MY.UAНовини
Газові війни: чи добудує Росія "Північний потік-2"
Газові війни: чи добудує Росія "Північний потік-2"

Газові війни: чи добудує Росія "Північний потік-2"

Росія на 93% добудувала "Північний потік-2", через який зможе обійти України в транзиті газу. Американські санкції поки призупинили будівництво, але два російських судна вже прибули в Балтійське море для завершення проєкту.

Чи добудує Росія "Північний потік-2"

Росія має чіткий намір таки завершити будівництво "Північного потоку-2" до весни 2021, який відклали через санкції США. Експерти кажуть, що точно не знає ніхто чи це їй вдасться, бо Росія приховує інформацію про технологічні можливості. У матеріалі 24 каналу ми зібрали експертні думки з дискусії "Енергочетверга".

Ми не маємо достеменної інформації щодо технічних можливостей інстальованого обладнання. Ми знаємо, що теоретично така можливість існує. Ми знаємо, що немає прикладів, коли росіяни своїми людьми і своїми технологіями реалізували щось таке, як вимагає завершення "Північного потоку-2", але ризик того, що вони можуть це зробити, реально існує,
– вважає Олександр Харченко, директор Центру дослідження енергетики.

Вадим Гламаздін, директор з розвитку Федерації роботодавців нафтогазової галузі, погоджується з колегою і пояснює, що відомо про два судна, якими Росія спробує добудувати "Північний потік-2".

Постачання газу в Європу Росія використовує вже давно і не одне десятиліття виключно як зброю,
– заявив Вадим Гламаздін з Федерації роботодавців нафтогазової галузі.

Перше судно

  • Відповідає вимогам дозволу, який Данія видала на побудову в її водах, тобто в її економічній зоні;
  • Немає свідчень, що це судно хоч колись будувало труби будь-якого діаметру, будь-якого тиску, будь-де. Ймовірно, технічно неспроможне це зробити;
  • Всі відомості, які є про команду судна свідчать, що вона є нетренованою та не може отримати ліцензовані сертифікати;
  • Судно має систему динамічного позиціюнування (може без якорів закріплюватися в певній позиції чи області).

Друге судно – баржа Фортуна

  • Фактично може покласти трубу. Газпромвикористовував її для побудови газогону довжиною у 100 кілометрів;
  • Баржа не відповідає вимогам Данії, щоб отримати дозвіл;
  • Технологічне використання баржі несе загрозу безпеці: їй потрібно пускати якорі, а "вздовж траси трубопроводу дуже багато снарядів, які не здетонували, часів Другої світової війни і в будь-який час якір може просто натрапити на снаряд і тоді і нова труба, і стара, яка там лежить буде пошкоджена".


Баржа "Фортуна" / Фото olicapital

Це дійсно комплексне питання, але ми можемо абсолютно точно відповісти: Росія точно буде намагатися,
– резюмує Вадим Гламаздін.

Що може завадити добудові "Північного потоку-2"

Жорсткі санкції США ефективно призупинили будівництво "Північного потоку-2". Всі компанії, серед яких і швейцарська компанія Allseas, відмовилися від співпраці з Газпромом.

Жодна міжнародна компанія не збирається ризикувати власним бізнесом, фінансовим становищем чи можливістю вести бізнес зі США для того, щоб завершити трубопровід. All Seas прийняла раціональне рішення про вихід з проєкту, – розповів Деніел Вайдич, президент американської компанії Yorktown Solutions.

Вайдич додає, що Газпром шукає альтернативних трубоукладачів, але вони далеко не такі високотехнологічні. Вони потребують додаткового переоснащення, а все це вимагатиме часу.

Лише спільні зусилля міжнародної спільноти у вигляді санкцій та інших фізичних механізмів, здатні це зупинити. Харченко додає, що наявних санкцій недостатньо, але якщо накласти додаткові – Росія не добудує трубопровід "Північний потік-2".

Доля Газпрому у випадку добудови

Якщо Газпром таки вирішить добудувати "Північний потік-2", то США накладе санкції:

  • Активи Газпрому у США заблокують;
  • Усі посадові особи та акціонери Газпрому не зможуть в'їхати в США;
  • Будь-яка американська компанія або фізособа буде зобов'язана повідомити про будь-яку взаємодію з власністю Газпрому, оскільки така власність полягала б у санкційному вилученню урядом США.

