MY.UAНовини
Всиновлення чи опіка над дитиною: як обрати та в чому різниця
Всиновлення чи опіка над дитиною: як обрати та в чому різниця

Всиновлення чи опіка над дитиною: як обрати та в чому різниця

Законодавством передбачено дві форми виховання дітей-сиріт – всиновлення та опіка. Обираючи між ними, батьки орієнтуються на свої можливості та соціальну ситуацію. Проте, не всі знають, який вибір зробити з юридичної точки зору.

  • 1Чим всиновлення відрізняється від опіки
  • 2Хто може всиновити чи опікуватися дитиною
  • 3Як наважитися на всиновлення дитини
  • 4На які виплати можуть розраховувати усиновлювачі та опікуни
  • 5Чи можна відмовитися від усиновленої дитини або підопічного
  • 6Які існують міфи щодо усиновлення

Журналісти 24 каналу разом з Благодійним фондом "Рідні" вирішили пояснити вам різницю між всиновленням та опікою.

Для початку зазначимо, що всиновлення є постійною формою влаштування дитини-сироти. Так, усиновителі на все життя набувають прав і обов'язків батьків, а усиновлена дитина – прав і обов'язків дитини.

Натомість опіка може бути тимчасовою – дитина перебуватиме в сім'ї до моменту повернення в біологічну сім'ю, до моменту усиновлення або до моменту досягнення повноліття.

Чим всиновлення відрізняється від опіки

"Усиновлення – це прийняття у свою сім’ю дитини з усіма правами та обов‘язками. Воно відбувається на підставі рішення суду. Малеча, яку ви візьмете з дитячого будинку, буде повністю ваша, адже перед законом ви – її батьки, а вона – ваша кровиночка", – каже психологиня фонду "Рідні" Христина Ясінська.

Опіка ж оформляється, зазвичай, до повноліття, але може бути припинена. Наприклад, якщо знайшлись зниклі батьки дитини або вони відновили свої батьківські права тощо. Опікунами призначають здебільшого родичів дитини.

Що краще для самої дитини? За словами психологині, в першу чергу для малечі важлива емоційна атмосфера в сім'ї і надійність відносин з батьками, а вже потім юридична форма влаштування.


Дітям з інтернату важливо мати сім'ю / Фото Рівне1

Хто може всиновити чи опікуватися дитиною

Усиновителем може бути особа віком не молодша 21 року. Верхня межа віку всиновлювача не обмежується. До того ж, різниця у віці між майбутнім батьком (матір’ю) та дитиною повинна бути не менше 15 років. Якщо дитину усиновляють родичі, ця вимога не дотримується.

Переважне право на усиновлення дитини мають:

  • Родичі, незалежно від місця їх проживання;
  • Особи, в сім’ї яких дитина проживала чи проживає;
  • Особи, що усиновляють кількох дітей, що мають родинні стосунки (братів, сестер);
  • Переважне право на усиновлення дітей також має подружжя.

А опікунами можуть бути особи з 18 років. Зазначимо, що ця людина призначається з осіб, близьких дитині, або інших осіб, з огляду на їх можливість виконувати опікунські обов’язки, враховуючи стосунки з дитиною-сиротою.

Переважне право стати опікунами дитини надається:

  • Родичам дитини, незалежно від їх місця їх проживання;
  • Особам, в сім’ї яких проживає дитина.

Як наважитися на всиновлення дитини

Усиновлення дитини – це велика відповідальність. Психологиня Благодійного фонду "Рідні" розповіла, як наважитись на такий вчинок.

За її словами, в першу чергу варто поговорити про чітке усвідомлення батьками-усиновителями мотивів, які спонукають до прийняття такого рішення.

На усиновлення відважуються пари, які не мають власних дітей, або ті, хто відчуває потребу ділитися материнською любов’ю та навіть одинокі жінки чи чоловіки. І в кожному окремому випадку мотивація до усиновлення різна. Найчастіше це неможливість мати власних дітей через безпліддя, вікові чи інші обмеження, бажання зробити добро, стати потрібним, щоб хтось тебе любив,
– каже Христина Ясінська.

