MY.UAНовини
Паліативна допомога: чому так важливе вчасне звернення
Паліативна допомога: чому так важливе вчасне звернення

Паліативна допомога: чому так важливе вчасне звернення

Актуальність проблеми паліативної та хоспісної допомоги суттєво зросла у другій половині минулого сторіччя. Причина – глибокі демографічні та соціальні зміни, що зумовлюють постійне зростання кількості людей, які страждають від хронічних, невиліковних хвороб.

Сьогодні люди живуть довше, ніж будь-коли – навіть ті, хто зіткнулися із серйозними хронічними захворюваннями, можуть насолоджуватися набагато довшим терміном життя, ніж минулі покоління, пише 24 канал. 

Це все завдяки прогресу в лікуванні раку, серцево-судинних захворювань, діабету. Однак не лише хвороба, а і її лікування може спричинити серйозний біль та інші побічні ефекти.

В Україні щороку приблизно 600 000 людей потребують паліативної допомоги. Проте мало хто, власне, знайомий із цим терміном. Навіть серед працівників медичної сфери не завжди є чітке розуміння суті та призначення паліативу.

Паліативна допомога недостатньо використовується саме через незнання її переваг. Пацієнти панікують, коли чують про паліатив і думають, що це означає їхню близьку смерть. Тобто паралельно з низькою проінформованістю на цю тему побутує ототожнення паліативної допомоги з доглядом наприкінці життя (end–of–life–care).


Паліативна допомога покликана полегшити життя хворих / Фото: unsplash.com

Нещодавно ми розбирали суть цієї медичної опіки у матеріалі: Паліативна допомога: що це, для кого створена та де її отримати. А цією статтею ми прагнемо донести цінність своєчасного її отримання.

Навіщо потрібна паліативна допомога?

Паліативна допомога повинна бути частиною плану лікування з моменту діагностики захворювання, що обмежує життя, і до його завершення. В деяких випадках вона може тривати роки. Призначена для будь-якого пацієнта з хронічною хворобою, якість життя якого знижена через симптоми, пов’язані з хворобою чи лікуванням.

Адже часто лікування важкого захворювання, попри свою ефективність, має широкий спектр побічних ефектів, включаючи біль, нудоту, втрату апетиту, опіки шкіри, сухість у роті, втому та закрепи.

Інший можливий супутній ефект цієї життєствердної системи полягає в тому, що, підвищуючи якість життя пацієнта, вона може позитивно вплинути на процес боротьби із хворобою, і, як результат, тривалість життя.

Паліативна допомога має на меті:

  • запобігати, якомога раніше виявляти й лікувати симптоми захворювання та побічні ефекти лікування;
  • допомогти зберегти людську гідність пацієнта;
  • максимально полегшити фізичні та моральні страждання пацієнта та його рідних.

Паліативна допомога дає багато переваг. Адже в тяжких життєвих ситуаціях страждає не лише фізичне тіло людини, але і моральний дух – пацієнт, до всього, може впасти в депресію. Тому хворі, які її отримують, мають кращий настрій, більшу самостійність, активність, і менше стресу.

Вона сприяє полегшенню болю та зменшенню тривоги, розгубленості серед пацієнтів старшого віку. Здійснюється в спеціалізованих установах стаціонарного типу – хоспісах, паліативних відділеннях закладів охорони здоров‘я або в домашніх умовах сімейними лікарями чи мобільними паліативними командами.

Ще одна важлива функція паліативної допомоги – це попереднє планування догляду, який може знадобитись через різні життєві обставини. Завчасне планування визначає побажання людини щодо термінального догляду чи у разі нещасного випадку, коли вона більше не зможе приймати за себе рішення.

Пацієнт називає імена людей, яким довірено прийняття медичних рішень, якщо пацієнт вже не в стані це зробити. З ним обговорюється процес лікування та прогнозу на період, коли хвороба прогресуватиме. Це допоможе бути готовим до майбутнього незалежно від того, скільки пацієнт проживе – дні чи роки.

Етапи надання паліативної допомоги

Людина з невиліковним захворюванням може отримувати паліативну допомогу:

  • безпосередньо від моменту постановки діагнозу, який обмежує термін життя. Тому раннє діагностування хвороби вкрай важливе для успішності лікування та ефективного планування супутньої паліативної допомоги;
  • у ході лікування хвороби, паралельно з основним лікуванням, спрямованим на боротьбу з тяжким захворюванням;
  • на етапі завершення терапії, спрямованої на усунення причини захворювання, оскільки шкода від неї починає переважати над користю;
  • в термінальному періоді життя (до року).

