MY.UAНовини
Формула успіху: аграрії бережуть воду – вода допомагає аграріям
Формула успіху: аграрії бережуть воду – вода допомагає аграріям

Формула успіху: аграрії бережуть воду – вода допомагає аграріям

Експерти компанії BASF склали важливі правила, як запобігти забрудненню води після використання засобів захисту рослин (ЗЗР).

Світові організації (ООН, ЮНЕСКО, ВООЗ та інші) б’ють на сполох. Людство стоїть на порозі всепланетної катастрофи через нестачу води. Головні причини – зміна клімату і безвідповідальне ставлення до цього безцінного ресурсу.

Вже зараз 800 мільйонів жителів Землі потерпають від нестачі води, повідомляє ООН. А до 2025 року ця цифра сягне 1,8 мільярда! Причому це будуть не лише мешканці спекотних і бідних регіонів Африки й Азії. Криза охопить США, Австралію та багато країн Європи.

Україну планетарне лихо також не омине. На сьогодні ми маємо критично низький рівень річкових і грунтових вод, і в той же час – високий рівень їхнього забруднення. Днями Держагентство водних ресурсів заявило, що в Україні можуть обмежити споживання води. А Рада нацбезпеки і оборони закликала терміново розробити водну стратегію країни.

Хто найбільший споживач води у світі?

Можливо, ви здивуєтеся… Сільське господарство! Причому з великим відривом: його обсяг водозаборів від загального – 69%. На промисловість припадає 19%, а на домашні господарства – лише 12%.

Важливий момент: велика кількість води після використання повертається в екосистему забрудненою. Тому правильна водна політика саме в аграрній галузі – критично необхідна. А головні завдання аграріїв:

  • зменшення обсягів відбору води
  • раціональне використання ресурсів
  • мінімізація забруднення поверхневих та підземних вод

Це широкі й багатогранні питання, тому шукати шляхи їх вирішення мають як науковці і технологи, так і безпосередньо представники аграрно-промислового комплексу. Бо мова йде не лише про створення і застосування прогресивних технологій, а й про підвищення кваліфікації працівників АПК, про логістику та управління водокористуванням.


Вода – безцінний ресурс / Фото Getty Images 

Треба знати і не допускати!

Особливої уваги потребує питання можливого забруднення води після використання засобів захисту рослин (ЗЗР). Бо екологія нині – одна з найболючіших проблем в Україні.

У сільському господарстві джерела забруднення води поділяються на точкові (наприклад, витік з техніки) та дифузні (поверхневі стоки, орошення і т.п.).

Приблизно 50% забруднень спричиняють точкові джерела. Але таким забрудненням можна контрольовано запобігти, якщо завчасно підготуватися і знати, що робити.

Експерти компанії BASF склали для аграріїв основні правила попередження забруднень після використання засобів захисту рослин.

Як запобігти точковому забрудненню

Очищення обприскувача. Процедура виконується в полі/саду або на спеціально відведному майданчику ферми. Внутрішнє очищення передбачає або трикратне промивання, або автоматизоване безперервне промивання. Вода для промивання розпорошуєтсья на великій площі оброблюваної землі. Якщо очищення обприскувача проводиться переважно на майданчику господартва, слід використовувати ділянку, на якій можна контролювати утримання стоку промивної води для подальшого знезараження.

Змішування та заповнення обприскувача. Треба використовувати місця для заповнення обприскувача, де можна утримати розливи та переливи. Запобігати забрудненню обладнання та контакту шланга для подачі води з розчином для обприскування. Мати напоготові абсорбуючі матеріали та інструменти для збирання розливів.

Контроль залишків. Залишки промивної води після миття обладнання не можна зливати у водойми чи в каналізацію. Якщо обладнання було очищене на майданчику, стічну воду потрібно зберігати в спеціально створених резервуарах (бетонних, наприклад). Потім їх знезаражуть належним чином (наприклад, в біовідстійниках, через біофільтри і т.д.). Залишки ЗЗР, термін придатності яких закінчився, потрібно утилізувати через ліцензовану компанію.

Застосування. Не можна проводити обприскування над водними об’єктами, буферними смугами, дорогами тощо. Треба дотримуватися безпечної відстані до водойм та водостоків

Зберігання. ЗЗР повинні зберігатись у спеціалізованих приміщеннях, контейнерах або шафах, які замикаються. Тверді продукти розміщують в нижній частині сховища, рідкі — вище них. Зберігання потребує наявності панелі, що знаходиться нижче продуктів, для збирання будь-яких розливів. Інформація про заходи надання першої допомоги має бути поряд у відкритому доступі.

Утилізація. Промиті тричі порожні контейнери необхідно висушити і зберігати в сухому та захищеному місці. Не можна спалювати або закопувати упаковку. Необхідно утилізувати за допомомогою ліцензованої компанії.

