MY.UAНовини
NASA та SpaceX готові до історичного запуску корабля Crew Dragon: все про політ до МКС
NASA та SpaceX готові до історичного запуску корабля Crew Dragon: все про політ до МКС

NASA та SpaceX готові до історичного запуску корабля Crew Dragon: все про політ до МКС

Вже цього тижня корабель Crew Dragon компанії SpaceX відправиться до МКС в рамках випробувальної місії Demo-2. Запуск ознаменує повернення Сполучених Штатів до пілотованих польотів, які закінчилися з закриттям програми Space Shuttle у 2011 році. Як проходитиме місія і чому це важливо. розповідаємо у нашому матеріалі.

24 канал уважно стежив за процесом підготовки до пілотованого запуску пілотованого корабля Crew Dragon. Ми вирішили зібрати всі деталі та цікаві моменти в одному місці, щоб ви змогли ознайомитися з ключовими етапами місії.

Що відбувається

Сполучені Штати Америки повертаються до пілотованих польотів на МКС з використанням власних кораблів. Вже цього тижня, 27 травня, відбудеться перший в історії пілотований запуск космічного корабля до МКС здійснений приватною компанією SpaceX. На борту корабля Crew Dragon перебуватимуть два американських астронавти.

Після запуску корабель стикується з Міжнародною Космічною Станцією на висоті 400 кілометрів над поверхнею планети. Астронавти потраплять на станцію, де продовжать свою місію, тривалість якої наразі не відома і залежатиме від низки факторів, як під час старту так і під час польоту корабля до моменту стикування з МКС.

Попри те, що політ пілотований, а місія астронавтів займе чимало часу на МКС він все ж випробувальний, тому й називається Demo-2. Раніше SpaceX вже тестувала корабель Crew Dragon, але цього разу компанія вперше зробить це в рамках місії з екіпажем. 

Де стежити за польотом

Трансляція польоту відбуватиметься на Техно 24. Тому відвідайте наш сайт 27 травня о 23:15. Сам старт заплановано на 23:30 за Києвом

Крім того трансляція буде доступна тут:

  • NASA TV: YouTube;
  • SpaceX: YouTube, посилання на трансляцію стане доступним перед запуском.

Чому стільки ажіотажу

Річ у тім, що пілотований запуск Demo-2 стане першим подібним запуском з американської землі за майже десять років. Останнім пілотованим апаратом, який здійснив подібну місію, був космічний шатл Atlantis, який приземлився 21 липня 2011 року в рамках місії STS-135. Після цього шатли до МКС більше не літали, а NASA вимушене було купувати місця для своїх астронавтів на російських "Союзах", які обходилися США в чималу суму.

Варто звернути увагу на те, що після того, як американські шатли перестали літати Росія постійно підіймала ціну на місця для американських астронавтів та інших партнерів на борту корабля "Союз". Станом на сьогодні одне місце на "Союзі" коштує для NASA 90 мільйонів доларів (у 2010 році це коштувало приблизно 30 мільйонів доларів).

Портал The Alpha Centauri зазначає, що з огляду на приблизні ціни російських державних пускових контрактів, виходить, що NASA оплачує весь корабель і повну вартість запуску в рамках місії тільки сплачуючи лише за одного свого астронавта…


За даними звіту NASA OIG про аудит програми пілотованих польотів / The Alpha Centauri

Commercial Crew Program

За рік до останнього польоту шатла NASA ініціювало запуск програми пілотованих польотів. Вже тоді розпочався пошук заміни для космічних шатлів, запуски яких були доволі дорогі для держави. Тоді й виникла ідея, яка на той час була революційною і навіть дивною: доставкою астронавтів до МКС повинні займатися приватні космічні компанії. NASA в цьому сценарії брало на себе контроль проєктування та підготовки до старту й оплату місць для астронавтів.


