MY.UAНовини
Паліативна допомога: чому так важливе вчасне звернення
Паліативна допомога: чому так важливе вчасне звернення

Паліативна допомога: чому так важливе вчасне звернення

Актуальність проблеми паліативної та хоспісної допомоги суттєво зросла у другій половині минулого сторіччя. Причина – глибокі демографічні та соціальні зміни, що зумовлюють постійне зростання кількості людей, які страждають від хронічних, невиліковних хвороб.

Сьогодні люди живуть довше, ніж будь-коли – навіть ті, хто зіткнулися із серйозними хронічними захворюваннями, можуть насолоджуватися набагато довшим терміном життя, ніж минулі покоління, пише 24 канал. 

Це все завдяки прогресу в лікуванні раку, серцево-судинних захворювань, діабету. Однак не лише хвороба, а і її лікування може спричинити серйозний біль та інші побічні ефекти.

В Україні щороку приблизно 600 000 людей потребують паліативної допомоги. Проте мало хто, власне, знайомий із цим терміном. Навіть серед працівників медичної сфери не завжди є чітке розуміння суті та призначення паліативу.

Паліативна допомога недостатньо використовується саме через незнання її переваг. Пацієнти панікують, коли чують про паліатив і думають, що це означає їхню близьку смерть. Тобто паралельно з низькою проінформованістю на цю тему побутує ототожнення паліативної допомоги з доглядом наприкінці життя (end–of–life–care).


Паліативна допомога покликана полегшити життя хворих / Фото: unsplash.com

Нещодавно ми розбирали суть цієї медичної опіки у матеріалі: Паліативна допомога: що це, для кого створена та де її отримати. А цією статтею ми прагнемо донести цінність своєчасного її отримання.

Навіщо потрібна паліативна допомога?

Паліативна допомога повинна бути частиною плану лікування з моменту діагностики захворювання, що обмежує життя, і до його завершення. В деяких випадках вона може тривати роки. Призначена для будь-якого пацієнта з хронічною хворобою, якість життя якого знижена через симптоми, пов’язані з хворобою чи лікуванням.

Адже часто лікування важкого захворювання, попри свою ефективність, має широкий спектр побічних ефектів, включаючи біль, нудоту, втрату апетиту, опіки шкіри, сухість у роті, втому та закрепи.

Інший можливий супутній ефект цієї життєствердної системи полягає в тому, що, підвищуючи якість життя пацієнта, вона може позитивно вплинути на процес боротьби із хворобою, і, як результат, тривалість життя.

Паліативна допомога має на меті:

  • запобігати, якомога раніше виявляти й лікувати симптоми захворювання та побічні ефекти лікування;
  • допомогти зберегти людську гідність пацієнта;
  • максимально полегшити фізичні та моральні страждання пацієнта та його рідних.

Паліативна допомога дає багато переваг. Адже в тяжких життєвих ситуаціях страждає не лише фізичне тіло людини, але і моральний дух – пацієнт, до всього, може впасти в депресію. Тому хворі, які її отримують, мають кращий настрій, більшу самостійність, активність, і менше стресу.

Вона сприяє полегшенню болю та зменшенню тривоги, розгубленості серед пацієнтів старшого віку. Здійснюється в спеціалізованих установах стаціонарного типу – хоспісах, паліативних відділеннях закладів охорони здоров‘я або в домашніх умовах сімейними лікарями чи мобільними паліативними командами.

Ще одна важлива функція паліативної допомоги – це попереднє планування догляду, який може знадобитись через різні життєві обставини. Завчасне планування визначає побажання людини щодо термінального догляду чи у разі нещасного випадку, коли вона більше не зможе приймати за себе рішення.

Пацієнт називає імена людей, яким довірено прийняття медичних рішень, якщо пацієнт вже не в стані це зробити. З ним обговорюється процес лікування та прогнозу на період, коли хвороба прогресуватиме. Це допоможе бути готовим до майбутнього незалежно від того, скільки пацієнт проживе – дні чи роки.