Траспортування. Великі обсяги продукції мають доставлятися роздрібними торговцями до господарства. Продукти, що транспортуються, мають знаходитися у належному стані, в упаковці виробника, а також мати етикетки з розбірливими написами. Транспортувати продукти слід у контейнерах/ящиках, які здатні утримувати розливи (транспортні контейнери). Обприскувачі треба перевіряти на наявність протікань резервуара, трубопроводів та форсунок після заповнення обприскувача та обприскування. Телефонні номери екстрених служб мають бути під рукою в будь-який час на випадок аварії.


Водні ресурси вимагають особливої уваги / Фото Getty Images

Як мінімізувати дифузне забруднення

Існують чотири основних джерела дифузного забруднення води: знесення крапель розчину ЗЗР вітром при оприскуванні, потрапляння у дренажні системи, вилуговування та поверхневе стікання.

Знесення вітром. Відбувається, в деякій мірі, при кожному застосуванні. За несприятливих умов воно може бути достатньо інтенсивним. Проте знесення переважно може контролюватися оператором.

Основні запобіжні заходи:

  • розмір краплі – треба мінімізувати кількість дрібних крапель
  • висота штанги обприскувача – утримуйте її якомога нижче, до 50 см над культурами
  • при наближенні до чутливих ділянок швидкість руху треба зменшити нижче 8 км/год.

Заходи мінімізації стоків у дренажну систему:

  • Уникати внесення ЗЗР в сезон стікання вод (с пізньої осені до ранньої весни)
  • Уникати внесення перед сильними дощами (≥ 48 год)
  • Уникати нанесення на потрісканий або сухий грунт
  • Рекомендація для критичних ситуацій: утримуйте стоки води в штучних заболоченнях

Для мінімізації вилуговування потрібно:

  • зменшити або уникати використання на чутливих ділянках, якими зазвичай можуть бути:
    - грунти з низьким вмістом органічних речовин (наприклад, - неглибокі грунти в карстових ділянках (наприклад, дерново-карбонатні грунти з багатим верхнім шаром)
    - грунти з неглибоко залягаючими грунтовими водами (типово зустрічаються в долинах річок та в низинах)
  • зменшити або уникати внесення продуктів в період живлення грунтових вод (з пізньої осені до ранньої весни)

Методи мінімізації поверхневого стікання:

Поверхневий стік виникає при скупчені надмірної кількості вологи (наприклад, після зими), при погіршенні проникності грунту та при високій інтенсивності дощових потоків.

Існує ряд методів для зменшення впливу поверхневого стікання:


Як зменшити вплив поверхневого стікання

Тримайте відстань

Слід пам’ятати, що держава регулює питання забруднення водних ресурсів.

Державними санітарними правилами регламентується санітарно-захисна зона між обприскуваними ділянками та водними об’єктами. Наприклад, відстань до водних джерел при обприскуванні має становити не менше 500 м, при авіаційному методі – 1000 м (у випадку, якщо поруч рибогосподарських водойм – не менше 2000 м). Відповідними службами захисту встановлюється розмір прибережної смуги для малих річок та, в окремих випадках, водойм та водостоків, що становить 20-100 м. Також регламентується відстань від заправних станцій, розчинних вузлів та майданчиків для протруювання до поверхневих водойм – 200-500 м.

Це важливо для всіх!

Вищезгадані правила мають стати обов’язковими для аграріїв, які турбуються не лише про сьогоднішній власний врожай, а й відповідально ставляться до майбутнього своєї землі і навколишнього середовища.