"Очевидно, відбудеться величезний вторинний ефект. Інші компанії не захочуть вести бізнес з Газпромом. І не лише у США, але і за кордоном. І таку логіку США застосує з будь-яким міжнародним бізнесом, який хоче вести справи з Америкою. Такі компанії двічі подумають чи хочуть вони вести справи з Газпромом, якщо це загрожує співпраці з США", – розповів Вайдич.

"Північний потік-2" та європейське регулювання

Якщо "Північний потік-2" і добудують, то він підпаде під європейське регулювання. Німецький регулятор застосував щодо "Північного потоку-2" третій енергетичний пакет ЄС.

Це – антимонопольне правило, яке передбачає, що:

  • одна компанія-постачальник може використовувати не більше, ніж 50% труби;
  • оператором транзиту призначається незалежна компанія.

Згідно з цим пакетом, "Газпром" зможе використовувати тільки 50% трубопроводу, а все інше – має залишити конкурентам. Це має унеможливити монополію російського газу в Європі та є частиною програми енергетичної безпеки. А оскільки вхід до газопроводу є тільки у Росії, то "Північний потік-2" просто ризикує залишитись напівпорожнім. За таких умов РФ не зможе відмовитись від українського транзиту та недоотримає значну кількість коштів.

Роль Німеччини: за Україну чи Росію

За останні пів року кожного тижня до Вашингтону прилітала нова делегація офіційних осіб з Німеччини, які намагалися переконати США, що не потрібно займатися санкціонуванням "Північного потоку-2",
– розповідає Гламаздін.

Коли Україна та Росія уклали нову угоду щодо транзиту російського газу на кінці 2019, то Німеччина знову спробувала пролобіювати скасування санкцій. Буцімто на інтереси України це вже не впливає, розповідає експерт.

Причиною такої підтримки Росії з боку Німеччини є унікальні умови, які Росія запропонувала Німеччині. Якщо "Північний потік-2" добудують, то, за словами Романа Цимбалюка, спеціального кореспондента УНІАНу в Москві, Росія зможе вимкнути всіх і тільки Німеччина буде розподіляти російський газ у Європі. Німеччина матиме дешевший газ, ніж сусіди.

Крім цього, як розповідає Лана Зеркаль, у будівництві використовують німецькі труби, робочих та техніку. Очевидно, що це ще одна причина для підтримки Німеччиною цього проєкту.

Натомість Гончар не розуміє такої позиції Німеччини, адже від цього виграє лише хімічна галузь країни. Інші мало використовують газ.

Водночас експерти зазначають, що в Німеччині немає одностайної позиції щодо "Північного потоку-2". Так, є розуміння того, що це принесе певну економічну вигоду, але й низка політиків остерігаються вести справи з Росією і вважають таку співпрацю небезпечною.

Саме зараз, коли через кризу коронавірусу нас чекають важкі, у плані економіки, часи, нам потрібно більше співпраці. Тому безглузді санкції треба скасувати,
– наголосив ексканцлер Німеччини Шредер.

Що таке шредеризація?Колишній канцлер Німеччини Герхард Шредер у 2016 став завідувати ще недобудованим газогоном "Північний потік-2". Його послідовники в уряді Німеччини активно лобіюють інтереси Кремля – не лише економічні, а й політичні. Тому виник термін "шредеризація", який застосовують до німецької політики.

Водночас Гончар вважає, що у Німеччини нема юридичних важелів зупинити будівництво "Північного потоку-2", навіть якби цього захотіли всі законодавці.

Чим "Північний потік-2" загрожує Україні

І хоча на добудову може знадобитися багато часу в разі завершення проєкту Україні загрожуватиме зупинка транзиту російського газу. Це яскраво засвідчив досвід першого "Північного потоку",
– каже Гламаздін.

Український бюджет за 2019 рік від транзиту російського газу отримав 70 мільярдів гривень. Це майже 7% від усіх доходів державного бюджету. За наступні 5 років Україна за новою угодою має отримати щонайменше 7 мільярдів доларів.

"Якщо недобудують, то Україна від цього виграє, тому що збільшаться обсяги транзиту через Україну, але головне Росія не зможе використати цей газогін в якості енергетичної зброї і політичного тиску," – вважає Віталій Щербенко, голова Федерації роботодавців нафтогазової галузі.

