MY.UAНовини
Як провести першу зустріч з дитиною з інтернату: інструкція для прийомних батьків
Як провести першу зустріч з дитиною з інтернату: інструкція для прийомних батьків

Як провести першу зустріч з дитиною з інтернату: інструкція для прийомних батьків

Знайомство дитини із прийомною родиною повинно здійснюватися поступово, крок за кроком та без тиску чи примусу. Але як провести першу зустріч? Адже не лише дитина може мати страхи чи хвилювання, а й самі батьки.

  • 18 порад батькам, що стоять на шляху всиновлення
  • 2Поради щодо першої зустрічі
  • 3Як організувати першу зустріч
  • 4Як називати себе при першій зустрічі з дитиною
  • 5Як поводяться діти з інтернату при зустрічі
  • 6Чи можна приносити іграшки чи їжу дитині
  • 7Чого не варто робити, зустрівшись з дитиною

Журналісти 24 каналу разом з Благодійним фондом "Рідні" підготували для вас корисну інформацію, яка допоможе підготуватися до хвилюючої зустрічі.

Як розповіла психологиня Ірина Ферко, часто процедуру знайомства умовно розділяють на три етапи: підготовка, перша зустріч, наступні зустрічі.

"Особливо готуватися не потрібно, швидше за все, дитина буде до вас прихильна. Але глибокого сліду зустріч у ній не залишить, адже в інтернаті дитина перетинається із сотнями людей – вихователями, нянями, вчителями, лікарями тощо, тому вона може спочатку сприйняти вас як чергового відвідувача", – додає вона.

8 порад батькам, що стоять на шляху всиновлення

  1. Вивчаючи досвід інших, пам’ятайте, що у вас все буде інакше, бо кожна сім'я, як і кожна дитина, – неповторна. 
  2. Довіряйте своїм відчуттям, вірте в свої сили.
  3. Зробіть список "Чого мені не вистачає для прийняття рішення?" та проаналізуйте його.
  4. Поставте собі питання: "Для чого це мені? Як зміниться моє життя? Як зміниться життя дитини? В чому моя місія і чи справді вона моя?"
  5. Випишіть усі свої страхи, переживання, сумніви. Поговоріть про них зі своїми рідними, попрацюйте з психологом.
  6. Не бійтесь сумніватись та робити помилки, люди не ідеальні.
  7. Подумайте, якою буде дитина, яка залишиться в дитбудинку, та помрійте, якою вона стане поруч із вами.
  8. Зробіть вибір і просто дійте. Адже прорахувати життя неможливо.

Повертаючись до першої зустрічі з дитиною, зазначимо, що цей момент завжди хвилюючий. До того ж, це може бути тяжкий крок для малечі, адже вона також має свій життєвий досвід. І вона вже випробувала розчарування, страждання і розпад сім'ї, тож природно, що можливі зміни викликають в неї тривогу.

Ще більш тривожними для малюка є зміни, пов'язані з невідомістю, коли дитина не знає, якими являться його прийомні батьки. Тому перша зустріч може спровокувати невпевненість і страх. Емоції, які виникають спонтанно, можуть викликати захисну реакцію чи вплинути на взаємні відносини.


Дитина в інтернаті / Фото Politeka

Поради щодо першої зустрічі

Кілька порад, які допоможуть батькам познайомитися з дитиною дала психологиня Благодійного фонду "Рідні" Ірина Ферко.

За її словами, майбутнім батькам варто пам’ятати, що перша зустріч – це презентація їх самих, як потенційних батьків. Тому є речі, на які варто звернути особливу увагу:

  • Зовнішній вигляд

Одяг має бути зручним, щоб можна було вільно рухатись, спілкуючись з дитиною. Він має викликати довіру, а не відлякувати яскравими кольорами, зайвими аксесуарами, різкими ароматами тощо.

"Від зовнішнього вигляду дорослого буде залежати наважиться дитина наблизитись/допустити до себе чи ні, і на скільки", – запевнила психологиня.

  • Емоційний стан

Ірина Ферко додала, що варто заздалегідь підготуватися, щоб поводитись впевнено та спокійно.

