MY.UAНовини
Остання битва: чи відстоїть Гонконг право на демократію
Остання битва: чи відстоїть Гонконг право на демократію

Остання битва: чи відстоїть Гонконг право на демократію

Рік тому під тиском мільйонів мітингарів у Гонконзі Китай не зміг протягнути закон про екстрадицію. Зараз Гонконгу загрожує новий закон. Зі слів активістів – у сотні разів страшніше за попередній.

Що за закон приготував Китай для Гонконгу, чи є це порушенням міжнародного права та чи будуть чинити спротив демократичні сили? Про це – далі у статті 24 каналу.

Новий закон для Гонконгу

Остаточний текст закону "про безпеку Гонконгу" буде оголошено після того, як Пекін за нього проголосує у червні.

Однак, загальний сенс відомий вже зараз

  • У Гонконзі Китай зможе створити підконтрольні служби безпеки;
  • Громадян Гонконгу зможуть депортувати на материк, якщо йдеться про національну безпеку;
  • Китайські спецслужби зможуть чинити тиск на іноземні інституції та "агентів" у Гонконзі, внаслідок чого вони можуть припинити свою діяльність;
  • Заходи проти організаторів та учасників масових заворушень можуть стати ще жорсткішими.

Оскільки в контексті світової політики такі поняття як "безпека", "агенти" та "масові заворушення" є доволі відносними, стає зрозуміло, що прийняття цього закону – це чергова спроба "затягнути паски" та збільшити вплив на демократичну систему Гонконгу.


Нові заворушення у Гонконзі / Фото picture-alliance

Велика Британія передала Гонконг Китаю за умови, якщо діятиме принцип "одна країна – дві системи". Тобто Гонконг де-факто став частиною Китаю, однак з розширеною автономією. Згідно з договором, соціалістичний Китай не має права втручатись у внутрішню політику демократичного Гонконгу. 

Минулого року поразкою завершилась спроба Китаю прийняти закон про екстрадицію, який дозволив би Пекіну відправляти та судити громадян Гонконгу, яких вони вважають злочинцями. Вже тоді мільйони людей вважали це наступом на демократію та початком репресій. Тепер, дивлячись на положення нового закону, стає зрозуміло, що рік тому була лише верхівка айсбергу.

Окремо лояльна до комуністичної партії адміністрація мегаполісу вирішила прийняти закон про покарання за знущання з комуністичної символіки. Людина, яка порушить норми, ризикує опинитися за ґратами на 3 роки. Це ще більше обурило активістів і призвело до масових протестів.

Час для прийняття закону обрали не випадково. У світі панує пандемія COVID-19, а отже усюди діють заборони на масові збори та мітинги. Саме мітинги та акції протесту є зараз головною та єдиною зброєю Гонконгу проти прокитайської адміністрації міста.

Закон приймають за 3 місяці до парламентських виборів. На хвилі протестних настроїв та окремих досягнень активістів, демократичні сили мають високу підтримку. Поразка прокитайських сил на виборах може серйозно вдарити по адміністрації міста.

Позиція Китаю та її противники

Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї заявив, що гонконзькі акції протестів під час обмежувальних заходів та карантину є черговим підтвердженням того, що новий закон треба ухвалити якомога скоріше. У Китаї закон розглядають суто як такий, що відновить правопорядок та запобігатиме гонконзькому сепаратизму.

У Гонконзі працює безліч міжнародних неурядових організацій, тому особливу увагу Пекін фокусує на зовнішній загрозі. У грудні минулого року генсек Китаю Сі Цзіньпін заявив, що "партія не терпітиме втручання зовнішніх сил", маючи на увазі країни з демократичного табору та їхній вплив на Гонконг, Тайвань та інші уразливі регіони.

У Пекіні апелюють до 23 статті Конституції Гонконгу, згідно з якою влада міста має сама забезпечувати безпекові заходи, які мають унеможливити зазіхання на єдність Китаю.

Глава адміністрації Гонконгу Керрі Лем переконує, що основні демократичні цінності, такі як верховенство закону, незалежність судової влади, різні права та свободи будуть збережені після прийняття закону.


Силовики розганяють мітингарів перцевим спреєм / Фото Getty images

Однак, громадяни Гонконгу не надто в це вірять.

