MY.UAНовини
Гарантований мінімальний дохід в Україні: чому це не так добре як звучить
Гарантований мінімальний дохід в Україні: чому це не так добре як звучить

Гарантований мінімальний дохід в Україні: чому це не так добре як звучить

В Україні хочуть ввести гарантований мінімальний дохід. Його отримуватимуть найменш забезпечені верстви населення. Розповідаємо, що це таке та як це вплине на соціальні виплати.

Що таке гарантований мінімальний дохід

Міністр фінансів України Сергій Марченко в ефірі проєкту "Право на владу" підтвердив, що уряд має намір створити гарантований мінімальний дохід. Що це таке – читайте у матеріалі 24 каналу.

Це гарантована сума виплат від держави. У значення, якому його знають у світі, гарантований мінімальний дохід – це фінансова допомога всім повнолітнім громадянам у вигляді щомісячних фіксованих виплат. Особливістю такого доходу є:

  • сплачується напряму людині без оподаткування;
  • виплата не залежить від інших доходів людини;
  • неважливо чи людина офіційно працевлаштована, що відрізняє цю виплату від допомоги по безробіттю.

Проте в Україні розглядають дещо інший варіант гарантованого мінімального доходу. Не для всіх громадян, а лише для найменш захищених верств населення. Фактично це не гарантований мінімальний дохід, а просто ще одна соціальна допомога.

Як це працюватиме

Держава визначить коло осіб, які будуть отримувати гарантований мінімальний дохід. Вони будуть отримувати щомісячну допомогу. Розмір поки невідомий, лише те, що це буде більше, ніж мінімальна допомога безробітним (650 гривень) чи пенсія (1 638 гривень). Ймовірно допомога буде не вищою прожиткового мінімуму. З 1 липня його піднімуть до 2 118 гривень.

Українці, які отримуватимуть виплати, матимуть змогу шукати роботу без загрози втратити цю соцдопомогу.

Працює хто хоче, гроші отримують всі

В теорії ідея гарантованого мінімального доходу – це розподіл грошей між всіма громадянами аби вони самі вирішували чи хочуть вони працювати, чи хочуть певний час відпочити, чи, можливо, вступити на навчання. Мало країн можуть собі таке дозволити.

У Швейцарії у 2016 питання введення гарантованого мінімального доходу винесли на референдум. Мешканці проголосували проти гарантованого доходу розміром 2 418 доларів, оскільки боялися, що їм доведеться утримувати тих, хто не захоче працювати та зменшиться кількість охочих на низькооплачувані ручні роботи.


Напередодні референдуму у Швейцарії / Wikimedia Commons

Поки єдина країна, де гарантований мінімальний дохід виплачують всім – Іран. У 2011 країна запровадила гарантований дохід, щоб компенсувати витрати на воду, електроенергію, опалення, пальне. Уряд видав значні щомісячні виплати кожній родині: в середньому 29 відсотків середнього доходу сім’ї. Економісти виявили, що "програма не вплинула на пропозицію робочої сили відчутно". Програма все ще працює, пише Vox.

В інших країнах поки практикують виплати певним вибіркам населення, як хочуть зробити і в Україні.

Частині фінів щомісячно виплачують 560 євро. Безробіття це не знизило, але в опитуванні люди називали себе більш щасливими. Понад 2,3 мільйона іспанцям щомісячно виплачують 461,5 євро. В Алясці, США, мешканцям виплачують щомісячно 1-2 тисячі доларів, залежно від ринку нафти. Схожі експерименти в різний час проводили в Канаді, Німеччині та Нідерландах, але відмовилися від цього.

Які загрози несе гарантований мінімальний дохід

Гарантований мінімальний дохід впроваджують у високорозвинених країнах з профіцитом бюджету. Україна не належить ні до тих, ні до тих. Дефіцит бюджету становить майже 300 мільярдів гривень. Це антирекорд за всі роки незалежності. Щоб його покрити Україна запозичує гроші.