Потрібно говорити рівно та привітно, бути собою, нічого не вигадувати зайвого та "не витискати" з себе доброту. Це додасть додаткових цеглинок у побудові стіни в спілкуванні. Адже дитина одразу відчує надмірну тривогу чи фальш. Якщо ви хвилюєтеся, то відверто скажіть про це дитині.

Як організувати першу зустріч

Психологи рекомендують, щоб у першу зустрічі дитина обов'язково була в звичній обстановці, наприклад, серед інших дітей, в спальні чи на прогулянці. Тобто там, де вона відчуває себе в безпеці.

Чому? Якщо перша зустріч проходить в звичному для дитини місці, їй не доведеться витрачати енергію на пристосування до середовища в той час, коли вона повинна налагоджувати контакт з вами. Можете порадитися з вихователями малюка.


Перша зустріч з дитиною з інтернату / Фото 20minut

Окрім того, ініціатором спілкування повинні бути не ви, а дитина, особливо якщо їй до трьох років. Тож, радимо бути спокійними, розташуватися десь поряд і почекати, поки малеча сама до вас підійде.

Дозвольте їй самій познайомитися з вами. Будьте максимально пасивними, не закликайте до чогось, адже дитина вас сприймає чужинцем.

Скільки має тривати перша зустріч? Фахівці запевняють, що 20-30 хвилин. З кожною наступною зустріччю час спілкування дитини з батьками поступово збільшується. Для того, щоб встановити довірливі стосунки з малечею, краще проводити такі зустрічі в один і той самий час.

Як називати себе при першій зустрічі з дитиною

Старші діти знають слова "мама" і "тато". До того ж, у них можуть бути спогади про те, що вони жили вдома. Тому такі діти легше вступають в контакт.

Але часто перші питання дітей викликають велику тривогу батьків, зокрема як відповідати на питання: "Хто я такий?", "Навіщо ми прийшли?" тощо. Рекомендуємо одразу говорити правду. А на питання "А ти моя мама?" можна відповісти: "Якщо ти захочеш, я буду нею", або що ви прийшли з нею познайомитися,
– каже психологиня.

Дитина справді хоче, щоб ви стали її батьками, але, якщо цього не станеться, через тиждень вона буде називати "татом" і "мамою" інших людей. Тільки через кілька років життя в сімʼї дитина стане говорити ці слова усвідомлено.

Як поводяться діти з інтернату при зустрічі

Як розповіла психологиня Благодійного фонду "Рідні", зазвичай діти використовують такі варіанти поведінки при зустрічі:

Варіант 1. Дитина одразу йде на контакт, багато говорить, може вже називати дорослих мамою і татом, задає багато запитань, обіймається, сідає на коліна, бере особисті речі, торкається до волосся, біжутерії та інше. Це відбувається не через те, що малюк вихований/невихований, а через порушення кордонів особистості (поведінкове порушення).


Дитина з інтернату може бути замкнутою / Фото changeonelife

Дорослим варто не відштовхувати дитину в такому випадку, а намагатися почергово змінювати дистанції (наближуватись і віддалятись). Також, самим дорослим не варто одразу кидатись з обіймами до дитини. Якщо хочеться взяти за руку, обійняти, запитайте: "Можна? Ти не проти?".

Варіант 2. Дитина тримає дистанцію, спостерігає за дорослими, не виявляє активність (більш адекватна поведінка).

Варіант3. Дитина відсторонена, затиснута, тривожна, в очікуванні небезпеки( висока тривожність).

Що робити в цьому випадку? "Варто просто бути поруч із дитиною, не відсторонюватись, не дивитись прямо в очі, щоб не викликати агресії. Якщо дитина маленька, опуститись до її рівня, навпочіпки. Спробувати відчути її дихання та приєднатись до нього", – запевнила психологиня.

До того ж, важливо, щоб на першій зустрічі була людина, яка або добре знає цю дитину, або спеціаліст, педагог чи психолог, щоб вони могли допомогти налагодити контакт, провести міст між дорослими та дитиною.

