MY.UAНовини
Гарантований мінімальний дохід в Україні: чому це не так добре як звучить
Гарантований мінімальний дохід в Україні: чому це не так добре як звучить

Гарантований мінімальний дохід в Україні: чому це не так добре як звучить

В Україні хочуть ввести гарантований мінімальний дохід. Його отримуватимуть найменш забезпечені верстви населення. Розповідаємо, що це таке та як це вплине на соціальні виплати.

Що таке гарантований мінімальний дохід

Міністр фінансів України Сергій Марченко в ефірі проєкту "Право на владу" підтвердив, що уряд має намір створити гарантований мінімальний дохід. Що це таке – читайте у матеріалі 24 каналу.

Це гарантована сума виплат від держави. У значення, якому його знають у світі, гарантований мінімальний дохід – це фінансова допомога всім повнолітнім громадянам у вигляді щомісячних фіксованих виплат. Особливістю такого доходу є:

  • сплачується напряму людині без оподаткування;
  • виплата не залежить від інших доходів людини;
  • неважливо чи людина офіційно працевлаштована, що відрізняє цю виплату від допомоги по безробіттю.

Проте в Україні розглядають дещо інший варіант гарантованого мінімального доходу. Не для всіх громадян, а лише для найменш захищених верств населення. Фактично це не гарантований мінімальний дохід, а просто ще одна соціальна допомога.

Як це працюватиме

Держава визначить коло осіб, які будуть отримувати гарантований мінімальний дохід. Вони будуть отримувати щомісячну допомогу. Розмір поки невідомий, лише те, що це буде більше, ніж мінімальна допомога безробітним (650 гривень) чи пенсія (1 638 гривень). Ймовірно допомога буде не вищою прожиткового мінімуму. З 1 липня його піднімуть до 2 118 гривень.

Українці, які отримуватимуть виплати, матимуть змогу шукати роботу без загрози втратити цю соцдопомогу.

Працює хто хоче, гроші отримують всі

В теорії ідея гарантованого мінімального доходу – це розподіл грошей між всіма громадянами аби вони самі вирішували чи хочуть вони працювати, чи хочуть певний час відпочити, чи, можливо, вступити на навчання. Мало країн можуть собі таке дозволити.

У Швейцарії у 2016 питання введення гарантованого мінімального доходу винесли на референдум. Мешканці проголосували проти гарантованого доходу розміром 2 418 доларів, оскільки боялися, що їм доведеться утримувати тих, хто не захоче працювати та зменшиться кількість охочих на низькооплачувані ручні роботи.


Напередодні референдуму у Швейцарії / Wikimedia Commons

Поки єдина країна, де гарантований мінімальний дохід виплачують всім – Іран. У 2011 країна запровадила гарантований дохід, щоб компенсувати витрати на воду, електроенергію, опалення, пальне. Уряд видав значні щомісячні виплати кожній родині: в середньому 29 відсотків середнього доходу сім’ї. Економісти виявили, що "програма не вплинула на пропозицію робочої сили відчутно". Програма все ще працює, пише Vox.

В інших країнах поки практикують виплати певним вибіркам населення, як хочуть зробити і в Україні.

Частині фінів щомісячно виплачують 560 євро. Безробіття це не знизило, але в опитуванні люди називали себе більш щасливими. Понад 2,3 мільйона іспанцям щомісячно виплачують 461,5 євро. В Алясці, США, мешканцям виплачують щомісячно 1-2 тисячі доларів, залежно від ринку нафти. Схожі експерименти в різний час проводили в Канаді, Німеччині та Нідерландах, але відмовилися від цього.

Які загрози несе гарантований мінімальний дохід

Гарантований мінімальний дохід впроваджують у високорозвинених країнах з профіцитом бюджету. Україна не належить ні до тих, ні до тих. Дефіцит бюджету становить майже 300 мільярдів гривень. Це антирекорд за всі роки незалежності. Щоб його покрити Україна запозичує гроші.

"Коли ми говоримо про мінімальний гарантований дохід, передбачається, що це базова величина, яку отримають всі громадяни країни незалежно від їхнього соціального статусу. Як правило, цей мінімальний дохід не оподатковується. Така виплата є гарантією високого споживчого рівня громадян країни. Дозволити собі це можуть країни, в яких високий профіцит держбюджету і доходи значно перевищують витрати, які вони в межах своїх зобов'язань мають. Звісно, це не про Україну. У нас хочуть всі соціальні виплати, які проводять за дуже великими програмами і часто взагалі ніяк не кореспондують, звести в один реєстр та об'єднати," – зазначає економічний експерт Олег Пендзин у коментарі 112-Україна.

