MY.UAНовини
NASA та SpaceX готові до історичного запуску корабля Crew Dragon: все про політ до МКС
NASA та SpaceX готові до історичного запуску корабля Crew Dragon: все про політ до МКС

NASA та SpaceX готові до історичного запуску корабля Crew Dragon: все про політ до МКС

Вже цього тижня корабель Crew Dragon компанії SpaceX відправиться до МКС в рамках випробувальної місії Demo-2. Запуск ознаменує повернення Сполучених Штатів до пілотованих польотів, які закінчилися з закриттям програми Space Shuttle у 2011 році. Як проходитиме місія і чому це важливо. розповідаємо у нашому матеріалі.

24 канал уважно стежив за процесом підготовки до пілотованого запуску пілотованого корабля Crew Dragon. Ми вирішили зібрати всі деталі та цікаві моменти в одному місці, щоб ви змогли ознайомитися з ключовими етапами місії.

Що відбувається

Сполучені Штати Америки повертаються до пілотованих польотів на МКС з використанням власних кораблів. Вже цього тижня, 27 травня, відбудеться перший в історії пілотований запуск космічного корабля до МКС здійснений приватною компанією SpaceX. На борту корабля Crew Dragon перебуватимуть два американських астронавти.

Після запуску корабель стикується з Міжнародною Космічною Станцією на висоті 400 кілометрів над поверхнею планети. Астронавти потраплять на станцію, де продовжать свою місію, тривалість якої наразі не відома і залежатиме від низки факторів, як під час старту так і під час польоту корабля до моменту стикування з МКС.

Попри те, що політ пілотований, а місія астронавтів займе чимало часу на МКС він все ж випробувальний, тому й називається Demo-2. Раніше SpaceX вже тестувала корабель Crew Dragon, але цього разу компанія вперше зробить це в рамках місії з екіпажем. 

Де стежити за польотом

Трансляція польоту відбуватиметься на Техно 24. Тому відвідайте наш сайт 27 травня о 23:15. Сам старт заплановано на 23:30 за Києвом

Крім того трансляція буде доступна тут:

  • NASA TV: YouTube;
  • SpaceX: YouTube, посилання на трансляцію стане доступним перед запуском.

Чому стільки ажіотажу

Річ у тім, що пілотований запуск Demo-2 стане першим подібним запуском з американської землі за майже десять років. Останнім пілотованим апаратом, який здійснив подібну місію, був космічний шатл Atlantis, який приземлився 21 липня 2011 року в рамках місії STS-135. Після цього шатли до МКС більше не літали, а NASA вимушене було купувати місця для своїх астронавтів на російських "Союзах", які обходилися США в чималу суму.

Варто звернути увагу на те, що після того, як американські шатли перестали літати Росія постійно підіймала ціну на місця для американських астронавтів та інших партнерів на борту корабля "Союз". Станом на сьогодні одне місце на "Союзі" коштує для NASA 90 мільйонів доларів (у 2010 році це коштувало приблизно 30 мільйонів доларів).

Портал The Alpha Centauri зазначає, що з огляду на приблизні ціни російських державних пускових контрактів, виходить, що NASA оплачує весь корабель і повну вартість запуску в рамках місії тільки сплачуючи лише за одного свого астронавта…


За даними звіту NASA OIG про аудит програми пілотованих польотів / The Alpha Centauri

Commercial Crew Program

За рік до останнього польоту шатла NASA ініціювало запуск програми пілотованих польотів. Вже тоді розпочався пошук заміни для космічних шатлів, запуски яких були доволі дорогі для держави. Тоді й виникла ідея, яка на той час була революційною і навіть дивною: доставкою астронавтів до МКС повинні займатися приватні космічні компанії. NASA в цьому сценарії брало на себе контроль проєктування та підготовки до старту й оплату місць для астронавтів.


Шаттл Atlantis за 30 хвилин після приземлення в рамках останнього польоту програми

Зрештою, у 2014 році було обрано дві компанії, які продовжать підготовку та представлять пілотовані кораблі, які зможуть забезпечити виконання місії. Цими компаніями стали Boeing та SpaceX.

