MY.UAНовини
Остання битва: чи відстоїть Гонконг право на демократію
Остання битва: чи відстоїть Гонконг право на демократію

Остання битва: чи відстоїть Гонконг право на демократію

Рік тому під тиском мільйонів мітингарів у Гонконзі Китай не зміг протягнути закон про екстрадицію. Зараз Гонконгу загрожує новий закон. Зі слів активістів – у сотні разів страшніше за попередній.

Що за закон приготував Китай для Гонконгу, чи є це порушенням міжнародного права та чи будуть чинити спротив демократичні сили? Про це – далі у статті 24 каналу.

Новий закон для Гонконгу

Остаточний текст закону "про безпеку Гонконгу" буде оголошено після того, як Пекін за нього проголосує у червні.

Однак, загальний сенс відомий вже зараз

  • У Гонконзі Китай зможе створити підконтрольні служби безпеки;
  • Громадян Гонконгу зможуть депортувати на материк, якщо йдеться про національну безпеку;
  • Китайські спецслужби зможуть чинити тиск на іноземні інституції та "агентів" у Гонконзі, внаслідок чого вони можуть припинити свою діяльність;
  • Заходи проти організаторів та учасників масових заворушень можуть стати ще жорсткішими.

Оскільки в контексті світової політики такі поняття як "безпека", "агенти" та "масові заворушення" є доволі відносними, стає зрозуміло, що прийняття цього закону – це чергова спроба "затягнути паски" та збільшити вплив на демократичну систему Гонконгу.

Остання битва: чи відстоїть Гонконг право на демократію - Фото 1
Нові заворушення у Гонконзі / Фото picture-alliance

Велика Британія передала Гонконг Китаю за умови, якщо діятиме принцип "одна країна – дві системи". Тобто Гонконг де-факто став частиною Китаю, однак з розширеною автономією. Згідно з договором, соціалістичний Китай не має права втручатись у внутрішню політику демократичного Гонконгу. 

Минулого року поразкою завершилась спроба Китаю прийняти закон про екстрадицію, який дозволив би Пекіну відправляти та судити громадян Гонконгу, яких вони вважають злочинцями. Вже тоді мільйони людей вважали це наступом на демократію та початком репресій. Тепер, дивлячись на положення нового закону, стає зрозуміло, що рік тому була лише верхівка айсбергу.

Окремо лояльна до комуністичної партії адміністрація мегаполісу вирішила прийняти закон про покарання за знущання з комуністичної символіки. Людина, яка порушить норми, ризикує опинитися за ґратами на 3 роки. Це ще більше обурило активістів і призвело до масових протестів.

Час для прийняття закону обрали не випадково. У світі панує пандемія COVID-19, а отже усюди діють заборони на масові збори та мітинги. Саме мітинги та акції протесту є зараз головною та єдиною зброєю Гонконгу проти прокитайської адміністрації міста.

Закон приймають за 3 місяці до парламентських виборів. На хвилі протестних настроїв та окремих досягнень активістів, демократичні сили мають високу підтримку. Поразка прокитайських сил на виборах може серйозно вдарити по адміністрації міста.

Позиція Китаю та її противники

Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї заявив, що гонконзькі акції протестів під час обмежувальних заходів та карантину є черговим підтвердженням того, що новий закон треба ухвалити якомога скоріше. У Китаї закон розглядають суто як такий, що відновить правопорядок та запобігатиме гонконзькому сепаратизму.

У Гонконзі працює безліч міжнародних неурядових організацій, тому особливу увагу Пекін фокусує на зовнішній загрозі. У грудні минулого року генсек Китаю Сі Цзіньпін заявив, що "партія не терпітиме втручання зовнішніх сил", маючи на увазі країни з демократичного табору та їхній вплив на Гонконг, Тайвань та інші уразливі регіони.

У Пекіні апелюють до 23 статті Конституції Гонконгу, згідно з якою влада міста має сама забезпечувати безпекові заходи, які мають унеможливити зазіхання на єдність Китаю.

Глава адміністрації Гонконгу Керрі Лем переконує, що основні демократичні цінності, такі як верховенство закону, незалежність судової влади, різні права та свободи будуть збережені після прийняття закону.


Силовики розганяють мітингарів перцевим спреєм / Фото Getty images

Однак, громадяни Гонконгу не надто в це вірять.

Глава українського "Free Hong Kong Center" Артур Харитонов, який тримає зв’язок з місцевими активістами, вважає, що фактично дії Китаю є порушенням міжнародних угод, адже новий закон ліквідує гонконзьку демократію і право.