"Коли ми говоримо про мінімальний гарантований дохід, передбачається, що це базова величина, яку отримають всі громадяни країни незалежно від їхнього соціального статусу. Як правило, цей мінімальний дохід не оподатковується. Така виплата є гарантією високого споживчого рівня громадян країни. Дозволити собі це можуть країни, в яких високий профіцит держбюджету і доходи значно перевищують витрати, які вони в межах своїх зобов'язань мають. Звісно, це не про Україну. У нас хочуть всі соціальні виплати, які проводять за дуже великими програмами і часто взагалі ніяк не кореспондують, звести в один реєстр та об'єднати," – зазначає економічний експерт Олег Пендзин у коментарі 112-Україна.

Гроші на виплати цього гарантованого доходу компенсуються від будь-якого доходу, отриманого де-інде. Проте в України під час кризи немає зайвого доходу. У розвинених країнах, де запровадили схожу схему, гроші йдуть з профіциту бюджету. В України ж витрати перевищують доходи і це при тому, що криза лише починається. Тому звідки братимуть гроші – поки невідомо.

Експерт називає цю ініціативу не гарантованим мінімальним доходом, а радше об’єднаною системою соціальної допомоги. Це означає, що замість багатьох окремих пільг, буде лише цей гарантований дохід. Проте, поки його розміру не оприлюднюють, то важко передбачити чи це буде позитивним чи негативним для населення. Експерт Олег Пендзин вважає, що люди, які отримують кілька допомог (наприклад по безробіттю, субсидії та ще чогось) – лишаються у програші. Тобто після впровадження гарантованого доходу деякі українці навпаки отримуватимуть менше.

Справжня мета є зрозумілою: систематизувати пільги, запровадивши нову соціальну виплату, і докорінно переглянути критерії отримання виплати. У процесі перегляду часто ці критерії посилюються, а одержувачі різних виплат зрештою мають менше грошей на руках, 
– вважає експерт.

Як це вплине на рівень безробіття

Залежно від розміру допомоги, впровадження гарантованого мінімального доходу може мати два наслідки, пише соціологиня Ольга Пищуліна.

  1. Якщо розмір допомоги малий – українці не боятимуться втратити цю допомогу (на відміну від допомоги по безробіттю) і шукатимуть роботу, оскільки цієї допомоги не вистачатиме на життя.
  2. Якщо розмір допомоги буде вищим прожиткового рівня – може виникнути ситуація, коли українці, що працюють будуть утримувати безробітних. Якщо розмір доходу буде достатнім для життя, то це може лише збільшити рівень безробіття і перекласти цей фінансовий тягар на українців, які працюють і сплачують податки.

Зазначимо, що в Україні стрімко зросло безробіття. Станом на 1 червня зареєстрували понад 510 тисяч безробітних. Фактична кількість сягає до 3 мільйонів. 

Переваги та недоліки гарантованого мінімального доходу

Про те чи гарантований мінімальний дохід – це добре чи ні, дискутують у різних країнах вже десятиліттями. Саме тому, перш ні вводити його, країни тестують на малій вибірці людей. Ми зібрали основні переваги та недоліки провадження такого доходу.

Переваги

Науковці, що підтримують концепцію гарантованого мінімального доходу стверджують, що це більш ефективний спосіб подолати бідність, ніж давати вибіркові пільги в рамках соціального захисту населення. Гарантований дохід – це єдина система підтримки населення, яка працює більш ефективно та зменшує витрати на бюрократію. Про це пише Ольга Пищуліна, провідна експертка соціальних і гендерних програм Центру Разумкова.

Об'єднання всіх пільг в одну систему може зробити виплати прозорими та більш адресними. Тобто за правильного підходу, розподіл грошей в рамках однієї системи можуть зробити більш справедливим, ніж він є в рамках різних, не пов'язаних між собою програмах.

В теорії така програма сприяє зменшенню рівня безробіття, оскільки люди, отримуючи це дохід, можуть шукати роботу, яку хочуть без загрози втратити допомогу. Проте на практиці низки країн це виявилося хибною думкою.