Глава українського "Free Hong Kong Center" Артур Харитонов, який тримає зв’язок з місцевими активістами, вважає, що фактично дії Китаю є порушенням міжнародних угод, адже новий закон ліквідує гонконзьку демократію і право.

"Номінально все буде без змін, однак жодна акція з критикою уряду або Комуністичної партії стане неможливою. Гонконг ризикує залишитись китайським до 2047 року. Порушення міжнародного права полягає в тому, що Китай гарантував повну автономність Гонконгу та збереження британського права до 2047 року. Натомість країна порушує Основний закон Гонконгу, що де-факто є гібридною анексією", – сказав Харитонов у коментарі 24 каналу.

Також він зазначив, що жорстка міжнародна політика Китаю обумовлена бажанням відволікти увагу від соціально-економічних проблем, які, зокрема, спричинені коронавірусною кризою. Мова йде про створення образу зовнішнього ворога.

Китай на 27 років раніше запланованого перетворить Гонконг на черговий комуністичний мегаполіс, а китайські громадяни вірно служитимуть Компартії, яка веде боротьбу з імперіалістами: США, Канадою, Японією, ЄС, Австралією та Новою Зеландією. Фактично, з моменту прийняття закону "Про національну безпеку" розпочнеться Друга холодна війна. І якщо Гонконг стане другим Кримом, то наступним кроком буде другий Донбас, – тобто Тайвань,
– зазначив Харитонов.

Нова холодна війна

Тема Тайваню дійсно нещодавно актуалізувалась у китайському інфопросторі і її можна розглядати як частину ситуації з Гонконгом. Китайські радикали все частіше виявляють бажання силового захоплення острову. Минулого року генсек Китаю Сі Цзіньпін заявив, що не може обіцяти відмовитись від ідеї силового повернення Тайваню.

Острів Тайвань фактично став незалежним з 1949 року, коли там оселилися залишки армії Гоміндану – партії, яка програла комуністам у громадянській війні.

Після того, як у 2020 році на Тайвані пройшли чергові демократичні вибори, президент США Дональд Трамп вперше за декілька десятиліть привітав главу держави Цай Інвень, назвавши її президентом. Це обурило Китай, адже вони вважають Тайвань своєю територією і не визнають там жодної влади, окрім своєї.

Сполучені Штати також планують надавати економічну та воєнну підтримку Тайваню. Зокрема, США хочуть продати країні 18 торпед MK-48 Mod6 AT на суму 180 мільйонів доларів. Влада Китаю звинуватила Трампа у провокуванні "холодної війни". У відповідь Китай розпочав великі військові навчання біля острова.


Генсек Китаю Сі Цзіньпін не виключає силового повернення Тайваню / Фото з відкритих джерел

Влада Тайваню ж відкрито заявляє, що буде всіляко підтримувати гонконзьких протестувальників.

Конфронтація між США та Китаєм обумовлена не лише загостренням у Гонконзі та Тайвані. Країни активно конкурують ще з 2018 року, коли між ними розпочалась торгова війна.

Потім, у 2020 році, світ спіткала пандемія коронавірусу. Під час пандемії Трамп припустився низки помилок та не зміг підготувати країну до масштабної епідемії й вчасно ввести карантин.

Китай також не залишився без гріхів. Наприклад, є теорія про походження вірусу з Уханської лабораторії та факти приховування інформації про епідемію на початкових етапах.

Трамп перед осінніми виборами прагне відбілити себе та перекласти провину на Пекін. Китай же має на меті виправдатись перед світом за свої "гріхи" та відповісти Сполученим Штатам на звинувачення (справедливі чи ні – покаже час).

Отже, тема Гонконгу дуже влучно вписується у загальне протистояння США та Китаю, яке деякі вже встигли охрестити "новою холодною війною" або війною соціалістичної та демократичної систем.

Санкції США

Держсекретар Сполучених Штатів Майк Помпео констатував, що Китай порушив міжнародні домовленості і що Гонконг де-факто вже не є автономною територією. Політик дав зрозуміти, що у випадку наступу на демократичну систему Гонконгу США позбавлять місто спеціального торгового статусу. Це – удар нижче поясу для Китаю.

Річ у тім, що Гонконг – це перевалочний пункт для іноземного капіталу. 60% зовнішніх прямих інвестицій і понад 70% залученого в Китай капіталу проходить через Гонконг, адже там є усі умови для ведення бізнесу: незалежні суди, вільний ринок, економічна стабільність. Гонконг неодноразово визнавався найбільш вільною економікою у світі. Саме тому Сполучені Штати так тримаються за автономний статус міста, бо там їхній капітал, не кажучи вже про ідеологічні фактори.