Зазначимо, що у деяких дитячих будинках малюків готують до усиновлення, якщо вже знайшлися батьки. Наприклад, вихователі можуть показувати дитині фотографії прийомної сімї. Так, ваші фото зміцнюватимуть зв'язок і залишатимуть пам’ять, поки вас немає. Якщо є така можливість, то домовтеся про це.

Чи можна приносити іграшки чи їжу дитині

Слід ретельно продумати, що дорослі візьмуть в якості подарунка. Зі смаколиками все зрозуміло – вони завжди підкупають. А чи взяти ще щось? Варто врахувати вік дитини та попередньо спитати поради у вихователя. Адже, можливо, це стане додатковим засобом спілкування, елементом гри та буде сприяти зближенню, довірі чи позитивним емоціям при зустрічі.

Можна принести для дитину якусь іграшку, але не надто цікаву, адже так ви ризикуєте, що ця іграшка захопить малюка більше, ніж розмова з вами.


Дитині можна приносити іграшки / Фото volynnews

Можете, до прикладу, купити іграшки, які можна надіти на один палець. Так, ви зможете спілкуватися з дитиною через "перехідний об’єкт". Адже іграшка може говорити від вашого імені і її можна потім залишити, щоб малеча гралася з нею на час вашої відсутності.

Чудово буде принести їжу. Але заздалегідь детально розпитайте у лікаря, що можна приносити. І їжа повинна бути нейтральною, солодкою і знайомою одночасно. До того ж, запасіться їжею для всіх дітей, адже ніхто не відмовиться поласувати смачненьким.

Чого не варто робити, зустрівшись з дитиною

Що робити, якщо дитині тривожно при зустрічі з вами? Якщо ви бачите, що дитина затиснута, мовчить, в очі не дивиться, намагається зробити вигляд, що її взагалі тут немає, то спробуйте сісти поруч та обережно взяти її за ручку. Але не дивіться одразу в очі, бо прямий погляд може сприйматися як агресія. Розмовляти варто спокійним, рівним голосом.

"Щоб дитина не злякалася, є певні речі, які не варто робити батькам", – каже психологиня Благодійного фонду "Рідні".

Чого точно не варто робити батькам на першій зустрічі: 

  • Оцінювати: хороша/погана; гарна/негарна; розумна/дурна.
  • Давати оцінку зовнішньому вигляду (одягу, фізичним вадам, тощо…).
  • Намагатись одразу виховувати чи надавати поради.
  • Давати марних обіцянок самим. Витягати обіцянки з дитини.
  • Застосовувати маніпуляції.
  • Знецінювати, ставитись зверхньо, бути "рятівником".
  • Боятись, що щось піде не так.
  • Боятись, що ви їй не сподобаєтесь, не полюбить вас.
  • Боятись, що ви не зможете полюбити її чи дати усе необхідне.
  • Сумувати.

Довідка.  Загалом в Україні близько 6 тисяч дітейчекають на свою сім'ю. Після кожної програми Благодійний фонд "Рідні" розповідатиме про дітей, які є у списку тих, хто підлягає усиновленню.