Шаттл Atlantis за 30 хвилин після приземлення в рамках останнього польоту програми

Зрештою, у 2014 році було обрано дві компанії, які продовжать підготовку та представлять пілотовані кораблі, які зможуть забезпечити виконання місії. Цими компаніями стали Boeing та SpaceX.

Щодо першої компанії, то пуск апарата Boeing Starliner був невдалим попри те, що корабель успішно приземлився. Компанія не змогла забезпечити стикування корабля з МКС через низку помилок. Зараз Boeing займається виправленням всіх проблем та підготовкою до нового тестового запуску, але вже за свої гроші.


Boeing Starliner після приземлення

SpaceX у березні 2020 року успішно запустила Crew Dragon, який пройшов низку тестів та приземлився довівши свою спроможність забезпечити доставку астронавтів до МКС. Після додаткових тестів та завершальної підготовки корабель підготували до найважливішої події – пілотованого запуску, який відбудеться 27 травня 2020 року.


Корабель Crew Rdagon / SpaceX

Екіпаж корабля Crew Dragon

До МКС відправляться два астронавти NASA: Роберт "Боб" Бенкен та Дуглас "Даґ" Герлі. Обоє вони були пілотами-випробувальниками й разом у 2000 році потрапили до NASA в рамках 18-го відбору астронавтів.


Роберт "Боб" Беккен та Дуглас "Даґ" Герлі / NASA

Щодо Роберта Бенкена, то за час роботи в NASA він взяв участь у двох місіях шатла Endeavour: STS-123 (2008 рік) та STS-130 (2010 рік). В рамках цих місій Бенкен мав три виходи у відкритий космос.


Астронавт Роберт Бенкен

Під час польоту Demo-2 Роберт Бенкен візьме на себе командування етапами польотів які координуватиме центр управління польотами.

Дуглас Герлі також брав участь у двох польотах шаттл Endevour в рамках місій STS-127 (2009 року) та STS-135 (2011 рік). В обох місіях Герлі був пілотом шатла, а STS-135 була останньою місією, яка закінчила програму космічних шатлів.


Астронавт Дуглас Герлі

Під час польоту Demo-2 Дуглас Герлі буде командиром корабля та відповідатиме за всі процедури пов'язані з запуском й посадкою корабля Crew Dragon.

Як проходитиме політ

Як вже зазначалося, запуск корабля Crew Dragon заплановано на 27 травня. Варто зазначити, що місію все ж можуть перенести. Причинами цього можуть бути, як виявлені в останній момент технічні проблеми або ж погода, яка повинна бути сприятливою не лише в місці запуску, але й по всій траєкторії польоту ракети Falcon 9. Оскільки в зазначених місцях повинне пройти приводнення екіпажу, якби щось пішло не так в момент запуску чи польоту.


Корабель Crew Dragon / SpaceX

Наразі відомо, що якщо запуск не відбудеться 27 травня, то його можуть перенести як на 30 так і на 31 травня.

Якщо  ж все піде за планом і корабель успішно вийде на орбіту – там він проведе приблизно 19 годин. Це потрібно для додаткових тестів та маневрів в рамках випробування – Crew Dragon може дістатися МКС значно швидше. 

На орбіті астронавти перевірять роботу всіх систем, перейдуть на ручне керування та здійснять кілька маневрів й зрештою випробують наскільки Crew Dragon комфортний та затишний для сну.

Стикування з вузлом IDA-2 модуля "Гармонія" на МКС заплановане на 28 травня приблизно на 15:39 UTC (18:39 за Києвом). Перед цим астронавти наблизяться до МКС та здійснять кілька маневрів поблизу станції. Варто зазначити, що весь процес стикування з МКС проходитиме в автоматичному режимі. Астронавти спостерігатимуть за процесом і зможуть перехопити керування лише у випадку нештатної ситуації.


Стикування Crew Dragon з МКС відбудеться 28 травня

Після того, як екіпаж Crew Dragon потрапить на станцію, він зустрінеться з членами 63-ї експедиції – Крісом Кессіді, Анатолієм Іванишиним та Іваном Вагнером.

