MY.UAНовини
Паліативна допомога: чому так важливе вчасне звернення
Паліативна допомога: чому так важливе вчасне звернення

Паліативна допомога: чому так важливе вчасне звернення

Актуальність проблеми паліативної та хоспісної допомоги суттєво зросла у другій половині минулого сторіччя. Причина – глибокі демографічні та соціальні зміни, що зумовлюють постійне зростання кількості людей, які страждають від хронічних, невиліковних хвороб.

Сьогодні люди живуть довше, ніж будь-коли – навіть ті, хто зіткнулися із серйозними хронічними захворюваннями, можуть насолоджуватися набагато довшим терміном життя, ніж минулі покоління, пише 24 канал. 

Це все завдяки прогресу в лікуванні раку, серцево-судинних захворювань, діабету. Однак не лише хвороба, а і її лікування може спричинити серйозний біль та інші побічні ефекти.

В Україні щороку приблизно 600 000 людей потребують паліативної допомоги. Проте мало хто, власне, знайомий із цим терміном. Навіть серед працівників медичної сфери не завжди є чітке розуміння суті та призначення паліативу.

Паліативна допомога недостатньо використовується саме через незнання її переваг. Пацієнти панікують, коли чують про паліатив і думають, що це означає їхню близьку смерть. Тобто паралельно з низькою проінформованістю на цю тему побутує ототожнення паліативної допомоги з доглядом наприкінці життя (end–of–life–care).


Паліативна допомога покликана полегшити життя хворих / Фото: unsplash.com

Нещодавно ми розбирали суть цієї медичної опіки у матеріалі: Паліативна допомога: що це, для кого створена та де її отримати. А цією статтею ми прагнемо донести цінність своєчасного її отримання.

Навіщо потрібна паліативна допомога?

Паліативна допомога повинна бути частиною плану лікування з моменту діагностики захворювання, що обмежує життя, і до його завершення. В деяких випадках вона може тривати роки. Призначена для будь-якого пацієнта з хронічною хворобою, якість життя якого знижена через симптоми, пов’язані з хворобою чи лікуванням.

Адже часто лікування важкого захворювання, попри свою ефективність, має широкий спектр побічних ефектів, включаючи біль, нудоту, втрату апетиту, опіки шкіри, сухість у роті, втому та закрепи.

Інший можливий супутній ефект цієї життєствердної системи полягає в тому, що, підвищуючи якість життя пацієнта, вона може позитивно вплинути на процес боротьби із хворобою, і, як результат, тривалість життя.

Паліативна допомога має на меті:

  • запобігати, якомога раніше виявляти й лікувати симптоми захворювання та побічні ефекти лікування;
  • допомогти зберегти людську гідність пацієнта;
  • максимально полегшити фізичні та моральні страждання пацієнта та його рідних.

Паліативна допомога дає багато переваг. Адже в тяжких життєвих ситуаціях страждає не лише фізичне тіло людини, але і моральний дух – пацієнт, до всього, може впасти в депресію. Тому хворі, які її отримують, мають кращий настрій, більшу самостійність, активність, і менше стресу.

Вона сприяє полегшенню болю та зменшенню тривоги, розгубленості серед пацієнтів старшого віку. Здійснюється в спеціалізованих установах стаціонарного типу – хоспісах, паліативних відділеннях закладів охорони здоров‘я або в домашніх умовах сімейними лікарями чи мобільними паліативними командами.

Ще одна важлива функція паліативної допомоги – це попереднє планування догляду, який може знадобитись через різні життєві обставини. Завчасне планування визначає побажання людини щодо термінального догляду чи у разі нещасного випадку, коли вона більше не зможе приймати за себе рішення.

Пацієнт називає імена людей, яким довірено прийняття медичних рішень, якщо пацієнт вже не в стані це зробити. З ним обговорюється процес лікування та прогнозу на період, коли хвороба прогресуватиме. Це допоможе бути готовим до майбутнього незалежно від того, скільки пацієнт проживе – дні чи роки.

Етапи надання паліативної допомоги

Людина з невиліковним захворюванням може отримувати паліативну допомогу:

  • безпосередньо від моменту постановки діагнозу, який обмежує термін життя. Тому раннє діагностування хвороби вкрай важливе для успішності лікування та ефективного планування супутньої паліативної допомоги;
  • у ході лікування хвороби, паралельно з основним лікуванням, спрямованим на боротьбу з тяжким захворюванням;
  • на етапі завершення терапії, спрямованої на усунення причини захворювання, оскільки шкода від неї починає переважати над користю;
  • в термінальному періоді життя (до року).