Про діяльність фонду ви можете дізнатися за номером гарячої лінії 0 800 300 484 та на сайті Благодійного фонду "Рідні".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Чому під час хвороби не хочеться їсти та чи треба себе змушувати
24tv
2024-09-30T05:42:21Z
Медогляди за новими стандартами: кого торкнуться зміни
Знай
2024-09-30T04:21:40Z
5 рослин, які потрібно тримати у спальні: вони покращують сон
24tv
2024-09-29T19:15:59Z
Переміг навіть безсмертного паразита: учені тестують новий спосіб боротьби з малярією
Фокус
2024-09-29T18:51:04Z
Чи можна пити чай перед сном
24tv
2024-09-29T18:45:28Z
Щодня гинуть мільйони: як і навіщо наші клітини нескінченно вмирають усередині нас
Фокус
2024-09-29T18:30:08Z
Як не отруїтися грибами у розпал сезону: важливі поради
Знай
2024-09-29T17:51:17Z
Продукт, який є у кожного вдома, може пришвидшувати старіння
24tv
2024-09-29T17:43:06Z
Квиток в один кінець: учені дізналися, чому хвороба Гантінгтона не дає нашій ДНК відновлюватися
Фокус
2024-09-29T16:12:36Z
Особливий "лео-стиль": який вигляд має вітальня Леонардо Ді Капріо
24tv
2024-09-30T06:03:17Z
«Мегалополіс» дебютував з касою у $4 млн, поступившись індійському бойовику та трьом «старішим» фільмам
ITC
2024-09-30T06:01:34Z
"Я вже все перепробувала": путіністка Лєра Кудрявцева страждає на невиліковну хворобу
GlavRed
2024-09-30T05:27:05Z
До фіналу конкурсу «Міс Всесвіт Корея» вийшла 80-річна модель
УкраинФорм
2024-09-30T05:06:03Z
Син просить заспокоїтись: MamaRika поскаржилася на сімейні сварки
Знай
2024-09-30T03:51:50Z
Apple більше не показуватиме своїх фільмів у кінотеатрах і відмовляється фінансувати дорогі проекти для Apple TV+
InternetUA
2024-09-30T03:03:57Z
Катерина Осадча показала рідкісне фото старшого сина-красеня
GlavRed
2024-09-29T23:27:43Z
Відомий співак відверто розповів про зради та неочікувані пропозиції роману від чоловіків
TSN
2024-09-29T22:06:04Z
"Перетворилась на в'язницю": зірка Playboy поскаржилась на свою шалену популярність
24tv
2024-09-29T20:51:59Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 29 вересня 2024 року
Детектор М
2024-09-30T06:13:07Z
Президент Латвії впав з велосипеда та травмував руку: "Велосезон завершився"
Европейская правда
2024-09-30T06:12:20Z
Як Ізраїль роками полював на лідера «Хезболли»: розслідування Financial Times
ГЛАВКОМ NET
2024-09-30T06:06:28Z
Республіканці та демократи закликали Білий дім анулювати статус-кво щодо РФ
Петр и Мазепа
2024-09-30T06:04:09Z
Російський ракетний терор, «перезавантаження» уряду: огляд інформаційних каналів за 4—6 вересня 2024 року
Детектор М
2024-09-30T06:00:53Z
Кремль планує збільшити видатки на війну, але приховує це від громадян – ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-09-30T06:00:11Z
Президент Австрії не визначився, чи доручить формувати уряд переможцям-ультраправим
Европейская правда
2024-09-30T05:55:19Z
Як російські загарбники знищують українську природу, а закони безсилі її захистити
Украина Криминальная
2024-09-30T05:54:21Z
Україну накриває пилова буря, яка йде з Казахстану та Росії
Комсомольская правда
2024-09-30T06:21:17Z
Атака на Київ: біля столичної багатоповерхівки виявлено уламки «шахеда»
ГЛАВКОМ NET
2024-09-30T06:15:05Z
Гороскоп на завтра 1 жовтня: Левам - великий прибуток, Козерогам - чудові новини
GlavRed
2024-09-30T06:12:12Z
В Оболонському районі Києва виявили уламки російського дрона
УкраинФорм
2024-09-30T06:12:10Z
У Києві повітряна тривога тривала майже 20 хвилин