Як вже зазначалося на початку матеріалу, термін перебування астронавтів на МКС наразі невідомий. Його остаточно визначать під час польоту з огляду на стан корабля Crew Dragon та готовність наступної капсули Crew Dragon, яка вже розрахована на політ в рамках першої повноцінної місії. Нагадаю, що попри пілотованість, це все ж випробувальний політ.

Крім того NASA розраховує потримати Demo-2 на орбіті якомога довше. Це потрібно для того. щоб після повернення закінчити сертифікацію корабля й розпочати підготовку до наступної місії. Загалом Demo-2 має всі шанси пробути на орбіті до 120 днів.


Репетиція запуску Demo-2 / SpaceX

Тут варто зазначити, що таке обмеження зумовлене особливістю конструкції Crew Dragon. Зокрема мовиться про сонячні панелі, які впродовж перебування на орбіті потроху псуються через концентрацію атомарного кисню. Наступні кораблі Crew Dragon вже мають захисне покриття з діоксиду кремнію, яке дозволить їм перебувати на орбіті всі 210 днів.

Якби там не було, а після закінчення терміну перебування на МКС астронавти повернуться на корабель, відстикуються та приземляться у водах Атлантичного океану поряд із узбережжям Флориди. Там екіпаж корабля й саму капсулу підхопить судно SpaceX Navigator.

Цікаві деталі

  • NASA повертає старе лого

Ракета Falcon 9 з кораблем Crew Dragon вже на стартовому столі. Можна помітити, що окрім звичного нам лого NASA на ракету нанесене й старе лого, яке використовувалося з 1972 по 1992 рік та асоціюється саме з програмою космічних шатлів.


Старе лого NASA / Фото NASA


Старе лого NASA розташовано на першому ступені ракети Falcon 9 / Фото SpaceX

Рішення про повернення старого лого прийняв очільник NASA Джим Бранденстайн.

  • Захоплення прапора

Астронавти полюбляють різноманітні ритуали і вони мають низку власних своєрідних забобонів. Одним з цікавих артефактів став один дуже особливий американський прапор, який перебуває на МКС вже майже десять років.


Прапор є символом американської програми космічних шатлів та дослідження космосу / NASA