Понівечення демократичної системи не тільки погіршить бізнес-клімат, але й дасть змогу Китаю тиснути на іноземні компанії. У такому випадку США може закрити це "вікно" для інвестицій зовні та цим сильно вдарити по економіці Китаю.

Також у Конгресі США нещодавно запропонували законопроєкт, за яким автономний від Китаю Тибет буде визнаватись Штатами як незалежна держава. І це не останній уразливий регіон Китаю, адже є ще Макао (який також має функціонувати за принципом "одна країна – дві системи) та уйгурський автономний регіон, де живуть мусульмани.

Щодо останнього питань особливо багато. Члени міжнародних організацій та журналісти вже багато років підозрюють, що Пекін збудував там концтабори "перевиховання" для мусульман.

Як чинитимуть опір гонконгці?

Минулого року протестувальники змогли вивести на вулиці проти закону про екстрадицію майже два мільйони людей. Кожного дня поліція намагалася придушити протест, використовуючи сльозогінний газ, кийки та гумові кулі. Однак, гонконгці швидко адаптувались та продовжували виходити на вулиці аж поки глава адміністрації Керрі Лем не відмовилась від ідеї впровадження закону.


У 2019 році на вулиці Гонконгу вийшло майже 2 мільйони людей проти екстрадиції / Фото ANSA

Тоді мітингарям вдалося це зробити не тільки завдяки масовості. Наприклад, гонконзькі суди здебільшого були незалежними, тому лідерам протестів було легше відбиватись від сфабрикованих справ. Активісти мали потужну юридичну підтримку, яку надавали професійні юристи з багатьох лояльних організацій. Це давало їм змогу перебувати на свободі та продовжувати боротьбу.

Також на руку активістам зіграла їхня тактика "Be Water", яка передбачає протести по всьому місту, а не концентрацію в центрі (як це було на Євромайдані). Силовики фізично не могли боротися зі спалахами протестів, які іноді відбувались навіть у корпусах університетів.

Глава Free Hong Kong Center Артур Харитонов у коментарі 24 каналу зазначив, що після подій річної давності Пекін встиг збільшити тиск на протестувальників.

"Понад 15 топдемократів зараз під переслідуванням: у СІЗО, під домашнім арештом або вийшли під заставу. Щодо всіх відкриті кримінальні провадження з можливістю позбавлення волі на великий термін. Батько гонконзької демократії, Мартін Лі, також під санкціями: саме про нього говорив принц Чарльз. У 1997 році він сказав, що сподівається, що Мартін Лі ніколи не буде заарештований за політичну діяльність. Однак, це сталося у 2020 році", – сказав Харитонов 24 каналу.

З його слів, із судами зараз теж не все так просто. Велика ймовірність, що справи лідерів протесту зможуть потрапити до "потрібного" судді, який винесе потрібний китайській владі вирок. Тим не менш Харитонов зазначає, що протестний потенціал нікуди не зник, а просто чекає свого часу.

Після 28 травня у Гонконгу буде близько 1,5 місяця для останньої битви. Саме в липні закон має набути сили у повній мірі,
– підсумував він.

У випадку нових протестів силовикам можуть розв’язати руки два вагомих фактори. Це – порушення протестувальниками заздалегідь введеного режиму самоізоляції та ідентифікація гонконгців як "злочинців" та "сепаратистів" на фоні прийняття нового закону та жорсткої політики влади.

Про свою відданість китайській владі вже заявили військові з гарнізону в Гонконзі. За потреби, генсек Сі Цзіньпін може за лічені години вивести на вулиці міста 10-12 тисяч військових для придушення протестів.


Мітинг китайського гарнізону в Гонконзі за підтримку нового закону про безпеку / Фото Financial Times

Утім, тактика протестувальників не стала менш ефективною, а люди й надалі налаштовані на боротьбу. Тільки на останні декілька днів на вулиці вийшли тисячі людей. Силовики затримали понад 300 протестувальників. У хід як завжди йдуть кийки та сльозогінний газ. Поліція стягнула багато техніки.