Україна і "Турецький потік"


"Турецький потік" забрав частину транзиту через Україну / фото TopWar

За січень-лютий 2020 року транзит російського газу впав на 53% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. За останні 7 років – це найменший об'єм. Причиною цього є "Турецький потік", через який Росія пустила значну частину транзиту.

Чи може Україна та Європа відмовитися від російського газу

Я думаю, що ера домінування російського газу на європейському ринку добігає кінця,
– висловила сподівання Лана Зеркаль.

Роман Цимбалюк вважає, що потрібно якомога більше унезалежнити себе від російського газу, який використовують як політичний тиск, тому що "ніхто не знає, в який час чи в яку хвилину вони знову закрутять газовий вентиль".

Незабаром Україна та частина Європи отримають альтернативу російському газу – норвезький. Польський Baltic Pipe пройде морськими територіями трьох країн: Швеції, Польщі та Данії. Його протяжність складатиме приблизно 275 кілометрів. Ще частина пройде міжнародними водами Балтійського моря.

Початок будівництва газопроводу запланували на другу половину 2020 року, а його запуск на 1 жовтня 2022. Всі необхідні дозволи отримали.

Baltic Pipe: головне

  • Це новий газовий транспортний коридор із Норвегії до ринків Данії та Польщі.
  • Річна пропускна здатність становитиме приблизно 10 мільярдів кубічних метрів газу в рік.
  • Це значно більше від забезпечення польських потреб на газ, відтак Польща хоче стати "газовим хабом для цієї частини Європи".
  • За словами президент Польщі Анджея Дуди, завдяки будівництву інтерконекторів Польща хоче постачати газ із шельфу Норвезького моря до сусідніх країн у межах ініціативи Трьох морів. Також вона планує постачати газ до України.
  • Таким чином польська сторона має намір замінити поставки газу від російського Газпрому".

"Наше майбутнє – це повна інтеграція в газовий ринок ЄС. Я не думаю, що це дуже далека перспектива. Це не прив’язано до членства ЄС. Це можна досягти тим, щоб правила були однакові на всій території: і в Україні, і в країнах ЄС і, щоб не було ніяких регуляторних бар'єрів, які перешкоджають вільній торгівлі", – вважає Лана Зеркаль, радниця голови правління НАК Нафтогаз України.

Яка угода в України з Росією зараз

Росія з 2003 вперто фокусовано реалізовує свій геополітичний проєкт. Як фактично вбити транзит через Україну,
– вважає Олександр Харченко

Наприкінці 2019 року "Нафтогаз" уклав нову угоду з "Газпромом" про транзит. Росія наполягала, щоб це була короткострокова угода на один рік (до завершення "Північного потоку-2" залишався рік, тому український транзит надалі міг бути просто непотрібним). Україна ж наполягала на тому, щоб угоду уклали одразу на 5 років за принципом "качай або плати". Тепер Росія 5 років має обов'язково качати українською трубою газ у певній кількості або платити таку ж суму без транзиту.

Згідно з угодою, в перший рік Росія має перекачати через Україну щонайменше 65 мільярдів кубометрів "блакитного палива", а в наступні 4 роки – по 40 мільярдів кубометрів. Очевидно, що Росія вибила собі інші умови на перший рік, доки "Північний потік-2" ще не почав працювати.


Мапа "Північного потоку-2"

Будівництво "Північного потоку-2": головне

  • "Північний потік-2" – це проєкт газопроводу, який постачатиме газ з Росії до Німеччини в обхід України. Загальна довжина "Північного потоку – 2" складає 1234 кілометри, він проходитиме через Балтійське море територіями Росії, Фінляндії, Швеції, Данії та Німеччини.