Саме цей прапор перебував на борту шатла Columbia під час його першого польоту в рамках програми в 1981 році та останнього польоту на МКС у 2011 році. Прапор так і залишили на МКС з умовою, що його зможе забрати лише екіпаж, який стартував з центру польотів імені Кеннеді.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Рецепт ситного салату "Загадка": гості не одразу здогадаються, з чого він
Telegraf
2025-07-28T15:24:28Z
Екологічна катастрофа в Іспанії: тонни водоростей заполонили пляжі країни
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T14:54:08Z
Страва, яку захочеться повторити: соковита запіканка з кукурудзи та сиру
24tv
2025-07-28T14:45:17Z
Навіщо проколювати помідори: секретний прийом, який знають одиниці
24tv
2025-07-28T14:30:18Z
Без хімії та зусиль: один копієчний засіб прибере всю медведку з городу
GlavRed
2025-07-28T14:27:45Z
Посівний календар на серпень 2025: що не пізно посадити
GlavRed
2025-07-28T14:27:12Z
Знищує все на своєму шляху: які культури активно їсть сарана
24tv
2025-07-28T14:21:59Z
Сльози гарантовані: 2 знаки зодіаку, які в серпні будуть багато плакати
24tv
2025-07-28T14:21:12Z
Росіяни частіше подорожують до Європи: в цих 3 країнах найбільший ризик "зіткнення"
24tv
2025-07-28T13:54:35Z
Акторка Зої Дешанель вишукано оформила свою кухню: який елемент відразу впадає у вічі
24tv
2025-07-28T15:15:03Z
Вже не вперше обирає українське: зірка K-pop вийшов на сцену в кепі від Руслана Багінського
24tv
2025-07-28T15:03:51Z
Наречена лідера гурту БЕЗ ОБМЕЖЕНЬ різко відповіла на закиди, що була його коханкою
24tv
2025-07-28T14:57:26Z
У мережі поставили під сумнів службу Андрія Хливнюка: співак відповів на закиди
24tv
2025-07-28T14:42:57Z
Наречена Сергія Танчинця розкрила правду про їхній роман і відповіла на закиди про різницю у віці
TSN
2025-07-28T14:36:17Z
Кінофестиваль «ОКО» цьогоріч покаже 90 стрічок із понад пів сотні країн
УкраинФорм
2025-07-28T14:36:00Z
Блогер MrBeast анонсував вихід анімаційного серіалу в YouTube
УкраинФорм
2025-07-28T14:15:14Z
MELOVIN зіграв безплатний концерт в Одесі: скільки людей відвідали виступ співака
24tv
2025-07-28T14:03:42Z
Жінка витратила 56 млн грн, щоб отримати найвужчу талію у світі: усі її органи зрушили з місця
Фокус
2025-07-28T13:57:55Z
Японія першою у світі створюватиме людські ембріони зі стовбурових клітин, але є умова
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T14:18:25Z
Скасувати понеділок: дослідження доводить ефективність чотириденного робочого тижня
ITC
2025-07-28T14:07:29Z
Сіль: біле золото чи біла смерть
GlavRed
2025-07-28T13:28:01Z
На Львівщині хлопець три місяці ходив зі зламаною рукою: до яких наслідків це призвело
24tv
2025-07-28T12:57:59Z
Огірки будуть плодоносити до заморозків: зробіть кілька простих кроків
24tv
2025-07-28T12:18:17Z
Коли складати іспит для найкращого результату: науковці назвали точний час
24tv
2025-07-28T12:00:08Z
Названо професію з найвищим рівнем зрад у шлюбі
GlavRed
2025-07-28T10:27:09Z
Токсичний макіяж: чому косметика і тимчасові татуювання справді небезпечні для дітей
Фокус
2025-07-28T10:15:49Z
Що впливає на тривалість життя: три ключові фактори
Gazeta UA
2025-07-28T10:15:25Z
4-місячна дівчинка померла у лікарні Полтави: що каже поліція
24tv
2025-07-28T15:33:37Z
Сильна пожежа в Кстово: у 210-му навчальному центрі ЗС РФ могли згоріти сапери і понтонери
Фокус
2025-07-28T15:30:07Z
На Закарпатті чоловік десять днів тримав дружину на ланцюгу й уникнув покарання
24tv
2025-07-28T15:18:36Z
У Полтаві малолітня дитина випала з вікна сьомого поверху