Збереження води і запобігання її забрудненню важливе для всіх: аграріїв, споживачів і суспільства в цілому.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Польщі вважають, що переговори у Туреччині – випробування намірів РФ
Европейская правда
2025-05-17T07:19:20Z
Сибіга та Каллас погодилися, що тиск на Москву необхідно посилити після зустрічі у Туреччині
Европейская правда
2025-05-17T06:31:05Z
Ексдепутатка Савченко біля калини розповіла, що жива
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T06:30:11Z
Як Орбан створює в Угорщині ворогів України і хто може це зупинити
Европейская правда
2025-05-17T06:10:34Z
Командир корпусу Нацгвардії розповів, у яку суму обходиться знищення окупанта на фронті
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T06:09:36Z
Міноборони Франції закликало ЄС мобілізуватися для довготривалої підтримки української армії
Европейская правда
2025-05-17T06:03:04Z
Росія посилює територіальні претензії до України – ISW
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T06:00:58Z
Суд РФ виніс вирок австралійцю, який воював на боці України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T05:57:52Z
Зустріч Трампа з Путіним — найгірший сценарій для України, – The Telegraph
Vlasti
2025-05-17T05:45:13Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": Австралія влаштувала стриптиз на сцені та феєрично відкрила другий півфінал
ТСН
2025-05-16T19:25:07Z
На "Євробаченні-2025" учасницю Ізраїлю освистали просто на сцені: організаторам довелося втручатися
TSN
2025-05-16T19:24:54Z
"Євробачення-2025": стали відомі імена всіх фіналістів конкурсу
ТСН
2025-05-16T19:24:33Z
Другий півфінал "Євробачення-2025" у фото: плагіат в України та політ Фінляндії над сценою
ТСН
2025-05-16T19:24:15Z
"Євробачення-2025": Грецію запідозрили в плагіаті конкурсного номера України
ТСН
2025-05-16T19:24:14Z
"Євробачення-2025": учасник Вірменії топлес у латексі обмазався брудом і влаштував вогняне рок-шоу
ТСН
2025-05-16T19:24:12Z
"Євробачення-2025": під яким номером у фіналі виступить Україна
TSN
2025-05-16T19:22:46Z
Ексучасник "Дизель Шоу" Олег Іваниця висловився про Максима Неліпу: "З ним неможливо не подружитись"
ТСН
2025-05-16T19:22:27Z
У Литві різко зросла кількість повітряних куль із контрабандою із Білорусі
Европейская правда
2025-05-17T06:58:58Z
Греція подала до суду через дрон-шоу Adidas біля Акрополя
Европейская правда
2025-05-17T06:28:52Z
Мав винятковий хист до малювання, мріяв про власну сім’ю. Згадаймо Михайла Головатого
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T06:00:57Z
«Ніколи не бачив себе у війську». Пілот FPV-дрона щиро зізнався, чому змінив думку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T04:21:07Z
17 травня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T03:36:08Z
У Штатах продають будинок, де малим жив Папа Римський: ціна вражає
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T22:21:59Z
Патріарх РПЦ Кирило носить вкрадений в Україні артефакт: що розповів власник
ТСН
2025-05-16T19:48:20Z
Україну атакують російські дрони: названа траєкторія руху
TSN
2025-05-16T19:24:10Z
День ангела 16 травня: кого та як вітати з іменинами
ТСН
2025-05-16T19:23:47Z
У Києві - спалах «хвороби Боткіна»: симптоми і способи захисту інфекції
VGorode
2025-05-16T21:48:34Z
Чи можна їсти рибу щодня: медики дали остаточну відповідь
TSN
2025-05-16T19:22:47Z
Простий лайфгак, як знайти кліща у тварини за допомогою iPhone
ТСН
2025-05-16T19:22:21Z
Фонд Андрія Матюхи підтримав хірургів «Охматдиту»: операції з новою системою
ТСН
2025-05-16T19:21:48Z
Лікування алкоголізму: шлях до тверезого життя
ТСН
2025-05-16T19:21:28Z
Спалах гепатиту А у Києві. Кількість хворих зросла, пересувна лабораторія продовжить роботу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T13:06:59Z
Як вилікувати яблуню від чорного раку: на що звернути увагу, яка профілактика можлива
ТСН
2025-05-15T14:41:23Z
Один із найпопулярніших продуктів допоможе прожити до 100 років
TSN
2025-05-15T14:40:32Z
Спадний Місяць від 13 травня до 26 травня 2025 року: що варто зробити
ТСН
2025-05-15T14:39:07Z
Удар дрона по автобусу на Сумщині: що відомо про постраждалих
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:03:22Z
З'явились жахливі кадри з Сумщини: ворог обстріляв рейсовий автобус, є жертви
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T04:48:11Z
Росія вдарила по громадському транспорті на Сумщині: є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T04:06:10Z
На Прикарпатті затримано високопосадовця, який торгував інформацією з закритих реєстрів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T02:12:15Z
Половину України охопила повітряна тривога: що трапилося
TSN
2025-05-16T19:24:08Z
Атака безпілотників на Київ: в одному з районів уламки дрона пошкодили вікна будинків та автівки
TSN
2025-05-16T19:23:29Z
Росіяни вгатили по Київщині 16 травня — які наслідки
TSN
2025-05-16T19:23:21Z
Підпал будинку Стармера: затримано 21-річного українця
ТСН
2025-05-16T19:23:18Z
Одещина здригалася від вибухів: що відомо про постраждалих та наслідки
TSN
2025-05-16T19:22:02Z
Дрони СБУ вразили склади боєприпасів 126-ї бригади берегової оборони РФ у Криму