Не дивлячись на все, гонконгці мають намір продовжувати боротьбу. Усі розуміють, що цим законом на карту поставлено дуже багато.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Розвідка перехопила наказ російського офіцера вбити українського полоненого
УкраинФорм
2024-12-02T19:51:52Z
Циклони, дощі та аномальні температури: чого чекати українцям у грудні
Хвиля
2024-12-02T19:24:31Z
Росіяни обстріляли Дніпропетровщину, є поранені
1News
2024-12-02T19:09:03Z
Росіянин показав селище "зі Сталкера" в Курській області, яке обстріляли ЗС РФ
Фокус
2024-12-02T18:57:53Z
На Харківщині 13 членів МСЕК перебувають під слідством
УкраинФорм
2024-12-02T18:42:50Z
"Вони просто закидують нас "м'ясом": в ЗСУ розповіли про жорстокі бої за Торецьк
TSN
2024-12-02T18:30:13Z
Погода в грудні буде дивувати: коли в Україну прийде потепління
GlavRed
2024-12-02T18:27:37Z
Цьогоріч «Ліси України» створили майже 5 тисяч гектарів нових лісів
УкраинФорм
2024-12-02T18:27:33Z
Сніг накриє більшість областей України: де і коли будуть опади
24tv
2024-12-02T18:06:14Z
У Тбілісі силовики знову розганяють учасників антиурядового протесту
УкраинФорм
2024-12-02T20:15:58Z
Путіну доведеться йти на компроміс з Україною у питанні миру - британський полковник
GlavRed
2024-12-02T20:15:48Z
У Бельгії змінився глава МЗС
Европейская правда
2024-12-02T20:13:39Z
У Румунії остаточно затвердили результати першого туру виборів президента
Европейская правда
2024-12-02T20:12:35Z
Візит Шольца та сирійська пастка для Путіна: головні новини України
GlavRed
2024-12-02T20:06:30Z
Інакше буде справжнє пекло, – Трамп поставив ХАМАС ультиматум щодо заручників з Ізраїлю
24tv
2024-12-02T20:06:28Z
У Білому домі пояснили, чому Байден порушив обіцянку і помилував сина
Европейская правда
2024-12-02T20:03:24Z
Шольц із дивною валізою раптово приїхав до Зеленського: що привіз
TSN
2024-12-02T20:03:17Z
Україна зірвала "сирійський експрес" РФ: у Defense Express пояснили, що це означає
Фокус
2024-12-02T19:57:44Z
Чому порушується менструальний цикл: перелік основних причин
24tv
2024-12-02T20:06:35Z
Якщо мало сонця: 4 продукти, у яких міститься добова доза вітаміну D
Фокус
2024-12-02T19:30:49Z
У Львові видалили 5–кілограмову пухлину, яка проросла до серця: деталі ризикованої операції
24tv
2024-12-02T18:39:53Z
В Україні розробляють протези пальців рук: як працює стартап
24tv
2024-12-02T18:24:51Z
Будьте обережними: 5 речей, які ніколи не можна чистити оцтом
24tv
2024-12-02T16:39:12Z
Вакцинація допомогла знизити втричі кількість смертей від одного виду раку: що це за щеплення
24tv
2024-12-02T16:03:10Z
Чим помити холодильник всередині: чудозасіб, який прибере поганий запах
24tv
2024-12-02T15:48:19Z
Наче з майбутнього. Вчені вигадали VR-гаджет у формі льодяника, який дозволяє відчувати смаки без споживання їжі
InternetUA
2024-12-02T15:01:42Z
Чому важливо спати за графіком
360ua.news
2024-12-02T14:36:17Z
Приховаєте всі недоліки: як обрати ідеальну сукню за типом фігури
GlavRed
2024-12-02T20:15:29Z
Іванна Онуфрійчук замилувала, як з чоловіком і 6-місячним сином подорожувала Швейцарією
TSN
2024-12-02T19:51:34Z
Олена Тополя відверто висловилась про сварки у шлюбі з чоловіком: "Є домовленість"
24tv
2024-12-02T19:42:05Z
alyona alyona, Klavdia Petrivna и Таню Муиньо – полный список победителей премии МУЗВАР-2024
Комсомольская правда
2024-12-02T19:35:52Z
"Цариці": Вітвіцька викликала захоплення рідкісним фото з молоденькою мамою
GlavRed