Щодо першої компанії, то пуск апарата Boeing Starliner був невдалим попри те, що корабель успішно приземлився. Компанія не змогла забезпечити стикування корабля з МКС через низку помилок. Зараз Boeing займається виправленням всіх проблем та підготовкою до нового тестового запуску, але вже за свої гроші.


Boeing Starliner після приземлення

SpaceX у березні 2020 року успішно запустила Crew Dragon, який пройшов низку тестів та приземлився довівши свою спроможність забезпечити доставку астронавтів до МКС. Після додаткових тестів та завершальної підготовки корабель підготували до найважливішої події – пілотованого запуску, який відбудеться 27 травня 2020 року.


Корабель Crew Rdagon / SpaceX

Екіпаж корабля Crew Dragon

До МКС відправляться два астронавти NASA: Роберт "Боб" Бенкен та Дуглас "Даґ" Герлі. Обоє вони були пілотами-випробувальниками й разом у 2000 році потрапили до NASA в рамках 18-го відбору астронавтів.


Роберт "Боб" Беккен та Дуглас "Даґ" Герлі / NASA

Щодо Роберта Бенкена, то за час роботи в NASA він взяв участь у двох місіях шатла Endeavour: STS-123 (2008 рік) та STS-130 (2010 рік). В рамках цих місій Бенкен мав три виходи у відкритий космос.


Астронавт Роберт Бенкен

Під час польоту Demo-2 Роберт Бенкен візьме на себе командування етапами польотів які координуватиме центр управління польотами.

Дуглас Герлі також брав участь у двох польотах шаттл Endevour в рамках місій STS-127 (2009 року) та STS-135 (2011 рік). В обох місіях Герлі був пілотом шатла, а STS-135 була останньою місією, яка закінчила програму космічних шатлів.


Астронавт Дуглас Герлі

Під час польоту Demo-2 Дуглас Герлі буде командиром корабля та відповідатиме за всі процедури пов'язані з запуском й посадкою корабля Crew Dragon.

Як проходитиме політ

Як вже зазначалося, запуск корабля Crew Dragon заплановано на 27 травня. Варто зазначити, що місію все ж можуть перенести. Причинами цього можуть бути, як виявлені в останній момент технічні проблеми або ж погода, яка повинна бути сприятливою не лише в місці запуску, але й по всій траєкторії польоту ракети Falcon 9. Оскільки в зазначених місцях повинне пройти приводнення екіпажу, якби щось пішло не так в момент запуску чи польоту.


Корабель Crew Dragon / SpaceX

Наразі відомо, що якщо запуск не відбудеться 27 травня, то його можуть перенести як на 30 так і на 31 травня.

Якщо  ж все піде за планом і корабель успішно вийде на орбіту – там він проведе приблизно 19 годин. Це потрібно для додаткових тестів та маневрів в рамках випробування – Crew Dragon може дістатися МКС значно швидше. 

На орбіті астронавти перевірять роботу всіх систем, перейдуть на ручне керування та здійснять кілька маневрів й зрештою випробують наскільки Crew Dragon комфортний та затишний для сну.

Стикування з вузлом IDA-2 модуля "Гармонія" на МКС заплановане на 28 травня приблизно на 15:39 UTC (18:39 за Києвом). Перед цим астронавти наблизяться до МКС та здійснять кілька маневрів поблизу станції. Варто зазначити, що весь процес стикування з МКС проходитиме в автоматичному режимі. Астронавти спостерігатимуть за процесом і зможуть перехопити керування лише у випадку нештатної ситуації.


Стикування Crew Dragon з МКС відбудеться 28 травня

Після того, як екіпаж Crew Dragon потрапить на станцію, він зустрінеться з членами 63-ї експедиції – Крісом Кессіді, Анатолієм Іванишиним та Іваном Вагнером.

Як вже зазначалося на початку матеріалу, термін перебування астронавтів на МКС наразі невідомий. Його остаточно визначать під час польоту з огляду на стан корабля Crew Dragon та готовність наступної капсули Crew Dragon, яка вже розрахована на політ в рамках першої повноцінної місії. Нагадаю, що попри пілотованість, це все ж випробувальний політ.

Крім того NASA розраховує потримати Demo-2 на орбіті якомога довше. Це потрібно для того. щоб після повернення закінчити сертифікацію корабля й розпочати підготовку до наступної місії. Загалом Demo-2 має всі шанси пробути на орбіті до 120 днів.


