MY.UAНовини
Україна безпорадна проти "бурштинової мафії"
Україна безпорадна проти "бурштинової мафії"

Україна безпорадна проти "бурштинової мафії"

Нелегальний видобуток бурштину в Україні демонструє, що влада не може вирішити проблем охорони довкілля, а згадує про них лише заради піару і маніпуляцій.

Цими вихідними нелегальні копачі бурштину знову нагадали про себе. В Любашівському районі на Волині правоохоронці затримали місцевого жителя, який мав незареєстровану зброю, набої та велику кількість бурштину-сирцю. Тож щоб не розповідала нам влада про начебто перемогу над "бурштиновою мафією", та нахабно продовжує свій злочинний бізнес.

На рівні президента

Боротьба з нелегальним видобутком бурштину триває вже багато років. Найактивніша фаза діяльності копачів припала на 2014-й, коли вони відверто ігнорували владу всіх рівнів. Чи навіть, можна сказати, самі стали так званою "владою" в окремих районах Житомирської, Рівненської та Волинської областей. Ці території, по аналогії з незаконними республіками "ДНР" і "ЛНР" на Донбасі, називали "БНР" – "Бурштинова народна республіка".


Колись тут був ліс… / Фото Автомайдан 

3 липня 2015 року Петро Порошенко влаштував пам’ятний спітч, про який йому згадують до цього часу. У Львові під час регіональної наради з керівниками силових структур тодішній глава держави емоційно випалив:

Два тижні даю для ліквідації кришування видобутку бурштину! Жодна ділянка не працює без міліцейської, без прокурорської та СБУ-шної криші та без криші на рівні районної адміністрації. Чудова координація! Миритися з цим я не збираюся. Під’їду без охорони на одну з трьох областей Житомирську, Рівненську або Волинську і покажу, яким чином і хто кришує беззаконня!

Але ні через два тижні, ні через рік, ні навіть до кінця своєї президентської каденції Порошенко так нікуди й не приїхав, так нічого й не показав…


"Бурштиновий клондайк" / Фото Agronews 

Його наступник Володимир Зеленський у перші місяці свого президентства також взявся за "бурштинову справу" і теж дав волю емоціям. 12 серпня 2019 року він влаштував нараду силових органів Житомирської області, на якій закликав написати заяву про звільнення керівників обласної Нацполіції та Управління лісового і мисливського господарства.

Може, ви нормальна людина і в схемі не були, але ви не можете зробити нічого з "бурштиновими піратами" Житомирської області, – сказав, зокрема, Зеленський главі поліції.

Крім того, президент звернувся до глави СБУ Івана Баканова з вимогою звільнити очільників спецслужби у трьох областях – Волинській, Рівненській та Житомирській.

До честі Зеленського, він боровся з "бурштиновою мафією" не лише на словах. За його ініціативи Кабінет міністрів України розробив законопроєкт про криміналізацію незаконного видобутку бурштину. 19 грудня 2019 року Верховна Рада проголосувала за документ у другому читанні й у цілому, а 27 грудня його підписав і сам Зеленський.


За копачами залишається "руїна" / Фото Автомайдан

Повне беззаконня

Перші позитивні наслідки запровадження закону про криміналізацію видобутку бурштину вже є.

Масштабного незаконного видобутку зараз уже нема, – розповідає аналітик "Екологія-Право-Людина" Петро Тєстов. – Зокрема, в Житомирській області – на так званому "клондайку" в Олеському районі біля села Шебедиха помітно, що роботи не ведуться. Це стало можливим завдяки жорстким діям поліції і Нацгвардії.

Але, в той же час, каже Тєстов, на Рівненщені на окремих ділянках незаконний видобуток бурштину продовжується: "На жаль, у Рівненькій області – повне беззаконня. Поліція повинна перестати влаштовувати показуху щодо боротьби з нелегальним видобутком. Коли всі знають, що сьогодні копати можна, а завтра – ні. Це питання до місцевого керівництва поліції області. Зараз ціна на бурштин на світових ринках зменшилася, відповідно, менше копають. Як тільки ціна підвищиться, то копатимуть більше, бо немає контролю. Наслідки продовження видобутку бурштину є як екологічні, так і соціальні. Через видобуток ми бачимо криміналізацію півночі Рівненської області. Там взагалі не діють українські закони, а діти зі школи привчаються нелегально копати бурштин".


Так виглядає незаконна копанка / Фото Автомайдан 

5 важливих пунктів

Екоаналітик перерахував кілька моментів, які дуже важливі для захисту довкілля в Україні.