Гроші на виплати цього гарантованого доходу компенсуються від будь-якого доходу, отриманого де-інде. Проте в України під час кризи немає зайвого доходу. У розвинених країнах, де запровадили схожу схему, гроші йдуть з профіциту бюджету. В України ж витрати перевищують доходи і це при тому, що криза лише починається. Тому звідки братимуть гроші – поки невідомо.

Експерт називає цю ініціативу не гарантованим мінімальним доходом, а радше об’єднаною системою соціальної допомоги. Це означає, що замість багатьох окремих пільг, буде лише цей гарантований дохід. Проте, поки його розміру не оприлюднюють, то важко передбачити чи це буде позитивним чи негативним для населення. Експерт Олег Пендзин вважає, що люди, які отримують кілька допомог (наприклад по безробіттю, субсидії та ще чогось) – лишаються у програші. Тобто після впровадження гарантованого доходу деякі українці навпаки отримуватимуть менше.

Справжня мета є зрозумілою: систематизувати пільги, запровадивши нову соціальну виплату, і докорінно переглянути критерії отримання виплати. У процесі перегляду часто ці критерії посилюються, а одержувачі різних виплат зрештою мають менше грошей на руках, 
– вважає експерт.

Як це вплине на рівень безробіття

Залежно від розміру допомоги, впровадження гарантованого мінімального доходу може мати два наслідки, пише соціологиня Ольга Пищуліна.

  1. Якщо розмір допомоги малий – українці не боятимуться втратити цю допомогу (на відміну від допомоги по безробіттю) і шукатимуть роботу, оскільки цієї допомоги не вистачатиме на життя.
  2. Якщо розмір допомоги буде вищим прожиткового рівня – може виникнути ситуація, коли українці, що працюють будуть утримувати безробітних. Якщо розмір доходу буде достатнім для життя, то це може лише збільшити рівень безробіття і перекласти цей фінансовий тягар на українців, які працюють і сплачують податки.

Зазначимо, що в Україні стрімко зросло безробіття. Станом на 1 червня зареєстрували понад 510 тисяч безробітних. Фактична кількість сягає до 3 мільйонів. 

Переваги та недоліки гарантованого мінімального доходу

Про те чи гарантований мінімальний дохід – це добре чи ні, дискутують у різних країнах вже десятиліттями. Саме тому, перш ні вводити його, країни тестують на малій вибірці людей. Ми зібрали основні переваги та недоліки провадження такого доходу.

Переваги

Науковці, що підтримують концепцію гарантованого мінімального доходу стверджують, що це більш ефективний спосіб подолати бідність, ніж давати вибіркові пільги в рамках соціального захисту населення. Гарантований дохід – це єдина система підтримки населення, яка працює більш ефективно та зменшує витрати на бюрократію. Про це пише Ольга Пищуліна, провідна експертка соціальних і гендерних програм Центру Разумкова.

Об'єднання всіх пільг в одну систему може зробити виплати прозорими та більш адресними. Тобто за правильного підходу, розподіл грошей в рамках однієї системи можуть зробити більш справедливим, ніж він є в рамках різних, не пов'язаних між собою програмах.

В теорії така програма сприяє зменшенню рівня безробіття, оскільки люди, отримуючи це дохід, можуть шукати роботу, яку хочуть без загрози втратити допомогу. Проте на практиці низки країн це виявилося хибною думкою.

Недоліки

  • Ліквідація стимулу працювати. Саме цього боялися жителі Швейцарії, коли на референдумі у 2016 їм запропонували введення гарантованого доходу для всіх громадян. Отримання такої допомоги навпаки може змусити людей звільнитися та перекласти утримання на інших.
     
  • Є інструментом перерозподілу утримання громадян з роботодавців на державу та може стати фактором суттєвого зменшення заробітної плати у працюючого населення.
     
  • Сприятиме подальшому розшаруванню суспільства.

Економічний паспорт українця від Зеленського

Схожу ідею до гарантованого мінімального доходу Зеленський пропонував ще раніше. Законопроєкт №2754 передбачає створення особистого рахунку для кожного українця, який народиться після 1 січня 2021 року і проживе наступні 18 років в Україні. Протягом 18 років на рахунку будуть накопичуватися гроші. А для цього пропонують залучити гроші від продажу українських корисних копалин у розмірі 1%. Кошти розподілятимуть порівну на рахунки.

Після повноліття українець матиме змогу використати ці гроші як захоче – держава його не контролюватиме.