Етапи надання паліативної допомоги

Людина з невиліковним захворюванням може отримувати паліативну допомогу:

  • безпосередньо від моменту постановки діагнозу, який обмежує термін життя. Тому раннє діагностування хвороби вкрай важливе для успішності лікування та ефективного планування супутньої паліативної допомоги;
  • у ході лікування хвороби, паралельно з основним лікуванням, спрямованим на боротьбу з тяжким захворюванням;
  • на етапі завершення терапії, спрямованої на усунення причини захворювання, оскільки шкода від неї починає переважати над користю;
  • в термінальному періоді життя (до року).

Крім того, паліативна допомога орієнтована на опікунів та родичів пацієнта. Часто найближчі доглядачі страждають від надмірного стресу та вигорання після тривалого догляду за хворою людиною. Паліативна допомога надає їм медичну, соціальну, емоційну та практичну підтримку.

Тобто в цілому тривалість паліативної допомоги може коливатись від кількох років до кількох діб.

Допомога наприкінці життя (термінальна)

Паліативна допомога охоплює й термінальну – допомогу наприкінці життя. Період кінця життя визначається високою ймовірністю смерті пацієнта протягом наступного року. Призначена для пацієнтів, які схильні навіть відмовитися від подальшого лікування і хочуть зосередитись на якості життя.

До людей, що потребують термінальної допомоги, відносять тих, чия близька смерть є очевидною (хоча, звісно, це не завжди можна передбачити), а також тих, хто:

  • має серйозне невиліковне прогресуюче захворювання: онкологія на останніх стадіях, деменція, хвороба рухового нейрона;
  • має супутні стани, що можуть призвести до смерті протягом наступного року;
  • має високий ризик настання раптової кризи;
  • має гострий, загрозливий для життя стан, спричинений нещасним випадком.

Отож, допомога наприкінці життя та паліативна допомога – не одне і те саме. Вони мають принципові відмінності. Розуміння цих відмінностей та важливості паліативної допомоги забезпечить тяжкохворим правильний рівень допомоги в потрібний час, щоб вони могли максимально ефективно та якісно проживати кожен день, який залишився у їхньому розпорядженні.


600 тисяч людей в Україні потребують паліативної допомоги / Фото: unsplash.com

З якими захворюваннями можна і потрібно звертатись за паліативною допомогою?

Через нерозуміння відмінності паліативної та термінальної допомоги, багато пацієнтів із хронічними захворюваннями не отримують опіку, на яку мають право. На наше сприйняття паліативу діє стереотип, що це потрібно лише людям з онкологічними захворюваннями, хоча це не так. Пацієнти із серцевими захворюваннями, захворюваннями легенів, неврологічними захворюваннями та деменцією також можуть отримувати паліативну допомогу.

Права людини у сфері паліативної допомоги

  • Паліативну допомогу можуть отримати пацієнти будь-якого віку, будь-якої національності та релігійної приналежності, на будь-якому з етапів серйозної хвороби і одночасно з радикальною терапією.
  • Її повинна надавати команда лікарів, медсестер, психологів, спеціалістів з духовної підтримки, які можуть працювати разом з іншими лікарями пацієнта.
  • Згідно з законом України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення", паліативна допомога надається коштом Державного бюджету України, вона входить у гарантований пакет медичних послуг Національної служби здоров’я України.
  • Лікуючий лікар зобов’язаний виписати рецепт форми III на сильнодійний лікарські засоби для знеболення, якщо пацієнт страждає від больового синдрому.

Що робити, якщо встановлено невиліковний діагноз?

Якщо у вас чи ваших близьких виявлено серйозне або термінальне захворювання, потрібно негайно звернутися до спеціалістів за паліативною допомогою для узгодження плану дій по професійному догляду. Навіть якщо пацієнт ще не готовий до паліативної чи термінальної допомоги, розуміння варіантів опіки допоможе правильно планувати майбутнє.

Загальну паліативну допомогу можна отримати в амбулаторії та у стаціонарних закладах охорони здоров'я другого і третього рівня. Її надають лікарі-спеціалісти відповідно до їхньої спеціалізації та сімейні лікарі.