"Номінально все буде без змін, однак жодна акція з критикою уряду або Комуністичної партії стане неможливою. Гонконг ризикує залишитись китайським до 2047 року. Порушення міжнародного права полягає в тому, що Китай гарантував повну автономність Гонконгу та збереження британського права до 2047 року. Натомість країна порушує Основний закон Гонконгу, що де-факто є гібридною анексією", – сказав Харитонов у коментарі 24 каналу.

Також він зазначив, що жорстка міжнародна політика Китаю обумовлена бажанням відволікти увагу від соціально-економічних проблем, які, зокрема, спричинені коронавірусною кризою. Мова йде про створення образу зовнішнього ворога.

Китай на 27 років раніше запланованого перетворить Гонконг на черговий комуністичний мегаполіс, а китайські громадяни вірно служитимуть Компартії, яка веде боротьбу з імперіалістами: США, Канадою, Японією, ЄС, Австралією та Новою Зеландією. Фактично, з моменту прийняття закону "Про національну безпеку" розпочнеться Друга холодна війна. І якщо Гонконг стане другим Кримом, то наступним кроком буде другий Донбас, – тобто Тайвань,
– зазначив Харитонов.

Нова холодна війна

Тема Тайваню дійсно нещодавно актуалізувалась у китайському інфопросторі і її можна розглядати як частину ситуації з Гонконгом. Китайські радикали все частіше виявляють бажання силового захоплення острову. Минулого року генсек Китаю Сі Цзіньпін заявив, що не може обіцяти відмовитись від ідеї силового повернення Тайваню.

Острів Тайвань фактично став незалежним з 1949 року, коли там оселилися залишки армії Гоміндану – партії, яка програла комуністам у громадянській війні.

Після того, як у 2020 році на Тайвані пройшли чергові демократичні вибори, президент США Дональд Трамп вперше за декілька десятиліть привітав главу держави Цай Інвень, назвавши її президентом. Це обурило Китай, адже вони вважають Тайвань своєю територією і не визнають там жодної влади, окрім своєї.

Сполучені Штати також планують надавати економічну та воєнну підтримку Тайваню. Зокрема, США хочуть продати країні 18 торпед MK-48 Mod6 AT на суму 180 мільйонів доларів. Влада Китаю звинуватила Трампа у провокуванні "холодної війни". У відповідь Китай розпочав великі військові навчання біля острова.


Генсек Китаю Сі Цзіньпін не виключає силового повернення Тайваню / Фото з відкритих джерел

Влада Тайваню ж відкрито заявляє, що буде всіляко підтримувати гонконзьких протестувальників.

Конфронтація між США та Китаєм обумовлена не лише загостренням у Гонконзі та Тайвані. Країни активно конкурують ще з 2018 року, коли між ними розпочалась торгова війна.

Потім, у 2020 році, світ спіткала пандемія коронавірусу. Під час пандемії Трамп припустився низки помилок та не зміг підготувати країну до масштабної епідемії й вчасно ввести карантин.

Китай також не залишився без гріхів. Наприклад, є теорія про походження вірусу з Уханської лабораторії та факти приховування інформації про епідемію на початкових етапах.

Трамп перед осінніми виборами прагне відбілити себе та перекласти провину на Пекін. Китай же має на меті виправдатись перед світом за свої "гріхи" та відповісти Сполученим Штатам на звинувачення (справедливі чи ні – покаже час).

Отже, тема Гонконгу дуже влучно вписується у загальне протистояння США та Китаю, яке деякі вже встигли охрестити "новою холодною війною" або війною соціалістичної та демократичної систем.

Санкції США

Держсекретар Сполучених Штатів Майк Помпео констатував, що Китай порушив міжнародні домовленості і що Гонконг де-факто вже не є автономною територією. Політик дав зрозуміти, що у випадку наступу на демократичну систему Гонконгу США позбавлять місто спеціального торгового статусу. Це – удар нижче поясу для Китаю.

Річ у тім, що Гонконг – це перевалочний пункт для іноземного капіталу. 60% зовнішніх прямих інвестицій і понад 70% залученого в Китай капіталу проходить через Гонконг, адже там є усі умови для ведення бізнесу: незалежні суди, вільний ринок, економічна стабільність. Гонконг неодноразово визнавався найбільш вільною економікою у світі. Саме тому Сполучені Штати так тримаються за автономний статус міста, бо там їхній капітал, не кажучи вже про ідеологічні фактори.

Понівечення демократичної системи не тільки погіршить бізнес-клімат, але й дасть змогу Китаю тиснути на іноземні компанії. У такому випадку США може закрити це "вікно" для інвестицій зовні та цим сильно вдарити по економіці Китаю.