На якому етапі законопроєкт

У січні цього року законопроєкт надали депутатам для ознайомлення. У березні два комітети дали свої висновки щодо закону. Поки проєкт не внесли у порядок денний.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Кот прославился в сети благодаря "непристойному" узору на шерсти
Фокус
2025-02-08T12:00:10Z
Дроны атаковали нефтеперекачивающую станцию ​​в РФ - соцсети
UAToday
2025-02-08T11:39:40Z
Ученые нашли необычный способ переработки электронных отходов: что вышло
Фокус
2025-02-08T11:00:34Z
Ученым удалось снять уникальное видео с морским чертом, которого мало кто видел вживую
Апостроф
2025-02-08T10:06:34Z
В NASA обнародовали новый план спасения астронавтов, застрявших на МКС
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:35Z
"Беларускі Гаюн" прекратил работу из-за взлома чат-бота и похищения данных пользователей
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:26Z
Как защитить телефон от хакеров: советы экспертов по безопасности
Политека
2025-02-08T08:00:29Z
Профильные ассоциации посчитали закон о регулировании видеоигр в России невыполнимым
GameMag
2025-02-08T07:31:20Z
Магнитная буря 8 февраля: какая ее мощность
TSN
2025-02-08T05:18:14Z
Серьезно подорвет здоровье: почему нельзя пить кофе с молоком
UAToday
2025-02-08T11:39:54Z
Помидоры "очухаются" за 6 дней: что делать, если рассада слишком слабая, советский рецепт
Знай
2025-02-08T10:51:58Z
Подарки судьбы: кому из знаков Зодиака повезет до конца зимы
Фокус
2025-02-08T09:57:15Z
Панацея или миф: укрепляет ли лимонная вода наше здоровье, рассказали ученые
Фокус
2025-02-08T08:21:41Z
Раки, Девы и Близнецы: знаки, которым точно повезет до конца февраля 2025
Фокус
2025-02-08T08:12:14Z
Покупка недвижимости в Таиланде: нюансы и особенности приобретения
Gazeta UA
2025-02-08T08:09:21Z
Романтический ужин дома: блюда, которые стоит приготовить вдвоем
Marie Claire
2025-02-08T08:01:17Z
Гости попросят рецепт: как приготовить жареное мясо с секретной специей
Telegraf
2025-02-08T07:12:14Z
Золотистые и сочные: домашние мясные пирожки, которые захочется готовить снова и снова
Знай
2025-02-08T05:51:15Z
Киевлянин напал с ножом на прохожего, гулявшего с собакой: детали инцидента
TSN
2025-02-08T11:48:51Z
На Киевщине в результате ночного удара БпЛА произошло несколько пожаров, пострадавших нет
UAToday
2025-02-08T11:39:04Z
В Ростове ввели режим чрезвычайной ситуации после атаки дронов
Корреспондент
2025-02-08T11:36:21Z
Смерть 32-летнего мужчины в ТЦК в Черновцах: судмедэксперт раскрыл важные подробности
Апостроф
2025-02-08T11:12:26Z
Власти Киева рассказали о последствиях атаки дронов
Корреспондент
2025-02-08T11:12:04Z
В Запорожье подростки убили собаку ради селфи, а потом сожгли ее
Комсомольская правда
2025-02-08T10:55:56Z
Мошенники обманули жителей Сумщины на 140 тысяч гривен: подробности схем
TSN
2025-02-08T10:36:33Z
В России умер Константин Нагайко, причастный к убийству 59 жителей села Гроза
ZN UA
2025-02-08T10:22:07Z
Ночная атака "Шахедами": в одном из районов Киева снова упали обломки
TSN
2025-02-08T08:51:05Z
Кличко вспомнил спарринги с Фьюри, Джошуа, Уайлдером и Паркером
Корреспондент
2025-02-08T11:51:28Z
Чисора - Валлин: онлайн-трансляция боя
Telegraf
2025-02-08T11:30:56Z
Владимир Кличко оценил возможность боя с Усиком
Корреспондент
2025-02-08T11:30:25Z
"Манчестер Юнайтед" выиграл матч Кубка Англии благодаря голу из офсайда
ZN UA
2025-02-08T11:24:38Z
Владимир Кличко объяснил, почему начал заниматься боксом
Корреспондент
2025-02-08T05:48:44Z
Вечный злодей-сердцеед и красавица с родословной: непростая история любви Андре Агасси и Штеффи Граф