Крім того, паліативна допомога орієнтована на опікунів та родичів пацієнта. Часто найближчі доглядачі страждають від надмірного стресу та вигорання після тривалого догляду за хворою людиною. Паліативна допомога надає їм медичну, соціальну, емоційну та практичну підтримку.

Тобто в цілому тривалість паліативної допомоги може коливатись від кількох років до кількох діб.

Допомога наприкінці життя (термінальна)

Паліативна допомога охоплює й термінальну – допомогу наприкінці життя. Період кінця життя визначається високою ймовірністю смерті пацієнта протягом наступного року. Призначена для пацієнтів, які схильні навіть відмовитися від подальшого лікування і хочуть зосередитись на якості життя.

До людей, що потребують термінальної допомоги, відносять тих, чия близька смерть є очевидною (хоча, звісно, це не завжди можна передбачити), а також тих, хто:

  • має серйозне невиліковне прогресуюче захворювання: онкологія на останніх стадіях, деменція, хвороба рухового нейрона;
  • має супутні стани, що можуть призвести до смерті протягом наступного року;
  • має високий ризик настання раптової кризи;
  • має гострий, загрозливий для життя стан, спричинений нещасним випадком.

Отож, допомога наприкінці життя та паліативна допомога – не одне і те саме. Вони мають принципові відмінності. Розуміння цих відмінностей та важливості паліативної допомоги забезпечить тяжкохворим правильний рівень допомоги в потрібний час, щоб вони могли максимально ефективно та якісно проживати кожен день, який залишився у їхньому розпорядженні.


600 тисяч людей в Україні потребують паліативної допомоги / Фото: unsplash.com

З якими захворюваннями можна і потрібно звертатись за паліативною допомогою?

Через нерозуміння відмінності паліативної та термінальної допомоги, багато пацієнтів із хронічними захворюваннями не отримують опіку, на яку мають право. На наше сприйняття паліативу діє стереотип, що це потрібно лише людям з онкологічними захворюваннями, хоча це не так. Пацієнти із серцевими захворюваннями, захворюваннями легенів, неврологічними захворюваннями та деменцією також можуть отримувати паліативну допомогу.

Права людини у сфері паліативної допомоги

  • Паліативну допомогу можуть отримати пацієнти будь-якого віку, будь-якої національності та релігійної приналежності, на будь-якому з етапів серйозної хвороби і одночасно з радикальною терапією.
  • Її повинна надавати команда лікарів, медсестер, психологів, спеціалістів з духовної підтримки, які можуть працювати разом з іншими лікарями пацієнта.
  • Згідно з законом України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення", паліативна допомога надається коштом Державного бюджету України, вона входить у гарантований пакет медичних послуг Національної служби здоров’я України.
  • Лікуючий лікар зобов’язаний виписати рецепт форми III на сильнодійний лікарські засоби для знеболення, якщо пацієнт страждає від больового синдрому.

Що робити, якщо встановлено невиліковний діагноз?

Якщо у вас чи ваших близьких виявлено серйозне або термінальне захворювання, потрібно негайно звернутися до спеціалістів за паліативною допомогою для узгодження плану дій по професійному догляду. Навіть якщо пацієнт ще не готовий до паліативної чи термінальної допомоги, розуміння варіантів опіки допоможе правильно планувати майбутнє.

Загальну паліативну допомогу можна отримати в амбулаторії та у стаціонарних закладах охорони здоров'я другого і третього рівня. Її надають лікарі-спеціалісти відповідно до їхньої спеціалізації та сімейні лікарі.

Спеціалізовану паліативну допомогу можна отримати у хоспісах, відділеннях паліативної допомоги стаціонарних лікувально-профілактичних закладів. Її надають медичні працівники зі спеціальною підготовкою з надання паліативної та хоспісної допомоги.

В домашніх умовах таку допомогу забезпечують мультидисциплінарні мобільні команди, до складу яких входять лікарі (в т.ч. сімейні), медсестри, психологи, спеціалісти з надання духовної підтримки.

Паліативна допомога пацієнтам, хворим на туберкульоз та на ВІЛ-інфекцію/СНІД, із тяжкими психічними розладами надається у спеціалізованих закладах охорони здоров’я відповідного профілю.

Звернувшись за паліативною допомогою, пацієнт обирає жити максимально якісно до останньої хвилини. Адже навіть якщо людину не можна вилікувати, це не означає, що для неї нічого не можна зробити. І неважливо, скільки часу у неї залишилося.

