MY.UAНовини
Незручна правда: чому Україна не може покарати Путіна за війну
Незручна правда: чому Україна не може покарати Путіна за війну

Незручна правда: чому Україна не може покарати Путіна за війну

Притягнення Путіна до відповідальності за війну в Україні – найвдячніша тема для формування іміджа патріотичного політика та чиновника.

Оцінити критично заяви про позови до міжнародних судів та покарання Путіна можуть лише фахівці. А от слова "Путін" і "Гаага" будуть сприйматись суспільством позитивно, як і будь-яка інша популістична обіцянка, навіть у разі відсутності юридичних перспектив, – пише Анна Маляр для Української правди.

Власне, на це і розраховують політики, які так би мовити невтомно працюють над покаранням Путіна. Та насправді за цією темою стоїть дуже незручна для влади правда.

Про що недоговорюють політики

В Міжнародного кримінального суду, який розташований в Гаазі, немає юрисдикції щодо розслідування російської агресії проти України, оскільки Україна не дала на це свого дозволу.

Для того, щоб Міжнародний кримінальний суд мав право розслідувати злочини, вчинені на території України, треба, щоб Україна ратифікувала Римський статут, яким суд керується у своїй діяльності. Україна це досі не зробила. На такі випадки у Римському статуті є "гібридні норми", які дозволяють частково визнати юрисдикцію суду, тобто дозволити розслідувати не всі злочини, про які йдеться в Римському статуті, а лише деякі.

Українська влада всіх часів боялась ратифіковувати Римський статут, аби самій не потрапити під розслідування. Тому коли почалась війна, Україна скористалась тією гібридною нормою і в 2015 році дозволила часткову юрисдикцію Міжнародного кримінального суду щодо подій в Криму та сході, але виключно щодо злочинів проти людяності та воєнних злочинів .

Україна не давала дозвіл розслідувати агресію

Аби зрозуміти, в чому тут підступ, треба знати, що Міжнародний кримінальний суд розслідує лише чотири найсерйозніші для міжнародної спільноти злочини, а саме: a) злочин геноциду; b) злочини проти людяності; c) воєнні злочини; d) злочин агресії. Так от, Україна дозволила суду розслідувати лише два злочини з цього переліку і це не злочин агресії, який зазвичай люди називають війною.

Ба більше, у тексті заяви Верховної Ради до Міжнародного кримінального суду взагалі не йдеться про те, що Росія вчинила міжнародний злочин агресію. Україна просить суд у Гаазі розслідувати "скоєння вищими посадовими особами Російської Федерації та керівниками терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" злочинів проти людяності та воєнних злочинів".

Це означає, що покарати Путіна за війну у Міжнародному кримінальному суді немає навіть гіпотетичних шансів, бо Україна не зверталась з таким проханням до суду і не давала йому право вести таке розслідування на її території.

Про людей подбали, про державу – ні

Не піддаючи сумніву претензію України до керівництва Російської Федерації та підпорядкованих йому збройних формувань "ДНР-ЛНР" щодо вчинення злочинів проти людяності та воєнних злочинів, варто зазначити, що між цими злочинами і злочином агресії є принципова різниця.

Так, на відміну від агресії злочини проти людяності та воєнні злочини можуть вчинятись не лише під час міжнародного збройного конфлікту, але й внутрішнього.

Злочини проти людяності (crimes against humanity) – це злочини проти цивільного населення, що носять масовий характер, наприклад масові вбивства, знищення, поневолення, зґвалтування, депортація, тортури, катування. Злочини проти людяності, тобто гуманного ставлення до людини, можуть вчинятись навіть в мирний час.

Воєнні злочини (war crimes) – це порушення норм ведення військових дій сторонами конфлікту, як міжнародного, так і внутрішнього. Такі норми зобов'язують сторони конфлікту утримуватися від нападу на цивільних осіб, піклуватися про поранених і хворих та надавати захист медичному персоналу, забезпечувати повагу до людської гідності військовополонених та цивільних осіб, забороняють або обмежують застосування тих видів зброї, які завдають особливо важких страждань.

Тобто злочини проти людяності та воєнні злочини – це про захист людини під час збройного конфлікту, а злочин агресії – це про захист суверенітету держави від вторгнення інших держав та про захист миру.

Прикро, але факт

На жаль, є ще одна обставина, яка унеможливлює притягнення Путіна і його соратників до відповідальності у Міжнародному кримінальному суді. Це те, що Росія не ратифікувала Римський статут, а отже на неї та її громадян не поширюється юрисдикція суду.