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:24:49Z
Командир християнського підрозділу «Братство» розповів про чудо на війні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:12:08Z
Карта бойових дій в Україні станом на 18 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:03:11Z
Росія готується до захоплення островів на Дніпрі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:00:56Z
Втрати ворога станом на 18 травня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T06:54:20Z
Продовольчі ярмарки у Києві 17-18 травня: де можна купити свіжі овочі та фрукти
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T04:09:33Z
Мер Кличко задекларував арсенал зброї
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T04:00:58Z
Хмарно з проясненнями, місцями дощі: прогноз погоди на 17 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T03:03:02Z
Сили оборони зачистили на 95% село Багатир на Донеччині
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T23:00:39Z
Картоплярі у Європі очікують дощів і раннього врожаю
AgroPortal
2025-05-17T06:30:12Z
В Україні переробкою молока займається понад 500 мікропідприємств
AgroPortal
2025-05-17T06:00:46Z
Ціни на ВРХ зростатимуть до кінця 2025 року
Agravery
2025-05-17T05:10:28Z
Названо прибутковість вирощування технічних конопель
AgroPortal
2025-05-17T05:00:51Z
Ринок фісташок: попит на дубайський шоколад підігріває ціни на горіх
AgroPortal
2025-05-17T03:30:00Z
Комунальні тарифи: що подорожчало найбільше за рік
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T02:45:02Z
В Україні різко здешевшав популярний овоч з борщового набору
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T00:24:11Z
Курс валют на 19 травня: скільки коштуватимуть долар, євро і злотий
TSN
2025-05-16T19:23:47Z
Ціни на комуналку в Україні: що здорожчало найбільше за рік
ТСН
2025-05-16T19:22:44Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
Ці знаки зодіаку практично ніколи не дотримуються своїх обіцянок: на них не варто покладатися
TSN
2025-05-16T19:22:47Z
Насмажите втричі більше без додавання рису чи картоплі: рецепт пухких котлет від досвідчених кулінарів
TSN
2025-05-16T19:22:36Z
Яку помилку роблять у травні, і огірки виростають гіркими
ТСН
2025-05-16T19:22:23Z
Цей кущ у жодному разі не можна садити біля дому, і ось чому
ТСН
2025-05-16T19:21:36Z
Чим очистити сильний наліт на унітазі: залийте цей натуральний засіб на ніч — забудете про проблему
ТСН
2025-05-16T19:21:25Z
Яблунева плодожерка: коли та чим обробляти дерева, щоб захистити врожай
TSN
2025-05-16T19:20:59Z
Як зробити так, щоб паста не злипалася під час варіння: прості трюки — і ваше ставлення до спагеті ніколи не буде колишнім
ТСН
2025-05-16T19:20:58Z
Названо ідеальний колір для фарбування волосся: сивини не буде видно навіть під мікроскопом
TSN
2025-05-16T19:20:45Z
Яке покоління найнещасніше: і це не молоді зумери чи міленіали
TSN
2025-05-16T19:20:24Z
ЗМІ назвали головну трансферну ціль «Реала»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:24:06Z
Від легенди футболу до пособника окупантів. Шлях Анатолія Тимощука
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T05:00:37Z
Допомагав окупантам: екскапітан збірної Тимощук отримав підозру за пособництво РФ
ТСН
2025-05-16T19:21:42Z
Федерація дзюдо допустила білорусів до участі у турнірах під державною символікою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T18:39:10Z
П'ятиразовий олімпійський чемпіон зізнався у наркозалежності
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T15:42:44Z
У Києві пройде зустріч гравців збірної України з футболу з вболівальниками
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T15:12:30Z
Очолював «Союз дагестанців». ЗСУ знищили 54-річного російського тренера з боксу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T13:39:22Z
Вікенд для легіонерів збірної України: фінал Яремчука та боротьба за чемпіонство Трубіна
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T12:18:41Z
Завтра у Швейцарії у Базелі – фінал «Євробачення 2025». Хто ж здобуде Перемогу? Швеція, Австрія чи Франція? Сьогодні ми вас познайомимо із усіма ТОП-3 треками за ставками букмекерів.
FM-TV
2025-05-16T11:06:01Z
На Марсі вперше побачили полярне сяйво неозброєним оком: у чому унікальність відкриття NASA
ТСН
2025-05-16T19:24:40Z
Які магнітні бурі очікуються 16 травня та як з ними впоратися
TSN
2025-05-16T19:23:14Z
Сусідня до Чумацького шляху галактика розривається на частини: нові відкриття астрономів
TSN
2025-05-16T19:20:30Z
На Марсі вперше зафіксовано полярне сяйво
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T07:00:41Z
Три країни Європи можуть обмежити доступ до соцмереж
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T06:15:39Z
Повний гайд розʼємами сучасних телевізорів: що означають кольори USB та інші відмітки
Корреспондент
2025-05-16T06:03:42Z
Прогноз магнітних бур на 16-18 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T04:36:02Z
Жінка відвела пса до грумера — результат вразив усіх
ТСН
2025-05-15T18:18:55Z
У Росії стався масштабний збій у роботі інтернету
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T17:12:47Z