Крім того, паліативна допомога орієнтована на опікунів та родичів пацієнта. Часто найближчі доглядачі страждають від надмірного стресу та вигорання після тривалого догляду за хворою людиною. Паліативна допомога надає їм медичну, соціальну, емоційну та практичну підтримку.

Тобто в цілому тривалість паліативної допомоги може коливатись від кількох років до кількох діб.

Допомога наприкінці життя (термінальна)

Паліативна допомога охоплює й термінальну – допомогу наприкінці життя. Період кінця життя визначається високою ймовірністю смерті пацієнта протягом наступного року. Призначена для пацієнтів, які схильні навіть відмовитися від подальшого лікування і хочуть зосередитись на якості життя.

До людей, що потребують термінальної допомоги, відносять тих, чия близька смерть є очевидною (хоча, звісно, це не завжди можна передбачити), а також тих, хто:

  • має серйозне невиліковне прогресуюче захворювання: онкологія на останніх стадіях, деменція, хвороба рухового нейрона;
  • має супутні стани, що можуть призвести до смерті протягом наступного року;
  • має високий ризик настання раптової кризи;
  • має гострий, загрозливий для життя стан, спричинений нещасним випадком.

Отож, допомога наприкінці життя та паліативна допомога – не одне і те саме. Вони мають принципові відмінності. Розуміння цих відмінностей та важливості паліативної допомоги забезпечить тяжкохворим правильний рівень допомоги в потрібний час, щоб вони могли максимально ефективно та якісно проживати кожен день, який залишився у їхньому розпорядженні.


600 тисяч людей в Україні потребують паліативної допомоги / Фото: unsplash.com

З якими захворюваннями можна і потрібно звертатись за паліативною допомогою?

Через нерозуміння відмінності паліативної та термінальної допомоги, багато пацієнтів із хронічними захворюваннями не отримують опіку, на яку мають право. На наше сприйняття паліативу діє стереотип, що це потрібно лише людям з онкологічними захворюваннями, хоча це не так. Пацієнти із серцевими захворюваннями, захворюваннями легенів, неврологічними захворюваннями та деменцією також можуть отримувати паліативну допомогу.

Права людини у сфері паліативної допомоги

  • Паліативну допомогу можуть отримати пацієнти будь-якого віку, будь-якої національності та релігійної приналежності, на будь-якому з етапів серйозної хвороби і одночасно з радикальною терапією.
  • Її повинна надавати команда лікарів, медсестер, психологів, спеціалістів з духовної підтримки, які можуть працювати разом з іншими лікарями пацієнта.
  • Згідно з законом України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення", паліативна допомога надається коштом Державного бюджету України, вона входить у гарантований пакет медичних послуг Національної служби здоров’я України.
  • Лікуючий лікар зобов’язаний виписати рецепт форми III на сильнодійний лікарські засоби для знеболення, якщо пацієнт страждає від больового синдрому.

Що робити, якщо встановлено невиліковний діагноз?

Якщо у вас чи ваших близьких виявлено серйозне або термінальне захворювання, потрібно негайно звернутися до спеціалістів за паліативною допомогою для узгодження плану дій по професійному догляду. Навіть якщо пацієнт ще не готовий до паліативної чи термінальної допомоги, розуміння варіантів опіки допоможе правильно планувати майбутнє.

Загальну паліативну допомогу можна отримати в амбулаторії та у стаціонарних закладах охорони здоров'я другого і третього рівня. Її надають лікарі-спеціалісти відповідно до їхньої спеціалізації та сімейні лікарі.

Спеціалізовану паліативну допомогу можна отримати у хоспісах, відділеннях паліативної допомоги стаціонарних лікувально-профілактичних закладів. Її надають медичні працівники зі спеціальною підготовкою з надання паліативної та хоспісної допомоги.

В домашніх умовах таку допомогу забезпечують мультидисциплінарні мобільні команди, до складу яких входять лікарі (в т.ч. сімейні), медсестри, психологи, спеціалісти з надання духовної підтримки.

Паліативна допомога пацієнтам, хворим на туберкульоз та на ВІЛ-інфекцію/СНІД, із тяжкими психічними розладами надається у спеціалізованих закладах охорони здоров’я відповідного профілю.

Звернувшись за паліативною допомогою, пацієнт обирає жити максимально якісно до останньої хвилини. Адже навіть якщо людину не можна вилікувати, це не означає, що для неї нічого не можна зробити. І неважливо, скільки часу у неї залишилося.

Паліатив допомагає сприймати смерть як нормальний процес, завдяки чому полегшує тягар страху перед неминучістю. Так, ця опіка не може додати днів до життя, проте може додати життя до днів. І це є проявом милосердя до людини в найважчий для неї період.