  • Наразі "Північний потік-2" побудований на 93%. У разі його завершення Росія зможе отримати можливість постачати весь свій газ через Балтійське море до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи.
  • Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу у декілька мільярдів доларів у рік.
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У травні РФ запустить трьохетапний план із дестабілізації України: у Буданова попередили
GlavRed
2024-05-03T06:00:13Z
Втрата Часового Яру, наступ Росії та складна мобілізація: головне з інтерв’ю Скібіцького
ГЛАВКОМ NET
2024-05-03T07:57:32Z
Відчуває, що скоро доведеться: куди може планувати втечу Лукашенко
24tv
2024-05-01T16:54:01Z
"Чи візьме Росія Одесу - єдине питання": Маск відзначився черговою заявою про війну
TSN
2024-04-30T23:09:37Z
Вибори до Європарламенту: хто там перемагає та що може змінитись для України
TSN
2024-05-03T19:48:25Z
Байден закликав РФ звільнити ув’язнених американських журналістів, зокрема Алсу Курмашеву
InternetUA
2024-05-03T19:28:57Z
Протести в Грузії: невідомі особи побили учасників мітингу
ГЛАВКОМ NET
2024-05-02T23:42:07Z
США відстежують військову взаємодію Росії з іншими країнами - Пентагон
УкраинФорм
2024-05-02T00:24:16Z
"Переговори можуть стартувати в червні": у Латвії зробили заяву про вступ України в ЄС
GlavRed
2024-05-02T14:13:26Z
Мінфін "розсекретив" зарплати чиновників через нову систему: подивитись суми зможе кожен українець
Обозреватель
2024-05-03T16:18:53Z
В Україні пошкоджено 50% усієї енергосистеми країни, — Кулеба
Фокус
2024-05-02T09:40:25Z
Українцям розповіли, що буде з доларом найближчим часом: чого очікувати вже за кілька днів
Обозреватель
2024-05-03T19:54:02Z
"Це реально велика біда": експерт сказав, коли українці зможуть відчути дефіцит електроенергії. Відео
Обозреватель
2024-05-03T19:52:03Z
Національний банк встановив офіційний курс валют на понеділок, 6 травня
Варта1
2024-05-03T19:46:42Z
ЄС та Україна проведуть перший форум з оборонної промисловості
Хвиля
2024-05-03T19:45:09Z
Боротьба з гральною залежністю військових: НБУ заборонив видавати кредити під заставу військових товарів
360ua.news
2024-05-03T19:21:00Z
Найбільший морський перевізник світу вирішив ліквідувати російський бізнес
ГЛАВКОМ NET
2024-05-03T19:06:29Z
"ПриватБанк" видав клієнтам старі долари, а після відмовив їх приймати: "Занесли такими як брали"
Политека
2024-05-03T19:01:10Z
Україна не може виграти війну на полі бою: в ГУР зробили несподівану заяву
GlavRed
2024-05-03T05:57:12Z
Питання часу: в ГУР МО оцінили ймовірність падіння Часів Яру
Telegraf
2024-05-03T07:13:26Z
Залп у 60 ракет: Жданов назвав імовірні дати масованих обстрілів
GlavRed
2024-05-03T03:27:09Z
На Великдень у Львові та області правоохоронці чергуватимуь біля храмів
Варта1
2024-05-02T15:04:45Z
Чи можуть росіяни відкрити новий фронт: Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині
TSN
2024-05-03T19:48:05Z
Життя на кордоні з Росією: як армія Путіна нищить села та міста Чернігівщини і що кажуть люди
TSN
2024-05-03T19:33:14Z
Україна не виграє на полі бою, переговори з РФ, де наступатиме ворог: головні заяви заступника Буданова
TSN
2024-05-03T07:18:12Z
"Швидка операція": Скібіцький пояснив, чому росіяни не зможуть взяти Харків та Суми
Telegraf
2024-05-03T03:00:36Z
“Буде масований удар”: Жданов попередив про ракетну атаку по Україні
TSN
2024-05-03T19:48:58Z
Весь рік будете лити сльози: що не можна робити на Страсну п'ятницю
GlavRed
2024-05-02T13:27:32Z
Що потрібно святити на Великдень: які продукти класти до кошика
24tv
2024-05-03T02:33:46Z
