MY.UAНовини
Як провести першу зустріч з дитиною з інтернату: інструкція для прийомних батьків
Як провести першу зустріч з дитиною з інтернату: інструкція для прийомних батьків

Як провести першу зустріч з дитиною з інтернату: інструкція для прийомних батьків

Знайомство дитини із прийомною родиною повинно здійснюватися поступово, крок за кроком та без тиску чи примусу. Але як провести першу зустріч? Адже не лише дитина може мати страхи чи хвилювання, а й самі батьки.

  • 18 порад батькам, що стоять на шляху всиновлення
  • 2Поради щодо першої зустрічі
  • 3Як організувати першу зустріч
  • 4Як називати себе при першій зустрічі з дитиною
  • 5Як поводяться діти з інтернату при зустрічі
  • 6Чи можна приносити іграшки чи їжу дитині
  • 7Чого не варто робити, зустрівшись з дитиною

Журналісти 24 каналу разом з Благодійним фондом "Рідні" підготували для вас корисну інформацію, яка допоможе підготуватися до хвилюючої зустрічі.

Як розповіла психологиня Ірина Ферко, часто процедуру знайомства умовно розділяють на три етапи: підготовка, перша зустріч, наступні зустрічі.

"Особливо готуватися не потрібно, швидше за все, дитина буде до вас прихильна. Але глибокого сліду зустріч у ній не залишить, адже в інтернаті дитина перетинається із сотнями людей – вихователями, нянями, вчителями, лікарями тощо, тому вона може спочатку сприйняти вас як чергового відвідувача", – додає вона.

8 порад батькам, що стоять на шляху всиновлення

  1. Вивчаючи досвід інших, пам’ятайте, що у вас все буде інакше, бо кожна сім'я, як і кожна дитина, – неповторна. 
  2. Довіряйте своїм відчуттям, вірте в свої сили.
  3. Зробіть список "Чого мені не вистачає для прийняття рішення?" та проаналізуйте його.
  4. Поставте собі питання: "Для чого це мені? Як зміниться моє життя? Як зміниться життя дитини? В чому моя місія і чи справді вона моя?"
  5. Випишіть усі свої страхи, переживання, сумніви. Поговоріть про них зі своїми рідними, попрацюйте з психологом.
  6. Не бійтесь сумніватись та робити помилки, люди не ідеальні.
  7. Подумайте, якою буде дитина, яка залишиться в дитбудинку, та помрійте, якою вона стане поруч із вами.
  8. Зробіть вибір і просто дійте. Адже прорахувати життя неможливо.

Повертаючись до першої зустрічі з дитиною, зазначимо, що цей момент завжди хвилюючий. До того ж, це може бути тяжкий крок для малечі, адже вона також має свій життєвий досвід. І вона вже випробувала розчарування, страждання і розпад сім'ї, тож природно, що можливі зміни викликають в неї тривогу.

Ще більш тривожними для малюка є зміни, пов'язані з невідомістю, коли дитина не знає, якими являться його прийомні батьки. Тому перша зустріч може спровокувати невпевненість і страх. Емоції, які виникають спонтанно, можуть викликати захисну реакцію чи вплинути на взаємні відносини.

Як провести першу зустріч з дитиною з інтернату: інструкція для прийомних батьків - Фото 1
Дитина в інтернаті / Фото Politeka

Поради щодо першої зустрічі

Кілька порад, які допоможуть батькам познайомитися з дитиною дала психологиня Благодійного фонду "Рідні" Ірина Ферко.

За її словами, майбутнім батькам варто пам’ятати, що перша зустріч – це презентація їх самих, як потенційних батьків. Тому є речі, на які варто звернути особливу увагу:

  • Зовнішній вигляд

Одяг має бути зручним, щоб можна було вільно рухатись, спілкуючись з дитиною. Він має викликати довіру, а не відлякувати яскравими кольорами, зайвими аксесуарами, різкими ароматами тощо.

"Від зовнішнього вигляду дорослого буде залежати наважиться дитина наблизитись/допустити до себе чи ні, і на скільки", – запевнила психологиня.

  • Емоційний стан

Ірина Ферко додала, що варто заздалегідь підготуватися, щоб поводитись впевнено та спокійно.

Потрібно говорити рівно та привітно, бути собою, нічого не вигадувати зайвого та "не витискати" з себе доброту. Це додасть додаткових цеглинок у побудові стіни в спілкуванні. Адже дитина одразу відчує надмірну тривогу чи фальш. Якщо ви хвилюєтеся, то відверто скажіть про це дитині.