Репетиція запуску Demo-2 / SpaceX

Тут варто зазначити, що таке обмеження зумовлене особливістю конструкції Crew Dragon. Зокрема мовиться про сонячні панелі, які впродовж перебування на орбіті потроху псуються через концентрацію атомарного кисню. Наступні кораблі Crew Dragon вже мають захисне покриття з діоксиду кремнію, яке дозволить їм перебувати на орбіті всі 210 днів.

Якби там не було, а після закінчення терміну перебування на МКС астронавти повернуться на корабель, відстикуються та приземляться у водах Атлантичного океану поряд із узбережжям Флориди. Там екіпаж корабля й саму капсулу підхопить судно SpaceX Navigator.

Цікаві деталі

  • NASA повертає старе лого

Ракета Falcon 9 з кораблем Crew Dragon вже на стартовому столі. Можна помітити, що окрім звичного нам лого NASA на ракету нанесене й старе лого, яке використовувалося з 1972 по 1992 рік та асоціюється саме з програмою космічних шатлів.


Старе лого NASA / Фото NASA


Старе лого NASA розташовано на першому ступені ракети Falcon 9 / Фото SpaceX

Рішення про повернення старого лого прийняв очільник NASA Джим Бранденстайн.

  • Захоплення прапора

Астронавти полюбляють різноманітні ритуали і вони мають низку власних своєрідних забобонів. Одним з цікавих артефактів став один дуже особливий американський прапор, який перебуває на МКС вже майже десять років.


Прапор є символом американської програми космічних шатлів та дослідження космосу / NASA