Паліатив допомагає сприймати смерть як нормальний процес, завдяки чому полегшує тягар страху перед неминучістю. Так, ця опіка не може додати днів до життя, проте може додати життя до днів. І це є проявом милосердя до людини в найважчий для неї період.

Автор: Яна Гетьман

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Висадка на Марс до 2029 року: наскільки це реально і як люди можуть знищити Червону планету
24tv
2025-02-08T14:03:23Z
Як би виглядали Бандера і Шухевич у незалежній Україні: ШІ показав несподівані фото
24tv
2025-02-08T14:01:37Z
PlayStation Network не працює в усьому світі — гравці вимагають відшкодування
ITC
2025-02-08T14:01:07Z
Новий метод виявляє приховане забруднення антарктичного снігу мікропластиком
Portaltele
2025-02-08T13:51:16Z
Де 4 олені: лише люди з "орлиним зором" зможуть їх побачити за 10 секунд
GlavRed
2025-02-08T13:42:11Z
Непотрібні можливості, які лише підвищують ціну смартфонів
InternetUA
2025-02-08T13:31:03Z
Економити заряд батареї смартфонів потрібно буде по-іншому: нові правила
InternetUA
2025-02-08T13:01:07Z
Варто негайно оновити смартфон: які помилки дають змогу хакерам обходити паролі
Фокус
2025-02-08T13:00:39Z
Нові акумулятори зберігають ємність через 10 тисяч перезарядок
InternetUA
2025-02-08T12:31:12Z
Назавжди вісімнадцять: астрологи назвали ТОП-3 знаки, які ніколи не старіють
GlavRed
2025-02-08T13:27:49Z
Блогерка показала стародавню українську страву з буряка: рецепт став вірусним
24tv
2025-02-08T13:18:30Z
Гора ароматних оладок за 20 гривень: приготуйте цю українську страву, поки цибуля коштує копійки
Telegraf
2025-02-08T13:12:52Z
Як захистити дім від протягів з димоходу: 3 прості рекомендації
24tv
2025-02-08T12:33:10Z
Ніжні котлети з курячої печінки: фіналістка "Мастер Шеф" поділилася рецептом
Политека
2025-02-08T12:30:03Z
Як виростити фісташку з горіха й отримати врожай
GlavRed
2025-02-08T12:27:50Z
Креативні ідеї подарунків хлопцю на День святого Валентина
24tv
2025-02-08T12:24:48Z
Яка робота – найнудніша у світі: британські вчені склали рейтинг
24tv
2025-02-08T12:18:05Z
Секрети догляду за орхідеями: як забезпечити тривале цвітіння
TSN
2025-02-08T11:36:19Z
Смерть під час проходження ВВК у Чернівцях: судмедексперти назвали причину
Фокус
2025-02-08T14:12:52Z
У Запорізький області через удар КАБом постраждала родина з дітьми
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T14:06:58Z
Смерть чоловіка у ТЦК Чернівців: у МОЗ назвали причину
TSN
2025-02-08T14:03:57Z
Вибух пролунав біля будинку ветерана ЗСУ: відомо, хто стояв за злочином
Политека
2025-02-08T14:03:50Z
Постраждала під час удару по Гуляйполю родина таємно повернулась у місто після обовʼязкової евакуації
УкраинФорм
2025-02-08T13:57:35Z
Чернігівська поліція затримала двох зловмисників, які погрожували розправою військовослужбовцям
Украина Криминальная
2025-02-08T13:18:00Z
На Прилуччині чоловік загинув внаслідок вибуху гранати
Украина Криминальная
2025-02-08T12:45:53Z
У Кіровоградській області у палаючому будинку загинула 15-річна дівчина
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T12:36:10Z
Росіяни масовано вдарили по місту на Запоріжжі: постраждала сім'я з дітьми
24tv
2025-02-08T12:27:33Z
Диявол у деталях: Кличко інтригуюче оцінив свій шанс повернутись у ринг
24tv
2025-02-08T14:06:03Z
Вернидуб: Матч проти Раннерс став корисним для нас в плані аналізу помилок
Football.ua
2025-02-08T14:00:41Z
"Ви дурні, він міг і перемогти його": промоутер Усика про відхід Ф'юрі
24tv
2025-02-08T13:57:19Z
Кубок IBU. Етап в Ріднау завершився перемогою француженки Шофо у масстарті; Меркушина - 21-а
