MY.UAНовини
NASA та SpaceX готові до історичного запуску корабля Crew Dragon: все про політ до МКС
NASA та SpaceX готові до історичного запуску корабля Crew Dragon: все про політ до МКС

NASA та SpaceX готові до історичного запуску корабля Crew Dragon: все про політ до МКС

Вже цього тижня корабель Crew Dragon компанії SpaceX відправиться до МКС в рамках випробувальної місії Demo-2. Запуск ознаменує повернення Сполучених Штатів до пілотованих польотів, які закінчилися з закриттям програми Space Shuttle у 2011 році. Як проходитиме місія і чому це важливо. розповідаємо у нашому матеріалі.

24 канал уважно стежив за процесом підготовки до пілотованого запуску пілотованого корабля Crew Dragon. Ми вирішили зібрати всі деталі та цікаві моменти в одному місці, щоб ви змогли ознайомитися з ключовими етапами місії.

Що відбувається

Сполучені Штати Америки повертаються до пілотованих польотів на МКС з використанням власних кораблів. Вже цього тижня, 27 травня, відбудеться перший в історії пілотований запуск космічного корабля до МКС здійснений приватною компанією SpaceX. На борту корабля Crew Dragon перебуватимуть два американських астронавти.

Після запуску корабель стикується з Міжнародною Космічною Станцією на висоті 400 кілометрів над поверхнею планети. Астронавти потраплять на станцію, де продовжать свою місію, тривалість якої наразі не відома і залежатиме від низки факторів, як під час старту так і під час польоту корабля до моменту стикування з МКС.

Попри те, що політ пілотований, а місія астронавтів займе чимало часу на МКС він все ж випробувальний, тому й називається Demo-2. Раніше SpaceX вже тестувала корабель Crew Dragon, але цього разу компанія вперше зробить це в рамках місії з екіпажем. 

Де стежити за польотом

Трансляція польоту відбуватиметься на Техно 24. Тому відвідайте наш сайт 27 травня о 23:15. Сам старт заплановано на 23:30 за Києвом

Крім того трансляція буде доступна тут:

  • NASA TV: YouTube;
  • SpaceX: YouTube, посилання на трансляцію стане доступним перед запуском.

Чому стільки ажіотажу

Річ у тім, що пілотований запуск Demo-2 стане першим подібним запуском з американської землі за майже десять років. Останнім пілотованим апаратом, який здійснив подібну місію, був космічний шатл Atlantis, який приземлився 21 липня 2011 року в рамках місії STS-135. Після цього шатли до МКС більше не літали, а NASA вимушене було купувати місця для своїх астронавтів на російських "Союзах", які обходилися США в чималу суму.

Варто звернути увагу на те, що після того, як американські шатли перестали літати Росія постійно підіймала ціну на місця для американських астронавтів та інших партнерів на борту корабля "Союз". Станом на сьогодні одне місце на "Союзі" коштує для NASA 90 мільйонів доларів (у 2010 році це коштувало приблизно 30 мільйонів доларів).

Портал The Alpha Centauri зазначає, що з огляду на приблизні ціни російських державних пускових контрактів, виходить, що NASA оплачує весь корабель і повну вартість запуску в рамках місії тільки сплачуючи лише за одного свого астронавта…


За даними звіту NASA OIG про аудит програми пілотованих польотів / The Alpha Centauri

Commercial Crew Program

За рік до останнього польоту шатла NASA ініціювало запуск програми пілотованих польотів. Вже тоді розпочався пошук заміни для космічних шатлів, запуски яких були доволі дорогі для держави. Тоді й виникла ідея, яка на той час була революційною і навіть дивною: доставкою астронавтів до МКС повинні займатися приватні космічні компанії. NASA в цьому сценарії брало на себе контроль проєктування та підготовки до старту й оплату місць для астронавтів.