Більше того, російське громадянство захищає від переслідувань не лише Путіна, а й тих жителів ОРДЛО, які були співучасниками кремлівських злочинів, але вже отримали російські паспорти. Це була одна з причин російської паспортизації насамперед тих, хто виконує керівні функції в окупаційних "органах влади" ОРДЛО і хто взяв у руки зброю.

Чи є вихід?

Попри те, що Росія не є учасницею Римського статуту і на неї не поширюється юрисдикція Міжнародного кримінального суду, це не означає, що Україні не треба до нього звертатись. Адже це можливість проведення міжнародною судовою інстанцію бодай попередніх експертиз, фіксації злочинних дій та їх наслідків.

Крім того, це нагадування світу про злочини РФ. Але для того, щоб звернутись до Міжнародного кримінального суду в Гаазі з приводу війни, яку розв'язала Росія в Україні, Верховна Рада повинна або ратифікувати Римський статут, або визнати юрисдикцію Міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочину агресії вищими посадовими особами Російської Федерації.

Шлях тернистий, але ціль того вартує

На жаль, Міжнародний кримінальний суд може здійснювати юрисдикцію щодо злочину агресії лише щодо дій, вчинених після 17 липня 2019 року, тобто через рік після набуття чинності визначення агресії в Римському статуті.

Річ у тім, що в Римському статуті тривалий час не було визначення агресії. А з 2010 по 2018 роки тривав збір необхідної кількості підписів держав під визначенням агресії, і лише після цього визначення набуло чинності.

Але війна в Україні станом на сьогодні є триваючим злочином. Тому набуття чинності визначення агресії лише у 2018 році не позбавляє суд гіпотетичної можливості розслідувати агресію проти України, яка розпочалась у 2014 році.

Ті, хто захищав Україну, можуть понести відповідальність

Ще одна засторога щодо ратифікації Римського статуту або визнання часткової юрисдикції Міжнародного кримінального суду полягає в тому, що юрисдикція суду не поширюється на Росію, але поширюється на Україну та її громадян. Це, як не прикро, але може призвести до засудження на міжнародному рівні деяких представників добробатів та воїнів ЗСУ, бо міжнародні організації у 2014-2015 роках фіксували на підконтрольній території злочини, які вони вважають злочинами проти людяності.

Так склалось, що на початку війни українська армія не була готова давати відсіч, тому на фронт рушили тисячі добровольців, серед яких, на превеликий жаль, траплялись люди з кримінальними нахилами. Україна змогла швидко впоратись з цим викликом.

Але до того деякі добробати, навіть перебуваючи під державним командуванням, встигли вчинити ганебні і неприпустимі злочини по відношенню до цивільного населення.

Тому Україні вкрай важливо самостійно у межах національного правосуддя розслідувати ці злочини та винести по ним рішення до того, як це питання з подачі Росії постане в міжнародному суді. Кримінальні провадження, по яким є рішення національного суду, не буде розглядати Міжнародний кримінальний суд.

Післямова про "неоголошену" війну

Будь-яка дискусія про війну в Україні завжди зводиться до того, що війна "не оголошена" чи "не визнана", а отже і не війна. Тож, випереджаючи коментарі на цю тему, викладаю юридичні аргументи того, що в Україні з 20 лютого 2014 року триває війна, розв'язана Російською Федерацією.

Це фейк, що війна називається "війною" лише тоді, коли одна зі сторін збройного конфлікту її формально оголосить.

Міжнародні правові акти, ратифіковані Україною, допускають визнання війни як різновиду збройного конфлікту міжнародного характеру навіть тоді, коли стан війни не визнаний однією зі сторін або не оголошений.

Філософія міжнародних правових актів щодо злочину агресії полягає в тому, що про війну свідчать факти застосування сили, а не заява про них чи визнання.

Зокрема, положення Женевських конвенцій про поводження з військовополоненими та про захист цивільного населення під час війни 1949 р. поширюються на "збройні конфлікти, що можуть виникнути між двома чи більше Високими Договірними Сторонами, навіть якщо одна з них не визнає стану війни".

А в Резолюції "Визначення агресії" Генеральної Асамблеї ООН 1974 р. перелічені дії, які слід кваліфікувати як агресію, незалежно від оголошення війни. Серед таких дій є ті, що вчинені Росією по відношенню до України, а саме – анексія, окупація, засилання державою або від імені держави збройних банд, груп, іррегулярних сил або найманців, які здійснюють акти застосування збройної сили проти іншої держави.