2024-12-02T19:27:09Z
Олег Винник звернувся до своїх прихильників
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T18:57:55Z
Новий український мінісеріал "Код кохання" підкорює глядацькі серця
24tv
2024-12-02T18:30:17Z
Женя Галич та alyona alyona вийшли на червоний хідник "Музвару" із меседжами про полонених
Комсомольская правда
2024-12-02T18:19:21Z
Бійці підрозділу "Гострі картузи" отримали стильні подарунки від творця однойменного серіалу
24tv
2024-12-02T18:09:42Z
Військовозобов'язаних аграріїв бронюватимуть по-новому: що змінилося з 1 грудня
24tv
2024-12-02T20:06:59Z
Саудівська Аравія витісняє Росію з нафтового ринку Азії - ЗМІ
УкраинФорм
2024-12-02T20:06:15Z
Усе про "зимову тисячу": як отримати, на що витратити та кому можуть відмовити
TSN
2024-12-02T20:06:11Z
АЗС встановили нові ціни на бензин, дизель та автогаз на Київщині
Хвиля
2024-12-02T19:45:12Z
Українці заборгували 28,5 млрд грн за опалення та гарячу воду: названі регіони-лідери
ZN UA
2024-12-02T19:34:12Z
AirBaltic розробила план відновлення авіасполучення з Україною - рішення за урядом
Комсомольская правда
2024-12-02T19:09:30Z
Українців попередили про подорожчання електроенергії: коли зростуть тарифи
Знай
2024-12-02T19:06:39Z
Тариф на світло в Україні: громадянам пояснили, чи зросте він найближчим часом
Политека
2024-12-02T19:01:19Z
Індексація, спецпенсії та пенсії за кордоном: які зміни готує ПФУ у 2025 році
Хвиля
2024-12-02T19:00:53Z
Провести близького в останню путь і не залишитися з боргами: хто може отримати виплати на поховання
Знай
2024-12-02T20:12:16Z
Українські БпЛА на основі штучного інтелекту проходять активні випробування, — Федоров
InternetUA
2024-12-02T20:03:49Z
Президент анонсував нові зміни в командуванні ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T19:54:00Z
Це лише початок: чому втрати російської армії у листопаді стали рекордними за час війни
24tv
2024-12-02T19:45:31Z
На програму «єПідтримка» надійшло вже понад 3,2 мільйона заявок - Зеленський
УкраинФорм
2024-12-02T19:45:19Z
Бронювання від мобілізації: скільки підприємств отримали статус критичності
TSN
2024-12-02T19:39:48Z
Записи підлітка з епохи Другої світової війни
360ua.news
2024-12-02T19:39:40Z
Розкриті технічні характеристики інноваційного десантного бойового корабля Al Fulk
InternetUA
2024-12-02T19:31:27Z
Тим, хто оформить "єПідтримку" за кордоном, доведеться її повернути, — Шмигаль
Комсомольская правда
2024-12-02T19:27:54Z
На Вінниччині затримали молодиків, яких підозрюють у замовному підпалі відділення пошти
InternetUA
2024-12-02T20:13:27Z
"Весь під'їзд був у диму": жителі будинку у Тернополі, куди влучив "Шахед", поділилися пережитим
24tv
2024-12-02T19:51:06Z
На вокзалі у Кривому Розі двоє чоловіків скоїли напад на військового
24tv
2024-12-02T19:45:27Z
Поліція спростувала, що за кермом BMW у Дніпрі знаходився неповнолітній
Комсомольская правда
2024-12-02T19:18:47Z
У Харкові 15-річний блогер заради забави підпалив потяг
TSN
2024-12-02T19:09:49Z
Напав на співробітника та розгромив м'ясний відділ: в Японії ведмідь вломився в супермаркет
Фокус
2024-12-02T18:57:47Z
Чоловік створив "дерево мастурбації" з викрадених трусів стареньких та дітей: водій випадково розкрив дивний злочин
Знай
2024-12-02T18:51:26Z
У Грецію прийшов руйнівний шторм "Бора": регіони, у яких найбільш небезпечно
24tv
2024-12-02T18:36:48Z
У Кривому Розі знову пролунали вибухи
УкраинФорм
2024-12-02T18:12:23Z
"Дуже боляче": легіонер Шахтаря підтримав грузинський народ