ГЛАВКОМ NET
2024-09-30T06:09:19Z
Понад 70 вибухів: росіяни вночі та зранку вдарили по прикордонню Сумщини
УкраинФорм
2024-09-30T06:06:35Z
У Києві та низці областей оголосили повітряну тривогу
УкраинФорм
2024-09-30T06:03:02Z
Партизани здійснили диверсію на залізниці в Курській області: подробиці
TSN
2024-09-30T05:58:08Z
Пилова буря накриває українські міста
ГЛАВКОМ NET
2024-09-30T05:57:31Z
В Україні перелік сільгосптехніки з компенсацією вартості збільшено ще на 50 позицій
AgroNews
2024-09-30T06:13:04Z
Від сьогодні уряд скасував заборону кондиціонерів у держустановах та освітлення вулиць
УкраинФорм
2024-09-30T06:12:39Z
Чи зможе Україна побудувати потужний військово-промисловий комплекс?
ГЛАВКОМ NET
2024-09-30T06:09:02Z
Темпи зростання ВВП України уповільнилися
Agravery
2024-09-30T06:07:35Z
Огірки в Україні подорожчали вдвічі порівняно з цінами минулого року: у чому причина
24tv
2024-09-30T06:06:39Z
Бразильський суд хоче 1,9 мільйона доларів, щоб зняти заборону на X
InternetUA
2024-09-30T06:01:25Z
Чим підгодувати яблуню та вишню восени, щоб отримати гарний урожай: поради досвідчених садівників
Политека
2024-09-30T06:00:31Z
Цукровий сезон: на Вінниччині запустились усі заводи
AgroPortal
2024-09-30T06:00:23Z
Курс валют на 30 вересня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2024-09-30T05:51:19Z
Трофейні танки Т-62 отримують новий захисний обвіс
GlavRed
2024-09-30T06:18:54Z
Розкриті технічні характеристики високоточних крилатих ракет SOM, призначених для винищувачів Су-25
InternetUA
2024-09-30T06:10:01Z
Гнучка та сильна: 54-річна жінка шокувала соцмережі танцями на пілоні
Фокус
2024-09-30T06:06:43Z
У Варшаві вандали пошкодили відому статую на набережній Вісли
Европейская правда
2024-09-30T06:05:35Z
Яке завтра, 1 жовтня, свято – все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2024-09-30T06:03:37Z
Пам’яті добровольця Максима Хохлачова
УкраинФорм
2024-09-30T06:03:11Z
Помер від отриманих на фронті поранень. Згадаймо солдата Анатолія Чугаєва
ГЛАВКОМ NET
2024-09-30T06:00:59Z
Помер головний редактор журналу «Бахмутський шлях» Володимир Семистяга
Детектор М
2024-09-30T05:48:15Z
Працевлаштування українських біженців у Німеччині: Welt назвав нову тенденцію
ГЛАВКОМ NET
2024-09-30T05:48:02Z
У Непалі вже майже 200 загиблих унаслідок повеней та зсувів ґрунту
УкраинФорм
2024-09-30T06:06:11Z
Росія вночі атакувала Миколаївську область: на об'єкті критичної інфраструктури виникла пожежа
TSN
2024-09-30T05:51:22Z
На Миколаївщині внаслідок російської атаки спалахнула пожежа на об'єкті критичної інфраструктури
УкраинФорм
2024-09-30T05:45:00Z
Шахрай під приводом додаткового заробітку ошукав людей на суму понад ₴340 тисяч
InternetUA
2024-09-30T05:24:19Z
У Києві прогриміла серія вибухів: сили ППО збили всі ворожі "Шахеди"
GlavRed
2024-09-30T04:27:52Z
У Москві спалахнула потужна пожежа в багатоквартирному будинку: люди стрибають із вікон
TSN
2024-09-30T04:15:23Z
У Москві спалахнула багатоповерхівка, люди вистрибували з вікон, щоб врятуватись
24tv
2024-09-30T04:12:47Z
У Дагестані спалахнула пожежа у готелі "Київ"
24tv
2024-09-30T04:00:48Z
Чоловік хотів перетнути кордон, перелізши через паркан: суд виніс вирок
Политека
2024-09-30T03:42:54Z
У понеділок завершується 8-й тур футбольної Прем'єр-ліги
УкраинФорм
2024-09-30T06:15:17Z
Коке: Ми, як професіонали, повинні бути більш розумними
Football.ua
2024-09-30T06:10:50Z
Сімоне звернувся до Куртуа: Можна святкувати гол, але не треба провокувати трибуни