УкраинФорм
2025-02-08T13:55:42Z
ПСЖ — Монако 4:1 Відео голів та огляд матчу Ліги 1
Football.ua
2025-02-08T13:51:34Z
Адеємі повернувся до стартового складу Боруссії Д на матч проти Штутгарта
Football.ua
2025-02-08T13:49:48Z
"Неймовірна": дружина відомого українського футболіста захопила фігурою на тлі розлучення
Telegraf
2025-02-08T13:48:20Z
Галатасарай близький до підписання Франковські
Football.ua
2025-02-08T13:39:15Z
"Нехай переможе найсильніший": представлено промо наступного бою українського чемпіона світу Берінчика
ZN UA
2025-02-08T13:34:52Z
На Курщині десантники взяли в полон українця з окупованого селища на Запоріжжі
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T14:09:13Z
Бригадний генерал сидів з бійцями в окопі, – військовий пригадав небезпечний штурм
24tv
2025-02-08T13:48:48Z
ГУР попередило про нову провокацію росіян: увага, фейк!
Хвиля
2025-02-08T13:45:15Z
20 градусів і двометрові замети: гірські ділянки українського кордону засипало снігом
24tv
2025-02-08T13:42:49Z
У Слов'янську відновили електропостачання
УкраинФорм
2025-02-08T13:33:14Z
Дніпро планує закупити підземні контейнери для зберігання сміття на 20 млн грн
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T13:24:51Z
У неділю Україні прогнозують від 11° морозу до 8° тепла
УкраинФорм
2025-02-08T13:21:27Z
На Україну насувається потужний антициклон, який принесе холодне повітря
Комсомольская правда
2025-02-08T13:16:21Z
Частина Дніпровського району Херсона - без електрики через обстріл
УкраинФорм
2025-02-08T13:06:34Z
Після "Золотого глобуса": Демі Мур отримала ще одну престижну нагороду за роль у "Субстанції"
24tv
2025-02-08T14:06:04Z
Фінал нацвідбору на Євробачення 2025: де дивитися і хто представлятиме Україну
Фокус
2025-02-08T13:57:06Z
Фільми для відпочинку: 4 легкі комедії Netflix, які варто подивитися на вихідних
24tv
2025-02-08T13:27:42Z
У Миколаєві відкрили виставку майстрині Тетяни Веремієнко
УкраинФорм
2025-02-08T13:27:26Z
Чи може зелений колір стати новою базою в інтер'єрі: дизайнери здивували відповіддю
24tv
2025-02-08T13:12:18Z
Потап оголосив про кастинг у свій гурт: як відреагували в мережі
Фокус
2025-02-08T13:00:27Z
Рецензія на фільм «Тиша» / The Silent Hour
ITC
2025-02-08T12:49:16Z
Нацвідбір на Євробачення 2025: онлайн-трансляція шоу
GlavRed
2025-02-08T12:27:56Z
Співак Парфенюк шокував подробицями стосунків з екснареченою: збирала компромат та шантажувала
TSN
2025-02-08T12:27:35Z
Росія у вогні, нестандартні дії і не тільки: Сирський назвав 8 пріоритетів ЗСУ
24tv
2025-02-08T14:06:59Z
Підозра на менінгіт: 4-місячна донька скандальної Верби потрапила до лікарні
GlavRed
2025-02-08T14:06:30Z
Працюють на малих висотах: головні завдання для літаків "Міраж" в Україні
24tv
2025-02-08T13:48:28Z
Спецконтракт для військовозобов'язаних від 18 до 24 років матиме низку переваг, - Зеленський
Комсомольская правда
2025-02-08T13:43:18Z
Жінки "тр*х*лися" з ним, – колишня студентка КНУКіМ звинуватила Поплавського в домаганнях
24tv
2025-02-08T13:42:16Z
Для успішного повоєнного відновлення країни будуть потрібні 4,5 мільйона працівників - Чернишов
УкраинФорм
2025-02-08T13:39:54Z
Мобілізація та заборона виїзду для чоловіків можуть зберегтися і після воєнного стану
Vlasti
2025-02-08T13:30:05Z
Наступного тижня представлять деталі контрактів із ЗСУ для чоловіків 18-24 років – Зеленський
Лига
2025-02-08T13:24:19Z
Вивів із оточення 102 побратимів. Десантники розповіли історію капітана, який став Героєм України
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T13:12:58Z
Буде свіжим упродовж місяців: як зберігати імбир
GlavRed