Спеціалізовану паліативну допомогу можна отримати у хоспісах, відділеннях паліативної допомоги стаціонарних лікувально-профілактичних закладів. Її надають медичні працівники зі спеціальною підготовкою з надання паліативної та хоспісної допомоги.

В домашніх умовах таку допомогу забезпечують мультидисциплінарні мобільні команди, до складу яких входять лікарі (в т.ч. сімейні), медсестри, психологи, спеціалісти з надання духовної підтримки.

Паліативна допомога пацієнтам, хворим на туберкульоз та на ВІЛ-інфекцію/СНІД, із тяжкими психічними розладами надається у спеціалізованих закладах охорони здоров’я відповідного профілю.

Звернувшись за паліативною допомогою, пацієнт обирає жити максимально якісно до останньої хвилини. Адже навіть якщо людину не можна вилікувати, це не означає, що для неї нічого не можна зробити. І неважливо, скільки часу у неї залишилося.

Паліатив допомагає сприймати смерть як нормальний процес, завдяки чому полегшує тягар страху перед неминучістю. Так, ця опіка не може додати днів до життя, проте може додати життя до днів. І це є проявом милосердя до людини в найважчий для неї період.

Автор: Яна Гетьман

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Прем'єр Канади розкритикував запрошення Трампа до Британії з державним візитом
Европейская правда
2025-05-14T09:36:58Z
Санду закликала молдаван з громадянством Румунії голосувати за прозахідного кандидата
Европейская правда
2025-05-14T09:36:27Z
Франція вважає, що після схвалення 17-го пакету санкцій ЄС настав час задушити економіку РФ
Европейская правда
2025-05-14T09:36:16Z
Чи буде Зеленський на переговорах в Стамбулі без Путіна: в ОП відповіли
ТСН
2025-05-14T09:30:10Z
У Швеції звільнили з-під варти затриманого у шпигунстві
Европейская правда
2025-05-14T09:28:06Z
Трамп втрачає терпіння до Путіна: в адміністрації США змінюється риторика щодо війни в Україні
TSN
2025-05-14T09:27:03Z
ЗМІ: Німецькі слідчі зірвали нові російські диверсії з "вибуховими" посилками, затримані – українці
Европейская правда
2025-05-14T09:21:55Z
У США зробили заяву про ризик прямого конфлікту з Росією
TSN
2025-05-14T09:21:49Z
Візит до Туреччини, розмова з Путіним, терміни завершення війни: головне з інтерв'ю Зеленського журналістам
TSN
2025-05-14T09:09:12Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Білоус, якого звинувачують у домаганнях, залишив посаду у Молодому театрі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:42:48Z
Колишня P. Diddy в суді розкрила таємницю "білих вечірок" і шокувала, як він знущався з неї роками
ТСН
2025-05-14T09:33:27Z
Єфросиніна звинуватила Фреймут у брехні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:45:32Z
"Євробачення-2025": коли у фіналі конкурсу виступить Ziferblat і що таке "вибір продюсера"
TSN
2025-05-14T08:39:33Z
Після першого півфіналу "Євробачення" букмекери змінили ставки: яке місце пророкують Україні
TSN
2025-05-14T08:18:29Z
Співачка Ротару найняла репетитора, щоб вивчити українську мову
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:03:52Z
Леонардо Ді Капріо зібрався одружуватися з молодшою на 24 роки відомою моделлю — ЗМІ
TSN
2025-05-14T06:51:56Z
Святославу Вакарчуку – 50. Найцікавіше про відомого українського співака
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:48:06Z
Дружинам і дітям військових нададуть знижки та пільги: які саме
ТСН
2025-05-14T09:33:11Z
В Україні під виглядом «чаю для схуднення» продають психотропи: як це загрожує покупцям
ТСН
2025-05-14T09:21:02Z
Скільки українців довіряють Зеленському: соціологи здивували відповіддю
TSN
2025-05-14T09:09:05Z
Як змінилася довіра українців до Зеленського: дані останнього опитування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:12:18Z
Середній вік — це скільки років: розбираємося в понятті