Підсвідомі мотиви завжди є виключно індивідуальні, наприклад, бажання заповнити відчуття власної порожнечі чи втілити власні нереалізовані бажання через дитину, замінити втрачену людину та багато інших.

"Ще один фактор який впливає на прийняття рішення це суспільство. Воно насаджує стереотипи, створює міфи про усиновлення. Витримати такий тиск може не кожен", – додала Христина.

На які виплати можуть розраховувати усиновлювачі та опікуни

На грошову допомогу при усиновленні чи піклуванні про дитину можна розраховувати лише після отримання позитивного рішення суду про всиновлення.

Експертка фонду "Рідні" наголошує, що виплати нараховуються на ім'я одного з батьків, а самі гроші батьки мають право витрачати на власний розсуд або в інтересах дітей. Проте, за отримані і витрачені кошти ні перед ким звітувати не потрібно.

У випадку, коли усиновителі беруть в свою сім'ю двох і більше дітей, такі виплати надаються на кожну дитину. Звернутися за виплатою державної допомоги потрібно не пізніше 12-ти місяців після того, як рішення суду набрало чинності.

Розмір виплати становить встановлену ​​законодавством допомогу при народженні дитини. У 2020 році, сума допомоги при усиновленні становить 41 280 гривень. Виплачують її в кілька етапів:

  1. При усиновленні виплачують першу одноразову виплату (це 10 320 гривень).
  2. Решта суми допомоги при усиновленні розбивається на рівні частини і виплачується протягом 36 місяців.

Натомість при встановленні опіки – виплата адресується опікуну, але грошові кошти є власністю дитини. Цими грошима можна розпоряджатися кількома способами: відкрити рахунок і відкладати гроші до повноліття дитини; або ж використовувати гроші на потреби дитини, але при цьому давати докладний звіт з чеками про витрачені суми в щоквартальному звіті.

Розмір допомоги становить два прожиткових мінімуми для дитини відповідного віку.


Кожна дитина мріє мати сім'ю, яка її любитиме / Фото Femida

Чи можна відмовитися від усиновленої дитини або підопічного

Відмовитися від опіки можна, в тому числі, й через небажання продовжувати виконувати ці обов'язки. Достатньо подати відповідну заяву у відділ опіки місцевої адміністрації.

"Проте з усиновленням все йде набагато складніше. Спочатку суд повинен розглянути причини усиновлювача, викладені в заяві. Але рішення буде виходити насамперед з інтересів дитини. Скасування усиновлення може залишити в силі обов'язок по сплаті аліментів", – каже Христина.

Які існують міфи щодо усиновлення

  • Думка, що дітям у спадок передалися алкоголізм, наркоманія чи криміналізм

В суспільстві існує думка, що батьки, діти яких опинились в закладах державної опіки – наркомани, алкоголіки чи злочинці з асоціальною поведінкою, а що всі ці девіації є спадковими. Підігрівається така думка страшними історіями сусідок, знайомих чи друзів родини. Але наука досі точно не може з’ясувати, що має визначальний вплив у формуванні особистості.

  • Думка, що всі діти психічно хворих батьків теж нездорові

Ще один міф – це питання психічних захворювань батьків. Так, деякі діти психічно хворих біологічних батьків можуть мати такі ж захворювання, але не всі хвороби передаються.

Окрім того, часто у людей виникає страх того, що діти, які пережили такі важкі умови у дитбудинку, мають серйозні проблеми із здоров’ям. Так, деякі діти можуть мати певні захворювання, але тепло, любов, піклування та правильне виховання суттєво покращують, а інколи й зовсім знімають негативний діагноз.

Психологиня запевняє, що важливо, щоб батьки були готові прийняти дитину такою, як вона є, з усіма її плюсами та мінусами.

Дуже багато міфів та страхів, ними спричинених, у батьків виникає через завищені очікування щодо себе, свого відношення до дитини, здатності любити чужу дитину як власну.