Як організувати першу зустріч

Психологи рекомендують, щоб у першу зустрічі дитина обов'язково була в звичній обстановці, наприклад, серед інших дітей, в спальні чи на прогулянці. Тобто там, де вона відчуває себе в безпеці.

Чому? Якщо перша зустріч проходить в звичному для дитини місці, їй не доведеться витрачати енергію на пристосування до середовища в той час, коли вона повинна налагоджувати контакт з вами. Можете порадитися з вихователями малюка.


Перша зустріч з дитиною з інтернату / Фото 20minut

Окрім того, ініціатором спілкування повинні бути не ви, а дитина, особливо якщо їй до трьох років. Тож, радимо бути спокійними, розташуватися десь поряд і почекати, поки малеча сама до вас підійде.

Дозвольте їй самій познайомитися з вами. Будьте максимально пасивними, не закликайте до чогось, адже дитина вас сприймає чужинцем.

Скільки має тривати перша зустріч? Фахівці запевняють, що 20-30 хвилин. З кожною наступною зустріччю час спілкування дитини з батьками поступово збільшується. Для того, щоб встановити довірливі стосунки з малечею, краще проводити такі зустрічі в один і той самий час.

Як називати себе при першій зустрічі з дитиною

Старші діти знають слова "мама" і "тато". До того ж, у них можуть бути спогади про те, що вони жили вдома. Тому такі діти легше вступають в контакт.

Але часто перші питання дітей викликають велику тривогу батьків, зокрема як відповідати на питання: "Хто я такий?", "Навіщо ми прийшли?" тощо. Рекомендуємо одразу говорити правду. А на питання "А ти моя мама?" можна відповісти: "Якщо ти захочеш, я буду нею", або що ви прийшли з нею познайомитися,
– каже психологиня.

Дитина справді хоче, щоб ви стали її батьками, але, якщо цього не станеться, через тиждень вона буде називати "татом" і "мамою" інших людей. Тільки через кілька років життя в сімʼї дитина стане говорити ці слова усвідомлено.

Як поводяться діти з інтернату при зустрічі

Як розповіла психологиня Благодійного фонду "Рідні", зазвичай діти використовують такі варіанти поведінки при зустрічі:

Варіант 1. Дитина одразу йде на контакт, багато говорить, може вже називати дорослих мамою і татом, задає багато запитань, обіймається, сідає на коліна, бере особисті речі, торкається до волосся, біжутерії та інше. Це відбувається не через те, що малюк вихований/невихований, а через порушення кордонів особистості (поведінкове порушення).


Дитина з інтернату може бути замкнутою / Фото changeonelife

Дорослим варто не відштовхувати дитину в такому випадку, а намагатися почергово змінювати дистанції (наближуватись і віддалятись). Також, самим дорослим не варто одразу кидатись з обіймами до дитини. Якщо хочеться взяти за руку, обійняти, запитайте: "Можна? Ти не проти?".

Варіант 2. Дитина тримає дистанцію, спостерігає за дорослими, не виявляє активність (більш адекватна поведінка).

Варіант3. Дитина відсторонена, затиснута, тривожна, в очікуванні небезпеки( висока тривожність).

Що робити в цьому випадку? "Варто просто бути поруч із дитиною, не відсторонюватись, не дивитись прямо в очі, щоб не викликати агресії. Якщо дитина маленька, опуститись до її рівня, навпочіпки. Спробувати відчути її дихання та приєднатись до нього", – запевнила психологиня.

До того ж, важливо, щоб на першій зустрічі була людина, яка або добре знає цю дитину, або спеціаліст, педагог чи психолог, щоб вони могли допомогти налагодити контакт, провести міст між дорослими та дитиною.

Зазначимо, що у деяких дитячих будинках малюків готують до усиновлення, якщо вже знайшлися батьки. Наприклад, вихователі можуть показувати дитині фотографії прийомної сімї. Так, ваші фото зміцнюватимуть зв'язок і залишатимуть пам’ять, поки вас немає. Якщо є така можливість, то домовтеся про це.

Чи можна приносити іграшки чи їжу дитині

Слід ретельно продумати, що дорослі візьмуть в якості подарунка. Зі смаколиками все зрозуміло – вони завжди підкупають. А чи взяти ще щось? Варто врахувати вік дитини та попередньо спитати поради у вихователя. Адже, можливо, це стане додатковим засобом спілкування, елементом гри та буде сприяти зближенню, довірі чи позитивним емоціям при зустрічі.