Шаттл Atlantis за 30 хвилин після приземлення в рамках останнього польоту програми

Зрештою, у 2014 році було обрано дві компанії, які продовжать підготовку та представлять пілотовані кораблі, які зможуть забезпечити виконання місії. Цими компаніями стали Boeing та SpaceX.

Щодо першої компанії, то пуск апарата Boeing Starliner був невдалим попри те, що корабель успішно приземлився. Компанія не змогла забезпечити стикування корабля з МКС через низку помилок. Зараз Boeing займається виправленням всіх проблем та підготовкою до нового тестового запуску, але вже за свої гроші.


Boeing Starliner після приземлення

SpaceX у березні 2020 року успішно запустила Crew Dragon, який пройшов низку тестів та приземлився довівши свою спроможність забезпечити доставку астронавтів до МКС. Після додаткових тестів та завершальної підготовки корабель підготували до найважливішої події – пілотованого запуску, який відбудеться 27 травня 2020 року.


Корабель Crew Rdagon / SpaceX

Екіпаж корабля Crew Dragon

До МКС відправляться два астронавти NASA: Роберт "Боб" Бенкен та Дуглас "Даґ" Герлі. Обоє вони були пілотами-випробувальниками й разом у 2000 році потрапили до NASA в рамках 18-го відбору астронавтів.


Роберт "Боб" Беккен та Дуглас "Даґ" Герлі / NASA

Щодо Роберта Бенкена, то за час роботи в NASA він взяв участь у двох місіях шатла Endeavour: STS-123 (2008 рік) та STS-130 (2010 рік). В рамках цих місій Бенкен мав три виходи у відкритий космос.


Астронавт Роберт Бенкен

Під час польоту Demo-2 Роберт Бенкен візьме на себе командування етапами польотів які координуватиме центр управління польотами.

Дуглас Герлі також брав участь у двох польотах шаттл Endevour в рамках місій STS-127 (2009 року) та STS-135 (2011 рік). В обох місіях Герлі був пілотом шатла, а STS-135 була останньою місією, яка закінчила програму космічних шатлів.


Астронавт Дуглас Герлі

Під час польоту Demo-2 Дуглас Герлі буде командиром корабля та відповідатиме за всі процедури пов'язані з запуском й посадкою корабля Crew Dragon.

Як проходитиме політ

Як вже зазначалося, запуск корабля Crew Dragon заплановано на 27 травня. Варто зазначити, що місію все ж можуть перенести. Причинами цього можуть бути, як виявлені в останній момент технічні проблеми або ж погода, яка повинна бути сприятливою не лише в місці запуску, але й по всій траєкторії польоту ракети Falcon 9. Оскільки в зазначених місцях повинне пройти приводнення екіпажу, якби щось пішло не так в момент запуску чи польоту.


Корабель Crew Dragon / SpaceX

Наразі відомо, що якщо запуск не відбудеться 27 травня, то його можуть перенести як на 30 так і на 31 травня.

Якщо  ж все піде за планом і корабель успішно вийде на орбіту – там він проведе приблизно 19 годин. Це потрібно для додаткових тестів та маневрів в рамках випробування – Crew Dragon може дістатися МКС значно швидше. 

На орбіті астронавти перевірять роботу всіх систем, перейдуть на ручне керування та здійснять кілька маневрів й зрештою випробують наскільки Crew Dragon комфортний та затишний для сну.

Стикування з вузлом IDA-2 модуля "Гармонія" на МКС заплановане на 28 травня приблизно на 15:39 UTC (18:39 за Києвом). Перед цим астронавти наблизяться до МКС та здійснять кілька маневрів поблизу станції. Варто зазначити, що весь процес стикування з МКС проходитиме в автоматичному режимі. Астронавти спостерігатимуть за процесом і зможуть перехопити керування лише у випадку нештатної ситуації.


Стикування Crew Dragon з МКС відбудеться 28 травня

Після того, як екіпаж Crew Dragon потрапить на станцію, він зустрінеться з членами 63-ї експедиції – Крісом Кессіді, Анатолієм Іванишиним та Іваном Вагнером.