Автор: Яна Гетьман

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Детонация на ГРАУ возле Москвы продолжается: как устроены российские арсеналы
ZN UA
2025-04-23T00:40:01Z
Камера хранения в супермаркете: кто отвечает за сохранность вещей
ZN UA
2025-04-22T23:42:26Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Компенсация расходов на коммунальные услуги: украинцы могут получить новую помощь
Знай
2025-04-21T16:12:03Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
Ответ на парад. Планы Украины на 9 мая
Корреспондент
2025-04-14T22:28:35Z
У Путина осталось совсем немного времени откладывать перемирие: что об этом говорит
Comments UA
2025-04-14T14:06:52Z
Украина передала Китаю доказательства участия граждан и компаний в войне
Лига
2025-04-22T22:33:02Z
Путину понравится? Какой ультиматум США везут в Лондон — СМИ
Telegraf
2025-04-22T22:15:55Z
Утвердили новое административно-территориальное деление Украины
Gazeta UA
2025-04-12T07:12:37Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
Трампу предлагают более жесткую позицию по отношению к Путину, однако есть препятствие, - WSJ
Telegraf
2025-04-15T09:01:03Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Молодость под угрозой: три привычки, которые добавляют возраста
Gazeta UA
2025-04-23T00:00:32Z
Мышцы, кожа и мозг: удивительные свойства семян подсолнечника
Знай
2025-04-22T19:51:19Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Певицу из Украины, развлекающую россиян, опустили во время эфира шоу в РФ
Comments UA
2025-04-22T19:57:28Z
Папика нашла: запроданка Соломко хвастается жизнью со своим престарелым мужем
GlavRed
2025-04-22T19:33:08Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Умерла заслуженная артистка Украины Изабелла Павлова-Рушковская
Факти ICTV
2025-04-21T15:36:34Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Пожар на арсенале в РФ: появились спутниковые снимки
Корреспондент
2025-04-23T00:15:36Z
В Одессе после атаки произошли пожары, есть пострадавшие
Корреспондент
2025-04-22T22:24:25Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Китай расширяет влияние в Африке через портовую инфраструктуру
Хвиля
2025-04-23T00:09:13Z
IKEA не вернется в Украину, как планировалось ранее
Gazeta UA
2025-04-22T22:18:07Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Россияне ударили по Харькову: есть три "прилета"
Gazeta UA
2025-04-22T23:24:43Z
Взрывы в Полтаве 22 апреля: возникли перебои со светом, есть попадания в двух районах
Факти ICTV
2025-04-22T21:21:53Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Уведут от измены: пять ключевых фраз, которые мужчина должен слышать чаще
Gazeta UA
2025-04-22T21:39:11Z
Простая формула здорового питания, которую легко запомнить и брать с собой в супермаркет
Знай
2025-04-22T20:51:10Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Где лучше выращивать кабачки, если не на огороде: четыре неожиданные идеи
Gazeta UA
2025-04-22T16:31:25Z
Ошибки при нанесении макияжа: как правильно скрыть недостатки и подчеркнуть плюсы
Знай
2025-04-22T15:51:23Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Барселона мінімально здолала Мальорку
Football.ua
2025-04-22T21:28:16Z
За место в Лиге чемпионов: Манчестер Сити побеждает Астон Виллу
Корреспондент
2025-04-22T21:15:33Z
Бензема назвал имя лучшего футболиста современности
Корреспондент
2025-04-22T20:54:29Z
Назван соперник Богачука и дата следующего боя
Корреспондент
2025-04-22T20:30:29Z
Планирует победить Усика: Итаума поделился стратегией
Корреспондент
2025-04-22T19:57:28Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Мошенники завалили письмами клиентов Ощадбанка: как не потерять доступ к счету
Хвиля
2025-04-22T19:45:45Z
Франція в січні збільшила експорт металопрокату на 16,9% р./р
AgroNews
2025-04-22T18:22:25Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Мощная консоль PlayStation 5 Pro получила улучшенную систему охлаждения на основе жидкого металла
GameMag
2025-04-22T23:28:23Z
Stellantis отозвала почти 50 тысяч автомобилей в США
Корреспондент
2025-04-22T16:51:06Z
В "Дии" появится новая полезная функция для водителей: детали
Comments UA
2025-04-22T12:31:59Z
Sony показала «начинку» PS5 Pro — с системой охлаждения на основе жидкого металла
ITC
2025-04-22T12:10:38Z
Готовим авто к жаре: что нужно сделать до начала лета
Знай
2025-04-22T11:51:07Z
Перекус за рулем может обойтись в 275 000 гривен: о каком правиле не знает большинство водителей
Comments UA
2025-04-22T11:18:52Z
Ключевые причины поломок АКПП: большинство водителей этого не знает
Comments UA
2025-04-22T07:54:27Z