Саме цей прапор перебував на борту шатла Columbia під час його першого польоту в рамках програми в 1981 році та останнього польоту на МКС у 2011 році. Прапор так і залишили на МКС з умовою, що його зможе забрати лише екіпаж, який стартував з центру польотів імені Кеннеді.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Путін не хотів і не хоче миру. РФ готує новий наступ на три області – Bild
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T22:27:24Z
У Німеччині зробили заяву щодо відправлення миротворців до України
ТСН
2025-05-24T21:21:22Z
Росія на переговорах не розглядала припинення вогню – Кислиця
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T20:45:57Z
Трамп виявляє незвичне терпіння до Путіна — Axios
ТСН
2025-05-24T20:33:29Z
Як Європа підтримає Україну, якщо Трамп припинить допомогу: деталі від Bloomberg
TSN
2025-05-24T20:09:57Z
Чому Маск відійшов від політики: WP розкрило непублічні причини
TSN
2025-05-24T20:09:24Z
"Суцільний потік трешу": Кислиця про поведінку та заяви росіян на переговорах у Стамбулі
TSN
2025-05-24T20:09:07Z
Армія США вивчає використання бойових дронів на прикладі війни в Україні — Трамп
TSN
2025-05-24T19:45:13Z
Кандидати у президенти Польщі посперечалися через Україну
ТСН
2025-05-24T19:33:41Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
У бою за Україну загинув актор Назар Малік
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T19:18:44Z
Каннський кінофестиваль 2025: журі оголосило лауреатів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T18:48:56Z
Гурт "ВІА Гра" розпався після 25 років існування: Меладзе і колишні солістки зробили заяви
ТСН
2025-05-24T17:57:56Z
Джамала привітала сина з першим роком життя і показала його на рідкісних кадрах
TSN
2025-05-24T17:55:04Z
Переможниця "Холостяка-13" Бєлєнь після скандалу з Тереном замилувала поцілунками з новим коханим
ТСН
2025-05-24T17:54:20Z
Руслана у своє 52-річчя публічно звернулася до батьків і приголомшила, скільки грошей перекаже ЗСУ
TSN
2025-05-24T17:54:17Z
Відомий блогер підколов Анатолія Анатоліча за втрачену вагу й "Оземпік": ведучий кумедно відреагував
ТСН
2025-05-24T17:53:47Z
Світ на порозі нової пандемії: інфекціоністи б’ють на сполох через пташиний грип у пінгвінів, верблюдів і людей
TSN
2025-05-24T18:09:41Z
Ваші нігті б’ють на сполох: 11 тривожних ознак, які не можна ігнорувати
ТСН
2025-05-24T17:55:33Z
Скасування виплат по інвалідності: хто може залишитись без пенсії
ТСН
2025-05-24T17:54:50Z
В який час доби найкраще поливати город: помилятися можуть навіть досвідчені садівники
TSN
2025-05-24T17:54:41Z
Як уникнути гнилі на цибулі: поради для весняної посадки
TSN
2025-05-24T17:53:39Z
Прорив у медицині: тест крові виявляє генетичні патології в немовля за лічені дні
TSN
2025-05-24T17:53:22Z
В Україні стрімко зростає захворюваність на кір: в чому причина
ТСН
2025-05-24T17:53:21Z
Чому людина падає в непритомність та коли варто звернутися до лікаря
TSN
2025-05-24T17:52:15Z
Поки ще є час: весняне підживлення, яке активує шалене зростання томатів — рецепт
ТСН
2025-05-23T17:40:48Z
«Назаймана краса»: таємний острів у Туреччині підкорив туристів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T22:00:11Z
Як відмити навіть застарілий жир з решітки для плити: покладіть її до пакету — і нагар "відлетить" за 5 секунд
TSN
2025-05-24T17:54:43Z
Чи правда, що тарганів приваблюють до будинку певні запахи — які вони
TSN
2025-05-24T17:53:56Z
Місячний календар стрижок на червень 2025 року: не пропустіть дати, коли можна змінювати імідж
TSN
2025-05-24T17:53:01Z
Неймовірно смачне закушування з пекінської капусти: так ви ще точно не готували
ТСН
2025-05-24T17:52:04Z
Смачна закуска за 20 хвилин: рецепт страви з чотирьох інгредієнтів
ТСН
2025-05-24T17:51:36Z
Чи можна використовувати курячий послід для підживлення плодових дерев: які з них полюбляють таке добриво
TSN
2025-05-24T17:51:04Z
Школа як простір емоційної безпеки: як в КМDШ протидіють булінгу та навчають вирішувати конфлікти
TSN
2025-05-24T17:49:57Z
Дівам варто більше вчитися, а Скорпіонам слід попрацювати з імпульсивністю: гороскоп за картами Таро на 23 травня 2025 року
TSN
2025-05-23T17:42:57Z
У Києві пролунали вибухи, працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T23:21:19Z
У Києві уламки безпілотника впали на п'ятиповерхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T22:15:19Z
У Києві пролунали вибухи: ворог атакує ракетами
TSN
2025-05-24T21:24:48Z
У Києві та низці областей оголошена повітряна тривога: яка загроза
ТСН
2025-05-24T21:21:08Z
Лінія фронту станом на 23 травня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T20:18:25Z
Росіянам вдалося закріпитися на Сумщині – DeepState
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T18:33:23Z
Захисника Маріуполя від розстрілу врятувало прізвище
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T18:15:28Z
Окупанти "намацують" слабкі місця: Трегубов про ситуацію на кордоні Харківщини
TSN
2025-05-24T18:09:22Z
Україну атакували ворожі дрони: де літають
TSN
2025-05-24T17:57:41Z
День ангела 25 травня: кого та як вітати з іменинами
ТСН
2025-05-24T21:21:30Z
Мовознавиця назвала українське слово, яке має три варіанти наголосу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T20:00:53Z