"З точки зору вирішення екологічних проблем, по-перше, добре, що ухвалено рішення про відновлення Міністерства екології, – відзначає Тєстов. – Тому що цілий рік об’єднане Міністерство енергетики та захисту довкілля не цікавилося екологічними проблемами. Приміром, у держбюджеті на 2020 рік закладено 300 мільйонів гривень на різні природоохоронні заходи. Але під час ревізії бюджету через коронавірус ці гроші передали на зарплати шахтарям. І ніхто з чиновників за них не боровся.

По-друге, у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про державний екологічний контроль, що проводить повну реформу екологічної інспекції. Це дозволить працівникам виїжджати на місце правопорушень і реально контролювати дотримання екологічного законодавства. І притягувати порушників до відповідальності. Зараз ті, хто нелегально копає бурштин, уникають відповідальності, бо їх важко зловити.

По-третє, у Верховній Раді є рамковий законопроєкт про управління відходами, який треба прийняти. Це дозволить перезапустити ситуацію з відходами.

Четверте. Велика проблема з Держлісагентством. Нинішнє керівництво не проводить комплексних реформ у лісовій галузі. Борються не з тими, хто рубає ліс тисячами гектарів, а звертають увагу на тих, хто зрубав 5-6 дерев.

П’яте. Дуже серйозна проблема – лісові пожежі. Фахівці з цих питань прогнозують, що в серпні в Україні буде суха погода, і нас знову чекають пожежі. Наступної весни ситуація теж повториться. Всі законодавчі ініціативи – наприклад, збільшення штрафів – це декларативне покладання відповідальності, і воно не призведе до вирішення питання. Потрібно розробити законопроєкти за прикладом США, де були великі проблеми з пожежами. Щоб був комплекс заходів. Це дозволить вчасно виявляти і гасити пожежі".


Масштаби незаконного видобутку вражають / Фото Автомайдан 

Грабують скрізь

Слова Тєстова про екологічну кризу і безпорадність державних органів підтримує і політолог Тарас Загородній.

Будь-які екологічні проблеми – це криза державних інституцій, – каже експерт. – З цієї точки зору у вирішенні екопроблем нічого не змінилося. Бурштин, як добували нелегально, так і продовжують це робити. Просто ця тема трохи затихла. Держава реагує тоді, коли є певні виклики. Це стосується і пожеж, вирубки лісів тощо. Якщо це продовжується, то, звичайно, комусь потрібно. Мовиться про корумпованість органів, які не фінансуються таким належним чином, щоб реагувати на проблеми. Відкривається простір для тіньових ділків. Пожежі в лісі – гарний спосіб приховати незаконну вирубку.

Загородній вважає, що суворість наших законів послаблюється необов’язковістю їх виконання. "Якби копачі бурштину знали, що їх покарають, то правопорушень не було б, – впевнений політолог. – Але тут ми зіштовхуємося із соціальною проблемою – у людей немає роботи. Весь тіньовий сектор опиратиметься, у них є зброя... Треба комплексно вирішити питання, щоб вирубка лісів була останнім способом заробітку. Спочатку треба розібратися з безробіттям, а потім висувати вимоги людям. Бо діє традицій суспільний договір: ви не лізете в наші справи, а ми у ваші. Ми грабуємо нагорі, а ви – нанизу".


Жахливі наслідки пограбування природи / Фото УНІАН 

Проблема на століття

Економічні збитки держави через нелегальний видобуток бурштину наразі підрахувати нереально. (Називають цифри від 120 до 300 мільйонів доларів у рік.) Неможливо у цифрах оцінити і масштаби екологічного лиха, бо повноцінної і системної експертизи ніхто не проводив.

Держлісагентство України свого часу говорило про 3,5 тисячі гектарів пошкодженого лісу. Кабмін торік вказував 5,5 тисяч. Ще більшу цифру – понад 6 (!) тисяч втрачених гектарів – називають сумарно працівники Волинського, Житомирського, Київського і Рівненського обласних управлінь лісового та мисливського господарства.

Еколог Петро Тєстов оперує такими даними:

Згідно з дослідженням аналітичного центру "Агенція журналістики даних", проведеним на основі аналізу супутникових знімків (60% знімків були зроблені у 2015 році, по 20% – у 2014 і 2016 роках), територія незаконного видобутку становить понад 1 тисячу гектарів. Враховуючи те, що бум нелегального видобутку припадав на 2016-2017 роки, ми оцінюємо пошкоджені території приблизно в 5 тисяч гектарів. Частина з них знаходяться у природно-заповідному фонді. Після видобутку бурштину у санкціонований, кар’єрний спосіб, до можливості повторного насадження лісу має пройти приблизно 4-5 роки. Тобто шкода для довкілля є, але вона може бути мінімізована. У випадку нелегального видобутку важко спрогнозувати, за скільки територія відновиться. Дуже важко – це може бути і 5, і 10 років.