Недоліки

  • Ліквідація стимулу працювати. Саме цього боялися жителі Швейцарії, коли на референдумі у 2016 їм запропонували введення гарантованого доходу для всіх громадян. Отримання такої допомоги навпаки може змусити людей звільнитися та перекласти утримання на інших.
     
  • Є інструментом перерозподілу утримання громадян з роботодавців на державу та може стати фактором суттєвого зменшення заробітної плати у працюючого населення.
     
  • Сприятиме подальшому розшаруванню суспільства.

Економічний паспорт українця від Зеленського

Схожу ідею до гарантованого мінімального доходу Зеленський пропонував ще раніше. Законопроєкт №2754 передбачає створення особистого рахунку для кожного українця, який народиться після 1 січня 2021 року і проживе наступні 18 років в Україні. Протягом 18 років на рахунку будуть накопичуватися гроші. А для цього пропонують залучити гроші від продажу українських корисних копалин у розмірі 1%. Кошти розподілятимуть порівну на рахунки.

Після повноліття українець матиме змогу використати ці гроші як захоче – держава його не контролюватиме.

На якому етапі законопроєкт

У січні цього року законопроєкт надали депутатам для ознайомлення. У березні два комітети дали свої висновки щодо закону. Поки проєкт не внесли у порядок денний.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Новий посол України в Туреччині, затримання Гладковського. Головне за 14 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T18:12:33Z
Трамп вперше зустрівся з новим президентом Сирії
Европейская правда
2025-05-14T18:03:58Z
Зеленський призначив нового посла в Туреччині
Европейская правда
2025-05-14T17:57:10Z
МЗС Польщі попередило поляків в Україні про неможливість проголосувати на виборах президента
Европейская правда
2025-05-14T17:40:15Z
Переговори у Стамбулі: Зеленський визначить дії України, коли побачить склад делегації РФ
Европейская правда
2025-05-14T17:39:30Z
У Бельгії та Люксембургу розслідують корупцію на контрактах для НАТО
Европейская правда
2025-05-14T17:34:37Z
Україна готова до будь-яких форматів перемовин, і ми не боїмося зустрічей – Зеленський
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T17:21:19Z
У Чехії понад 80% кажуть, що готові захищати країну в разі нападу
Европейская правда
2025-05-14T17:18:31Z
ЄС уперше призначив посланника з питань конфлікту на Кіпрі
Европейская правда
2025-05-14T17:16:37Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Рік був пеклом": Віктор Розовий розлучається з дружиною, а вона публічно розповіла про причину
FaceNews
2025-05-14T18:12:27Z
Представник Норвегії на Євробаченні розповів про свій зв'язок із Україною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:33:43Z
Виступ України на "Євробаченні-2025" розірвав YouTube за переглядами: номери яких ще країн у топі
ТСН
2025-05-14T13:21:44Z
Фіналіст "Євробачення-2025" неочікувано заспівав українською пісню Bird of Pray
ТСН
2025-05-14T12:33:50Z
Гуморист Розовий розлучається з дружиною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:09:23Z
Дружина зірки "Ліги сміху" Віктора Розового подала на розлучення через його зради: "Рік був пеклом"
ТСН
2025-05-14T11:33:14Z
На могилі Ніни Матвієнко встановлено пам’ятник
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:48:48Z
47-річний Том Гарді шокував своїми проблемами зі здоров'ям і здивував причиною їхньої появи
ТСН
2025-05-14T10:36:34Z
Курсантам ВВНЗ підвищили стипендію
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T18:24:09Z
Пісторіус допустив відновлення призову до Бундесверу, якщо добровольців буде мало
Европейская правда
2025-05-14T18:22:35Z
«Оголена жінка з автоматом – позорище». У Кременчуці розгорівся скандал через скульптуру
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T17:06:35Z
Патріарх Кирило зʼявився на публіці з краденою панагією українського митрополита
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:33:56Z