Marie Claire
2025-02-07T19:01:18Z
Станкевич выиграл первую за три года медаль на этапе Кубка мира по фехтован
Корреспондент
2025-02-07T19:00:12Z
"Шахтер" оформил первый зимний трансфер
ZN UA
2025-02-07T18:25:44Z
Чисора - Валлин: букмекеры не верят в успех друга Усика
Telegraf
2025-02-07T15:33:19Z
Ситуация на фронте на утро 8 февраля
UAToday
2025-02-08T11:39:46Z
Во время массированной дроновой атаки ПВО сбила менее половины БПЛА, пострадали четыре региона Украины, включая столичный
ZN UA
2025-02-08T11:39:28Z
Генштаб: по состоянию на 8 февраля общие потери вражеской армии в личном составе составили 847 860 солдат
UAToday
2025-02-08T11:39:20Z
Украинские БпЛА атаковали российский Ростов: 14 домов повреждены, 68 жителей эвакуированы
UAToday
2025-02-08T11:39:11Z
Водоснабжение на 50%, канализация – на 34%: грядет новое повышение тарифов
Знай
2025-02-08T11:30:28Z
Фронт почти в 30 км. В селе на Донбассе деньги идут не на оборону, детали тендера
Telegraf
2025-02-08T10:21:02Z
"Иначе сожгут позицию и жди прилета": боец ​​ВСУ озвучил важное правило, помогающее ему выживать на передовой
Политека
2025-02-08T10:04:04Z
В Киев вошли с лозунгом "Смерть украинцам"
Gazeta UA
2025-02-08T09:36:45Z
Россияне заявили о полной оккупации Торецка: что известно о судьбе города
TSN
2025-02-08T08:51:49Z
Канье Уэст опубликовал футболку со свастикой: считает, что придумал шедевр
Фокус
2025-02-08T12:06:36Z
Букмекеры определились с украинским фаворитом на "Евровидение-2025"/Опубликован рейтинг исполнителей
Апостроф
2025-02-08T11:39:04Z
Родилась в Чернигове, а потом признавалась Москве в любви: где сейчас экс-солистка группы "Лицей" Ишханишвили
Telegraf
2025-02-08T11:27:57Z
Победители Critics Choice Awards-2025: Деми Мур названа лучшей актрисой, а "Анора" - лучшим фильмом
Комсомольская правда
2025-02-08T11:12:13Z
Анджелина Джоли в кружевах, Николь Кидман в офискоре: лучшие образы Critics Choice Awards 2025
Marie Claire
2025-02-08T11:07:52Z
Любимый аромат Бейонсе и 5 аналогов, где корица и бобы тонка создают сексуальный дуэт
Marie Claire
2025-02-08T11:01:31Z
Остались в образе: 5 знаменитых актеров, которые стали "заложниками" одной роли
Фокус
2025-02-08T10:42:08Z
7 лучших фильмов и сериалов по романам Джейн Остин
Фокус
2025-02-08T10:15:25Z
Нацотбор на «Евровидение-2025»: где смотреть, как голосовать и кто в фаворитах
Комсомольская правда
2025-02-08T10:04:36Z
Зеленский рассказал об украинском наступлении на Курщине: ликвидированы северокорейские и российские офицеры
Апостроф
2025-02-08T12:03:42Z
Forbes признал: Михаил Поплавский – один из топ-инфлюэнсеров Украины
Comments UA
2025-02-08T11:48:01Z
Можно влететь в копеечку: когда запрещено ловить рыбу в 2025 году
UAToday
2025-02-08T11:39:17Z
На вооружение ВСУ принят беспилотный наземный комплекс "Змей"
Известия Киев
2025-02-08T11:34:15Z
Украинцы снова разгромили "элитную" Кантемировскую танковую дивизию окупантов
Апостроф
2025-02-08T11:27:38Z
Что делать призывникам, не прошедшим ВЛК до 5 февраля: советы правозащитницы
Знай
2025-02-08T11:12:21Z
Всеобщая мобилизация: как сняться с розыска ТЦК
ZN UA
2025-02-08T11:06:23Z
Мужчина нашел "сюрприз" в плитке молочного шоколада: что было внутри
Фокус
2025-02-08T11:00:43Z
Германия начала разработку нового танка со сверхмощной пушкой и усиленной защитой
Gazeta UA
2025-02-08T10:48:47Z
Витамин D и мозг: ученые нашли связь с памятью и старением, вы будете впечатлены
Знай
2025-02-08T11:51:05Z
Пять народных средств для крепкой рассады, которые знали наши бабушки: урожай будет большим на 100%
TSN
2025-02-08T10:36:30Z
Близнецы следовали двум разным диетам 12 недель: их результаты удивили ученых