"Бурштинова республіка" / Фото УНІАН 

Проблема в тому, що нелегальні копачі не дотримуються елементарних правил і технологій, вимиваючи бурштин мотопомпами, що призводить до руйнування дренажних каналів підземних вод. Після цього настають незворотні мікрокліматичні зміни в розграбованих регіонах – зникають ліси та болота, забруднюються річки і втрачається родючий шар грунту. Навіть якщо лісники садять дерева, ті не ростуть або засихають. Бо кислотність грунту міняється, адже бурштин при контакті із водою виділяє кислоту,

Там є такі землі, – каже Тєстов, – де взагалі не можна проводити жодного видобутку, навіть легального, а не те що нелегального, оскільки популяція і біологічне різноманіття в таких лісах з'явиться тепер не раніше, ніж за сто років.

Досвід сусідньої Польщі, де політики вчасно схаменулися і ухвалили ряд законів щодо бурштинових розробок, показує: чим раніше почнеться рекультивація територій, тим більше шансів на їхнє повноцінне відновлення.


На розробку бурштину копачі кидають усі ресурси / Фото Автомайдан 

Мова йде про виживання

Взагалі для українських політиків типово замовчувати екологічні проблеми. Такий підхід існує ще з радянських часів – досить згадати чорнобильську трагедію 1986 року, коли влада до останнього не говорила народу правду і "здалася" лише під тиском світової громадськості. Та й то лише частково, бо всієї інформації про аварію на ЧАЕС так і не розказали.

Окрім банального замовчування, політики часто відверто піаряться або маніпулюють на темі охорони довкілля. Особливо перед виборами, коли треба будь-якою ціною "наростити" рейтинг. Як наслідок, проблеми екології не тільки не вирішуються, а й переходять у небезпечну площину порожніх балачок.


Тут панує своя "влада" / Фото Автомайдан 

Тим часом, вирішення потребують багато питань. Це той же нелегальний видобуток бурштину, про який ми детально написали вище. Експерти Всесвітнього фонду дикої природи (World Wide Fund forNature – WWF) говорять також про забруднення повітря і водних ресурсів України, зміну клімату, лісові пожежі, незаконну торгівлю рідкісними видами тварин і т.д. Українські політики просто зобов’язані взятися за вирішення екологічних проблем. Бо зараз уже мова йде про розвиток країни, а про її елементарне виживання.