Тож агресія, тобто війна, може мати місце й тоді, коли вона не оголошена або не визнана однією зі сторін конфлікту. Тобто для того, щоб стверджувати, що в Україні війна, не потрібні укази президента, постанови Кабміну чи ВР про визнання війни. Війна в Україні є по факту збройного нападу іншої держави, анексії і окупації українських земель. Навіть якщо припиниться стрільба, війна буде тривати, доки триватиме анексія та окупація частини території України.

Джерело: Українська правда

Автор: Анна Маляр
Теги: Новини України Війна на Донбасі Новини політики Публікації Володимир Путін Судді Анексія Криму Російські паспорти на Донбасі
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Найбільш високооплачувані вакансії у Дніпрі: кому готові платити 40 тисяч
Политека
2025-04-23T07:31:52Z
Найбільше витрачають пенсіонери та бідні: як супермаркети змушують купляти більше
Знай
2025-04-23T07:31:45Z
РФ атакувала Україну 134 дронами: скільки цілей ліквідувала ППО
Факти ICTV
2025-04-23T07:27:48Z
Зовсім не так, як зараз: історик пояснив, як українці їли сало в 17 столітті
GlavRed
2025-04-23T07:25:43Z
Фінам радять купити додому "стратегічне відро" на випадок несправності каналізації
Европейская правда
2025-04-23T07:16:21Z
Росіяни випустили по Україні понад 130 БпЛА: як відпрацювали сили ППО
ZN UA
2025-04-23T07:13:59Z
Він дав обітницю бідності: ЗМІ розкрили особисті статки Папи Римського
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T07:12:59Z
Мінус 100 тисяч тонн проблем для ЗСУ: що могла втратити Росія через вибух на 51 арсеналі ГРАУ
24tv
2025-04-23T07:09:10Z
Анна Неплях підкорила Кіліманджаро: яскраві фото
Gazeta UA
2025-04-23T07:03:32Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Суд в США зобов’язав адміністрацію Трампа відновити роботу «Голосу Америки»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T07:31:53Z
"Догодити Трампу": Жданов сказав, навіщо Путіну було потрібне великоднє перемир'я
GlavRed
2025-04-23T07:25:32Z
Визнання США Криму російським може запустити "ядерний маховик" – Кулик
GlavRed
2025-04-23T07:25:26Z
Рубіо відмовився від участі у переговорах у Лондоні через позицію Зеленського, - NYT
Telegraf
2025-04-23T07:25:03Z
Які рішення ухвалюють суди у позовах про відшкодування збитків Росією: статистика
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T07:18:40Z
Венс: США відмовляться від посередництва у переговорах України та РФ, якщо не "отримають позитивну відповідь"
ZN UA
2025-04-23T07:16:38Z
Ще один комплімент терористам: у Трампа згортають розслідування злочинів росіян в Україні
Telegraf
2025-04-23T07:16:08Z
У Росії звинуватили Ісуса Христа: він отримав вирок
24tv
2025-04-23T07:15:40Z
Антибіотики підвищують ризик небезпечних хвороб
24tv
2025-04-23T07:24:19Z
Гарячі лінії для повідомлень про ящур та блутанг запустили у регіонах України
AgroPortal
2025-04-23T06:00:43Z
Які процеси відбуваються в організмі, якщо їсти авокадо щодня
Gazeta UA
2025-04-23T05:54:27Z
Харчування впливає на памʼять: від якої їжі краще відмовитись
24tv
2025-04-23T05:18:08Z
Назвали найкращий час для чашки кави: коли її пити найкорисніше
Gazeta UA
2025-04-23T03:45:24Z
Знайшли ознаки хвороби Альцгеймера за десятки років до появи симптомів
24tv
2025-04-22T19:27:14Z
Видання LB.ua запустило проєкт «Боляче», в якому лікарі чесно й анонімно діляться проблемами системи
Детектор М
2025-04-22T19:01:55Z
Чи замінить ШІ лікарів: думки вчених про роль штучного інтелекту у медицині
InternetUA
2025-04-22T18:28:03Z
Нюхнув шкарпетку і опинився в лікарні: чоловік підчепив грибкову пневмонію через незвичну звичку
Знай
2025-04-22T17:51:14Z
Експерти назвали колірну новацію, яка змінить дизайн кухонь у 2026 році
24tv
2025-04-23T07:30:31Z