Фокус
2025-02-08T10:21:26Z
100% успеха в лечении рака почек: ученые из США сделали прорыв
Знай
2025-02-08T09:51:39Z
Украинцы могут получить денежную помощь на лечение: какую сумму обещают
Знай
2025-02-08T09:21:23Z
С Днем стоматолога: короткие и красивые поздравления коллегам и родным
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:05Z
Этот тест обнаруживает сердечные заболевания на ранней стадии
Comments UA
2025-02-08T07:48:33Z
Топ видов рака, которые чаще всего возникают у женщин
Comments UA
2025-02-08T02:30:57Z
Опасные инфекции: как защититься от ВИЧ и гепатита во время медицинских и косметических процедур
ZN UA
2025-02-08T02:04:19Z
Больше не нужно передавать показатели счетчиков: в Нафтогазе раскрыли, кто из украинцев может расслабиться
Политека
2025-02-08T12:03:59Z
Ядерная отрасль перевыполнила план за год - Энергоатом
Корреспондент
2025-02-08T11:51:47Z
Налог на квартиры: кто из украинцев должен платить за "лишнюю" площадь и какие суммы
UAToday
2025-02-08T11:39:29Z
Литва и Латвия отключились от российской энергосистемы
Европейская правда
2025-02-08T11:27:31Z
Водоканальщики готовят санкции тем, кто игнорирует платежки: как накажут и кого в первую очередь
Знай
2025-02-08T10:30:11Z
Будем отдавать по 70 гривен за пачку? Стало известно, как изменятся цены на гречку
Знай
2025-02-08T09:06:43Z
Разница более 45 гривен. Где сейчас можно купить самые дешевые яйца в Украине
Telegraf
2025-02-08T08:15:41Z
Кровавый СПГ: как выбить Россию с рынков ЕС
Знай
2025-02-08T07:36:19Z
Тарифы на доставку газа: готовиться ли к увеличению платежек в 2025 году
Знай
2025-02-08T07:21:29Z
Их выпустили всего 1500: в Киеве засветился заряженный 700-сильный пикап за $100 000
Фокус
2025-02-08T09:36:12Z
Почему в Германии нельзя ездить на авто с полупустым баком: ответ удивит
GlavRed
2025-02-08T04:27:20Z
Зимой электромобили теряют до 37% заряда – но не все: какие кары не боятся холода
Знай
2025-02-07T20:51:16Z
Эксперты объяснили, что произойдет, если заправить машину бензином с высоким октановым числом
UAToday
2025-02-07T20:48:24Z
От создателя "Мивины": представлен дешевый электрокар с запасом хода 180 км
Фокус
2025-02-07T16:36:44Z
Необычный мотоцикл Honda в заводской коробке продали за $200 000
Фокус
2025-02-07T14:42:55Z
Культовая капсула времени: найден редкий 23-летний Nissan с пробегом 360 км
Фокус
2025-02-07T11:36:22Z
Еще с заводскими наклейками: в Киеве заметили новейшую Skoda Superb 2025, вот он - флагман
Знай
2025-02-07T09:51:55Z
В Украине появится самый дешевый электрокроссовер Kia: подробности и цены
Фокус
2025-02-07T09:30:42Z
В США суд заблокировал команде Маска доступ к конфиденциальным материалам Минфина
ZN UA
2025-02-08T12:07:03Z
Почему медовый месяц в отношениях Трампа с Путиным закончился: что теперь самое важное для Украины
Comments UA
2025-02-08T12:00:21Z
ISW: Кремль скрывает влияние войны на экономику РФ
Корреспондент
2025-02-08T11:55:52Z
ЕС введет санкции против 25 китайских компаний за помощь России в войне
Лига
2025-02-08T11:51:42Z
Оппозиция блокирует достройку ХАЭС, руководствуясь частными интересами, а не волей общества, – политолог Гладких
Telegraf
2025-02-08T11:51:39Z
Зеленский хочет опередить Путина, встретиться с Трампом первым: почему это важно
Comments UA
2025-02-08T11:51:34Z
ХАМАС освободил троих израильских заложников в рамках пятого раунда обмена пленными
ZN UA
2025-02-08T11:42:53Z
У Путина мало стимулов сесть на стол переговоров — AP
ZN UA
2025-02-08T11:31:54Z
Спикер парламента Грузии набросился на ЕС из-за критики действующей ситуации в стране
Европейская правда
2025-02-08T11:30:28Z