Украина Криминальная
2025-07-28T14:48:35Z
У Полтаві розслідують загадкову смерть 4-місячної дівчинки в лікарні: що сталося
TSN
2025-07-28T14:48:09Z
Приховували ДТП з п'яним митником: на Львівщині з органів звільнили двох поліцейських
24tv
2025-07-28T14:24:19Z
Негода спричинила смертельну аварію поїзда в Німеччині
УкраинФорм
2025-07-28T14:15:44Z
Рівень алкоголю перевищував норму в понад 17 разів: у Чернігові поліція зупинила водія
24tv
2025-07-28T14:12:16Z
Одеська поліція вкотре розшукує неповнолітнього Вʼячеслава Ємельяненка
Украина Криминальная
2025-07-28T14:00:18Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Сенатор Грем про новий дедлайн для Росії: Путін серйозно прорахувався щодо Трампа
Лига
2025-07-28T15:36:43Z
Зеленський підписав закон щодо збільшення кількості штату СБУ
УкраинФорм
2025-07-28T15:36:00Z
Трамп про Путіна: я більше не збираюся говорити
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T15:33:46Z
У «Слузі народу» спростували закиди про «темники для депутатів» щодо законів про НАБУ і САП
УкраинФорм
2025-07-28T15:30:41Z
МЗС підтримує зусилля зі збереження історичної пам’яті ромської спільноти - Кислиця
УкраинФорм
2025-07-28T15:30:06Z
Конфлікт Іран-Ізраїль: використання систем ПРО THAAD виснажило запаси США
360ua.news
2025-07-28T15:27:52Z
Трамп скоротить 50-денний термін, відведений Путіну на перемир’я
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T15:27:40Z
Трамп скоротив дедлайн для Путіна: 2 варіанти, як він може притиснути Росію
24tv
2025-07-28T15:27:21Z
Субсидії для пенсіонерів у Полтавській області: кому треба звернутися до ПФУ, щоб не втратити допомогу
Политека
2025-07-28T15:30:52Z
Серйозно ризикуєте: чому не варто приручати лисенят і чим вони загрожують
Telegraf
2025-07-28T15:27:59Z
Українські прізвища, які захищають своїх власників: чи є серед них ваше
GlavRed
2025-07-28T15:27:41Z
Родичі пропонували інші варіанти: чому Шевченка поховали саме в Каневі
24tv
2025-07-28T15:15:05Z
Без пілота, але з бомбою: що уміє дрон ЗСУ на базі легкомоторного літака, — авіаексперт
Фокус
2025-07-28T15:12:49Z
Плюс 1 000 гривень до пенсії: хто з українців може отримати
24tv
2025-07-28T15:09:00Z
Маловідоме правило: за що в Іспанії можуть оштрафувати не на одну сотню євро
24tv
2025-07-28T15:03:43Z
Студент ледве не опинився у Греції замість Парижа: причиною стала епічна помилка
Фокус
2025-07-28T15:00:53Z
Сарана може бути корисно? Як українці використовують шкідника, який жере усе
Telegraf
2025-07-28T15:00:18Z
В Одесі люди купалися в морі під час атаки "Шахедами": у ВМС зробили важливе попередження
24tv
2025-07-28T15:33:48Z
ЗСУ знищили російських диверсантів та "зачистили" від окупантів Степногірськ
ZN UA
2025-07-28T15:30:43Z
Погода у серпні здивує: синоптик попередила про сильну спеку і град
GlavRed
2025-07-28T15:27:47Z
Дії росіян призведуть до отруєння ґрунтових вод в окупованому Донецьку — Гайдай
TSN
2025-07-28T15:21:35Z
Іноземці, які воюють за Росію, пішли на штурм у Запорізькій області: воїни ЗСУ розповіли про ситуацію
TSN
2025-07-28T15:18:28Z
В Ужгороді вперше пройшов етнофестиваль «Цвіт папороті»
УкраинФорм
2025-07-28T15:06:15Z
Пам'ятаємо Оленівку: на окупованих територіях пройшла тиха акція спротиву
24tv
2025-07-28T15:00:34Z
Прогноз погоди у Харкові на 10 днів: синоптики розкрили, чого чекати
Политека
2025-07-28T15:00:24Z
Командир, який завжди іде попереду
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T15:00:07Z
Поза камерами: як будується справжнє партнерство між BETON і Денисом Берінчиком
Gazeta UA
2025-07-28T15:30:44Z