Як вже зазначалося на початку матеріалу, термін перебування астронавтів на МКС наразі невідомий. Його остаточно визначать під час польоту з огляду на стан корабля Crew Dragon та готовність наступної капсули Crew Dragon, яка вже розрахована на політ в рамках першої повноцінної місії. Нагадаю, що попри пілотованість, це все ж випробувальний політ.

Крім того NASA розраховує потримати Demo-2 на орбіті якомога довше. Це потрібно для того. щоб після повернення закінчити сертифікацію корабля й розпочати підготовку до наступної місії. Загалом Demo-2 має всі шанси пробути на орбіті до 120 днів.


Репетиція запуску Demo-2 / SpaceX

Тут варто зазначити, що таке обмеження зумовлене особливістю конструкції Crew Dragon. Зокрема мовиться про сонячні панелі, які впродовж перебування на орбіті потроху псуються через концентрацію атомарного кисню. Наступні кораблі Crew Dragon вже мають захисне покриття з діоксиду кремнію, яке дозволить їм перебувати на орбіті всі 210 днів.

Якби там не було, а після закінчення терміну перебування на МКС астронавти повернуться на корабель, відстикуються та приземляться у водах Атлантичного океану поряд із узбережжям Флориди. Там екіпаж корабля й саму капсулу підхопить судно SpaceX Navigator.

Цікаві деталі

  • NASA повертає старе лого

Ракета Falcon 9 з кораблем Crew Dragon вже на стартовому столі. Можна помітити, що окрім звичного нам лого NASA на ракету нанесене й старе лого, яке використовувалося з 1972 по 1992 рік та асоціюється саме з програмою космічних шатлів.


Старе лого NASA / Фото NASA


Старе лого NASA розташовано на першому ступені ракети Falcon 9 / Фото SpaceX

Рішення про повернення старого лого прийняв очільник NASA Джим Бранденстайн.

  • Захоплення прапора

Астронавти полюбляють різноманітні ритуали і вони мають низку власних своєрідних забобонів. Одним з цікавих артефактів став один дуже особливий американський прапор, який перебуває на МКС вже майже десять років.


Прапор є символом американської програми космічних шатлів та дослідження космосу / NASA