Мерц заявив про амбіційні зміни в армії Німеччини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:18:03Z
Влада Парижа дозволить купатись у Сені, яку очищали перед Олімпіадою
Европейская правда
2025-05-14T15:13:05Z
Мерц заявив, що Бундесвер повинен стати найсильнішою армією Європи
Европейская правда
2025-05-14T15:00:01Z
Як сталося «диво»: архієпископ УПЦ МП пояснив спільний молебень з ПЦУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:24:20Z
Верещук хоче, щоб у школах викладали ветерани
ТСН
2025-05-14T13:36:16Z
Спалах гепатиту А у Києві. У лікарнях перебуває 19 дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:39:58Z
В Україні лютує смертельна інфекційна хвороба: як вберегтися
TSN
2025-05-14T13:21:21Z
Що корисніше: кріп чи петрушка — чому нутриціологи віддають лідерство серед зелені
ТСН
2025-05-14T11:33:50Z
У Соломʼянському районі лікарі проводять виїзне обстеження на вірус гепатиту А
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:51:07Z
Що потрібно знати про вірусний гепатит А: як передається, симптоми, пояснює експерт
TSN
2025-05-14T09:48:09Z
Що можна додати до супу, щоб зробити його смачнішим: ці інгредієнти кидають наприкінці варіння
ТСН
2025-05-14T09:33:11Z
Лікарня «Феофанія» відтепер надає послуги для всіх громадян – голова КМВА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:20Z
Кір шалено атакує Київ: з 10 контактних хворіють 9 — де найбільший ризик "підчепити"
ТСН
2025-05-14T03:58:47Z
Головки капусти виростуть великими, міцними й соковитими, якщо посадити поруч ці рослини
ТСН
2025-05-14T03:58:39Z
Рада визнала подорожчання світла помилкою, зате "Енергоатом" та "Укргідроенерго" зняли "вершки" у 88 млрд грн
FaceNews
2025-05-14T15:39:10Z
Данія розглядає можливість скасування 40-річної заборони на атомну енергетику
Европейская правда
2025-05-14T15:13:39Z
Законопроєкт про залучення інвестицій у рибну галузь пройшов перше читання
AgroPortal
2025-05-14T15:00:07Z
IFC виділила $40 млн Астарті на будівництво заводу з переробки сої
AgroPortal
2025-05-14T14:30:28Z
Cygnet завершила сівбу: найбільше відвели під кукурудзу
AgroPortal
2025-05-14T14:00:12Z
У Вінницькій області активно сіють кукурудзу, сою, гречку та просо
Agravery
2025-05-14T13:45:56Z
Замість штрафів після атак газовидобувна галузь потребує підтримки – Оринчак
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:42:45Z
АгроВіста встановить сонячну електростанцію на даху ферми
AgroPortal
2025-05-14T13:30:36Z
За які 25 копійок можна отримати тисячі гривень: як знайти цінні монети
ТСН
2025-05-14T13:21:20Z
Суд захистив історичну садибу Дмитрієва на Подолі від забудови
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:30:56Z
Чи буде влітку гаряча вода у Києві? Відповідь «Київтеплоенерго»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:21:54Z
Укргідрометцентр попередив про небезпечні метеорологічні явища у Києві та області
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:03:04Z
Масова втеча псевдоволонтерів з дозволу ЛОВА: перші результати розслідування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:39:39Z
У Сумах окупанти вдарили по промисловому об’єкту: є загиблі та поранені
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:21:17Z
У Подільському районі комунальники пересаджують дерева та кущі, які заважають будівництву метро
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:45:22Z
В Україні розробили унікальну "антидронову стіну", яка може захистити фронт
ТСН
2025-05-14T12:33:53Z
У Києві та низці областей повітряна тривога: яка загроза
ТСН
2025-05-14T12:18:01Z
Літак на вулицях Києва: чому й куди його перевозили цієї ночі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:09:03Z
На півдні Франції блискавка влучила в зоопарк: 13 постраждалих
Европейская правда
2025-05-14T17:03:10Z
Конспірація не допомогла. У Києві поліція вдруге затримала організатора схем для ухилянтів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:06:52Z