"Дуже складне завдання": Черник сказав, чому в Україні досі немає F-16
24tv
2024-05-01T15:27:27Z
У Повітряних силах пояснили заяву про літаки F-16 після Великодня
TSN
2024-05-02T10:07:42Z
Києво-Могилянська академія відкриє Ресурсний центр для ветеранів та ветеранок
24tv
2024-05-03T19:33:21Z
Розробники з Китаю представили найпотужніший ракетний двигун
InternetUA
2024-05-03T19:31:54Z
Стрільцям – проблеми, Овнам – підвищення зарплати: гороскоп на 2 травня для всіх знаків зодіаку
24tv
2024-05-02T03:40:36Z
Україна отримає від США дрони з вогнепальною зброєю: що про них відомо
Telegraf
2024-05-03T19:48:37Z
Ворог активізував застосування розвідувальних дронів - Євлаш
УкраинФорм
2024-05-03T19:42:48Z
Планували операцію, однак чоловік відмовившись та вийшовши на вулицю ледь не загинув — що сталось у Києві?
Khreschatyk
2024-05-02T09:30:14Z
У Будапешті «ненавмисно» жорстоко вбили українця
Украина Криминальная
2024-05-02T18:36:49Z
У Киргизстані машина з морозивом збила 29 дітей
1News
2024-05-02T16:46:33Z
ДТП "без водія": суддю з пляшкою алкоголю знайшли на пасажирському сидінні
TSN
2024-05-02T00:03:53Z
По всій території України повітряна тривога: є загроза ракетного удару
Обозреватель
2024-05-03T19:06:36Z
У Києві дворічна дівчинка випала із вікна
ГЛАВКОМ NET
2024-05-03T19:06:18Z
Росіяни знову вдарили по Одесі балістикою: перші подробиці
Обозреватель
2024-04-30T21:19:39Z
У Китаї внаслідок обвалу шосе загинули 19 осіб, десятки постраждали. Фото та відео
Обозреватель
2024-05-01T09:12:01Z
У РФ рецидивіст повернувся з війни в Україні та забив до смерті чоловіка
1News
2024-05-03T19:36:04Z
Гаттузо отримав пропозицію з чемпіонату Саудівської Аравії – Романо
Football.ua
2024-05-03T19:46:36Z
У Мілані визначилися з головними кандидатами на заміну Піолі
Чемпион
2024-05-03T19:39:00Z
П’ятий розгром у п’яти іграх: збірна України впевнено перемогла Литву в матчі ЧС за вихід у Дивізіон 1A
Чемпион
2024-05-03T19:18:37Z
Монпельє здолав Тулузу в поєдинку з двома вилученнями: результати матчів Ліги 1
Чемпион
2024-05-03T18:57:26Z
Сестри Алексіїви – четверті у технічному дуеті на етапі КС в Парижі
УкраинФорм
2024-05-03T18:54:41Z
Іско – найкращий гравець Ла Ліги у квітні
Football.ua
2024-05-03T18:52:45Z
Баварія зв'язалася з Лопетегі після відмови Рангніка — Плеттенберг
Football.ua
2024-05-03T18:30:39Z
УЄФА розширила заявки команд на Євро-2024 до 26 гравців
УкраинФорм
2024-05-03T18:18:12Z
Чемпіон Англії з Лестер Сіті Енді Кінг оголосив про завершення кар'єри
Football.ua
2024-05-03T18:01:33Z
Дешевих Tesla стає ще більше: Hertz додатково розпродує 10 000 авто
24tv
2024-05-02T17:06:50Z
У ДТП розбили культовий суперкар Porsche за $1,5 мільйона
Фокус
2024-05-03T17:51:32Z
Найдоступніший електромобіль Tesla показали у мережі
Обозреватель
2024-05-03T17:28:46Z
В Європі впроваджують новий дорожній знак: що він означає
24tv
2024-05-03T17:21:05Z
Новий автомобіль за 4000 доларів – це реально. Фото FAW Bestune Pony
Обозреватель
2024-05-03T16:10:10Z
Презентовано найменший і найдешевший електромобіль від Nissan
Фокус
2024-05-03T16:06:45Z
В Україні у старому сараї знайшли дуже рідкісний німецький мотоцикл 60-х
Фокус
2024-05-03T15:06:30Z
Штрафу можна уникнути? Що робити, якщо в авто немає денних ходових вогнів
Telegraf
2024-05-03T15:03:08Z
Блогер розбив дороговартісний спорткар
1News
2024-05-03T14:33:54Z
Україну накрила дуже сильна магнітна буря після Північного сяйва
GlavRed
2024-05-03T00:27:24Z
Знайти орла в горах за 6 секунд зможуть лише одиниці: неймовірна загадка для кмітливих
GlavRed
2024-05-03T03:27:05Z