Саме цей прапор перебував на борту шатла Columbia під час його першого польоту в рамках програми в 1981 році та останнього польоту на МКС у 2011 році. Прапор так і залишили на МКС з умовою, що його зможе забрати лише екіпаж, який стартував з центру польотів імені Кеннеді.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Україна таємно направила інструкторів з дронів до Британії – The Times
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T02:21:41Z
Українські біженці набридли Європі: шукають шляхи, як позбутися та знизити витрати
Знай
2025-04-23T02:21:29Z
В Україні по-новому перевозитимуть тварин в автобусах: підготовлено проєкт правил
Gazeta UA
2025-04-23T02:18:49Z
Топ-5 найпоширеніших прізвищ в Україні: став відомий список
GlavRed
2025-04-23T01:36:57Z
Федеральна торговельна комісія позиває Uber через те, що водії скасовують поїздки відразу перед підвезенням клієнтів
Топ Жир
2025-04-23T00:30:00Z
Нідерланди залучать цивільних фахівців, щоб зміцнити кібербезпеку
InternetUA
2025-04-22T23:01:58Z
ЗМІ назвали імена ймовірних кандидатів на папський престол
Украина Криминальная
2025-04-22T22:45:03Z
Скоро можуть закрити і цю "лавочку". Хто зі студентів лишиться відстрочки у 2025
Telegraf
2025-04-22T22:27:27Z
Суспільно корисні роботи: чи оплачуються вони
ZN UA
2025-04-22T22:25:56Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Виконано дуже багато, ми рухаємось у напрямку перемоги, але повільно, - Святослав Дубина
Политека
2025-04-23T02:34:01Z
У Кремлі захотіли двосторонніх переговорів з Україною: чому риторика Росії різко змінилась
24tv
2025-04-23T02:30:36Z
«Остаточна» пропозиція Трампа щодо миру вимагає від України погодитися на російську окупацію — Axios
ZN UA
2025-04-23T02:00:23Z
Обговорюватимуть у Лондоні: Європа представила США свої "червоні лінії" щодо України, — ЗМІ
Фокус
2025-04-23T01:54:36Z
Суд наказав адміністрації Трампа відновити діяльність "Голосу Америки"
Европейская правда
2025-04-23T01:33:48Z
Це неабияк налякало Трампа: що змусило США зупинити введення тарифів проти Європи
24tv
2025-04-23T01:33:21Z
План Трампа: що отримають Росія та Україна? Деталі від американських ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T00:57:31Z
Путін на роздоріжжі: чи завершить він війну до 9 травня
24tv
2025-04-23T00:54:39Z
Знайшли ознаки хвороби Альцгеймера за десятки років до появи симптомів
24tv
2025-04-22T19:27:14Z
Видання LB.ua запустило проєкт «Боляче», в якому лікарі чесно й анонімно діляться проблемами системи
Детектор М
2025-04-22T19:01:55Z
Чи замінить ШІ лікарів: думки вчених про роль штучного інтелекту у медицині
InternetUA
2025-04-22T18:28:03Z
Нюхнув шкарпетку і опинився в лікарні: чоловік підчепив грибкову пневмонію через незвичну звичку
Знай
2025-04-22T17:51:14Z
Троє школярів винайшли холодильник, який працює без електрики
InternetUA
2025-04-22T17:28:42Z
Чи справді біг шкідливий для колін
24tv
2025-04-22T17:21:03Z
Рятувальники отримали медичний автомобіль від фонду “Українські вогнеборці”
AutoCentre
2025-04-22T17:13:36Z
Безкоштовна медична допомога для ветеранів: як скористатися нею в Харківській області
Политека
2025-04-22T15:31:27Z
Антивакцинатор, конспіролог і хейтер України: як Кеннеді-молодший руйнує систему медицини в США
24tv
2025-04-22T15:03:48Z
Працював з гуртами Queen та Guns N' Roses: помер знаменитий продюсер Рой Томас Бейкер
Фокус
2025-04-23T02:42:11Z
Екранізація аркадної гонки, яка має півстолітню історію, від Майкла Бея
Топ Жир
2025-04-23T02:00:45Z
Татуювання, одяг та іграшки: австралійка, "одержима" міньйонами із мультфільму, не може зупинитися
Фокус
2025-04-23T00:36:37Z
У Дніпрі в театрі «Віримо» поставили виставу російського автора українською мовою