Чи можна впевнено сказати, що батьки любитимуть однаково прийомну та біологічну дитину? "Звісно, що ні. Але чи завжди в нашому дитинстві батьки однаково виховували нас і молодшого брата/сестру? Чи не виникало відчуття, що нас люблять менше? Всі діти є різними і тут немає значення, вони рідні чи ні. До кожної дитини потрібно знайти свій "ключик", – підсумувала Христина Ясінська.

Довідка. Загалом в Україні 6 тисяч дітейчекають на свою сім'ю. Після кожної програми благодійний фонд "Рідні" розповідатиме про дітей, яких можна всиновити.

Глядач зможе зателефонувати на гарячу лінію благодійного фонду "Рідні" – 0800 300 484 – та отримати необхідну інформацію. Сайт Благодійного фонду "Рідні" Прем'єра проєкту в ефірі "24 каналу" — 1 червня о 19:30. 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Головня на президентських дебатах пригрозив виходом з коаліції
Европейская правда
2025-05-13T05:10:20Z
Європа взяла паузу: санкції проти Росії залежать від саміту в Туреччині, — Bloomberg
Vlasti
2025-05-13T04:39:22Z
Трамп зламав плани Європи: переговори в Туреччині замість санкцій, — The Guardian
Vlasti
2025-05-13T04:33:00Z
Глава МЗС Італії назвав людину, від якої залежить завершення війни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T04:21:42Z
Встановлення миру в Україні загрожує нападом Росії на країни Європи — Єврокомісар
TSN
2025-05-13T03:09:44Z
Молибень у Фатімі за мир та Папу Римського, сутички в Лівії: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T02:48:59Z
Партизани анонсували масштабну кібератаку на цифрові ресурси РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T02:34:03Z
Москва готує відмову. ISW проаналізував останні заяви Кремля про переговори в Стамбулі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T02:03:39Z
Ексвіце-премʼєр пояснив, в якому випадку на переговори до Стамбула прилетить Трамп
TSN
2025-05-13T01:51:57Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-05-12T22:01:22Z
Ziferblat «одягли» символічні мальви для «Євробачення-2025»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T18:48:08Z
Тарас Цимбалюк похизувався розкішним подарунком для мами з нагоди особливого свята
TSN
2025-05-12T17:26:55Z
Син Софії Ротару публічно звернувся до мами та показав її щасливе фото
TSN
2025-05-12T17:25:53Z
Колишня Джонні Деппа Ембер Герд народила двійнят та показала перше фото новонароджених
ТСН
2025-05-12T17:25:14Z
Алан Бадоєв замилував кадрами з донькою-копією та пригадав їхню рідкісну зустріч
TSN
2025-05-12T17:25:00Z
ЕксAlyosha майстерно поставила на місце критиків її зовнішності: "Всі на одне обличчя"
TSN
2025-05-12T17:23:55Z
Катерина Кухар на рідкісних фото показалася з 10-річною донькою — копією чоловіка Стоянова
TSN
2025-05-12T17:23:06Z
Як врятувати Венецію від затоплення: Італія має новий план
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T05:18:28Z
Професія тракториста очолює рейтинг найзатребуваніших
AgroPortal
2025-05-13T05:00:45Z
Спільна молитва Української і Московської церков у Чернігові. Представник УПЦ МП пояснює, як сталося «диво»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T05:00:45Z
13 травня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T03:45:55Z
13 травня — яке церковне свято, чому цього дня забороняється позичати гроші
TSN
2025-05-13T03:09:13Z
Жителі Білгородщини вигадали незвичний спосіб нажитись на війні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T01:39:31Z
Сотні тисяч паломників зібралися у Фатімі на щорічну молитву
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T00:45:42Z
Оформлення паспортів для чоловіків за кордоном спростили: що змінилося