2025-02-08T13:27:28Z
В який час доби люди найщасливіші
24tv
2025-02-08T13:24:30Z
Навіщо прати одяг з оцтом: корисні переваги, які варто знати
24tv
2025-02-08T13:18:14Z
Прихована загроза сокового детоксу: що він робить із нашим кишечником
Фокус
2025-02-08T13:12:35Z
Користь теплої води з лимоном — міт чи правда: дієтологи відповіли, чи дійсно варто пити цей напій
TSN
2025-02-08T12:36:49Z
Шукаємо альтернативу: як урятувати проєкти для ветеранів без USAID
ZN UA
2025-02-08T11:04:27Z
Це має значення: як правильно різати м'ясо для смаження – вздовж чи поперек
24tv
2025-02-08T10:57:49Z
Супермодель Міранда Керр розкрила свої 11 секретів молодості
Вива
2025-02-08T08:00:07Z
Популярний кисломолочний продукт продовжує тривалість життя
24tv
2025-02-08T07:21:34Z
Україна хоче постачати газ з США, але не для власного користування
Telegraf
2025-02-08T14:09:11Z
ЄС планує санкції проти китайських фірм що допомагають РФ обходити обмеження
360ua.news
2025-02-08T14:03:14Z
Рівненщина збільшила виробництво гречки і продукції тваринництва
AgroPortal
2025-02-08T14:00:32Z
Шанс зменшити платіжку: Міненерго звернулося до споживачів електроенергії
Знай
2025-02-08T13:30:43Z
Україна виділить понад 739 млрд грн на зброю в 2025 році
360ua.news
2025-02-08T13:30:40Z
У ЄС прогнозують більший урожай ріпаку
AgroPortal
2025-02-08T13:30:29Z
У Софії невідомий безпілотник порушив роботу аеропорту
УкраинФорм
2025-02-08T13:15:56Z
Мінвідновлення та ЄБРР продовжать реалізацію спільних проєктів розвитку транспортної інфраструктури України
AgroNews
2025-02-08T13:13:29Z
Вікові надбавки до пенсії: нові розміри доплат та умови отримання
Хвиля
2025-02-08T13:03:59Z
Як правильно розвернутися на дорозі: тест ПДР, який вирішать не всі водії
GlavRed
2025-02-08T14:06:58Z
Сума покарання до 34 000 гривень: в Україні вводять нові штрафи для водіїв
GlavRed
2025-02-08T13:48:19Z
Київські майстри не дали згнити розкішній "ластівці" Lincoln Continental із серіалів про ФБР
Знай
2025-02-08T12:51:44Z
У Volvo анонсували нові моделі електрокарів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T11:18:38Z
Як у США з’явилася «вантажівка завтрашнього дня»
AutoCentre
2025-02-08T10:04:56Z
Електричний Jaguar Type 00 вперше помічено на дорожніх тестах
AutoCentre
2025-02-08T08:09:27Z
В Україні розкуповують електрокари: названо найпопулярніші американські авто
Хвиля
2025-02-08T07:45:21Z
Водії зможуть перереєструвати авто онлайн: AUTO.RIA запустив послугу через "Дію"
Хвиля
2025-02-08T05:30:33Z
Чому в Німеччині не можна їздити на авто з напівпорожнім баком: відповідь здивує
GlavRed
2025-02-08T01:06:48Z
У Південній Кореї відбулися масштабні мітинги прибічників і противників відставки президента
УкраинФорм
2025-02-08T14:12:48Z
Швидке перекидання військ у разі нападу РФ неможливе: в ЄС шокували причиною
TSN
2025-02-08T14:06:38Z
"Не змінився і не зламався": Залужний зробив заяву у річницю звільнення з посади головкома ЗСУ
24tv
2025-02-08T14:06:06Z
"Українці з лопатами": Кулеба розповів про хейт у свій бік, який його найбільше зачепив
24tv
2025-02-08T14:03:35Z
Північнокорейські війська готуються до нових атак на Курщині
FaceNews
2025-02-08T14:03:25Z
«Раби в американській колонії»: як пропагандисти маніпулюють темами виборів та корисних копалин в Україні
Детектор М
2025-02-08T14:00:07Z
Трамп відповів критикам Маска: Ілон робить чудову роботу
InternetUA
2025-02-08T13:58:34Z
Прем'єр Литви: від’єднання від енергосистеми РФ зміцнює нашу енергетичну безпеку
Европейская правда
2025-02-08T13:58:05Z
Розгром військових з Півнвчної Кореї на Курщині: Зеленський повідомив деталі
TSN
2025-02-08T13:48:40Z