Також у Конгресі США нещодавно запропонували законопроєкт, за яким автономний від Китаю Тибет буде визнаватись Штатами як незалежна держава. І це не останній уразливий регіон Китаю, адже є ще Макао (який також має функціонувати за принципом "одна країна – дві системи) та уйгурський автономний регіон, де живуть мусульмани.

Щодо останнього питань особливо багато. Члени міжнародних організацій та журналісти вже багато років підозрюють, що Пекін збудував там концтабори "перевиховання" для мусульман.

Як чинитимуть опір гонконгці?

Минулого року протестувальники змогли вивести на вулиці проти закону про екстрадицію майже два мільйони людей. Кожного дня поліція намагалася придушити протест, використовуючи сльозогінний газ, кийки та гумові кулі. Однак, гонконгці швидко адаптувались та продовжували виходити на вулиці аж поки глава адміністрації Керрі Лем не відмовилась від ідеї впровадження закону.


У 2019 році на вулиці Гонконгу вийшло майже 2 мільйони людей проти екстрадиції / Фото ANSA

Тоді мітингарям вдалося це зробити не тільки завдяки масовості. Наприклад, гонконзькі суди здебільшого були незалежними, тому лідерам протестів було легше відбиватись від сфабрикованих справ. Активісти мали потужну юридичну підтримку, яку надавали професійні юристи з багатьох лояльних організацій. Це давало їм змогу перебувати на свободі та продовжувати боротьбу.

Також на руку активістам зіграла їхня тактика "Be Water", яка передбачає протести по всьому місту, а не концентрацію в центрі (як це було на Євромайдані). Силовики фізично не могли боротися зі спалахами протестів, які іноді відбувались навіть у корпусах університетів.

Глава Free Hong Kong Center Артур Харитонов у коментарі 24 каналу зазначив, що після подій річної давності Пекін встиг збільшити тиск на протестувальників.

"Понад 15 топдемократів зараз під переслідуванням: у СІЗО, під домашнім арештом або вийшли під заставу. Щодо всіх відкриті кримінальні провадження з можливістю позбавлення волі на великий термін. Батько гонконзької демократії, Мартін Лі, також під санкціями: саме про нього говорив принц Чарльз. У 1997 році він сказав, що сподівається, що Мартін Лі ніколи не буде заарештований за політичну діяльність. Однак, це сталося у 2020 році", – сказав Харитонов 24 каналу.

З його слів, із судами зараз теж не все так просто. Велика ймовірність, що справи лідерів протесту зможуть потрапити до "потрібного" судді, який винесе потрібний китайській владі вирок. Тим не менш Харитонов зазначає, що протестний потенціал нікуди не зник, а просто чекає свого часу.

Після 28 травня у Гонконгу буде близько 1,5 місяця для останньої битви. Саме в липні закон має набути сили у повній мірі,
– підсумував він.

У випадку нових протестів силовикам можуть розв’язати руки два вагомих фактори. Це – порушення протестувальниками заздалегідь введеного режиму самоізоляції та ідентифікація гонконгців як "злочинців" та "сепаратистів" на фоні прийняття нового закону та жорсткої політики влади.

Про свою відданість китайській владі вже заявили військові з гарнізону в Гонконзі. За потреби, генсек Сі Цзіньпін може за лічені години вивести на вулиці міста 10-12 тисяч військових для придушення протестів.


Мітинг китайського гарнізону в Гонконзі за підтримку нового закону про безпеку / Фото Financial Times

Утім, тактика протестувальників не стала менш ефективною, а люди й надалі налаштовані на боротьбу. Тільки на останні декілька днів на вулиці вийшли тисячі людей. Силовики затримали понад 300 протестувальників. У хід як завжди йдуть кийки та сльозогінний газ. Поліція стягнула багато техніки.

Не дивлячись на все, гонконгці мають намір продовжувати боротьбу. Усі розуміють, що цим законом на карту поставлено дуже багато.

Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
Американська Lockheed Martin і німецький Rheinmetall хочуть виробляти ракети в ЄС
Европейская правда
ЄС виділяє майже мільярд євро на оборонні цілі, замовлятимуть і в Україні
Европейская правда
Нацполіція спільно з СБУ провели у ліцеї лекцію з протидії вербуванню підлітків спецслужбами рф
Украина Криминальная
Найвищий і найнижчий собаки у світі вперше зустрілися: яка різниця у зрості
Фокус
Частина українців втратить бронювання: в Міноборони оприлюднили список
GlavRed
Що означає фігурка рибки на авто: священник розповів про "таємне" значення
GlavRed
Ексгумація жертв Волинської трагедії у Пужниках: дослідники почали вилучення останків
Лига
Церковний календар на травень 2025: коли Вознесіння Господнє та інші важливі дати
Факти ICTV
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
Трамп знову поскаржився на "спадщину Байдена": у чому звинувачує попередника
TSN
США можуть висунути Росії жорсткий ультиматум і поставити Путіна на розтяжку
GlavRed
Україна готова сьогодні підписати угоду про копалини зі США — Bloomberg
ZN UA
Конфлікт Індії та Пакистану пришвидшить спроби завершити війну в Україні – Подоляк
Факти ICTV
Бідний Вучич: Кремль та ЄС готові розірвати сербського лідера через день перемоги
Telegraf
Ядерні держави Індія і Пакистан на межі війни: як це вплине на Україну та світ
Факти ICTV
ЗМІ: Зеленський може приїхати в Чехію 4 травня
Европейская правда
У ВР озвучили ймовірний сценарій завершення війни з Росією
ТСН
Злата Огнєвіч різко рознесла сучасних артистів і назвала, кого вважає професіоналом
ТСН
Перші реакції на «Пункт призначення 6» — гідне і «абсолютно божевільне» продовження франшизи
ITC
TVORCHI неочікувано показалися в костюмах супергероїв і на Дарницькому вокзалі заспівали про надію
ТСН
Померла зірка фільму "Жахіття на вулиці В'язів" Прісцилла Пойнтер
ТСН
Син Роберта де Ніро оголосив себе трансгендерною жінкою
Фокус
Учасники, нові правила, перші скандали: все, що треба знати про Євробачення-2025
24tv
Схудла Олександра Заріцька в купальнику посвітила пишними формами на відпочинку
TSN
Камалія після скандального роману з тираном зізналася, чи вільне її серце зараз
TSN
Аліна Шаманська шокувала подробицями шлюбу з Ханумаком: "Вдарив сина по обличчю"
ТСН
Ринок тютюну і алкоголю повертається у тінь? Гетьманцев заявив про «тривожний відкат»
ГЛАВКОМ NET
Експорт зерна у квітні відстає від минулорічного на 60%
AgroPortal
Єврокомісія припинить важливу угоду з Україною: як і кому це зашкодить найбільше
Telegraf
Сімейний бізнес Седнєва: "свої" підприємці отримали 59 мільйонів на держзакупівлях
24tv
Чи можуть ВПО втратити виплати через купівлю валюти та за яких умов
Факти ICTV
Максим Цуцкірідзе: слідчі поліції арештували майна країни-агресора майже на 20 мільярдів — робота триває
TSN
З 1 травня АЗС переходять на Е5: експерт поділився порадами щодо нового бензину
GlavRed
Reuters: Китай створив "білий список" товарів США без мит
iPress
Долар і євро пішли вниз: яким буде курс валют у перший день травня
GlavRed
Гауляйтера Нової Каховки затримано через скандальне відео до Дня перемоги
ГЛАВКОМ NET
Після блекауту: в Іспанії підрахували, як відключення світла вплинуть на ВВП країни
24tv
У Харкові під час перевірки документів чоловік погрожував ножем співробітнику ТЦК
Мій Харків
Ізраїль охопили масштабні пожежі - вогонь дістався Єрусалиму, у місті оголосили евакуацію
Комсомольская правда
У Брюсселі сталася стрілянина, є поранений
Европейская правда
Порнозірка з Колумбії вбила своїх партнерів по сексу та заморозила їхні розчленовані останки
Telegraf
Дезертир інсценував “зникнення безвісти” заради компенсації – ДБР
1News
Убивство немовляти у Рівному: з’явились моторошні подробиці події
TSN
52-річний чоловік отримав повістку і відмовився від мобілізації, бо його брат воює: що вирішив суд
ТСН
Вниз головою чи догори: як не можна мити голову
GlavRed
Обличчя покрилося горбами: чоловік розповів, чим закінчилася покупка светра в секонд-хенді
TSN
На чому краще варити вівсянку: на воді чи молоці — кулінари дали остаточну відповідь
ТСН
Вісім ознак того, що ви житимете дуже довго: перевірте себе