TSN
2025-05-12T21:18:17Z
Закон «про заборону РПЦ в Україні» запрацює. Уряд ухвалив постанову
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T17:48:43Z
Люди з інвалідністю: які категорії мають пройти повторний огляд
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T03:57:09Z
Які 2 продукти треба обов’язково їсти, щоб покращити пам’ять і захистити мозок від старіння
ТСН
2025-05-12T17:22:38Z
Чому не всі люди можуть виспатися за чотири години — нове дослідження
ТСН
2025-05-12T17:21:58Z
День медсестри в Україні: як відзначають та що кажуть про свою роботу
ТСН
2025-05-12T17:20:39Z
Слов’янський квас на кропиві: рецепт напою сили часів Київської Русі, який легко приготувати вдома
ТСН
2025-05-12T17:20:16Z
Київ під ударом гепатиту А: десятки інфікованих, головний санлікар розповів про можливі причини
ТСН
2025-05-12T17:19:33Z
Ця спеція уповільнює старіння: чому варто додати шафран у догляд за шкірою
Gazeta UA
2025-05-12T13:58:49Z
Що відбувається із психічним здоров'ям українців? Оприлюднено тривожні дані
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T13:51:37Z
Україна та Ірландія співпрацюватимуть у підготовці медсестер
УкраинФорм
2025-05-12T13:49:22Z
Від миття до калібрування: що потрібно знати про переробку фундука
AgroPortal
2025-05-13T03:31:04Z
З карток українців у 2024 році зникло понад мільярд гривень
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T03:21:32Z
Україна може повернутись до відключень світла: названо місяці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T02:18:45Z
США і Китай уклали торговельну угоду: що відомо
TSN
2025-05-12T17:25:01Z
Росія використовує порт Індонезії для обходу західних санкцій — розвідка
ТСН
2025-05-12T17:25:00Z
Курс валют на 12 травня: скільки коштують долар, євро і злотий
ТСН
2025-05-12T17:24:48Z
Курс валют в Україні: українці прощаються з доларом – продавати чи зачекати
TSN
2025-05-12T17:23:47Z
В Україні банки знизять ліміти на перекази за картками
TSN
2025-05-12T17:22:04Z
В Україні хочуть підвищити "мінімалку": коли та наскільки
TSN
2025-05-12T17:21:53Z
На Далекому Сході РФ вирує масштабна лісова пожежа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T00:21:09Z
Дві групи підлітків вчинили бійку біля кав'ярні у Києві: поліція відреагувала
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T19:57:17Z
Масштабний збій у Лондоні: як перебої з електроенергією вплинули на життя столиці
ТСН
2025-05-12T19:51:56Z
"Просто хотів підзаробити": 76-річний німець зізнався в контрабанді наркотиків
Европейская правда
2025-05-12T19:13:08Z
На Рівненщині агенти РФ намагалися підірвати наряд поліції: деталі від СБУ
ТСН
2025-05-12T17:23:49Z
У Києві під час гасіння пожежі у квартирі врятовано кота та собаку: з’явилися щемливі фото
ТСН
2025-05-12T17:22:32Z
У Києві поліція знайшла п’ятьох блогерів, які хизувалися незареєстрованою зброєю під час стриму: фото
ТСН
2025-05-12T17:22:10Z
На Чернігівщині чоловік жорстоко вбив жінку через гроші
TSN
2025-05-12T17:21:56Z
У Хмельницькому хлопця вдарило струмом на даху вантажного потяга: з’явилося відео
TSN
2025-05-12T17:21:37Z
Втрати ворога станом на 13 травня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T04:52:16Z
Окупанти на півдні зазнають катастрофічних втрат через власне командування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T04:33:02Z
РФ заявила про захоплення селища на кордоні із Дніпропетровщиною: що кажуть ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T03:39:31Z
Левам потрібно дослухатися до інтуїції, а Дівам не варто сваритися: гороскоп за картами Таро на 13 травня 2025 року
TSN