Можна принести для дитину якусь іграшку, але не надто цікаву, адже так ви ризикуєте, що ця іграшка захопить малюка більше, ніж розмова з вами.


Дитині можна приносити іграшки / Фото volynnews

Можете, до прикладу, купити іграшки, які можна надіти на один палець. Так, ви зможете спілкуватися з дитиною через "перехідний об’єкт". Адже іграшка може говорити від вашого імені і її можна потім залишити, щоб малеча гралася з нею на час вашої відсутності.

Чудово буде принести їжу. Але заздалегідь детально розпитайте у лікаря, що можна приносити. І їжа повинна бути нейтральною, солодкою і знайомою одночасно. До того ж, запасіться їжею для всіх дітей, адже ніхто не відмовиться поласувати смачненьким.

Чого не варто робити, зустрівшись з дитиною

Що робити, якщо дитині тривожно при зустрічі з вами? Якщо ви бачите, що дитина затиснута, мовчить, в очі не дивиться, намагається зробити вигляд, що її взагалі тут немає, то спробуйте сісти поруч та обережно взяти її за ручку. Але не дивіться одразу в очі, бо прямий погляд може сприйматися як агресія. Розмовляти варто спокійним, рівним голосом.

"Щоб дитина не злякалася, є певні речі, які не варто робити батькам", – каже психологиня Благодійного фонду "Рідні".

Чого точно не варто робити батькам на першій зустрічі: 

  • Оцінювати: хороша/погана; гарна/негарна; розумна/дурна.
  • Давати оцінку зовнішньому вигляду (одягу, фізичним вадам, тощо…).
  • Намагатись одразу виховувати чи надавати поради.
  • Давати марних обіцянок самим. Витягати обіцянки з дитини.
  • Застосовувати маніпуляції.
  • Знецінювати, ставитись зверхньо, бути "рятівником".
  • Боятись, що щось піде не так.
  • Боятись, що ви їй не сподобаєтесь, не полюбить вас.
  • Боятись, що ви не зможете полюбити її чи дати усе необхідне.
  • Сумувати.

Довідка.  Загалом в Україні близько 6 тисяч дітейчекають на свою сім'ю. Після кожної програми Благодійний фонд "Рідні" розповідатиме про дітей, які є у списку тих, хто підлягає усиновленню.

Про діяльність фонду ви можете дізнатися за номером гарячої лінії 0 800 300 484 та на сайті Благодійного фонду "Рідні".