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T23:36:48Z
"Ми пообіцяли": Джордж Клуні зробив рідкісне зізнання про шлюб з Амаль
GlavRed
2025-04-22T23:27:00Z
Уже давно бабуся: Катя Осадча розкрила особистий секрет
GlavRed
2025-04-22T21:27:52Z
Відмовилася від чоловіка: зрадниця Ані Лорак відповіла на каверзне запитання
GlavRed
2025-04-22T20:27:32Z
Відома українська акторка вперше вийшла заміж - перші деталі
GlavRed
2025-04-22T20:27:32Z
Серіал "Кохання та полум'я" розтопив серця українських глядачів: скільки серій у стрічці
24tv
2025-04-22T20:18:09Z
На Гаїті закрили головну лікарню через напади банд
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T02:42:23Z
Ворог атакував Одещину ударними безпілотниками
Хвиля
2025-04-23T02:15:20Z
Глава МЗС України засудив напад на туристів в Індії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T01:54:41Z
РФ вдарила по Одесі безпілотниками: у ДСНС показали наслідки атаки
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T01:30:44Z
Росія масовано атакувала Харків безпілотниками
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T00:00:16Z
"Цілили в один район": у Харкові через атаку дронів здійнялася масштабна пожежа, деталі
Фокус
2025-04-22T23:45:03Z
На Прикарпатті взяли під варту чоловіка, який підпалив будинок власної матері
Украина Криминальная
2025-04-22T23:33:07Z
Росія вдарила по Одесі безпілотниками: у місті виникла сильна пожежа
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T21:33:35Z
Одеса у вогні, гримлять потужні вибухи: місто атакував "рій" безпілотників
GlavRed
2025-04-22T21:27:08Z
Подорожчання круп в Одесі: наскільки більше тепер доведеться платити містянам
Политека
2025-04-23T02:00:25Z
Прибуток впав у рази: що відбувається з доходами Укрпошти, Нової Пошти, АТБ та інших лідерів
Хвиля
2025-04-23T01:33:42Z
ЄС перевірить TikTok через тренд на "неприродну худорлявість"
InternetUA
2025-04-23T01:04:19Z
Пенсія, як 5 прожиткових мінімумів. Кому вона виплачуватиметься у 2025
Telegraf
2025-04-23T00:30:29Z
Газ та світло: чи зростуть тарифи з 1 травня
ZN UA
2025-04-23T00:13:14Z
Дохід Tesla за перше півріччя зменшився на 71%, але на підході нові моделі
Топ Жир
2025-04-22T23:15:36Z
Велика кількість працівників у США втрачає роботу через наслідки тарифів — Volvo звільняє сотні співробітників
Топ Жир
2025-04-22T22:45:46Z
Легалізація криптоактивів за 5%: кому буде доступна пільгова ставка
Хвиля
2025-04-22T20:36:23Z
В Україні полетять вниз ціни на бензин: якою буде вартість палива у травні
GlavRed
2025-04-22T20:27:18Z
Російські безпілотники завдали ударів по Харкову та підприємствах Полтави
Хвиля
2025-04-23T02:42:30Z
ЗСУ надлюдськими зусиллями відсувають росіян від траси на Павлоград - Мирошников
Gazeta UA
2025-04-23T02:39:20Z
Сильні заморозки накриють Україну. Де "мінуси" вдарять найбільше
Telegraf
2025-04-23T02:30:31Z
Недостатня активність Левів стане для них проблемою: гороскоп на 23 квітня
24tv
2025-04-23T02:06:23Z
Гороскоп на сьогодні, 23 квітня: середа несподіванок, перевірок і важливих виборів
Знай
2025-04-23T01:33:29Z
На хабарі викрито головного інспектора земельного департаменту КМДА
Украина Криминальная
2025-04-22T21:57:56Z
Одеса вчергове під атакою російських дронів: у місті є пожежі
Telegraf
2025-04-22T20:48:16Z
Наступ РФ на Харківщині: лейтенант ЗСУ заявив про втрату позицій
GlavRed
2025-04-22T20:27:32Z
Вибухи в Одесі 22 квітня: ЗСУ попередили про рух БпЛА з Чорного моря
Факти ICTV
2025-04-22T20:06:05Z
Непростий тест на IQ: знайдіть бджолу в дівочій спальні з котами за 5 секунд
GlavRed
2025-04-23T02:03:35Z
Які продукти не можна класти в мікрохвильову піч: варто знати усім
GlavRed
2025-04-23T00:36:49Z