“Треба масштабуватись”: військовий "Азову" про переваги і труднощі української зброї
ТСН
2025-05-24T18:33:38Z
Російські військові літаки порушили повітряний простір Фінляндії
ТСН
2025-05-24T17:57:36Z
У Києві попрощалися з військовим і ведучим Максимом Неліпою: фото, відео
ТСН
2025-05-24T17:57:20Z
РФ атакувала Київ "Шахедами": що відомо про наслідки
TSN
2025-05-24T17:57:10Z
24 травня — яке церковне свято, чому забороняється ламати гілки шипшини
TSN
2025-05-24T17:56:54Z
Родина військового виховує 9 дітей: як через війну 26-річний чоловік став багатодітним батьком
ТСН
2025-05-24T17:56:53Z
Гроші, "перевиховання" та таємні операції: Лубінець розкрив шокувальні деталі викрадення українських дітей
ТСН
2025-05-24T17:56:35Z
Атака на Україну: вибухи пролунали у Харкові, у Миколаєві є влучання у будинок
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T23:15:45Z
У низці українських міст вночі пролунали вибухи
ТСН
2025-05-24T22:33:41Z
Росія атакує Україну: вибухи пролунали у Дніпрі та Одесі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T21:24:10Z
Жахи у дитячому будинку при монастирі на Буковині: діти розповіли про знущання та примусову працю
ТСН
2025-05-24T21:21:20Z
Жінка напала на людей на пероні вокзалу: 12 постраждалих
ТСН
2025-05-24T17:57:59Z
Пасажирський літак ударився хвостом під час приземлення в аеропорту
TSN
2025-05-24T17:57:55Z
Росія вдарила по Київщині дронами: є постраждалі
TSN
2025-05-24T17:57:54Z
Уламки БпЛА влучили у багатоповерхівку на Оболоні, загорівся увесь під'їзд: фото
TSN
2025-05-24T17:56:34Z
Київ опинився під черговим обстрілом БпЛА та балістики: де працюють рятувальники
ТСН
2025-05-24T17:56:18Z
Курс валют на вихідні, 24-25 травня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2025-05-24T17:56:41Z
Яким буде курс долара в Україні до кінця травня: банкір дав прогноз
ТСН
2025-05-24T17:55:56Z
Тариф на світло: скільки платитимуть українці від 1 червня
ТСН
2025-05-24T17:53:43Z
Чехія повідомила, яку користь економіці приносять біженці з України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T17:00:36Z
ДТЕК «Енерго» пройшов сертифікацію на відповідність міжнародному екологічному стандарту
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T12:39:57Z
Для інтеграції до європейського ринку слід скасувати прайс-кепи – Всеукраїнська енергетична асамблея
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T12:30:15Z
Хмельниччина зменшила експорт зерна, молока та м'яса
AgroPortal
2025-05-24T11:30:27Z
В Україні не виробляється обладнання для переробки фундука
AgroPortal
2025-05-24T10:30:12Z
У Тульській області РФ уражено хімічне підприємство «Азот»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T09:03:13Z
В Альпах зведено найвищу у світі вежу, надруковану на 3D-принтері
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T23:00:21Z
Землю накриє сонячний супершторм: вчені закликають готуватися до масштабного блекауту
ТСН
2025-05-24T17:57:14Z
Магнітна буря 24 травня: чого очікувати від сонячної активності
TSN
2025-05-24T17:56:04Z
Рибалка випадково виявив корабель, затоплений понад 100 років тому
ТСН
2025-05-24T17:55:36Z
Космічна диверсія: як галактика змогла "вимкнути" зореутворення у сусідки
ТСН
2025-05-24T17:54:05Z
В Сонячній системі виявили нову карликову планету: що про неї відомо
TSN
2025-05-24T17:52:57Z
Війна і теорія ігор. Вчений пояснив, чи можна математично змоделювати кінець війни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T17:15:30Z
Кукурудза нового покоління: ШІ та генетика допомагають зменшити потребу в добривах
AgroPortal
2025-05-24T13:00:37Z
Нова ракета Falcon 9 вивела на орбіту ще 27 супутників Starlink
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T00:03:53Z
Підсанкційний гімнаст Нагорний незаконно відвідав окуповані Донецьк та Маріуполь
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T18:54:41Z
США перемогли Швецію та вперше за 65 років вийшли у фінал чемпіонату світу з хокею
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T15:21:16Z
Євроліга-2025: чоловіча збірна України з пляжного футболу здобула другу перемогу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T15:00:19Z
Пішов з життя видатний ексгравець «Динамо»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T13:39:56Z
Вікенд для легіонерів збірної України: кубковий фінал Трубіна і фініш в Англії та Іспанії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T09:21:18Z
Був командиром спецпризначенців. На Курщині ЗСУ ліквідували чемпіона світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T08:18:04Z
Жіноча збірна України з пляжного футболу здобула перемогу в другій грі Євроліги-2025
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T07:45:43Z
Тренер «Наполі» Конте встановив унікальне досягнення за титулами в Серії А
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T07:33:50Z
Збірна Росії з хокею остаточно відсторонена від Олімпіади-2026 – джерело
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T16:54:02Z
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:27:35Z
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
2025-05-22T10:12:04Z
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:09:15Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z