ТСН
2025-05-14T07:51:06Z
Ексміністр оборони Гриценко похизувався здобутками сина
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:01:47Z
Брав участь у визволенні Київської області. Згадаймо Василя Липея
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:00:15Z
Яке сьогодні, 14 травня, свято — все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2025-05-14T04:06:12Z
Історик розповів, як в Україні з’явилася гречка: виявляється, цю популярну нині крупу ми їли не завжди
TSN
2025-05-14T03:58:21Z
Що можна додати до супу, щоб зробити його смачнішим: ці інгредієнти кидають наприкінці варіння
ТСН
2025-05-14T09:33:11Z
Лікарня «Феофанія» відтепер надає послуги для всіх громадян – голова КМВА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:20Z
Кір шалено атакує Київ: з 10 контактних хворіють 9 — де найбільший ризик "підчепити"
ТСН
2025-05-14T03:58:47Z
Головки капусти виростуть великими, міцними й соковитими, якщо посадити поруч ці рослини
ТСН
2025-05-14T03:58:39Z
Ці звички руйнують ваш сон: лікарі назвали найпопулярніші помилки
ТСН
2025-05-14T03:57:46Z
Названо найгірші макарони, які не можна їсти, але їх купують усі
ТСН
2025-05-14T03:57:40Z
Гепатит А лютує у Києві: що відомо та як уберегти себе і дітей
ТСН
2025-05-14T03:57:06Z
Чим обробити полуницю під час цвітіння: захист ягоди без хімії
TSN
2025-05-14T03:57:04Z
У пологовому одночасно завагітніли 14 медсестер
TSN
2025-05-14T03:56:53Z
ЄС зменшить квоти на імпорт з України кукурудзи, цукру, меду та м'яса птиці
AgroPortal
2025-05-14T09:00:47Z
Ціни на фрукти в Україні зростуть: весняні заморозки знищили врожай
VGorode
2025-05-14T08:42:48Z
Площі під цукровим буряком зменшаться на 50 тис. га
AgroPortal
2025-05-14T08:30:56Z
Наглядова рада «Укрзалізниці» продукує мільярдні збитки. Глава «Укрметалургпрому» зробив скандальну заяву
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:24:27Z
Держстат: у квітні продукти харчування дорожчали вдвічі швидше за індекс споживчих цін
Agravery
2025-05-14T07:51:36Z
ЄС планує підняти тарифи на імпорт з України – FT
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:33:12Z
На Житомирщині посіяли більше ріпаку та конопель
AgroPortal
2025-05-14T07:30:12Z
Шмигаль: Очікується, що урожай буде не менше минулорічного
AgroPortal
2025-05-14T07:00:29Z
ЄС готується суттєво обмежити безмитний експорт з України: найбільше постраждає агросектор
TSN
2025-05-14T06:48:49Z
Ізраїлю букмекери прогнозують 5 місце на «Євробаченні 2025».
FM-TV
2025-05-14T09:42:18Z
Ракам не варто за всім гнатися, а Левам слід рухатися вперед: гороскоп за картами Таро на 14 травня 2025 року
ТСН
2025-05-14T09:33:39Z
Як посадити розсаду у холодний грунт і зібрати врожай
TSN
2025-05-14T09:09:40Z
Окупована Донеччина на межі водної катастрофи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:09:13Z
Київ готує рішення для впорядкування руху електросамокатів: подробиці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:06:53Z
Легенді кримської журналістики Миколі Семені – 75!
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:00:30Z
Кияни, не чекайте газу та гарячої води - експерт попередив про кризу комунальних послуг у столиці
TSN
2025-05-14T08:48:30Z
Каштани у парку «Перемога» отримали захист від агресивного шкідника
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:48:13Z
Ретроградний Плутон 2 травня-12 жовтня 2025 року: гороскоп для всіх знаків зодіаку
ТСН
2025-05-14T08:33:19Z
Вчителька з Вінниці допомагала чоловікам втекти за кордон: деталі схеми
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:45:10Z
Вночі на Хмельниччині сталися сильні вибухи: що відомо про атаку "Шахедів"
TSN
2025-05-14T07:33:09Z
Біля узбережжя Криту стався землетрус
Европейская правда