Детальніше читайте у статті 24 каналу "Екологія і вибори: як політики маніпулюють на темі захисту довкілля".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Мелони и Эрдоган поддержали мирные переговоры между Киевом и Москвой
Корреспондент
2025-05-13T22:48:53Z
Пункт пропуска Ягодин - Дорогуск разблокирован
Корреспондент
2025-05-13T21:54:07Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Трамп озвучил новое требование к Украине после речи Путина
Telegraf
2025-05-11T16:58:17Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
Украина вышла в финал Евровидения
Корреспондент
2025-05-13T22:54:14Z
Евровидение 2025. Что нужно знать о конкурсе
Корреспондент
2025-05-13T21:27:33Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Баранчик Шон появится на экранах
Корреспондент
2025-05-09T08:30:51Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Папа Римский Лев XIV будет сохранять активность в соцсетях
Корреспондент
2025-05-13T23:24:05Z
В МВД объяснили, почему водительское удостоверение не отображается в Дії
UAToday
2025-05-13T18:03:04Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
2025-05-04T10:48:54Z
Названо количество пользователей искусственного интеллекта среди украинцев
Корреспондент
2025-05-12T18:51:37Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Какие продукты нужно есть для укрепления костей
UAToday
2025-05-13T12:03:26Z
Болезнь Лайма: мифы, факты и как уберечься
VGorode
2025-05-13T11:57:11Z
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
2025-05-13T09:03:06Z
Операция через глаз: американцы удалили опасную опухоль позвоночника
Новости Украины
2025-05-12T12:45:55Z
Сезонные рецепты: как приготовить спаржу с соусом голландайз
Фокус
2025-05-12T12:36:49Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Обвал цен на нефть: Россия теряет экспортные доходы
Корреспондент
2025-05-13T16:06:24Z
В Украине изменят правила перерегистрации автомобилей должниками
UAToday
2025-05-13T15:24:26Z
В Украине могут возобновить отключение света летом
UAToday
2025-05-13T15:24:16Z
ЕБРР ухудшил прогноз роста ВВП Украины
Корреспондент
2025-05-13T15:00:50Z
Украина прошла экватор посевной - Шмыгаль
Корреспондент
2025-05-13T10:42:13Z
Какие недостатки имеет план ЕС по прекращению импорта энергоносителей из РФ и что делать Украине
Европейская правда
2025-05-13T10:19:20Z
Курсы доллара и евро упали в обменных пунктах
Корреспондент
2025-05-13T09:57:30Z
В Украине растет инфляция: с июля 2025 могут повысить минимальную зарплату
VGorode
2025-05-13T08:27:34Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 13 мая в Украине
UAToday
2025-05-13T04:30:17Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
Армия РФ атакует на 11 направлениях - Генштаб
Корреспондент
2025-05-13T15:27:49Z
Двум надзирателям пыточной на Харьковщине сообщили о подозрении
Корреспондент
2025-05-13T14:00:28Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Украине задержали 66 участников наркокартеля
UAToday
2025-05-13T21:11:26Z
Россияне сбросили бомбы на село в Харьковской области: трое погибших
Корреспондент
2025-05-13T15:39:44Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
В Украине задержали 66 участников наркокартеля
Корреспондент
2025-05-13T15:18:57Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
BMW представила специальную версию внедорожника X7 для Японии
Корреспондент
2025-05-13T16:48:42Z
Audi отзывает около 90 тысяч автомобилей из-за утечки моторного масла
Корреспондент
2025-05-12T16:45:30Z
Руководство Формулы-1 может неожиданно смениться
Корреспондент
2025-05-12T16:30:33Z
Универсальный транспорт: представлен оригинальный автодом-амфибия
Фокус
2025-05-12T09:27:56Z
Уклонистам не оставят ничего: заберут деньги, авто и жилье
Знай
2025-05-12T08:30:18Z
Большой вэн и еще большие возможности: Toyota Proace и Proace Verso тест
Корреспондент
2025-05-12T07:28:37Z
Как правильно действовать, если ваше авто заблокировали на парковке
Comments UA
2025-05-12T05:54:28Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Гороскоп на 14 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-13T15:30:57Z
Гороскоп на среду 14 мая 2025 года
UAToday
2025-05-13T15:24:59Z
США недополучат $12,5 млрд от туризма в 2025 году
Корреспондент
2025-05-13T10:21:37Z
Британец завершил 8-месячный триатлон на Эвересте
Корреспондент
2025-05-13T07:00:22Z
Раки должны довериться тишине, а Скорпионам пора остановиться: астрологический прогноз на рунах на 13 мая 2025 года
TSN
2025-05-13T02:34:59Z
5 самых популярных заправок, которые сделают любой салат вкуснее
TSN
2025-05-12T18:03:48Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
Лидер Бостона прооперирован после тяжелого повреждения
Корреспондент
2025-05-13T21:18:09Z
Арсенал готов значительно потратиться на приобретение звездного нападающего
Корреспондент
2025-05-13T21:09:01Z
Наполи официально обратился к Шахтеру по трансферу полузащитника
Корреспондент
2025-05-13T20:57:29Z
ПСЖ и Бавария охотятся за самым высокооплачиваемым футболистом Ман Сити
Корреспондент
2025-05-13T20:06:56Z
Легенда сборной Бразилии вернется в ряды "селесао"
Корреспондент
2025-05-13T19:21:13Z
Деку: Задача Барселоны - сохранение состава и поиск новых Рафиньи и Ямаля
Корреспондент
2025-05-13T19:03:38Z
Тренер МЮ из собственного кармана оплатил билеты сотрудникам на финал ЛЕ
Корреспондент
2025-05-13T18:36:10Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Samsung официально представила сверхтонкий Galaxy S25 Edge
Корреспондент
2025-05-13T19:30:54Z
В Германии обнаружены бронзовые урны возрастом более 3 тысяч лет
Корреспондент
2025-05-13T17:18:54Z
Украинский геймер продлил контракт со шведской командой
Корреспондент
2025-05-13T17:09:35Z
Samsung выпустила первый в мире OLED-монитор с частотой обновления 500 Гц
Корреспондент
2025-05-13T17:03:45Z
На Марсе обнаружили структуры, похожие на вафли и соты: ученые предполагают следы старой жизни
UAToday
2025-05-13T15:24:51Z
Есть ли жизнь под ледниковым панцирем Антарктиды: ученые рассказали о новых открытиях
UAToday
2025-05-13T15:24:17Z
Google обновляет свой логотип "G" впервые за 10 лет
Корреспондент
2025-05-12T16:36:14Z
Украинский турнирный оператор объявил о проведении Budapest Major 2025
Корреспондент
2025-05-12T16:24:23Z