Не давайте їм в борг. Імена людей, які важко і довго повертають позики
Telegraf
2025-04-22T23:30:56Z
Наче зі столу вишуканого ресторану: як перетворити елементарні гречаники на шедевр
24tv
2025-04-22T21:15:49Z
Коли садити кукурудзу у 2025 році за місячним календарем: точні дати
24tv
2025-04-22T20:12:02Z
Смаколик на всю родину: яєчні рогалики, які раніше робили тільки на свята
24tv
2025-04-22T20:09:46Z
Ніколи не переступайте через ці 3 предмети: можете притягти нещастя
24tv
2025-04-22T19:30:35Z
Швидко створять затишок і красу у саду: найкращі вічнозелені кущі
24tv
2025-04-22T19:00:20Z
Кохання через сотні кілометрів: що працює на користь, а що руйнує стосунки на відстані
24tv
2025-04-22T18:57:17Z
Боруссія Дортмунд готується до переговорів із Челсі через бажання зберегти Чуквуемеку
Football.ua
2025-04-22T21:45:54Z
Буковина оголосила про реалізацію усіх квитків на півфінал Кубка України проти Динамо Київ
Football.ua
2025-04-22T21:13:12Z
Манчестер Сіті в компенсований час вирвав перемогу над Астон Віллою
Football.ua
2025-04-22T21:03:49Z
Сергій Богачук дізнався ім'я наступного суперника: коли та де пройде бій
24tv
2025-04-22T20:48:05Z
Нант став крептонітом для ПСЖ, двічі за сезон відібравши очки у чемпіона Франції
Football.ua
2025-04-22T20:46:14Z
Едерсон визначив Саудівську Аравію пріоритетом для продовження кар'єри влітку
Football.ua
2025-04-22T20:25:51Z
Каневцев: Буковина повинна грати у свій футбол проти Динамо
Football.ua
2025-04-22T19:58:49Z
Нерес пропустить місяць через травму
Football.ua
2025-04-22T19:40:36Z
Суботні матчі Серії А перенесено через похоронну церемонію Папи Римського
Football.ua
2025-04-22T19:19:31Z
На Марсі знайшли загадковий череп: вчені ламають голову над його походженням
GlavRed
2025-04-23T02:34:18Z
Шахраї почали запрошувати гравців на "бета-тест" нового Silent Hill
InternetUA
2025-04-23T02:03:56Z
Погано прикрутили? У Миколаєві підлітки "вкрали" лавку біля McDonalds та спричинили баталії в мережі
Telegraf
2025-04-23T01:36:18Z
Нова функція штучного інтелекту Netflix зрозуміє ваш настрій під час перегляду
InternetUA
2025-04-23T00:03:56Z
Проблема: Камери швидкості в Гонолулу фіксують порушення швидкості 30 000 разів на тиждень
Топ Жир
2025-04-23T00:00:42Z
У відповідях ChatGPT знайшли таємні знаки: в OpenAI вже виправдовуються
Telegraf
2025-04-22T23:21:03Z
Війна загострюється: у Китаї винайшли новий ШІ-чип, незважаючи на заборони США
InternetUA
2025-04-22T19:22:18Z
Колишні розробники Helldivers та WoW взяли на роботу коня: що з ним робили
Знай
2025-04-22T18:52:27Z
У Windows 11 знайшли корисну приховану функцію, яку варто спробувати
InternetUA
2025-04-22T18:42:00Z
Страхова компанія вважає цей суперкар непідлатним до відновлення, але ютубери говорять: “Чекайте, подивіться, що я зроблю”
Топ Жир
2025-04-23T01:15:51Z
Автор YouTube-каналу продає це індивідуальне гоночне чудо лише після 1,100 миль
Топ Жир
2025-04-22T22:15:09Z
Переосмислення дизайну Tesla Cybertruck стає дуже схожим на модель Ford F-150
Топ Жир
2025-04-22T21:30:35Z
Audi представила унікальний універсал з потужністю 770 к.с., який зможе оцінити лише обмежена кількість осіб
Топ Жир
2025-04-22T20:45:54Z
Система "стоп-старт": експерти пояснили, чи варто її вимикати для економії палива
24tv
2025-04-22T20:42:12Z
Buick успішно розвивався, а потім стали діяти мита Трампа
Топ Жир
2025-04-22T20:00:45Z
Ford видає попередження власникам двох Bronco про негайне припинення водіння
Топ Жир
2025-04-22T19:15:47Z
Власник, у кого не вдалося продати Rimac, намагається продати одну з найрідших McLaren
Топ Жир
2025-04-22T19:00:20Z
Послідовник здобувача популярності спричинив безлад у тунелі в Бостоні
Топ Жир
2025-04-22T18:00:10Z