У мережі відреагували мемами на інцидент між «Забороною» та Клопотенком
Детектор М
2024-05-03T19:46:14Z
Цей маленький прозорий чип перетворює дешевий смартфон на камеру професійного рівня
InternetUA
2024-05-03T19:01:46Z
У лінійці iPhone 16 можуть з’явитися тонші компоненти MagSafe
Portaltele
2024-05-03T18:52:31Z
Забудьте про фото їжі і "дакфейс": застарілі ідеї для селфі, які не варто повторювати
Telegraf
2024-05-03T18:48:24Z
Експерти назвали поширені звички, які вбивають ваш смартфон
Политека
2024-05-03T18:46:06Z
Оцифрування старих фотографій: як це зробити за допомогою Android-смартфона
InternetUA
2024-05-03T18:43:53Z
Хвилювалася, що отримає непотріб: дівчина купила найдешевшу "секретну коробку" і виграла джекпот
24tv
2024-05-03T18:27:46Z
А спробуйте метання сокири: драйвові ідеї для активного першого побачення
24tv
2024-05-03T19:48:44Z
Зметуть зі столу першим ділом: незвичайний рецепт холодної закуски "Помідори по-рівненськи"
Telegraf
2024-05-03T19:36:24Z
Ідеальний маринад: "Мастер Шеф" Глінська дала рецепт соковитої курки з картоплею по-селянськи
Политека
2024-05-03T19:31:11Z
Раз-два – і готово: ці ліниві котлетки будуть на столі за пару помахів руки
Telegraf
2024-05-03T19:15:03Z
За вуха не відтягнеш: готуємо великодній пляцок "Кучерявий" за рецептом Дарії Цвєк
24tv
2024-05-03T19:09:23Z
Навіть найстрашніший бруд зникне без сліду: ось чим очистити віконні рами
Telegraf
2024-05-03T19:03:09Z
Які знаки Зодіаку дають порожні обіцянки: астрологи склали рейтинг
Политека
2024-05-03T18:22:56Z
Ваші яйця будуть нарядними: як цікаво зробити крашанки на Великдень-2024
Знай
2024-05-03T18:21:38Z
Цю гречку проситимуть щодня: хитрий рецепт, для якого запасіться огірками
Telegraf
2024-05-03T18:12:49Z
Артем Пивоваров чесно зізнався, чи бачив обличчя Klavdia Petrivna
24tv
2024-05-02T14:18:01Z
Як виглядає трендове взуття на весняно-літній сезон: добірка, яка вас вразить
24tv
2024-05-03T19:24:14Z
Тоді і зараз: як змінилися актори серіалу "Вовченя"
24tv
2024-05-03T18:57:46Z
alyona alyona та Jerry Heil випустили потужне відео на пісню для Євробачення-2024
24tv
2024-05-03T18:21:44Z
У Києві відкрили фотовиставку про знищену Росією українську культурну спадщину
Детектор М
2024-05-03T17:19:08Z
Народилася у Києві й стала найвпливовішою жінкою століття: якою була історія кохання Голди Меїр
24tv
2024-05-03T17:15:46Z
Євробачення-2024: alyona alyona і Jerry Heil показали свій номер від Таню Муіньо на сцені у Мальме
Вива
2024-05-03T16:36:59Z
У відомої української акторки діагностували рак
TSN
2024-05-03T16:27:36Z
У Миколаєві вчилися робити писанки за мотивами таврійського розпису
УкраинФорм
2024-05-03T16:18:51Z
Аліна Михайлова з "Вовків Да Вінчі" стала найкращою бойовою медикинею Європи
24tv
2024-05-01T22:03:22Z
Названі хвороби, з якими мобілізуватимуть у ЗСУ
1News
2024-05-03T15:01:55Z
Опубліковано список хвороб, які звільняють українців від мобілізації
Хвиля
2024-05-02T00:09:01Z
Лікували хвороби або займалися знахарством: ваші предки були ученими людьми, якщо у вас таке прізвище
Telegraf
2024-05-03T19:24:36Z
Як часник допомагає позбутися попелиці: дієвий народний засіб
AgroNews
2024-05-03T15:22:03Z
Придатними до служби можуть визнавати навіть тих, хто страждає на серйозні захворювання - Міноборони
Варта1
2024-05-03T19:19:46Z
Ця помилка під час чищення зубів робить їх жовтими: про неї знають одиниці
24tv
2024-05-03T18:18:55Z
Не лише засіб проти старіння: що таке колаген, для чого він потрібен і де його взяти
24tv
2024-05-03T16:33:19Z
Трансплантація органів в Україні повністю оплачується державою - МОЗ
УкраинФорм
2024-05-03T15:42:11Z