2025-05-14T06:42:49Z
Нацполіція проводить масштабну спецоперацію з понад 200 обшуками: що трапилось
TSN
2025-05-14T03:59:36Z
СБУ викрила зрадника, який готував удар по лініях електропередач Рівненської АЕС
ТСН
2025-05-14T03:58:20Z
На Волині чоловік пропонував сестрі дружини секс: він поплатився
ТСН
2025-05-14T03:58:12Z
Підпал будинку британського прем’єра: поліція заарештувала підозрюваного
ТСН
2025-05-14T03:57:53Z
Викрито злочинну організацію, яка займалася секс-експлуатацією жінок: деталі схеми
TSN
2025-05-14T03:57:32Z
На Київщині 34-річний чоловік зґвалтував дівчинку-підлітка: поліція повідомила деталі
TSN
2025-05-14T03:56:39Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Скільки днів не псується варена гречка: експерти розповіли про точну тривалість зберігання популярної страви
ТСН
2025-05-14T08:33:20Z
Несподівані формати відпочинку: що стає популярним серед багатіїв
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:27:48Z
Найпопулярніші фрукти у світі перебувають на межі зникнення: що відомо
TSN
2025-05-14T03:59:04Z
Як відлякати птахів від вишень, черешень та малини: три найкращі способи
ТСН
2025-05-14T03:58:58Z
Нумерологи стверджують, що у ці дати народжуються найпривабливіші жінки: перевір свою
ТСН
2025-05-14T03:58:54Z
Як зберегти редиску від тріщин: основні поради для городників
TSN
2025-05-14T03:58:09Z
Що можна покласти в зелений борщ замість щавлю: смачні альтернативи, які зроблять смак страви ще яскравішим
ТСН
2025-05-14T03:57:51Z
Ці продукти лише зіпсують напій: що в жодному разі не можна додавати в каву
ТСН
2025-05-14T03:57:30Z
Як зробити класичний американський коул слоу — універсальний салат, який ідеально пасує до страв на грилі
ТСН
2025-05-14T03:56:45Z
«Шахтар» – «Динамо»: де та коли дивитися трансляцію фіналу Кубка України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:36:32Z
На фронті загинув призер чемпіонатів світу з веслування Олександр Калініченко
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:18:18Z
Президент Бразилії відреагував на призначення іноземця головним тренером збірної
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:09:01Z
Євроліга прокоментувала загибель 17-річного баскетболіста
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:51:58Z
«Приниження». Російський тренер влаштував істерику через недопуск ковзанярів з РФ до Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:36:00Z
Збірна України з баскетболу дізналась потенційних суперників у кваліфікації чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:12:05Z
Йокіч повторив унікальне досягнення легенди НБА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:06:37Z
Скандальний російський тенісист поскаржився, що його ображали вболівальники у Римі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:30:19Z
50 років тому український футбольний клуб вперше виграв єврокубок
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:36Z
Чи ваш кіт психопат? Вчені створили тест, який дає відповідь
TSN
2025-05-14T08:06:41Z
Магнітна буря 13 травня: яка буде її активність
TSN
2025-05-14T05:18:49Z
Як ухвалювати рішення за секунди: техніка від ЦРУ
ТСН
2025-05-14T03:59:19Z
На Марсі виявили "вафлі" та "стільники": вчені припускають сліди давнього життя
ТСН
2025-05-14T03:59:11Z
"Загублене море" під США: як школяр натрапив на озеро, яке не може дослідити навіть наука
ТСН
2025-05-14T03:58:13Z
У США знайшли мумію з "людськими руками": вчені досі не можуть встановити, хто це
TSN
2025-05-14T03:57:35Z
Вчені шоковані: динозаври жили в Антарктиці
ТСН
2025-05-14T03:56:51Z
Що відбувається з тілом після смерті: вчені зафіксували загадкове явище
ТСН
2025-05-14T03:56:34Z
Весь час помилялися: вчені з’ясували, яка планета насправді найближча до Землі
ТСН
2025-05-14T03:56:23Z