро на 17 листопада 2024 року
TSN
2024-11-17T10:09:03Z
Оновлений Lexus ES
360ua.news
2024-11-17T11:33:57Z
Lexus представив бізнес-седан за $40 000
AutoCentre
2024-11-17T08:04:21Z
Після таємничої аварії Tesla Cybertruck перетворили на меморіал: люди несуть хрести із квітами
Знай
2024-11-17T07:51:21Z
Jeep Wrangler Rubicon: може посперечатися, але чи треба?
AutoCentre
2024-11-17T07:10:43Z
Водіям розповіли про одну важливу "приховану" кнопку в авто: що вона робить
GlavRed
2024-11-17T04:27:02Z
Механік показав, де шукати "приховану" кнопку у вашому авто, яка заощадить чимало грошей
24tv
2024-11-16T20:48:54Z
Що робити з авто взимку, щоб іржа перестала приходити уві сні: топ-4 дії
Знай
2024-11-16T19:51:51Z
В Україну привезли важливий артефакт із колиски автомобілебудування
AutoCentre
2024-11-16T14:03:49Z
Кросовери, гібриди та електрокари: названо кращі автомобілі року в Європі
Фокус
2024-11-16T12:12:36Z