Джерело матеріала
Джамала продала дом под Киевом: певица назвала причину и где сейчас живет с детьми
TSN
Какие платья нельзя носить женщинам за 50: такие модели выглядят нелепо и добавляют возраст
TSN
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
Рейтинг кинопремьер: что смотреть в кинотеатрах с 29 мая по 4 июня
VGorode
Кевин Спейси снял первый фильм за 20 лет
Корреспондент
Ирина Билык показалась с двумя сыновьями и раскрыла подробности личной жизни
TSN
Известный украинский певец высказался о неизлечимом сыне и раскрыл главную проблему
TSN
Победитель Евровидения-2025 хочет исключить Израиль из конкурса
Корреспондент
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
Враги помидоров: список растений, которые нельзя сажать рядом
TSN
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
В мире быстро распространяется новый высокозаразный вариант COVID-19
Корреспондент
Почему бананы нужно есть перед сном: что произойдет
TSN
Мыло или гель для душа: что выбрать для кожи и гигиены
UAToday
Тля на смородине: методы борьбы с вредителями
TSN
Чем полезен творог и стоит ли есть его каждый день: диетологи рассказали обо всех нюансах
UAToday
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
Главная стрижка лета-2025: трендовые варианты
TSN
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
Клубничный бум: непревзойденная галета к кофе или чаю
TSN
Вкусно – как в детстве: рецепт пирожков с клубникой
TSN
Без сухарей или муки: интересный рецепт сочных котлет на каждый день
TSN
Гороскоп на 23 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
Гороскоп для знаков зодиака на 22 мая 2025 года
Корреспондент
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
Германия не приняла решение о передаче Украине ракет Taurus - СМИ
Корреспондент
Трамп озвучил Канаде цену присоединения к Золотому куполу
Корреспондент
Разведка США раскрыла планы Путина на 2025 год
Корреспондент
США представили России мощный мирный план - Рубио
Корреспондент
Маск объявил о прекращении работы на Трампа
Корреспондент
Россияне атаковали Сумщину дронами: есть жертва
Корреспондент
В Госдепе советуют РФ серьезно отнестись к угрозам Трампа относительно санкций
Европейская правда
В новом правительстве Германии вспыхнул первый скандал - СМИ
Корреспондент
США, Великобритания и ЕС раскрыли операцию ГРУ против Украины
Корреспондент
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
ВСУ ведут бои на девяти направлениях - Генштаб
Корреспондент
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
Генштаб рассказал о ситуации с боями на фронте
Корреспондент
В ВСУ назвали особенность ночной атаки России
Корреспондент
ВСУ поразили 11 районов скопления оккупантов
Корреспондент
На подконтрольную Украине территорию вернули еще 9 детей
Корреспондент
Атака шахедов: в Киеве прогремели взрывы
Корреспондент
Генштаб показал новые карты боев на фронте
Корреспондент
Стало известно, каким водителям больше нельзя управлять автомобилем
UAToday
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
Французская Alpine представила электрокроссовер A390 с тремя двигателями
Корреспондент
Китайский автопроизводитель разозлил владельцев авто рекламой в салоне
Корреспондент
Представлен обновленный Land Rover Defender
Корреспондент
На китайском вторичном рынке появились автомобили с "нулевым пробегом"
Корреспондент
Итальянская Zagato представила авто на базе BMW M4
Корреспондент
Феррари нацелилась на нового управляющего
Корреспондент
Германия вооружит Украину дополнительно на €5 млрд
Корреспондент
25 мая — какой церковный праздник, почему нельзя резать, рубить или использовать острые лезвия
TSN
Новое усиление мобилизации: кого ищут ТЦК
Корреспондент
18 мая: церковный праздник сегодня, три вещи, которые лучше не делать в этот день
UAToday
Заставлял солдат строить дома: командира части будут судить
Корреспондент
Бывшая жена Максима Нелипы рассказала, почему не приехала на похороны
Корреспондент
В Турции обнаружили христианскую мозаику накануне визита Папы Римского
Корреспондент
Максим Нелипа погиб на войне: когда будет прощание и почему его сын не сможет попасть на похороны
TSN
29 мая: церковный праздник сегодня, что нельзя одалживать из дома в большой праздник
UAToday
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
В Великобритании нашли скульптуру богини победы возрастом более 1800 лет
Корреспондент
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
В Луксоре обнаружили три гробницы возрастом более 3000 лет
Корреспондент
Opera анонсировала ИИ-браузер, который сможет самостоятельно писать код
Корреспондент
В Южной Корее создали первый OLED-дисплей с встроенными динамиками
Корреспондент
Украинские дроны с ИИ GOGOL-M впервые атаковали цели России — Forbes
TSN
Маск инвестирует 300 миллионов долларов в Telegram
Корреспондент
Выращивание картофеля: аграрные секреты, о которых знают не все
TSN
В Украине выросло энергопотребление в конце недели
Корреспондент
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
Немецкий банк заблокировал Шредеру выплаты из России
Корреспондент
Укрэнерго сообщило о новых отключениях
Корреспондент
В МАГАТЕ обеспокоены планами России по ЗАЭС
Корреспондент
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
В Укргидроэнерго сняли с должности гендиректора Сироту
Корреспондент
В Польше голый украинец бегал по улице и прыгал на авто
TSN
Атака на Киев: известны уточненные данные о последствиях
Корреспондент
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
В родовом имении Дианы произошёл пожар: сгорело одно из зданий
Корреспондент
Житель Харьковщины готовил прорыв российских ДРГ на север региона
Корреспондент
В России во время взрыва погиб чиновник, который воевал против Украины
Корреспондент
В РФ горит завод, производящий микросхемы и радиоэлектронику
Корреспондент
В Киеве подросток забил до смерти бездомного палкой
Корреспондент
Гарсия перед провальным боем травмировался: Была операция
Корреспондент
Довбик назвал настоящего лидера сборной Украины
Корреспондент
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
90 лет без титула, и вот наконец Юнион Сент-Жиллуаз в Бельгии снова чемпион
Корреспондент
Челси включил Мудрика в общее фото после победы в ЛК
Корреспондент
УЕФА назвал лучшего игрока финального матча Лиги конференций
Корреспондент
Достойное обновление эмблемы на форме Динамо после 30-го чемпионства
Корреспондент
Прощание с Реалом: заключительный матч сезона стал последним для Модрича
Корреспондент
Мудрик поделился фото с медалью Лиги конференций
Корреспондент