Зірка "Будиночка на щастя" Віталіна Біблів вперше вийшла заміж
Комсомольская правда
2025-04-23T07:24:32Z
Ексдружина Білла Гейтса вперше назвала причину гучного розлучення
InternetUA
2025-04-23T07:13:48Z
Основні тренди манікюру у квітні 2025: не пропустіть
24tv
2025-04-23T07:09:31Z
"Історія писалась у чаті з подругою": цікава розмова з авторкою книги "Мертва вода живого міста"
24tv
2025-04-23T07:09:22Z
Олена Кравець ексклюзивно для Viva! показала сімейні фото з трьома дітьми
Вива
2025-04-23T07:01:39Z
Аліна Кабаєва засвітила обручку на публіці - деталі
GlavRed
2025-04-23T06:25:42Z
Трейлер фільму «Я знаю, що ви скоїли минулого літа»
Кино-Театр
2025-04-23T06:04:57Z
Найкращі пісні та виступи нацвідборів на «Євробачення-2025»
Детектор М
2025-04-23T06:04:49Z
Нічна атака БПЛА на Полтаву
360ua.news
2025-04-23T07:15:34Z
Майже ₴650 тис. збитків державі завдав посадовець ОДА під час реконструкції закладу освіти
Украина Криминальная
2025-04-23T07:13:28Z
Росія завдала смертельного удару по Марганцю: моторошні фото показали у ДСНС
24tv
2025-04-23T07:06:41Z
За вбивство співмешканця жителька Хмельницького району проведе за ґратами сім з половиною років
Украина Криминальная
2025-04-23T06:58:20Z
У Вараші судитимуть водія, який убив немовля
Украина Криминальная
2025-04-23T06:43:41Z
Атака РФ на Полтаву: показали наслідки та повідомили подробиці
Gazeta UA
2025-04-23T06:36:37Z
Сотні коал розстріляли з гелікоптера в Австралії
Подробности
2025-04-23T06:25:58Z
В Марганці дрон влучив в автобус з працівниками підприємства: 9 осіб загинуло, 30 поранено
Фокус
2025-04-23T06:15:34Z
На Волині черкащанина затримали за хабар прикордоннику
Украина Криминальная
2025-04-23T06:13:35Z
Розслідувачі знайшли зв'язок Кличка з "туалетними схемами" в Києві
Khreschatyk
2025-04-23T07:28:59Z
Шахрайські схеми із земельними ділянками – на Миколаївщині судитимуть групу осіб
Украина Криминальная
2025-04-23T07:28:31Z
У Києві демонтовано дивну споруду – триповерховий гараж для розведення голубів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T07:24:32Z
На війні загинув офіцер Андрій Задорожний
24tv
2025-04-23T07:21:56Z
Військовий розповів, як росіяни використали "великоднє перемир'я" на Лиманському напрямку
24tv
2025-04-23T07:21:56Z
На Сумщині застрелився директор обласного центру зайнятості Леонід Чепульський
24tv
2025-04-23T07:06:48Z
Температура в Києві впаде та почнуться дощі. Коли саме чекати
Telegraf
2025-04-23T07:01:34Z
Прокуратура вимагає укласти охоронний договір на будівлю Інституту епідеміології у Києві
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T06:45:21Z
Росіяни вчергове завдали ударів безпілотниками по Харкову: правоохоронці зафіксували наслідки
Мій Харків
2025-04-23T06:37:34Z
Хто з міністрів отримав найбільший дохід за 2024 рік: дані аналітики
Факти ICTV
2025-04-23T07:13:57Z
Ситуація змінюється: що відбувається зі злотим після 20 квітня
24tv
2025-04-23T07:09:48Z
В Україні вчергове дорожчає морква: чому ростуть ціни
24tv
2025-04-23T07:06:08Z
На оновлення морської інфраструктури України потрібні десятки мільйонів євро
AgroPortal
2025-04-23T07:00:22Z
Японія вперше за чверть століття купила рис в іншій країні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T06:57:50Z
Ілон Маск обіцяє, що його стане менше в DOGE: треба рятувати Tesla
Фокус
2025-04-23T06:46:38Z
Ціни на фуражну кукурудзу різко зросли
Agravery
2025-04-23T06:31:55Z
Мінекономіки підбило підсумки року роботи програми компенсації за сільгосптехніку
AgroPortal
2025-04-23T06:30:39Z
На Україну суне холод: скільки обійдеться обігрів кондиціонером за тарифом
Telegraf
2025-04-23T06:27:40Z
Обприскайте троянди цим розчином навесні і вони будуть здоровими та квітучими все літо