Курко: Думаю, на 90% Оболонь вже готова до чемпіонату
Football.ua
2025-07-28T15:21:40Z
Зірка «Гри престолів» встановив новий світовий рекорд у становій тязі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T15:18:22Z
Волейболістки збірної України - у топ-15 світового рейтингу
УкраинФорм
2025-07-28T15:12:06Z
Український супертяж знявся в ролику з російським боксером: скандальне відео
24tv
2025-07-28T15:00:35Z
Дзюринець: Дуже хочеться проявити себе на такому високому рівні
Football.ua
2025-07-28T15:00:24Z
18-річний Тай Жнудерл приєднався до Динамо Загреб
Football.ua
2025-07-28T15:00:11Z
Українці судитимуть гру кваліфікації Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T14:57:16Z
Президент Інтера: Лукман – наша головна трансферна ціль
Football.ua
2025-07-28T14:46:11Z
Бізнес очікує вирішення проблеми боргів в енергетичному секторі – Європейська Бізнес Асоціація
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T15:36:12Z
Грошей немає навіть на зарплати: вугільна галузь Росії на межі колапсу
24tv
2025-07-28T15:33:25Z
Індійські компанії шукають альтернативи російській нафті: як вплинули санкції ЄС
24tv
2025-07-28T15:33:19Z
Житло стало доступнішим: в яких західних містах подешевшали квартири
24tv
2025-07-28T15:21:19Z
Не тільки Росія: економіка Білорусі теж перебуває у стагнації
24tv
2025-07-28T15:12:32Z
Ринок електробусів в Індії за п’ять місяців досяг 2100 од
AutoCentre
2025-07-28T15:10:24Z
Втрати шалені: НБУ порахували, скільки недоотримує Україна через квоти ЄС
24tv
2025-07-28T15:09:58Z
Укрзалізниця анонсувала нові поїзди на серпень
Хвиля
2025-07-28T15:03:01Z
Яким буде курс у найближчі роки: експерт дав прогноз
Gazeta UA
2025-07-28T15:00:53Z
Як поліпшити якість дзвінків на iPhone за кілька секунд
InternetUA
2025-07-28T15:24:17Z
Дослідники виявили єгипетський відбиток долоні віком близько чотирьох тисяч років
УкраинФорм
2025-07-28T15:09:27Z
ChatGPT погодився допомогти з проведенням кривавого ритуалу для демона Молоха
24tv
2025-07-28T15:03:54Z
Що буде з дитиною, народженою в космосі: пояснення вчених
TSN
2025-07-28T14:48:20Z
Apple вводить жорсткіші вікові обмеження для додатків App Store
InternetUA
2025-07-28T14:46:23Z
Який перекладач обрати: експерти оцінили популярні додатки
Фокус
2025-07-28T14:30:43Z
Чому коти панічно бояться води: все заплутаніше, ніж здається на перший погляд
GlavRed
2025-07-28T14:27:58Z
Офіційні рендери Xiaomi Redmi 15 — дві версії, 7000 мАг, від $215
ITC
2025-07-28T14:25:22Z
Перестаньте користуватися цією функцією на своїх смартфонах: що не так з SMS-повідомленнями
Фокус
2025-07-28T14:21:59Z
Нічого ніжного в цьому ретро-Тойоті з двигуном V8
Топ Жир
2025-07-28T15:36:43Z
Закинутий Chevrolet ZR1 у шарі пилу викликає подив у техаському паркінгу
Топ Жир
2025-07-28T14:51:00Z
Легендарний рожевий Cadillac від Mary Kay став електричним — модель OPTIQ отримають найуспішніші продавчині
ITC
2025-07-28T14:07:17Z
На Porsche готується атака: новий суперседан – і це не німецький бренд
Топ Жир
2025-07-28T14:06:19Z
Лідери у своєму класі: експерти назвали кращі електрокросовери 2025 року
Фокус
2025-07-28T13:36:48Z
Надасть блиску та відштовхуватиме воду: один засіб змусить авто сяяти
GlavRed
2025-07-28T13:28:13Z
Відсутність ключової деталі в новій доступній моделі Tesla кидається в очі ще до входу в салон
Топ Жир
2025-07-28T13:21:19Z
Американські тюнери повернули до життя класичний Toyota Land Cruiser
AutoCentre
2025-07-28T13:15:19Z
Один із найрідкісніших купе Alfa Romeo насправді не є справжньою Alfa
Топ Жир
2025-07-28T12:51:48Z