Football.ua
2024-09-30T06:00:24Z
Атлетіко виступив із заявою з приводу безладу на трибунах Метрополітано під час мадридського дербі проти Реала
Football.ua
2024-09-30T05:16:26Z
Зоря — Ворскла. Напередодні
Football.ua
2024-09-30T05:00:58Z
Атлетіко — Реал 1:1 Відео голів та огляд матчу Ла Ліги
Football.ua
2024-09-30T04:55:51Z
Українці перші: авторитетний спортивний портал визначив кращих боксерів XXI століття
ГЛАВКОМ NET
2024-09-30T02:39:19Z
Атлетіко на останніх хвилинах вириває нічию у Реала в запеклому дербі Мадрида
24tv
2024-09-29T21:33:44Z
Манчестер Юнайтед черговий раз зганьбився перед своїми фанами: відеоогляд провалу з Тоттенхемом
24tv
2024-09-29T21:33:31Z
Цей тиждень стане найщасливішим тільки для трьох знаків зодіаку: про кого йдеться
24tv
2024-09-30T06:06:22Z
Простоїть до весни: як правильно зберігати цибулю – хитрий лайфхак
GlavRed
2024-09-30T06:00:56Z
Перед гостями більше не буде соромно: як швидко прибрати жовтизну на раковині та ванній
Знай
2024-09-30T05:51:30Z
Майже як у Барселоні: турки занепокоєні через проблему на популярному курорті
ГЛАВКОМ NET
2024-09-30T05:48:38Z
Не доведеться витрачати гроші: рецепт смачних домашніх цукерок, як "Рафаелло"
Политека
2024-09-30T05:34:12Z
Вона зникне до того, як всі сядуть за стіл: дивовижна закуска з оселедця
24tv
2024-09-30T05:27:48Z
Коли і як правильно садити цибулю на зиму: народні прикмети та традиції
Политека
2024-09-30T04:30:55Z
Готується дуже просто: рецепт закуски з перцю від судді "Мастер Шеф" Хіменеса-Браво
Политека
2024-09-30T04:03:03Z
Будуть стояти до весни: як правильно треба зберігати яблука
24tv
2024-09-30T03:54:59Z
На ринок Європи виходить новий кросовер від концерну Stellantis
AutoCentre
2024-09-30T06:07:54Z
Новий Hyundai Ioniq 5 N навчився 10 режимам дрифту: відома ціна
ЗаРулем
2024-09-30T05:30:10Z
IM Motors представила електричний кросовер LS6
Portaltele
2024-09-30T05:18:17Z
Chery представила кросовер Jetour Shanhai L7
Portaltele
2024-09-30T04:18:30Z
Українським водіям назвали 7 найнебезпечніших оптичних ілюзій на дорогах
Хвиля
2024-09-30T04:03:01Z
На Old Car Land показали цікаві зразки вітчизняної мото- та велотехніки
AutoCentre
2024-09-29T19:24:17Z
«Надміцне» скло Tesla Cybertruck тріснуло від… протирання мікрофіброю
ITC
2024-09-29T16:07:58Z
Про проблеми АКПП та присадки для їх вирішення
AutoCentre
2024-09-29T13:09:16Z
В Україні з'явився екстремальний 800-сильний "Гелендваген" для бездоріжжя
Фокус
2024-09-29T10:57:56Z
Нова служба віддаленої підтримки HP може навіть воскрешати незавантажувані ПК
InternetUA
2024-09-30T06:16:53Z
Як російська мережа підробних сайтів відомих світових ЗМІ вела масштабну дезінформаційну кампанію проти України і всього світу
Украина Криминальная
2024-09-30T06:15:12Z
Розумний дисплей Apple з ОС HomeOS буде представлений наступного року
Portaltele
2024-09-30T05:43:22Z
Як покращити якість сигналу Wi-Fi роутера за хвилину: простий трюк
InternetUA
2024-09-30T05:43:03Z
iPhone 16 має неприємні проблеми із сенсорним екраном
InternetUA
2024-09-30T05:21:55Z
Вчені стверджують, що мікрошар морської поверхні має прихований вплив на клімат
Portaltele
2024-09-30T04:18:12Z
Подорожі в часі. Google Earth показуватиме, який вигляд світ мав 80 років тому
InternetUA
2024-09-30T04:01:18Z
OnePlus 13 отримає підтримку зарядки на 100 Вт
InternetUA
2024-09-30T02:01:03Z
Google Messages отримає функцію захисту від шахрайства
InternetUA
2024-09-30T01:01:00Z