Telegraf
2025-04-23T06:48:52Z
Овочеві сирники з пармезаном на сніданок: страва вразить найвибагливіших
Gazeta UA
2025-04-23T06:46:06Z
8 ознак того, що слід замінити холодильник
24tv
2025-04-23T06:30:48Z
Найкращі сусіди: що найкраще посадити поруч із цибулею
GlavRed
2025-04-23T06:25:08Z
Астрологи зауважили, кому варто уникати токсичних людей
24tv
2025-04-23T06:09:45Z
Що посадити біля капусти, щоб її не знищили шкідники
Gazeta UA
2025-04-23T05:51:12Z
В Анталії можуть закрити більше тисячі готелів через одне порушення
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T05:45:22Z
Вона красивіша за "Шубу": закуска з буряка і оселедця, про яку повинен дізнатися кожен
24tv
2025-04-23T05:33:24Z
Євро чи долари – яку валюту брати на відпочинок українцям у 2025 році
24tv
2025-04-23T05:13:41Z
Тебас: Згідно з даними CSD, Ді Стефано — досі гравець Реала, але у відпустці
Football.ua
2025-04-23T07:28:24Z
Інтер — Мілан: прогноз букмекерів на матч Кубка Італії
Football.ua
2025-04-23T07:01:20Z
Буковина – Динамо: онлайн-трансляція півфіналу Кубка України
24tv
2025-04-23T07:00:58Z
Гвардіола: Я ніколи не забуваю про Бернарду Сілву
Football.ua
2025-04-23T06:55:52Z
Манчестер Сіті — Астон Вілла 2:1 Відео гола та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-04-23T06:40:06Z
Українська зірка боксу, якого бояться чемпіони, дізнався ім'я наступного суперника
24tv
2025-04-23T06:39:23Z
Юні українські шахісти здобули дві нагороди на чемпіонаті світу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T06:18:11Z
Президент Федерації біатлону Іван Крулько: про нових зірок збірної, «уроки біатлону в школах» і підготовку до ОІ
Комсомольская правда
2025-04-23T06:04:24Z
Був снайпером, воював у Бучі та Ірпені. ЗСУ ліквідували титулованого російського боксера
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T05:54:06Z
Шум замість даних: як Китай приховує інформацію і передає її зі швидкістю 1 ТБ/с
Фокус
2025-04-23T07:31:45Z
Представники одразу двох професій опиняться у зоні ризику через ШІ
InternetUA
2025-04-23T07:28:30Z
Шахраї завалили листами клієнтів Ощадбанку: як не втратити доступ до рахунку
InternetUA
2025-04-23T07:22:27Z
Таємниця стародавнього цвинтаря: скелети в одній із могил здивували дослідників
Telegraf
2025-04-23T07:13:06Z
Apple видалила примітку «доступно зараз» зі сторінки Apple Intelligence
ITC
2025-04-23T07:10:55Z
Техніка в небезпеці — 5 речей, які не можна робити з ноутбуком
InternetUA
2025-04-23T07:10:00Z
Інструменти штучного інтелекту не можуть впоратися з основними фінансовими завданнями - дослідження
InternetUA
2025-04-23T07:01:38Z
Цукерберг планував розкрутити Instagram для поглинання Facebook
InternetUA
2025-04-23T06:46:01Z
Розробник сервісу ChatGPT може купити браузер Chrome – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T06:42:34Z
Renault почала приймати замовлення на електричний міні-суперкар 5 Turbo 3E
Топ Жир
2025-04-23T07:21:41Z
Lexus презентував абсолютно новий ES: тепер це електромобіль
AutoCentre
2025-04-23T07:13:51Z
Величезний стрибок: розкрито запас ходу абсолютно нового Nissan Leaf
ЗаРулем
2025-04-23T07:04:31Z
Без фірмових кілець: Audi представила новий серійний електромобіль нової лінійки
AutoGeek
2025-04-23T06:51:50Z
У Шанхаї дебютував перший Audi без кілець
AutoCentre
2025-04-23T06:19:33Z
Скоро в серію: стильний електромобіль Buick Electra показали офіційно
AutoGeek
2025-04-23T06:13:14Z
Авторинок України 2025 — тренди, ціни та популярні моделі
Детектор М
2025-04-23T06:10:53Z
Нове втілення Porsche Heritage Edition відображає епоху диско 70-х
Топ Жир
2025-04-23T04:30:39Z
Майже позашляховик: маленький Suzuki Swift отримав нову повнопривідну версію
ЗаРулем
2025-04-23T04:09:05Z