У Сумах російські війська вдарили по інфраструктурному об'єкту: що відомо
TSN
2025-05-14T13:21:36Z
14-річна дівчина випала з вікна учбового закладу у Дніпровському районі Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:30:27Z
Вчителька з Вінниці допомагала чоловікам втекти за кордон: деталі схеми
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:45:10Z
Вночі на Хмельниччині сталися сильні вибухи: що відомо про атаку "Шахедів"
TSN
2025-05-14T07:33:09Z
Біля узбережжя Криту стався землетрус
Европейская правда
2025-05-14T06:42:49Z
Нацполіція проводить масштабну спецоперацію з понад 200 обшуками: що трапилось
TSN
2025-05-14T03:59:36Z
СБУ викрила зрадника, який готував удар по лініях електропередач Рівненської АЕС
ТСН
2025-05-14T03:58:20Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Ретроградний Меркурій у 2025 році: чого чекати і кого омине травень
VGorode
2025-05-14T13:30:40Z
Всі подруги проситимуть у вас рецепт: торт "Жіночий каприз"
ТСН
2025-05-14T12:33:42Z
Зустрічайте безалкогольну новинку — "Біле Alco 0" зі смаком грейпфрута
VGorode
2025-05-14T10:21:25Z
Скільки днів не псується варена гречка: експерти розповіли про точну тривалість зберігання популярної страви
ТСН
2025-05-14T08:33:20Z
Несподівані формати відпочинку: що стає популярним серед багатіїв
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:27:48Z
Найпопулярніші фрукти у світі перебувають на межі зникнення: що відомо
TSN
2025-05-14T03:59:04Z
Як відлякати птахів від вишень, черешень та малини: три найкращі способи
ТСН
2025-05-14T03:58:58Z
Нумерологи стверджують, що у ці дати народжуються найпривабливіші жінки: перевір свою
ТСН
2025-05-14T03:58:54Z
Як зберегти редиску від тріщин: основні поради для городників
TSN
2025-05-14T03:58:09Z
Найкращий тенісист світу провів зустріч з Папою Римським
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:48:24Z
Жеребкування Євро-2026: гандболіст збірної України назвав бажаних суперників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:36:27Z
Школярка загинула від влучання списа в голову на тренуванні з легкої атлетики у Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:21:19Z
«Шахтар» – «Динамо»: де та коли дивитися трансляцію фіналу Кубка України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:36:32Z
На фронті загинув призер чемпіонатів світу з веслування Олександр Калініченко
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:18:18Z
Президент Бразилії відреагував на призначення іноземця головним тренером збірної
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:09:01Z
Євроліга прокоментувала загибель 17-річного баскетболіста
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:51:58Z
«Приниження». Російський тренер влаштував істерику через недопуск ковзанярів з РФ до Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:36:00Z
Збірна України з баскетболу дізналась потенційних суперників у кваліфікації чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:12:05Z
Міноборони повідомило, чим займатиметься новостворене Управління космічної політики
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T17:03:29Z
Керування мозком: Apple тестує нове управління iPhone
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T16:01:33Z
Мегаполіси США поступово йдуть під воду: дані вчених вражають
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:06:46Z
Блакитні очі — подарунок одного предка: вчені довели спільне походження мільйонів людей
ТСН
2025-05-14T13:21:46Z
Світло має секрет?: Нове відкриття ставить під сумнів основи фізики
ТСН
2025-05-14T11:33:08Z
Apple розробляє технологію керування iPhone силою думки - імплант вже тестують
TSN
2025-05-14T09:48:07Z
Чи ваш кіт психопат? Вчені створили тест, який дає відповідь
TSN
2025-05-14T08:06:41Z
Магнітна буря 13 травня: яка буде її активність
TSN
2025-05-14T05:18:49Z
Як ухвалювати рішення за секунди: техніка від ЦРУ
ТСН
2025-05-14T03:59:19Z