24tv
2024-12-02T20:06:11Z
Зоря вольовим камбеком із дублем Башича проти Карпат закрила перше коло УПЛ
Football.ua
2024-12-02T20:03:24Z
Алавес звільнив Луїса Пласу
Football.ua
2024-12-02T19:49:47Z
Втрати Динамо і Шахтаря, розгром від Олександрії: як виглядає турнірна таблиця УПЛ після 15 туру
24tv
2024-12-02T19:36:23Z
Зоря — Карпати 2:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-12-02T19:21:37Z
Довбик зіграє з перших хвилин проти Аталанти
Football.ua
2024-12-02T19:15:31Z
Контіолахті. Збірна України з біатлону назвала склад на чоловічу індивідуальну гонку
УкраинФорм
2024-12-02T19:12:19Z
Мікаутадзе став жертвою озброєних грабіжників
Football.ua
2024-12-02T18:42:39Z
Помер легендарний румунський воротар Дукадам
Football.ua
2024-12-02T18:25:29Z
Який знак зодіаку зустріне Новий рік з важливою людиною
24tv
2024-12-02T19:06:04Z
Їх обожнюють цілком заслужено: рецепт ідеальних млинців
24tv
2024-12-02T18:36:29Z
Дім сяятиме чистотою: як легко організувати 15-хвилинне щоденне прибирання
24tv
2024-12-02T18:24:09Z
Куди поїхати відпочити в 2025 році: рейтинг найпривабливіших міст світу
Фокус
2024-12-02T18:15:58Z
Неймовірно гарно: на Київщині відкриється найбільший парк ілюмінації
24tv
2024-12-02T18:09:24Z
Справжній смак свята вже чекає на Вас: «Опілля» зварило спеціальне пиво
Форпост
2024-12-02T17:54:18Z
Допоможе подолати сімейні труднощі: без чого не обійтись у стосунках
Знай
2024-12-02T17:51:32Z
Творить дива: експерти закликали робити одну дію з унітазом перед кожним змиванням
GlavRed
2024-12-02T17:27:34Z
Виробник піци випустив вино з помідорів
AgroNews
2024-12-02T17:18:21Z
Безпілотний український бронеавтомoбіль Protector показали у роботі
AutoCentre
2024-12-02T19:46:57Z
Ралійний Subaru WRX STI Кена Блока виставили на продаж
AutoCentre
2024-12-02T19:04:46Z
"Скорпіони" готові до бою: турецькі зброярі викотили новий варіант броньовика Akrep II
InternetUA
2024-12-02T18:51:43Z
Renault Duster залишається фаворитом серед українців
360ua.news
2024-12-02T18:30:18Z
У Києві серед зими помітили швидкісний суперкар Ferrari
Фокус
2024-12-02T18:30:14Z
Автомобільні вподобання українців: які бренди були найпопулярнішими у листопаді
ITC
2024-12-02T18:09:46Z
Зробить з автомобіля генератор енергії: створено "сонячну фарбу" з ККД 20%
Фокус
2024-12-02T17:57:25Z
Є певні правила. Як безпечно використовувати генератор
InternetUA
2024-12-02T17:21:04Z
Consumer Reports з’ясував, які авто обійдуться дешевше в експлуатації
AutoCentre
2024-12-02T17:04:31Z
Перша у своєму роді: на півночі Нідерландів виявили епічний артефакт часів вікінгів
Фокус
2024-12-02T20:03:15Z
Деградація земель серйозно загрожує кордонам планети
Portaltele
2024-12-02T19:34:34Z
Прості компоненти змінюють квантову науку
360ua.news
2024-12-02T19:04:28Z
WhatsApp скоро перестане запускатися на старих iPhone: серед них може бути ваш
InternetUA
2024-12-02T19:01:41Z
Представлено міні-ПК Aoostar GEM 12 Pro Max
Portaltele
2024-12-02T18:34:40Z
«Бомбові циклони» стають частими екстремальними погодними явищами
Portaltele
2024-12-02T18:34:31Z
Жінка стала жертвою аферистів, намагаючись заробити в інтернеті
InternetUA
2024-12-02T18:12:30Z
В monobank оформили 69 000 покупок частинами на Чорну пʼятницю. Найдивніша — пологи, а найдорожча коштувала ₴248 000
ITC
2024-12-02T18:09:52Z
Найбільш «жадібна» функція вашого смартфону: вона здатна посадити батарею всього за кілька годин
InternetUA
2024-12-02T18:01:15Z