2025-05-13T03:09:36Z
Невеликі дощі, мінлива хмарність та до +15°: прогноз погоди на 13 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T03:03:24Z
Спадний Місяць від 13 травня до 26 травня 2025 року: гороскоп для всіх знаків зодіаку
ТСН
2025-05-13T02:48:27Z
Росія атакує Україну ударними БпЛА: мапа тривог
ТСН
2025-05-12T22:51:38Z
Трек "Espresso Macchiato" від Tommy Cash вважався фаворитом Eurovision Song Contest. Але після низки скандалів, Естонія, наразі у букмекерів 9-та.
FM-TV
2025-05-12T20:55:33Z
Ексречник КМВА Ієвлєв прокоментував своє звільнення та зізнався, що має ПТСР
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T20:54:06Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
BMW презентував спецверсію кросовера X7 за $110 000
AutoCentre
2025-05-12T12:16:32Z
День ангела 13 травня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-05-12T21:18:30Z
Квіткова повня 12 травня 2025 року: чому така назва
TSN
2025-05-12T17:24:49Z
Скорпіонам варто знайти мудрого керівника, а Водоліям слід іноді розслаблятися: гороскоп за картами Таро на 12 травня 2025 року
ТСН
2025-05-12T17:24:05Z
Астрологи назвали знаки зодіаку, які мають найчистішу карму
ТСН
2025-05-12T17:23:42Z
Спробуйте найпопулярніший весняний десерт: всього чотири інгредієнти — і неймовірна смакота готова
TSN
2025-05-12T17:23:39Z
Як садити розсаду помідорів: покрокова інсттукція для гарного врожаю
ТСН
2025-05-12T17:23:20Z
Чим підживити огірки, щоб не були гіркими: покладіть це в лунки — і овочі виростуть смачними
TSN
2025-05-12T17:23:15Z
Цей настій із бур’яну допоможе отримати потрійний урожай великих і солодких помідорів
TSN
2025-05-12T17:23:11Z
Як прибрати бруд всередині барабану пральної машини: кидаєте 80 г — і буде сяяти чистотою
TSN
2025-05-12T17:22:39Z
Костюк поступилася прихильниці Лукашенка на турнірі WTA 1000 у Римі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T21:07:55Z
Пішов з життя легендарний американський реслер
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T18:33:38Z
Світоліна пробилася до чвертьфіналу турніру WTA 1000 у Римі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T15:39:47Z
Визначився новий головний тренер збірної Бразилії з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T14:36:23Z
Українські дівчата у серії пенальті здолала Марокко на Турнірі розвитку УЄФА
УкраинФорм
2025-05-12T14:27:11Z
Реал зробив запит по Тео Ернандесу — Скіра
Football.ua
2025-05-12T14:19:07Z
Зірковий Мбаппе повторив рекорд легенд Барселони в Ель Класіко
24tv
2025-05-12T13:57:33Z
Конте: Мене дратує, коли ми не перемагаємо
Football.ua
2025-05-12T13:46:42Z
"Він може зупинити": колишній чемпіон світу дав сміливий прогноз на реванш Усик – Дюбуа
24tv
2025-05-12T13:39:23Z
Прогноз магнітних бур на 13-15 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T04:09:08Z
«Укрпошта» оголосила про запуск нового сервісу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T01:18:27Z
Під вершиною на Алясці може ховатися база прибульців — ЦРУ
ТСН
2025-05-12T17:26:47Z
Магнітні бурі не дають спокою українцям: якою буде сонячна активність 12 травня
TSN
2025-05-12T17:24:56Z
Учені виявили на Марсі океани: де планета ховає воду
TSN
2025-05-12T17:23:33Z
В OpenAI розповіли, чому не відкривають функцію клонування голосу
ТСН
2025-05-12T17:22:09Z
Apple планує суттєво підвищити ціни на iPhone — WSJ
ТСН
2025-05-12T17:21:07Z
Принтер замість плити: як готуватимуть 2050 року та які будуть страви
ТСН
2025-05-12T17:19:49Z
Як очистити пральну машину від бруду й неприємного запаху в домашніх умовах: до відсіку для порошку засипте 75 г цього засобу
ТСН
2025-05-12T17:19:11Z