TSN
Знижки та програми лояльності — як аптечні мережі роблять ліки доступнішими для українців
ТСН
Як визначити кислотність ґрунту в домашніх умовах: прості способи без спеціальних приладів
ТСН
Найкраща страва з капусти і фаршу: це зовсім не голубці — готується швидко і дуже смакує
ТСН
Бурштинова кислота для огірків: як і для чого застосовувати
ТСН
У світі незабаром може з’явитись вакцина, яка допоможе позбутися акне
ТСН
Моліться за свою розсаду: коли Україна застане заморозки у травні
Telegraf
Підвищення тарифів на електроенергію з 1 травня у Харкові: чого чекати містянам
Политека
Окупанти намагаються прорватися на Дніпропетровщину: деталі від Сирського
ТСН
Росіяни поспішають: ексспівробітник СБУ припустив задум ворога щодо Покровського напрямку
24tv
Прогноз погоди у Львові на 1 травня: яку небезпеку може нести цей день
Политека
Прогноз погоди в Харкові та області на 1 травня: синоптики попередили про дощ та перепади температури
Политека
Київ продовжить використовувати торби для поливу дерев: як вони працюють
ГЛАВКОМ NET
Загинути могло 5 бійців, – лейтенант ДПСУ пригадав історію, як опинився за крок до смерті
24tv
Графіки відключення світла на Полтавщині у травні 2025 року: термінове попередження, де не буде електрики
Политека
Які кольори підходять до коричневого: поєднання, що зроблять ваше житло неповторним
24tv
Попелиця зникне з дерев та кущів: допоможе один копійчаний засіб
24tv
Коли пора міняти чайник: головні ознаки, що техніка вже не служить належним чином
24tv
100 привітань з днем народження коханій
Мій Харків
Не лише "Вовче лігво": де в Україні побачити справжній бункер Гітлера і як туди дістатися
Telegraf
Як приготувати пасту качіо е пепе: фізики створили ідеальний рецепт
Фокус
Як вибрати диван: дизайнери дали 3 основні поради
24tv
Як збільшити губи за допомогою макіяжу: лайфхак від візажистки Гейлі Бібер
24tv
Як приготувати домашній хліб: рецепт "три чашки" — значно смачніший за магазинний
TSN
Реал Мадрид готовий продати Родріго влітку у разі отримання гарної пропозиції — El Chiringuito TV
Football.ua
Усик розпочав підготовку до реваншу із Дюбуа
24tv
Стартував продаж квитків на реванш Усик – Дюбуа: яка мінімальна ціна
24tv
Меддісон: Ми на 100% підтримуємо Постекоглу
Football.ua
Україна вимагає від МОК відсторонити російську гімнастку: підставою стали факти, оприлюднені «Главкомом»
ГЛАВКОМ NET
У Росії черговий приступ побєдобєсія: на футбольному матчі провели акцію до 9 травня
24tv
Манчестер Юнайтед продовжує йти без поразок в Лізі Європи: прогноз на бій проти Атлетіка
24tv
В Україні відкрилася перша спортивна арена для тренувань собак Pawwer
ТСН
У Бельгії відбувся 5-й чемпіонат Європи з імітації крику чайок
ТСН
Найміцніша версія Honda CR-V вже доступна
Топ Жир
BMW випускатиме електричний універсал i3 Touring
Топ Жир
700-сильний монстр: в Україну привезли екстремальний пікап Ford за $112 000
Фокус
З мікроавтобусу Zuk в Україні зробили ексклюзив для подорожей
AutoCentre
Він не підозрював, що Toyota передає його дані про водіння страховим компаніям, і тепер подає до суду
Топ Жир
Складено рейтинг найдорожчих авто в Україні за січень-квітень 2025
Топ Жир
По-багатому: патрульна поліція пересіла на тюнінгований 600-сильний Rolls-Royce
Фокус
Nissan презентував електричний бізнес-седан за $16 000
AutoCentre
Ніхто не захотів заплатити за найкращий Lamborghini Gallardo у світі
Топ Жир
Для Kingdom Come Deliverance 2 найняли групу «моральних» консультантів — аби гра нікого не образила
ITC
Що робити, якщо смартфон не бачить Wi-Fi: покрокова інструкція
InternetUA
DOOM: The Dark Ages у подарунок до відеокарт NVIDIA GeForce RTX 50 ─ в Україні стартувала акція
ITC
Смартфони Samsung Galaxy зберігають паролі у буфері обміну у відкритому вигляді — чому це небезпечно?
ITC
ШІ вже замінив програмістів у Microsoft, створюючи 30% коду
InternetUA
У Південній Африці підіймається земля: причина шокувала вчених
ТСН
Лікар пояснив, як смартфон впливає на мозок: подробиці
TSN
"Колекціонер кісток": на Гаваях знайшли гусеницю-канібала
TSN
Може вдарити по Британії: космічний апарат СРСР падає на Землю
ТСН